MY.UAНовини
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

Ізраїль, США, Велика Британія, Південна Корея, Індія прагнуть якнайшвидше озброїтися лазерними системами в міру того, як дрони і ракети стають дедалі небезпечнішими.

У міру розвитку військових конфліктів і появи нових технологій лазерна зброя посідає дедалі більшу нішу в оборонних стратегіях по всьому світу, пропонуючи економічно ефективну та дієву альтернативу дорогим системам протиракетної оборони. Колись лазерна зброя була лише гранню наукової фантастики, але тепер вона стає реальністю на полі бою: військові держави в усьому світі прагнуть розгорнути високоенергетичну лазерну зброю.

Фокус переклав статтю журналістки Шубханги Палве для видання The Eurasian Times, про те, як різні країни розробляють лазерні установки проти дронів і ракет, які становлять дедалі більшу загрозу.

Приклад 1: Ізраїль

Ізраїль, залучений у конфлікт на кількох фронтах, оголосив про прогрес у розробці своєї довгоочікуваної потужної лазерної системи перехоплення, відомої як "Залізний промінь" (Iron Beam).

Система Iron Beam, яку, як очікують, буде введено в експлуатацію протягом року, призначена для роботи спільно з "Залізним куполом" (Iron Dome) і спеціально призначена для виявлення дрібніших об'єктів.

Демонстрація роботи системи "Залізний промінь" від Rafael і Elbit
Фото: Rafael Advanced Defense Systems

Під час підписання контракту вартістю 535 мільйонів доларів США з оборонними підрядниками Rafael і Elbit генеральний директор Міністерства оборони Еяль Замір заявив: "очікується, що перша бойова готовність наземної лазерної системи буде досягнута через рік".

Згідно із заявою міністерства, угода спрямована на "значне прискорення" виробництва, гарантуючи своєчасну поставку лазерних систем з високою продуктивністю.

Експерти вважають, що лазерна протиракетна оборона може стати набагато дешевшою альтернативою ізраїльським ракетам-перехоплювачам, які зараз застосовуються для знешкодження ворожих ракет і безпілотників. Використовуючи енергію замість фізичних засобів перехоплення для знищення цілей, лазерні системи обіцяють суттєву економію коштів.

Наприклад, тоді як ракети, запущені угрупованнями, що базуються в Газі, коштують менше ніж 1000 доларів США кожна, перехоплювач Tamir для "Залізного купола" коштує близько 50 000 доларів США, а вартість однієї ракети Patriot може досягати 3 мільйонів доларів США. Натомість колишній прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннетт повідомив, що перехоплення за допомогою "Залізного променя" обійдеться лише у 2 долари США, що дасть змогу відбити будь-яку кількість атак за незначних витрат.

Приклад 2: США

У квітні армія США повідомила, що розмістила дві високоенергетичні лазерні зброї (місце не розголошують) за кордоном для захисту американських військ і союзників від ворожих безпілотників. Це перше відоме розгортання системи спрямованої енергії для протиповітряної оборони в історії збройних сил США.

Лазерна система ППО P-HEL на основі LOCUST від BlueHalo
Фото: BlueHalo

Згідно з пресрелізом компанії, система P-HEL, розроблена на основі лазерної системи зброї LOCUST компанії BlueHalo, почала експлуатуватися за кордоном у листопаді 2022 року, а друга система прибула "на початку цього року".

Приклад 3: Велика Британія

У травні Міністерство оборони Великої Британії (МО) оголосило про успішне випробування DragonFire, своєї першої лазерної зброї. Випробування в січні на полігоні Гебрид у Шотландії продемонстрували точність лазера, який вразив монету з відстані в кілометр.

Застосування британської лазерної системи Dragon Fire
Фото: Twitter

Ця потужна лазерна система, здатна знешкоджувати безпілотники, являє собою економічно вигідну альтернативу звичайним ракетам. Хоча Міноборони не розкрило максимальну дальність дії зброї, воно зазначило, що DragonFire може "вражати будь-яку видиму ціль". Систему буде розгорнуто на кораблях Королівського флоту до 2027 року, на п'ять років раніше запланованого терміну.

Приклад 4: Південна Корея

Південнокорейський "Проєкт Зоряних воєн" (Star Wars Project) покликаний трансформувати можливості оборони за допомогою лазерної зброї, призначеної для боротьби з дронами і ракетами. Лазерна система Block-I може точно вражати невеликі безпілотники і мультикоптери на близькій відстані, згідно з Управлінням програми оборонних закупівель Південної Кореї (DAPA). У пресрелізі не вказана вартість виробництва зброї, але зазначено, що кожен постріл коштуватиме близько 2000 вон або всього 1,50 долара США.

На тлі зростаючої напруженості у відносинах з Північною Кореєю і частих вторгнень безпілотників Південна Корея планує налагодити масове виробництво недорогої лазерної зброї, яку неможливо виявити і яку було б розробити в партнерстві з Hanwha Aerospace, для протидії загрозам з боку Півночі.

Проєкт "Зоряні війни" в Південній Кореї

Приклад 5: Індія

Щоб не відставати, Організація оборонних досліджень і розробок Індії (DRDO) також домагається значного прогресу в технології лазерної зброї, розробляючи такі системи, як лазери Durga II і Kali як для тактичного, так і для стратегічного застосування. Ці досягнення спрямовані на підвищення можливостей протиракетної та протибезпілотної оборони, що відповідає світовим тенденціям у галузі зброї спрямованої енергії.

Індійська лазерна зброя Durga II

Лазерна наука

Країни в усьому світі дедалі більше усвідомлюють потенціал зброї спрямованої енергії (ОНЕ) і запускають різні проєкти з розроблення передових лазерних систем. Давайте спочатку розберемося, що мається на увазі під лазерною зброєю і як вона працює.

Високоенергетичний лазер по суті являє собою велику стаціонарну систему вироблення енергії, оснащену спрямованою енергетичною решіткою нагорі. Розроблений для стаціонарної, а не мобільної оборони, він перехоплює і нейтралізує безпілотники і ракети противника, що наближаються, за допомогою сфокусованого променя високоенергетичних фотонів.

Система працює за простим принципом: вона генерує значну кількість енергії для збудження фотонів, які потім спрямовують на конкретну мету, нагріваючи концентровану ділянку безпілотника або ракети доти, доки вона не запалиться. Процес практично безшумний, а енергетичний промінь — невидимий. Єдиною візуальною ознакою ураження є іскри і полум'я, що вириваються з цілі. Лазерна зброя використовує цю спрямовану енергію для відключення або знищення цілей за допомогою концентрованих світлових променів.

Цікаво, що концепція використання лазерів в оборонних цілях не нова, їхній потенціал визнали багатьма роками раніше, проте донедавна їх не було широко впроваджено в практичні застосунки.

Розвиток ринку та перспективи на майбутнє

За даними дослідницької платформи Karmark, ринок лазерної зброї може зростати щорічними темпами в 13,1% у період з 2024 по 2031 рік. Це зростання зумовлене постійним розвитком лазерних технологій, включно зі збільшенням дальності дії, вихідної потужності та інтеграцією з наявними військовими системами.

Ключові тенденції, що визначають розвиток ринку, включають розробку портативних лазерних систем, дослідження високоенергетичних лазерних платформ і збільшення державного фінансування досліджень спрямованої енергії.

Основними гравцями на ринку лазерної зброї є Lockheed Martin Corporation, Northrop Grumman Corporation, Raytheon Company, Boeing Company, Rheinmetall AG і Thales. Ринок обслуговує різні додатки, включно з обороною, війною і внутрішньою безпекою.

Існують різні типи лазерної зброї, зокрема оптоволоконна лазерна зброя, в якій для створення потужних пучків використовуються оптичні волокна, вона відома своєю ефективністю і компактністю. Є також газова лазерна зброя, в якій для створення потужних променів використовуються газові суміші, для них часто потрібні більші установки. У твердотільній лазерній зброї використовують тверді підсилювальні матеріали для надійної роботи і високої якості пучка променів. У напівпровідниковій лазерній зброї використовують легкі напівпровідникові матеріали для зменшення розмірів та інтеграції в різні платформи.

Загалом перспективи ринку лазерної зброї є багатообіцяючими, що зумовлено зростаючою увагою до модернізації оборони та попитом на сучасну зброю для протидії мінливим загрозам.

Економічно вигідний захист

Згідно зі звітом Дослідницької служби Конгресу за 2023 рік про програми США зі створення зброї спрямованої енергії (DEW), високоенергетичні лазери, якщо їх успішно розроблять, можуть бути вельми ефективними для завдань ППО ближнього радіусу дії, протидії гелікоптерам і літакам, які летять низько, а також перехоплення ракет, безпілотників, артилерійських снарядів і мін, що наближаються. За достатньої потужності безперервний лазерний промінь також може нейтралізувати швидко рухомі, захищені загрози, як-от крилаті та, потенційно, навіть балістичні ракети.

Лазерна зброя привернула значну увагу через її потенційне військове застосування. Вона пропонує такі переваги, як точність наведення, зниження супутнього збитку і нижчі експлуатаційні витрати, ніж традиційні боєприпаси.

Ці системи підвищують військову ефективність в обороні, завдаючи точні удари з мінімальним ризиком для навколишніх територій. У війні вони забезпечують розширені можливості для перехоплення ракет і безпілотників, відповідаючи сучасним бойовим стратегіям і виступаючи як економічно ефективна альтернатива дорогим ракетним системам.

Виробники оборонної продукції нарощують зусилля з розробки економічно ефективної високоенергетичної лазерної зброї. Відомі світові підрядники з оборони, включно з RTX (США), QinetiQ (Велика Британія) і MBDA (Європа), вкладають значні кошти в передові технології.

Лазерна зброя ефективна проти дронів
Фото: Lockheed Martin

Виклики для лазерів

Незважаючи на обіцянки лазерної зброї, проблеми залишаються. Як підкреслює Пол Грей, керівник відділу розвитку бізнесу Advanced Weapons, необхідність точного наведення і здатність утримувати сфокусований лазер на цілі протягом кількох секунд є суттєвими перешкодами.

Перегони за розгортання економічно ефективних лазерних систем стають дедалі важливішими, оскільки країни стикаються зі зростаючим поширенням недорогих безпілотників і ракет.

Майбутнє війни

У міру того, як небо заповнюється дедалі більшою кількістю безпілотників і зростає загроза ракетних атак, лазерна зброя стає найважливішим компонентом сучасної військової стратегії.

Епоха лазерної війни не наближається — вона вже настала. У міру того, як ці системи стають дедалі складнішими і поширенішими, вони перевизначають межі між науковою фантастикою і військовою реальністю, по одному фотону за раз.

Оскільки досягнення в галузі лазерних технологій продовжують розвиватися, а країни нарощують зусилля з інтеграції цих систем у свої військові арсенали, лазерна зброя готова зіграти ключову роль у сучасній війні.

Про автора

Шубхангі Палве — журналістка, яка пише на теми оборони та аерокосмічної галузі. До приходу в EurAsian Times вона працювала в ET Prime. На цій посаді вона зосередилася на висвітленні оборонних стратегій та оборонного сектору з фінансової точки зору. Вона має більш ніж 15-річний досвід роботи в медіаіндустрії, що охоплює друковані та електронні ЗМІ.

Теги за темою
Великобританія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Росії засновника і чотирьох бійців РДК заочно засудили на довічне
УкраинФорм
2024-11-15T02:06:05Z
Держдеп змінив рекомендації для американців щодо подорожей в Україну
УкраинФорм
2024-11-15T01:57:40Z
Євросоюз закликав до виведення військ КНДР з території Росії
УкраинФорм
2024-11-15T01:51:42Z
"Є єдиний шанс на виживання України": Жданов сказав, як зламати план Путіна
GlavRed
2024-11-15T01:48:14Z
Маск зустрівся з послом Ірану, щоб «розрядити» двосторонні відносини - NYT
УкраинФорм
2024-11-15T01:46:47Z
Момент істини для Путіна: 2 фактори, чому Росія поспішає з наступом на фронті
24tv
2024-11-15T01:33:54Z
Напередодні президентських виборів у Румунії лідирує проукраїнський кандидат - опитування
ZN UA
2024-11-15T00:58:02Z
Вища рада правосуддя упродовж десяти місяців звільнила 241 суддю
УкраинФорм
2024-11-15T00:48:03Z
Україні вже передано все необхідне для впровадження ізраїльської системи раннього оповіщення
ZN UA
2024-11-15T00:28:45Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як зробити домашній пом'якшувач для білизни: після нього забудете про магазинний засіб
24tv
2024-11-14T23:57:12Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
На головний саундтрек до байопіку «Малевич» зняли кліп
УкраинФорм
2024-11-15T01:06:39Z
Наукову бібліотеку Одеси поповнили понад сто книжок французькою мовою
УкраинФорм
2024-11-14T22:45:48Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
У окупантів не вистачає техніки: експерт Defense Express про використання танків з "Мосфільму"
TSN
2024-11-15T01:36:17Z
У Росії помічено найбільші північнокорейські гаубиці – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T01:24:12Z
"Тримають зону комфорту": аналітик пояснив, чи зможуть ЗСУ втримати Курщину до Нового року
TSN
2024-11-15T01:03:59Z
"Війну не виграти на добровольцях": Жорін розкрив секрети успішної мобілізації
GlavRed
2024-11-15T00:27:19Z
Міноборони аналізуватиме досвід роботизованих операцій на полі бою
УкраинФорм
2024-11-14T23:48:17Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T23:42:07Z
США виводять із Певденної Кореї легендарні штурмовики A-10: яка їхня подальша доля
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T23:21:31Z
Розвідники за допомогою fpv-дронів знищили обладнання росіян для зв’язку і спостереження
УкраинФорм
2024-11-14T23:12:30Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Туреччина планує рекордно збільшити частку вітчизняних джерел енергії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T01:51:09Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
Які відмінності приховані на картинці: тільки найуважніші знайдуть за 13 секунд
GlavRed
2024-11-15T02:06:31Z
Рецепт львівського сирника від Клопотенка: несподіваний варіант із солоною карамеллю
Политека
2024-11-15T02:01:50Z
Манікюр для жінок за 50: які трендові нігті омолодять руки на кілька років
GlavRed
2024-11-15T01:15:51Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого французи викидають кавову гущу на вікно
GlavRed
2024-11-15T00:27:45Z
Машина часу поламалася: на картинці треба знайти людину з майбутнього
GlavRed
2024-11-14T23:27:56Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T23:00:06Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
На Хмельниччині суд повернув державі землі, на яких розміщена пам’ятка археології
УкраинФорм
2024-11-15T01:33:17Z
Анна Трінчер та CHEEV розповіли про те, які їхні особисті переживання втілилися в цю зворушливу композицію, що вони хотіли сказати цим твором, і які емоції вони вклали в кожну ноту і кожне слово.
FM-TV
2024-11-15T01:31:58Z
Бійці «Помсти» знищили танк, систему РЕБ та склад боєкомплекту росіян на Донеччині
УкраинФорм
2024-11-15T01:21:21Z
Курахівський та Покровський напрямки залишаються найскладнішими на фронті - DeepState
TSN
2024-11-15T01:03:58Z
Труханов розповів про наслідки удару по Одесі
TSN
2024-11-15T01:03:52Z
"Після окупації Іллінки": ЗС РФ захопили Рівнопіль та штурмують села поблизу, — DeepState
Фокус
2024-11-15T00:51:51Z
Росіяни окупували Рівнопіль та просунулись на кількох напрямках – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:48:32Z
Ворог окупував Іллінку та веде штурмові дії на сусідні села – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:03:01Z
РФ зруйнувала багатоквартирний будинок в Одесі: без тепла залишились школи та пологовий
Фокус
2024-11-14T23:51:42Z
Росія вдарила по Одесі "Шахедами", є жертви та руйнування: все, що відомо про атаку
24tv
2024-11-15T00:48:37Z
Суддю звільняють за матюки до обвинуваченого, який мав підроблене водійське посвідчення і попадався пʼяним за кермом
Украина Криминальная
2024-11-15T00:33:42Z
Вісім постраждалих, загибла та значні руйнування: наслідки нічної атаки на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:30:08Z
Столичного правоохоронця викрили на незаконному переправленні призовників до Угорщини
УкраинФорм
2024-11-15T00:15:46Z
Затримано буковинця, який, застосувавши фізичне насильство, пограбував подружжя
Украина Криминальная
2024-11-14T23:45:35Z
Вкрали майже 120 000 гривень: аферисти ошукали буковинців
InternetUA
2024-11-14T23:27:55Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T23:00:55Z
Кількість постраждалих від атаки росіянами Одеси зросла до восьми людей
УкраинФорм
2024-11-14T23:00:23Z
У ДТП на Вінниччині загинув пасажир авто
Украина Криминальная
2024-11-14T22:57:01Z
Виробник чипів AMD скорочує штат на 4%
InternetUA
2024-11-15T02:01:57Z
Зможе керувати комп’ютером та самостійно виконувати завдання: коли OpenAI випустить ШІ-агента
InternetUA
2024-11-15T01:01:45Z
На YouTube Premium раптово з’явилася реклама
InternetUA
2024-11-15T00:04:03Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T23:00:43Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
В Україні зріс попит на гібридні авто: найпопулярніші моделі
Хвиля
2024-11-15T01:12:55Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z