MY.UAНовини
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

Ізраїль, США, Велика Британія, Південна Корея, Індія прагнуть якнайшвидше озброїтися лазерними системами в міру того, як дрони і ракети стають дедалі небезпечнішими.

У міру розвитку військових конфліктів і появи нових технологій лазерна зброя посідає дедалі більшу нішу в оборонних стратегіях по всьому світу, пропонуючи економічно ефективну та дієву альтернативу дорогим системам протиракетної оборони. Колись лазерна зброя була лише гранню наукової фантастики, але тепер вона стає реальністю на полі бою: військові держави в усьому світі прагнуть розгорнути високоенергетичну лазерну зброю.

Фокус переклав статтю журналістки Шубханги Палве для видання The Eurasian Times, про те, як різні країни розробляють лазерні установки проти дронів і ракет, які становлять дедалі більшу загрозу.

Приклад 1: Ізраїль

Ізраїль, залучений у конфлікт на кількох фронтах, оголосив про прогрес у розробці своєї довгоочікуваної потужної лазерної системи перехоплення, відомої як "Залізний промінь" (Iron Beam).

Система Iron Beam, яку, як очікують, буде введено в експлуатацію протягом року, призначена для роботи спільно з "Залізним куполом" (Iron Dome) і спеціально призначена для виявлення дрібніших об'єктів.

Демонстрація роботи системи "Залізний промінь" від Rafael і Elbit
Фото: Rafael Advanced Defense Systems

Під час підписання контракту вартістю 535 мільйонів доларів США з оборонними підрядниками Rafael і Elbit генеральний директор Міністерства оборони Еяль Замір заявив: "очікується, що перша бойова готовність наземної лазерної системи буде досягнута через рік".

Згідно із заявою міністерства, угода спрямована на "значне прискорення" виробництва, гарантуючи своєчасну поставку лазерних систем з високою продуктивністю.

Експерти вважають, що лазерна протиракетна оборона може стати набагато дешевшою альтернативою ізраїльським ракетам-перехоплювачам, які зараз застосовуються для знешкодження ворожих ракет і безпілотників. Використовуючи енергію замість фізичних засобів перехоплення для знищення цілей, лазерні системи обіцяють суттєву економію коштів.

Наприклад, тоді як ракети, запущені угрупованнями, що базуються в Газі, коштують менше ніж 1000 доларів США кожна, перехоплювач Tamir для "Залізного купола" коштує близько 50 000 доларів США, а вартість однієї ракети Patriot може досягати 3 мільйонів доларів США. Натомість колишній прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннетт повідомив, що перехоплення за допомогою "Залізного променя" обійдеться лише у 2 долари США, що дасть змогу відбити будь-яку кількість атак за незначних витрат.

Приклад 2: США

У квітні армія США повідомила, що розмістила дві високоенергетичні лазерні зброї (місце не розголошують) за кордоном для захисту американських військ і союзників від ворожих безпілотників. Це перше відоме розгортання системи спрямованої енергії для протиповітряної оборони в історії збройних сил США.

Лазерна система ППО P-HEL на основі LOCUST від BlueHalo
Фото: BlueHalo

Згідно з пресрелізом компанії, система P-HEL, розроблена на основі лазерної системи зброї LOCUST компанії BlueHalo, почала експлуатуватися за кордоном у листопаді 2022 року, а друга система прибула "на початку цього року".

Приклад 3: Велика Британія

У травні Міністерство оборони Великої Британії (МО) оголосило про успішне випробування DragonFire, своєї першої лазерної зброї. Випробування в січні на полігоні Гебрид у Шотландії продемонстрували точність лазера, який вразив монету з відстані в кілометр.

Застосування британської лазерної системи Dragon Fire
Фото: Twitter

Ця потужна лазерна система, здатна знешкоджувати безпілотники, являє собою економічно вигідну альтернативу звичайним ракетам. Хоча Міноборони не розкрило максимальну дальність дії зброї, воно зазначило, що DragonFire може "вражати будь-яку видиму ціль". Систему буде розгорнуто на кораблях Королівського флоту до 2027 року, на п'ять років раніше запланованого терміну.

Приклад 4: Південна Корея

Південнокорейський "Проєкт Зоряних воєн" (Star Wars Project) покликаний трансформувати можливості оборони за допомогою лазерної зброї, призначеної для боротьби з дронами і ракетами. Лазерна система Block-I може точно вражати невеликі безпілотники і мультикоптери на близькій відстані, згідно з Управлінням програми оборонних закупівель Південної Кореї (DAPA). У пресрелізі не вказана вартість виробництва зброї, але зазначено, що кожен постріл коштуватиме близько 2000 вон або всього 1,50 долара США.

На тлі зростаючої напруженості у відносинах з Північною Кореєю і частих вторгнень безпілотників Південна Корея планує налагодити масове виробництво недорогої лазерної зброї, яку неможливо виявити і яку було б розробити в партнерстві з Hanwha Aerospace, для протидії загрозам з боку Півночі.

Проєкт "Зоряні війни" в Південній Кореї

Приклад 5: Індія

Щоб не відставати, Організація оборонних досліджень і розробок Індії (DRDO) також домагається значного прогресу в технології лазерної зброї, розробляючи такі системи, як лазери Durga II і Kali як для тактичного, так і для стратегічного застосування. Ці досягнення спрямовані на підвищення можливостей протиракетної та протибезпілотної оборони, що відповідає світовим тенденціям у галузі зброї спрямованої енергії.

Індійська лазерна зброя Durga II

Лазерна наука

Країни в усьому світі дедалі більше усвідомлюють потенціал зброї спрямованої енергії (ОНЕ) і запускають різні проєкти з розроблення передових лазерних систем. Давайте спочатку розберемося, що мається на увазі під лазерною зброєю і як вона працює.

Високоенергетичний лазер по суті являє собою велику стаціонарну систему вироблення енергії, оснащену спрямованою енергетичною решіткою нагорі. Розроблений для стаціонарної, а не мобільної оборони, він перехоплює і нейтралізує безпілотники і ракети противника, що наближаються, за допомогою сфокусованого променя високоенергетичних фотонів.

Система працює за простим принципом: вона генерує значну кількість енергії для збудження фотонів, які потім спрямовують на конкретну мету, нагріваючи концентровану ділянку безпілотника або ракети доти, доки вона не запалиться. Процес практично безшумний, а енергетичний промінь — невидимий. Єдиною візуальною ознакою ураження є іскри і полум'я, що вириваються з цілі. Лазерна зброя використовує цю спрямовану енергію для відключення або знищення цілей за допомогою концентрованих світлових променів.

Цікаво, що концепція використання лазерів в оборонних цілях не нова, їхній потенціал визнали багатьма роками раніше, проте донедавна їх не було широко впроваджено в практичні застосунки.

Розвиток ринку та перспективи на майбутнє

За даними дослідницької платформи Karmark, ринок лазерної зброї може зростати щорічними темпами в 13,1% у період з 2024 по 2031 рік. Це зростання зумовлене постійним розвитком лазерних технологій, включно зі збільшенням дальності дії, вихідної потужності та інтеграцією з наявними військовими системами.

Ключові тенденції, що визначають розвиток ринку, включають розробку портативних лазерних систем, дослідження високоенергетичних лазерних платформ і збільшення державного фінансування досліджень спрямованої енергії.

Основними гравцями на ринку лазерної зброї є Lockheed Martin Corporation, Northrop Grumman Corporation, Raytheon Company, Boeing Company, Rheinmetall AG і Thales. Ринок обслуговує різні додатки, включно з обороною, війною і внутрішньою безпекою.

Існують різні типи лазерної зброї, зокрема оптоволоконна лазерна зброя, в якій для створення потужних пучків використовуються оптичні волокна, вона відома своєю ефективністю і компактністю. Є також газова лазерна зброя, в якій для створення потужних променів використовуються газові суміші, для них часто потрібні більші установки. У твердотільній лазерній зброї використовують тверді підсилювальні матеріали для надійної роботи і високої якості пучка променів. У напівпровідниковій лазерній зброї використовують легкі напівпровідникові матеріали для зменшення розмірів та інтеграції в різні платформи.

Загалом перспективи ринку лазерної зброї є багатообіцяючими, що зумовлено зростаючою увагою до модернізації оборони та попитом на сучасну зброю для протидії мінливим загрозам.

Економічно вигідний захист

Згідно зі звітом Дослідницької служби Конгресу за 2023 рік про програми США зі створення зброї спрямованої енергії (DEW), високоенергетичні лазери, якщо їх успішно розроблять, можуть бути вельми ефективними для завдань ППО ближнього радіусу дії, протидії гелікоптерам і літакам, які летять низько, а також перехоплення ракет, безпілотників, артилерійських снарядів і мін, що наближаються. За достатньої потужності безперервний лазерний промінь також може нейтралізувати швидко рухомі, захищені загрози, як-от крилаті та, потенційно, навіть балістичні ракети.

Лазерна зброя привернула значну увагу через її потенційне військове застосування. Вона пропонує такі переваги, як точність наведення, зниження супутнього збитку і нижчі експлуатаційні витрати, ніж традиційні боєприпаси.

Ці системи підвищують військову ефективність в обороні, завдаючи точні удари з мінімальним ризиком для навколишніх територій. У війні вони забезпечують розширені можливості для перехоплення ракет і безпілотників, відповідаючи сучасним бойовим стратегіям і виступаючи як економічно ефективна альтернатива дорогим ракетним системам.

Виробники оборонної продукції нарощують зусилля з розробки економічно ефективної високоенергетичної лазерної зброї. Відомі світові підрядники з оборони, включно з RTX (США), QinetiQ (Велика Британія) і MBDA (Європа), вкладають значні кошти в передові технології.

Лазерна зброя ефективна проти дронів
Фото: Lockheed Martin

Виклики для лазерів

Незважаючи на обіцянки лазерної зброї, проблеми залишаються. Як підкреслює Пол Грей, керівник відділу розвитку бізнесу Advanced Weapons, необхідність точного наведення і здатність утримувати сфокусований лазер на цілі протягом кількох секунд є суттєвими перешкодами.

Перегони за розгортання економічно ефективних лазерних систем стають дедалі важливішими, оскільки країни стикаються зі зростаючим поширенням недорогих безпілотників і ракет.

Майбутнє війни

У міру того, як небо заповнюється дедалі більшою кількістю безпілотників і зростає загроза ракетних атак, лазерна зброя стає найважливішим компонентом сучасної військової стратегії.

Епоха лазерної війни не наближається — вона вже настала. У міру того, як ці системи стають дедалі складнішими і поширенішими, вони перевизначають межі між науковою фантастикою і військовою реальністю, по одному фотону за раз.

Оскільки досягнення в галузі лазерних технологій продовжують розвиватися, а країни нарощують зусилля з інтеграції цих систем у свої військові арсенали, лазерна зброя готова зіграти ключову роль у сучасній війні.

Про автора

Шубхангі Палве — журналістка, яка пише на теми оборони та аерокосмічної галузі. До приходу в EurAsian Times вона працювала в ET Prime. На цій посаді вона зосередилася на висвітленні оборонних стратегій та оборонного сектору з фінансової точки зору. Вона має більш ніж 15-річний досвід роботи в медіаіндустрії, що охоплює друковані та електронні ЗМІ.

Теги за темою
Великобританія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Навіть комуналку сплатити не зможете: Нацбанк посилив правила грошових переказів
Знай
2025-07-11T04:37:45Z
Чи будуть дивувати долар та євро ціною наступного тижня
24tv
2025-07-11T04:34:01Z
В ЄС уперше сонячна енергія виробила більше електроенергії, ніж будь-яке інше джерело
УкраинФорм
2025-07-11T04:31:34Z
Валюта подорожчала перед вихідними - курс на 11 липня
Gazeta UA
2025-07-11T04:22:13Z
Перехід на індивідуальне опалення: чому краще починати влітку
Знай
2025-07-11T04:07:43Z
Пенсія з інвалідності: у ПФУ пояснили важливий нюанс щодо термінів виплат
Хвиля
2025-07-11T03:52:48Z
Подорожчання продуктів у Київській області: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-07-11T03:31:14Z
Прогнозована ціна: переробники впроваджують нові моделі співпраці з виробниками молока
AgroPortal
2025-07-11T03:00:49Z
Як змінилась вартість життя у Європі: найдешевші та найдорожчі країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T00:30:43Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Що гірше впливає на чоловіче здоровʼя – вейп чи звичайні цигарки
24tv
2025-07-11T04:39:13Z
Вчені створили пластир, який блокує похмілля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T23:01:19Z
Нічна звичка, яка здатна призвести до втрати слуху
Gazeta UA
2025-07-10T21:40:13Z
Що насправді означає свербіж носа: розбір народних прикмет для кожного дня
GlavRed
2025-07-10T20:25:12Z
Як швидше досягнути оргазму – практичні поради для жінок та чоловіків
24tv
2025-07-10T19:36:11Z
Робот-хірург вперше самостійно провів надскладну операцію без підказок людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T18:58:33Z
Навіть одна безсонна ніч змінює мозок і тіло — попередження вчених
360ua.news
2025-07-10T18:40:31Z
За скільки років РФ може захопити Україну з нинішніми темпами: аналіз The Economist
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T04:49:24Z
У США виправдовують зустріч Рубіо з Лавровим: навіщо розмовляли політики
TSN
2025-07-11T04:48:12Z
Важливо, щоб Польща залишалася ключовим хабом для міжнародної допомоги Україні, – Зеленський
24tv
2025-07-11T04:48:10Z
«Цей день настав»: експерт заявив, що Трамп нарешті розчарувався в путіні
Политека
2025-07-11T04:46:37Z
Берлін оцінює збитки України у €500 млрд: Росія повинна заплатити
Gazeta UA
2025-07-11T04:46:22Z
Трамп анонсував заяву щодо Росії та висловився про постачання зброї Україні
Telegraf
2025-07-11T04:46:18Z
Росія не отримає свої активи, поки не відшкодує Україні 500 мільярдів євро збитків, – Мерц
24tv
2025-07-11T04:39:45Z
Кишені депутатів відчутно наповнились: хто з обранців міг заробити на рості біткоїна
Telegraf
2025-07-11T04:31:57Z
Гібридні атаки РФ на Чехію зробили 2024 рік одним із найскладніших для країни - розвідка
УкраинФорм
2025-07-11T04:31:28Z
Росіяни атакували Суми безпілотниками: що відомо про наслідки
TSN
2025-07-11T04:30:28Z
Удар по медичних закладах: Харківщину затрусило від вибухів, перші деталі
GlavRed
2025-07-11T04:25:19Z
Уночі Чугуїв зазнав 7 ударів російських дронів, пошкоджені медзаклад та будинки, є поранені
УкраинФорм
2025-07-11T04:21:20Z
Росіяни за добу завдали 592 удари по Запорізькій області, є поранений
УкраинФорм
2025-07-11T04:16:33Z
Росія розпочала тероризувати Добропілля на Донеччині масованими атаками FPV-дронів
Комсомольская правда
2025-07-11T04:10:30Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Сумській області: де саме її надають
Политека
2025-07-11T04:01:05Z
Синоптики здивували прогнозом на п'ятницю
Gazeta UA
2025-07-11T03:40:38Z
На Закарпатті затримали диверсанта, який підпалив пошту та об'єкти Укразалізниці на замовлення РФ
УкраинФорм
2025-07-11T03:39:10Z
В Азовському та Чорному морях бойові кораблі росіян відсутні
УкраинФорм
2025-07-11T03:28:35Z
Російські військові вдарили дронами по об'єкту транспортної інфраструктури на Миколаївщині
УкраинФорм
2025-07-11T04:49:40Z
Армія РФ вранці атакувала громаду на Сумщині шістьма БпЛА, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-11T04:43:19Z
День Ольги: найкращі вітальні листівки з днем ангела
Gazeta UA
2025-07-11T04:37:00Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: переселенців попередили про важливі зміни, які їх очікують
Политека
2025-07-11T04:31:49Z
Росія здійснила серію атак дронами-камікадзе по Сумах
1News
2025-07-11T04:13:57Z
11 липня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна прати та прибирати
24tv
2025-07-11T04:03:50Z
Дрони атакували низку російських регіонів: під ударом підприємства оборонної промисловості
24tv
2025-07-11T03:51:57Z
День княгині Ольги: привітання у віршах, прозі та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T03:45:57Z
Поліція за те, щоб люди мали зброю, в тому числі короткоствольну. Але за певних умов, - генерал Андрій Нєбитов
Telegraf
2025-07-11T03:31:56Z
Від "Танців із зірками" до служби у війську: що сьогодні відомо про життя Дмитра Дікусара
24tv
2025-07-11T04:03:37Z
Зміна дивовижна: тільки завзяті кіномани зможуть упізнати популярну акторку 80-их
GlavRed
2025-07-10T23:25:50Z
У Києві дрон влучив у квартиру відомого художника
ZN UA
2025-07-10T22:31:08Z
"Та пішли ви": Джонні Депп уперше висловився про своє вигнання з Голлівуду
GlavRed
2025-07-10T21:25:22Z
У РФ закльовували дружину Преснякова: що вона вчудила
GlavRed
2025-07-10T21:25:14Z
Пригоди, свобода і багато сонця: 3 нові українські фільми для літнього настрою
24tv
2025-07-10T21:00:39Z
Потап попався на прослуховуванні російського співака з бази "Миротворець"
GlavRed
2025-07-10T20:25:25Z
Фінал шокує: 5 легендарних серіалів з несподіваним закінченням
24tv
2025-07-10T20:12:06Z
У Києві розпочався VII Тиждень швейцарського кіно - що покажуть
УкраинФорм
2025-07-10T19:13:36Z
Де "дивне" число: загадка, яка нікого не залишить байдужим
GlavRed
2025-07-11T04:25:01Z
Смачно й ситно: снідаємо оригінальними сирничками з бринзою
24tv
2025-07-11T03:51:10Z
Їх часто недооцінюють: топ-3 непопулярні локації в Україні, які вразять кожного мандрівника
24tv
2025-07-11T03:42:13Z
Як позбутися плісняви у ванній: унікальний засіб
Gazeta UA
2025-07-11T03:28:39Z
Що допоможе вам стати успішним: відповідь ховається у місяці народження
GlavRed
2025-07-11T03:25:41Z
Принесе біди та проблеми: чому в будинку не можна сушити парасольку відкритою
GlavRed
2025-07-11T03:25:11Z
Женщины, которые регулярно употребляют шоколад, имеют большее сексуальное влечение: интересные факты о лакомство
Gazeta UA
2025-07-11T02:40:17Z
Тельцям краще не сперечатись з керівництвом: гороскоп на 11 липня
24tv
2025-07-11T02:03:59Z
Як позбутися хвоща на городі: поради, які дійсно працюють
Gazeta UA
2025-07-11T00:01:34Z
Удар по Харкову: троє поранених, зачепило пологовий будинок
1News
2025-07-11T04:37:46Z
На Тернопільщині затримали агента РФ, який готував теракт проти військових
InternetUA
2025-07-11T04:28:10Z
Атака "Шахедами" по Україні, вибухи в низці регіонів Росії: хронологія 1234 дня війни
24tv
2025-07-11T03:57:01Z
На Дніпропетровщині викрили шахрайську мережу з надання фінансових послуг
УкраинФорм
2025-07-11T03:55:26Z
У Харкові прогриміли вибухи: внаслідок атаки ЗС РФ постраждали медичний заклад і житлова забудова
Фокус
2025-07-11T03:52:59Z
В Сумах пролунали вибухи: росіяни зранку атакували місто безпілотниками
Telegraf
2025-07-11T03:49:49Z
Сім влучань: в ОВА повідомили деталі нічної атаки на Чугуїв
1News
2025-07-11T03:43:56Z
Перед судом постане житель Дніпра, який обікрав на понад півмільйона гривень матір загиблого воїна
InternetUA
2025-07-11T03:13:20Z
У Чугуєві РФ влучила в лікарню, є постраждалі
1News
2025-07-11T02:34:27Z
Ford відкликає понад 850 тисяч автомобілів у США
УкраинФорм
2025-07-11T04:10:28Z
Ці знання рятують життя: розшифровка значків безпеки в автомобілі
24tv
2025-07-11T03:57:59Z
Автомобілі Tesla отримають штучний інтелект Grok AI: коли з'явиться
InternetUA
2025-07-11T02:01:01Z
Японські автовиробники роблять ставку на екологічне паливо з трави та паперу
Топ Жир
2025-07-11T00:33:43Z
MG вражає на Goodwood двома новими електромобілями та стильним родстером
Топ Жир
2025-07-10T23:48:19Z
Бюджетна знахідка: експерти назвали найнадійніший вживаний авто 2025 року
GlavRed
2025-07-10T23:25:50Z
Позов стверджує, що рішення General Motors не врятує ваш двигун V8 від виходу з ладу
Топ Жир
2025-07-10T23:04:44Z
Поліцейський зупинив безпілотне авто за порушення правил повороту, але у водія немає водія
Топ Жир
2025-07-10T23:04:09Z
Новий кросовер Renault виправляє всі недоліки моделі Bigster
Топ Жир
2025-07-10T22:34:38Z
Капітан Атлетіка Альварес відсторонений через позитивний допінг-тест
Football.ua
2025-07-11T04:46:57Z
Майбутній суперник Полісся у Лізі конференцій: Санта-Колома розгромила Борац
Football.ua
2025-07-11T04:31:49Z
Сини вже із медалями, а доньки – його натхнення: що відомо та де зараз діти Олександра Усика
24tv
2025-07-11T04:21:42Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Визначився п'ятий учасник 1/4 фіналу
УкраинФорм
2025-07-11T04:19:40Z
Шахтар — Ільвес 6:0 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-07-11T04:16:44Z
Чемпіон України, спортсмен і розвідник: на війні загинув доброволець Родіон Пустовий
Фокус
2025-07-11T02:52:31Z
Футбольний агент та волонтер: де зараз легенда українського футболу Зозуля
24tv
2025-07-11T02:06:23Z
Lexus прикріпив двох тенісистів на дах авто та проїхався з ними
Топ Жир
2025-07-11T01:34:14Z
"Шахтар" розірвав "Ільвес" у першому єврокубковому матчі Турана
Telegraf
2025-07-10T22:49:37Z
Чому смарт-окуляри досі не стали масовим гаджетом: головні бар’єри й перспективи
InternetUA
2025-07-11T04:01:56Z
Смартфон Samsung Galaxy Z Fold 8 вже у розробці
InternetUA
2025-07-11T03:01:28Z
Над Україною зійшов незвичайний місяць: в мережі опублікували красиві фото та відео
Telegraf
2025-07-11T02:04:40Z
Підхопила тренд на Лабубу: кішка здивувала власника і мережу несподіваною крадіжкою
Фокус
2025-07-11T00:52:41Z
Археологи знайшли у Туреччині унікальну мозаїку віком 1500 років
Gazeta UA
2025-07-10T22:40:27Z
Прощавай Google: творці ChatGPT випустять власний браузер на базі ШІ, – Reuters
Фокус
2025-07-10T20:07:00Z
Samsung готує смартфон, який складається тричі: коли чекати на анонс
InternetUA
2025-07-10T19:52:53Z
Як заробляти на прямих ефірах у TikTok
24tv
2025-07-10T19:12:30Z
Microsoft відновлює раніше видалені візуальні ефекти Windows 11 в Edge
Portaltele
2025-07-10T18:13:36Z