MY.UAНовини
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність
"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

"Зоряні війни" сьогодні: як лазерна зброя перетворює наукову фантастику на реальність

Ізраїль, США, Велика Британія, Південна Корея, Індія прагнуть якнайшвидше озброїтися лазерними системами в міру того, як дрони і ракети стають дедалі небезпечнішими.

У міру розвитку військових конфліктів і появи нових технологій лазерна зброя посідає дедалі більшу нішу в оборонних стратегіях по всьому світу, пропонуючи економічно ефективну та дієву альтернативу дорогим системам протиракетної оборони. Колись лазерна зброя була лише гранню наукової фантастики, але тепер вона стає реальністю на полі бою: військові держави в усьому світі прагнуть розгорнути високоенергетичну лазерну зброю.

Фокус переклав статтю журналістки Шубханги Палве для видання The Eurasian Times, про те, як різні країни розробляють лазерні установки проти дронів і ракет, які становлять дедалі більшу загрозу.

Приклад 1: Ізраїль

Ізраїль, залучений у конфлікт на кількох фронтах, оголосив про прогрес у розробці своєї довгоочікуваної потужної лазерної системи перехоплення, відомої як "Залізний промінь" (Iron Beam).

Система Iron Beam, яку, як очікують, буде введено в експлуатацію протягом року, призначена для роботи спільно з "Залізним куполом" (Iron Dome) і спеціально призначена для виявлення дрібніших об'єктів.

Демонстрація роботи системи "Залізний промінь" від Rafael і Elbit
Фото: Rafael Advanced Defense Systems

Під час підписання контракту вартістю 535 мільйонів доларів США з оборонними підрядниками Rafael і Elbit генеральний директор Міністерства оборони Еяль Замір заявив: "очікується, що перша бойова готовність наземної лазерної системи буде досягнута через рік".

Згідно із заявою міністерства, угода спрямована на "значне прискорення" виробництва, гарантуючи своєчасну поставку лазерних систем з високою продуктивністю.

Експерти вважають, що лазерна протиракетна оборона може стати набагато дешевшою альтернативою ізраїльським ракетам-перехоплювачам, які зараз застосовуються для знешкодження ворожих ракет і безпілотників. Використовуючи енергію замість фізичних засобів перехоплення для знищення цілей, лазерні системи обіцяють суттєву економію коштів.

Наприклад, тоді як ракети, запущені угрупованнями, що базуються в Газі, коштують менше ніж 1000 доларів США кожна, перехоплювач Tamir для "Залізного купола" коштує близько 50 000 доларів США, а вартість однієї ракети Patriot може досягати 3 мільйонів доларів США. Натомість колишній прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннетт повідомив, що перехоплення за допомогою "Залізного променя" обійдеться лише у 2 долари США, що дасть змогу відбити будь-яку кількість атак за незначних витрат.

Приклад 2: США

У квітні армія США повідомила, що розмістила дві високоенергетичні лазерні зброї (місце не розголошують) за кордоном для захисту американських військ і союзників від ворожих безпілотників. Це перше відоме розгортання системи спрямованої енергії для протиповітряної оборони в історії збройних сил США.

Лазерна система ППО P-HEL на основі LOCUST від BlueHalo
Фото: BlueHalo

Згідно з пресрелізом компанії, система P-HEL, розроблена на основі лазерної системи зброї LOCUST компанії BlueHalo, почала експлуатуватися за кордоном у листопаді 2022 року, а друга система прибула "на початку цього року".

Приклад 3: Велика Британія

У травні Міністерство оборони Великої Британії (МО) оголосило про успішне випробування DragonFire, своєї першої лазерної зброї. Випробування в січні на полігоні Гебрид у Шотландії продемонстрували точність лазера, який вразив монету з відстані в кілометр.

Застосування британської лазерної системи Dragon Fire
Фото: Twitter

Ця потужна лазерна система, здатна знешкоджувати безпілотники, являє собою економічно вигідну альтернативу звичайним ракетам. Хоча Міноборони не розкрило максимальну дальність дії зброї, воно зазначило, що DragonFire може "вражати будь-яку видиму ціль". Систему буде розгорнуто на кораблях Королівського флоту до 2027 року, на п'ять років раніше запланованого терміну.

Приклад 4: Південна Корея

Південнокорейський "Проєкт Зоряних воєн" (Star Wars Project) покликаний трансформувати можливості оборони за допомогою лазерної зброї, призначеної для боротьби з дронами і ракетами. Лазерна система Block-I може точно вражати невеликі безпілотники і мультикоптери на близькій відстані, згідно з Управлінням програми оборонних закупівель Південної Кореї (DAPA). У пресрелізі не вказана вартість виробництва зброї, але зазначено, що кожен постріл коштуватиме близько 2000 вон або всього 1,50 долара США.

На тлі зростаючої напруженості у відносинах з Північною Кореєю і частих вторгнень безпілотників Південна Корея планує налагодити масове виробництво недорогої лазерної зброї, яку неможливо виявити і яку було б розробити в партнерстві з Hanwha Aerospace, для протидії загрозам з боку Півночі.

Проєкт "Зоряні війни" в Південній Кореї

Приклад 5: Індія

Щоб не відставати, Організація оборонних досліджень і розробок Індії (DRDO) також домагається значного прогресу в технології лазерної зброї, розробляючи такі системи, як лазери Durga II і Kali як для тактичного, так і для стратегічного застосування. Ці досягнення спрямовані на підвищення можливостей протиракетної та протибезпілотної оборони, що відповідає світовим тенденціям у галузі зброї спрямованої енергії.

Індійська лазерна зброя Durga II

Лазерна наука

Країни в усьому світі дедалі більше усвідомлюють потенціал зброї спрямованої енергії (ОНЕ) і запускають різні проєкти з розроблення передових лазерних систем. Давайте спочатку розберемося, що мається на увазі під лазерною зброєю і як вона працює.

Високоенергетичний лазер по суті являє собою велику стаціонарну систему вироблення енергії, оснащену спрямованою енергетичною решіткою нагорі. Розроблений для стаціонарної, а не мобільної оборони, він перехоплює і нейтралізує безпілотники і ракети противника, що наближаються, за допомогою сфокусованого променя високоенергетичних фотонів.

Система працює за простим принципом: вона генерує значну кількість енергії для збудження фотонів, які потім спрямовують на конкретну мету, нагріваючи концентровану ділянку безпілотника або ракети доти, доки вона не запалиться. Процес практично безшумний, а енергетичний промінь — невидимий. Єдиною візуальною ознакою ураження є іскри і полум'я, що вириваються з цілі. Лазерна зброя використовує цю спрямовану енергію для відключення або знищення цілей за допомогою концентрованих світлових променів.

Цікаво, що концепція використання лазерів в оборонних цілях не нова, їхній потенціал визнали багатьма роками раніше, проте донедавна їх не було широко впроваджено в практичні застосунки.

Розвиток ринку та перспективи на майбутнє

За даними дослідницької платформи Karmark, ринок лазерної зброї може зростати щорічними темпами в 13,1% у період з 2024 по 2031 рік. Це зростання зумовлене постійним розвитком лазерних технологій, включно зі збільшенням дальності дії, вихідної потужності та інтеграцією з наявними військовими системами.

Ключові тенденції, що визначають розвиток ринку, включають розробку портативних лазерних систем, дослідження високоенергетичних лазерних платформ і збільшення державного фінансування досліджень спрямованої енергії.

Основними гравцями на ринку лазерної зброї є Lockheed Martin Corporation, Northrop Grumman Corporation, Raytheon Company, Boeing Company, Rheinmetall AG і Thales. Ринок обслуговує різні додатки, включно з обороною, війною і внутрішньою безпекою.

Існують різні типи лазерної зброї, зокрема оптоволоконна лазерна зброя, в якій для створення потужних пучків використовуються оптичні волокна, вона відома своєю ефективністю і компактністю. Є також газова лазерна зброя, в якій для створення потужних променів використовуються газові суміші, для них часто потрібні більші установки. У твердотільній лазерній зброї використовують тверді підсилювальні матеріали для надійної роботи і високої якості пучка променів. У напівпровідниковій лазерній зброї використовують легкі напівпровідникові матеріали для зменшення розмірів та інтеграції в різні платформи.

Загалом перспективи ринку лазерної зброї є багатообіцяючими, що зумовлено зростаючою увагою до модернізації оборони та попитом на сучасну зброю для протидії мінливим загрозам.

Економічно вигідний захист

Згідно зі звітом Дослідницької служби Конгресу за 2023 рік про програми США зі створення зброї спрямованої енергії (DEW), високоенергетичні лазери, якщо їх успішно розроблять, можуть бути вельми ефективними для завдань ППО ближнього радіусу дії, протидії гелікоптерам і літакам, які летять низько, а також перехоплення ракет, безпілотників, артилерійських снарядів і мін, що наближаються. За достатньої потужності безперервний лазерний промінь також може нейтралізувати швидко рухомі, захищені загрози, як-от крилаті та, потенційно, навіть балістичні ракети.

Лазерна зброя привернула значну увагу через її потенційне військове застосування. Вона пропонує такі переваги, як точність наведення, зниження супутнього збитку і нижчі експлуатаційні витрати, ніж традиційні боєприпаси.

Ці системи підвищують військову ефективність в обороні, завдаючи точні удари з мінімальним ризиком для навколишніх територій. У війні вони забезпечують розширені можливості для перехоплення ракет і безпілотників, відповідаючи сучасним бойовим стратегіям і виступаючи як економічно ефективна альтернатива дорогим ракетним системам.

Виробники оборонної продукції нарощують зусилля з розробки економічно ефективної високоенергетичної лазерної зброї. Відомі світові підрядники з оборони, включно з RTX (США), QinetiQ (Велика Британія) і MBDA (Європа), вкладають значні кошти в передові технології.

Лазерна зброя ефективна проти дронів
Фото: Lockheed Martin

Виклики для лазерів

Незважаючи на обіцянки лазерної зброї, проблеми залишаються. Як підкреслює Пол Грей, керівник відділу розвитку бізнесу Advanced Weapons, необхідність точного наведення і здатність утримувати сфокусований лазер на цілі протягом кількох секунд є суттєвими перешкодами.

Перегони за розгортання економічно ефективних лазерних систем стають дедалі важливішими, оскільки країни стикаються зі зростаючим поширенням недорогих безпілотників і ракет.

Майбутнє війни

У міру того, як небо заповнюється дедалі більшою кількістю безпілотників і зростає загроза ракетних атак, лазерна зброя стає найважливішим компонентом сучасної військової стратегії.

Епоха лазерної війни не наближається — вона вже настала. У міру того, як ці системи стають дедалі складнішими і поширенішими, вони перевизначають межі між науковою фантастикою і військовою реальністю, по одному фотону за раз.

Оскільки досягнення в галузі лазерних технологій продовжують розвиватися, а країни нарощують зусилля з інтеграції цих систем у свої військові арсенали, лазерна зброя готова зіграти ключову роль у сучасній війні.

Про автора

Шубхангі Палве — журналістка, яка пише на теми оборони та аерокосмічної галузі. До приходу в EurAsian Times вона працювала в ET Prime. На цій посаді вона зосередилася на висвітленні оборонних стратегій та оборонного сектору з фінансової точки зору. Вона має більш ніж 15-річний досвід роботи в медіаіндустрії, що охоплює друковані та електронні ЗМІ.

Теги за темою
Великобританія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як Орбан створює в Угорщині ворогів України і хто може це зупинити
Европейская правда
2025-05-17T06:10:34Z
Командир корпусу Нацгвардії розповів, у яку суму обходиться знищення окупанта на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:09:36Z
Міноборони Франції закликало ЄС мобілізуватися для довготривалої підтримки української армії
Европейская правда
2025-05-17T06:03:04Z
Росія посилює територіальні претензії до України – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:00:58Z
Суд РФ виніс вирок австралійцю, який воював на боці України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:57:52Z
Зустріч Трампа з Путіним — найгірший сценарій для України, – The Telegraph
Vlasti
2025-05-17T05:45:13Z
ЗМІ: РФ вимагала визнання Криму на міжнародному рівні на переговорах у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-17T05:27:28Z
Скандал у Румунії. Напередодні виборів фейкове об’єднання українців підтримало проросійського кандидата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:06:59Z
Кремль висунув ультиматум на переговорах у Стамбулі: названо п’ять головних вимог
Vlasti
2025-05-17T04:57:36Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": Австралія влаштувала стриптиз на сцені та феєрично відкрила другий півфінал
ТСН
2025-05-16T19:25:07Z
На "Євробаченні-2025" учасницю Ізраїлю освистали просто на сцені: організаторам довелося втручатися
TSN
2025-05-16T19:24:54Z
"Євробачення-2025": стали відомі імена всіх фіналістів конкурсу
ТСН
2025-05-16T19:24:33Z
Другий півфінал "Євробачення-2025" у фото: плагіат в України та політ Фінляндії над сценою
ТСН
2025-05-16T19:24:15Z
"Євробачення-2025": Грецію запідозрили в плагіаті конкурсного номера України
ТСН
2025-05-16T19:24:14Z
"Євробачення-2025": учасник Вірменії топлес у латексі обмазався брудом і влаштував вогняне рок-шоу
ТСН
2025-05-16T19:24:12Z
"Євробачення-2025": під яким номером у фіналі виступить Україна
TSN
2025-05-16T19:22:46Z
Ексучасник "Дизель Шоу" Олег Іваниця висловився про Максима Неліпу: "З ним неможливо не подружитись"
ТСН
2025-05-16T19:22:27Z
Мав винятковий хист до малювання, мріяв про власну сім’ю. Згадаймо Михайла Головатого
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:00:57Z
«Ніколи не бачив себе у війську». Пілот FPV-дрона щиро зізнався, чому змінив думку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:21:07Z
17 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:36:08Z
У Штатах продають будинок, де малим жив Папа Римський: ціна вражає
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T22:21:59Z
Патріарх РПЦ Кирило носить вкрадений в Україні артефакт: що розповів власник
ТСН
2025-05-16T19:48:20Z
Україну атакують російські дрони: названа траєкторія руху
TSN
2025-05-16T19:24:10Z
День ангела 16 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-16T19:23:47Z
Сирський назвав чисельність російського війська проти України
ТСН
2025-05-16T19:23:34Z
Авто, житло і рахунки: яке майно можуть конфіскувати ТЦК в ухилянтів через порушення
TSN
2025-05-16T19:23:30Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
З'явились жахливі кадри з Сумщини: ворог обстріляв рейсовий автобус, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:48:11Z
Росія вдарила по громадському транспорті на Сумщині: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:06:10Z
На Прикарпатті затримано високопосадовця, який торгував інформацією з закритих реєстрів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:12:15Z
Половину України охопила повітряна тривога: що трапилося
TSN
2025-05-16T19:24:08Z
Атака безпілотників на Київ: в одному з районів уламки дрона пошкодили вікна будинків та автівки
TSN
2025-05-16T19:23:29Z
Росіяни вгатили по Київщині 16 травня — які наслідки
TSN
2025-05-16T19:23:21Z
Підпал будинку Стармера: затримано 21-річного українця
ТСН
2025-05-16T19:23:18Z
Одещина здригалася від вибухів: що відомо про постраждалих та наслідки
TSN
2025-05-16T19:22:02Z
У Херсоні росіяни обстріляли залізничний вокзал
ТСН
2025-05-16T19:21:19Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:45:51Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:21:19Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Мер Кличко задекларував арсенал зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:00:58Z
Хмарно з проясненнями, місцями дощі: прогноз погоди на 17 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:03:02Z
Сили оборони зачистили на 95% село Багатир на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T23:00:39Z
Лінія фронту станом на 16 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T20:06:30Z
Тельцям варто діяти впевнено, а Ракам слід залишити старе позаду: астрологічний прогноз на рунах на 16 травня 2025 року
ТСН
2025-05-16T19:24:55Z
Близнятам буде важко, а Ракам слід працювати над почуттями: гороскоп за картами Таро на 16 травня 2025 року
TSN
2025-05-16T19:24:20Z
В Україні переробкою молока займається понад 500 мікропідприємств
AgroPortal
2025-05-17T06:00:46Z
Ціни на ВРХ зростатимуть до кінця 2025 року
Agravery
2025-05-17T05:10:28Z
Названо прибутковість вирощування технічних конопель
AgroPortal
2025-05-17T05:00:51Z
Ринок фісташок: попит на дубайський шоколад підігріває ціни на горіх
AgroPortal
2025-05-17T03:30:00Z
Комунальні тарифи: що подорожчало найбільше за рік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:45:02Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч з борщового набору
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T00:24:11Z
Курс валют на 19 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-05-16T19:23:47Z
Ціни на комуналку в Україні: що здорожчало найбільше за рік
ТСН
2025-05-16T19:22:44Z
Втрачені дозволи, заблоковані активи: майбутнє Моршинської та Миргородської під питанням
TSN
2025-05-16T19:19:27Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
Яке покоління найнещасніше: і це не молоді зумери чи міленіали
TSN
2025-05-16T19:20:24Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
Вікенд для легіонерів збірної України: фінал Яремчука та боротьба за чемпіонство Трубіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:41Z
Завтра у Швейцарії у Базелі – фінал «Євробачення 2025». Хто ж здобуде Перемогу? Швеція, Австрія чи Франція? Сьогодні ми вас познайомимо із усіма ТОП-3 треками за ставками букмекерів.
FM-TV
2025-05-16T11:06:01Z
Тимощуку повідомлено про підозру у фінансуванні військових підрозділів РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:39:07Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z