MY.UAНовини
Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху
Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Природа вкотре продемонструвала, що перед її силою будь-яка лють людська безсила. Посуха — нові реалії сучасного сільського господарства. Українські фермери, особливо ті, хто потрапив під невмолимі жорна спекотної долі 2024 року, шукають шляхи, як нівелювати вплив погодних катаклізмів. Один із варіантів — зрошення.

Спека та дефіцит вологи в ґрунті в поточному сезоні зачепили не тільки Україну — країни Європи також мають недобір урожаю.

Україна зібрала до початку листопада 48 млн тонн зерна, з них пшениці — 22 млн. Високі температури зменшили врожайність до 15%, стверджує Мінагро. Найбільше постраждали валютні кукурудза й соняшник. Застосування зрошення та дренажу дає змогу незалежно від погодних умов підвищити врожайність удвічі-втричі.

Аграрій із Полтавщини Дмитро Штанько каже відверто: «Хочу гарантовано отримувати запланований результат, який дає мені полив. Загалом майбутнє в агробізнесі — лише в зрошенні: якщо буде вода, будуть і прибутки».

Засухи рік у рік стають дедалі частішими й тривалішими. Інколи виникає таке відчуття, ніби природа та фермери грають у лише їм відому гру, сидячи за зеленим сукном. Чомусь часто-густо програють виробники.

Від підвищення середніх температур, змін режиму опадів протягом вегетації сільськогосподарських рослин, екстремальної погоди страждає весь світ.

Довідка ZN.UA
На планеті зрошується близько 300 млн га земель. Значні площі розташовані в Індії (66 млн га), Китаї (58 млн га), США (22,6 млн га). Три країни фактично обробляють майже половину зрошуваних земель світу.

З 1991 року площа посушливої та дуже сухої зони, зокрема в Україні, збільшилася на 7%, кажуть у НААН. Водночас території з надмірним і достатнім атмосферним зволоженням скоротилися на 10%. Лімітуючий чинник для виробника на Півдні та Сході — дефіцит вологи, зростання кількості тепла на 15–35%. Аграрії стверджують, що всі кліматичні зони практично змістилися приблизно на 200 км північніше.

Директор Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Раїса Вожегова якось зазначила, що аграрії вважали сезон-2023 найспекотнішим за всю історію України. Літо-2024 перекрило всі показники. «Якщо південь України — зона степу, то з такими темпами змін завтра тут буде зона пустелі. Тому вчені шукають орієнтири для сільського господарства: варіанти обробітку ґрунту, сорти та гібриди, технології, які даватимуть максимальну віддачу в посушливих умовах. Інший напрям — зрошення», — каже Вожегова.

Ще кілька років тому про зрошення мало думали, наприклад, на Полтавщині, Черкащині, Кіровоградщині. Нині питання оптимальної кількості вологи в ґрунті є питанням №1 абсолютно для всіх регіонів.

Вчорасьогоднізавтра

Згадувати злети та падіння меліорації з першого року незалежності України немає сенсу. Зазначимо лише, що за три десятки років, поки відбувалося становлення сучасного аграрного сектору, частину труб, якими воду подавали на поля, розікрали. Окремі елементи меліоративних мереж просто зруйнувалися. Хоча поки за воду не треба було платити, щось там господарства таки поливали. З підвищенням тарифів на воду ситуація почала стрімко погіршуватися. Добре, що світ потребує української пшениці та кукурудзи. Тож про полив не забували.

Офіційний Київ разом зі Світовим банком розробили цілу стратегію щодо зрошення та дренажу до 2030 року. Зрештою довгий серіал про ринок землі завершився: закон про купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення ухвалили. Як і закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель»: він дозволяє об’єднуватися в організації водокористувачів (ОВК) та отримувати меліоративні системи нижнього рівня для спільного розвитку.

Офіційно в Україні обліковується 5,48 млн га меліорованих земель, із них 2,17 млн га — зрошувані, 3,3 млн га — осушувані землі. Звісно, є відповідна інфраструктура (водосховища, магістральні та розподільні канали, захисні дамби, насосні станції, трубопроводи, басейни добового регулювання, колекторно-дренажна мережа, інші гідротехнічні споруди). Біда, що зношеність усього перерахованого оцінюється на рівні 85%.

Велика меліоративна реформа мала стартувати 2022 року. Завадила повномасштабна війна. Хоча з іншого боку (особливо після руйнації Каховської ГЕС) пошук технологічних рішень і варіантів для достатнього забезпечення полів водою пришвидшився в рази.

Довідка ZN.UA
Каховське водосховище працювало як джерело для поливу більш як півмільйона гектарів земель у Запорізькій, Дніпропетровській та Херсонській областях. Втрата водосховища залишила без зрошення 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% — у Запорізькій та 30% — у Дніпропетровській областях.

За даними Інституту водних проблем і меліорації НААН, через екокатастрофу після підриву Каховки більш як третина сільськогосподарських земель потребують води. 2023 року полили тільки 134 тис. га угідь.

Попередньо 2024 року поливали близько 100 тис. га. Зрошення так і не стало хітом сезону. Бо крім усього іншого, це дорого. Потрібно від 2 тис. дол. на гектар. Окупність — кілька років. Це вам не бройлера за 46 днів виростити. Тому на поливі роблять ставку на високомаржинальні культури. Насіння кукурудзи, наприклад.

Обережний оптимізм

Чому виникла гіпотеза, що зрошення 2025 року може стати головним трендом вітчизняного сільського господарства?

Перше. Спека-2024. Вона змусила фермерів думати про завтра, враховуючи всі небезпеки відсутності дощів і дефіциту вологи.

Друге. Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» ухвалено. І є приватна власність на сільгоспземлю.

Третє. На початку листопада президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин». У Мінагро стверджують, що відтепер істотно спрощується процедура передачі меліоративних систем у власність ОВК. Мають зникнути всі зайві бюрократичні перешкоди, які раніше стримували інвентаризацію та внесення до Державного земельного кадастру об’єктів меліоративної інфраструктури. Виробники зможуть швидше реалізовувати проєкти щодо відновлення зрошення/осушення.

Четверте. В бюджеті-2025 аналогічно 2024-му планується часткова компенсація за впровадження зрошення. Фермери можуть отримати від держави до 50% компенсації вартості робіт із реконструкції або нового будівництва меліоративних систем.

Іще один напрям, який анонсувало Мінагро, — почати з 2025-го відновлення державних магістралей. Тобто там, де держава має довести воду до поля. «Маючи зрошення, фактично можна спекою та відсутністю опадів керувати», — запевняє перший заступник агроміністра Тарас Висоцький.

П’яте та головне. Фінансовий складник. Імовірність буму на полив земель в Україні наразі оцінюється як максимально висока. На тлі війни підтримка міжнародних партнерів через пряме фінансування, постачання обладнання, юридичну підтримку зросла в рази: USAID (США), JICA (Японія), KICA (Корея). Україна консультується з французами щодо співпраці.

Аграрії називають програми, які фінансують американські платники податків, слушною нагодою запровадити зрошення. Треба тільки домовитися про співфінансування 10 на 90. Тобто фермер має внести платіж на рівні 10%, решту покриває USAID у вигляді обладнання.

Без грошей жодні лозунги та гучні заяви про те, що зрошення входить до списку пріоритетів або що Україна годує Африку, справу з місця не зрушать.

Стримувальні чинники

Що, крім чинника війни, знову може стати на заваді? Підводних течій достатньо. Боротьба за зношену інфраструктуру меліоративної системи. Хто має управляти водою: Держводагентство чи Держрибагентство? Чи вистачить запасів води, а якщо так, то чи надовго? Чи є справедливими чинні тарифи на воду, якими мають бути принципи тарифоутворення? Постійні прильоти та відключення електроенергії вимагають альтернативи для насосних станцій — потужні генератори чи когенерація? Крапельне зрошення, дощувальні машини: кругові, фронтальні, самохідні?

Відверто: зрошення — не панацея, але ефективний механізм, що забезпечує гідну винагороду власнику чи орендарю. За даними ООН, додатковий полив сприяє збільшенню продуктивності зернових на 35%.

Суттєвий недолік зрошення, крім високої вартості його впровадження, — низька якість води, що призводить до засоленості ґрунтів.

Чи стане зрошення в Україні національним проєктом? Цікаве запитання, хоча природа вже фактично щодня демонструє, наскільки безпорадним виглядає людство попри весь технічний прогрес, розвиток технологій. ЮНЕСКО констатує: більш як 3,6 мільярда населення світу вже проживає на територіях, де протягом місяця, або навіть довше, не буває опадів. У майбутньому можна очікувати боротьби не тільки за хліб, а й за воду.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Морское дно неожиданно подпрыгнуло, толкнув волну: раскрыта тайна разрушительного цунами в Японии
Фокус
2025-03-31T12:15:23Z
Создана новая железо-натриевая батарея: лучше Tesla Megapack и прослужит 20 лет
Фокус
2025-03-31T11:46:15Z
Древний родственник миног: странный монстр Тулли бороздил океаны Земли около 300 млн лет назад
Фокус
2025-03-31T11:42:11Z
Преимущества аппарата высокого давления Kärcher для быстрой очистки
Gazeta UA
2025-03-31T11:39:41Z
Миллионы Android-смартфонов поддерживают "секретные" функции: как ими воспользоваться
Фокус
2025-03-31T11:15:22Z
Детали важны: сможет ли червь отрастить новое тело, если разрезать его пополам
Фокус
2025-03-31T11:06:04Z
Ответ за Укрзализныцю? В Москве «лег» сайт столичного метро
Апостроф
2025-03-31T10:24:16Z
В Україні прогнозують зростання споживання фундука
AgroNews
2025-03-31T10:16:21Z
Действительно ли люди с более низким интеллектом больше верят в гороскопы: новое исследование
Comments UA
2025-03-31T09:48:31Z
Проверьте наблюдательность за секунды: найдите замаскированный крендель в комнате
Gazeta UA
2025-03-31T11:24:21Z
Только эти три знака Зодиака станут любимцами судьбы в начале апреля
Comments UA
2025-03-31T10:33:31Z
Галактические яйца к Пасхе-2025: волшебный способ окрашивани, просто натрите свечку
Знай
2025-03-31T09:51:41Z
Взрослые по всему миру начали скупать мягкие игрушки: неожиданная причина
Comments UA
2025-03-31T09:00:53Z
Ритуал на новолуние: как заполнить чек изобилия и притянуть деньги
Знай
2025-03-31T08:51:04Z
Как гарнир или основное блюдо: тушеная капуста с грибами получается сытной и вкусной
Telegraf
2025-03-31T08:03:23Z
5 обязательных дел в огороде до 20 апреля: если не успеете, урожай будет под угрозой
Знай
2025-03-31T06:51:09Z
Лук, бархатцы, перец и не только: какие растения станут хорошими соседями для моркови на огороде
Telegraf
2025-03-31T06:36:17Z
Пасха-2025: новый тренд – кулич со вкусом дубайского шоколада, рецепт, который ищут все
Знай
2025-03-31T05:51:08Z
Мужчина не пришел в ТЦК, ведь имеет больного ребенка: наказал ли его суд
Telegraf
2025-03-31T12:12:31Z
Вытащили из авто и отвезли на ВВК: суд принял решение по факту задержания мужчины
Апостроф
2025-03-31T11:42:01Z
Украинская семья сбежала от войны, но оказалась в Бангкоке во время землетрясения
Comments UA
2025-03-31T11:21:36Z
Украинцы уничтожили склад боеприпасов россиян на Белгородщине
Апостроф
2025-03-31T10:51:49Z
Стрельба в Мурманске: в РФ заявили о нейтрализации стрелка
Корреспондент
2025-03-31T08:27:31Z
На Вінниччині виявили африканську чуму свиней
AgroNews
2025-03-31T08:25:50Z
Показали страшные последствия ударов РФ по Харькову
Gazeta UA
2025-03-31T08:00:37Z
Россияне ударили КАБом по пятиэтажке в Купянске: есть пострадавшие, под завалами ищут людей. ФОТО
Новости Украины
2025-03-31T07:21:17Z
«Двое мужчин сначала требовали выключить русскую музыку»: что известно о драке в Киеве с участием ветерана
Апостроф
2025-03-31T06:24:23Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:15:02Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T11:21:47Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Начало апреля в Украине отметится похолоданием
Корреспондент
2025-03-31T12:15:47Z
Графики отключения света на апрель в Одессе: почему и где могут ввести ограничения
Политека
2025-03-31T12:00:55Z
​В Ровно воду будут давать почасово: какие причины
Апостроф
2025-03-31T11:45:17Z
Россияне через подземные трубы пытаются выйти к позициям Сил обороны в Торецке – ВСУ
Лига
2025-03-31T11:24:20Z
В Киеве зацвели сакуры и магнолии
Апостроф
2025-03-31T11:21:40Z
Бойцы ССО взяли в плен россиян в Курской области
ZN UA
2025-03-31T11:21:02Z
Різні типи причіпного дишла культиваторів Will-Rich
AgroNews
2025-03-31T11:01:06Z
Россия ударила по Купянску
Комсомольская правда
2025-03-31T10:31:03Z
Российские войска пытаются прорвать Торецкую оборону, используя подземные маршруты
Gazeta UA
2025-03-31T10:30:20Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T12:03:49Z
Аллу Пугачеву "стерли" с экранов в рф: теперь официалтно отказались от нее
Знай
2025-03-31T11:51:39Z
Как изменилась звезда "Поймать Кайдаша" Антонина Хижняк за 10 лет
Gazeta UA
2025-03-31T11:06:49Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 31 марта – 4 апреля
VGorode
2025-03-31T10:24:43Z
Голливудская звезда покинула съемки фильма из-за невыплаченной зарплаты
Фокус
2025-03-31T10:12:56Z
В сети выложили новое фото Поляковой с обнаженной грудью
Gazeta UA
2025-03-31T10:06:18Z
Платил, когда служил: Кондратюк высказался о конфликте с Козловским
Факти ICTV
2025-03-31T09:48:00Z
Нацжури на "Евровидение-2025": в "Дії" завершили опрос
Апостроф
2025-03-31T09:45:51Z
Старшей дочери Веры Брежневой исполнилось 24 года: как сейчас выглядит Соня и чем она занимается/Первенца певица родила в 19 лет
Апостроф
2025-03-31T09:45:02Z
Пустовал 200 лет: семья хочет вернуть былое величие заброшенному особняку
Фокус
2025-03-31T12:15:39Z
Няня за счет государства: кто имеет на это право?
Новости Украины
2025-03-31T12:12:03Z
Лучшая точность и дальность: для ВСУ создали новый гранатомет AGL-53
Факти ICTV
2025-03-31T12:06:39Z
Блокировка счетов: как государство наказывает за нарушение воинского учета
Новости Украины
2025-03-31T12:03:16Z
60 лет чужой жизни: мужчину перепутали в роддоме и он рос в бедности вместо достатка
Фокус
2025-03-31T11:51:40Z
Украинские обычаи на Пасху, уничтоженные советскими властями
Telegraf
2025-03-31T11:36:52Z
Одинокая мать не работает и воспитывает школьника: предусмотрена ли ей соцвыплата
Telegraf
2025-03-31T11:30:34Z
Метинвест Политехника начал вступительную кампанию: вступление для ветеранов максимально упростили
Апостроф
2025-03-31T11:30:17Z
"Мы такого еще не видели": семья наелась в ресторане и ушла, отказавшись платить
Фокус
2025-03-31T11:06:14Z
Россиян атакует вирус, вызывающий кашель с кровью: им советуют носить маски
Фокус
2025-03-31T12:12:10Z
Какой хлеб лучше покупать: диетологи назвали 6 самых полезных сортов
UAToday
2025-03-31T12:03:18Z
Названы органы, на которые наиболее вредно влияет вино
Comments UA
2025-03-31T11:57:16Z
Развенчиваем мифы о бананах: почему этот фрукт полезен всем
Знай
2025-03-31T11:27:13Z
Сколько калорий вы действительно сжигаете во время силовых упражнений: эксперт раскрыл реальные данные
Comments UA
2025-03-31T11:12:42Z
Болезни становятся тихими убийцами: Джейми Ли Кертис поддержала украинских детей
Факти ICTV
2025-03-31T11:07:59Z
Какие документы необходимы для регистрации на НМТ 2025: полный список
Факти ICTV
2025-03-31T10:34:56Z
Этот продукт защитит от рака простаты
Comments UA
2025-03-31T10:27:17Z
Что кушать, чтобы похудеть в талии: шесть лучших белковых продуктов для плоского живота
UAToday
2025-03-31T09:00:12Z
Українських аптекарів оштрафовано на 213,4 тис грн за порушення законодавства про ціни
AgroNews
2025-03-31T12:16:20Z
Вы таких цифр точно не ожидали: какая зарплата у руководства «Укрнафты»
Comments UA
2025-03-31T11:42:33Z
Япония, Китай и Южная Корея готовят соглашение о свободной торговле
Известия Киев
2025-03-31T11:40:33Z
Экологическая революция для украинского бизнеса: предприятия обяжут создать собственную экослужбу
Знай
2025-03-31T11:33:11Z
Новый подход к оплате счетов: "Нафтогаз"обратился ко всем потребителям
Знай
2025-03-31T11:27:39Z
Арестуют ли ваш холодильник? Что не заберет исполнительная служба даже с крупными долгами
Знай
2025-03-31T11:27:13Z
Нацбанк сократил перечень валют для установления курсов
Корреспондент
2025-03-31T11:18:59Z
Власти должны решить проблему долгов на балансирующем рынке для его эффективной работы — Энергосообщество
Апостроф
2025-03-31T10:24:04Z
Кашами и макаронами уже не перебьётесь: базовые продукты рискуют стать роскошью
Знай
2025-03-31T10:12:26Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Элитный спа на колесах за 20 млн грн: Mercedes Sprinter превратили во внедорожный шикарный автодом
Знай
2025-03-29T07:51:27Z
Марин Ле Пен признали виновной в растрате средств Европарламента
Лига
2025-03-31T12:19:31Z
Россию можно довести до дефолта и распада за 30 дней: как это возможно
Comments UA
2025-03-31T12:09:27Z
Стало известно, какая зарплата у главы Минобороны Рустема Умерова
Comments UA
2025-03-31T12:06:16Z
Фанатку Путина Ле Пен приговорили к 4 годам тюрьмы
Хвиля
2025-03-31T12:00:23Z
В России заочно приговорили журналистов к 8,5 годам тюрьмы за расследование преступлений российской армии в Буче
Апостроф
2025-03-31T11:54:12Z
Трамп назвал 2 апреля "Днем освобождения": что планирует сделать
Comments UA
2025-03-31T11:51:36Z
Путин щедро отблагодарит европейских друзей: кому начнет поступать российский газ
Comments UA
2025-03-31T11:42:17Z
Усиленная защита: Польша обновила электронную систему на границе с Беларусью
Хвиля
2025-03-31T11:36:56Z
Россия проваливается в тотальную советщину: новый план Кремля
Comments UA
2025-03-31T11:36:01Z