MY.UAНовини
Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху
Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Головний агротренд 2025 року: наступ на посуху

Природа вкотре продемонструвала, що перед її силою будь-яка лють людська безсила. Посуха — нові реалії сучасного сільського господарства. Українські фермери, особливо ті, хто потрапив під невмолимі жорна спекотної долі 2024 року, шукають шляхи, як нівелювати вплив погодних катаклізмів. Один із варіантів — зрошення.

Спека та дефіцит вологи в ґрунті в поточному сезоні зачепили не тільки Україну — країни Європи також мають недобір урожаю.

Україна зібрала до початку листопада 48 млн тонн зерна, з них пшениці — 22 млн. Високі температури зменшили врожайність до 15%, стверджує Мінагро. Найбільше постраждали валютні кукурудза й соняшник. Застосування зрошення та дренажу дає змогу незалежно від погодних умов підвищити врожайність удвічі-втричі.

Аграрій із Полтавщини Дмитро Штанько каже відверто: «Хочу гарантовано отримувати запланований результат, який дає мені полив. Загалом майбутнє в агробізнесі — лише в зрошенні: якщо буде вода, будуть і прибутки».

Засухи рік у рік стають дедалі частішими й тривалішими. Інколи виникає таке відчуття, ніби природа та фермери грають у лише їм відому гру, сидячи за зеленим сукном. Чомусь часто-густо програють виробники.

Від підвищення середніх температур, змін режиму опадів протягом вегетації сільськогосподарських рослин, екстремальної погоди страждає весь світ.

Довідка ZN.UA
На планеті зрошується близько 300 млн га земель. Значні площі розташовані в Індії (66 млн га), Китаї (58 млн га), США (22,6 млн га). Три країни фактично обробляють майже половину зрошуваних земель світу.

З 1991 року площа посушливої та дуже сухої зони, зокрема в Україні, збільшилася на 7%, кажуть у НААН. Водночас території з надмірним і достатнім атмосферним зволоженням скоротилися на 10%. Лімітуючий чинник для виробника на Півдні та Сході — дефіцит вологи, зростання кількості тепла на 15–35%. Аграрії стверджують, що всі кліматичні зони практично змістилися приблизно на 200 км північніше.

Директор Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Раїса Вожегова якось зазначила, що аграрії вважали сезон-2023 найспекотнішим за всю історію України. Літо-2024 перекрило всі показники. «Якщо південь України — зона степу, то з такими темпами змін завтра тут буде зона пустелі. Тому вчені шукають орієнтири для сільського господарства: варіанти обробітку ґрунту, сорти та гібриди, технології, які даватимуть максимальну віддачу в посушливих умовах. Інший напрям — зрошення», — каже Вожегова.

Ще кілька років тому про зрошення мало думали, наприклад, на Полтавщині, Черкащині, Кіровоградщині. Нині питання оптимальної кількості вологи в ґрунті є питанням №1 абсолютно для всіх регіонів.

Вчорасьогоднізавтра

Згадувати злети та падіння меліорації з першого року незалежності України немає сенсу. Зазначимо лише, що за три десятки років, поки відбувалося становлення сучасного аграрного сектору, частину труб, якими воду подавали на поля, розікрали. Окремі елементи меліоративних мереж просто зруйнувалися. Хоча поки за воду не треба було платити, щось там господарства таки поливали. З підвищенням тарифів на воду ситуація почала стрімко погіршуватися. Добре, що світ потребує української пшениці та кукурудзи. Тож про полив не забували.

Офіційний Київ разом зі Світовим банком розробили цілу стратегію щодо зрошення та дренажу до 2030 року. Зрештою довгий серіал про ринок землі завершився: закон про купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення ухвалили. Як і закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель»: він дозволяє об’єднуватися в організації водокористувачів (ОВК) та отримувати меліоративні системи нижнього рівня для спільного розвитку.

Офіційно в Україні обліковується 5,48 млн га меліорованих земель, із них 2,17 млн га — зрошувані, 3,3 млн га — осушувані землі. Звісно, є відповідна інфраструктура (водосховища, магістральні та розподільні канали, захисні дамби, насосні станції, трубопроводи, басейни добового регулювання, колекторно-дренажна мережа, інші гідротехнічні споруди). Біда, що зношеність усього перерахованого оцінюється на рівні 85%.

Велика меліоративна реформа мала стартувати 2022 року. Завадила повномасштабна війна. Хоча з іншого боку (особливо після руйнації Каховської ГЕС) пошук технологічних рішень і варіантів для достатнього забезпечення полів водою пришвидшився в рази.

Довідка ZN.UA
Каховське водосховище працювало як джерело для поливу більш як півмільйона гектарів земель у Запорізькій, Дніпропетровській та Херсонській областях. Втрата водосховища залишила без зрошення 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% — у Запорізькій та 30% — у Дніпропетровській областях.

За даними Інституту водних проблем і меліорації НААН, через екокатастрофу після підриву Каховки більш як третина сільськогосподарських земель потребують води. 2023 року полили тільки 134 тис. га угідь.

Попередньо 2024 року поливали близько 100 тис. га. Зрошення так і не стало хітом сезону. Бо крім усього іншого, це дорого. Потрібно від 2 тис. дол. на гектар. Окупність — кілька років. Це вам не бройлера за 46 днів виростити. Тому на поливі роблять ставку на високомаржинальні культури. Насіння кукурудзи, наприклад.

Обережний оптимізм

Чому виникла гіпотеза, що зрошення 2025 року може стати головним трендом вітчизняного сільського господарства?

Перше. Спека-2024. Вона змусила фермерів думати про завтра, враховуючи всі небезпеки відсутності дощів і дефіциту вологи.

Друге. Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» ухвалено. І є приватна власність на сільгоспземлю.

Третє. На початку листопада президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин». У Мінагро стверджують, що відтепер істотно спрощується процедура передачі меліоративних систем у власність ОВК. Мають зникнути всі зайві бюрократичні перешкоди, які раніше стримували інвентаризацію та внесення до Державного земельного кадастру об’єктів меліоративної інфраструктури. Виробники зможуть швидше реалізовувати проєкти щодо відновлення зрошення/осушення.

Четверте. В бюджеті-2025 аналогічно 2024-му планується часткова компенсація за впровадження зрошення. Фермери можуть отримати від держави до 50% компенсації вартості робіт із реконструкції або нового будівництва меліоративних систем.

Іще один напрям, який анонсувало Мінагро, — почати з 2025-го відновлення державних магістралей. Тобто там, де держава має довести воду до поля. «Маючи зрошення, фактично можна спекою та відсутністю опадів керувати», — запевняє перший заступник агроміністра Тарас Висоцький.

П’яте та головне. Фінансовий складник. Імовірність буму на полив земель в Україні наразі оцінюється як максимально висока. На тлі війни підтримка міжнародних партнерів через пряме фінансування, постачання обладнання, юридичну підтримку зросла в рази: USAID (США), JICA (Японія), KICA (Корея). Україна консультується з французами щодо співпраці.

Аграрії називають програми, які фінансують американські платники податків, слушною нагодою запровадити зрошення. Треба тільки домовитися про співфінансування 10 на 90. Тобто фермер має внести платіж на рівні 10%, решту покриває USAID у вигляді обладнання.

Без грошей жодні лозунги та гучні заяви про те, що зрошення входить до списку пріоритетів або що Україна годує Африку, справу з місця не зрушать.

Стримувальні чинники

Що, крім чинника війни, знову може стати на заваді? Підводних течій достатньо. Боротьба за зношену інфраструктуру меліоративної системи. Хто має управляти водою: Держводагентство чи Держрибагентство? Чи вистачить запасів води, а якщо так, то чи надовго? Чи є справедливими чинні тарифи на воду, якими мають бути принципи тарифоутворення? Постійні прильоти та відключення електроенергії вимагають альтернативи для насосних станцій — потужні генератори чи когенерація? Крапельне зрошення, дощувальні машини: кругові, фронтальні, самохідні?

Відверто: зрошення — не панацея, але ефективний механізм, що забезпечує гідну винагороду власнику чи орендарю. За даними ООН, додатковий полив сприяє збільшенню продуктивності зернових на 35%.

Суттєвий недолік зрошення, крім високої вартості його впровадження, — низька якість води, що призводить до засоленості ґрунтів.

Чи стане зрошення в Україні національним проєктом? Цікаве запитання, хоча природа вже фактично щодня демонструє, наскільки безпорадним виглядає людство попри весь технічний прогрес, розвиток технологій. ЮНЕСКО констатує: більш як 3,6 мільярда населення світу вже проживає на територіях, де протягом місяця, або навіть довше, не буває опадів. У майбутньому можна очікувати боротьби не тільки за хліб, а й за воду.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2025-04-22T07:12:54Z
Ринок праці: які професії в Україні сьогодні найбільш затребувані
Факти ICTV
2025-04-22T07:12:27Z
Розкриті технічні характеристики південнокорейських бойових танків K2 Black Panther
InternetUA
2025-04-22T07:10:29Z
Ватикан сьогодні збирає кардиналів для планування похорону Папи Франциска
24tv
2025-04-22T07:09:40Z
Як святкували Великдень 100 років тому: стародавня традиція, яку знищувала радянська влада
Лига
2025-04-22T07:06:40Z
Узбекистан запроваджує «золоті візи» для іноземців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:06:04Z
«Радіо Промінь» святкує ювілей: історія створення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:54:08Z
Франція відправляє в Україну 90% вироблених стволів для САУ Caesar
Фокус
2025-04-22T06:45:10Z
Прикордонники попередили про обмеження виїзду через пункт пропуску «Шегині»
УкраинФорм
2025-04-22T06:43:24Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп обіцяє "хороші новини": ЗМІ розкрили, які умови мирної угоди від США
GlavRed
2025-04-22T07:12:46Z
Друг Трампа, который подыгрывает Путину: что известно о специальном посланнике Стиве Уиткоффе
Европейская правда
2025-04-22T07:07:32Z
Божевільна гойдалка. Як "стратегія Трампа" змінює Європу та Україну
Лига
2025-04-22T07:06:38Z
Як маніпуляція з "великоднім перемир’ям" обернулось проти Путіна: пояснення експерта
TSN
2025-04-22T07:00:44Z
Яку відповідь дав Путін на пропозицію Зеленського та США про повне припинення вогню— ISW
TSN
2025-04-22T07:00:13Z
Глави МЗС України та Франції провели розмову напередодні зустрічі зі США в Лондоні
Европейская правда
2025-04-22T06:54:24Z
Нова Зеландія продовжить допомогу з тренування українських військових - прем'єр
УкраинФорм
2025-04-22T06:51:42Z
Трамп готовий погодитися на угоду яку сам колись критикував – Politico
iPress
2025-04-22T06:48:51Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T06:48:07Z
Як зменшити ризик та побороти аритмію: знайшли простий спосіб
24tv
2025-04-22T05:58:33Z
Фахівці розповіли, кому потрібно вдвічі частіше змінювати постільну білизну: сім факторів
TSN
2025-04-22T05:03:01Z
Топ-5 речей, які кожна людина повинна зробити до кінця весни
TSN
2025-04-22T05:02:53Z
Медики попередили про небезпеку під час пікніків: відпочинок може закінчитися тяжким захворюванням
TSN
2025-04-22T05:02:50Z
Україна домовилась з компанією з Ізраїлю про ліки у разі ядерного інциденту — ЗМІ
TSN
2025-04-22T05:01:20Z
Вчені б’ють на сполох: їжа, яку споживає половина світу, виявилася потенційно небезпечною
TSN
2025-04-22T04:59:56Z
Які спеції та трави здатні швидко знизити рівень цукру у крові
Gazeta UA
2025-04-22T04:06:35Z
Чи потрібно мити голову щодня: дискусія не вщухає, але відповідь є
24tv
2025-04-22T03:54:43Z
"Сімпсони" лякають точністю своїх пророцтв: 7 моторошних передбачень, які стали реальністю
24tv
2025-04-22T07:09:42Z
Від скромної дівчинки до найбажанішої жінки: як змінилася Надя Дорофєєва за 15 років
Gazeta UA
2025-04-22T07:06:19Z
Стиль Наді Дорофєєвої: як зараз одягається популярна українська співачка
24tv
2025-04-22T07:03:22Z
Лідерка "Лісапетного батальйону" вдалась до "уколів краси", але "стало гірше": фото
24tv
2025-04-22T07:00:12Z
Вакарчук сходив у театр на відому виставу «Калігула»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:48:24Z
Єва Бушміна вийшла на зв'язок - що з нею зараз відбувається і де вона
GlavRed
2025-04-22T06:40:47Z
Зірка "Сутінків" Крістен Стюарт уклала шлюб зі своєю коханою після шести років стосунків
TSN
2025-04-22T06:40:31Z
Особняк графині, який став місцем спокою для рок-зірки: де живе Ленні Кравіц
24tv
2025-04-22T06:24:22Z
Кум Ірини Білик розкрив правду про її серйозне захворювання, яке вона перенесла: "Здійснила подвиг"
TSN
2025-04-22T06:12:52Z
Наслідки атаки РФ на Одесу: пожежі, пошкоджена інфраструктура та житлові будинки
TSN
2025-04-22T07:15:04Z
На Прикарпатті затримали водія мотоцикла, який у стані сп’яніння убив свою пасажирку
Украина Криминальная
2025-04-22T07:12:31Z
У Києві сталася стрілянина, є поранений, – поліція
24tv
2025-04-22T07:09:13Z
Бив дитину ножем у живіт: на Дніпропетровщині поліцейські затримали вбивцю
24tv
2025-04-22T07:00:44Z
На Ковельщині чоловік завдав ножових поранень своєму вітчиму
Украина Криминальная
2025-04-22T06:57:57Z
У Румунії зафіксували два землетруси
Европейская правда
2025-04-22T06:51:24Z
Пошкоджені будинки, авто, заміський комплекс: які наслідки атаки на Київщину
24tv
2025-04-22T06:48:35Z
Чоловік 10 років збирав на Ferrari: після першої поїздки мрія згоріла вщент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:42:47Z
За подвійне вбивство зловмисник проведе за ґратами 14 років і 6 місяців
Украина Криминальная
2025-04-22T06:42:20Z
Постійно йдуть в безсенсовні штурми: на якій ділянці фронту росіяни планують прорив
24tv
2025-04-22T07:15:43Z
За добу ліквідовано 1130 окупантів: втрати ворога на 22 квітня
24tv
2025-04-22T07:15:42Z
На фронті за добу відбулося 165 зіткнень, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-22T07:15:07Z
Найтепліша країна Європи: де в Україні сьогодні справжнє літо
Фокус
2025-04-22T07:12:04Z
Київ скоро знову одягне куртки. Коли спека зміниться дощами, вітрами та похолоданням
Telegraf
2025-04-22T07:00:32Z
У Києві знову ремонтують Хрещатик: для чого це робиться і чому місто може зупинитись
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
Окупанти в паніці переміщують техніку до Криму — "АТЕШ"
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
В Україні нашестя кліщів. Як вберегтись і що робити, якщо підчепили
Telegraf
2025-04-22T07:00:04Z
Україна продала російський танкер, який блокував Керченську протоку
TSN
2025-04-22T07:00:00Z
Келих пива – 17,5 євро: туристів шокували ціни в аеропорту Стамбула
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:15:01Z
Паштет з варених яєць: як приготувати намазку на хліб з великодніх крашанок
Gazeta UA
2025-04-22T06:51:41Z
Ягоди будуть розміром з кулак: чим удобрити полуницю під час цвітіння для великих та соковитих плодів
Telegraf
2025-04-22T06:51:19Z
Ці секрети використовують пекарні: що додати у випічку, щоб вона пахла на всю вулицю
24tv
2025-04-22T06:51:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 22 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-22T06:27:03Z
Що не можна садити після огірків на наступний рік: поради для гарного врожаю
GlavRed
2025-04-22T06:25:38Z
У кого зі знаків зодіаку вже цього тижня кар'єра піде вгору
24tv
2025-04-22T06:18:01Z
Її використовують дуже обачно: яка спеція найдорожча у світі і для чого її застосовують
24tv
2025-04-22T05:21:26Z
Коли найкраще летіти на Канари: поради для ідеального відпочинку
24tv
2025-04-22T05:12:12Z
"Ключ до перемоги": колишній чемпіон світу назвав головний недолік Усика
24tv
2025-04-22T07:09:44Z
Баскетбол: «Київ-Баскет» та «Рівне» визначать другого фіналіста Суперліги
УкраинФорм
2025-04-22T07:04:11Z
В оновленому рейтингу WTA змінилися місця українок
Gazeta UA
2025-04-22T07:03:38Z
Барселона — Мальорка. Напередодні
Football.ua
2025-04-22T07:01:17Z
Ямаль, Байлз та Надаль: кому дісталися статуетки спортивного Оскара у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-22T06:54:59Z
Світоліна після титулу в Руані піднялася на одну сходинку рейтингу WTA
УкраинФорм
2025-04-22T06:42:51Z
Ветеран із Вінниччини пробіг на протезі шість найпрестижніших марафонів
УкраинФорм
2025-04-22T06:40:44Z
Мічел: Жирона досягла дна на емоційному рівні
Football.ua
2025-04-22T06:25:51Z
"Він вже старий": український боксер висловився про непереможного росіянина
24tv
2025-04-22T06:24:48Z
Після Великодня євро сягнуло 48 гривень
24tv
2025-04-22T07:15:51Z
Імпорт та споживання фундука останнім часом в Україні зростають
24tv
2025-04-22T07:03:13Z
Федеральний суддя може змусити Google продати Chrome
InternetUA
2025-04-22T07:01:48Z
Режим експортного забезпечення: зупинено податкових накладних на 2 млрд грн
AgroPortal
2025-04-22T07:00:27Z
Менеджери Tesla змушені працювати 13 годин на добу і без вихідних
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:00:03Z
Платити будуть більше, але не всім: українцям анонсували зростання зарплат вже цього року
Знай
2025-04-22T06:30:39Z
Обсяги кредитування аграріїв наближаються до 35 млрд
AgroPortal
2025-04-22T06:30:27Z
LG Electronics виходить із бізнесу зарядних пристроїв для електрокарів
УкраинФорм
2025-04-22T06:15:03Z
Ціни на нафту різко змінили динаміку на ринку
24tv
2025-04-22T06:12:38Z
Зонд NASA за $900 млн доларів зробив знімок дивного астероїда: у чому його секрет
Фокус
2025-04-22T07:12:29Z
Смартфони в ЄС отримають «етикетки» з часом автономної роботи та ефективністю батареї — з червня 2025 року
ITC
2025-04-22T07:10:10Z
Vivo випустила X200s ─ тонкий флагман з великою батареєю, трьома камерами Zeiss на 50 МП та ціною від $575
ITC
2025-04-22T07:10:09Z
Магнітна буря 22 квітня: коли очікується пік шторму та як вберегти здоров’я
TSN
2025-04-22T07:00:11Z
iPhone 17 Pro може отримати новий колір у стилі MacBook Air
InternetUA
2025-04-22T06:55:43Z
Клієнтська ввічливість може дорого коштувати OpenAI
InternetUA
2025-04-22T06:46:58Z
Не в Temu? Історія популярного дешевого онлайн-магазину: у чому небезпека
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:45:17Z
Хтось "краде" скам'янілості тиранозаврів просто з-під носа вчених: про кого йдеться
Фокус
2025-04-22T06:42:08Z
Instagram використовує штучний інтелект, щоб знаходити підлітків, які брешуть про свій вік
InternetUA
2025-04-22T06:31:36Z
Hyundai підвищує паливну економічність своїх гібридів
AutoCentre
2025-04-22T07:12:17Z
Педаль іде в підлогу, кермо тремтить? Перевірте гальма - ви ризикуєте життям
Знай
2025-04-22T06:51:46Z
Доступний електромобіль Volkswagen Aura показали на офіційних зображеннях
AutoGeek
2025-04-22T06:31:28Z
Представлений Zeekr 9X із запасом ходу 1500 км
Portaltele
2025-04-22T06:28:51Z
Катерина Котенкова про змішування бензину зі спиртом: «Бо ми йдемо у Європу»
Знай
2025-04-22T06:21:05Z
Mercedes перезапускає V-Class із новими розкішними мінівенами
AutoCentre
2025-04-22T06:15:44Z
Зі справжнім золотом: Zeekr розпочав продажі розкішного електричного мінівена
AutoGeek
2025-04-22T05:42:44Z
Stellantis представив свій перший седан
Portaltele
2025-04-22T05:28:44Z
Продюсер купив омріяну Ferrari, заощаджуючи гроші 10 років: машина згоріла через годину — фото
TSN
2025-04-22T05:02:29Z