Гриб, що перетворює комах на зомбі, може спинити ракові захворювання - вчені
Дослідники з Університету Ноттінгема у Великій Британії виявили, що сполука, знайдена в паразитичному грибі, який зазвичай паралізує та вбиває гусениць, може блокувати шляхи, критичні для розвитку деяких видів раку. Про це повідомив науково-популярний ресурс ScienceAlert.
У дослідженні йдеться про гриб роду Кордицепс, який, паразитуючи на комахах, змінює їхню поведінку, так би мовити, зомбує їх, змушуючи до певних не властивих їм дій, часом сприятливих для подальшого поширення паразита.
Втім, вченних зацікавила інша властивість кордицепіну - сполуки, що забезпечує "зомбування" комах, а саме її здатність протидіяти розвитку ракових клітин.
З′ясувалося, що на культурах тканин людини ця хімічна речовина перетворюється на більш активну сполуку під назвою кордицепінтрифосфат, яка відповідає за інгібування (уповільнення) активності клітин.
Дослідники виявили, що кордицепінтрифосфат блокує два окремих сигнальних шляхи, які часто захоплюють ракові клітини, щоб сприяти своєму поширенню в організмі людини. Незважаючи на те, що поки що не ясно, на які саме молекули націлений кордицепінтрифосфат, команда виявила, що хімічна речовина, здавалося, діє швидко.
Потрібні подальші дослідження, щоб перетворити результати на нові методи лікування раку, але розуміння того, як молекула впливає на ріст клітин, може закласти основу для нових типів ліків від раку. Важливо відзначити, що точність, з якою працює кордицепінтрифосфат, означає, що він може подолати проблему, з якою стикаються багато сучасних методів лікування: знищити ракові клітини, не завдаючи занадто великої шкоди здоровій тканині.
Вид кордицепса Cordyceps militaris давно використовується в традиційній китайській медицині, його також можна знайти в багатьох сучасних ліках завдяки його різноманітним протизапальним і антибактеріальним властивостям.
Раніше вчені з Університету штату Пенсільванія проаналізували життєдіяльність грибів-паразитів у різних регіонах і встановили, що кліматичні умови впливають на поведінку як самих паразитів, так і їхніх жертв, в залежності від змін довкілля.