MY.UAНовини
Новий професійний стандарт вчителя: про які зміни повинні знати педагоги
Новий професійний стандарт вчителя: про які зміни повинні знати педагоги

Новий професійний стандарт вчителя: про які зміни повинні знати педагоги

Про це інформує 24 Канал з посиланням на НУШ. Що змінилося у новому професійному стандарті та для чого він потрібен, розповіли Наталія Софій, директорка Українського інституту розвитку освіти, та Ігор Балуба, головний спеціаліст Департаменту вищої освіти МОН, які входили до складу робочої групи, що розробляла документ.

Що містить новий професійний стандарт вчителя

Документ розробили на заміну стандарту за професіями:

  • "Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти";
  • "Вчитель закладу загальної середньої освіти";
  • "Вчитель із початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)".

Про які основні зміни треба знати педагогам

Перший професійний стандарт вчителя в Україні з'явився ще на старті реалізації реформи НУШ для вчителів початкових класів, які тільки починали її апробувати Це було потрібно для того, щоби передусім визначити основні трудові функції та компетентності, якими мають володіти педагоги.

Згодом – із переходом реформи НУШ у середню ланку – до стандарту також додали частину "Вчитель закладу загальної середньої освіти".

Вивчаючи досвіди інших країн, ми бачили, що в більшості користуються лише одним загальним професійним стандартом для всіх вчителів,
– розповідає Ігор Балуба.

Основною ж причиною перегляду професійного стандарту вчителя і появи його нової редакції стали зміни в законодавстві, зокрема в "Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів". Там з'явилися нові компоненти, які мають бути в професійних стандартах, як-от визначені професійні кваліфікації, додає Наталія Софій.

  • Перша зміна в новому документі – поява професійних кваліфікацій

Це стандартизована сукупність здобутих компетентностей, що дає змогу виконувати певну професійну діяльність і є умовою для працевлаштування. У новому професійному стандарті визначили три професійні кваліфікації, які увідповіднили згідно з Національною рамкою кваліфікацій:

  1. вчитель-фаховий молодший бакалавр;
  2. вчитель-бакалавр;
  3. вчитель-магістр.

Кожна із цих професійних кваліфікацій уточнюється здобутою спеціальністю, предметною спеціальністю, спеціалізацією чи інтегрованим курсом.

За словами Ігоря Балуби, поява в стандарті професійних кваліфікацій має допомогти уникнути розбіжностей та невідповідностей між описами кваліфікаційних рівнів освіти, через які подекуди виникали труднощі під час працевлаштування випускників педагогічних спеціальностей.

Визначеними в стандарті професійними кваліфікаціями можна послуговуватися і під час проведення атестації чи сертифікації. Адже, наприклад, процес атестації підтверджує ту чи ту кваліфікацію, а вимоги до неї якраз таки прописані в професійному стандарті,
– додає Наталія Софій.

  • Оптимізація кількості компетентностей, які необхідні для роботи вчителя

Загалом трудові функції, які мають виконувати вчителі на своїх посадах, залишилися в новому стандарті незмінними. Зокрема, це:

  • навчання здобувачів освіти предметів (інтегрованих курсів);
  • партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу;
  • участь в організації безпечного та здорового освітнього середовища;
  • провадження освітнього процесу;
  • безперервний професійний розвиток.

Щоби забезпечити виконання цих функцій, педагоги мають володіти відповідними компетентностями. Однак, за словами Наталії Софій, з пандемією COVID-19 та початком повномасштабного вторгнення змінилися вимоги до навчання та вмінь самих вчителів. Це потребувало перегляду списку компетентностей, їхньої актуалізації, конкретизації та оптимізації.

Якщо попередні професійні стандарти налічували 15 компетентностей, то тепер їх скоротили до 12, а саму структуру опису компетентностей узгодили зі структурою дескрипторів Національної рамки кваліфікацій. Цього вимагали нові нормативно-правові акти. Тож серед компетентностей, якими наразі мають володіти вчителі:

  • мовно-комунікативна, як-от здатність забезпечувати здобувачам освіти навчання державною мовою, враховувати особливості мовного середовища в закладі освіти з мовою корінного народу або національної меншини тощо;
  • предметно-методична, зокрема, здатність моделювати зміст освіти відповідно до обов'язкових результатів навчання здобувачів освіти, здійснювати інтегроване навчання, добирати й використовувати сучасні й ефективні методики та технології навчання тощо;
  • інформаційно-цифрова, яка передбачає вміння орієнтуватися в інформаційному просторі, критично оцінювати інформацію, ефективно використовувати наявні та створювати нові цифрові ресурси;
  • психологічна, у межах якої вчителі мають враховувати під час роботи вікові й індивідуальні особливості здобувачів освіти, їхній психоемоційний стан;
  • емоційно-етична – про усвідомлення особистих почуттів, емоцій, потреб та емоційних станів інших учасників освітнього процесу;
  • компетентність педагогічного партнерства як серед колег, так і з батьками та учнями;
  • інклюзивна компетентність – для формування інклюзивного освітнього середовища;
  • здоров'язбережувальна компетентність – про організацію безпечного освітнього середовища;
  • прогностична компетентність – здатність прогнозувати результати освітнього процесу, планувати;
  • організаційна компетентність, як-от організація різних видів і форм навчальної й пізнавальної діяльностей;
  • оцінювально-аналітична компетентність – про оцінювання та аналіз результатів навчання учнів;
  • здатність до навчання впродовж життя.

Докладніший опис компетентностей ви можете знайти безпосередньо в тексті професійного стандарту.

Раніше, наприклад, компетентності поділялися на загальні та професійні. Але коли ми ще раз проаналізували їх, то побачили, що загальні компетентності – як-от вміння критично мислити, громадянська компетентність – проходять наскрізно через цілу низку професійних компетентностей, тобто дублюються. Тому вирішили прибрати блок загальних компетентностей та залишити лише професійні, оптимізувавши їх,
– каже Софій.

Водночас, якщо в попередніх стандартах компетентність транслювалася через знання, уміння і навички, то в новому документі до неї додали ще два додаткові компоненти – комунікація (наскільки вчителі компетентно взаємодіють з усіма учасниками освітнього процесу) та відповідальність і автономія (наскільки самостійно вчителі можуть виконувати свої функції).

  • 3. Професійний стандарт визначає траєкторії здобуття професійних кваліфікацій.

Наприклад, вчитель-фаховий молодший бакалавр може отримати / підтвердити / визнати професійну кваліфікацію:

  • у кваліфікаційних центрах [створення таких центрів заплановане – ред.] – там присвоюватимуть професійні кваліфікації на основі неформального та інформального навчання (самоосвіти).

Якщо ваші знання і компетентності відповідатимуть вимогам професійного стандарту і ви пройдете відповідне оцінювання, кваліфікаційний центр може видати сертифікат про присвоєння професійної кваліфікації, який і буде підставою для працевлаштування;

  • у закладах вищої, фахової передвищої, післядипломної освіти через здобуття фахової передвищої освіти за освітньо-професійною програмою педагогічної спеціальності або іншої (не педагогічної) спеціальності, якщо присвоєння професійної кваліфікації передбачено програмою.

Тобто ви можете піти в університет і отримати там відповідний диплом із педагогічної спеціальності. Або ж, якщо ви маєте документ про здобуття відповідного рівня вищої чи фахової передвищої освіти, але непедагогічної спеціальності, то можна буде прийти до кваліфікаційного центру, де ваші знання оцінять, і тоді вирішать, чи дійсно ваша кваліфікація відповідає всім вимогам і чи зможете ви працювати в школі,
– пояснює Балуба.

Він акцентує, що такі кваліфікаційні центри вже працюють для багатьох робітничих професій. Так, отримати професійну кваліфікацію без необхідності навчання в закладах освіти в Україні можуть слюсарі-ремонтники, машиністи крана металургійного виробництва, електромонтери з ремонту та обслуговування електроустаткування, токарі тощо. Однак кваліфікаційних центрів саме у сфері освіти поки немає, тож їхнє створення, за словами посадовця, ще в перспективі.

Де можна використовувати професійний стандарт учителя

  • Інструмент для самооцінювання вчителів та вектор професійного розвитку.

Професійний стандарт для педагогів є своєрідним індикатором для аналізу власної діяльності, адже ознайомившись з усіма компетентностями, вміннями та навичками, необхідними для цієї професії, можна зрозуміти, на якому рівні ви перебуваєте й куди рухатися далі, радить Наталія Софій.

До речі, на сайті УІРО з'явилася збірка з різними інструментами самооцінювання професійної діяльності для вчителів, які створювали на основі цього стандарту. З їхньою допомогою можна буде оцінити свої сильні сторони та визначити, що ще варто вдосконалити.

Також, відповідно до професійного стандарту та його вимог, педагоги можуть обирати вектор свого професійного розвитку, його форми й тематику, каже Ігор Балуба. Адже в стандарті докладно описано, які трудові функції мають вчителі, що потрібно робити, знати, вміти. І вже на основі цього педагоги можуть більш конкретно підходити до свого професійного розвитку й обирати актуальні й необхідні програми підвищення кваліфікації.

Самі ж інституції, які пропонують такі послуги, також можуть розробляти програми професійного розвитку педагогічних працівників, спираючись на вимоги стандарту.

  • Допомога керівникам закладів освіти

Беручи на роботу нових педагогічних працівників, професійний стандарт допомагає керівникам зрозуміти, які саме працівники їм потрібні, які трудові функції вони мають виконувати та якими компетентностями мають володіти, каже Ігор Балуба.

Також стандарт можна використовувати як дорожню карту для обговорення з працівниками шляхів їхнього подальшого професійного розвитку, розроблення посадових інструкцій до відповідних посад, додає він.

Крім цього, професійний стандарт можна використовувати під час атестації та сертифікації, будуючи вимоги до завдань на основі тих компетентностей, які вказані в документі, додає Софій.

  • Послуговуватися професійним стандартом вчителя можуть і заклади вищої освіти, які готують майбутніх педагогів, а саме для розроблення освітніх програм підготовки фахівців за спеціальностями галузі знань "Освіта/ Педагогіка". Усе для того, щоби розвивати актуальні компетентності в майбутніх вчителів.

Експерти кажуть: хочуть, аби професійний стандарт був не просто документом на сайті МОН, а прикладним інструментом, який допомагав би вчительству ставати компетентнішими, здобувати вищий рівень професійної кваліфікації, аналізувати свою педагогічну діяльність, а адміністрації закладів освіти – координувати, моніторити роботу вчителів та формувати траєкторії їхнього професійного розвитку.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пенсії підвищили, але грошей поменшало: в ПФУ пояснили парадокс
Хвиля
2025-07-15T18:58:15Z
Українці давно такого не бачили: експерт прогнозує масштабне зниження цін на продукти
Знай
2025-07-15T18:37:30Z
У Міненерго розповіли про темпи відновлення енергетики та ризики нових відключень
Хвиля
2025-07-15T18:31:01Z
Росія вкрала понад 400 тисяч тонн українського зерна: журналісти провели розслідування
24tv
2025-07-15T18:21:47Z
Платіжки можуть змінитися, але не у всіх: що буде з цінами на газ напередодні осені
Знай
2025-07-15T18:07:02Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:32Z
Заступниця голови ОП Ірина Верещук і Рисбек Токтомушев на захисті інтересів великих фармацевтичних компаній
360ua.news
2025-07-15T17:52:16Z
В Агенції оборонних закупівель назвали, скільки дронів виробляє Україна щороку
24tv
2025-07-15T17:18:26Z
Плюс 30 гривень: в Україні різко злетіли ціни на сигарети
Хвиля
2025-07-15T17:16:56Z
Розкрадання на фортифікаціях: адвокат каже, що головного підозрюваного не допитували жодного разу
УкраинФорм
2025-07-15T18:58:35Z
Молдовська політикиня, яка зазіхнула на Одещину, обурилась санкціям ЄС проти себе
Европейская правда
2025-07-15T18:58:33Z
Зрубали дерево «Робін Гуда»: суд Британії виніс вирок двом вандалам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T18:57:06Z
Волц пояснив, чому адміністрація Трампа згорнула роботу Голосу Америки й Радіо Свобода
УкраинФорм
2025-07-15T18:55:59Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T18:55:45Z
Україна має лише двох союзників у США: меми про Меланію Трамп не вщухають
Telegraf
2025-07-15T18:52:27Z
Рютте: вторинні санкції проти РФ можуть сильно вдарити ще по трьох країнах
Европейская правда
2025-07-15T18:48:47Z
Не залежить лише від Трампа: коли Путін буде готовий до переговорів
24tv
2025-07-15T18:46:57Z
Forbes назвали типи Patriot, від яких критично залежить Україна
24tv
2025-07-15T18:46:22Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Плавлений сир можна приготувати всього з трьох інгредієнтів: ось як це зробити
Telegraf
2025-07-15T16:31:35Z
Чому яблука, сливи та груші гниють прямо на дереві: методи боротьби з моніліозом
GlavRed
2025-07-15T16:25:09Z
Робота для пенсіонерів у Львові: де шукати вакансії з оплатою від 25 000 гривень
Политека
2025-07-15T18:31:11Z
₴8,4 млн. Стала відома сума, за яку збираються купити підшипники для столичних тролейбусів та автобусів
Khreschatyk
2025-07-15T18:16:16Z
Дива трапляються: 3 знаки зодіаку, які до кінця липня отримають довгоочікуваний сюрприз
24tv
2025-07-15T18:09:34Z
Грошова допомога для ВПО у Києві: хто отримає виплати в липні
Политека
2025-07-15T18:01:01Z
Кличко закликав нардепів не розглядати законопроєкт, який передбачає стягнення коштів з бюджету Києва
Khreschatyk
2025-07-15T18:00:46Z
Обстріли Дніпропетровщини: за день постраждали четверо людей, пошкоджені будинки та спортшкола
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:59Z
Чому Суми мають саме таку назву та з чим вона пов'язана
24tv
2025-07-15T17:54:10Z
На Україну насуваються зливи із градом: синоптик назвала список областей під ударом
Хвиля
2025-07-15T17:40:26Z
Стратегічний пункт Білогорівка майже весь під контролем РФ — ЗМІ
TSN
2025-07-15T17:36:50Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T18:40:49Z
23-річна Анастасія Петрик виходить заміж і показала каблучку з величезним діамантом
TSN
2025-07-15T17:36:10Z
Злата Мітчелл показала, що робить Оля Фреймут насправді у Лондоні: келихи, сміх і маленька дівчинка
Знай
2025-07-15T16:52:55Z
Доволі провокативне телешоу, – відомий актор висловився про участь Цимбалюка в "Холостяку"
24tv
2025-07-15T16:34:42Z
Дорофєєва потрапила до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T16:30:34Z
У Миколаєві в рамках проєкту «Пліч-о-пліч» відбувся концерт «Козака Сіромахи»
УкраинФорм
2025-07-15T15:52:08Z
Можна подивитися після роботи: новий детективний мінісеріал на Netflix, який триматиме у напрузі
24tv
2025-07-15T15:43:20Z
Анна Трінчер влаштувала ефектну зйомку у максимально прозорій сукні
Gazeta UA
2025-07-15T15:34:42Z
У Києві презентували третій номер журналу «Український театр»
Детектор М
2025-07-15T15:31:30Z
З України виїжджають утричі більше, ніж повертаються - соціолог
Gazeta UA
2025-07-15T18:52:07Z
Розкриті технічні характеристики українського бойового модуля Хижак
InternetUA
2025-07-15T18:40:56Z
Чому покійника виносять ногами вперед: священник пояснив
GlavRed
2025-07-15T18:34:07Z
"Я вже бандерівець": блогер з Іраку показав своє життя в українській глибинці
Фокус
2025-07-15T18:28:48Z
Кореспондентка «Національних інформаційних систем» зверталася до Комітету свободи слова через невиплату заробітної плати
Детектор М
2025-07-15T18:25:35Z
Стартували вступні іспити в коледжах для випускників 9 класу
24tv
2025-07-15T18:15:54Z
Більше ніколи не загубитеся: українка показала лайфхак для метро у Варшаві
24tv
2025-07-15T18:00:40Z
Сучасні забудови витісняють горобців з українських міст: пояснення орнітолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T17:57:15Z
Ізраїльська компанія Xtend залучила $30 млн для виробництва дронів у США
InternetUA
2025-07-15T17:49:04Z
Двоє загиблих і двоє постраждалих: правоохоронці зафіксували наслідки чергових атак ворога на Купʼянщині
Мій Харків
2025-07-15T18:52:34Z
Працював на ворога: затримано підозрюваного, який готував вибух у Вінниці
InternetUA
2025-07-15T18:37:26Z
17-річний хлопець на замовлення інтернет-кураторів за рф намагався підірвати автомобіль ЗСУ
InternetUA
2025-07-15T18:31:28Z
Найстаріший марафонець у світі загинув під колесами авто: йому було 114
Фокус
2025-07-15T18:30:20Z
У Запоріжжі внаслідок дронової атаки РФ пошкоджена багатоповерхівка
УкраинФорм
2025-07-15T18:16:52Z
ДБР вивчає обставини бійки між чоловіками та представниками ТЦК у Чернігові
Комсомольская правда
2025-07-15T18:16:39Z
Стало відомо, що Назарій Гусаков міг виводити гроші через онлайн-казино, – ЗМІ
24tv
2025-07-15T18:15:42Z
Їдкий дим охопив місто: на Львівщині спалахнула масштабна пожежа
TSN
2025-07-15T17:37:04Z
У Києві сталась аварія за участі маршрутки та легковика, постраждали люди
Khreschatyk
2025-07-15T17:24:12Z
Не серед пісків: туристка була вражена, коли дізналася, де насправді стоять піраміди Гізи
24tv
2025-07-15T18:42:56Z
Притягуватимуть гроші, як магніт: 3 знаки зодіаку отримають прибуток до кінця літа
GlavRed
2025-07-15T18:40:30Z
Вершина ніжності літа: готуємо сирний малиновий десерт – концентрована насолода
24tv
2025-07-15T18:39:26Z
Найбільша помилка у вирощування жоржин коштуватиме вам цвітіння: ось як її виправити
24tv
2025-07-15T18:21:08Z
Як всього один засіб може позбутися неприємного запаху у взутті
Знай
2025-07-15T17:52:19Z
Готується просто, а виглядає розкішно: рецепт закусочного торта з кабачків
Telegraf
2025-07-15T17:19:18Z
Троянди будуть цвісти шалено аж до вересня: рецепт ідеального підживлення
24tv
2025-07-15T16:58:21Z
Як легко позбутися пня на ділянці: 5 простих способів, які дійсно працюють
Telegraf
2025-07-15T16:52:24Z
Містична гора в Карпатах, де збереглися астрономічні артефакти: куди їхати, щоб побачити вершину
24tv
2025-07-15T16:28:31Z
Сандерленд націлився на зіркового оборонця Болоньї
Football.ua
2025-07-15T18:49:10Z
"Вемблі" гудітиме: відомо, скільки квитків продано на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-15T18:36:59Z
Усик емоційно розповів про свою найбільшу мрію
Gazeta UA
2025-07-15T18:34:54Z
Манчестер Юнайтед включився в боротьбу за Мартінеса
Football.ua
2025-07-15T18:34:36Z
"Був удар камінням": Василь Вірастюк розповів про смерть дружини
GlavRed
2025-07-15T18:25:45Z
Хто займе місце Ернандеса? Мілан вибрав кандидата в Реалі
Football.ua
2025-07-15T18:25:40Z
Напруга на "Вемблі": що зробив Дюбуа під час битви поглядів
GlavRed
2025-07-15T18:25:28Z
Коло Туре став асистентом Гвардіоли в Манчестер Сіті
Football.ua
2025-07-15T18:22:35Z
Хто насправді фінансує Усика: ДТЕК, АТБ та інші великі гравці
24tv
2025-07-15T18:21:53Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
Виробник електрофургонів Flexis представив новий логотип
AutoCentre
2025-07-15T18:16:09Z
Mercedes-Benz презентував cвій перший електричний універсал
1News
2025-07-15T18:07:19Z
Справжнє майбутнє Honda та Nissan може зовсім не пов’язуватися з автомобілями
Топ Жир
2025-07-15T18:03:54Z
Honda показала Super EV Concept — компактний міський електрокросовер
ITC
2025-07-15T17:34:51Z
Ненадійніші автомобілі: автомеханік назвав моделі, які не варто купляти
GlavRed
2025-07-15T17:25:11Z
Тип R більше не продаватиметься в Європі, але його наступник може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-15T17:18:27Z
SAIC-GM презентував концепт GEN-Z Explorer
AutoCentre
2025-07-15T17:13:41Z
Китай побив світовий рекорд: гігантська вітряна турбіна здатна заживити 40 000 будинків
Фокус
2025-07-15T18:28:01Z
Головоломка з подвійним дном: знайти заховану сову в лісі всього за 9 секунд
GlavRed
2025-07-15T18:25:06Z
У метро Китаю пустили роботів, які доставляють товари замість людей
Фокус
2025-07-15T18:22:10Z
Samsung Galaxy S25 FE отримає швидку зарядку потужністю до 45 Вт
InternetUA
2025-07-15T17:58:01Z
Китайські вчені навчилися перетворювати вуглекислий газ на цукор
1News
2025-07-15T17:19:51Z
Дешеві смартфони купувати невигідно: що краще взяти на заміну, щоб не розоритися
Фокус
2025-07-15T17:16:57Z
Фахівці розповіли, що робити з електроприладами, коли наближається гроза
InternetUA
2025-07-15T17:16:14Z
Терміново перевірте свою пошту — вона може бути зламана, і винен ШІ
Фокус
2025-07-15T17:07:39Z
Ілюзія ретроградного Меркурія: як це працює
24tv
2025-07-15T17:03:57Z