Британський журнал The Economist повідомив, що президентські вибори в Україні можуть відбутися 25 травня 2025 року. Водночас в Офісі президента заперечують таку можливість. Але чи буває дим без вогню - розбирався журналіст Коротко про.
Розмови про вибори – «фентезі»
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що заяви у ЗМІ про можливість проведення виборів у 2025 році роблять для того, щоб змусити Україну не чинити опір у війні проти Росії.
За його словами, примус України до того, щоб не чинити опір, описано у всіх планах щодо війни, про які говорять у західних медіа. Віддайте територію, не вступайте до НАТО, проведіть вибори під час війни... Все це базується на тому, що "давайте змусимо Україну"», каже Подоляк. Водночас, у таких матеріалах немає «ні слова» про те, щоб Росія припинила агресію, яку почала.
Крім того, він сказав, що заяви про проведення виборів під час війни можливі, «коли ти живеш у фентезі» і хочеш, щоб «ракета прилетіла до виборчої дільниці».
Звідки взялася дата виборів
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок вважає, що наразі просто не може бути конкретної дати виборів.
- Імовірно, 25 травня виникло через те, що на Заході вірять в успіх мирного плану Трампа. Бойові дії на фронті заморозяться, не буде продовжено воєнний стан, а отже, можна говорити і про вибори, - каже експерт. - Те, що Трамп хоче мирних переговорів, відкриває можливості для проведення виборів. Тому не можна виключити, що вони проходитимуть за якимось новим спецзаконом, який має ухвалити Верховна Рада. Але Захід від нас цього не вимагає. Лише українське суспільство може сформувати такий запит.
Хтось із експертів називає й інші дати виборів. Наприклад, якщо Верховна Рада не продовжить воєнного стану, то для організації голосування потрібно щонайменше 6 місяців. А це означає, що вони зможуть відбутися не раніше серпня 2025 року.
Також є рішення Верховної Ради про те, що вибори в Україні мають відбутися не раніше ніж через 6 місяців після завершення правового режиму військового стану. Це необхідно для перевірки всіх реєстрів, а також для того, щоб партії мали можливість провести передвиборчі кампанії.
Аргументи «За»
Вибори мають бути проведені, щоб легітимізувати владу у країні. 2019 року Володимир Зеленський обрався на п'ятирічний термін. Передбачалося, якщо він не піде на другий термін чи програє, його повноваження закінчаться навесні 2024-го з інавгурацією нового лідера. Але цього не сталося, і тепер є ґрунт, щоб формально звинуватити його у нелегітимності. Саме на цьому і наголошує російська пропаганда. Мовляв, у Росії вибори пройшли (і неважливо як), а в Україні – ні.
Аргументи «Проти»
Президент Володимир Зеленський раніше казав, що під час воєнного стану не можна проводити вибори. "Як можна проводити демократичні вибори в окопах, треба, щоб були спостерігачі. Жодні спостерігачі в окопи не приїдуть. У нас люди на окупованих територіях. Значить, вони не голосуватимуть, бо як вони проголосують? Хто проконтролює цей процес? І у нас понад 7 мільйонів людей за кордоном. І як забезпечити їм голосування? – вважає він.
Що відомо
Вибори президента України за планом мали відбутися у березні 2024 року, але оскільки по всій країні запроваджено військовий стан, голосування було відкладено на невизначений термін.
Було багато дискусій щодо ймовірності їхнього проведення. Тоді влада наголошувала, що вибори провести неможливо, зокрема через те, що сотні тисяч громадян перебувають на фронті і не можуть проголосувати.
Але у вересні 2024 року стало відомо, що Центральна виборча комісія відновила роботу Державного реєстру виборців щодо обліку постійних виборчих дільниць. У ЦВК тоді пояснили, що це регулярна планова робота, яку виконують постійно, і це зовсім не означає підготовки до проведення виборів найближчим часом.