MY.UAНовини
Демонстрація сили: що таке Minuteman і як США відпрацювали ядерний удар у ніч виборів
Демонстрація сили: що таке Minuteman і як США відпрацювали ядерний удар у ніч виборів

Демонстрація сили: що таке Minuteman і як США відпрацювали ядерний удар у ніч виборів

5 листопада 2024 року з авіабази Ванденберг у Каліфорнії успішно запустили ядерну міжконтинентальну балістичну ракету Minuteman III без боєголовок. Загалом вона оснащена кількома боєголовками, що можуть бути націлені на різні координати. Запуск був здійснений за допомогою системи Airborne Launch Control System (ALCS) через команду, віддану з літака ВМС США E-6B Mercury.

Це випробування у США називають частиною регулярних заходів, покликаних підтвердити ефективність і надійність ядерного стримування США у протистоянні загрозам XXI століття. Випробування ракети також демонструє готовність сил США бити ядерною зброєю у разі потреби. Однак Minuteman III скоро поступиться більш сучасному озброєнню. У Штатах стверджують, що запуск ракети не прив'язаний до наявних подій у світі, однак його запланували у ніч виборів президента США.

24 Канал розповідає все, що відомо про ракету Minuteman III, яка є основою ядерних сил стримування США.


Ракета Minuteman III у небі / Фото Vandenberg Space Force Base

Куди націлилася ракета

Під час випробування ракета Minuteman III подолала понад 6700 кілометрів і вразила ціль на полігоні імені Рейгана, що розташований на атолі Кваджалейн на Маршаллових островах. Це є важливим етапом для дослідження й оцінки системи оборони США.

Ці випробування показують, як наші льотчики готові до виконання завдань, якщо до цього закликає президент. Авіаційний запуск підтверджує життєздатність наших міжконтинентальних балістичних ракет, що є стратегічною основою оборони країни та її союзників,
– зазначив генерал Томас Буссьєр, командувач Глобального ударного командування ВПС США.

Датчики полігону Рейгана мають високоточні метричні та сигнатурні радари, а також оптичні датчики і телеметрію, підтримують дослідження, розробки, випробування та оцінку американських оборонних і космічних програм. Для цих випробувань члени команди полігону збирають радарні, оптичні і телеметричні дані на кінцевій фазі польоту ракети, щоб оцінити продуктивність системи.

Підготовка до запуску Minuteman III тривала кілька місяців, в ній брали участь численні державні партнери, зокрема Пентагон, міністерство енергетики США та Стратегічне командування США.

Дивіться відео запуску ракети Minuteman III:

Чому ядерну ракету запустили у ніч виборів

Незабаром влада у США перейде від обережного демократа до непередбачуваного республіканця, більш схильного до активного використання американської сили. Тож постає питання – чи ризикнуть противники США випробувати Вашингтон у найближчі тижні, пише Foreign Policy.

Можливо, Іран спробує прискорити створення ядерної бомби, поки нова адміністрація Трампа не виставить на стіл реальний військовий козир та повністю не підтримає право Ізраїлю на самозахист.

Китай може розглядати перехідний період як останній шанс для силового тиску на Тайвань, Росія – для ескалації в Україні, а Північна Корея, яка вже відправила свої війська на допомогу Росії, вдасться до провокацій проти Південної Кореї.


Запуск Minuteman III / Фото U. S. Strategic Command

Щоб дати зрозуміти противникам, що зараз не найкращий час дразнити США, Пентагон провів показову операцію в ніч виборів. Поки американці спостерігали за підрахунком голосів і обговорювали прогнози, спільна команда військових Військово-повітряних сил та ВМС запустила міжконтинентальну балістичну ракету Minuteman III з декількома бойовими блоками.

Запуск відбувся з бази Ванденберг у Каліфорнії о 23:01 за тихоокеанським часом 5 листопада, коли весь світ обговорював перспективу голосування у США.

Цей запуск був запланований заздалегідь, але його метою стало нагадування про силу США. Як зазначив генерал Томас Буссьєр, командувач Стратегічного командування ВПС, ці випробування демонструють готовність до дій у разі наказу президента. Іншими словами, США залишають за собою можливість завдати значних збитків будь-якому потенційному агресору. Американці, можливо, були занадто зайняті виборчою лихоманкою, щоб помітити цей сигнал, але варто сподіватися, що його почули в Пекіні, Москві, Тегерані та Пхеньяні.

Як США створили ракети Minuteman

Наприкінці 1940-их років, коли США були впевнені у своїй ядерній перевазі, розвиток балістичних ракет уповільнився. Проте, в 1949 році СРСР випробував атомну бомбу, і США відповіли ще потужнішою водневою бомбою в 1952 році. У 1953 році СРСР теж протестував свою водневу бомбу, показавши, що зможе доставити її міжконтинентальною ракетою.

Американські експерти RAND та комітет "Teapot" визначили, що міжконтинентальна ракета може стати реальною зброєю проти радянської загрози. Влітку 1954 року США почали активну роботу над цією програмою під керівництвом генерала Бернарда Шрівера в новоствореному підрозділі Western Development Division (WDD) на західному узбережжі.

4 жовтня 1957 року Радянський Союз успішно запустив перший штучний супутник, "Спутник", який викликав паніку в США через побоювання, що СРСР випередив Америку в космічних технологіях. Це було не стільки досягненням супутника, скільки демонстрацією здатності радянської ракети SS-6 доставляти ядерні боєголовки на великі відстані. Після цього запуску США різко збільшили фінансування космічних досліджень, особливо програми ракети Minuteman, що призвело до прискорення розробки міжконтинентальних балістичних ракет в умовах Холодної війни.

7 січня 1954 року президент Ейзенхауер у своєму зверненні до нації заявив про необхідність захисту Америки від комуністичної загрози, підкресливши готовність США завдати масованого удару у відповідь. Ця стратегія була заснована на доктрині стримування радянської експансії, запропонованій раніше Джорджем Кеннаном. Однак практичне втілення політики стримування виявилося складним завданням. Хоча СРСР нарощував армію, США робили ставку на ядерну зброю замість традиційних сил, при цьому Ейзенхауер прагнув скоротити військові витрати для економічного зростання.

Після Другої світової війни ВПС США замовили у компанії Convair розробку балістичної ракети MX-774. Хоча фінансування проєкту було припинено, Convair продовжила роботу, що призвело до створення ракети Atlas у 1951 році. Atlas, на відміну від німецької V-2, мала легкий корпус з тонкої нержавіючої сталі, що дозволяло досягати дальності понад 5 000 миль. Проте виникали сумніви щодо її надійності. Тому у 1955 році ВПС уклали контракт із Glenn L. Martin Company для створення альтернативної ракети Titan з надійнішою конструкцією.

Американська ракетна програма зіткнулася з фінансовими труднощами у середині 1950-х. У 1956 році скоротили бюджети на ракети Atlas і Titan, а в 1957 році скорочення продовжились навіть попри загрози з боку СРСР. Але після запуску радянського "Супутника" фінансування різко збільшилось.

Проте перше покоління ракет на рідкому паливі було складним у виробництві. Полковник Едвард Голл почав дослідження твердопаливних ракет, що призвело до створення ракети Minuteman — першої стратегічної зброї, здатної до масового виробництва, яка стала важливою частиною оборони США.

До моменту тестових запусків ракети Minuteman, ВПС США вже планували її розгортання. Ще у 1955 році вони концептуально розробили "ідеальну" базу для міжконтинентальних балістичних ракет: вони мали зберігатися в підземних шахтах, бути готовими до швидкого запуску, потребувати мінімального обслуговування та бути автономними до двох тижнів.


Архівне фото ракети Minuteman / The War Zone

Пізніші ракети Titan II могли запускатися прямо з підземних шахт із повними паливними баками, але все одно потребували екіпажу для обслуговування. Minuteman стала першою ракетою, здатною до "натискання кнопки»" для моментального запуску, що суттєво підвищило оборонні можливості США.

ВПС США планували розгорнути ракету Minuteman у вигляді «ракетної ферми» на 1,500 одиниць, але вирішили обмежитися окремими базами по 150 пускових установок. Ракети розміщувалися в підземних шахтах, з'єднаних з єдиним командним центром. Першу базу побудували у 1961 році в Монтана, на базі Мальмстром, а запуск відбувся в жовтні 1962 під час Карибської кризи. Другу базу обрали в Південній Дакоті, на базі Еллсворт, яка раніше слугувала для стратегічних бомбардувальників.

Згодом ВПС США створили вдосконалену версію під назвою Minuteman II. Ця ракета мала більшу дальність, точність і потужність, перевершуючи попередника в 8 разів. Її вперше розгорнули на базі Гранд-Форкс, а згодом модернізували базу Еллсворт. У 1968 році з'явився Minuteman III з революційною бойовою частиною MIRV, здатною вражати кілька цілей одночасно. Ракети Minuteman III розгорнули на кількох базах, завершивши їх установку у 1975 році. Загалом залишилося 450 Minuteman II в арсеналі до 1990-х років.

Яка ракета замінить Minuteman III

США мають близько 400 ядерних ракет Minuteman III, розташованих у 450 підземних пускових шахтах у Вайомінгу, Монтані, Північній Дакоті, Колорадо та Небрасці. Але цим ракетам уже понад 50 років і їх термін експлуатації добігає кінця. ВПС планують замінити арсенал Minuteman III на нову ракету LGM-35A Sentinel у 2030-их роках.


Бункер та стартова шахта ядерних ракет у США / Міноборони США

Доки нові ракети повністю не сформують новий пакет стримування, ВПС зобов'язуються підтримувати Minuteman III у належному стані. Однак поки програма Sentinel не йде легко, казав торік міністр ВПС США Френк Кендалл, та може потребувати значно більше коштів. Водночас модернізація ядерної тріади не може провалитися, додав Кендалл.

За словами міністра, виробництво ракети є складним завданням, але величезний обсяг програми Sentinel займає також будівництво, створення як комунікаційної, так і командно-адміністративної інфраструктури.

Sentinel – одна з найбільших і складних програм, які я коли-небудь бачив. Це, мабуть, найбільша річ, за яку ВПС коли-небудь бралися,
– зауважив Кендалл.


Концепція Sentinel / Northrop Grumman

У 2020 році ВПС уклали з американською компанією Northrop Grumman контракт на суму 13,3 мільярда доларів на розробку програми Sentinel, яка тоді мала назву Ground Based Strategic Deterrent, або GBSD, для заміни Minuteman III. Очікується, що загальна вартість Sentinel становить приблизно 100 мільярдів доларів. Але на ранніх етапах програми, за словами Кендалла, існує велика невизначеність щодо загальної суми витрат.

***

Запуск міжконтинентальної ракети Minuteman III в ніч президентських виборів у США посилає чіткий сигнал міжнародним суперникам щодо готовності Америки до оборони в умовах політичної невизначеності. Попри запевнення, що тест не пов'язаний із поточними подіями, його символізм очевидний: США демонструють свою стратегічну силу перед потенційними загрозами з боку Ірану, Китаю, Росії та Північної Кореї.

Якими б не були політичні зміни у країні та курс обраного президента, Штати не можуть втратити свою позицію в світі та поступитися авторитарним режимам. Отже ракетна програма ядерного стримування не повинна не те що зникнути, але не може дозволити собі сповільнитися.

Теги за темою
ЗброяПентагон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Оригінальна версія була набагато драматичнішою: що приховує українське танго "Гуцулка Ксеня"
Telegraf
2025-01-21T00:27:03Z
Хентай: все що треба знати про пікантне аніме
CutInsight
2025-01-20T23:48:12Z
Терен скасував тур після сварки з переможницею "Холостяка", подробиці
Политека
2025-01-20T23:30:02Z
Камалія розповіла, як приховує розлучення від дітей: "Вони, звісно, знають"
GlavRed
2025-01-20T23:27:13Z
Оскароносний французький режисер Мішель Азанавічус випустить книгу про війну в Україні
Детектор М
2025-01-20T22:42:48Z
Пісня Ігоря Білозіра "Перший сніг", за яку його вбили у Львові, опинилась у трендах тіктоку
24tv
2025-01-20T22:00:54Z
У десятку увірвався новий кандидат: список лідерів Євробачення-2025
GlavRed
2025-01-20T21:27:30Z
Вдруге стала першою леді США: скільки насправді років Меланії Трамп
24tv
2025-01-20T21:00:24Z
Потап змінив псевдонім та посміявся над Україною
GlavRed
2025-01-20T20:27:27Z
Носіям ракет стало боляче: ракето-дрони ЗСУ "підрізали крила" авіації РФ
GlavRed
2025-01-21T00:27:33Z
Стратегічні цілі України в РФ сягатимуть тисячі кілометрів — експертна оцінка
Хвиля
2025-01-21T00:12:33Z
На окупованій Луганщині школярам розповідатимуть про «радянські подвиги» під час Другої світової війни
Детектор М
2025-01-20T23:42:53Z
21 січня 2025 року: Максимів день — що сьогодні не можна робити
Фокус
2025-01-20T23:36:34Z
Від скіфів до сьогодення: історик розповів, як гречка завоювала Україну
Telegraf
2025-01-20T22:54:23Z
Ворог запустив ударні дрони: названо траєкторію руху
TSN
2025-01-20T22:51:09Z
Іменини Наталії у 2025 році: усі дні, коли Ната святкує День ангела
Telegraf
2025-01-20T22:30:49Z
Церковне свято 21 січня: що не можна робити сьогодні, щоб не збідніти
Telegraf
2025-01-20T22:21:23Z
21 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T22:15:31Z
Трамп підписав перші укази перед натовпом прихильників
УкраинФорм
2025-01-21T00:42:02Z
Марко Рубіо призначено на посаду держсекретаря США. Сенат схвалив кандидатуру більшістю голосів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T00:40:00Z
США виходять з Паризької угоди: Трамп підписав близько 10 нових указів на Capital One Arena
24tv
2025-01-21T00:30:43Z
Світові лідери привітали Трампа і згадали про обіцянку завершити війну в Україні
24tv
2025-01-21T00:30:03Z
На своїй хвилі: сенатор-демократ прийшов на інавгурацію Трампа в худі та шортах
GlavRed
2025-01-21T00:27:27Z
Трамп заявив, що потрібно зупинити війни, згадавши Україну та Близький Схід
УкраинФорм
2025-01-21T00:12:58Z
"Сильне розуміння політичного царства": який образ обрала Іванка Трамп на інавгурацію свого батька
Telegraf
2025-01-21T00:06:54Z
Зеленський обговорив зі спікером Сеймасу Литви оборонну співпрацю та шлях України до НАТО
УкраинФорм
2025-01-20T23:57:35Z
"Золота ера Америки починається зараз": як проходила церемонія інавгурації Трампа
Telegraf
2025-01-20T23:54:50Z
Мова не тільки про Донбас: РФ наступає у трьох областях - DeepState
GlavRed
2025-01-21T00:27:17Z
Плата за вивезення сміття значно підніметься у січні
Знай
2025-01-20T23:30:12Z
Стало відомо, де просунувся ворог - Deep State
TSN
2025-01-20T23:09:08Z
Війна, день 1062. Інавгурація Трампа та затримання військових за прорив на Харківщині
Football.ua
2025-01-20T23:01:14Z
ЗСУ відбили масований штурм росіян на Курщині: знешкоджено майже сотню окупантів
24tv
2025-01-20T22:33:03Z
Карта бойових дій в Україні станом на 21 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T22:03:35Z
На фронті відбулося 151 боєзіткнення, ворог завдав 46 авіаударів
УкраинФорм
2025-01-20T21:06:01Z
Київський суддя живе в маєтку за мільйон доларів: що дізналися журналісти
Telegraf
2025-01-20T20:58:48Z
Пів України червона: де лунає повітряна тривога і що загрожує
TSN
2025-01-20T20:51:26Z
Водій, який проігнорував два рішення суду про позбавлення права керувати авто, сяде на 2 роки за ґрати
Украина Криминальная
2025-01-21T00:33:23Z
Врізав майже 6-бальний шторм: Україну атакувала нова магнітна буря
GlavRed
2025-01-21T00:27:21Z
78-річного чоловіка засуджено на 10 років тюрми за вбивство дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T00:03:06Z
У Смоленську серія потужних вибухів: могло прилетіти по НПЗ й авіаційному заводу
24tv
2025-01-20T23:57:48Z
Житель Рівненщини ховав удома бурштин майже на ₴500 тисяч - поліція
УкраинФорм
2025-01-20T23:57:34Z
Смоленськ атакували невідомі дрони: спалахнула пожежа на авіазаводі
TSN
2025-01-20T23:51:00Z
На Львівщині поліцейські затримали зловмисника, причетного до вбивства знайомого
Украина Криминальная
2025-01-20T23:45:51Z
У Смоленській області прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T23:15:50Z
Судитимуть колишнього правоохоронця, який обвинувачується у хуліганстві та незаконному поводженню зі зброєю
Украина Криминальная
2025-01-20T22:57:50Z
Яскрава весняна головоломка: потрібно знайти нарциси за 10 секунд
GlavRed
2025-01-21T00:36:35Z
Ваші рідні забудуть про випічку з магазину: готуємо ароматний рулет з шинкою та сиром
24tv
2025-01-20T21:57:53Z
Своєю історією потрібно пишатися: рецепт борщу, якому понад 300 років
24tv
2025-01-20T21:51:07Z
Покладіть в кишеню ці 3 речі: вони притягнуть гроші
24tv
2025-01-20T20:51:49Z
Завжди прозорий як сльоза: давній рецепт знаменитого гуцульського холодцю
24tv
2025-01-20T20:39:54Z
Як зрозуміти, що собака мерзне: тварина починає поводитись дуже дивно
GlavRed
2025-01-20T20:27:41Z
Спостерігає та рятує від біди: як зрозуміти, що янгол-охоронець поруч
GlavRed
2025-01-20T20:27:26Z
Яка риса характеру допомагає заробляти більше: цікаве відкриття
GlavRed
2025-01-20T19:27:40Z
Як цілується кожен знак зодіаку: хто в цьому найкращий
24tv
2025-01-20T19:15:14Z
Українцям у лютому зменшать тарифи на електроенергію: кому пощастить
Знай
2025-01-21T00:30:26Z
Apple повернула собі звання найдорожчої компанії світу
InternetUA
2025-01-21T00:03:44Z
Найбільші банки Канади вийшли з глобальної кліматичної угоди
УкраинФорм
2025-01-20T23:18:01Z
ЄС підготував план повної відмови від російського газу
Хвиля
2025-01-20T23:09:51Z
Показники лічильника живуть самі собою: українці втрачають гроші через "Нафтогаз"
Знай
2025-01-20T21:12:30Z
Помер український енергетик Семен Поташник
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T21:09:13Z
Новий механізм GVS: у Клайпеді відстежуватимуть крадене зерно з України
Хвиля
2025-01-20T21:06:54Z
В Україні запрацює новий тариф на електрику: хто отримає знижку на три місяці
Хвиля
2025-01-20T20:27:21Z
Бурити скрізь: Трамп оголосив про надзвичайні заходи в енергетиці
Хвиля
2025-01-20T20:21:19Z
Отримання їжі з повітря: Китай вразив революційною технологією
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T00:00:39Z
"Зіга" Маска підірвала мережу: найкращі меми та жарти
Telegraf
2025-01-20T22:57:15Z
Трамп анонсував відправку астронавтів на Марс
InternetUA
2025-01-20T22:06:16Z
Ціни на iPhone впали в Китаї через нові субсидії на електроніку
InternetUA
2025-01-20T21:33:51Z
Ігри Microsoft йдуть на Nintendo Switch 2 — очікуються Fallout 4, Call of Duty та інші
ITC
2025-01-20T21:10:31Z
Apple не прагне до простого зростання користувачів iPhone: нова стратегія компанії
InternetUA
2025-01-20T18:42:25Z
Надтонкий Oppo Find N5: товщина корпусу становитиме менш як 4 мм – як дві монети
ITC
2025-01-20T18:31:05Z
Товщина всього 1 мм: у Китаї створили "найбільші у світі" гнучкі сонячні панелі
Фокус
2025-01-20T18:30:10Z
На порталі «Дія» відновили послугу автоматичного закриття ФОП
УкраинФорм
2025-01-20T18:24:33Z
Корінтіанс знову орендував Майкона
Football.ua
2025-01-20T22:45:08Z
Капітан збірної України забив свій перший гол в Туреччині після тривалої кризи: відео м'яча
24tv
2025-01-20T22:33:52Z
Порту звільнив головного тренера
Football.ua
2025-01-20T22:30:12Z
Без жодного турнірного значення для киян: онлайн-трансляція матчу Галатасарай – Динамо
24tv
2025-01-20T22:21:30Z
"Шахтар" – "Брест": онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-01-20T22:16:53Z
Вільярреал розгромив Мальорку
Football.ua
2025-01-20T22:15:33Z
Челсі не без проблем обіграв Вулвергемптон
Football.ua
2025-01-20T22:03:00Z
Комо розібрався з Удінезе
Football.ua
2025-01-20T21:51:43Z
Визначилися учасники основної сітки чоловічого ЧС-2025 з гандболу
УкраинФорм
2025-01-20T21:42:46Z
Пільги та виплати особам із I групи інвалідності у 2025 році: повний перелік
Политека
2025-01-20T20:27:59Z
Чи дорого, чи доцільно, кому доступний безоплатно: все, що ви маєте знати про онкоскринінг
24tv
2025-01-20T20:03:21Z
Знаменитий барбер пояснив, як часто чоловікам слід мити голову
24tv
2025-01-20T19:45:40Z
Вчені представили революційну протиракову зброю
Portaltele
2025-01-20T19:18:27Z
Плюс одна вакцинація. Україна готує новий календар щеплень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T18:30:31Z
Хто частіше хворіє і одужує від раку та як змінився вік пацієнтів: великий звіт онкологів
24tv
2025-01-20T18:09:43Z
Київстар передав центру «Незламні» новітнє медичне обладнання
УкраинФорм
2025-01-20T17:45:44Z
Прорив у медицині: медики здійснили унікальну операцію, що дає шанс онкохворим
Фокус
2025-01-20T17:12:10Z
"Не можна терпіти": доктор Комаровський розповів, як позбутися печії
Политека
2025-01-20T16:42:46Z
Легендарний Ford GT40 1966 року продали за 7 мільйонів доларів
360ua.news
2025-01-20T20:18:09Z
Які цікаві автомобілі використовувалися для кортежів президентів США
AutoCentre
2025-01-20T18:01:05Z
Для чого потрібні ковпаки на колесах: більшість водіїв не здогадується
GlavRed
2025-01-20T16:27:57Z
Екстремальний Jimny і спортивний Swift: Suzuki представила яскраві моделі
Фокус
2025-01-20T16:15:15Z
Важливіші, ніж здається: 5 інструментів, які завжди повинні бути в авто
GlavRed
2025-01-20T15:27:43Z
Suzuki підготував до виставки в Індії ціле сузір’я новинок
AutoCentre
2025-01-20T15:19:48Z
Чи варто купувати вживане авто?
AutoCentre
2025-01-20T15:19:23Z
Новий рамний позашляховик MG стане доступною альтернативою Toyota Prado
Фокус
2025-01-20T15:00:52Z
Новий Volkswagen California став найкращим кемпером 2025 року
AutoCentre
2025-01-20T14:09:22Z