MY.UAНовини
Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів
Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Присудження Нобелівської премії з економіки 2024 року Дарону Аджемоглу, Саймону Джонсону та Джеймсу А. Робінсону за «дослідження того, як формуються та впливають на процвітання інститути», викликало неабиякий резонанс в українському медіапросторі та соціальних мережах.

Пояснення цього досить просте — питання гостро резонує з українськими реаліями. Після Революції Гідності 2014 року тільки лінивий не говорив про важливість інститутів для економічного успіху України. З цього підходу, наприклад, випливає необхідність побудови окремої антикорупційної інфраструктури або реформи корпоративного управління державних компаній. У наявних публікаціях в українському медіапросторі вже досить детально написано і про важливість теоретичного доробку авторів, і про те, як може виглядати його практична імплементація для України. Ми пропонуємо поглянути на те, які висновки необхідно обов’язково зробити щодо економічного та політичного майбутнього України, «озброївшись» інструментарієм нобелівських лауреатів та аналізуючи економічну історію України.

Як в Україні, так і у світі, коли починають пояснювати, за що саме цей колектив авторів отримав премію з економіки, насамперед згадують дві статті: The colonial origins of comparative development: An empirical investigation (2000) та Reversal of fortune: Geography and institutions in the making of the modern world income distribution (2002). У першій статті пояснюється, чим могла бути зумовлена різниця в рівні сучасного розвитку держав, які колись були колоніями. Не вдаючись у деталі того, як було запропоновано та використано інструментальну змінну у вигляді рівня смертності перших поселенців, зазначимо лише, що саме в цій статті вперше використано поняття екстрактивних інститутів (екстрактивні економічні інститути — це інститути, які мають протилежні властивості, тобто спрямовані на те, щоб відбирати доходи й блага в однієї групи людей на користь іншої). На територіях, де поселенцям із Європи було важко прижитися, вони засновували інститути, що були покликані «вичавити» максимально можливу кількість ресурсів для метрополії.

Погляньмо, як наша країна вписується в цей контекст. Територія сучасної України впродовж століть була розділена між різними державами Східної Європи. З одного боку, як у випадку з росіянами, так і з нашими західними сусідами «колоністам» не доводилося перепливати через океан і мати справу з невідомими хворобами, а з іншого — Україна була багатою на важливі ресурси — сприятливі для ведення сільського господарства землі та потрібні для індустріалізації вугілля, руди та згодом нафту / газ. Це сприяло побудові екстрактивних інститутів на теренах України, що підтверджується історичною підозрілістю / ворожістю українців до будь-яких представників влади.

В іншій популярній статті авторів Reversal of fortune: Geography and institutions in the making of the modern world income distribution висловлено твердження про те, що екстрактивні інститути, засновані колонізаторами в країнах, які були заможними 500 років тому (виміряно через щільність населення та рівень урбанізації), призвели до того, що ці країни були менш привабливими для інвестицій, не скористалися плодами індустріалізації і, як наслідок, нині є відносно біднішими. Хоча багата на ресурси Україна, на відміну від південноамериканських колоній європейців, і не була «урбанізованою» 500 років тому, ми можемо зауважити, що Київ початку XIII ст. був одним із найбільших міст феодальної Європи з кількістю населення близько 50 тисяч осіб, а загальною назвою Русі серед скандинавських народів була Гардарикі (давньоскан. і ісл. Garðaríki, Garðaveldi, швед.), що означає «країна міст (городів)» і вказує на те, що ці території були здатні прогодувати численне за мірками середньовіччя населення міст. Водночас така концентрація ресурсів мала й інший негативний прояв. Україна стала ареною ведення найкривавіших війн ХХ століття.

Щоб усвідомити масштаб «потенційних» втрат за останні 100 років, наведемо кілька речень із книжки відомого українського історика Ярослава Грицака «Подолати минуле: глобальна історія України»: «У 1848 Руська Рада у Львові твердила, що виступає від імені 15 мільйонів малоруського народу. Переписи кінця 1890-х років показали, що за 50 років це число зросло вдвоє і становило 30 мільйонів. Один з українських патріотів з ентузіазмом писав тоді: якщо збережуться такі темпи приросту, то через 100 років, у 1998-му… хтось із промовців у Львові скаже: «Ми, австрійські русини, — частина 120-мільйонного народу!». Тобто тим часом, як в інших країнах (наприклад, у США, Китаї або у світі загалом) кількість населення впродовж останніх 100 років зросла приблизно вчетверо, населення України не зросло навіть удвічі, а після початку повномасштабної агресії фактично зменшилося до рівня початку ХХ століття.

Воєнної економіки в Україні досі не створено. Може, це на краще?

Про екстрактивність заснованих імперіями (а згодом Радянським Союзом) інституцій також свідчить те, що після розпаду СРСР еліти сконцентрувалися не на справжній розбудові нової країни (побудові інклюзивних інститутів) із залученням максимально широкого кола громадян, а на продовженні експлуатації екстрактивних інститутів через поділ «радянського спадку», що призвело до виникнення промислово-фінансових груп та монополізації цілих галузей економіки.

Здавалося б, ці твердження підводять нас до найвідомішої книжки авторів Why Nations Fail (2012) і логічного висновку щодо України: можна навести безліч аргументів на користь того, чому Україні не вдавалося досягти успіху раніше або чому їй не вдасться це зробити в майбутньому. Проте за більш як 24 роки з моменту виходу статті The colonial origins of comparative development: An empirical investigation Аджемоглу та Робінсон написали ще близько 40 статей на тему взаємозв’язків між суспільством, державними інститутами та економічним розвитком.

Висловлені ними ідеї й далі еволюціонують, а однією з останніх книг є The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty (2019). Саме в цій книзі описано, як формуються ліберальні демократії, що є основою добробуту та процвітання. На думку авторів, «справжня демократія та свобода не походять від системи стримувань і противаг або розумного дизайну інституцій, вони проходять (і підтримуються) крізь значно складніший і хаотичніший процес мобілізації суспільства, що захищає свої свободи й активно встановлює обмеження на те, які правила використовує держава у стосунках із ним».

Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?

Гадаємо, що за останні 20 років українці довели свою здатність чинити опір свавіллю лідерів та еліт. Водночас автори застерігають, що «конфлікт між державою (представленою елітами й лідерами) та суспільством, що створює вузький коридор, у якому процвітає свобода, має бути збалансованим». Дисбаланс шкодить свободі: якщо суспільство слабке, це призводить до деспотії (гарними прикладами є абсолютна більшість колишніх радянських республік), проте, з іншого боку, якщо воно занадто сильне, це призводить до слабкості держави, яка не здатна захистити громадян. І ось тут повномасштабна війна України за незалежність від колишньої метрополії набуває критичного значення.

2022 року, напевно, вперше за останні кілька століть українці відчули державу своєю, не надбудовою, встановленою метрополією на українських землях, а механізмом, здатним захистити громадян у критичних умовах. Завершення війни неминуче зміцнить українську державу: протягом іще кількох років після цього саме держава буде основним гравцем у плані економічної активності. Після «підтягування» держави до рівня суспільства Україна, незважаючи на збереження багатьох шляхів до занепаду, має всі шанси пройти «вузьким коридором» до економічного успіху й добробуту власних громадян.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як знайти таверну з ліжком у Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-02-23T08:57:15Z
Чому смартфон може загорітися в кишені — причини та способи уникнення
InternetUA
2025-02-23T08:43:09Z
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Ці 6 помилок під час прибирання припускаються усі: дім через це брудний
24tv
2025-02-23T08:57:43Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
"Шахеди" атакували один із районів Одеської області: троє постраждалих
ZN UA
2025-02-23T08:49:42Z
У Кривому Розі для допомоги постраждалим від російської атаки працює гуманітарний штаб
УкраинФорм
2025-02-23T08:45:10Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки дронів на Запоріжжя
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:38Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
Юлія Стародубцева виграла стартовий матч відбору на турнірі у Мексиці
УкраинФорм
2025-02-23T09:00:27Z
Реал готовий продовжити контракт із Модричем — Скіра
Football.ua
2025-02-23T08:49:53Z
Олександрія — Зоря. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T08:46:50Z
Ліверпуль придивляється до захисника Тоттенгема
Football.ua
2025-02-23T08:24:36Z
Непереможний Стівенсон технічним нокаутом переміг Педлі, який тричі побував у нокдауні
24tv
2025-02-23T08:21:29Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:18:42Z
Роналду зірвався на російського арбітра у програшному матчі Аль-Насру
24tv
2025-02-23T08:15:53Z
Погба може повернутися до Манчестер Юнайтед — ЗМІ
Football.ua
2025-02-23T08:00:15Z
Ліверпуль цікавиться захисником Фламенгу — UOL
Football.ua
2025-02-23T07:46:35Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T09:01:08Z
На Луганщині окупаційні «суди» проводять процедуру «віджиму» житла людей
УкраинФорм
2025-02-23T08:57:30Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T08:45:50Z
"Атеш" розсекретив серйозну проблему окупантів на Півдні України
24tv
2025-02-23T08:36:51Z
У Серебрянському лісі ворог штурмує під прикриттям артилерії та дронів - ОВА
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:37Z
У Києві нічний клуб Fifty влаштував вечірку під російську музику
Комсомольская правда
2025-02-23T08:19:43Z
На Донеччині за добу від обстрілів РФ загинули п’ятеро цивільних, ще 13 - поранені
УкраинФорм
2025-02-23T08:15:43Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 23 лютого
Мій Харків
2025-02-23T08:15:37Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:29Z
Космічна вартість: топ-7 найдорожчих суконь в історії моди
Фокус
2025-02-23T09:00:39Z
Ексдружина Миколи Тищенка показала їхнього підрослого сина і як відсвяткувала його 8-річчя
TSN
2025-02-23T08:36:33Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T08:07:09Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Допомога при звільненні з ЗСУ: хто може отримати та яку суму
Политека
2025-02-23T09:01:19Z
Вихід на пенсію жінок в Україні: що змінилося у 2025 році
Фокус
2025-02-23T09:00:09Z
Куди мобілізують чоловіків за 50 років: у ТЦК дали відповідь
24tv
2025-02-23T08:24:10Z
Пенсіонери отримуватимуть більше: кому нарахують 20% доплати
Фокус
2025-02-23T08:21:54Z
Папа Франциск продовжує боротьбу з хворобою
360ua.news
2025-02-23T08:18:17Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T08:15:33Z
Сіре посвідчення: який вигляд має документ та хто може його отримати
24tv
2025-02-23T08:06:27Z
Третя річниця великої війни. Що покажуть українські канали 24 лютого
Детектор М
2025-02-23T08:00:50Z
Які періоди роботи можуть не врахувати до стажу: про що важливо знати
Фокус
2025-02-23T08:00:09Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:01:43Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
ЄС вивчає активніші способи використання заморожених активів росії – Bloomberg
iPress
2025-02-23T08:52:49Z
Критично важливий виклик для економіки: експерт розповів про небезпеку росту віртуального ВВП України
Политека
2025-02-23T08:42:28Z
Компанії отримуватимуть гранти: Україна залучатиме приватний сектор до виробництва вибухівки
24tv
2025-02-23T08:39:26Z
Виробники теплиць у США готуються до зростання цін через мита на сталь
AgroPortal
2025-02-23T08:30:20Z
Ціни на макарони в Україні: де придбати найвигідніше
Политека
2025-02-23T08:30:00Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Українська оборонна промисловість: які переваги, недоліки та ризики для Європи
ZN UA
2025-02-23T07:42:54Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
"Дорослих у Білому домі немає": Трампа нікому стримати від скандальних заяв
24tv
2025-02-23T09:00:03Z
РФ уповільнює наступ, але зміцнює позиції за допомогою Трампа - The Telegraph
GlavRed
2025-02-23T08:57:04Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:54:48Z
Планували теракти у ТЦК. СБУ викрила завербованих через Telegram агентів ФСБ
InternetUA
2025-02-23T08:52:43Z
План миру: ЄС готується до розміщення військ в Україні - WSJ
TSN
2025-02-23T08:52:36Z
У Німеччині стартують позачергові парламентські вибори: що показують опитування
ZN UA
2025-02-23T08:52:30Z
Україна відмовилася створити фонд на 500 мільярдів доларів щодо корисних копалин, – Bloomberg
24tv
2025-02-23T08:52:28Z
У Вашингтоні пройшла велика демонстрація на підтримку України
Европейская правда
2025-02-23T08:52:22Z
Україна не переживе, – Дуда про непорозуміння між Києвом і Вашингтоном
24tv
2025-02-23T08:45:42Z