MY.UAНовини
Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів
Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Болісне минуле та багатонадійне майбутнє України: уроки від нобелівських лауреатів

Присудження Нобелівської премії з економіки 2024 року Дарону Аджемоглу, Саймону Джонсону та Джеймсу А. Робінсону за «дослідження того, як формуються та впливають на процвітання інститути», викликало неабиякий резонанс в українському медіапросторі та соціальних мережах.

Пояснення цього досить просте — питання гостро резонує з українськими реаліями. Після Революції Гідності 2014 року тільки лінивий не говорив про важливість інститутів для економічного успіху України. З цього підходу, наприклад, випливає необхідність побудови окремої антикорупційної інфраструктури або реформи корпоративного управління державних компаній. У наявних публікаціях в українському медіапросторі вже досить детально написано і про важливість теоретичного доробку авторів, і про те, як може виглядати його практична імплементація для України. Ми пропонуємо поглянути на те, які висновки необхідно обов’язково зробити щодо економічного та політичного майбутнього України, «озброївшись» інструментарієм нобелівських лауреатів та аналізуючи економічну історію України.

Як в Україні, так і у світі, коли починають пояснювати, за що саме цей колектив авторів отримав премію з економіки, насамперед згадують дві статті: The colonial origins of comparative development: An empirical investigation (2000) та Reversal of fortune: Geography and institutions in the making of the modern world income distribution (2002). У першій статті пояснюється, чим могла бути зумовлена різниця в рівні сучасного розвитку держав, які колись були колоніями. Не вдаючись у деталі того, як було запропоновано та використано інструментальну змінну у вигляді рівня смертності перших поселенців, зазначимо лише, що саме в цій статті вперше використано поняття екстрактивних інститутів (екстрактивні економічні інститути — це інститути, які мають протилежні властивості, тобто спрямовані на те, щоб відбирати доходи й блага в однієї групи людей на користь іншої). На територіях, де поселенцям із Європи було важко прижитися, вони засновували інститути, що були покликані «вичавити» максимально можливу кількість ресурсів для метрополії.

Погляньмо, як наша країна вписується в цей контекст. Територія сучасної України впродовж століть була розділена між різними державами Східної Європи. З одного боку, як у випадку з росіянами, так і з нашими західними сусідами «колоністам» не доводилося перепливати через океан і мати справу з невідомими хворобами, а з іншого — Україна була багатою на важливі ресурси — сприятливі для ведення сільського господарства землі та потрібні для індустріалізації вугілля, руди та згодом нафту / газ. Це сприяло побудові екстрактивних інститутів на теренах України, що підтверджується історичною підозрілістю / ворожістю українців до будь-яких представників влади.

В іншій популярній статті авторів Reversal of fortune: Geography and institutions in the making of the modern world income distribution висловлено твердження про те, що екстрактивні інститути, засновані колонізаторами в країнах, які були заможними 500 років тому (виміряно через щільність населення та рівень урбанізації), призвели до того, що ці країни були менш привабливими для інвестицій, не скористалися плодами індустріалізації і, як наслідок, нині є відносно біднішими. Хоча багата на ресурси Україна, на відміну від південноамериканських колоній європейців, і не була «урбанізованою» 500 років тому, ми можемо зауважити, що Київ початку XIII ст. був одним із найбільших міст феодальної Європи з кількістю населення близько 50 тисяч осіб, а загальною назвою Русі серед скандинавських народів була Гардарикі (давньоскан. і ісл. Garðaríki, Garðaveldi, швед.), що означає «країна міст (городів)» і вказує на те, що ці території були здатні прогодувати численне за мірками середньовіччя населення міст. Водночас така концентрація ресурсів мала й інший негативний прояв. Україна стала ареною ведення найкривавіших війн ХХ століття.

Щоб усвідомити масштаб «потенційних» втрат за останні 100 років, наведемо кілька речень із книжки відомого українського історика Ярослава Грицака «Подолати минуле: глобальна історія України»: «У 1848 Руська Рада у Львові твердила, що виступає від імені 15 мільйонів малоруського народу. Переписи кінця 1890-х років показали, що за 50 років це число зросло вдвоє і становило 30 мільйонів. Один з українських патріотів з ентузіазмом писав тоді: якщо збережуться такі темпи приросту, то через 100 років, у 1998-му… хтось із промовців у Львові скаже: «Ми, австрійські русини, — частина 120-мільйонного народу!». Тобто тим часом, як в інших країнах (наприклад, у США, Китаї або у світі загалом) кількість населення впродовж останніх 100 років зросла приблизно вчетверо, населення України не зросло навіть удвічі, а після початку повномасштабної агресії фактично зменшилося до рівня початку ХХ століття.

Воєнної економіки в Україні досі не створено. Може, це на краще?

Про екстрактивність заснованих імперіями (а згодом Радянським Союзом) інституцій також свідчить те, що після розпаду СРСР еліти сконцентрувалися не на справжній розбудові нової країни (побудові інклюзивних інститутів) із залученням максимально широкого кола громадян, а на продовженні експлуатації екстрактивних інститутів через поділ «радянського спадку», що призвело до виникнення промислово-фінансових груп та монополізації цілих галузей економіки.

Здавалося б, ці твердження підводять нас до найвідомішої книжки авторів Why Nations Fail (2012) і логічного висновку щодо України: можна навести безліч аргументів на користь того, чому Україні не вдавалося досягти успіху раніше або чому їй не вдасться це зробити в майбутньому. Проте за більш як 24 роки з моменту виходу статті The colonial origins of comparative development: An empirical investigation Аджемоглу та Робінсон написали ще близько 40 статей на тему взаємозв’язків між суспільством, державними інститутами та економічним розвитком.

Висловлені ними ідеї й далі еволюціонують, а однією з останніх книг є The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty (2019). Саме в цій книзі описано, як формуються ліберальні демократії, що є основою добробуту та процвітання. На думку авторів, «справжня демократія та свобода не походять від системи стримувань і противаг або розумного дизайну інституцій, вони проходять (і підтримуються) крізь значно складніший і хаотичніший процес мобілізації суспільства, що захищає свої свободи й активно встановлює обмеження на те, які правила використовує держава у стосунках із ним».

Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?

Гадаємо, що за останні 20 років українці довели свою здатність чинити опір свавіллю лідерів та еліт. Водночас автори застерігають, що «конфлікт між державою (представленою елітами й лідерами) та суспільством, що створює вузький коридор, у якому процвітає свобода, має бути збалансованим». Дисбаланс шкодить свободі: якщо суспільство слабке, це призводить до деспотії (гарними прикладами є абсолютна більшість колишніх радянських республік), проте, з іншого боку, якщо воно занадто сильне, це призводить до слабкості держави, яка не здатна захистити громадян. І ось тут повномасштабна війна України за незалежність від колишньої метрополії набуває критичного значення.

2022 року, напевно, вперше за останні кілька століть українці відчули державу своєю, не надбудовою, встановленою метрополією на українських землях, а механізмом, здатним захистити громадян у критичних умовах. Завершення війни неминуче зміцнить українську державу: протягом іще кількох років після цього саме держава буде основним гравцем у плані економічної активності. Після «підтягування» держави до рівня суспільства Україна, незважаючи на збереження багатьох шляхів до занепаду, має всі шанси пройти «вузьким коридором» до економічного успіху й добробуту власних громадян.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T17:52:24Z
Про що говоритиме Байден на останній зустрічі із Сі Цзіньпіном – ЗМІ
TSN
2024-11-16T21:33:33Z
Путін радісно потирає руки: чим диктатору РФ була вигідна розмова з Шольцем
GlavRed
2024-11-16T21:27:15Z
«Антивоєнний марш» російської опозиції є боротьбою за увагу та фінансування Німеччини - посол України
УкраинФорм
2024-11-16T21:27:08Z
Кулеба розповів, як Шольц радився з Зеленським щодо дзвінка Путіну
Европейская правда
2024-11-16T21:21:42Z
Є важелі, якими Трамп може змусити Путіна до перемовин, – офіцер розвідки Великої Британії
24tv
2024-11-16T21:12:58Z
На фронті на нас чекає дуже важка зима: Оністрат назвав можливі сценарії
TSN
2024-11-16T21:09:33Z
Сибіга обговорив з главою МЗС Франції оборонну співпрацю
УкраинФорм
2024-11-16T21:09:22Z
Маск «хамовито» відреагував на заяву Зеленського про «незалежну Україну»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T21:03:14Z
Нічна атака російських дронів розпочалася з півночі
УкраинФорм
2024-11-16T21:03:08Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
Найдорожча валюта світу: де долар коштує абсолютний мізер
24tv
2024-11-16T20:48:04Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
У Кабміні повідомили, хто отримає надбавки 2000 гривень: призначатимуть автоматично
Политека
2024-11-16T20:00:16Z
У 5 разів більше енергії: старі вітряні турбіни "відродять" у вигляді нового проєкту
InternetUA
2024-11-16T19:33:32Z
Суд виніс вирок українцю, який створював креслення для російських АЕС
InternetUA
2024-11-16T18:48:38Z
рф продовжує постачання газу в Європу, попри розрив контракту з Австрією – Bloomberg
iPress
2024-11-16T18:48:23Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T18:36:27Z
AP: Росія маскує термобаричні дрони приманками
1News
2024-11-16T21:33:51Z
Плетенчук пояснив, чому РФ рідше запускає Калібри
1News
2024-11-16T21:30:40Z
Начебто бджоли покусали: жінку понівечили звичайним фарбуванням волосся - обличчя роздуло так, що ледве врятували
Знай
2024-11-16T21:30:11Z
Загроза для Сумщини: експерт розповів, чи готуються ЗСУ відходити з Курської області
Политека
2024-11-16T21:27:23Z
Їх не глушить РЕБ: у WSJ розповіли, що Україна може запустити масове виробництво нових дронів
24tv
2024-11-16T21:18:24Z
ВМС Ірландії випровадили російський корабель-шпигун
1News
2024-11-16T21:15:35Z
"Птахи Мадяра" знищили російську систему РБ вартістю $200 млн: відео
TSN
2024-11-16T21:12:23Z
Чеська компанія передала ЗСУ протитанкові гранатомети на понад €700 тисяч
УкраинФорм
2024-11-16T20:48:58Z
Через масштабні втрати на війні у російській армії зростає дефіцит молодших офіцерів, – ГУР
24tv
2024-11-16T20:48:53Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Цифри здивують: оприлюднено ідеальну температуру для прання постільної білизни
GlavRed
2024-11-16T19:27:49Z
Все залежить від часу: як варити буряк, щоб він не втратив колір
24tv
2024-11-16T19:27:05Z
Жага успіху, увага до деталей та гроші: правила життя засновника Zara Амансіо Ортеги
24tv
2024-11-16T18:12:35Z
Затхлий запах з пральної машини щезне назавжди: допоможе копійчаний засіб
24tv
2024-11-16T18:12:32Z
Яке ваше улюблене число: тест, який розповість всю правду про вас
TSN
2024-11-16T17:51:59Z
Що додати до фаршу замість хліба та яєць, щоб приготувати смачні, соковиті котлети
TSN
2024-11-16T17:51:39Z
Опануйте ці три прості навички – і впевненість залишиться з вами назавжди
TSN
2024-11-16T17:51:36Z
Ребров подякував фанам Грузії за пісню про російського диктатора: потужне відео
24tv
2024-11-16T21:27:51Z
Трубін: У Грузії не було надто багато небезпечних моментів
Football.ua
2024-11-16T21:22:27Z
Саньйоль: Другий тайм проти України був одним із найкращих
Football.ua
2024-11-16T21:18:15Z
Як воротар Ліверпуля не дозволив Україні перемогти Грузію: відео божевільних сейвів у Лізі націй
24tv
2024-11-16T21:12:06Z
Фанати кинули банку пива у голову наставника збірної Мексики: відео жахливого інциденту
24tv
2024-11-16T20:36:35Z
Матч Ліги націй Нідерланди – Угорщина було призупинено через надання термінової медичної допомоги
Football.ua
2024-11-16T20:27:29Z
Ребров: З таким високим браком дуже важко грати
Football.ua
2024-11-16T20:21:33Z
Відсутність контргри: Україна втратила перемогу у вирішальному матчі проти Грузії, подробиці
Фокус
2024-11-16T19:36:09Z
Ліга націй: Молдова вирвала перемогу над Андоррою
Football.ua
2024-11-16T19:12:57Z
У ТЦК розповіли, коли закінчиться "бусифікація": "Ми змушені захистити себе"
Политека
2024-11-16T21:00:32Z
Російська ППО "чомусь" періодично зникає, – речник ВМС про атаки на Кримський міст
24tv
2024-11-16T20:24:23Z
Сили оборони уразили командний пункт окупантів на лівому березі Дніпра: момент влучання
24tv
2024-11-16T20:00:17Z
На Донецькому напрямку "задвухсотили" адміністратора одного з найбільших Z-каналів Росії
TSN
2024-11-16T19:54:25Z
Десятки мільйонів із київських ярмарків не дійшли до бюджету, винного звільнив Кличко: ніхто покарання не поніс
Знай
2024-11-16T19:21:21Z
Коли в Україні знову йтиме сніг
24tv
2024-11-16T19:00:07Z
У Києві горить ринок «Десна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:57:15Z
Чи можуть окупанти захопити Куп'янськ: експерт озвучив цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-16T18:27:52Z
Сильний мороз, опади та потужний вітер: в Україну йде похолодання
GlavRed
2024-11-16T18:27:12Z
Під час стрілянини в аеропорту США куля потрапила в літак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T21:24:33Z
Оператор міксера Helix отримав три роки в’язниці за відмивання понад 350 000 BTC
InternetUA
2024-11-16T21:01:50Z
На Прикарпатті чоловік побив односельчанку, яка йшла на могилу до сина – полеглого "азовця"
24tv
2024-11-16T20:51:34Z
Псевдобанкіри обдурили пенсіонера на 75 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-16T20:46:58Z
Збили всю сім'ю на пішохідному переході: на Черкащині сталася моторошна ДТП
TSN
2024-11-16T20:36:17Z
У Києві сталася пожежа на ринку, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-16T20:30:57Z
У Запоріжжі російська бомба вбила родину, яка повернулась з-за кордону: що відомо
TSN
2024-11-16T19:54:02Z
У Китаї студент, який провалив випускний іспит, зарізав 8 людей і поранив ще 17
Украина Криминальная
2024-11-16T19:42:28Z
Восьмеро загиблих і 17 поранених: у Китаї випускник коледжу влаштував різанину у гуртожитку
УкраинФорм
2024-11-16T18:58:22Z
"Бермудський трикутник" на Алясці: чим цікавий штат, де бачать НЛО та зникають люди
Фокус
2024-11-16T21:30:03Z
"Київстар" припинив роботу важливої послуги: що треба знати абонентам
Политека
2024-11-16T20:42:51Z
YouTube заполонили піратські фільми у високій якості
InternetUA
2024-11-16T20:33:57Z
Розкіш, більярд, тренажери: чим цікава робота на нафтовій платформі
Фокус
2024-11-16T19:51:30Z
Надзвичайна спека послабила здатність Землі зберігати вуглець
Portaltele
2024-11-16T18:51:41Z
Ці 5 нюансів знижують вартість вашого смартфона для перепродажу на 50%
InternetUA
2024-11-16T18:33:08Z
Гроза всіх шахраїв: кібер-бабуся самотужки захищає тисячі пенсіонерів від зловмисників
Фокус
2024-11-16T18:15:51Z
Один із найбільших зорепадів року наближається до свого піку: коли та як дивитися
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
Учені дають відповідь, звідки взялися магнітні поля Всесвіту
Portaltele
2024-11-16T17:52:26Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z