MY.UAНовини
На порозі бурі: провідні історики Заходу про війну, демократію та роль своєї науки
На порозі бурі: провідні історики Заходу про війну, демократію та роль своєї науки

На порозі бурі: провідні історики Заходу про війну, демократію та роль своєї науки

У жовтні 2024 року в Гуверівському інституті при Стенфордському університеті відбулася історична зустріч трьох важливих консервативних інтелектуалів сучасності – Ніла Фергюсона, Віктора Девіса Хенсона та Ендрю Робертса. Кожен з них є автором більше десятка фундаментальних історичних досліджень і входить до числа найвпливовіших істориків англомовного світу. Вони представили міркування про поточний момент крізь призму історичних паралелей та ролі історичної науки.

Їхня бесіда відбувається в період безпрецедентної геополітичної напруженості: війна в Україні, що триває, формування нової "осі зла" на чолі з Китаєм і Росією, ознаки занепаду західних демократій. На думку істориків, світ знаходиться в точці біфуркації, порівнянної з переддням Другої світової війни або піком холодної війни.

Ніл Фергюсон: Про демократію, історію та глобальні виклики

Про поточний момент та нову "вісь зла"

"Сьогодні ми перебуваємо в ситуації, не менш небезпечній, ніж у 1950-х і 1960-х роках. В особі Китаю ми маємо супротивника, який у багатьох відношеннях економічно і технологічно перевершує колишній Радянський Союз. Більше того, Китай сформував свого роду "вісь зла" з Росією, Іраном та Північною Кореєю, яка може становити таку ж серйозну загрозу, як Вісь 1930-х років. У кращому випадку це нова холодна війна, в гіршому – ми на шляху до третьої світової."

Про роль істориків та важливість історичної пам'яті

"Ми – передовий загін боротьби з амнезією. Наше завдання – протистояти людській схильності до забуття. США особливо схильні до цього: у них свого роду перманентний стан амнезії, коли навіть одна адміністрація навряд чи усвідомлює, що робила попередня. Роль історика – забезпечувати те колективне спогадування, якого інакше б не існувало. Коли я був студентом в Оксфорді, було модно говорити, що з історії можна витягти тільки один урок – як робити нові помилки. Я категорично не згоден з цим. У нас є абсолютно чіткий обов'язок вчитися на досвіді минулого."

Про сучасний стан історичної науки та освіти

"Зараз ми стикаємося з поколінням молодих істориків і радикальних лівих професорів, які буквально ненавидять минуле. Вони розглядають його виключно як зосередження расизму, сексизму, трансфобії та ісламофобії. Чому? Тому що вони застосовують повністю анахронічний підхід до вивчення історії. Вони вивчають минуле, задаючись питанням: чому ці люди були такими відсталими? Чому вони не були 'пробудженими'? Чому вони не бачили світ так, як його бачу я – прогресивний дослідник на кампусі Стенфорда в 2024 році? Це абсолютно неправильний підхід. Ми повинні вивчати минуле, намагаючись зрозуміти, яково це було – бути людиною 1770-х років або, скажімо, першого століття нашої ери."

Про майбутнє США та демократичного світу

"Американська потужність набагато більш стійка, ніж вважають її критики. Немає жодного історичного закону, згідно з яким США приречені досягти зеніту і почати занепад. Навпаки, історія показує, що імперії переживають злети і падіння: деякі існують тисячоліттями, інші – лічені роки. Подивіться, як недовго проіснувала імперія Гітлера. Американська економіка продовжує робити неймовірні успіхи навіть всупереч некомпетентності політичного класу. Як одного разу було сказано, бізнес Америки – це бізнес, і це і є її суперсила. Поки ми продовжуємо залучати підприємців з усього світу – а Ілон Маск лише один з багатьох – які можуть робити тут те, що неможливо ніде більше, цю країну дійсно ніщо не зупинить."

Про уроки минулого для сьогодення

"У нас немає якоїсь прекрасної політологічної моделі, яка скаже нам, як вирішаться конфлікти великих держав, якщо просто завантажити в неї достатньо даних. Такі моделі не працюють. Все, на що ми можемо спиратися – це історія. Є певні речі, які не змінюються протягом тисячоліть: любов, амбіції, прагнення до влади. Саме тому ми можемо розуміти древніх так само добре, як людей епохи Відродження. Але що дійсно змінюється – це технології та наукові знання. Завдання історика – одночасно враховувати те вічне в людській природі, що ми можемо зрозуміти тільки через вивчення минулого досвіду, і те нове, що відрізняє нашу епоху від минулих часів."

Віктор Девіс Хенсон: Про війну, демократію та природу людини

Про природу конфліктів та історичні паралелі

"Кожен історик, свідомо чи ні, виходить з того, що людська природа залишається незмінною в часі та просторі. Це трагічний погляд на історію на противагу терапевтичному. У нашу сучасну епоху багато хто вірить, що якщо дати людям достатньо влади, технологій і матеріального добробуту, можна створити "нову людину" – як намагався Радянський Союз. І тоді, мовляв, історія стає непотрібною, оскільки ця "нова людина" реагує зовсім інакше, ніж люди минулого. Але ми повертаємося до фундаментального тексту Фукідіда, який говорив: ця історія буде цінною у всі часи – не тому, що війни будуть тими ж самими, а тому що людська природа незмінна, і ті ж принципи, ті ж ідеї та задуми будуть проявлятися в нових контекстах."

Про здатність демократій до відродження

"Немає більшого песиміста, ніж я, щодо того, де ми знаходимося зараз. Але подивіться на факти: в 1939 році американська армія була менша за португальську, а до 1945 року США виробляли більше, ніж усі воюючі сторони разом узяті. Це сталося всього за п'ять років, хоча всі говорили, що це неможливо. Або візьміть сучасний приклад: якби три роки тому хтось сказав, що США запустять найпотужнішу ракету в історії людства, яка повернеться назад і буде спіймана механічною рукою з першої спроби – люди сказали б, що це неможливо. Але це сталося."

Про сучасний політичний розкол

"Поточні вибори зводяться до протистояння двох підходів: одна сторона звикла читати лекції людям про те, який сором вони повинні відчувати, що вони були ущербні з самого початку, стали ще гірше в процесі розвитку і тепер зовсім патологічні. Інша сторона оптимістична і по суті каже: нам не потрібно бути досконалими, щоб бути хорошими, ми кращі за альтернативу, і цього достатньо. Ми здатні до самокорекції і входимо в новий цикл покращень."

Про сучасний академічний світ

"Університет за своєю структурою завжди був утопічним – це єдина професія в Америці, де після шести років вам дають довічне працевлаштування із захищеністю, літніми відпустками, і де 10-годинне викладацьке навантаження вважається обтяжливим. Ви захищені від економічних спадів, втрати роботи або звільнення. Під час В'єтнамської війни і протестів в університетському середовищі виникло переконання, що сім'я, релігія, суспільство і уряд – все просякнуте упередженнями і промиває мізки людям правою ідеологією. І тільки університет ніби залишався острівцем істини."

Про історію як інструмент розуміння

"Дозвольте навести реальний приклад того, як працює історія. Коли мені було шість років, я жив на фермі, і мій дід показав мені електричний насос, що качає 1500 галонів за хвилину. Потім він показав оригінальний насос, яким користувався його дід – три галони за хвилину. Він запропонував спробувати воду з обох насосів і запитав, чи відчуваю я різницю у смаку. Його точка зору була в тому, що вода залишається водою вічно, як і людська природа. Але системи доставки, технології змінюються так радикально, що люди губляться. Він намагався сказати мені, що фермерство по суті просто: це культивація, іригація, проріджування, збір врожаю – це можна освоїти. Технології можуть заплутати вас, але вода залишається тією ж самою, це та ж сутність, і це як людська природа. Вона просто проявляє себе по-різному в цих умовах, які змушують нас думати, ніби людська природа змінилася через інтернет або TikTok. Але це не так."

Про самокритику західних суспільств

"У нас є критична свідомість, що йде від греків, яка дозволяє нам аналізувати. Іноді, як сказав Ніл, вона стає патологічною і саморуйнівною, але вона дає нам можливість неупереджено і емпірично побачити, що не так з нашим суспільством, і покластися на добру волю та інтелект людей. Наша самокритика іноді заходить надто далеко, але саме вона дозволяє нам бачити проблеми і виправляти їх."

Ендрю Робертс: Про демократію, історію та боротьбу з тоталітаризмом

Про демократичні переваги

"Демократії та їхня здатність до інновацій ставлять нас у незрівнянно вигідніше становище, ніж тоталітарні держави. Навіть з населенням в 1,4 мільярда людей, Китай не може перевершити ефективність вільного обміну ідеями на Заході. Справжній капіталізм працює краще, ніж націонал-соціалістична модель Китаю. Подивіться, скільки країн тяжіють до Америки, віддають перевагу дружбі з нею – і це тому, що Америка залишається відкритим, великим і демократичним суспільством з вірою в майбутнє."

Про ревізію історії та фальсифікації

"Коли стикаєшся з викривленням історії, потрібно повертатися до джерел, до оригінальних документів і архівів, і перевіряти факти. Наприклад, твердження про те, що рабство було головною причиною американської революції – це повний абсурд, який розсипається при першому ж зіткненні з історичними документами. Так, деякі південні плантатори могли короткий час вірити, що це їм допоможе, але це було настільки незначним фактором, що робити його центральним тезисом – чисте безумство."

Про сучасне академічне середовище

"Люди в академічному середовищі надмірно спеціалізуються, і це краще для їхньої кар'єри. Вони будуть ризикувати менше, якщо напишуть про дороги в Хемпширі на початку XVII століття, ніж якщо будуть міркувати про злети і падіння великих держав. Все це дуже обережно і безпечно. Їх абсолютно не хвилює, чи будуть люди за межами академії читати те, що вони пишуть. Фактично, бути популярним істориком може навіть зашкодити академічній кар'єрі. Замість цього вони замикаються у все більш вузьких екосистемах і абсолютно не піклуються про публіку."

Про патріотизм та еліти

"У Британії, принаймні, ненависть до власної країни – це значною мірою елітарне явище. Коли дивишся на звичайних британців, вони не поділяють цього самобичування. Політики як і раніше можуть апелювати до патріотизму, і це працює. Все більше людей відвідують історичні місця на кшталт Чартвелла. Це сприймається саме як елітарна примха – якщо ти йдеш в Оксфорд або Кембридж, тебе будуть вчити всій цій антибританській риториці. Нещодавнє опитування показало, що більше двох третин людей все ще пишаються тим, що вони британці, хоча це і менше, ніж 20 років тому."

Про необхідність лідерства

"Я оптимістичний щодо того, що ми подолаємо поточну кризу, але нам потрібне лідерство. Іноді Америка може обходитися і без великих лідерів – від вбивства Лінкольна до Тедді Рузвельта пройшло більше 40 років, і за цей час країна стала найбагатшою державою світу. Можливо, лідери не завжди необхідні, але коли з'являються такі фігури, як Маргарет Тетчер, Рональд Рейган або Вінстон Черчилль, ми повинні триматися за них."

Про роль істориків

"Якщо не боротися на кожному фронті, хто знає, чи не вкоріняться ці абсурдні і дуже небезпечні конспірологічні теорії? Бути істориком – прекрасна робота, це дуже захопливо, але в цьому є й моральний аспект. Коли люди скачують мільйонами подкасти з відвертою історичною брехнею, ми не можемо мовчати. В цьому наша відповідальність – протистояти викривленню історичної правди."

Про боротьбу з тоталітаризмом

"Історія показує, що вільні суспільства в кінцевому підсумку завжди виявляються сильнішими за тоталітарні режими. Люди віддають перевагу не бути під постійним контролем, не піддаватися стеженню, не жити під тиском. Саме тому, незважаючи на всі поточні виклики, я залишаюся оптимістом щодо майбутнього демократичних суспільств."


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Мобилизация в Украине может стать жестче
Знай
2024-11-16T16:36:27Z
Шокирующая правда о ТЦК: украинцам продают пустые повестки за 1000 грн
Comments UA
2024-11-16T16:27:59Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В социальной сети покойной Заворотнюк появились новые фото
GlavRed
2024-11-16T12:31:58Z
7 самых красивых китайских супермоделей
Marie Claire
2024-11-16T11:00:00Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Страх заполняет все пространство: ученые рассказали, как стресс влияет на нашу память
Фокус
2024-11-16T16:27:42Z
Что происходит с вашей кожей после горячего душа: важные советы дерматологов
Знай
2024-11-16T15:51:23Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
В Польше согласовали первые проекты центра НАТО-Украина
Корреспондент
2024-11-16T16:31:15Z
97 тысяч долларов: в Китае больной раком украл пожертвования доноров, — СМИ
Фокус
2024-11-16T16:30:09Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Государственный банк блокирует счета после простой операции: кто может остаться без денег
Знай
2024-11-16T16:06:00Z
В 5 раз больше энергии: стареющие ветряные турбины "возродят" в виде нового проекта
Фокус
2024-11-16T16:00:53Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Эксперт назвал 5 городов Украины, которые зимой останутся без света
Знай
2024-11-16T15:30:39Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как быстро снизить тревожность и успокоиться: психолог дал советы
TSN
2024-11-16T15:51:37Z
4 знака китайского календаря, которые поймают удачу до конца осени 2024
Marie Claire
2024-11-16T15:46:20Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Как приготовить рыбные котлеты с насыщенным вкусом: пошаговый рецепт
Политека
2024-11-16T14:30:08Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
«Хорошо сдаются в плен»: военный рассказал, как россияне проводят сбросы на своих за попытку сдаться ВСУ
Апостроф
2024-11-16T16:24:50Z
Процент уничтоженных новых БМП/БТР вырос: OSINT-исследователь о потерях россиян
Апостроф
2024-11-16T15:45:30Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T15:18:48Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Враг атаковал дроном авто в Херсоне
Корреспондент
2024-11-16T16:09:00Z
Россияне ударили по Харьковщине КАБом. Пострадали три человека
ZN UA
2024-11-16T13:25:52Z
В Аргентине обнаружили арсенал нацистского оружия
Корреспондент
2024-11-16T12:27:03Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Топ-6 функций, которые важно учитывать при покупке дешевого Android-смартфона
Фокус
2024-11-16T12:00:12Z
10 конкретных подарков для Него, которые можно купить в Черную пятницу и подарить на Новый год
VGorode
2024-11-16T11:21:41Z
Третья часть ремейка Final Fantasy VII перешла на стадию разработки — сюжет и концепт готовы
GameMag
2024-11-16T11:18:40Z
Dying Light 2 обновилась под PS5 Pro в преддверии добавления в PS Plus — детали новых режимов
GameMag
2024-11-16T11:07:57Z
Чан-чан-чан! Создатели Patapon представили геймплейный трейлер Ratatan
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Новые машины и поддержка PS5 Pro: Gran Turismo 7 получит обновление на следующей неделе
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Корейский Splinter Cell: Появились новые ролики экшена Project TH с демонстрацией стелса
GameMag
2024-11-16T10:36:08Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z