Втрати врожаю овочів та фруктів: у Мінагрополітики назвали цифри
В Україні є високі показники післязбиральних втрат плодоовочевої продукції. Однією з причин такої ситуації є відсутність обладнаних сховищ. Про це йдеться в огляді ринку свіжих фруктів та овочів у ЄС та Україні на сайті Мінагрополітики.
Так, післязбиральні втрати плодоовочевої продукції в Україні можуть сягати 40-60%. Високі післязбиральні втрати – одна зі слабких сторін українського сектору свіжих овочів та фруктів.
У звіті повідомляється, що Україна, з одного боку, має майже ідеальні умови для розвитку овочівництва та садівництва (родючі ґрунти, гарні кліматичні умови, близькість до величезного ринку Євросоюзу, конкурентна перевага у вигляді низьких витрат на робочу силу), але при цьому вона є нетто-імпортером практично всіх овочів та фруктів, які розглядаються у звіті.
За інформацією видання LIGA.Бізнес, у виробництві плодоовочевої продукції в Україні домінують малі фермерські господарства. На них припало 94% обсягу овочів та 82% фруктів у 2022 році.
Також у звіті зазначається, що розвиток цього сектора може стати сильним інструментом відновлення економіки та розвитку сільських територій.
Але його стримують низький рівень механізації порівняно з ЄС, брак сховищ, відсутність необхідних сертифікатів для експорту до ЄС у малих та середніх господарствах, а також обмежений доступ до ринків збуту.
Повномасштабне вторгнення РФ також створило додаткові проблеми в цьому секторі та знищило третину запасів прісної води в Україні. Значні території заміновані, особливо у регіонах, де традиційно вирощували овочі.
«Загальні втрати агросектору перевищують $80 млрд, що майже дорівнює середньорічному ВВП України за 2011-2021 роки ($102 млрд)», – йдеться у повідомленні.
Раніше комерційний директор компанії «Ван Дайк Технікс» Андрій Марущак розповів, як проблеми з врожаєм капусти можуть вплинути на ціни.