MY.UAНовини
Третій рік протидії України сексуальним злочинам Росії: що змінилося?
Третій рік протидії України сексуальним злочинам Росії: що змінилося?

Третій рік протидії України сексуальним злочинам Росії: що змінилося?

Третій рік протидії України сексуальним злочинам Росії: що змінилося?

З початку повномасштабного вторгнення Україна й світ стали свідками безпрецедентної агресії та безчинства в діях представників Російської Федерації. Агресор абсолютно відкрито й цинічно нехтує нормами міжнародного гуманітарного права, скоюючи воєнні злочини та злочини проти людяності. Акти насильства, спрямовані на приниження та деморалізацію вразливих верств українського суспільства, є частиною військової стратегії Росії.

Станом на 1 жовтня 2024 року Офіс генерального прокурора зафіксував 321 випадок сексуального насильства, пов’язаного з війною (СНПК). У 115 з них постраждалими є чоловіки, у 206 — жінки та у 16 — неповнолітні. Це офіційно зафіксовані прокурором випадки, у яких йдеться про зґвалтування, завдання фізичної шкоди статевим органам, примусове оголення, погрози та спроби зґвалтування, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими особами. За даними ООН, незареєстрованих випадків СНПК у 10–20 разів більше.

24 лютого 2022 року українська правова система стикнулася з безпрецедентним викликом — продовжувати працювати в умовах повномасштабної війни. Сьогодні зрозуміло: система вистояла й далі виконує свої завдання, зокрема щодо розслідування випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною, розробляючи нові протоколи для документування та розслідування цих злочинів і створюючи механізми захисту постраждалих. Досвід України у фіксації таких злочинів є унікальним.

«Україна має розгалужену систему надання допомоги постраждалим, зокрема медичної, правової, соціальної. Але ця система є досить складною. Тому найбільшим викликом для надавачів послуг (сервіс-провайдерів), зокрема для уряду, служб соціальної підтримки, громадських і міжнародних організацій, а також правоохоронних органів є координація їхніх дій. Нерідко трапляється, що деякі послуги дублюються. Або не працює механізм перенаправлення, коли окремі організації не можуть надати постраждалим потрібну допомогу через нестачу ресурсів і не знають, що таку допомогу може надати інша структура, яка має відповідні можливості та фінансування», — пояснює представник в Україні Фонду лауреата Нобелівської премії доктора Деніса Муквеге та Глобального фонду тих, хто пережив насильство, Федір Дунебанін.

Проте відсутність достатньої комунікації та міжвідомчої взаємодії у протидії СНПК досі залишається ключовим викликом. Попри те, що українським держслужбовцям вдалося розробити окрему систему фіксації та розслідування злочинів, брак внутрішньої координації причетних фактично перешкоджає реалізації головного принципу захисту потерпілих — «постраждалоцентричності».

Адже знайшовши в собі змогу звернутися до правоохоронних органів, потерпілі від СНПК часто змушені долати виснажливий марафон зі збору необхідних документів, нескінченних допитів і «переадресацій». Замість очікуваного відчуття безпеки й опори постраждалі переживають дезорієнтованість і самотність.

Сьогодні українська модель боротьби із сексуальним насильством агресора включає діяльність різних акторів. Це державні установи, правоохоронні органи, громадські організації, міжнародні донори, ЗМІ та правозахисні ініціативи. Кожен із них має власну роль у фіксації чи розслідуванні таких злочинів. Однак часто відсутність узгодженості між ними або дублювання функцій створюють хаос і демотивують постраждалих. Тоді як люди, котрі вже пережили травму, не завжди мають сили з’ясовувати, хто за що відповідає, й долати нескінченні бюрократичні перепони.

Отже, злагоджена комунікація та координація між усіма учасниками є важливою з кількох причин:

— Комплексність проблеми: протидія СНПК охоплює широкий спектр питань, зокрема правову, медичну, психологічну та соціальну підтримку постраждалих. Одна організація чи інституція не може ефективно реагувати на всі аспекти цієї проблеми.

— Захист прав постраждалих: координація між державними органами, медичними закладами та громадськими організаціями може гарантувати цілісний захист постраждалих від СНПК, що передбачатиме негайний доступ до необхідних послуг, захист свідків та уникнення повторної травматизації під час тривалих судових процедур.

— Адвокація та міжнародна співпраця: ефективна міжсекторальна координація створює єдиний фронт для адвокації змін у законодавстві, підвищення обізнаності на національному та міжнародному рівнях, а отже, й для отримання необхідної фінансової й технічної підтримки.

— Моніторинг і збір даних: злагоджена співпраця між різними секторами забезпечує точний моніторинг ситуації, збір доказів і документування випадків СНПК, що є важливим для правосуддя та міжнародних звітів. Це також допомагає виявляти прогалини в наданні допомоги для вдосконалення політики реагування.

Щоб покращити взаємодію між різними учасниками у боротьбі із сексуальним насильством, пов’язаним із війною, в Україні реалізували проєкт «Вистоїмо разом». Цей проєкт мав на меті створити систему підтримки для постраждалих, що ґрунтується на законодавстві, чіткій співпраці між інституціями та здатності ключових учасників надавати ефективну допомогу. Проєкт тривав із жовтня 2022-го до жовтня 2024 року з ініціативи МБФ «Український Жіночий Фонд» за підтримки Європейського Союзу, ГО «Ла Страда-Україна» та Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».

Основні напрями проєкту передбачали вивчення досвіду протидії СНПК Швейцарії, Хорватії, Боснії і Герцеговини, Нідерландів, підготовку та навчання фахівців, які займаються фіксацією, розслідуванням злочинів СНПК і надають допомогу постраждалим, а також розробку навчальних матеріалів для підвищення обізнаності суспільства стосовно проблематики злочинів сексуального характеру.

Ще одним завданням команди проєкту «Вистоїмо разом» була активна адвокація щодо визнання вини Росії у сексуальному насильстві проти українців та притягнення агресора до відповідальності.

«Сьогодні в Україні є всі ознаки, що виокремлюють сексуальне насильство під час війни як воєнний злочин. І ми наполягаємо на тому, що російські окупанти використовують СНПК як метод ведення війни, безпосереднього впливу на українське цивільне населення для його залякування та досягнення певних воєнних цілей. У жодному випадку вони не прагнуть сексуального задоволення, головне — принизити, катувати, підкорити волю», — наголошує віцепрезидентка ГО «Ла Страда-Україна» Марина Легенька.

Неправомірність і небачена досі жорстокість представників російських військових угруповань порушує численні міжнародні конвенції й статути. Основним документом у цій сфері є Римський статут Міжнародного кримінального суду, ратифікований Верховною Радою України в серпні 2024 року, що кваліфікує СНПК як міжнародний злочин.

За словами Легенької, з огляду на специфіку злочину представники держави-агресора порушують й інші документи міжнародного гуманітарного права, включно з Женевськими конвенціями, Конвенцією проти катувань, Європейською конвенцією з прав людини та Конвенцією ООН про права дитини, Конвенцією ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, що підкреслює його ґендерно зумовлену природу.

З урахуванням масштабів злочинів РФ в Україні механізм притягнення агресора до відповідальності має включати:

  1. Напрацювання спеціальної законодавчої бази, що передбачатиме визначення терміну СНПК, статусу потерпілих, створення єдиної системи надання психологічної, медичної, соціальної допомоги постраждалим, а також урегулювання репараційних заходів.
  2. Створення комплексної державної системи регулювання, фіксації та розслідування сексуальних злочинів російської армії в Україні. Йдеться насамперед про «постраждалоцентричність» у підходах до спілкування з постраждалими, збору доказів, а також про ефективну міжсекторальну координацію в протидії СНПК.
  3. Взаємодію українських і міжнародних урядових, громадських ініціатив для мобілізації іноземної громадськості та створення міжнародного інструменту розслідування та покарання агресора.

Вочевидь, ефективність розслідування та покарання агресора насамперед залежить від ефективності інструментів і протоколів внутрішнього реагування на злочини СНПК.

«Ми постаємо перед необхідністю трансформуватися. Я завжди наводжу порівняння із ЗСУ: на початку війни в нашого війська не було можливості стримати цю навалу, не змінюючись самим. Зараз те саме відбувається в системі кримінальної юстиції. Якщо ми не змінимося, не змінимо наших підходів, то вона просто ляже. Й саме напрям розслідування міжнародних воєнних злочинів одним із перших випробовує нові підходи. Після завершення війни це дасть змогу системі кримінальної юстиції вийти на інший рівень. Тому навіть у цій складній ситуації треба бачити можливості України. Одна з них — змінитись і перейти на інший рівень розвитку», — впевнений начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов.

Сьогодні система реагування на злочини сексуального характеру працює за таким алгоритмом:

  1. Спочатку спеціалізовані мобільні групи правоохоронців, які одними з перших заходять на деокуповані території, виявляють і документують свідчення постраждалих від СНПК.
  2. Далі отримані факти й докази злочинів окупантів вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
  3. Свідчення постраждалих реєструють у спеціальному Управлінні з розслідування сексуальних злочинів армії РФ в Україні при Офісі генерального прокурора.
  4. Паралельно відбувається підготовка та передача необхідних матеріалів справ до Міжнародного кримінального суду для розслідування кримінальних справ і притягнення агресора до відповідальності.

Як вже зазначалося, у боротьбі із сексуальним насильством під час війни також беруть участь громадські організації, міжнародні структури, журналісти та волонтери. Вони регулярно фіксують злочини, збирають докази й передають їх для подальшого розслідування відповідним органам.

Отже, аналіз української моделі реагування на сексуальне насильство під час війни свідчить, що наша правова система готова й здатна змінюватись навіть у надзвичайно складних умовах. Згодом накопичений досвід України може стати основою для майбутньої міжнародної системи боротьби з гендерно зумовленим насильством.

Однак є й проблеми, які потрібно вирішувати вчасно. Якщо цього не зробити, постраждалі можуть не отримати необхідної правової та психологічної допомоги, а злочинці — уникнути покарання. Це може призвести до втрати довіри до правосуддя та міжнародної підтримки України. Відсутність ефективних механізмів боротьби з насильством загрожує соціальними кризами та подальшою травматизацією цілих спільнот.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Путин воспринял звонок Шольца как признак слабости, а не силы — Le Monde
TSN
2024-11-16T15:51:28Z
Решение Зеленского, навязанное Трампом, приведет к массовым беспорядкам в Украине
Comments UA
2024-11-16T15:48:29Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В социальной сети покойной Заворотнюк появились новые фото
GlavRed
2024-11-16T12:31:58Z
7 самых красивых китайских супермоделей
Marie Claire
2024-11-16T11:00:00Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Что происходит с вашей кожей после горячего душа: важные советы дерматологов
Знай
2024-11-16T15:51:23Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Верните деньги: посетители океанариума недовольны демонстрацией робота вместо настоящей акулы
Фокус
2024-11-16T15:48:12Z
Работники кинотеатров рассказали, что не стоит есть перед большим экраном
Фокус
2024-11-16T15:48:02Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Эксперт назвал 5 городов Украины, которые зимой останутся без света
Знай
2024-11-16T15:30:39Z
Золотой картофель и бриллиантовые яйца: какие продукты взлетят в цене уже к зиме
Знай
2024-11-16T14:21:10Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украине грозит полноценный коллапс системы ЖКХ: эксперт ошеломил прогнозом
Comments UA
2024-11-16T14:03:23Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как быстро снизить тревожность и успокоиться: психолог дал советы
TSN
2024-11-16T15:51:37Z
4 знака китайского календаря, которые поймают удачу до конца осени 2024
Marie Claire
2024-11-16T15:46:20Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Как приготовить рыбные котлеты с насыщенным вкусом: пошаговый рецепт
Политека
2024-11-16T14:30:08Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Процент уничтоженных новых БМП/БТР вырос: OSINT-исследователь о потерях россиян
Апостроф
2024-11-16T15:45:30Z
60% дней будут одинаковыми: метеорологиня дала прогноз погоды на зиму, стоит готовиться к сюрпризам
Политека
2024-11-16T15:27:49Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T15:18:48Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Враг атаковал дроном авто в Херсоне
Корреспондент
2024-11-16T15:52:43Z
Россияне ударили по Харьковщине КАБом. Пострадали три человека
ZN UA
2024-11-16T13:25:52Z
В Аргентине обнаружили арсенал нацистского оружия
Корреспондент
2024-11-16T12:27:03Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Топ-6 функций, которые важно учитывать при покупке дешевого Android-смартфона
Фокус
2024-11-16T12:00:12Z
10 конкретных подарков для Него, которые можно купить в Черную пятницу и подарить на Новый год
VGorode
2024-11-16T11:21:41Z
Третья часть ремейка Final Fantasy VII перешла на стадию разработки — сюжет и концепт готовы
GameMag
2024-11-16T11:18:40Z
Dying Light 2 обновилась под PS5 Pro в преддверии добавления в PS Plus — детали новых режимов
GameMag
2024-11-16T11:07:57Z
Чан-чан-чан! Создатели Patapon представили геймплейный трейлер Ratatan
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Новые машины и поддержка PS5 Pro: Gran Turismo 7 получит обновление на следующей неделе
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Корейский Splinter Cell: Появились новые ролики экшена Project TH с демонстрацией стелса
GameMag
2024-11-16T10:36:08Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z