MY.UAНовини
Демінери та сапери — у чому різниця? Що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування
Демінери та сапери — у чому різниця? Що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Демінери та сапери — у чому різниця? Що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів, звільняють українські громади від залишків боєприпасів, навчають українців правильно поводитися з вибухонебезпечними предметами, яких на деокупованих територіях, зокрема, безліч. Якщо ж ви й самі замислювалися про роботу у цій галузі,  видання “Рубрика” розповідає про те, як цивільним долучитися до гуманітарного розмінування.

“У перший день мого навчання, в лютому 2020 року, прийшло дуже багато людей. На другий з’явилося на 30-40% менше. Тому що не всі до кінця розуміли, що це за робота”, — розповідає про своє навчання на демінерку Дар’я Старікова, яка уже п’ять років працює в організації з гуманітарного розмінування The HALO Trust Ukraine. 

Дівчина подала заявку одразу після університету. Згадує, ніяких очікувань не мала — з самого початку розуміла, що це буде важка робота.

Це важко фізично. Багато часу демінери проводять на колінах. На першій лекції нам інструктори це пояснили. Деякі учасники зрозуміли, що вони неготові до цього”, — говорить спеціалістка.

Зараз вона працює польовою офіцеркою з навчання та розвитку у департаменті знищення вибухонебезпечних предметів (далі — ВНП).

Демінер у процесі роботи. Миколаївська область. Фото: The HALO Trust

Одна з проблем — викривлене розуміння того, як виглядають розмінувальні роботи, коли картинка “очікування” не збігається з реальністю. Ми уявляємо, як все вибухає і розлітається у різні сторони, а на ділі — довгий і кропіткий процес пошуку небезпечних предметів та продумані й зважені кроки задля безпеки усіх учасників.

Яке рішення?

За спостереженнями HALO, на навчання демінерів подаються люди з різною мотивацією. Юлія Теплюк, інструкторка з навчання, ділиться, багато людей приходить з деокупованих територій. Мотивацією для них є бажання повернутися додому і розміновувати уже там. Також приходять жінки, які прагнуть, аби їхні діти могли спокійно гратися та ходити, де хочуть.

Сама ж Юлія працює інструкторкою з навчання майбутніх демінерів. Свою роботу у HALO почала в ролі демінерки у 2022 році, коли познайомилася з групою з розмінування, яка працювала на деокупованих територіях Київської області. Тоді вона уже задумувалася над тим, аби змінити роботу, і вирішила, що ця діяльність їй підходить.

Юлія Теплюк. Фото: The HALO Trust

Важливо, аби всі охочі розуміли, що саме відбувається за лаштунками процесу розмінування і як їхні навички можуть допомогти.

Демінери та сапери — у чому різниця?

Термін “демінер” зʼявився в українському лексиконі недавно, офіційно ж ця професія була зареєстрована у нас лише в серпні 2024 року. У чому ж принципова різниця між демінерами та саперами?

Демінери не торкаються й не підривають ВНП, а за допомогою спеціальних методів знаходять та позначають їх. Уже керівник групи викликає на місце групу знищення, себто саперів, які вже надалі працюватимуть зі знахідкою — знешкоджуватимуть її. Саме тому ця професія, за умови виконання усіх правил, вважається безпечнішою, ніж професія сапера. Також вона доступніша для цивільних, які до того не мали досвіду розмінування. Завдяки прийнятим професійним стандартам для демінерів, наші спеціалісти можуть працювати й в міжнародних організаціях без потреби наново проходити навчання.

“Демінери займаються пошуком: знайшли боєприпас і на цьому дії завершилися. Ми безпосередньо приймаємо рішення, чи можемо його переміщувати, чи треба знищувати на місці, тому що він знаходиться в небезпечному стані; як правильно його знищити; на яку дистанцію треба зробити евакуацію; скільки захисних споруд (мішків з піском) треба зробити. І, зрозуміло, правильне прийняття рішень безпосередньо впливає на безпечність проведення робіт”, — коментує Дар’я.

Також варто розуміти різницю між різними видами розмінування: гуманітарним, оперативним і військовим. Військове відбувається під час бойових дій чи на деокупованих територіях і не доступне цивільним, оперативне — уповноваженими підрозділами (ДСНС, саперами Нацполіції тощо), а гуманітарне проводять на територіях, які вже попередньо були оглянуті усіма описаними інстанціями й куди можуть заходити організації з гуманітарного розмінування на довгострокові роботи.

ДСНС проводять розмінувальні роботи

Як стати демінером: особливості навчання, складність професії та безпекові правила

Перший крок у професію демінера починається з заповнення заявки. HALO оголошує набори новачків на навчання, яке покриває базові знання і триває 25 робочих днів. З кожним претендентом команда спілкується окремо, щоб визначити мотивацію. Щодо інших вимог: хороше здоров’я, вік понад 21 рік.

“З того часу, як я почала працювати в Миколаївській області, найважче для мене — це погодні умови. Важко працювати влітку, коли на вулиці спека. Також треба бути готовим до фізичного навантаження, адже є методи, де ми постійно працюємо на колінах. Я звикла, але новачкам на початках складно”, — говорить Юлія.

Тренування демінерів. Фото: The HALO Trust

На лекціях учасників готують до виходу на поле. Паралельно відбуваються повноцінні виїзди, які підлаштовані під тренінг, однак максимально імітують реалії справжнього робочого поля. Там початківці упродовж 20 днів на практиці відтворюють знання з методів розмінування, видів боєприпас, розуміння того, як вести пошук і маркувати небезпечні предмети.

Після навчання кожен новачок має скласти теоретичний та практичний іспити. Якщо він пройдений вдало, людину додають в уже робочу групу. Як зазначає Юлія, група ніколи не складається лише з початківців, завжди поруч є команда, яка допоможе та розкаже про нюанси.

Іспит складається не лише зі знань про специфіку розмінувальних робіт, але й знань правил безпеки. Наприклад, не заходити за маркувальні віхи; не споживати алкоголь чи наркотики не лише у робочий час, але й напереродні; не торкатися ВНП; дослухатися до керівника тощо.

Тренування демінерів. Фото: The HALO Trust

Людина має бути дисциплінованою, стверджує спеціалістка: “У нас все чітко і структуровано. Працюємо не на швидкість, а на якість”. Саме тому варто бути готовим, що процес розмінування певної ділянки може тривати роками.

До процесу розмінування залучена велика команда: фахівці з нетехнічного обстеження, які визначають загрозу на ділянці, водії, радіооператори тощо. Тому якщо з різних причин ви не підходите на посаду демінера, ви все ще можете спробувати себе в інших ролях.

Як стати фахівцем зі знищення ВНП: вимоги, професійне зростання та потрібні навички

Наступною сходинкою у кар’єрі для демінера може стати робота оператором, або ж фахівцем зі знищення ВНП. Спеціаліст спершу має пройти курс демінера, курс парамедика (отримати навички першої домедичної допомоги), як мінімум один рік пропрацювати в організації, і лиш тоді претендувати на позицію у департаменті знищення. Додатковою перевагою буде водійське посвідчення категорії Б.

Дар’я розповідає, у HALO Trust у роботі фахівців зі знищення ВНП існує декілька рівнів знешкодження вибухонебезпечних предметів — EOD (explosive ordnance disposal). Перший рівень допуску дозволяє людині знищити один поодинокий боєприпас електричним способом.

Навчання на фахівця першого рівня проходить близько місяця. Спершу людину вчать добре розбиратися в боєприпасах:

  • як їх правильно знищувати;
  • яких безпечних відстаней потрібно дотримуватися (залежно від того, наскільки великий вміст вибухової речовини у боєприпасі);
  • скільки захисних споруд потрібно будувати (а саме мішків з піском, які викладають навколо боєприпасу, щоб захиститися від уламків та вибухової хвилі);
  • як поводитися з вибухівкою, правильно зберігати її й транспортувати. Водії також окремо проходять навчання з перевезення небезпечних вантажів.

Другий рівень дозволяє підривати декілька ВНП одночасно. Наприклад, якщо на полі знаходиться декілька боєприпасів на відстані 1-2 метрів одне від одного, то їх можна одночасно під’єднати до підриву.

Третій же дає змогу спеціалісту робити масові підриви, приймати рішення щодо безпечності переміщення боєприпасів, а також брати на себе адміністративні функції: самостійно керувати задачею й групою зі знищення, відповідати за документацію.

Серед потрібних для оператора навичок: фізична витривалість, виваженість, вміння зберігати спокій та вміння працювати в команді.

“Ми як один механізм. Кожен член групи знає, за що відповідає”, — додає фахівчиня.

Окрім того, в організації прискіпливо ставляться до дотримання правил працівниками, адже, в першу чергу, це про їхню ж безпеку.

Процес знаходження ВНП саперами ДСНС

Також для оператора важливо продовжувати навчатися і бути готовим до великої кількості інформації, яку потрібно знати й пам’ятати. Адже різноманітність ВНП з кожним роком збільшується. Так, наприклад, зараз Дар’я проводить навчання для демінерів з метою поглибити їх знання про боєприпаси.

“Зважаючи на те, що ми все частіше стикаємося з різними типами боєприпасів, не завжди знаходимо цілі предмети, а скоріше їхні компоненти, фрагменти, запчастини від чогось, спеціалісти мають краще розуміти, що це і як з цим працювати”, — коментує вона.

Чому розміновувати українські території зараз складніше

Окремі організації з гуманітарного розмінування займаються цим в Україні ще з 2014-2015 років, тому можуть порівняти досвід розмінування у Донецькій та Луганській областях та після повномасштабного вторгнення на деокупованих територіях.

Дарʼя Старікова на досвіді HALO в Україні пояснює, розмінування до повномасштабного вторгнення і зараз відрізняються кардинально. У першу чергу, щільністю забруднення, адже сьогодні замінованих і потенційно замінованих територій значно більше.

“Не було так багато мінних полів, а ті, що траплялися, були нескладними в контексті розмаїття боєприпасів. Ми могли знайти лінійне поле, де були лише протитранспортні чи лише протипіхотні міни. Рідше траплялася комбінована загроза”, — коментує фахівчиня.

Вона додає, зараз же навпаки складно знайти ділянку з одним видом загрози. Зазвичай це поєднання усіх можливих видів мін на одному полі: і протипіхотні міни в ґрунті, і протипіхотні осколкові на розтяжках, і протитранспортні в ґрунті тощо. Це також з урахуванням того, що HALO займається лише гуманітарним розмінуванням.

“Концентрація саморобних вибухових пристроїв, у першу чергу, значна на лінії фронту. Ми не займаємося оперативним розмінуванням, а працюємо на ділянках біля населених пунктів, які вже були якийсь час звільнені. Першими заходять військові сапери, після них представники ДСНС, поліція, яка збирає докази військових злочинів”, — пояснює спеціалістка.

Знищувати саморобні ВНП (СВП) складно, оскільки робота з ними вимагає більшого рівня підготовки фахівця. Конструкція СВП залежить лише від фантазії людини, яка їх збирає. До прикладу, як виглядав один з СВП, який знайшли після деокупації: у корпус від протитранспортної міни замість підривника була встановлена протипіхотна міна. У цьому випадку, щоб вона спрацювала, потрібно не понад 100 кг ваги, а всього лиш 8 кг, що означає миттєву загибель людини.

Розмінування залишатиметься актуальною сферою в Україні, яка потребуватиме кадрів. Як зазначає Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України: “Зараз у нас 53 оператори протимінної діяльності, близько 3 тисяч саперів. За експертними розрахунками, Україна потребує близько 10 тисяч саперів для того, щоб за короткий період, до 5 років, розмінувати забруднені російським мінним і вибуховим сміттям українські землі”.

Можливо, серед цих фахівців будете саме ви?

Автор: Аліна Древницька

Джерело: РУБРИКА

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:36:14Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T11:15:43Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T10:51:39Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T10:39:34Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T10:21:38Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Українська драма-трилер «БожеВільні» перемогла на міжнародному кінофестивалі у Болгарії
УкраинФорм
2024-11-17T10:06:02Z
Від Елеонори Рузвельт і Жаклін Кеннеді до Джилл Байден: найстильніші перші леді США
Фокус
2024-11-17T10:00:54Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:03Z
Яку зброю Китай міг передати Росії та чому Захід не наважується різко відреагувати
24tv
2024-11-17T11:42:54Z
Іранський журналіст вчинив самогубство на знак протесту проти репресивного режиму
Детектор М
2024-11-17T11:39:12Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:57Z
Понад 700 повідомлень про НЛО: розсекречено звіт Пентагону
InternetUA
2024-11-17T11:27:08Z
Перший бунт проти Трампа: що може спровокувати невдоволення в уряді США
24tv
2024-11-17T11:27:05Z
МВС Німеччини вимагає суворого контролю за забороною на ножі на різдвяних ярмарках
Европейская правда
2024-11-17T11:24:52Z
У світі реагують на масовану атаку РФ по Україні
УкраинФорм
2024-11-17T11:24:50Z
Нові призначення Трампа: експерт розповів, що він разом із Маском готує світові
Политека
2024-11-17T11:19:49Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T11:09:10Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
Окупована ЗАЕС на страшній межі: в Міненерго розповіли про дикий крок окупантів
GlavRed
2024-11-17T11:42:36Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
Україна стала головним торговим партнером Німеччини у пост-СРСР
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:24:37Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T10:51:35Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Аграрії робитимуть ставку на прибуткові культури
AgroPortal
2024-11-17T10:30:17Z
Компанія-власниця TikTok оцінила себе у $300 млрд
Детектор М
2024-11-17T10:27:49Z
Галущенко про наслідки повітряної атаки РФ: Електропостачання відновлюємо за резервними схемами
УкраинФорм
2024-11-17T10:24:51Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T11:39:20Z
Запущено проєкт реінтеграції ветеранів у агросектор
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:33:24Z
Безпілотники ЗСУ ускладнюють просування росіян і допоможуть виграти війну – ISW
iPress
2024-11-17T11:30:53Z
Військовий пояснив, як треба мобілізувати 18-річних: "Жарти, теплі стосунки, спільна мета"
Знай
2024-11-17T11:30:27Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T11:30:00Z
Показали найкрасивішу в світі жінку: вперше за 10 років нею стала блондинка
Фокус
2024-11-17T11:27:57Z
Сьогодні наші пілоти F-16 збили близько 10 повітряних цілей, – Зеленський
24tv
2024-11-17T11:12:43Z
Символ кохання та шлюбу: історія обручки Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-17T11:00:37Z
«Баю, бляха, бай» і християнські цінності. В фейсбуці відбувся перепис населення без почуття гумору
Детектор М
2024-11-17T11:00:31Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:36:42Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T11:33:37Z
Погода в Одесі на тижні з 18 по 24 листопада потріпає нерви: яких "сюрпризів" чекати
Политека
2024-11-17T11:33:32Z
На Вінниччині внаслідок ракетної атаки зруйнована база академічного веслування
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:13Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T11:21:31Z
Спостерігається зменшення обстрілів прикордоння північних областей України - ОТУ «Сіверськ»
УкраинФорм
2024-11-17T10:51:39Z
Росіяни тиснуть на 6 напрямках, чи є ознаки підготовки до наступу на Запоріжжі: огляд фронту ISW
24tv
2024-11-17T10:45:25Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T10:36:48Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T10:36:10Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Крихітна вітальня – не біда: слідуйте цим 7 правилам, і вона матиме ідеальний вигляд
24tv
2024-11-17T10:30:35Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T10:21:37Z
Ці 5 речей ніколи не можна зберігати біля плити
24tv
2024-11-17T09:45:46Z
Такого прозорого бульйону ви ще не бачили: який простий секрет гарантує ідеальний результат
24tv
2024-11-17T09:30:27Z
Леви, Стрільці та Риби: кому пощастить із грошима до кінця 2024 року Таро-прогноз
Фокус
2024-11-17T08:12:19Z
Свято наближається: 5 ідей вуличного різдвяного декору своїми руками
24tv
2024-11-17T07:45:03Z
Деякі знаки зодіаку в листопаді відправляться у романтичну подорож з коханою людиною
24tv
2024-11-17T07:09:38Z
Український танцювальний дует переміг на турнірі в Аланії
УкраинФорм
2024-11-17T11:42:20Z
Скандальний легіонер Полісся змінить команду: гравцем цікавиться клуб із УПЛ
24tv
2024-11-17T11:42:14Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T11:33:03Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Президентка Палмейраса — щодо трансферу Неймара: У нас тут не лазарет
Football.ua
2024-11-17T09:49:01Z
Збірна України виграла три медалі молодіжного Євро із дзюдо у Польщі
УкраинФорм
2024-11-17T09:33:45Z
У Херсоні через атаку російського дрона загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-17T11:48:52Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:22Z
Працівник ритуальної служби, який викинув урни з залишками праху померлих, відбудеться штрафом
Украина Криминальная
2024-11-17T11:33:53Z
На Тернопільщині унаслідок падіння уламків ракет пошкоджені вікна і балкони
УкраинФорм
2024-11-17T11:12:02Z
У Херсоні під вогонь росіян потрапив автобус із пасажирами
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:54Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:24Z
Удар по Миколаєву: кількість постраждалих зросла до семи, двоє загиблих
УкраинФорм
2024-11-17T10:43:47Z
Обстріл Прикарпаття: рятувальники ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:27:10Z
В Індійському океані знайшли затонулий в 1942 році легендарний есмінець USS Edsall
InternetUA
2024-11-17T10:27:05Z
Американські розробники представили гіперзвуковий літак, що наблизився до надзвукових швидкостей
InternetUA
2024-11-17T11:34:01Z
Ракети NASA створили штучні хмари над Норвегією
iPress
2024-11-17T11:30:32Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T11:27:04Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Ілон Маск назвав дві ключові дати для людства
InternetUA
2024-11-17T10:33:10Z
Пентагон оприлюднив звіт про сотні нових спостережень НЛО та без доказів позаземного життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:24:45Z
Дівам варто знайти гармонію, а Скорпіонам потрібно діяти активно: гороскоп за картами Таро на 17 листопада 2024 року
TSN
2024-11-17T10:09:03Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z