MY.UAНовини
Шукати шляхи нової пропаганди
Шукати шляхи нової пропаганди

Шукати шляхи нової пропаганди

Пропаганда була, є і буде. Це «мрія», яку продають суспільству. Але вона завжди спирається на емоції, лише мімікруючи під серйозну розмову. Пропаганда сильна лише тоді, коли за нею стоять реальні дії.

Сьогоднішня війна багато в чому «знищила» статус старих інструментів управління, але коли вона закінчиться, вони знову прийдуть. З цієї причини треба бути готовим до них. І одним із таких інструментів була і буде пропаганда. Масова свідомість відрізняється від індивідуальної, вона потребує свого підходу. І пропаганда якраз є розмовою з масовою свідомістю.

Пропаганда завжди супроводжувала людину. Саме слово, як і формальний інститут пропаганди, з’явилося давним-давно в надрах католицької церкви для навернення невірників до віри. Ігнатій Лойола шукав і знаходив, як робити це найефективніше. Його досвід цікавив і Сергія Ейзенштейна, оскільки кіно — це теж робота з мізками, тільки глядачів.

Сьогодні ми стикаємося з такими процесами управління свідомістю у великій кількості. Системи впливу зазвичай орієнтовані на певні соціальні групи: занадто дорого мати мільйон рекламних повідомлень для кожного з мільйонів людей. Сьогодні це не лише реклама та паблік рилейшнз, а й інформаційна війна, когнітивна війна, ментальна війна. У цих процесах відбувається зміна моделі світу в головах. У результаті людина починає думати й діяти по-іншому, оскільки перед нею відкрили інший світ. Президентські вибори також є яскравим прикладом цього.

Людство часто змінювало свої картини світу. У цьому використовується різний інструментарій. Освіта прищеплює базову модель, а потім починається її модернізація. Наприклад, культура — ​​це своєрідна «торгівля» мріями. Мистецтво «продає» нам різні варіанти. Особливо це помітно щодо дітей, ігри яких відбивають ці мрії. Дорослі, звісно, не грають, вони просто дивляться, наприклад, фільми. Але й вони програють усе у своїй голові, щоби щось у ній у результаті залишити.

Мрія — двигун не лише торгівлі, а й політики. Кандидати в президенти також торгують мріями. Перемога Трампа, наприклад, говорить також і про те, що уявний світ, який він будував у головах виборців, переміг уявний світ Гарріс, яка програла йому. У 1917 році, наприклад, теж перемогли мрії — «вся влада народу, земля — селянам»... Це псевдореальність, що її будують у наших головах. І вона часто заступає нам справжню реальність, оскільки нам подають її готовою.

Людина живе мріями. Косметика продає красу, релігія — вічне життя. Держави — майбутнє, «продаючи» картини світу, які захочуть отримати люди. Мрія — двигун і торгівлі, й політики. Але насправді до майбутнього немає прямого переходу. Майбутнє — це мета, яку ми хочемо всіма силами наблизити. Але перешкод на цьому шляху забагато.

Підтвердження «моєї» точки зору заспокоює, протилежне — збуджує. Усі ми незаконно користуємося майбутнім, якого немає. І це не лише політики. Університет продає майбутнє демонстрацією можливих варіантів професій. Студентів приваблюють туди не так сьогоденням, як майбутнім. «Ти будеш лікарем, юристом, диппрацівником...» — приваблюють не лише дітей, а і їхніх батьків.

У 1917 році перемогло гасло-мрія «геть царя». Потім головний військовий автор цього перевороту Троцький зникає, а країна залишається зі Сталіним. 1937 року прийшов черговий виток боротьби з «ворогами народу» — вони були вигаданими ворогами, але строки отримували справжні. Вороги з віртуального простору каралися строками з фізичного простору. Зняття Хрущова стало черговим «вододілом», коли знову довелося багато міняти.

Потім прийшов 1991-й, знову трансформувавши систему. В СРСР перемогла візуальна картинка віртуальності. Не треба було слів. Захід був відомий лише за картинками: візуальність перемогла реальність — чужа візуальність перемогла свою реальність. У минулому варіантом захисту могла бути ще релігія, але релігія зникла впродовж років комуністичного правління. Прийшла візуальність, яка показувала, що таке добре та що таке погано. Вона не вимагає розумових зусиль — картинки розуміються з одного погляду. Західний фільм входив у масову свідомість як правда, хоча він теж був віртуальністю. Є таке спостереження: побачене очима не передати словами. Частинки цієї віртуальності-візуальності зберігалися на побутовому рівні: джинси, жуйка та знакові прикмети західності. Держава іноді боролася з цими знаковими прикметами: довге волосся чи джинси переслідувалися дружинниками. На військових кафедрах університетів вимагали підстригтися. Але така боротьба лише збільшує потяг до забороненого. Західна автівка взагалі була зі сфери повного щастя. Її ні в кого не було, що лише посилювало потяг. Радянська манія контролю нічого не могла з цим удіяти.

Розвал СРСР детерміновано зміною мрії. Боролися за комунізм у всьому світі — а перейшли до реалізації капіталізму в усьому світі. Ось спогади того часу від автора блогу «Записки з дєжурки» на російській платформі «Дзен»: «Країна летіла під укіс, все набираючи й набираючи швидкість. По суті Радянський Союз, той, який ми знали, закінчився 11 березня 1985 року, з офіційним приходом до влади зрадників і ворогів народу. Далі були тільки гниття й розпад. Це я не відчував під час служби в армії, але на “гражданці” це добре відчувалося».

Один із пунктів цих «звинувачень» у блозі такий: «Вважаю, що якраз за часів “сухого закону” й почався справжній розкол радянської спільноти. “Реформаторам”, точніше зрадникам із верхівки ЦК КПРС і КДБ СРСР потрібно було вбити клин у радянське співтовариство. Сухий закон — це один із ретельно продуманих етапів знищення СРСР».

До речі, сьогодні Росія все одно не змогла розірвати пуповину із Заходом, хоча на повну силу декларує це. Наприклад, сьогодні переклади західних книжок відсутні через санкції, але їх замінили перекази, які вільно видаються. Це дивний факт контрпропагандистської боротьби.

Масову свідомість не хвилює політика, вона просто хоче нормального життя. Сьогодні плач за минувщиною є тільки у вустах політологів, але не в населення, надії якого на краще життя соціалізм не зміг задовольнити, надірвавшись на виробництві ракет.

Але в деяких залишився і плач за минулим. Наприклад, на презентації книжки «Гіркий присмак кольорових революцій» професорка МДІМВ (МГИМО російською) Олена Пономарьова, згідно з цитатою сайту «Белрос», називає передумовою до кольорових революцій розбещення споживацтвом: «Звертаючись до радянських громадян, можна було сказати: “Ви ж хотіли джинси та жуйку? За це батьківщину треба продати”. Я пам’ятаю одну діячку з Інституту наукової інформації з суспільних наук, яка лукаво в ефірі федерального каналу говорила: “Так, звичайно, джинси важливіші для людини, ніж міфічна ідея про гігантську впливову країну”».

І ще шматочок із її ж «плачу» з іншої новини на тому ж сайті: «Докторка політичних наук Олена Пономарьова пояснила присутнім, що за допомогою деструктивних практик соціальний протест часом намагаються спровокувати ззовні. Вона розповіла, як створюється видимість, начебто протест — це воля народу: “Насправді це не завжди великі маси знімаються на телекамери, передаються у всіх телевізійних ефірах. Створюється кумулятивний ефект, ніби це вся країна, все суспільство бере участь у виступах протестних, насправді це не так”. Важливо не піддаватися на провокації та маніпуляції, не підміняти реальну громадську думку реакцією емоційно розгойданого натовпу».

Усі ці зміни соціосистем, мабуть, спираються на зміну мрії, до якої йде країна. У 1937 році, наприклад, країну занурили у мрію розправитися з усіма ворогами народу. Аналогом цього є боротьба з «іноагентами» в сьогоднішній Росії.

Людину можна занурити у мрію, що й роблять рекламісти, політтехнологи, фахівці з паблік рілейшнз, але дійсність від цього не змінюється. Мрія належить віртуальному простору, а не фізичному.

«Мрії, мрії, де ваша насолода», — писав колись поет. Сьогодні ми опинилися у суворій дійсності, оскільки ситуації війни ніколи не бувають легкими. Росія напала, подаючи свої дії як справедливі. Боб Вудворд у своїй книжці «Війна» описує, як США намагалися відмовити Росію від цього кроку. Це робив директор ЦРУ Бернс у розмові з Патрушевим, який входив до малого кола довірених осіб Путіна. Патрушев, згідно з автором книжки, відповідав йому: «Ви знаєте, ми, росіяни, не можемо змагатися зі США економічно, але не недооцінюйте нашу військову модернізацію. Ми модернізували наших військових за останні два десятиліття. Ми можемо конкурувати на військовому рівні». Ось яке попередження Бернс, за словами Вудворда, висловив і на зустрічі з Путіним: «Наслідки, з якими ви зіткнулися у 2014 році, будуть незрівнянні з тим, що ми готові зробити зараз». Бернс говорив Путіну, який, до речі, слухав, не перериваючи його, такі слова: «Я не погрожую, я просто кажу, що ми робитимемо, і ви повинні це знати. Види наслідків, з якими ви зіткнулися у 2014 році, будуть нічим, порівнюючи з тим, що ми готові зробити зараз».

Як ми знаємо, попередження не подіяло. Росія думала, що повториться бездіяльність 2014 року з приводу анексії Криму, прийнявши всі ці слова за пропаганду.

Виходить, що пропаганда сильна лише тоді, коли за нею стоять реальні дії. Росія сьогодні побудована навколо загроз, скоріше уявних, а не реальних, що дозволяє успішніше управляти масовою свідомістю, оскільки загрози можуть бути й вигаданими. Їх можна як завгодно сильно роздмухувати, а можна применшувати. За своїми реакціями масова свідомість реагує радше як дитина, ніж як дорослий. Вона сильно схильна до емоцій. З цієї причини, наприклад, усі революції будуються на емоційних потрясіннях. Усіх і одразу можна поєднати лише на емоціях. Згадаймо українські приклади «революцій», коли емоційність просто зашкалювала. Вони повністю захоплюють масову свідомість, не даючи права на сумніви.

Пропаганда мімікрує під серйозну розмову, але насправді спирається не на розум, а на емоції. Емоції відключають раціональність, і людина стає частиною натовпу, де превалюють простіші реакції. Пропаганда шляхом нескінченних повторів, як це було за радянських часів, прагне того, щоб нічого «чужого» не могло опинитися ні в інформаційному, ні у віртуальному просторах.

Старі мрії вмирають, а на їхнє місце приходять нові. Але вони завжди є та будуть. І вся історія людства багато в чому будується на історії тієї чи тієї мрії. Сьогодні війна заступила багато чого, але воно обов’язково повернеться.

Ілюстрація: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сили оборони вивели з ладу два російські ЗРК «Панцир»
УкраинФорм
2025-04-07T18:15:55Z
Співробітник ТЦК Києва задекларував Volkswagen Tiguan за 15 тисяч гривень та нову квартиру
24tv
2025-04-07T18:15:43Z
В.о. очільниці "Київзеленбуд" Ольга Манько задекларувала 53 тисячі доларів готівкою та нерухомість у Києві та передмісті
Antikor
2025-04-07T18:00:22Z
Керченський міст залишається ціллю для ЗСУ, але важлива інформаційна тиша – Неїжпапа
Лига
2025-04-07T18:00:22Z
Розвідники показали, як знищили російські дрони в небі над Запорізькою та Донецькою областями
УкраинФорм
2025-04-07T18:00:05Z
В окупованих Донецьку, Ясинуватій та Макіївці тимчасово призупинили водопостачання
Antikor
2025-04-07T17:36:00Z
Росіяни на фронті змушені їсти препарат "Терафлю", бо їм бракує їжі, – ГУР
24tv
2025-04-07T17:30:29Z
Вдарить 11-градусний мороз: названо регіони, де посилиться похолодання
GlavRed
2025-04-07T17:27:35Z
ЗСУ влаштували пастку росіянам біля Андріївки: Наєв показав відео успішної операції
24tv
2025-04-07T17:27:12Z
Чарльз III і королева Камілла прибули із державним візитом до Італії
УкраинФорм
2025-04-07T18:19:54Z
В Україні засудили інформатора рф, який шпигував за кораблями ЗСУ
InternetUA
2025-04-07T18:19:37Z
Трамп хоче обміняти торговельну угоду з рф на закінчення війни в Україні: думка експерта
Политека
2025-04-07T18:19:08Z
У Норвегії вперше з літа 2022 року зʼявиться посол України
Европейская правда
2025-04-07T18:19:03Z
Зеленський відправив колишнього генпророкура Костіна послом у Нідерланди
Европейская правда
2025-04-07T18:18:29Z
Андрій Мельник став новим послом України при ООН
Европейская правда
2025-04-07T18:13:18Z
У Гренландії вступив на посаду новий прем’єр
УкраинФорм
2025-04-07T18:12:39Z
Нетаньягу і Трамп зустрілися у Білому домі
УкраинФорм
2025-04-07T18:10:55Z
Іран відхрестився від власної ядерної зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:09:00Z
Смертельний удар по Кривому Рогу: авіаексперт сказав, чим могли атакувати росіяни
24tv
2025-04-07T18:12:04Z
Вербний тиждень-2025: що можна і не можна робити ці дні, суворі заборони
GlavRed
2025-04-07T18:10:38Z
"Де ти купила посвідчення": у Львові водій маршрутки образив колишню військовослужбовицю
Фокус
2025-04-07T18:06:29Z
Японські розробники представили проект нової крилатої ракети з радіусом дії до 2500 км
InternetUA
2025-04-07T17:58:36Z
"У цьому нас обійшли": військовий чесно сказав, якої ефективної зброї більше у Росії
24tv
2025-04-07T17:39:43Z
Відстрочки від мобілізації чекають великі зміни: студентам – приготуватися
Знай
2025-04-07T17:36:13Z
Навіть за старі кросівки чи одяг: українців почали штрафувати за онлайн-продаж
Хвиля
2025-04-07T17:33:10Z
Російська армія вводить для логістики "віслючі роти", на які не вистачає корму
Antikor
2025-04-07T17:30:53Z
У Франції справа про доведення підлеглої до самогубства закінчилась обвинувальним вироком
Европейская правда
2025-04-07T17:25:35Z
Павло Зібров розповів, що йому збільшили пенсію: яку суму отримує співак
24tv
2025-04-07T18:00:06Z
Українка Таню Муіньо стала режисеркою року Hollywood Music Video Awards 2025 за кліп для Леді Гаги
УкраинФорм
2025-04-07T17:45:00Z
Анастасія Цимбалару оголосила про паузу в кар’єрі та назвала причину
TSN
2025-04-07T17:00:28Z
Російська група з Башкирії AY YOLA з піснею "Homay" посіла перше місце в Apple Music в Україні
Antikor
2025-04-07T16:54:43Z
Анастасія Цимбалару заявила про паузу в кар'єрі: "Я не впоралася"
24tv
2025-04-07T16:39:15Z
Олег Винник після провалу концерту в Польщі збирається до Німеччини: ціна квитків
Фокус
2025-04-07T16:27:10Z
Де і коли попрощаються із зіркою "За двома зайцями" Таїсією Литвиненко
GlavRed
2025-04-07T16:27:02Z
Володимир Дантес: сексуальні фото
CutInsight
2025-04-07T16:18:52Z
У березні в межах туру «Кіно заради Перемоги!» відбулися 83 покази
УкраинФорм
2025-04-07T16:06:51Z
На Харківщині російський дрон атакував наряд поліції
Мій Харків
2025-04-07T17:58:49Z
У Херсоні загасили пожежу в будинку, що виникла після російського обстрілу
УкраинФорм
2025-04-07T17:51:06Z
У Дніпрі лікарі намагаються врятувати хлопчика, тяжко пораненого у Кривому Розі
Комсомольская правда
2025-04-07T17:46:14Z
На Хмельниччині затримали іноземців за розбій і вимагання
1News
2025-04-07T17:39:25Z
Мукачівські поліцейські затримали зловмисника, який пограбував водія рейсового автобусу
Украина Криминальная
2025-04-07T17:36:00Z
У Харкові чоловіка засудили до трьох років ув’язнення за відмову від мобілізації
Antikor
2025-04-07T17:18:48Z
У Києві затримали чоловіка, який побив пляшкою товариша до смерті
Antikor
2025-04-07T17:15:57Z
СБУ затримала 7 школярів, які на замовлення інтернет-кураторів з рф знищували об'єкти Укрзалізниці
InternetUA
2025-04-07T17:10:17Z
Поліція розшукує злочинців, які здійснили вандалізм на 5 кібервантажівках у Торговому Центрі
Топ Жир
2025-04-07T16:45:46Z
Президентка Єврокомісії запропонувала США "нульові тарифи" на промислові товари
Европейская правда
2025-04-07T18:09:12Z
В Eutelsat оцінили, чи зможуть стати альтернативою Starlink в Україні
24tv
2025-04-07T18:03:42Z
Одразу чотири продукти Первомайського МКК отримали золото на міжнародному конкурсі Favorite Food&Drinks 2025
Telegraf
2025-04-07T17:57:03Z
В Євроцентробанку закликають відмовитися від Visa та Mastercard
24tv
2025-04-07T17:43:58Z
Окупація Запорізької АЕС росією стає основною перешкодою на шляху до миру – WP
iPress
2025-04-07T17:43:40Z
Китай припинив імпорт газу зі США через торгові суперечки
iPress
2025-04-07T17:43:38Z
Трамп про нові мита: США отримують мільярди щотижня
iPress
2025-04-07T17:43:23Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: скільки коштують молоко, сир та йогурт
Политека
2025-04-07T17:30:48Z
Rheinmetall купує компанію-виробника нітроцелюлози - компонента пороху
УкраинФорм
2025-04-07T17:28:13Z
До кого зі знаків зодіаку у квітні повернеться людина з минулого
24tv
2025-04-07T18:15:35Z
У життя 3 знаків зодіаку увірветься шалений успіх: кого накриє хвиля удачі
GlavRed
2025-04-07T17:57:44Z
Чому кроти оселяються на вашій ділянці: є 3 основні причини
24tv
2025-04-07T17:33:37Z
Люди розчаровуються: туристи назвали місця, в які більше нізащо не повернуться
24tv
2025-04-07T17:30:53Z
В якості щоденних продуктів треба бути впевненим: як перевірити наявність соди у молоці
24tv
2025-04-07T17:15:10Z
Як випрати килим удома на підлозі: швидка і проста порада
GlavRed
2025-04-07T16:27:14Z
До чи після Великодня: коли найкраще садити картоплю цього сезону
Gazeta UA
2025-04-07T16:12:22Z
Мухи в будинку зникнуть: який предмет із холодильника треба поставити на вікно
GlavRed
2025-04-07T15:27:44Z
У Барселоні мешканці будинку можуть заборонити сусідам здавати квартиру в оренду туристам
24tv
2025-04-07T15:12:44Z
Колос — Рух 0:1 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-07T17:52:58Z
Легенда італійського футболу та Роми прибув до Москви: ганебне відео
24tv
2025-04-07T17:51:24Z
Шлоттербек через травму пропустить кінцівку сезону-2024/25
Football.ua
2025-04-07T17:46:19Z
Рух мінімально обіграв Колос у матчі із скандальним завершенням
Football.ua
2025-04-07T17:46:10Z
Український "Халк" порадив Усику завершити боксерську кар'єру
24tv
2025-04-07T17:45:36Z
Названо топ-10 найбагатших боксерів в історії: скільки заробив Усик
24tv
2025-04-07T17:45:05Z
Полісся на останніх хвилинах вибороло нічию проти Карпат
Football.ua
2025-04-07T17:30:39Z
Манчестер Сіті обрав заміну Де Брейне: "містяни" фаворит у боротьбі за зірку Баєра
24tv
2025-04-07T17:24:16Z
УПЛ. «Полісся» уникло поразки від «Карпат»
УкраинФорм
2025-04-07T17:15:59Z
Як красиво і за копійки сховати простір під ванною: ідея з TikTok
24tv
2025-04-07T18:12:06Z
Гравці Star Citizen задонатили на гру вже понад 800 мільйонів доларів
24tv
2025-04-07T17:45:18Z
Надсилають SMS про "запис на прийом": шахраї по-новому виманюють персональні
InternetUA
2025-04-07T17:43:42Z
Сонячні панелі із місячного пилу: чому вчені вирішили його використати
24tv
2025-04-07T17:33:38Z
Підтримка Samsung Galaxy S25 триватиме 8 років: кому пощастить
InternetUA
2025-04-07T16:25:35Z
100-річне передбачення підтвердилося — з космосу на Землю піде "дощ" енергії
Фокус
2025-04-07T16:15:37Z
Apple готує кардинальне оновлення дизайну iPhone 19 Pro до 20-річчя смартфона
24tv
2025-04-07T16:03:34Z
ЦПД: Шахраї масово розсилають SMS із текстом «Ви записані на прийом»
Детектор М
2025-04-07T16:01:39Z
Масове виробництво: вчені знайшли докази виготовлення прикрас з кришталю у середньовічній Польщі
Фокус
2025-04-07T16:00:15Z
Регулярні візити до лікаря знижують смертність серед онкохворих
360ua.news
2025-04-07T18:00:31Z
Все про фолієву кислоту: що це за речовина та коли потрібно приймати добавки
24tv
2025-04-07T17:09:31Z
Чи можна їсти пророслу картоплю: про це знають одиниці
24tv
2025-04-07T17:00:59Z
8 садівничих звичок, які знищують ваші рослини
24tv
2025-04-07T16:51:43Z
Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк
ZN UA
2025-04-07T16:25:14Z
Глобальне чипування: Neuralink шукає добровольців для тестування імплантів по всьому світу
24tv
2025-04-07T15:03:57Z
Лікарня у Львові отримала від Німеччини партію ліків для дітей
Факти ICTV
2025-04-07T15:01:11Z
Як правильно доглядати за шкірою навколо очей
360ua.news
2025-04-07T15:00:13Z
Сплеск смертності серед вагітних та породіль: ООН назвала одну з головних причин
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:39:26Z
Audi призупиняє поставки автомобілів у США через податковий шок
Топ Жир
2025-04-07T18:00:43Z
Audi зупинила постачання автомобілів до США через нові мита
iPress
2025-04-07T17:43:49Z
Адвокати VW будуть зачаровані новим автобусом від Skyworth
Топ Жир
2025-04-07T17:30:59Z
Зміниться до невпізнання: новий Chevrolet Corvette вперше показали на фото і відео
Фокус
2025-04-07T16:57:20Z
В Україні з’явився рідкісний суперкар Lamborghini Huracan Sterrato
Топ Жир
2025-04-07T16:39:08Z
Chevrolet представив футуристичний концепт майбутнього Corvette С9
AutoCentre
2025-04-07T16:22:33Z
Нове електричне авто Land Rover Defender Mini
Топ Жир
2025-04-07T16:00:39Z
Японська якість: в Україні виявлено позашляховик Mitsubishi із пробігом мільйон км
Фокус
2025-04-07T15:42:49Z
Toyota хоче рекордно збільшити виробництво електромобілів
Gazeta UA
2025-04-07T15:36:47Z