Російський розвідувальний корабель "Янтар" був відведений з Ірландського моря після того, як він увійшов у контрольовані Ірландією води і патрулював район, де проходять важливі підводні трубопроводи і кабелі енергетичної і інтернет-інфраструктури.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє The Guardian.
Корабель був помічений у четвер на схід від Дубліна і на південний захід від острова Мен, але норвезькі, американські, французькі і британські військово-морські та протиповітряні служби спочатку помітили, що він супроводжував російський військовий корабель "Адмірал Головко" через протоку Ла-Манш минулими вихідними.
Корабель ВМС Ірландії "Джеймс Джойс" вивів судно з ірландської виключної економічної зони (ВЕЗ) близько 3 години ночі в п'ятницю, а військово-повітряні сили продовжували стежити за його пересуванням у південному напрямку.
Виявлення російського розвідувального корабля відбулося в той час, коли британські сили оборони відстежували інші російські судна поблизу східних прибережних вод.
У четвер британські літаки також були підняті в повітря для спостереження за російським розвідувальним літаком, що пролітав поблизу повітряного простору Великої Британії, повідомило Міністерство оборони.
Корабель також був помічений у понеділок і вівторок на захід від Корка, де є ще кілька сполучних ліній між Ірландією і Францією, деякі з яких забезпечують трансатлантичне сполучення.
У певний момент він знаходився безпосередньо в ірландській ВЕЗ, за 5-7 км на північ від кабелів, що з'єднують Ірландію і Велику Британію.
Едвард Берк, доцент історії війни в Університетському коледжі Дубліна, сказав в інтерв'ю виданню Examiner, що ситуація викликає тривогу.
"Ми знову бачимо, як російський флот промацує оборону Західної Європи.
Це ще один тривожний сигнал – який нам не потрібен – про те, що Ірландії необхідно посилити свої військово-морські можливості і поглибити партнерство з морської безпеки в Європі", – сказав він.
Сили оборони Ірландії також помітили, що корабель керував трьома безпілотниками над ірландськими водами, що викликало побоювання, що він проводив спостереження.
Занепокоєння щодо критично важливої інфраструктури в Європі неодноразово висловлювалося цього року після ймовірної диверсії на Балтійському газопроводі і підводних інтернет-кабелях між Фінляндією і Естонією.
У серпні Китай визнав, що судно під прапором Гонконгу пошкодило газопровід, але заявив, що це сталося випадково.
"Янтар" офіційно класифікується як допоміжне загальне океанографічне дослідницьке судно з можливостями підводного порятунку.
Він підпорядковується Міністерству оборони Росії і не входить до складу військово-морського флоту.
За словами аналітиків, місія корабля "ймовірно, більше стосується стратегічної сигналізації і збору розвідданих", ніж диверсій.
За повідомленнями, після входу в ірландську ВЕЗ він вимкнув транспондери, що передавали його місцезнаходження, але ірландське судно продовжувало слідувати за ним.
Вони намагалися встановити контакт з кораблем, але російський екіпаж не відповів, і близько 3 години ночі в п'ятницю він вийшов з акваторії і попрямував на південь.
Повідомляли також, що впродовж року над Балтійським морем біля зовнішнього кордону територіальних вод Латвії констатовано 109 випадків появи російських військових літаків.