MY.UAНовини
Росія за допомогою дронів маскує нову смертельну зброю проти України: чим вона лякає
Росія за допомогою дронів маскує нову смертельну зброю проти України: чим вона лякає

Росія за допомогою дронів маскує нову смертельну зброю проти України: чим вона лякає

Рої з десятків безпілотників атакують Україну, при цьому половина з них становлять приманки, а 3-5% озброєні надзвичайно небезпечними термобаричними боєголовками.

Розслідування інформаційного агентства Associated Press показало, що на секретному заводі в центральній частині Росії інженери нещодавно почали виробляти дрони з термобаричними боєголовками. Там же роблять сотні безпілотників-приманок, призначених для придушення української оборони, яка намагається боротися з новою зброєю.

Фокус переклав статтю міжнародного інформаційного агентства Associated Press про те, як російські війська використовують такі літальні апарати в нових масованих атаках проти України.

Термобаричні боєголовки під час вибуху створюють потоки високого тиску і температури, які можуть проникати навіть через товсті стіни. Вони висмоктують увесь кисень на своєму шляху і здобули страхітливу репутацію через травми, яких завдають навіть за межами епіцентру первісного вибуху: колапс легенів, ушкодження мозку й очних яблук.

Розслідування показало, що завод нещодавно почав випускати термобаричні безпілотники разом із хибними цілями. Росія наприкінці 2022 року розробила план під кодовою назвою "Операція: Хибна ціль". За словами людини, знайомої з виробництвом російських безпілотників, яка говорила на умовах анонімності, оскільки ця галузь є вкрай чутливою, ідея полягала в запуску ударних дронів разом із десятками неправдивих цілей, інколи набитих ганчірками або піною, та таких, яких не можна відрізнити на радарі від тих, що несуть справжні бомби. Українські сили мають ухвалювати миттєві рішення про те, як витрачати мізерні ресурси для порятунку життів і збереження критичної інфраструктури.

"Ідея полягала в тому, щоб зробити дрон, який створював би у супротивника відчуття повної невизначеності. Тож він не знає, чи дійсно це смертоносна зброя... або по суті поролонова іграшка", — сказало джерело. З термобарикою тепер є "величезний ризик", що озброєний дрон може відхилитися від свого курсу й опинитися в житловому районі, де "збитки будуть просто жахливими", — додало воно.

"Шахед" із термобаричною бойовою частиною

Російський завод безпілотників

За останні тижні в небі України з'являлися десятки приманок, кожна з яких виглядала як крапка на екранах військових радарів, яку неможливо відрізнити від інших. У перші вихідні листопада Київська область провела 20 годин у стані повітряної тривоги, а дзижчання безпілотників змішувалося з гуркотом ППО і пострілами з гвинтівок.

За словами цієї людини і Сергія Бескрестнова, українського експерта з електроніки, чий чорний військовий фургон оснащений електронними "глушилками" для придушення дронів, наразі більше половини безпілотників, націлених на Україну, становлять фальш-цілі, які не мають озброєння.

Як неозброєні приманки, так і ударні іранські безпілотники Shahed, виробляють на заводі в особливій економічній зоні "Алабуга" в Росії, промисловому комплексі, створеному 2006 року приблизно за 1000 кілометрів (600 миль) на схід від Москви для залучення бізнесу та інвестицій у Татарстан. Він розширився після вторгнення в Україну 2022 року, і деякі сектори переключилися на військове виробництво, додавши нові будівлі та відремонтувавши наявні об'єкти, згідно із супутниковими знімками, проаналізованими The Associated Press.

У відеороликах у соціальних мережах завод рекламує себе як інноваційний центр. Але Девід Олбрайт із вашингтонського Інституту науки і міжнародної безпеки заявив, що нинішня мета "Алабуги" — винятково виробництво і продаж безпілотників Міністерству оборони Росії. Відеоролики та інші рекламні матеріали було видалено після того, як розслідування AP показало, що багато африканських жінок, найнятих для заповнення нестачі робочої сили, скаржилися, що їх обманом змусили працювати на заводі.

Росіяни збирають "Шахеди" на заводі в Алабузі
Фото: Скріншот

Росія та Іран підписали угоду на 1,7 млрд доларів на "Шахеди" 2022 року, після того як президент Володимир Путін вторгся в Україну, а Москва почала використовувати в бою безпілотні літальні апарати (БПЛА), імпортовані з Ірану, наприкінці того ж року. Незабаром після підписання угоди виробництво почалося в "Алабузі".

У жовтні Москва атакувала щонайменше 1889 безпілотниками — на 80% більше, ніж у серпні, згідно з аналізом AP, що відстежує БПЛА протягом місяців. У суботу Росія запустила 145 безпілотників по всій Україні, всього через кілька днів після того, як переобрання Дональда Трампа поставило під сумнів підтримку США цієї країни.

З літа більшість дронів падають, збиваються або відхиляються електронними перешкодами, згідно з аналізом AP українських військових зведень. Менше 6% потрапляють по конкретних цілях, згідно з даними, проаналізованими AP з кінця липня. Але ці цифри означають, що жменька може проскочити щодня — і цього достатньо для смертельного результату.

Щоденні рої дронів

Ці зграї стали деморалізуючим елементом життя для українців.

Тактика російських безпілотників продовжує розвиватися. Тепер потужніші ракети часто слідують за ними по п'ятах, оскільки ППО виснажується безпілотниками. Найбільш руйнівними є балістичні та крилаті ракети, які літають у багато разів швидше за безпілотники, голосно дзижчать і можуть бути відстежені неозброєним оком.

Навіть приманки можуть бути корисними для Росії. Один такий БПЛА з камерою для прямої трансляції відео дає змогу літаку визначати місце розташування ППО України і передавати інформацію в Росію в останні хвилини свого механічного життя.

Ніч за ніччю українські стрілки вступають у бій, щоб збити безпілотники за допомогою переносних ракет класу "земля-повітря".

Один боєць, який, як і більшість українських солдатів, попросив назвати його позивним "Розмарин", сказав, що майже за два роки він збив, можливо, дюжину дронів і бачив один, набитий ганчірками і піною. "Розмарин" сприймає свого супротивника майже як людину, описуючи прагнення літака перехитрити його невеликий підрозділ.

"Він був частиною рою, що летів одним з останніх, — сказав військовий. — Коли він у небі, ми не можемо сказати, який він, тому що все знаходиться всередині дрона. Ми дізнаємося тільки після того, як його збивають".

На заводі в "Алабузі" масово виробляють дрони типу "Шахед"
Фото: Скриншот

Багато БПЛА літають на висоті від 2000 до 3000 метрів, перш ніж знижуватися на фінальному етапі приземлення, сказала "Розмарин". Відео, що просочилися, свідчать про те, що Україна тепер використовує вертольоти для збивання висотних безпілотників.

За даними влади Молдови, за останній тиждень у країні зазнали аварії три дрони-приманки російського виробництва.

Завдяки оптичним хитрощам радар не може відрізнити дрон, озброєний звичайною 50-кілограмовою бойовою частиною "Шахеда" або термобаричною зброєю — також відомою як вакуумна бомба — від тих, що не мають боєголовки або оснащені камерами спостереження з прямою трансляцією. Існують також інші дрони ще більш грубої якості, ударні та неударні, але в менших кількостях, ніж безпілотні літальні апарати в стилі "Шахеда".

Ось чому, навіть знаючи, що зараз більшу частину рою, що насувається, складають приманки, Україна не може дозволити собі нічого пропустити.

"Для нас це просто точка на радарі... У неї є швидкість, напрямок і висота. У нас немає можливості точно визначити ціль під час польоту, тому нам доводиться або глушити їх засобами радіоелектронної боротьби, або нейтралізувати вогневою міццю. Противник використовує їх, щоб відволікти нашу увагу", — заявив полковник Юрій Ігнат, представник ВПС України.

Двигуни та електроніка для ударних "Шахедів" і дронів-приманок є сумішшю китайських і західних імпортних компонентів, згідно з фрагментами, які бачило Associated Press в українській військовій лабораторії. Без них безпілотники не можуть літати. Незважаючи на майже три роки санкцій, Москва все ще може отримувати деталі — здебільшого з Китаю і через треті країни в Центральній Азії та на Близькому Сході.

2 листопада, у середині серії повітряних тривог, президент України Володимир Зеленський заявив, що поява рою "Шахедів", який, за його оцінками, тільки за жовтень становив 2000 одиниць, стала можливою завдяки тому, що західні технології уникли санкцій.

"Ця зграя "Шахедів" складається з понад 170 тисяч комплектуючих, які мали бути заблоковані для поставок до Росії. Мікросхеми, мікроконтролери, процесори, безліч різних деталей, без яких цей терор був би просто неможливий", — заявив Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський із дроном "Шахед"
Фото: Офис президента

Спільне виробництво безпілотників, одні — для перенесення боєголовок, інші — для відволікання уваги — економить військові гроші Росії. Виробництво приманок почалося на початку 2024 року, і тепер завод випускає близько 40 дешевших неозброєних безпілотників на день і близько 10 ударних, які коштують приблизно 50 000 доларів і вимагають більше часу на виробництво, за словами людини, знайомої з виробництвом російських БПЛА.

Російське інформаційне агентство "Известия" наприкінці жовтня повідомило, що мета цієї відволікаючої атаки — "послабити" супротивника, змусивши його витрачати боєприпаси, перш ніж задіяти ударні "Шахеди".

І Сергій Бескрестнов, і людина, знайома з російським виробництвом безпілотників, кажуть, що інженери "Алабуги" також постійно експериментують, виводячи Москву на передові позиції у виробництві безпілотників. Щоб ускладнити радіоелектронне придушення, вони додають українські SIM-карти, роумінгові SIM-карти, термінали Starlink, оптоволокно — і іноді можуть отримувати зворотний зв'язок у реальному часі до того, як дрони будуть заглушені, збиті або в них закінчиться паливо. Іноді вони прикріплюють пофарбовану сріблястою фарбою пінопластову кульку, щоб дрон здавався більшим на радарі.

Однак новітній термобаричний варіант став причиною нових бід в Україні.

Страшна термобарична зброя

З військового погляду термобарична зброя ідеально підходить для ураження цілей, що перебувають як усередині укріплених будівель, так і глибоко під землею.

За словами Девіда Олбрайта, термобаричні безпілотники "Алабуги" особливо руйнівні під час влучання в будівлі, оскільки вони також оснащені металевими кульками, що дає змогу завдавати максимальної шкоди навіть за межами гарячої вибухової хвилі.

Сергій Бескрестнов, більш відомий як "Флеш", сказав, що термобаричні бомби вперше були використані влітку, і, за оцінками, зараз вони становлять від 3% до 5% усіх дронів.

"Цей тип боєголовки здатний знищити величезну будівлю, особливо багатоквартирні будинки. І він дуже ефективний, якщо Російська Федерація спробує атакувати наші електростанції", — зазначив він.

Термобаричний боєприпас, знайдений на одному зі збитих "Шахедів"
Фото: Telegram

За словами Артура ван Коллера, експерта з міжнародного гуманітарного права з Університету Форт-Хер у ПАР, термобаричні бомби мають страхітливу репутацію через фізичні наслідки навіть для людей, які опинилися за межами місця початкового вибуху.

"Під час термобаричного вибуху через хмару, яку він створює, все в радіусі ураження постраждає, — сказав він. — Це створює величезний страх у цивільного населення. Термобарична зброя створила уявлення про те, що це дійсно жахлива зброя, і це викликає страх".

Про авторів

Емма Барроус — репортер Associated Press, яка висвітлює події в Росії, Білорусі, Центральній Азії та на Кавказі, живе в Лондоні.

Анна Архірова, репортер Associated Press в Україні. Живе в Києві.

Лорі Гіннант висвітлює питання перетину прав людини та міжнародної безпеки для The Associated Press. Вона висвітлювала події в Північній Африці, Європі та на Близькому Сході. Працюючи в Парижі, вона розділила Пулітцерівську премію за служіння суспільству за свої репортажі з України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Все затопит меньше, чем за час: как действовать в случае разрушения Кременчугской ГЭС
Фокус
2024-11-18T18:06:31Z
Закрывает ключевые объекты в Севастополе: партизаны обнаружили систему "Панцирь С-1"
Апостроф
2024-11-18T19:18:06Z
Спецназ СБУ показал охоту на противника и разгром их штурма. ВИДЕО
Новости Украины
2024-11-18T18:36:42Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В оккупированном Крыму подняли флаг Украины: детали
TSN
2024-11-18T12:27:39Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Китайские тренды: 8 модных идей, которые никогда не поймут в России
Marie Claire
2024-11-18T18:00:08Z
Сериал «Дюна: Пророчество» дебютировал на HBO Max
GameMag
2024-11-18T16:58:12Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Эрдоган снова включается в игру: анонсирован мирный план по Украине
Comments UA
2024-11-18T15:45:30Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Боррель заявил, что США разрешили бить по России "на расстояние до 300 км"
Европейская правда
2024-11-18T19:27:57Z
Боррель: Путин не готов к переговорам через 4000 дней войны
Европейская правда
2024-11-18T19:27:20Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Захотели рыбу с гречкой и угробили здоровье: с какими продуктами запрещено совмещать этот продукт
Знай
2024-11-18T17:51:31Z
Не спали из-за дронов и теперь нужно выглядеть живчиком: проверенные советы, как "доспать"
Знай
2024-11-18T13:00:10Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Сотрудница "Укрзализныци" смотрела российский сериал на полную громкость: какая реакция компании
Фокус
2024-11-18T19:21:34Z
СМИ рассказали о масштабной схеме в Кременчугском обществе: готовятся распилить миллионы гривен
Знай
2024-11-18T18:51:02Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Распространенная ошибка: газовики рассказали, как нельзя обогревать жилье
Знай
2024-11-18T19:06:30Z
В Ивано-Франковске преподаватель-переселенец уволился после жалобы студента на русский язык
Комсомольская правда
2024-11-18T19:03:18Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Рождественский пост 2024: 5 рецептов, чем заменить мясо и молочку на время поста
Знай
2024-11-18T16:51:05Z
Лещ в майонезном соусе: рецепт полезного и сытного блюда в духовке
Фокус
2024-11-18T16:21:09Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Россию не допустили к жеребьевке отбора ЧМ-2026 по футболу - СМИ
ZN UA
2024-11-18T19:19:48Z
Усик потролил Фьюри, вспомнив его оскорбления и Джо Байдена
Корреспондент
2024-11-18T10:18:20Z
Майк Тайсон проиграл и объяснил, почему это для него победа
Comments UA
2024-11-18T10:00:58Z
Легенда мирового бокса Майк Тайсон сделал неожиданное признание после боя с Полом
Известия Киев
2024-11-18T07:37:10Z
Пол вызвал Макгрегора на бой по правилам ММА
UAToday
2024-11-17T21:21:54Z
"Все равно победил": Майк Тайсон прокомментировал свое поражение и рассказал о здоровье
Фокус
2024-11-17T17:27:01Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Между Финляндией и Германией поврежден подводный кабель
Корреспондент
2024-11-18T19:27:25Z
Подводный кабель связи между Финляндией и Германией перерезан: что произошло
Новости Украины
2024-11-18T17:21:10Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Ракетная атака по Сумам: увеличилось количество погибших
Апостроф
2024-11-18T17:15:19Z
В Киеве мошенник требовал у бизнесмена $700 тысяч
Корреспондент
2024-11-18T17:09:11Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
В Китае представили солнечные элементы c рекордной эффективностью: помог лазер
Фокус
2024-11-18T18:42:21Z
Последний Xbox: Расследование GameMAG.ru
GameMag
2024-11-18T18:11:58Z
«Прототип» Гордона Фримена Грег Кумер уволился из Valve — по слухам, он занялся созданием портативной консоли Xbox
GameMag
2024-11-18T16:58:38Z
Миниатюрная Элой, Варл и роботы: Sony анонсировала LEGO-набор по LEGO Horizon Adventures
GameMag
2024-11-18T16:52:19Z
"Чужие голоса и шумы": какую ошибку заметили пользователи популярного смартфона
Фокус
2024-11-18T16:42:33Z
Ремейк Silent Hill 2 теперь можно проходить в VR-режиме
GameMag
2024-11-18T16:34:56Z
Самые необычные солнечные панели в мире: 5 причудливых технологий, которые удивляют
Фокус
2024-11-18T15:46:11Z
В Украине стартовали продажи новой Toyota Camry 2024: комплектации и цены
Фокус
2024-11-18T14:51:09Z
Большое антикрыло и 286 сил: Hyundai показали недорогой спортивный седан
Фокус
2024-11-18T10:36:29Z
Автопилот и 1,9 с до сотни: дебютировал первый суперкар Geely
Фокус
2024-11-18T08:46:06Z
Владельцем Mercedes-AMG можно стать без огромных затрат: ТОП-10 б/у вариантов
Знай
2024-11-17T16:51:04Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z