MY.UAНовини
«У мене немає відчуття згаяного часу». Максим Буткевич: публічний виступ під час «Медіаднів» 2024
«У мене немає відчуття згаяного часу». Максим Буткевич: публічний виступ під час «Медіаднів» 2024

«У мене немає відчуття згаяного часу». Максим Буткевич: публічний виступ під час «Медіаднів» 2024

Під час «Медіаднів» відбувся публічний виступ правозахисника, журналіста Максима Буткевича, якого 18 жовтня вдалося звільнити з російського полону. На початку повномасштабного вторгнення він доєднався до лав ЗСУ, має звання офіцера.

Оригінал публікації на сайті «Премії імені Георгія Ґонґадзе» за посиланням

Повний виступ Максима Буткевича.

Проєкт «Медіадні» організований Премією імені Георгія Ґонґадзе, яка заснована Українським ПЕН у партнерстві з Києво-Могилянською Бізнес-Школою та її випускниками, виданням «Українська правда», а також родиною Георгія Ґонґадзе. Проведення Медіаднів підтримується National Endowment for Democracy (NED).

Інформаційні партнери: УП клуб, NV, LMF, «Суспільне мовлення», «Радіо Свобода», «Медіамейкер», Інститут масової інформації (ІМІ), ZMINA, «Детектор медіа», «Еспресо», КЖЕ, Медіацентр Україна.

«Це був цікавий досвід, цікаві польові дослідження»

Далі — пряма мова Максима Буткевича. 

Я дуже тішуся, що встиг в останній момент прибути на «Медіадні». Приїхав сюди прямо з вокзалу, тому що мені здалося важливим бути тут. Мені здалося важливим побачити вас, показати себе. Дехто мене дотепер через месенджери питає, чи це справді ти, чи я говорю справді з тобою, чи ти живий, чи можна з тобою спілкуватися. Зі мною можна спілкуватися, я тут, це правда. Це величезне щастя. Я це вже казав в одному з інтерв'ю, поки що нечисленних, але запитів багато. Це справді неймовірне відчуття після майже 2,5 років полону, 2 роки 4 місяці, бути знову на волі. 

Не вдаючись у філософствування з приводу свободи, наскільки вона відносна або абсолютна, я вам скажу, що на контрасті між нами, це відчувається дуже добре, коли в тебе вона є, і коли в тебе вона обмежена. Не буває, коли її нема. Коли її нема, то тебе нема. Це теж дуже чітко було зрозуміло. Це дуже чітко відчувалося. 

Я ще оговтуюсь, хоча вже чотири тижні реабілітації минули. Вони минають у різних людей по-різному, але це були дуже гарні чотири тижні. Я ще не володію достатньо нашим сучасним медійним контекстом, бо все-таки я пропустив ці два з гаком роки. Я дуже багато пропустив, зараз намагаюся наздогнати хоча б щось. З іншого боку, якісь речі я вже бачив, чув. 

А ще за ці 2,5 роки я, звісно, перебував в іншій реальності, зокрема медійній, яка разюче відрізняється від нашої. Це був цікавий досвід, цікаві польові дослідження, причому вони не були одноманітними. 

Був досить тривалий період, коли взагалі не було жодної інформації з зовнішнього світу. І він дав змогу зрозуміти, наскільки життєво важливо для людини отримувати інформацію про те, що відбувається за межами її безпосереднього доторку, погляду, слуху, наскільки це впливає на стан, на настрій, на стійкість, на можливість нею маніпулювати. Наскільки важлива взагалі наша робота. Я маю на увазі журналістську роботу, роботу медійників і медійниць здорової людини. Тому що пропагандистів теж іноді вважають медійниками, але це окрема тема. 

Потім був період, коли було надходження інформації зі зовнішнього світу через російський телевізор. Думаю, для тих, хто хоч трішки стикався з такими закладами, не секрет, що якщо в СІЗО в камері є телевізор, він не вимикається ніколи. Він працює 24 години на добу. Це не вимога адміністрації, на відміну від світла, яке теж не вимикається 24 години на добу, бо це частина режиму. Телевізор просто не вимикають, тому що він говорить. Це можуть бути кліпи, це може бути Скабєєва, це може бути Прокопенко, це може бути «сматрітє, як наша артилерія накриваєт укрнацистов». Це може бути що завгодно. Але він працює постійно. Я надивився, я ввійшов в цей контекст. 

І потім була вже інша ситуація, інший контекст. Це контекст колонії суворого режиму і спілкування, в тому числі, з дуже різними людьми, які там відбували покарання. Я маю на увазі, що крім засуджених військовополонених і крім людей, які засуджені за співпрацю з Україною, там переважна більшість – це люди, засуджені за кримінальними статтями, за особливо тяжкі злочини. У них дуже різні погляди на життя, дуже різна біографія, дуже різне ставлення до політичних процесів. Але у всіх очевидно, наскільки на них вплинула багаторічна робота пропагандистської машини, передусім телевізійної.

І можна було, на жаль, навіть спостерігати, як це відбивається і на наших хлопцях. Я кажу хлопцях, тому що, звісно, колонія чоловіча, тим не менш, і дівчата теж є в полоні. Будь ласка, не забувайте про це. Навіть на наших це відбивалося просто на рівні словника, на рівні концептів. Це був цікавий урок, я думаю, що дуже цікаво буде попрацювати з цим якось більш аналітично. 

Коли я повернувся і мені мої рідні в якийсь момент сказали: ти подивись, які жахливі у нас заголовки в новинах, подивись, які жахливі новини, я сказав – «це прекрасно». Тому що якби ви побули рік-півтора-два в атмосфері де все чудово, ми перемагаємо, ми найкрутіші, ми найсильніші, довкола вороги, нас ненавидять, тому що ми найкращі, але ми всіх переможемо і у нас все чудово, а ти бачиш на власні очі, наскільки все чудово в лапках і потім потрапляєш туди, де кажуть, караул, зрада, там не так, тут не те. Ти розумієш, що ти перебуваєш у ризикованішому, багато у чому вразливішому, а багато в чому, навпаки, стійкішому, але, безумовно, вільнішому середовищі. 

І ти це розумієш саме завдяки роботі медіа і їхній розмаїтості. Це багатоголосся, це те, чого там немає взагалі. Ви це знаєте, але одна справа знати головою, а інша справа – перебувати в цьому інформаційному потоці. Це попервах трохи спантеличує. 

І ще це така дискусійна точка, але я про неї не міг не думати, що, звісно нам дуже важливо аналізувати. Я, наприклад, трохи шкодував, що я замало часу і замало уваги приділяв механізмам, як працює пропаганда. Приділяв увагу, досліджував кейси. Коли вів медіатренінги, ми розбирали деякі з них. Мало, треба було більше і треба було глибше. Тому що я звик про це думати, як передусім про нав'язування певної точки зору, створення контексту для людини, в якому вона діятиме так чи інакше.  

Тоді як, якщо розібратися, мова йде про знелюднення. Мова про те, щоб з людини зробити предмет, щоб вона позбавилася власної ініціативи і можливості виробляти власну точку зору, просто відрізавши її від життєво важливої інформації. Перетворивши її на фактично, ну, не зовсім людину, – позбавлену власної свободи. Ця якісна пропаганда, яку ми бачимо, якісна не обов'язково за рахунок хитромудрості, а за рахунок масованості, повторюваності, іноді лобової дії. 

Вона передусім спрямована на те, щоб в людини не було свободи, і вона припинила бути людиною в повній мірі цього слова. Це дуже відчувалося, майже фізично. Так само, як суворий режим в колонії робить з тебе предмет або знущання з боку персоналу в СІЗО роблять з тебе предмет, так і масована і всеохопна пропаганда, яка є всюди, вона теж робить предмет з людини. 

Я не думаю, що ми маємо імунітет від того, аби теж – особливо в ситуації тривалої, виснажливої війни на виживання – не спробувати скотитися туди ж, не захотіти зробити те саме. Тимчасово, трішки, аби виграти. Це відчувалося особисто, це дуже суб'єктивно, як екзистенційне, онтологічне зло. Спроба перетворити людину на щось, що можна пересунути, поставити догори дригом, кинути в когось, і воно полетить і вб'є, якщо треба. 

Такий ризик є, ми не імунні. Те, що ми боремося за свою свободу, не робить нас імунними від того, аби ми в процесі боротьби за неї раптом не почали втрачати розуміння того, наскільки вона для нас важлива, і не спробували трішки нею поступитися. Мені здається, що цього робити в жодному разі не можна. Тоді ми втратимо просто внутрішнє наповнення цієї боротьби. 

Мені дуже пощастило, не лише тому, що я можу зараз це говорити, не лише тому, що я тут. Скажу чесно, те, про що я говорив своїй дуже близькій подрузі, моїй кумі: коли я їхав в поїзді, в якийсь момент мене трохи піднакрило, що я їду в «Інтерсіті», і читаю швидкість 120 кілометрів на годину українською мовою, а не сиджу на бараку і думаю про те, як я буду їхати коли-небудь, може, якщо мені пощастить в «Інтерсіті». Ці речі ще відбуваються. 

Мені пощастило, тому що наслідки для здоров'я у мене, звісно є – там немає здорових людей – але вони менші набагато, ніж у дуже багатьох хлопців і дівчат. Мені пощастило в плані жорстокого поводження, воно було, знову таки, немає людей, з якими не проводилися би там жорстоко. Але те, що було зі мною, не до порівняння з деякими іншими випадками, з якими я стикався. 

Мені пощастило, що попри тотальну вбогість того, що там оточує, – а це крім жорстокості саме вбогість, – вбогість телевізора, вбогість маскульту, вбогість сучасної попси, яка лунає, убогість мови, якою з тобою спілкуються. Я зараз не про російську, я зараз про словниковий запас і взагалі манеру поведінку. Попри це все, у мене немає відчуття, що це згаяний час. 

Я знаю, що у деяких хлопців було таке відчуття, вони ним ділилися. У мене нема такого відчуття. У мене був час подумати, у мене був час поспостерігати, дійти до якихось висновків. Була змога зробити крок в бік і подивитися трохи з боку в такій більш людській перспективі на те, що відбувається. 

Мені здається, що нам всім іноді це треба робити. Ну і ще раз маю сказати, що я там переконався, наскільки життєво важливо те, що наші журналісти і журналістки роблять. Дуже важливо. Не для політичної системи, вибачте, не для незалежності держави, хоча для цього всього теж. Для людини, щоб вона лишалася людиною, яка усвідомлено і поінформовано ухвалює власні особисті або політичні вибори. І цими виборами вибудовує себе на майбутнє. Це дуже важлива наша робота, про що ми іноді на конвеєрі повсякдення просто можемо забути, іноді про це варто згадувати. Я дуже радий вас бачити, дуже дякую вам. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Новые санкции против РФ. Европа действует
Корреспондент
2025-05-20T20:03:54Z
Каллас сделала заявление по поводу санкций против РФ
Корреспондент
2025-05-20T19:57:09Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
У Свинки Пеппы родилась сестричка: новая героиня мультсериала
Корреспондент
2025-05-20T16:51:01Z
Представители двух стран на "Евровидении-2025" просят дисквалифицировать Украину и Израиль: известна причина
UAToday
2025-05-20T16:01:21Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 21 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-20T15:30:12Z
Чем помыть окна, чтобы стекло было идеально прозрачным и сияло чистотой до самой зимы
TSN
2025-05-20T09:06:43Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Что делать с нарциссами после цветения, чтобы цветы радовали в следующем году
TSN
2025-05-20T08:52:48Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
В Калифорнии впервые в мире успешно пересадили мочевой пузырь
Корреспондент
2025-05-20T16:39:48Z
Чем опасен телефон в туалете: из-за этой привычки можно попасть на операционный стол
TSN
2025-05-20T14:03:50Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
Эктор Хименес-Браво прошёл военную подготовку
Корреспондент
2025-05-20T16:15:30Z
В столичных заведениях появились "резервы" для военнопленных: что это значит
TSN
2025-05-20T14:06:20Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
СМИ подсчитали количество российских дезертиров
Корреспондент
2025-05-20T18:39:33Z
Гороскоп на среду 21 мая 2025 года
UAToday
2025-05-20T16:18:53Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Прокуратура разъяснила ситуацию по приговору партизану из Сумской области
Корреспондент
2025-05-20T19:33:54Z
В Киевской области агропредприятия не поделили землю, есть пострадавший
Корреспондент
2025-05-20T17:09:39Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Танкеры скрывают маршруты поставок российской нефти
Корреспондент
2025-05-20T17:33:18Z
Украина призвала G7 снизить предельную цену на российскую нефть до $30
Корреспондент
2025-05-20T16:48:21Z
Япония и Швеция профинансировали автотрансформаторы для Укрэнерго
Корреспондент
2025-05-20T16:15:26Z
Как приватизировать жилье в Украине: кто имеет право и какие документы нужны
VGorode
2025-05-20T14:24:49Z
Китай сократил экспорт смартфонов в США до минимума с 2011 года
Корреспондент
2025-05-20T13:30:29Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Во Вьетнаме обнаружены уникальные деревянные двухкорпусные лодки
Корреспондент
2025-05-20T19:54:34Z
Microsoft добавляет ИИ-функции в файловом проводнике в Windows
Корреспондент
2025-05-20T18:21:52Z
"Машина времени" в Запорожье: как ученые реализовывают уникальный проект
TSN
2025-05-20T11:48:56Z
В России в третий раз за месяц "упали" госсервисы
Корреспондент
2025-05-20T11:24:56Z
Не работают даже экстренные линии: масштабный сбой связи парализовал Испанию
TSN
2025-05-20T10:51:39Z
Дрон-перехватчик Sting впервые сбил Shahed
Корреспондент
2025-05-20T09:57:47Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Пять украинок примут участие в главном раунде Уимблдона-2025
Корреспондент
2025-05-20T20:33:55Z
Динамо продлило контракт с перспективным нападающим
Корреспондент
2025-05-20T20:12:46Z
Атлас объяснил, почему Усику нужно опасаться Дюбуа
Корреспондент
2025-05-20T19:36:22Z
Манчестер Сити выбирает среди трех претендентов на место Де Брюйне
Корреспондент
2025-05-20T19:27:47Z
Временный чемпион объяснил, почему отказался от боя с Владимиром Кличко
Корреспондент
2025-05-20T18:48:30Z