MY.UAНовини
Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян
Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян

Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян

Через чотири роки сподівань Кабінет міністрів визначився з підвищенням зарплатні педагогам. Виконання постанови про мінімальний оклад на рівні чотирьох прожиткових мінімумів відкладено на “після війни” і більше - через рік після скасування воєнного стану. Як компенсацію в умовах війни освітянам даватимуть по 1000 гривень. І то не всім, а вибраним. На всіх не вистачає грошей...

Юрист і психолог Лілія Орел знає життя освітян зсередини, бо сама працює серед них і надає колегам консультації з питань захисту прав. Які проблеми, окрім безгрошів’я, доводиться долати наставникам нашого майбутнього, чому вони йдуть з державних шкіл і який бачать вихід із кризи – про це в юрист розповіла Коротко про.

Розділені на два табори

Юрист і психолог Лілія Орел. Фото: ФБ Ліліля Орел

- Ліліє, у вас багато підписників у соцмережах і велике коло спілкування. Либонь, ділилися освітяни своїми відчуттями, коли дізналися, що їм 1000 гривень додадуть?
- Так, ділилися. Почуття у людей змішані, але домінуюче почуття - образа. Так, вони чекали підвищення зарплатні, але ж не на 1000 гривень. Та хай би навіть ці гроші були унормовані законом.
Також людей зачіпає, коли піднімають заробітню плату в якійсь іншій сфері, то це сприймається як належне, без рекламних кампаній. Тут же просто ажіотаж на всю країну: вчителям додали грошей! Це не сприяє підняттю настрою.
Проте педагоги відмічають, якби вони мовчали, то нічого їм би не дали. Писалося ж багато і в соцмережах, і в пресі про масові звільнення і що з цим треба щось робити. Уряд дослухався, хай хоч би так.

- Дошкільна, позашкільна, професійно-технічна освіта залишилися поза бортом “воєнної тисячі”. У соцмережах гірко іронізують, що педагогів поділили за ступенем користі.

- Так, це важко сприйняти, бо кожний педагог заслуговує, щоб його цінували. Чому поділили? Спробую навести власне припущення. Найбільше піднімали “хвилю” педагоги загальноосвітніх шкіл. На превеликий жаль, вихователів ми мало чуємо і бачимо. Вони сором’язливі, можливо, це і спрацювало.

Не чутно було голосів і від представників професійно-технічної освіти. Можливо, тому, що зараз вибудовується стратегія профільної освіти, а може, і тому, що “професійники” не схильні так об’єднуватися, як “школярники”, вони навіть у соцмережах не дуже спілкуються. Треба, щоб хтось представляв їх інтереси, нагадав про них.

От і вийшло: всі освітяни, всі працюють з дітьми, але вже розділені на два табори.

Надбавка – не стала величина

- Чому саме надбавка, а не підвищення зарплати? Це може означати, що сьогодні додали тисячу, а завтра не додали?

- Так, можна дати – можна забрати. Тому вона і надбавка, нестабільна величина. Можливо, розмір буде збільшено, як обіцяють, з 1 вересня 2025 року, а може й ні. Все залежить від наявності коштів у бюджеті.

- На згадку спадає надбавка за престижність професії вчителя: не більше 30% і не менше 5% від посадового окладу. У багатьох школах, особливо на периферії, кажуть, що дають тільки 5%, і ніяких критеріїв оцінки престижності немає.

- Так, критеріїв немає, все залежить від фонду оплати праці. Цікаво, що на сайті у листі Міносвіти «Про розрахунок обсягу освітньої субвенції на 2024 рік» зазначено, що на виплати надбавки за престижність виділено 25% від окладу. Я виклала це у соцмережі, виділила червоним. І отримала коментарі, що "у нас" дають тільки 5%, а деякі писали, що і тих нема.

Постає питання: куди діваються гроші, якщо міністерство виділяє їх з розрахунку 25%, а в громадах виплачують по 5%? Має ж бути якийсь контроль, якесь звітування, де ділися 20%. Але все замовчується.

Юридично не захищені

- Поєднання професій юриста і психолога декому може здатися незвичним. З якої починали?

- За першою освітою я юрист, працювала викладачем у виші, була юристом в органах державної влади. Коли перебувала у відпусті по догляду за дитиною, вивчилася на психолога і переключилася на цей фах. Але ж юридичної жилки не позбудешся.

Я побачила, що психологи у школі юридично не захищені, нікому розтлумачити їхні права. Наприклад, був момент, коли говорили, що на будь-який психологічний супровід дітей потрібна згода їх батьків. А це і діагностика, і корекція, і консультування, і просвіта. Деякі батьки не хотіли, щоб психолог проводив профілактичні бесіди з дітьми. То як бути, коли заходиш у клас, де від одних сімей є згода, а від других немає?

Я вивчила це питання. З'ясувалось, що нормативні акти передбачають згоду тільки в тих випадках, коли йдеться про індивідуальну діагностику і корекцію. Розповіла про це на своєму YouTube-каналі і отримала багато відгуків. Далі почала викладати відео для психологів про їх права, унормування робочого часу, порядок ведення документації тощо.

Тему довелося розвивати, переходячи на індивідуальні консультації. Бо з'ясувалося, що юридичні питання дуже затребувані у сфері освіти. До психологів приєдналися вчителі, вихователі дитсадків. Щоправда, останні звертаються рідше за інших, можливо, через ту саму сором’язливість.

- А до кого у вашій особі частіше приходять – до юриста чи до психолога?

- До юриста. І от тут я скажу, як воно поєднується. Під час консультацій у Zoom стається так, що розмова про права і обов’язки переростає в психологічну бесіду. Бо людина не знає, яке їй ухвалити рішення: звільнитися чи залишитися, наполягати на своєму чи дозволити конфлікту згасати без розвитку, як говорити з керівником, вибудовувати стосунки з колегами. Таке дуже часто буває.

- З чим найчастіше звертаються?

- Я завжди кажу, що у мене сезонна робота. На початку навчального року це розподіл навантаження. Зараз - сезон атестацій. Протягом всього року виникають питання, які стосуються робочого часу – тривалості, чергувань.

Багато запитань щодо документації, бо іноді вчителя навантажують тим, що він не має робити, а також щодо трудових контрактів – закінчення, продовження, відпустки, звільнення.

“А хто вони мені такі”

- Вчителі, особливо мовники і математики, скаржаться, що у них ледь не цілодобова робота. Закінчується школа - починаються зошити. Нормування є?

- Так, все має бути в межах педагогічного навантаження. Якщо вчитель має 20 годин на тиждень, то це його робочий час. Хоча достеменно системного регулювання немає. Наприклад, педагогічна нарада або якісь заходи – це у робочий чи вільний час? Тому я кажу, що такі питання треба регулювати в колективному договорі, правилах внутрішнього розпорядку.

- А багато педагогів не знають свої права?

- Так, досить багато. Але справа навіть не у незнанні. Питання, з якими я стикаюся, свідчать, що у навчальних закладах є своя “внутрішня конституція”. Основний закон звучить так: як скаже керівник, так і буде. Я надаю допомогу у письмовій формі. Розтлумачую закон та нормативні акти, роблю посилання. Але все може ігноруватися керівником. Якщо виконується, то з конфліктами.

Наприклад, з нормативних актів випливає, що педагог має право атестуватися в цьому році. Після консультації він іде до директора і каже: зверніть увагу ось на те і те. Директор відповідає: ні, і крапка.

Навіть коли людина отримує аналогічну відповідь на лист до міністерства, до омбудсмена, керівник може заявити: а вони мені ніхто. Про це треба вголос говорити, бо подібних випадків дуже багато.

Конкуренція і мобінг

- Дивно, атестація – це перевірка на профпридатність, профзростання. Керівники шкіл мають бути зацікавлені у кадрах, які не бояться і хочуть атестуватися.

- Все не так просто. Людині, яка успішно пройшла атестацію, мають присвоїти категорію і підвищити зарплату. А якщо всі у закладі отримають вищу категорію, то що далі? Всі на рівні з директором? Отакий ще й суто психологічний момент.

У мене дуже багато запитів щодо мобінгу (перешкоди, приниження у професії). Це ще одна міна, яка ось-ось може вибухнути в освітянському середовищі.

Наведу свіжий приклад: два вчителі випускають 4-ті класи. Наступного навчального року вони мали б набирати перші. Але дітей стало мало – тільки на один клас. І от директор вирішує, що "виграє" учитель, до якого напишуть заяви більше батьків. І робить усе, щоб дітей записували саме до того вчителя, який йому більше подобається. Аж до того, що на сторінці школи у фейсбуці висить фото і заклик: записуйтесь сюди.

Але в нормативних актах ніде не сказано, що питання, хто буде працювати, а хто ні, залежить від волі батьків. Є стаття 42-га Кодексу законів про працю, де йдеться, що проводиться скорочення. І під нього підпадає той, хто має менше стажу і нижчу категорію. Мобінг полягає в тому, що директор цілеспрямовано витискає з роботи людину, яку вважає для себе менш зручною.

- Схоже, школа чимось нагадує армію: командир завжди має рацію, а як не має, то дивись пункт 1-й.

- Звичайно, так не скрізь. Я говорю про конфліктні ситуації, з якими доводиться мати справи. Освітянське середовище контрастне. Є колективи на “казарменому положенні”, а є такі, де розуміння і взаємопідтримка. Директори шкіл також звертаються до мене за консультаціями, як покращити становище вчителів, раціонально розподілити навантаження, щоб не було ображених. В армії ж теж є добрі та дбайливі командири.

- Припустимо, ви надали роз’яснення, в міністерстві його підтвердили, а директор оті папірці відсунув і виставив підлеглого за двері. Є сенс скаржитися у райвно чи міськвно? Чи керівна вертикаль себе захищає?

- Вертикаль захищає. Більш дієве звертання до суду. Найчастіше позови подають, коли незаконно була оголошена догана. У моїй практиці є випадок, коли в одній школі педагогу не дозволяли зберегти категорію, яку присвоїли в іншому закладі. Справа була виграна, інші справи також досить часто виграються.

Хто такі “яжемами” і чому вони беруть гору

- Останніми роками загострилися стосунки між сім’ями і школою. Батьки скаржаться на грубість, упередженість учителів. Учителі – на агресивність “яжемам” і “яжетат”, які в усьому вигороджують своїх дітей. Настрої в суспільстві такі, що пріоритетність на боці батьків.

- Скажу як психолог про категорію “яжемама”. 99% - це ті матері, які, як правило, не перебувають в емоційному контакті зі своєю дитиною. Коли виникає конфлікт у школі, то мати - це підсвідомо відбувається - починає захищати свою дитину. І тут вони входять у контакт, бо починають "дружити" проти школи. Так мати компенсує моменти, коли недодала дитині уваги.

Я завжди говорю педагогам: перш ніж вступити у суперечку із завзятою мамою, треба самому зрозуміти: зі мною як з педагогом все добре, я маю дати можливість мамі з’єднатися з дитиною, але не через конфлікт зі мною. Поговорити, з’ясувати, в чому першопричина, разом подумати, як бути далі. Хоча це, звичайно, не завжди спрацьовує.

Зараз всі борються за принцип дитиноцентризму, партнерства, за те, що педагог зобов’язаний володіти високими моральними якостями. Але в дечому вже доходить до абсурду. У вчителя фактично не залишилось прав і важелів впливу. Якщо він підвищив голос, занизив, як здається батькам, оцінки, то треба обов’язково бігти до школи і влаштовувати розбірки. Аж до образ і приниження вчителя. Проблема в тому, що директор школи часто займає відсторонену позицію. Вчителі не мають відчуття захисту.

- Можливо, позиція директора в тому, щоб не роздмухувати конфлікт?

- Можливо, так. Але скажу більше: там, де директор стає на бік педагога і виконує роль мудрого арбітра, ми навіть не дізнаємося, що в школі був конфлікт. Розголосу набувають саме інциденти, коли батьки відчувають з боку директора острах підтримувати вчителя.

Зміни відбуваються, але не такі, що допомагають

- Влітку був великий відтік вчителів із державних закладів. А що відбувається зараз?

- Звільнення продовжуються. Але якщо влітку люди просто йшли з професії, то зараз переходять у онлайн-школи або інші приватні проєкти. Спершу паралельно працюють в школі комунальної власності і якомусь проєкті, а потім йдуть туди на повну зайнятість. Кажуть, що отримують не тільки ліпші фінансові умові, а й вищу моральну оцінку праці.

- Як ви вважаєте, в системі державної освіти вже назріла та криза, про яку говорять дуже давно?

- Криза – це не просто певний стан. Криза – це про те, що треба щось змінювати. Треба під іншим кутом дивитися на принцип дитиноцентризму. Що стосується оплати праці педагога, то тут годі щось виправдовувати. Через низькі зарплати професія старіє, молодь отримує освіту, але не йде працювати на такі гроші.

Про подолання кризи самі вчителі говорять так: дайте нам працювати. Бо дуже багато якихось реформ, новацій, вимог щось оптимізувати без розуміння мети. Візьмемо хоча б рекомендації з оцінювання учнів 5-7-х класів. Вони не чіткі, можуть трактуватися по-різному. Вчителі звикли до однієї системи, тепер вимагають іншу, а що це дає? Тільки нові папери і шарпання нервів.

В освіті весь час щось міняють, але це не ті зміни, які допомагають подолати кризу.

Діти хочуть мати користь з того, чому їх вчать

- Якою ваші клієнти бачать школу, у якій би хотілося працювати?

- Це школа, де немає утиску з боку керівництва, де все чітко і зрозуміло. Педагоги - такі люди, які люблять чіткість. Зокрема, щодо системи оцінювання і графіку роботи. Бо дуже часто скаржаться, що поставили перший урок, а потім п’ятий, і день нанівець. Щоб менше було паперового навантаження. Щоб суспільство дивилося на вчителів не так прискіпливо і більше довіряло, що вони впораються з дітьми. Щоб дітей було менше у класах, бо скупченість – це додаткове нервове навантаження і на педагогів, і на дітей. Щоб діти, зрештою, були мотивовані до навчання.

- До речі, чимало вчителів відзначають, що хороші оцінки для школярів уже не в такому пріоритеті, як було раніше.

- На втрату мотивації багато що впливає. Але хочу відмітити, що зараз у соціальних мережах шириться хвиля, що оцінки - не головне, що “трієчник” краще влаштовується в житті, ніж "відмінник". Старання в школі штучно знецінюються. А ще війна, невизначеність майбутнього...

Іще скажу на захист дітей. Вони не такі, як були раніше, це не радянські діти, які мріяли стати космонавтами або великими вченими. Це неповнолітні практики. Вони розуміють, що дуже багато занять і завдань у школі не пов’язані з життям, їх ніде не застосуєш. Діти хочуть мати користь з того, чому вчаться, і це нормально. Коли ми їм говоримо, що складні формули і теореми розвивають пам’ять, то лукавимо: не розвивають. Натомість занижують самооцінку і викликають тривожність у тих, хто з ними не справляється. Дитина розуміє, що вона відстала, і це треба виправдати, бо психіка має захисні механізми. Звідси і пішло самозаспокоєння, що коли я буду “трієчником”, то краще влаштуюся в житті, бо так пишуть популярні блогери.

У нас хороші, розумні діти. Просто шкільні програми мають складатися так, щоб вони бачили, як ця наука буде корисна їм у житті.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хливнюк відмовився від премії Магнітського
УкраинФорм
2024-11-18T11:33:09Z
Режисер фільму «Догма» анонсував сиквел із Меттом Деймоном і Беном Аффлеком
ITC
2024-11-18T11:26:52Z
Фінал фільму «Дедпул і Росомаха» перезняли за 1,5 дня — ось якою мала бути альтернатива
ITC
2024-11-18T11:26:15Z
Закохав у себе українців: де зараз і як виглядає в житті актор серіалу "Реванш" Євген Лісничий
24tv
2024-11-18T11:18:16Z
У Росії суд зобов'язав лідера Rammstein виплатити круглу суму за скасований концерт
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T11:09:22Z
Відторгнення. Стрічка про прірву між ветеранами й тими, до кого вони повертаються
Детектор М
2024-11-18T11:01:32Z
Премʼєра серіалу «Батьківський комітет» відбудеться 23 листопада на «1+1 Україна»
Детектор М
2024-11-18T10:51:02Z
Конан О’Браєн вперше проведе церемонію Оскар
1News
2024-11-18T10:48:53Z
Анджеліна Джолі вперше за тривалий час показалася на публіці з 16-річним сином – копією Бреда Пітта
TSN
2024-11-18T10:46:31Z
Росіяни атакували цивільну інфраструктуру Одеси, є загиблі й поранені
УкраинФорм
2024-11-18T11:28:00Z
Коли Україну накриє сніг: стала відома дата сильного похолодання
GlavRed
2024-11-18T11:27:25Z
"Це просто фільм жахів, земля горіла": очевидці в Одесі розповіли про кривавий обстріл Росії
TSN
2024-11-18T11:21:21Z
Горять будинки, мертві люди лежать серед вулиці: жахливі кадри з місця обстрілу Одеси
24tv
2024-11-18T11:09:07Z
Тіла вбитих лежать просто на вулиці: РФ вдарила по житлових будинках в Одесі
GlavRed
2024-11-18T11:04:24Z
Партизани пошкодили залізничне полотно біля Маріуполя, де окупанти прокладають колію до РФ
УкраинФорм
2024-11-18T11:00:56Z
У Києві викрили п'ятьох перекупників залізничних квитків
Комсомольская правда
2024-11-18T11:00:53Z
Багато загиблих та поранених: РФ завдала страшного удару по Україні, подробиці
Политека
2024-11-18T10:44:55Z
РФ найактивніше атакує на двох напрямках
1News
2024-11-18T10:37:43Z
ЄС спрямує €100 мільйонів на підтримку народу Грузії - Боррель
УкраинФорм
2024-11-18T11:39:42Z
Це не випадкові удари – це показові удари, - Зеленський відреагував на обстріл Одеси
24tv
2024-11-18T11:39:23Z
Проект "Хочу к своим" нагадав всім колаборантам та зрадникам: цікаві росії тільки в якості матеріалу для пропаганди
Знай
2024-11-18T11:38:55Z
Комітет Верховної Ради ухвалив рішення щодо збереження 64% ПДФО в бюджетах громад на 2025 рік
ZN UA
2024-11-18T11:38:53Z
"Люди для влади РФ — це набої": військовий оглядач проаналізував втрати ворога
Хвиля
2024-11-18T11:36:54Z
Австрія виділяє ще €8 мільйонів на гуманітарну допомогу українцям
УкраинФорм
2024-11-18T11:36:18Z
Дозвіл Києву бити по території Росії: штаб Трампа зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T11:31:47Z
Україна отримала дозвіл на далекобійні удари по Росії: як на це реагували у світі
24tv
2024-11-18T11:30:01Z
Чому ізраїльтяни в більшості підтримали Дональда Трампа на виборах? — WSJ
ZN UA
2024-11-18T11:28:18Z
Як зберігати волоські горіхи, щоб вони залишалися смачними та свіжими до 18 місяців
TSN
2024-11-18T11:06:25Z
Яка користь дерунів для здоров'я: ви будете здивовані
TSN
2024-11-18T10:36:04Z
Короткозорість у дітей зростає — ось як захистити зір
Portaltele
2024-11-18T10:05:34Z
Чому дієти та марафони не допомагають схуднути
24tv
2024-11-18T09:39:47Z
Як зорі допоможуть впоратися з витратами цього тижня
360ua.news
2024-11-18T09:06:39Z
Учасницю "Холостяка-13", яка має інвалідність, захейтили: дівчина відповіла на критику
24tv
2024-11-18T09:00:26Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
ВВП України за 10 місяців зріс на 4,2%
УкраинФорм
2024-11-18T11:39:08Z
Перша плавуча сонячна електростанція з'явилась у Китаї
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T11:36:15Z
Греція продовжила заборону на перевалку російської нафти у своїх водах
УкраинФорм
2024-11-18T11:31:26Z
У Верховному Суді розглянуть ключову справу ПриватБанку проти підприємств ексвласників, яка впливає на Коломойського і Боголюбова в США
ZN UA
2024-11-18T11:26:16Z
Війна, брак робочої сили, дефіцит електроенергії, податковий прес, втрата ресурсів… Але загалом прогноз оптимістичний
ZN UA
2024-11-18T11:20:54Z
Уряд планує чергове підвищення податків у 2025 р
AgroNews
2024-11-18T11:16:34Z
Скільки коштуватиме 1 куб газу у грудні 2024
24tv
2024-11-18T11:09:40Z
У рамках "Земельного банку" за тиждень провели аукціонів на 27 мільйонів гривень
24tv
2024-11-18T11:09:19Z
Маркетплейс для просування IT-компаній: 50 тисяч людей відвідали CodeUA у перші години після запуску
УкраинФорм
2024-11-18T10:47:53Z
21 листопада — зустріч з Максимом Девізоровим та Юрієм Мацарським в межах проєкту «Вечори критичного мислення»
Детектор М
2024-11-18T11:38:11Z
Дзвонити немає сенсу: українців обдурили з "гарячою лінією" для скарг на ТЦК
Знай
2024-11-18T11:30:11Z
У Литві звільнили телеведучого, який закликав забирати дітей у тих, хто дивиться фільми російською
Детектор М
2024-11-18T11:28:10Z
Коли будуть зимові канікули для школярів та студентів 2024−2025: нові зміни
VGorode
2024-11-18T11:27:20Z
98-річний чоловік отримав диплом про закінчення середньої школи
TSN
2024-11-18T11:21:40Z
27 листопада — вебінар «Розірвати коло: Як висвітлювати тему домашнього насильства без стереотипів»
Детектор М
2024-11-18T11:20:43Z
Слідами минулого: яку моторошну таємницю зберігає покинутий літній табір для дітей
Фокус
2024-11-18T11:15:32Z
У Лівані українська громада долучилася до молебню за мир в Україні
УкраинФорм
2024-11-18T11:13:13Z
ЗСУ зможуть стріляти ракетами ATACAMS углиб російської території
AutoCentre
2024-11-18T11:07:45Z
Важливо бути важливим: чому і як працює ефект Даннінга-Крюгера
24tv
2024-11-18T11:39:58Z
Гості на порозі: 10 простих способів створити вдома святкову атмосферу
24tv
2024-11-18T11:30:11Z
"Олів'є" і поруч не стояло: новий рецепт шикарного салату "Віночок" на Новий рік
GlavRed
2024-11-18T11:27:11Z
Генерація мандрівників: чому покоління Z використовує подорожі для кар'єри
24tv
2024-11-18T11:09:57Z
Як зрозуміти, що перед вами заздрісник: 3 ключові ознаки
TSN
2024-11-18T10:37:51Z
Що не можна ставити на стіл на Новий рік 2025: Змія не оцінить і відбере удачу
TSN
2024-11-18T10:36:48Z
Чим найкраще вкрити кущі полуниці на зиму, щоб вони добре перенесли морози
TSN
2024-11-18T10:36:36Z
Чи викопувати лілії на зиму: поради садівників
TSN
2024-11-18T10:36:19Z
Просто похрумтіти, чи здивувати гостей: готуємо цибулеві кільця в хрумкому клярі вдома
24tv
2024-11-18T10:33:50Z
Фудзі підкорилась – українці на вершині подіуму!
AutoCentre
2024-11-18T11:37:45Z
Довбик: Намагатимемося виграти Албанію, щоб посісти друге місце та потрапити в Лігу А
Football.ua
2024-11-18T11:35:15Z
Українка Олійникова удруге в кар'єрі зіграє в «основі» змагань WTA 125
УкраинФорм
2024-11-18T11:31:41Z
Бентанкур отримав тривалу дискваліфікацію за расизм на адресу Сона
Football.ua
2024-11-18T11:26:33Z
Світлана Грушко судитиме матч жіночої Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-18T11:13:34Z
Він ідеальний півзахисник, – Зідан назвав найважчого суперника у своїй кар'єрі
24tv
2024-11-18T11:03:25Z
Лев: Зробив єдине виключення з власних принципів у кар’єрі — для Мусіали
Football.ua
2024-11-18T10:58:42Z
Зручний суперник, але з ложкою дьогтю: історія ігор України з Албанією перед битвою в Лізі націй
24tv
2024-11-18T10:33:15Z
Модрич: Немає більшої честі, ніж носити футболку збірної Хорватії
Football.ua
2024-11-18T10:31:55Z
У ДТП на Київщині постраждали дев'ятеро людей, серед них - дитина
УкраинФорм
2024-11-18T11:39:28Z
На Мадейрі утворився водяний смерч: моторошні кадри
24tv
2024-11-18T11:39:13Z
Суд дав чиновникам від 7 до 8 років в'язниці за розтрату 3,5 мільйона підприємства Укроборонпрому
УкраинФорм
2024-11-18T11:37:16Z
У Словенії внаслідок авіакатастрофи невеликого літака загинули троє осіб
Европейская правда
2024-11-18T11:35:18Z
Серед загиблих в Одесі – поліцейський і медик, серед поранених – дитина
24tv
2024-11-18T11:33:48Z
СБУ нейтралізувала на Дніпропетровщині банду рекетирів на чолі з місцевим депутатом
УкраинФорм
2024-11-18T11:22:23Z
Українець розповідав у Telegram про місця дислокації ЗСУ
InternetUA
2024-11-18T11:20:04Z
У Луцьку п’яний водій врізався в натовп людей
TSN
2024-11-18T11:18:33Z
На Прикарпатті оперативно затримали зловмисника, який підпалив автівку сусіда
Украина Криминальная
2024-11-18T11:15:35Z
Новий погляд на еволюцію Всесвіту
360ua.news
2024-11-18T11:39:35Z
Half-Life 2 досягла історичного рекорду під час святкування свого 20-річчя
24tv
2024-11-18T11:33:21Z
Науковці створили “плащ-невидимку” для захисту від акул
InternetUA
2024-11-18T11:16:20Z
В Україні стартував Тиждень цифрової грамотності
УкраинФорм
2024-11-18T11:13:14Z
Зовсім інша Земля: астрономи виявили найщільнішу планету у своєму класі
Фокус
2024-11-18T11:12:51Z
Apple розглядає можливість випуску власних брендованих телевізорів
24tv
2024-11-18T11:03:58Z
Батареї, котрі працюватимуть на відходах: у Фінляндії представили нову технологію
InternetUA
2024-11-18T11:01:09Z
Ціна помилки: пара через неточність на купюрі може розбагатіти
Фокус
2024-11-18T10:51:14Z
Власники iPhone чують розмови чужих людей у динаміку через невідомий збій
ITC
2024-11-18T10:19:58Z
У Київ привезли найшвидший універсал у світі
Топ Жир
2024-11-18T11:36:27Z
Новий електричний кросовер BMW iX3 показали до прем’єри
AutoGeek
2024-11-18T11:25:11Z
Простояв 53 роки в гаражі: виявлено культовий спорткар за $100 000 у новому стані
Фокус
2024-11-18T11:21:18Z
Оновлений Lexus ES дебютував у Гуанчжоу
360ua.news
2024-11-18T11:09:32Z
Випустять лімітованою серією: Geely та Baidu показали електричний гіперкар з автопілотом
AutoGeek
2024-11-18T10:57:33Z
Електричний кросовер Audi Q4 e-tron заступив на службу в поліцію
AutoGeek
2024-11-18T10:25:09Z
Названі регіони України з найбільшими обсягами продажу нових авто
AutoCentre
2024-11-18T10:11:54Z
У Києві помітили колекційний суперкар Ford GT який вважали зниклим
Топ Жир
2024-11-18T10:09:49Z
Від $15 000: Chery представив ефектний електричний позашляховик у ретростилі
AutoGeek
2024-11-18T09:52:10Z