MY.UAНовини
Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян
Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян

Вчителі почуваються незахищеними, ображеними і безправними - юрист і психолог про настрої освітян

Через чотири роки сподівань Кабінет міністрів визначився з підвищенням зарплатні педагогам. Виконання постанови про мінімальний оклад на рівні чотирьох прожиткових мінімумів відкладено на “після війни” і більше - через рік після скасування воєнного стану. Як компенсацію в умовах війни освітянам даватимуть по 1000 гривень. І то не всім, а вибраним. На всіх не вистачає грошей...

Юрист і психолог Лілія Орел знає життя освітян зсередини, бо сама працює серед них і надає колегам консультації з питань захисту прав. Які проблеми, окрім безгрошів’я, доводиться долати наставникам нашого майбутнього, чому вони йдуть з державних шкіл і який бачать вихід із кризи – про це в юрист розповіла Коротко про.

Розділені на два табори

Юрист і психолог Лілія Орел. Фото: ФБ Ліліля Орел

- Ліліє, у вас багато підписників у соцмережах і велике коло спілкування. Либонь, ділилися освітяни своїми відчуттями, коли дізналися, що їм 1000 гривень додадуть?
- Так, ділилися. Почуття у людей змішані, але домінуюче почуття - образа. Так, вони чекали підвищення зарплатні, але ж не на 1000 гривень. Та хай би навіть ці гроші були унормовані законом.
Також людей зачіпає, коли піднімають заробітню плату в якійсь іншій сфері, то це сприймається як належне, без рекламних кампаній. Тут же просто ажіотаж на всю країну: вчителям додали грошей! Це не сприяє підняттю настрою.
Проте педагоги відмічають, якби вони мовчали, то нічого їм би не дали. Писалося ж багато і в соцмережах, і в пресі про масові звільнення і що з цим треба щось робити. Уряд дослухався, хай хоч би так.

- Дошкільна, позашкільна, професійно-технічна освіта залишилися поза бортом “воєнної тисячі”. У соцмережах гірко іронізують, що педагогів поділили за ступенем користі.

- Так, це важко сприйняти, бо кожний педагог заслуговує, щоб його цінували. Чому поділили? Спробую навести власне припущення. Найбільше піднімали “хвилю” педагоги загальноосвітніх шкіл. На превеликий жаль, вихователів ми мало чуємо і бачимо. Вони сором’язливі, можливо, це і спрацювало.

Не чутно було голосів і від представників професійно-технічної освіти. Можливо, тому, що зараз вибудовується стратегія профільної освіти, а може, і тому, що “професійники” не схильні так об’єднуватися, як “школярники”, вони навіть у соцмережах не дуже спілкуються. Треба, щоб хтось представляв їх інтереси, нагадав про них.

От і вийшло: всі освітяни, всі працюють з дітьми, але вже розділені на два табори.

Надбавка – не стала величина

- Чому саме надбавка, а не підвищення зарплати? Це може означати, що сьогодні додали тисячу, а завтра не додали?

- Так, можна дати – можна забрати. Тому вона і надбавка, нестабільна величина. Можливо, розмір буде збільшено, як обіцяють, з 1 вересня 2025 року, а може й ні. Все залежить від наявності коштів у бюджеті.

- На згадку спадає надбавка за престижність професії вчителя: не більше 30% і не менше 5% від посадового окладу. У багатьох школах, особливо на периферії, кажуть, що дають тільки 5%, і ніяких критеріїв оцінки престижності немає.

- Так, критеріїв немає, все залежить від фонду оплати праці. Цікаво, що на сайті у листі Міносвіти «Про розрахунок обсягу освітньої субвенції на 2024 рік» зазначено, що на виплати надбавки за престижність виділено 25% від окладу. Я виклала це у соцмережі, виділила червоним. І отримала коментарі, що "у нас" дають тільки 5%, а деякі писали, що і тих нема.

Постає питання: куди діваються гроші, якщо міністерство виділяє їх з розрахунку 25%, а в громадах виплачують по 5%? Має ж бути якийсь контроль, якесь звітування, де ділися 20%. Але все замовчується.

Юридично не захищені

- Поєднання професій юриста і психолога декому може здатися незвичним. З якої починали?

- За першою освітою я юрист, працювала викладачем у виші, була юристом в органах державної влади. Коли перебувала у відпусті по догляду за дитиною, вивчилася на психолога і переключилася на цей фах. Але ж юридичної жилки не позбудешся.

Я побачила, що психологи у школі юридично не захищені, нікому розтлумачити їхні права. Наприклад, був момент, коли говорили, що на будь-який психологічний супровід дітей потрібна згода їх батьків. А це і діагностика, і корекція, і консультування, і просвіта. Деякі батьки не хотіли, щоб психолог проводив профілактичні бесіди з дітьми. То як бути, коли заходиш у клас, де від одних сімей є згода, а від других немає?

Я вивчила це питання. З'ясувалось, що нормативні акти передбачають згоду тільки в тих випадках, коли йдеться про індивідуальну діагностику і корекцію. Розповіла про це на своєму YouTube-каналі і отримала багато відгуків. Далі почала викладати відео для психологів про їх права, унормування робочого часу, порядок ведення документації тощо.

Тему довелося розвивати, переходячи на індивідуальні консультації. Бо з'ясувалося, що юридичні питання дуже затребувані у сфері освіти. До психологів приєдналися вчителі, вихователі дитсадків. Щоправда, останні звертаються рідше за інших, можливо, через ту саму сором’язливість.

- А до кого у вашій особі частіше приходять – до юриста чи до психолога?

- До юриста. І от тут я скажу, як воно поєднується. Під час консультацій у Zoom стається так, що розмова про права і обов’язки переростає в психологічну бесіду. Бо людина не знає, яке їй ухвалити рішення: звільнитися чи залишитися, наполягати на своєму чи дозволити конфлікту згасати без розвитку, як говорити з керівником, вибудовувати стосунки з колегами. Таке дуже часто буває.

- З чим найчастіше звертаються?

- Я завжди кажу, що у мене сезонна робота. На початку навчального року це розподіл навантаження. Зараз - сезон атестацій. Протягом всього року виникають питання, які стосуються робочого часу – тривалості, чергувань.

Багато запитань щодо документації, бо іноді вчителя навантажують тим, що він не має робити, а також щодо трудових контрактів – закінчення, продовження, відпустки, звільнення.

“А хто вони мені такі”

- Вчителі, особливо мовники і математики, скаржаться, що у них ледь не цілодобова робота. Закінчується школа - починаються зошити. Нормування є?

- Так, все має бути в межах педагогічного навантаження. Якщо вчитель має 20 годин на тиждень, то це його робочий час. Хоча достеменно системного регулювання немає. Наприклад, педагогічна нарада або якісь заходи – це у робочий чи вільний час? Тому я кажу, що такі питання треба регулювати в колективному договорі, правилах внутрішнього розпорядку.

- А багато педагогів не знають свої права?

- Так, досить багато. Але справа навіть не у незнанні. Питання, з якими я стикаюся, свідчать, що у навчальних закладах є своя “внутрішня конституція”. Основний закон звучить так: як скаже керівник, так і буде. Я надаю допомогу у письмовій формі. Розтлумачую закон та нормативні акти, роблю посилання. Але все може ігноруватися керівником. Якщо виконується, то з конфліктами.

Наприклад, з нормативних актів випливає, що педагог має право атестуватися в цьому році. Після консультації він іде до директора і каже: зверніть увагу ось на те і те. Директор відповідає: ні, і крапка.

Навіть коли людина отримує аналогічну відповідь на лист до міністерства, до омбудсмена, керівник може заявити: а вони мені ніхто. Про це треба вголос говорити, бо подібних випадків дуже багато.

Конкуренція і мобінг

- Дивно, атестація – це перевірка на профпридатність, профзростання. Керівники шкіл мають бути зацікавлені у кадрах, які не бояться і хочуть атестуватися.

- Все не так просто. Людині, яка успішно пройшла атестацію, мають присвоїти категорію і підвищити зарплату. А якщо всі у закладі отримають вищу категорію, то що далі? Всі на рівні з директором? Отакий ще й суто психологічний момент.

У мене дуже багато запитів щодо мобінгу (перешкоди, приниження у професії). Це ще одна міна, яка ось-ось може вибухнути в освітянському середовищі.

Наведу свіжий приклад: два вчителі випускають 4-ті класи. Наступного навчального року вони мали б набирати перші. Але дітей стало мало – тільки на один клас. І от директор вирішує, що "виграє" учитель, до якого напишуть заяви більше батьків. І робить усе, щоб дітей записували саме до того вчителя, який йому більше подобається. Аж до того, що на сторінці школи у фейсбуці висить фото і заклик: записуйтесь сюди.

Але в нормативних актах ніде не сказано, що питання, хто буде працювати, а хто ні, залежить від волі батьків. Є стаття 42-га Кодексу законів про працю, де йдеться, що проводиться скорочення. І під нього підпадає той, хто має менше стажу і нижчу категорію. Мобінг полягає в тому, що директор цілеспрямовано витискає з роботи людину, яку вважає для себе менш зручною.

- Схоже, школа чимось нагадує армію: командир завжди має рацію, а як не має, то дивись пункт 1-й.

- Звичайно, так не скрізь. Я говорю про конфліктні ситуації, з якими доводиться мати справи. Освітянське середовище контрастне. Є колективи на “казарменому положенні”, а є такі, де розуміння і взаємопідтримка. Директори шкіл також звертаються до мене за консультаціями, як покращити становище вчителів, раціонально розподілити навантаження, щоб не було ображених. В армії ж теж є добрі та дбайливі командири.

- Припустимо, ви надали роз’яснення, в міністерстві його підтвердили, а директор оті папірці відсунув і виставив підлеглого за двері. Є сенс скаржитися у райвно чи міськвно? Чи керівна вертикаль себе захищає?

- Вертикаль захищає. Більш дієве звертання до суду. Найчастіше позови подають, коли незаконно була оголошена догана. У моїй практиці є випадок, коли в одній школі педагогу не дозволяли зберегти категорію, яку присвоїли в іншому закладі. Справа була виграна, інші справи також досить часто виграються.

Хто такі “яжемами” і чому вони беруть гору

- Останніми роками загострилися стосунки між сім’ями і школою. Батьки скаржаться на грубість, упередженість учителів. Учителі – на агресивність “яжемам” і “яжетат”, які в усьому вигороджують своїх дітей. Настрої в суспільстві такі, що пріоритетність на боці батьків.

- Скажу як психолог про категорію “яжемама”. 99% - це ті матері, які, як правило, не перебувають в емоційному контакті зі своєю дитиною. Коли виникає конфлікт у школі, то мати - це підсвідомо відбувається - починає захищати свою дитину. І тут вони входять у контакт, бо починають "дружити" проти школи. Так мати компенсує моменти, коли недодала дитині уваги.

Я завжди говорю педагогам: перш ніж вступити у суперечку із завзятою мамою, треба самому зрозуміти: зі мною як з педагогом все добре, я маю дати можливість мамі з’єднатися з дитиною, але не через конфлікт зі мною. Поговорити, з’ясувати, в чому першопричина, разом подумати, як бути далі. Хоча це, звичайно, не завжди спрацьовує.

Зараз всі борються за принцип дитиноцентризму, партнерства, за те, що педагог зобов’язаний володіти високими моральними якостями. Але в дечому вже доходить до абсурду. У вчителя фактично не залишилось прав і важелів впливу. Якщо він підвищив голос, занизив, як здається батькам, оцінки, то треба обов’язково бігти до школи і влаштовувати розбірки. Аж до образ і приниження вчителя. Проблема в тому, що директор школи часто займає відсторонену позицію. Вчителі не мають відчуття захисту.

- Можливо, позиція директора в тому, щоб не роздмухувати конфлікт?

- Можливо, так. Але скажу більше: там, де директор стає на бік педагога і виконує роль мудрого арбітра, ми навіть не дізнаємося, що в школі був конфлікт. Розголосу набувають саме інциденти, коли батьки відчувають з боку директора острах підтримувати вчителя.

Зміни відбуваються, але не такі, що допомагають

- Влітку був великий відтік вчителів із державних закладів. А що відбувається зараз?

- Звільнення продовжуються. Але якщо влітку люди просто йшли з професії, то зараз переходять у онлайн-школи або інші приватні проєкти. Спершу паралельно працюють в школі комунальної власності і якомусь проєкті, а потім йдуть туди на повну зайнятість. Кажуть, що отримують не тільки ліпші фінансові умові, а й вищу моральну оцінку праці.

- Як ви вважаєте, в системі державної освіти вже назріла та криза, про яку говорять дуже давно?

- Криза – це не просто певний стан. Криза – це про те, що треба щось змінювати. Треба під іншим кутом дивитися на принцип дитиноцентризму. Що стосується оплати праці педагога, то тут годі щось виправдовувати. Через низькі зарплати професія старіє, молодь отримує освіту, але не йде працювати на такі гроші.

Про подолання кризи самі вчителі говорять так: дайте нам працювати. Бо дуже багато якихось реформ, новацій, вимог щось оптимізувати без розуміння мети. Візьмемо хоча б рекомендації з оцінювання учнів 5-7-х класів. Вони не чіткі, можуть трактуватися по-різному. Вчителі звикли до однієї системи, тепер вимагають іншу, а що це дає? Тільки нові папери і шарпання нервів.

В освіті весь час щось міняють, але це не ті зміни, які допомагають подолати кризу.

Діти хочуть мати користь з того, чому їх вчать

- Якою ваші клієнти бачать школу, у якій би хотілося працювати?

- Це школа, де немає утиску з боку керівництва, де все чітко і зрозуміло. Педагоги - такі люди, які люблять чіткість. Зокрема, щодо системи оцінювання і графіку роботи. Бо дуже часто скаржаться, що поставили перший урок, а потім п’ятий, і день нанівець. Щоб менше було паперового навантаження. Щоб суспільство дивилося на вчителів не так прискіпливо і більше довіряло, що вони впораються з дітьми. Щоб дітей було менше у класах, бо скупченість – це додаткове нервове навантаження і на педагогів, і на дітей. Щоб діти, зрештою, були мотивовані до навчання.

- До речі, чимало вчителів відзначають, що хороші оцінки для школярів уже не в такому пріоритеті, як було раніше.

- На втрату мотивації багато що впливає. Але хочу відмітити, що зараз у соціальних мережах шириться хвиля, що оцінки - не головне, що “трієчник” краще влаштовується в житті, ніж "відмінник". Старання в школі штучно знецінюються. А ще війна, невизначеність майбутнього...

Іще скажу на захист дітей. Вони не такі, як були раніше, це не радянські діти, які мріяли стати космонавтами або великими вченими. Це неповнолітні практики. Вони розуміють, що дуже багато занять і завдань у школі не пов’язані з життям, їх ніде не застосуєш. Діти хочуть мати користь з того, чому вчаться, і це нормально. Коли ми їм говоримо, що складні формули і теореми розвивають пам’ять, то лукавимо: не розвивають. Натомість занижують самооцінку і викликають тривожність у тих, хто з ними не справляється. Дитина розуміє, що вона відстала, і це треба виправдати, бо психіка має захисні механізми. Звідси і пішло самозаспокоєння, що коли я буду “трієчником”, то краще влаштуюся в житті, бо так пишуть популярні блогери.

У нас хороші, розумні діти. Просто шкільні програми мають складатися так, щоб вони бачили, як ця наука буде корисна їм у житті.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Apple уклала контракт на $500 мільйонів у межах стратегії перенесення виробництва до США
УкраинФорм
2025-07-16T00:22:26Z
Україна зберегла морський експорт зерна попри сотні атак по портах — Кулеба
Хвиля
2025-07-15T23:10:19Z
Один з найбільших банків США побудує «пісочницю» з квантової кібербезпеки
InternetUA
2025-07-15T22:01:10Z
Нове зупинення виробництва на заводі GM з випуску вантажівок викликає більше запитань, ніж дає відповідей
Топ Жир
2025-07-15T21:18:03Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови: які вимоги
24tv
2025-07-15T21:06:59Z
Nissan закриває один із найстаріших своїх заводів у рамках масштабного скорочення виробництва
Топ Жир
2025-07-15T20:48:26Z
Грошей бракуватиме навіть на їжу: коли росіяни перейдуть в "режим виживання"
GlavRed
2025-07-15T20:25:31Z
США можуть ускладнити продаж російської нафти в певні країни – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:30:00Z
Пенсії підвищили, але грошей поменшало: в ПФУ пояснили парадокс
Хвиля
2025-07-15T18:58:15Z
"Зателефонуйте Путіну": Рютте пригрозив Китаю, Індії та Бразилії великими проблемами
Telegraf
2025-07-16T00:49:15Z
ЄС: РФ тисячі разів застосувала хімзброю в Україні
1News
2025-07-16T00:46:05Z
Яка республіка "відвалиться" першою: з'явився сценарій розпаду РФ
GlavRed
2025-07-16T00:25:36Z
Путін дуже хоче цього уникнути: 2 чинники визначать, чи Кремль поступиться Трампу
24tv
2025-07-16T00:24:52Z
Рютте попередив Індію, Китай і Бразилію про можливі 100% мита від США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T00:03:08Z
Тон Трампа щодо України став помітно теплішим, але називати Путіна злочинцем він не наважився
Telegraf
2025-07-15T23:52:23Z
Каллас закликала США поділити відповідальність за постачання зброї для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T23:42:59Z
Лубінець застеріг родичів полонених від контактів з росіянами
УкраинФорм
2025-07-15T23:40:52Z
Активи РФ: ЄС має варіант оплати зброї для України
1News
2025-07-15T23:37:11Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Три прості вправи, які допоможуть прибрати живіт після 40 років
Gazeta UA
2025-07-16T00:37:45Z
Як скролення телефону впливає на дитину: основні зміни у психіці
Gazeta UA
2025-07-15T21:40:31Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Снайпера «Азова» на ТОТ Донеччини засудили до 24 років колонії
УкраинФорм
2025-07-16T00:07:43Z
Гороскоп за картами Таро на 16 липня 2025 року: Рибам варто додати емоцій, а в Скорпіонів можливі проблеми а
TSN
2025-07-16T00:07:10Z
ЗСУ мали успіхи на Сумщині, а росіяни – на Харківщині та Донеччині: огляд і карти фронту від ISW
24tv
2025-07-15T23:34:16Z
У Харкові пролунала серія вибухів: місто під атакою дронів
24tv
2025-07-15T23:22:19Z
Краматорськ атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T23:15:56Z
Кривий Ріг масовано атакували "шахеди": є пожежі та руйнування, місто частково знеструмлено
Telegraf
2025-07-15T23:10:25Z
Харківську підприємницю підозрюють у розкраданні коштів на фортифікаціях
ZN UA
2025-07-15T22:55:47Z
DeepState: РФ просунулася у Харківщині і Донеччині
1News
2025-07-15T22:40:26Z
Коригувальників російських ударів по Харкову й Миколаєву засудили на 15 років
УкраинФорм
2025-07-15T22:25:51Z
"Виявили новоутворення": міс Україна Всесвіт-2021 потрапила до лікарні
GlavRed
2025-07-16T00:25:46Z
Нічна русалка Селін: тяжкохвора Діон сяє на нових фото
GlavRed
2025-07-16T00:25:41Z
"Занадто ображена на мене": Вірастюк після розлучення продовжує судитися з дружиною
GlavRed
2025-07-15T22:25:29Z
3 пристрасні еротичні фільми, сцени з яких захочеться повторити
24tv
2025-07-15T22:12:35Z
Знайшлася на вулиці одна: де зараз Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-15T21:25:03Z
Це диво: дружина Ніколаєва заспівала оду Аллі Пугачовій
GlavRed
2025-07-15T21:25:01Z
В очікуванні на новий сезон: 6 серіалів для фанатів "Бріджертонів", що підкорять ваше серце
24tv
2025-07-15T20:54:02Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T19:25:34Z
Книги із літнім вайбом: що прочитати у відпустці, щоб відпочити
24tv
2025-07-15T19:16:44Z
Чи обов'язково хоронити покійників в новому одязі: священник пояснив, як вчинити
GlavRed
2025-07-16T00:25:18Z
Переломний момент: до кінця липня 4 знаки зодіаку почнуть нову главу життя
GlavRed
2025-07-16T00:25:13Z
Окупанти на ТОТ вилучають в українців зброю і передають своїй армії – ЦНС
1News
2025-07-16T00:07:32Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T00:07:25Z
З України виїжджає в 2-3 рази більше громадян, ніж вертається – соціолог
ZN UA
2025-07-15T23:43:25Z
Зеленський підписав указ про академічні стипендії пам'яті полеглих захисників і захисниць
УкраинФорм
2025-07-15T23:40:22Z
Міноборони запускає грантову програму для ШІ-стартапів, які посилять армію
УкраинФорм
2025-07-15T22:52:18Z
Бійці тероборони на півдні ударами дронів знищили ворожий склад боєприпасів
УкраинФорм
2025-07-15T22:43:30Z
Масові смерті в католицькому притулку: дослідники шукають кістки немовлят
Gazeta UA
2025-07-15T22:40:49Z
Балістика і 28 «Шахедів»: Вілкул розповів про наслідки атаки на Кривий Ріг
УкраинФорм
2025-07-16T00:43:34Z
Росія обстріляла Краматорськ: у місті сталася пожежа у багатоповерхівці
24tv
2025-07-15T23:54:44Z
У Краматорську після удару РФ виникла пожежа в багатоповерхівці
1News
2025-07-15T23:37:00Z
Ворог атакував балістикою Кривий Ріг та "шахедами" Харків: які наслідки
ZN UA
2025-07-15T21:34:24Z
У Кривому Розі спалахнула пожежа після ракетного удару РФ, постраждали люди
УкраинФорм
2025-07-15T21:22:24Z
До 4-х років ув’язнення засудили одеситку, яка вчинила смертельну ДТП і втекла з місця події
Украина Криминальная
2025-07-15T21:10:47Z
РФ атакує Україну "шахедами" та балістикою: у Харкові 16 вибухів за 14 хвилин, що відомо
Фокус
2025-07-15T20:46:37Z
Нічний відпочинок закінчився трагедією: двоє туристів загинули в басейні
TSN
2025-07-15T20:31:15Z
З Німеччини до Туреччини: над Карпатами пролетів літак-розвідник НАТО, — Flightradar24
Фокус
2025-07-15T20:22:24Z
Прийдуть удача та достаток: 6 знаків зодіаку, яким пощастить 16 липня
GlavRed
2025-07-16T00:34:45Z
Ви не здогадуєтесь, але ця річ може нести негатив в дім. Перегляньте свій гардероб
Telegraf
2025-07-16T00:34:45Z
10 курортів, які створені для романтичного відпочинку удвох. Хто перший в рейтингу
Gazeta UA
2025-07-15T23:01:19Z
Ідеальні "сусіди": які кімнатні рослини потрібно тримати вдома
Gazeta UA
2025-07-15T22:13:18Z
Чим підживити помідори у липні, щоб росли солодкими та цукристими
Gazeta UA
2025-07-15T21:28:50Z
Обожнюють лежати на дивані і обійматись усю ніч: які породи собак є найласкавішими
Gazeta UA
2025-07-15T21:10:26Z
Навіть не треба стерилізації: простий рецепт смачних кабачків на зиму
24tv
2025-07-15T21:00:47Z
Головоломка-лабіринт: вгадайте за 9 секунд, хто з чоловіків зловив золоту рибку
Gazeta UA
2025-07-15T20:55:03Z
Ваш макіяж буде по-справжньому водостійким: секрети візажистів, які потрібно знати
24tv
2025-07-15T20:54:41Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція відкритого тренування боксерів перед реваншем
24tv
2025-07-15T22:12:27Z
Влахович перейшов до Спеції на правах оренди
Football.ua
2025-07-15T21:40:32Z
Ніко О'Райлі може покинути Манчестер Сіті в пошуках ігрової практики
Football.ua
2025-07-15T21:22:27Z
Реал Сосьєдад підписав молодого таланта Арсеналу
Football.ua
2025-07-15T20:55:19Z
"Динамо" зіграє з мальтійським клубом на старті кваліфікації Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-07-15T20:31:41Z
Монако і не тільки: де відпочиває Олександр Усик
24tv
2025-07-15T20:31:01Z
Динамо Київ — Корвінул 0:0 Відео найкращих моментів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-15T20:25:22Z
МакГрегор надіслав відомій співачці фото свого пеніса: дівчина показала "полуничку" бійця
24tv
2025-07-15T20:21:28Z
Лідс домовився про трансфер Шона Лонгстаффа з Ньюкасла
Football.ua
2025-07-15T20:01:43Z
Митові обмеження можуть змусити Volvo налагодити виробництво своїх популярних моделей у США
Топ Жир
2025-07-16T00:33:38Z
Суд присяжних вирішить, чи технології автомобіля сприяли загибелі, або лише не врятували життя
Топ Жир
2025-07-16T00:03:13Z
Porsche готує випуск найбільш екстремального електромобіля в своїй історії
Топ Жир
2025-07-15T23:18:59Z
General Motors мовчки зняла з виробництва кілька нових позашляховиків без пояснень
Топ Жир
2025-07-15T22:48:57Z
Thousands Of Range Rovers May Have A Safety Flaw Lurking Behind The Dashboard
Топ Жир
2025-07-15T22:04:58Z
Наступні моделі Alfa Romeo Quadrifoglio можуть залишитися з бензиновими двигунами
Топ Жир
2025-07-15T20:03:50Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
Надійний інсайдер розкрив, яку гру робить геймдиректор God of War
InternetUA
2025-07-16T00:01:37Z
Спробуйте знайти метелика серед квітів за сім секунд: мережею шириться нова оптична загадка
Gazeta UA
2025-07-15T23:31:54Z
Космічна подорож Ax-4 завершена: екіпаж із чотирьох країн повернувся на Землю
24tv
2025-07-15T22:15:53Z
Експерти попереджають, що ще одне перевертання полюсів Землі може бути неминучим
TSN
2025-07-15T21:48:29Z
Mafia: The Old Country – перші враження від кримінальної історії від IGN
24tv
2025-07-15T21:06:52Z
Несподівана епідемія вагітностей заполонила The Sims 4 після останнього оновлення
24tv
2025-07-15T20:54:09Z
Флагман з величезним акумулятором на 7000 мАг: чого чекати від смартфона iQOO 15
Фокус
2025-07-15T19:22:54Z
Китай побив світовий рекорд: гігантська вітряна турбіна здатна заживити 40 000 будинків
Фокус
2025-07-15T18:28:01Z
Головоломка з подвійним дном: знайти заховану сову в лісі всього за 9 секунд
GlavRed
2025-07-15T18:25:06Z