Чого очікувати в 2025 році: The Economist опублікував десять тем, за якими варто стежити та випустив нову обкладинку-ребус
“Рік, який обіцяє надзвичайний ступінь змін і невизначеності” — журнал The Economist представив нову обкладинку-ребус, опублікувавши огляд тем, за якими варто стежити у 2025 році.
Здається доречним, що ООН оголосила 2025-й роком квантової науки й технологій, бо, подібно до кота Шредінгера, який (у мисленнєвому експерименті в контексті квантової механіки) був одночасно і живим, і мертвим у коробці, 2025 рік “витає” у двох дуже різних станах, визначених результатом виборів в Америці. Тепер, коли Штати обрали нового президента, світ знає, на який 2025 рік чекати: на той, у якому Дональд Трамп повернеться до Білого дому.
Журнал пропонує десять тем, на які варто звернути увагу наступного року
Вибір Америки
Наслідки переконливої перемоги Трампа на виборах у США вплинуть на все - від імміграції та оборони до економіки й торгівлі. Його політика “Америка понад усе” змусить як друзів, так і ворогів Штатів поставити під сумнів міцність американських альянсів. Це може призвести до геополітичних перегрупувань, посилення напруженості і навіть розповсюдження ядерної зброї.
Виборці очікують змін
Загалом, керівні партії погано виступили у безпрецедентній хвилі виборів 2024 року. Одні зазнали поразки (як в Америці та Британії), тоді як інші були змушені формувати коаліції (як в Індії та Південній Африці).
Тож 2025-й буде роком очікувань. Чи зможуть нові лідери виконати те, що обіцяли? Чи змінять свої підходи лідери, які зазнали поразки? Якщо ні, то можуть початися заворушення.
Ширший безлад
Трамп може підштовхнути Україну до угоди з Росією і ширше “розв'язати руки” Ізраїлю в Газі та Лівані. Зміна позиції Америки та скептицизм щодо ролі США в іноземних справах заохочуватимуть “квартет хаосу” — Китай, Росію, Іран та КНДР до створення проблем та провокуватимуть більше втручання з боку регіональних держав, як це спостерігається в Судані, який переживає кризу. І неясно, чи буде Америка протистояти Китаю в конфлікті навколо Тайваню або в Південно-Китайському морі.
Тарифи Трампа
Суперництво Америки з Китаєм проявлятиметься у вигляді торгової війни, оскільки Трамп збирається запроваджувати обмеження та підвищувати тарифи, в тому числі й для американських союзників. У міру посилення протекціонізму китайські фірми розширять свою діяльність за кордоном як для того, щоб обійти торговельні бар'єри, так і для того, щоб вийти на нові ринки на Глобальному Півдні. Ось вам і “відокремлення” від Пекіна; китайські фірми, що будують заводи від Мексики до Угорщини, мають інші плани.
Бум чистих технологій
Уряд Китаю заохочує бурхливий експорт сонячних панелей, акумуляторів та електромобілів, щоб компенсувати слабку внутрішню економіку. Результат — бум чистих технологій “на чолі” з Китаєм, із впровадженням сонячних панелей та мережевих накопичувачів енергії, обсяги яких випереджатимуть прогнози. І світ незабаром дізнається, чи досягли глобальні викиди свого піку.
Після інфляції
Центральні банкіри багатих країн світу святкують перемогу над інфляцією. Тепер перед західними економіками стоїть новий виклик: зменшення дефіциту за рахунок підвищення податків, скорочення витрат або прискорення зростання. Можливо, багатьом також доведеться збільшити оборонні бюджети. Насувається болісний економічний вибір. В Америці політика Трампа погіршить ситуацію: високі тарифи на імпорт можуть перешкоджати зростанню і знову розпалити інфляцію.
Одвічні питання
Америка щойно обрала свого найстаршого в історії президента. Світові лідери “сивіють” разом з населенням. Очікується більше дискусій щодо вікових обмежень для політичних лідерів. Китай, тим часом, шукає економічні можливості у “старіючому світі”. У деяких частинах Близького Сходу, навпаки, бурхливе зростання кількості молодого населення в поєднанні з нестачею робочих місць загрожує нестабільністю.
Критичний час для ШІ
Це найбільша авантюра в історії бізнесу: понад $1 трлн витрачається на центри обробки даних для штучного інтелекту (ШІ), хоча компанії все ще не знають, як його використовувати, а рівень впровадження низький (втім, багато працівників можуть використовувати ШІ таємно). Чи здадуть нерви в інвесторів, або ж ШІ доведе свою цінність, коли системи стануть більш потужними та почнуть поширюватися ліки, розроблені на основі штучного інтелекту?
Проблеми з подорожами
Глобальне переміщення людей, а не лише товарів, зіштовхнулося з труднощами, які продовжують зростати. Збройні конфлікти порушують роботу світової авіації. Європа додає нові прикордонні перевірки, а її “безкордонна” шенгенська система “зношується” Реакція на “надмірний туризм” послабиться у 2025 році, але обмеження, запроваджені багатьма містами, від Амстердама до Венеції, залишаться.
Життя, сповнене несподіванок
Замахи на вбивство, вибухи рацій і гігантські ракети, захоплені “паличками”, - один з уроків 2024 року полягає в тому, що потрібно очікувати немислимого, зазначає видання.
Минулорічний прогноз The Economist: що збулося
Глобальний вибір Америки: як і писало видання, виборці в США винесли свій “вердикт” колишньому президенту Дональду Трампу й наслідки цього обіцяють стати глобальними, зачіпаючи все – від кліматичної політики до військової підтримки України.
The Economist прогнозував, що результат міг звестися до вибору кількох десятків тисяч виборців у кількох хитких штатах — Трамп, однак, здобув переконливу перемогу й виграв усі “хиткі штати”.
Також журнал писав про те, що ЄС доведеться активізуватися у допомозі Україні, одночасно “страхуючи” себе від ризику того, що Трамп, у разі повернення до Білого дому, припинить підтримку.
Крім того, видання прогнозувало, що не всі вибори у світі будуть вільними та чесними — з фальсифікацією виборів у РФ доля російського диктатора Владіміра Путіна дійсно “залежить” більше від американських виборців, ніж від російських.
Війна на Близькому Сході: напад ХАМАС на Ізраїль і відповідь Ізраїлю перевернули регіон, а для Америки це стало перевіркою на те, чи зможе вона адаптуватися до складнішого і більш “загрозливого” світу.
Багатополярний розлад та друга холодна війна: заморожені конфлікти переживають відлигу, а локальні холодні війни розпалюються. Америка продовжує обмежувати доступ Китаю до передових технологій, а риторика нової холодної війни стає жорсткішою. Західним компаніям, які намагаються зменшити залежність своїх ланцюгів постачання від Китаю, дійсно виявилося набагато легше сказати це, ніж зробити. І водночас, обидва табори намагаються завоювати Глобальний Південь — це особливо помітно в політиці Китаю.
Економічна невизначеність залишається.
Штучний інтелект: бізнес впроваджує ШІ, “регулятори регулюють”, а технічні фахівці продовжують його вдосконалювати. Продовжують з'являтися несподівані способи використання і зловживання ШІ, багато занепокоєння викликає, зокрема, потенціал штучного інтелекту у втручанні у вибори.
Об'єднання світу: видання прогнозувало, що ідеологічні розбіжності могли відійти на другий план під час Паризької олімпіади чи інших чемпіонатів. Але так само не виключало, що ті, хто сподівається на глобальну єдність, опиняться в глухому куті.
Такі обкладинки-ребуси журнал The Economist публікує щороку у межах своїх політичних, економічних і наукових прогнозів на наступний рік.