MY.UAНовини
Глухий кут для України: чим небезпечний дозвіл бити ATACMS та чому не можна атакувати Кримський міст
Глухий кут для України: чим небезпечний дозвіл бити ATACMS та чому не можна атакувати Кримський міст

Глухий кут для України: чим небезпечний дозвіл бити ATACMS та чому не можна атакувати Кримський міст

Україна має дозвіл на удари ATACMS по території РФ, зокрема, по Курській області, яка є стратегічною для України. Фокус дізнався про небезпеку такого рішення та розповідає, чому Сили оборони не можуть атакувати Кримський міст.

17 листопада стало відомо про дозвіл президента США Джо Байдена застосовувати Україною далекобійні ракети ATACMS для ударів вглиб території Росії. Так головними цілями можуть стати російські й північнокорейські війська в Курській області.

Вже сьогодні 19 листопада українські війська уразили один із арсеналів матеріально-технічного забезпечення ворога в Брянській області.

"У ніч на 19 листопада 2024 року підрозділи Збройних сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення", — йдеться у повідомленні Генштабу.

За даними джерел "Цензор.нет", Сили оборони вперше для ударів використали балістичні ракети ATACMS. Журналіст Юрій Бутусов переконаний, що такі удари можуть не призвести до швидкого перелому у війні, але точно завдадуть значних втрат тиловим обʼєктам ЗС РФ, ускладнять маневр та логістику противника, змусять сильніше розтягнути системи ППО.

Дозвіл на удари ATACMS по РФ: чому це дипломатична пастка для України

Військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає, що дозвіл бити ракетами ATACMS по території РФ є "дипломатичною пасткою" для України.

"Наданням дозволу Байден знімає з себе та своєї адміністрації персональну відповідальність з приводу того, що він не надав якихось засобів ураження українській стороні. Україна вимагала ATACMS — отримайте", — каже Фокусу Снєгирьов.

За його словами, в цьому й полягає небезпека для України. Адже Київ апелював тим, що потрібна зброя, яка змінить хід бойових дій. Нині ж дали таку зброю у вигляді ATACMS, проте з обмеженим використанням, але риторика України вже не працюватиме. Снєгирьов зазначив, що за два місяці, до інавгурації Трампа, українська сторона повинна продемонструвати ефективність використання цих ракет, саме тому зараз було надано дозвіл на атаки. Якщо цього не станеться, то Трамп зможе апелювати тим, що ATACMS дали, а де кардинальна зміна в ході бойових дій?

Експерт наголосив, що дальність ATACMS складає 300 кілометрів, тоді як аеродроми зі стратегічними бомбардувальниками перебувають поза зоною ураження ракет. Він нагадав, що сьогодні було атаковано склад матеріально-технічного забезпечення в Брянській області, проте противник може їх перенести на відстань у понад 300 кілометрів, що унеможливить характер ефективного використання.

"Але це дасть можливість Трампу говорити й тиснути на Україну в моменті того, що ми вам дали F-16, ATACMS, матеріально-технічну допомогу на суму в 180 мільярдів доларів, але, на жаль, хід бойових дій не змінився. Тобто глухий кут для обох сторін, а тому сідайте за стіл перемовин", — пояснив Снєгирьов.

Він зазначив, що США будуть використовувати ці ракети в якості важеля впливу на обидві сторони війни. Для України це обмежена дальність ураження та кількість, тоді як також неможливість використання риторики щодо ненадання озброєння.

"Тобто ми дали, ви не переламали хід бойових дій, сідайте за стіл переговорів", — зауважив експерт.

Росії ж чітко дається розуміння, що Захід підтримує Україну в моменті перемовного процесу, посилюючи її позиції в Курській області. Проте, за словами Снєгирьова, якщо РФ не сяде за стіл переговорів, то надалі можливе надання дозволу бити Україні по всій території РФ.

"План Трампа передбачає створення демілітаризованої зони, протяжністю в 1300 кілометрів. Це серйозна пастка для Росії. Протяжність російсько-українського фронту — 900 кілометрів, відстань по держкордону між Сумською і Харківською областями — 300 кілометрів. Відповідно, 100 кілометрів — це Курська область, яка контролюється ЗСУ", — розповів Снєгирьов.

За його словами, Путін наполягає на статус-кво захоплених територій на момент початку перемовин. Умовно кажучи, якщо ворог контролює Луганську область, то вона залишається його, проте аналогічна ситуація й з територією РФ — близько 700 квадратних кілометрів буде Україні. Президент РФ розуміє, що це стане політично-інформаційною поразкою особисто для нього. Саме тому основний напрямок російського наступу не Покровський чи Курахівський напрямки, а Курський, зазначив Дмитро Снєгирьов.

"Путін намагається до дня інаугурації Трампа видавити ЗСУ з Курської області. Тому не випадково (союзники, — ред.) надають дозвіл Україні бити по російській території саме в Курській області, аби ми утримали під контролем ситуацію до моменту інавгурації Трампа, дають нам можливість посилити власні перемовні позиції", — наголосив експерт.

Він повідомив, що ворог тисне по всій ділянці фронту, проте Курська область для України є стратегічною.

"Нам потрібно за будь-яку ціну утримати свою присутність у Курській області", — підсумував Снєгирьов.

Полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Олег Жданов розповів Фокусу, що нині йдуть торги між українськими союзниками та Росією, зокрема, в плані того, наскільки Путін готовий йти на поступки.

"Шольц сказав Путіну, що треба вивезти війська й припинити вогонь. Путін відповів: "Ні, ми не готові на такі умови". Сполучені Штати роблять наступний крок та дають дозвіл на застосування ракет по Курській області. Я думаю, наступна умова буде така сама для Путіна з боку наших партнерів. Але якщо Путін відмовиться, тоді партнери можуть дати дозвіл на застосування по всій території РФ ракет на всю їхню дальність ураження", — повідомив Жданов.

За його словами, союзники вирішили, що не можуть дати програти Україні. Адже перемога Путіна в будь-якому вигляді означатиме програш Заходу.

"Тому тут кожен воює за власні інтереси. Коли інтереси збігаються, то ми союзники. Коли інтереси розійдуться, то повірте, ті ж самі Сполучені Штати здадуть нас з усім потрухом, навіть і оком не моргнуть. Тому кожен воює за своє. Вони не можуть дати нам програти. Вони тиснуть на Путіна, щоб він почав домовлятися. І для них важливо, щоб ми не програли", — пояснив військовий експерт.

Дуже мало публічної інформації про ракети ATACMS, які має Україна, зазначив військовий експерт Павло Нарожний. Тобто невідомо, яку саме модель та якого року виробництва нам передали. Він наголосив, що дозвіл бити цією зброєю по території РФ допоможе у війні. Адже можна буде бити по командних пунктах, складах палива, боєприпасів, скупченню військ.

"Будь-який знищений солдат, одиниця техніки, спалене паливо, чи боєприпас — це те, що не доїхало до фронту, і те, що не принесло шкоди нашим бійцям", — зауважив у розмові з Фокусом Нарожний.

Лише територія РФ: чому Україна не атакує Кримський міст

На думку Снєгирьова, між Україною та Росією існують політичні домовленості щодо не нанесення ударів по стратегічних мостах.

"Ми не б'ємо по Кримському мосту, вони не б'ють по мостах через Дніпро. Чому, власне, не було жодного удару по мостах через Дніпро за всі роки війни? Я не виключаю цих можливих домовленостей", — заявив він.

Нарожний повідомив, що з публічних джерел відомо про наявність в Україні лише касетних боєприпасів. Тоді як також є фугасно-уламкові — велика місткість, всередині якої є вибухівка. Коли ця місткість падає на ціль, вона вибухає. В результаті зʼявляється велика вирва чи кратер, якщо вибухівка впаде на міст, то він буде знищений. Тоді як касетний боєприпас — це також велика місткість, але всередині якої знаходять дрібні боєприпаси, близько 900-1000 одиниць. Коли боєголовка розкривається над ціллю, з неї висипаються боєприпаси на великій площі, кожна з яких вибухає.

"Це дуже гарно працює проти піхоти, неброньованих або слабоброньованих цілей. Наприклад, літаків, вертольотів, автомобілів чи вантажівок. Але якщо на міст впаде касетний боєприпас, то він лише пошкрябає асфальт або знищить техніку, яка буде в цей момент на мосту", — пояснив експерт.

Теоретично Україна може вдарити касетним боєприпасом по мосту, але толку від цього не буде. Ситуація буде геть інша з фугасним боєприпасом.

Він розповів, що ATACMS наводиться за допомогою інерційної системи навігації та GPS-системи наведення. Нарожний зауважив, що інерційна система навігації працює по принципу дитячої іграшки, яку розкручують та штовхають, у результаті вона повертається у той попередній стан, в якому була. Ця система доволі не точна. Зокрема, похибка може вимірюватися в десятках або сотнях метрів. Тому для коригування траєкторії в ці ракети встановлюють GPS-системи наведення.

"Але ця система наведення дуже глибоко в теорії може бути заглушена РЕБ. Навколо Кримського мосту стоять всі засоби РЕБ, які тільки можна. Все робиться для того, аби там не працював GPS", — зазначив він та сказав, що відмінним є можливість бити цими ракетами по аеродромах, скупченню противника та паливних складах.

Українські ракети "Нептун": чому Сили оборони не вдарять ними по Криму

На запитання, чи можна українськими ракетами класу "Нептун" бити по Кримському мосту, Нарожний відповів, що так, але навіщо? Невідомо, яка саме система навігації стоїть у цій ракеті. Він припустив, що в "Нептуні" також може стояти GPS та інерційна система наведення.

Експерт наголосив, що "Нептун" та ATACMS — це абсолютно різні ракети. Зокрема, остання є квазібалістичною, яка підіймається на висоту у 24-25 кілометрів та летить на швидкості три махи. Ця ракета змінює свою траєкторію під час польоту, а при наближенні до цілі, падає вертикально вниз. Саме тому перехопити її практично нереально.

Тоді як "Нептун" — це крилата ракета, яка летить зі швидкістю у вісім махів на висоті приблизно в декілька метрів над морем та декілька десятків метрів над сушею. Тому збити "Нептун" набагато легше через меншу швидкість та більший розмір.

Навколо Кримському мосту розташовано багато засобів РЕБ, систем С-300 і С-400 та аерозольні системи, які ставлять так звані хмари. Це потрібно для того, аби ракета з візуальним наведенням не змогла влучити. Проте "Нептуном" Україна уражає інші важливіші цілі, наприклад, паромну переправу. Саме її ворог використовує для транспортування боєприпасів, оскільки боїться переводити мостом через загрозу удару. Зокрема, якщо підірвати боєприпаси на мосту, то той зазнає ушкоджень та буде виведений зі строю на рік чи більше.

Нагадаємо, 19 листопада в ЗМІ повідомили, що дозвіл бити ракетами ATACMS по російських цілях, зокрема в Курській області, може допомогти Україні утримати важливу стратегічну територію. Проте це може не змінити перебіг війни, оскільки РФ мала час для посилення своєї оборони.

Того ж дня польський військовий експерт Максиміліан Дура розповів, що рішення щодо використання ракет ATACMS може кардинально вплинути на тактичні можливості Сил оборони та поведінку російських військових.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Попенко назвав міста з критичною ситуацією у сфері ЖКГ: де найгірше з опаленням та водою
Хвиля
2024-11-19T20:42:49Z
У Києві назвали 10 вакансій з найбільшими зарплатами
ZN UA
2024-11-19T20:40:19Z
РФ залишилося 5,5 км до закриття котла на південь від Курахового – аналітик BILD
TSN
2024-11-19T20:36:32Z
Рубав дерева для окупантів, а після повернення території ховався: лісникові з Харківщині винесли вирок
Политека
2024-11-19T20:01:40Z
У Житомирі тисяча учасників утворили ланцюг єдності
УкраинФорм
2024-11-19T19:46:40Z
Росіяни намагаються оточити Часів Яр з флангів: військовий "Осман" розповів деталі
TSN
2024-11-19T19:33:59Z
Ворог ріже логістику і кидає резерви на штурм: полковник ЗСУ назвав напрямок
GlavRed
2024-11-19T19:27:48Z
Шалена вартість: яка ситуація з нерухомістю в окупованому Маріуполі та хто скуповує там житло
24tv
2024-11-19T19:24:25Z
Потеплішає, але ненадовго: Україну накриє атмосферний фронт з дощами та похолоданням
Хвиля
2024-11-19T19:21:28Z
"Моя найніжніша": Пресняков звернувся до коханої жінки - не дружини
GlavRed
2024-11-19T20:27:45Z
Програв битву з раком: у США померла 35-річна зірка серіалів
GlavRed
2024-11-19T20:27:26Z
5 фільмів про крутих чоловіків, які захоплюють з першої хвилини
24tv
2024-11-19T19:48:01Z
Терен розповів про зустріч із Сарою Джессікою Паркер у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2024-11-19T19:34:51Z
"Що ж із тобою стало": у мережі засоромили солістку популярного російського гурту
GlavRed
2024-11-19T19:27:24Z
Пив пиво і не спізнювався: як Пол Мескаль тренувався для зйомок у "Гладіаторі 2"
24tv
2024-11-19T19:18:23Z
Dantes анонсував дует із Христиною Соловій, який прозвучить на її "прощальному" концерті у Києві
Комсомольская правда
2024-11-19T18:19:30Z
Неочікуваний червоний: як вірусний тренд з мережі став базою і залишиться з нами на роки
24tv
2024-11-19T18:09:20Z
Надія Матвєєва в оригінальній вишиванці та намисті перевтілилася у ляльку-мотанку
TSN
2024-11-19T17:10:59Z
Саміт G20: зміна риторики про війну в Україні та закулісні переговори
Политека
2024-11-19T20:42:49Z
Новий рівень абсурду: депутат Держдуми вважає, що аборти стали причиною війни в Україні
24tv
2024-11-19T20:39:44Z
Сибіга в США: Україна не прийме жодних компромісів щодо суверенітету чи територій
УкраинФорм
2024-11-19T20:39:28Z
Армія РФ впродовж дня 72 рази обстріляла прикордонні території Сумщини
УкраинФорм
2024-11-19T20:36:12Z
"Йти працювати двірником": зірка серіалу "Свати" не повернеться до РФ
GlavRed
2024-11-19T20:34:54Z
ЗМІ: У Європарламенті наближаються до згоди щодо схвалення нової Єврокомісії
Европейская правда
2024-11-19T20:32:05Z
Після надходження у Раду законопроєкт про демобілізацію направлять на юридичну експертизу - Стефанчук
УкраинФорм
2024-11-19T20:27:59Z
РФ збила лише частину: відомо скільки ракет ATACMS запустила Україна по РФ - ЗМІ
GlavRed
2024-11-19T20:27:30Z
«Ця війна має закінчитися»: в ООН виголосили заяву до 1000 днів повномасштабного вторгнення
УкраинФорм
2024-11-19T20:27:09Z
Угода в $4 млрд на ринку дронів: виробник Switchblade купує оборонну компанію
InternetUA
2024-11-19T20:16:01Z
В Україні стрімко дорожчають яйця: які ціни на ринках
24tv
2024-11-19T20:03:40Z
"Ми встояли": коли на більшій частині Україні можуть скасувати відключення світла
24tv
2024-11-19T19:39:23Z
Бізнес доведеться закрити: підприємцям висунули жорстку вимогу
Знай
2024-11-19T19:36:44Z
Іран збільшив запаси збагаченого урану на 60% - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-19T19:30:15Z
100-доларова купюра нового зразка: фахівці розповіли, як перевірити її справжність
Политека
2024-11-19T19:24:08Z
Норвегія перезапускає найбільше нафтове родовище Європи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T19:18:46Z
Ціни на газ у ЄС: чи вдалось Європі енергетично сепаруватись від Росії
24tv
2024-11-19T19:03:38Z
На освіту і науку у 2025 році виділять майже 195 мільярдів: на що скерують кошти
24tv
2024-11-19T18:54:16Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T19:48:11Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Смертність, пов’язана з алкоголем, подвоїлася за останні два десятиліття
Portaltele
2024-11-19T17:13:52Z
Смак буде зводити з розуму: які секрети допоможуть приготувати ідеальні реберця
24tv
2024-11-19T20:39:39Z
5 найкращих подарунків для близьких: вони приносять щастя та неймовірну удачу
24tv
2024-11-19T20:39:30Z
Як оптимізувати освітлення дому взимку: корисні поради для затишку
24tv
2024-11-19T20:00:12Z
Чому насправді не можна ставити новорічну ялинку в листопаді: ці причини вас точно здивують
TSN
2024-11-19T19:12:52Z
2 знаки зодіаку, яким варто утримуватися від конфліктів, щоб не накоїти проблем
24tv
2024-11-19T19:12:31Z
Вибираємо ім'я для собаки: як назвати домашнього улюбленця
TSN
2024-11-19T19:12:24Z
Навіщо ставити склянку і класти аркуш паперу в раковину перед довгою подорожжю: відповідь здивує
TSN
2024-11-19T19:12:20Z
Такого ваші гості навіть не бачили навіть у кіно: готуємо апетитну моркву по-марокканськи
24tv
2024-11-19T18:57:21Z
Скільки людей на малюнку: правильно зможуть порахувати лише найуважніші
GlavRed
2024-11-19T18:27:53Z
Україна майже не помітила Албанію в першому таймі: статистика матчу
Football.ua
2024-11-19T20:46:12Z
Албанія — Україна: відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-19T20:31:32Z
Зінченко та збірна України присвятили перший гол проти Албанії тисячному дню війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:15:52Z
Потужний старт від збірної України: відео голів Зінченка та Яремчука
24tv
2024-11-19T20:15:46Z
Молодіжна збірна України зіграла внічию з Італією
Football.ua
2024-11-19T19:58:08Z
Вердер продовжив контракт з одним із лідерів команди
Football.ua
2024-11-19T19:43:32Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T19:12:11Z
Перша ракетка України розповіла про найважчий період та проблеми в кар'єрі
24tv
2024-11-19T18:57:04Z
«Сокіл» обіграв «Кременчук» у чемпіонаті України з хокею
УкраинФорм
2024-11-19T18:54:26Z
За 1000 днів повномасштабної війни на фронті загинули 89 викладачів
УкраинФорм
2024-11-19T20:43:44Z
Армія РФ запустила ударні дрони
УкраинФорм
2024-11-19T20:42:48Z
У сім'ї "Шарлотти" із "Сексу і міста" сталося нещастя
GlavRed
2024-11-19T20:27:20Z
Червоноград дерусифікували: як тепер правильно назвати жителів Шептицького
24tv
2024-11-19T20:09:13Z
Білгородську та Воронезьку області масово атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:06:34Z
Армія США випробовує роботизовану систему знезараження техніки
InternetUA
2024-11-19T20:01:11Z
"Багато трупів лежало просто на вулицях": що розповідають очевидці після атаки Росії на Одесу
24tv
2024-11-19T19:48:07Z
На Київщині та в низці регіонів оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2024-11-19T19:37:47Z
Китайське судно помітили поблизу пошкоджених кабелів у Балтійському морі
1News
2024-11-19T19:34:05Z
Потужні вибухи у двох областях: у РФ прильоти після атаки безпілотників
GlavRed
2024-11-19T20:27:41Z
Ректорка університету брала ухилянтів "на навчання": за це їй платили 1 500 євро
Политека
2024-11-19T20:27:10Z
У Дарницькому районі столиці із багатоповерхівки випав хлопчик
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:21:22Z
Сина кронпринцеси Норвегії заарештовано за зґвалтування
360ua.news
2024-11-19T20:12:37Z
В Австралії на пляжі виявили "інопланетянина": що це було насправді
24tv
2024-11-19T20:03:37Z
Водій благодійного фонду отримав вирок за злив даних про ЗСУ на Харківщині
InternetUA
2024-11-19T19:58:29Z
Вдарили по "марґаріну": росіяни жаліються, що Україна поцілила по Воронежу
24tv
2024-11-19T19:54:29Z
У Києві 11-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки – деталі трагедії
TSN
2024-11-19T19:39:42Z
В Україні викрили схеми ухилянтів за участі посадовців МСЕК
360ua.news
2024-11-19T19:21:29Z
У Києво-Могилянській академії заборонили використовувати телеграм
Детектор М
2024-11-19T20:24:02Z
Біля берегів США знайдено рибу «Судного дня»: вона вважається вісником нещасть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:21:36Z
Хто жартує смішніше: люди чи штучний інтелект? Результати дослідження здивували
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:09:33Z
Завтра відбудеться реліз Stalker 2: який ПК потрібен для комфортної гри
Фокус
2024-11-19T19:42:30Z
STALKER 2 отримав масштабний патч розміром в 130 гігабайт напередодні виходу на Xbox
InternetUA
2024-11-19T19:31:08Z
"Чиста" енергія з каналізації: стічні води можуть принести несподівану користь
InternetUA
2024-11-19T19:02:47Z
Сонячні панелі стали ефективнішими та надійнішими: що винайшли у Фінляндії
Фокус
2024-11-19T18:43:22Z
Індія оштрафувала WhatsApp на понад $25 млн за порушення політики конфіденційності
360ua.news
2024-11-19T18:42:51Z
Всього 4 інгредієнти: розкішний салат із крабовими паличками на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-19T18:27:42Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z