MY.UAНовини
Енергетичний перехід за п’ять років. Чи готові ми?
Енергетичний перехід за п’ять років. Чи готові ми?

Енергетичний перехід за п’ять років. Чи готові ми?

Енергетичний перехід за п’ять років. Чи готові ми?

Європа планує здійснити перехід до економіки без викопного палива до 2030 року. Чіткі «декарбонізаційні» зобов’язання має й Україна. Чи готові до цього переходу бізнес, наукові й освітні установи, місцеве самоврядування та інші зацікавлені сторони?

Відповіді на ці запитання шукають виконавці проєкту WEnnovate («Спільне створення більш зв’язаних екосистем для перехідних європейських інновацій»), який за кошти програми «Горизонт Європа» здійснюють інституції України, Угорщини, Словаччини та Нідерландів. Україну в проєкті представляють ДНУ «Київський академічний університет» (КАУ) і Фонд розвитку інновацій (Український фонд стартапів, УФС).

«Мета проєкту: побачити, що потрібно вдосконалити, які проблеми розв’язати, щоб здійснити енергетичний перехід», — пояснює наукова керівниця проєкту від КАУ, завідувачка кафедри менеджменту інновацій університету Наталія Гаращенко.

Конфлікт між сьогодні й завтра

Науковиця наголошує, що під час виконання проєкту дослідники зауважили конфлікт між короткостроковими завданнями під час війни і довгостроковими зобов’язаннями країни щодо енергетичного переходу.

Наприклад, під час обговорення у фокус-групі представники громад зазначили, що на місцях не вистачає робочих рук, що органи місцевої влади змушені ухвалювати термінові рішення, зокрема, щодо забезпечення електроенергією. Інакше кажучи, громадам не до інновацій.

Чи можливо розв’язати цей конфлікт?

Однозначної відповіді на це запитання поки що немає. На думку директора Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП України Віктора Каплуна (яку він висловив під час дискусії «Розвиток інноваційних екосистем для забезпечення енергетичного переходу: український контекст» на Міжнародному енергетичному бізнес-форумі «5Е»), сьогодні є надто багато «якщо». Ворог б’є і битиме по енергетичній інфраструктурі. У випадку блекауту люди, що живуть у багатоповерхівках, деякий час протримаються. Але вже сьогодні бажано розуміти, як діяти у кризовій ситуації на всіх рівнях — родини, кварталу, містечка чи великого міста.

Партнер компанії Solar Plex (яка створює гібридні електротеплові сонячні станції) Олександр Рябцев, навпаки, конфлікту між терміновими завданнями і довгостроковими зобов’язаннями країни не бачить. «Війна — це ще й можливість, — каже він. — Ми можемо не тягнути в майбутнє технології, створені пів століття тому, а дивитися, що пропонує наука».

Засновники цього стартапу часто жартують, що «Сонце є надійнішим партнером, ніж Путін». Пан Олександр переконаний, що сонячні електростанції можуть покривати значну частку потреб в електроенергії. До того ж через 10–15 років альтернативні джерела енергії, які встановлюють сьогодні громади чи ОСББ, окупляться.

Наталія Гаращенко також зазначає, що варто враховувати, скільки в майбутньому коштуватимуть ті чи інші рішення. «Якщо ми не впровадимо нових технологій, то будемо платити за викиди, — наголосила науковця. — Дешева (станом на сьогодні) енергія у майбутньому обійдеться дорожче, ніж комплексні рішення щодо впровадження альтернативних технологій».

Що кажуть громади?

А чи знають про «зелений перехід» у громадах? Чи впроваджують альтернативні джерела енергії? Думкою щодо цього ділиться радник правління Всеукраїнської асоціації об'єднаних територіальних громад Олексій Рябоконь. «Хочу пояснити, в якому шоці інколи перебувають лідери громад, коли чують пропозиції щодо впровадження технологій альтернативної енергетики», — каже пан Олексій.

За його словами, чимало лідерів місцевого самоврядування поки що не розуміють, який економічний і соціальний ефект матиме впровадження таких технологій. Окрім того, ресурс, який вдається залучити від грантових чи кредитних програм, не дуже великий, і його неефективне використання може зашкодити громаді та дискредитувати ідею впровадження технологій альтернативної енергетики.

Потрібне просвітництво

Результати проєкту WEnnovate свідчать, що часто саме відсутність знань про інновації стримує людей від активних дій. Що ж потрібно зробити, аби підвищити обізнаність людей? Кого і чого навчати?

Представники місцевого самоврядування, які взяли участь у фокус-групах чи дослідницьких інтерв’ю, наголошують, що хочуть більше дізнатися про досвід тих, хто вже упроваджує нові технології. А також мати можливість навчатися. «Спеціальності, пов’язані з упровадженням відновлюваних джерел енергії, мають стати другою освітою людей, які працюють у місцевому самоврядуванні», — наголошує Олексій Рябоконь.

Керівниця відділу партнерства та міжнародної співпраці Українського фонду стартапів Олена Ворошилова також вважає, що потрібні навчальні програми та інформаційні заходи, які підвищуватимуть обізнаність у енергетичному секторі. За словами пані Олени, у світі є чимало технологій у галузі «зеленої» енергетики, і українці мають розуміти, які з них можуть стати в пригоді для виживання в умовах війни та для відбудови країни після її завершення.

«Саме завдяки таким проєктам, як WEnnovate, ми підвищуємо обізнаність і готуємо підґрунтя для ширшого застосування нових технологій в енергетиці», — зазначила вона.

Сфера енергетики є пріоритетною в усіх програмах УФС. Але, на жаль, на грантове фінансування енергетичних інновацій наразі надходить мало заявок (8% від загальної кількості). І лише 2% заявок (від тих, що були подані) отримують грант. Також за останні два роки не було подано жодної заявки, яка пропонувала б рішення щодо зберігання енергії, інновацій у сфері розумних мереж, альтернативних джерел енергії тощо. Тому одним із завдань Фонду є промоція можливостей, які є на національному та міжнародному рівнях.

Гарним рішенням для людей, які не є фахівцями в енергетиці, можуть бути короткострокові навчальні програми або семінари з роз’ясненням переваг тих чи інших технологій. У цьому переконана керівниця Центру аналітики та бізнес-моделювання сталого розвитку Києво-Могилянської академії Ніна Чала. «До речі, розповідати про нові спеціальності потрібно і дорослим, і школярам», — додала пані Ніна.

Найефективнішою популяризацією тих чи інших спеціальностей серед школярів може бути їхня участь у дослідженнях. Такий приклад має Пирятинська громада, яка співпрацює з Інститутом біології КНУ імені Тараса Шевченка. «Ми домовилися, що науковці залучатимуть до досліджень школярів місцевого ліцею. Результат — у цей інститут щорічно вступають студенти з Пирятина, — розповів Олексій Рябоконь. — Тому є сенс максимально залучати школярів до досліджень, пов’язаних з «зеленою» енергетикою».

Довести розробку до розуму

Також для впровадження інновацій потрібні, власне, самі інновації. І тут без сучасних наукових розробок не обійтися. Що думають про проблеми та перешкоди на шляху розвитку та впровадження інновацій науковці?

Дослідники, які взяли участь у проєкті (у фокус-групі та експертних інтерв’ю), зазначили, що мають складнощі з доведенням розробки до готового продукту та з упровадженням апробованих зразків. Це відбувається, зокрема, тому, що «бізнес не готовий до тривалих термінів окупності», а інших можливостей залучити фінансування замало.

Одним із рішень, що сприятимуть інноваціям, на думку виконавців проєкту, може стати створення Проєктного офісу, в якому працюватимуть науковці і фахівці високого рівня, які вміють працювати з грантами та розуміють мову бізнесу.

До речі, щоб розробляти нові технології, вчені мають розуміти, яку економіку будує країна. Про це говорить директор Інституту промислової екології Олександр Сігал. «Енергетика обслуговує економіку. На побудову енергетичного комплексу потрібно приблизно десять років. Мені як вченому важливо розуміти, на що орієнтуватися. Якщо через десять років ми плануємо виплавляти метал, то це одна енергетика, якщо плануємо займатися електронікою, то інша», — зазначив він.

Тому потрібно формувати розуміння енергетики майбутнього, налагоджувати співпрацю між різними стейкхолдерами. Саме це й роблять виконавці проєкту WEnnovate. Вони створили карти інноваційних екосистем кожної з чотирьох країн, визначили потреби, проблеми та перешкоди щодо їхнього розвитку. Проєкт триватиме до кінця 2024 року, його учасники планують представити національні плани дій з розвитку інноваційних екосистем кожної країни та спільну програму дій. Також у кожній із чотирьох країн буде створена Лабораторія політик (Policy Lab).

Де ми зараз?

На якому ж етапі енергетичного переходу ми перебуваємо? Це запитання ставимо бізнесмену Олександру Рябцеву.

«На мою думку, ми все ще на старті. Щоб рушити, нам не вистачає безпеки, — відповів він. — Водночас війна руйнує старе, що лишилося від Радянського Союзу. Ми можемо ухвалювати інноваційні рішення, які забезпечуватимуть енергетичний перехід. Я оптиміст, упевнений, що хоча ми й стоїмо на старті, але цей старт — низький, і далі ми рухатимемося дуже швидко».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
В ГУР подловили на лжи российского комдива
Апостроф
2024-11-19T15:16:38Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
От дрона не уйдешь: на Буковине задержали нарушителей границы
Comments UA
2024-11-19T15:21:20Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Терен поделился впечатлениями от поездки в Нью-Йорк, где встретился со звездой сериала "Секс в большом городе"/Украинский ветеран и голливудская актриса позировали на красной дорожке
Апостроф
2024-11-19T15:21:40Z
"Лекарства стоили ему жизни": брат Элвиса Пресли обвинил врача в смерти короля рок-н-ролла
Фокус
2024-11-19T15:15:00Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
В Европе готовятся к новому витку эскалации в войне России против Украины: что об этом говорит
Comments UA
2024-11-19T15:21:22Z
После дружественного приветствия Лавров набросился с обвинениями на Макрона
Comments UA
2024-11-19T15:18:24Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
"Потопите страну": Безуглая призвала Сырского уйти в отставку
Comments UA
2024-11-18T09:06:11Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Найдите крабов среди омаров – новая головоломка ломает мозг/На задание отводится всего 11 секунд!
Апостроф
2024-11-19T14:06:03Z
Женщины стали чаще болеть раком: в чем причина
Comments UA
2024-11-19T11:36:56Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Забыли карту в банкомате: Приватбанк объяснил, как восстановить доступ к средствам без штрафов и дополнительных расходов
Знай
2024-11-19T15:12:18Z
МВФ сделал заявление об экономике и налогах в Украине
Корреспондент
2024-11-19T15:09:47Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
ФИФА приняла ключевое решение: речь идет о россиянах
Comments UA
2024-11-19T14:45:43Z
"Погибла" Ольга Харлан от ракетного удара по Одессе: что известно
Comments UA
2024-11-19T14:39:41Z
Россиянку лишили Олимпийской медали спустя 12 лет
Фокус
2024-11-19T14:27:27Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T13:30:40Z
"Будет тяжело": Судаков поделился ожиданиями от матча с Албанией
Корреспондент
2024-11-19T13:25:59Z
Новый объединенный чемпион мира в тяжелом весе заявил, что хоть сейчас готов бросить перчатку Усику
Известия Киев
2024-11-19T11:38:45Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Можно добавить себе годы жизни: что нужно делать постоянно
Знай
2024-11-19T14:51:36Z
Настоящая классика на вашем столе: рецепт австралийского мясного пирога
Фокус
2024-11-19T14:45:16Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Подпирали сарай: в Шотландии нашли редкую скульптуру времен короля Людовика XV
Фокус
2024-11-19T15:21:06Z
Популярный блоггер получил повесту на 1000-й день полномасштабной войны
Comments UA
2024-11-19T15:12:24Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
"Был долгожданным ребенком и имел тяжелое заболевание": что известно о детях, погибших в Сумах
Фокус
2024-11-18T19:42:20Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Удар по Глухову: погибла мать и двое ее сыновей
Корреспондент
2024-11-19T15:09:36Z
В живых остался лишь отец: в Глухове под завалами погибла семья - мать и два сына
GlavRed
2024-11-19T15:07:21Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Глухове завершили поисковую операцию на месте вражеского удара
Апостроф
2024-11-19T14:58:35Z
В Кишиневе возле ТЦ упал беспилотник
Корреспондент
2024-11-19T14:27:52Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Разработчик объяснил плохую работу ИИ-апскейлера Sony в некоторых играх на PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-19T14:33:03Z
Microsoft обновила Sea of Thieves под новую консоль PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-19T14:04:49Z
Владельцы Xbox Series X|S активно покупают Death Stranding — игра Хидео Кодзимы вошла в топы продаж разных стран
GameMag
2024-11-19T13:38:26Z
Древние египтяне пили галлюциногенные коктейли – ученые нашли доказательства
Апостроф
2024-11-19T13:33:31Z
Официально: Тираж Alan Wake 2 превысил 1,8 млн копий, Control 2 станет ролевой игрой
GameMag
2024-11-19T13:19:42Z
Игры ноября для подписчиков PS Plus Extra, PS Plus Deluxe и PS Plus Premium уже доступны на PS4 и PS5 — полный список от Sony
GameMag
2024-11-19T13:07:57Z
El Capitan на базе чипов AMD стал самым быстрым суперкомпьютером в мире
Фокус
2024-11-19T13:06:07Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Известный итальянский производитель спортивных авто отказывается от бензиновых двигателей
Фокус
2024-11-19T14:15:13Z
Изменится до неузнаваемости: новый Nissan Leaf 2025 показали до презентации
Фокус
2024-11-19T12:30:29Z
Зачем водители возят носок с рисом в авто: три причины/Кто бы мог подумать!
Апостроф
2024-11-19T12:15:07Z
Исторический полет: сверхзвуковой самолет преодолел звуковой барьер и побил рекорд
Фокус
2024-11-19T11:04:18Z
Цена $13800 и запас хода 600 км: в Китае дебютировал дешевый соперник Volkswagen ID.3
Фокус
2024-11-19T10:00:25Z
Возрождение легенды: знаменитый Citroen 70-х собираются вернуть на рынок
Фокус
2024-11-19T08:21:48Z
Настало время штрафов на дорогах за популярное нарушение: следите за своим светом
Знай
2024-11-19T07:51:52Z
Альтернатива X3: новый электрокроссовер BMW рассекретили до премьеры
Фокус
2024-11-19T07:36:41Z