MY.UAНовини
«Ми — ППО останньої надії. Якщо шахеди до нас долетіли, то тільки ми можемо їх збити», — кінооператор і військовослужбовець Дмитро Панков
«Ми — ППО останньої надії. Якщо шахеди до нас долетіли, то тільки ми можемо їх збити», — кінооператор і військовослужбовець Дмитро Панков

«Ми — ППО останньої надії. Якщо шахеди до нас долетіли, то тільки ми можемо їх збити», — кінооператор і військовослужбовець Дмитро Панков

Після початку повномасштабної війни з Росією кінооператор Дмитро Панков змінив кінокамеру на великокаліберний кулемет і зараз збиває ворожі шахеди у складі мобільно-вогневої групи.

Кінооператор Дмитро Панков до повномасштабного російського вторгнення жив і працював у Дніпрі де разом зі своєю дружиною, кінорежисеркою Катериною Стрельченко знімав документальне кіно. Їхній творчий тандем створив кілька стрічок, присвячених українським захисникам та історичним постатям України: «Олесь Гончар. Слово як зброя», «Зірка для Антона», «Вірю. Чекаю. Молюся», «Іловайськ. Лицарі неба», «Все буде Дніпро». Пвсля початку великої війни долучився став військовослужбовцем і нині полює за шахедами в українському небі.

Дмитре, можете розповісти про свій творчий шлях до того, як стали військовим?

— Я сам родом із Полтави й саме там розпочав свій творчий шлях. Зокрема, я зняв два документальних фільми у співпраці з Національним музеєм-заповідником Миколи Васильовича Гоголя. Потім у 2013 році ми познайомилися з Катериною, почали працювати разом і згодом одружилися. Разом ми зняли кілька повнометражних фільмів про події в зоні АТО. А буквально перед повномасштабним вторгненням відзняли фільм «Олесь Гончар. Слово як зброя». Його прем’єра була запланована на кінець лютого 2022 року, проте почалася війна і прем’єру довелося відкласти.

Катерина Стрельченко та Дмитро Панков 

Ви одразу після російського вторгнення долучилися до армії?

— Так, уже 24 лютого я стояв у черзі до військкомату. Але оскільки я мешкав у Дніпрі, а приписаний був до військкомату у Полтаві, то мені сказали, що мене можуть мобілізувати в останню чергу після місцевих. Проте мені допомогли хлопці з батальйону «Дніпро-1» про яких ми свого часу знімали фільм. Вони запропонували долучитися до Української Добровольчої Армії. Я погодився і вже з 25 лютого був в складі УДА.

 

Дмитро Панков

Про свій бойовий шлях у складі УДА можете розповісти?

— Безпосередньо участі у бойових діях я не брав. З огляду на мою професію і навички, мене спрямували у підрозділ інформаційної підтримки УДА. Зокрема ми наповнювали контентом сторінки у соціальних мережах. Крім того, я виконував обов’язки заступника командира відділення зв’язку. Ми займалися налаштуванням радіостанцій, виїжджали на позиції й ставили там антени. Тобто забезпечували хлопців зв’язком, але самі у бойових діях участі не брали.

А як опинилися у складі мобільно-вогневої групи ППО?

— Я прослужив в УДА чотири місяці й мені почали телефонувати з полтавського військкомату та казати, що прийшла і моя черга мобілізуватись. Я відповів, що мені потрібен час, щоб узгодити всі питання з теперішнім місцем служби. І після того, як «позакривав» усі питання в УДА, у червні мобілізувався в Полтавський ТЦК та СП в роту охорони. А у вересні-жовтні 2022 року ми почали виконувати завдання як мобільно-вогнева група. Потім нас перевели до складу іншого підрозділу, але ми виконуємо ті ж завдання.

Однією з особливостей служби в мобільній групі є повна зміна ритму життя. Її бійці вночі полюють на шахеди, а відсипаються вдень. Складно працювати у такому режимі?

— Так, це непросто, бо ми й удень не завжди маємо час поспати. От сьогодні був перший день, коли ми не виїжджали на позиції за досить довгий період. До цього півтора місяця ми кожну ніч вирушали на виконання завдань. Це, звісно, не означає, що ми не спимо цілу добу. У нас є можливість «перекімарити» годину-другу. В цей час ми один одного підстраховуємо.

Але дійсно постійно перебувати у такому режимі — це досить важко і сильно виснажує. Підтримуємо себе «енергетиками» та кавою. Це у нас основний «витратний» матеріал (посміхається). Тому завжди з вдячністю приймаємо допомогу від волонтерів, які нам інколи «підкидують» каву й «енергетики».

На рахунку вашої групи є збиті шахеди?

— Так, є. Але не так багато, як хотілося б. Річ у тім, що ми прикриваємо об’єкти критичної інфраструктури. Якщо вони атакують ці об’єкти, ми їх збиваємо. Якщо вони пролітають мимо — ми за ними не женемося і залишаємося на своїх позиціях, а вони летять далі. Був певний час, коли ми мали завдання на перехоплення й «полювали» за ними, але зараз ми працюємо на конкретних позиціях. Можна сказати, що ми «ППО останньої надії». Якщо вже шахеди до нас долетіли через інші заслони ППО й атакують об’єкт, то тільки ми можемо їх збити… Це досить велика відповідальність.

Дмитро Панков

Можете розказати про свого першого збитого шахеда? Як це було?

— Розумієте, у нас немає «особового рахунку». Ми працюємо по цілях кількома екіпажами, й визначити, особливо вночі, хто та скільки разів влучив, просто неможливо. Тобто коли ми збиваємо шахед — це колективна перемога. Головне, що збили, а хто саме — це вже неважливо.

Які відчуття у вас були, коли вперше ваш підрозділ збив шахед?

— Ну, це майже як оргазм. Це було дуже круто!

Коли «Шахед» вибухає в небі після ураження, це красиво?

— Так, коли він в небі вибухає — то це красиво. А коли на землі, біля екіпажу, то це вже страшно (посміхається). Були випадки, коли підбитий шахед падав досить близько від машини і його бойова частина вибухала вже на землі. Тому назвати нашу роботу в тилу безпечною неможливо. Тут усе може статися.

Зі збитих шахедів залишили собі на згадку якісь сувеніри?

— Аякже. Обов’язково. У кожного з хлопців є такі «сувеніри». Можемо і вам подарувати (посміхається).

Судячи з фото, то у вас на озброєнні стоять кулемети ДШК, які були розроблені у Радянському Союзі ще до Другої світової війни. Не підводять у роботі?

— Ні, працюють вони добре. Ми маємо модернізовані ДШКМ чеського виробництва і нарікань на них немає. Це досить потужна й ефективна зброя, з огляду на ті завдання, які ми виконуємо. Спочатку у нас узагалі була тільки стрілецька зброя стандартного калібру. Працювали по цілях кулеметом Калашнікова і, звісно, що його ефективність була значно нижчою. Зараз і калібр солідніший, і дальність ураження більша.

Дмитро Панков

— За творчою роботою не сумуєте? Хочеться щось знімати?

— Звісно, дуже хочеться. Але частково мені вдається попрацювати в цьому напрямку. Катерина мені інколи «підкидує» якісь матеріали для монтажу, також якісь відеоролики для частини я робив. Так що хоч і частково, але творча складова присутня і в моєму військовому житті.

— А зняти фільм про роботу мобільних вогневих груп не плануєте?

— Хотілося б. Але поки що в цьому напрямку я не працюю. На це наразі точно не має часу. Зараз у нас дві головні функції. Вночі — працювати, вдень — спати (посміхається).

Останні два місяці роботи стало на порядок більше. Наклалися два фактори: природній, оскільки восени скорочується світовий день і темрява настає раніше, і те, що росіяни значно збільшили кількість запусків. Окрім шахедів, вони для виснаження нашої ППО пускають багато «гераней» без бойової частини, багато «обманок». Плюс вони вдень почали частіше літати, саме щоб перевантажити роботу нашої протиповітряної оборони.

— Розумію, що жити в такому напруженому режимові, постійно перебувати в стресових ситуаціях дуже важко. Чи були в результаті цього якісь конфлікти в колективі, коли люди «зривалися»?

— Так, нервова напруга — вона доволі висока. Але у нас колектив невеликий і доволі дружній. Окрім того, ми служимо в досить таки цивілізованих умовах. Є можливість на годину-дві якось відволіктися, вийти в місто. Тому значних конфліктів у нас не було. Буває, що хтось когось може «послати». Не без цього. Але у чоловічому колективі це нормально. Коли навколо одні чоловіки й немає жінок, то інколи тестостерон починає «грати» (посміхається). Але якихось глобальних конфліктів із наслідками у нас не було. Якщо чесно, то у нас досить дружній колектив. У нас є і представники робітничих професій, і айтівці, і колишні працівники правоохоронних органів. Але зараз усі ми в армії, всі розуміємо важливість своєї роботи. Тому намагаємося допомагати один одному. І поняття армійського братерства для нас — не просто порожні слова.

Дмитро Панков

Коли у вас є вільний час, ви займаєтеся монтажем. А чим «розважаються» й відволікаються ваші побратими?

— Читають, дивляться кіно. Але також ми багато часу витрачаємо на модернізацію спорядження та зброї. Ми, зокрема придумали для нашого кулемета короб більшого об’єму під патрони. Стандартні короби розраховані на 50 патронів, а ми зробили на 150. Це дасть можливість вести більш ефективний вогонь. Бо 50 патронів «вилітають» досить швидко. Ти тільки прицілився, тільки його «намацав», а вже треба міняти короб. Поки міняєш короб, втрачаєш ціль — і треба знову шукати шахед у тепловізорі. А наявність короба на 150 патронів дасть змогу, за нашими розрахунками, покращити ефективність стрільби на 60—70%. Також хочемо придбати окуляри доповненої реальності. Я як раз нещодавно оголосив збір коштів на їхнє придбання. Впевнені, що вони також значно підвищать ефективність нашої роботи, бо картинка з тепловізора буде передаватися безпосередньо на окуляри стрільця. Це дасть можливість оператору кулемета водночас бачити й ціль, і куди він стріляє. Головна проблема зараз у тому, що вночі ми фактично не бачимо ціль. Орієнтуємось або на звук двигуна, або на цілевказування навідника. Навідник у тепловізор бачить ціль і намагається висвітлювати її лазером або прожектором. При наявності окулярів доповненої реальності кулеметник сам буде бачити ціль.

Але якщо вистрілити одночасно 150 патронів, то можна «спалити» ствол кулемета.

— Ні. Це ж не означає, що ти нажав на гашетку і вистрілив усі 150 набоїв однією чергою. Якщо так, то для ствола це буде не дуже корисно. Але ж ми так не стріляємо. Ми супроводжуємо ціль і намагаємося вразити її окремими чергами. 50 патронів вилітають дуже швидко. Це буквально 2—3 черги. Наявність більшого короба дає можливість збільшити як кількість черг, так і кількість патронів у них. Ми цей короб нещодавно зробили й зараз будемо випробувати його в бойових умовах. Якщо його використання дасть якийсь позитивний результат, будемо рекомендувати наш «винахід» іншим екіпажам. Але більше надії я покладаю саме на окуляри доповненої реальності. Я впевнений, що вони стануть дуже потужним помічником для кулеметника. Залишилося тільки гроші на них зібрати (посміхається).

Фото з особистого архіву Дмитра Панкова

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Отключения света летом: депутат объяснил, ждать ли блекауты
Знай
2025-07-08T04:36:43Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Помогает быстрее, чем дорогие шампуни и маски: врач раскрыл секрет простого средства от выпадения волос
Знай
2025-07-08T04:51:19Z
Похудение без диет: как крыжовник помогает сжигать жир
Gazeta UA
2025-07-08T00:00:45Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Предсказание, от которого стынет кровь: "Китайский Нострадамус" рассказал, что случится в 2025 году
Знай
2025-07-07T20:30:12Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Трамп не хочет нести ответственность за убийства украинцев: от чего открестился президент США
Comments UA
2025-07-08T05:12:29Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Все ли люди готовы к демократии? Неприятная правда
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T20:24:36Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Российские войска продвинулись на нескольких направлениях: карты ISW
Апостроф
2025-07-08T05:09:28Z
В Україні знизилися ціни на соняшник
AgroNews
2025-07-08T05:06:37Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
9 июля — какой церковный праздник, почему ни в коем случае нельзя ссориться с близкими и нужно есть чернику
TSN
2025-07-08T05:03:58Z
Народный праздник 8 июля: чем сегодняшний день опасен
UAToday
2025-07-08T05:03:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Будни городских птиц: воробьи исчезают, вороны голодают, а попугаи размножаются
Комсомольская правда
2025-07-07T14:45:37Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Как правильно пользоваться духовкой: пять советов
Gazeta UA
2025-07-08T04:57:26Z
Деньги, любовь и путешествия: три знака Зодиака, которых ждет огромный успех
Знай
2025-07-08T03:51:46Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Россияне утром обстреляли Херсонщину, трое раненых
Корреспондент
2025-07-08T05:12:06Z
В реанимации умер мобилизованный, получивший ранение по дороге на полигон
UAToday
2025-07-08T04:48:36Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Премьеры недели
Кино-Театр
2025-07-08T05:03:19Z
Супруга Козловского в купальнике очаровала фигурой и показала свой отдых с сыном
TSN
2025-07-07T19:36:09Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Jeep бросил вызов RAV4: новый Compass получит электроверсию и необычный дизайн
Gazeta UA
2025-07-08T05:09:20Z
Можно ли спрятать автомобиль на паркинг во время тревоги: адвокат разъяснила вопрос
Знай
2025-07-08T03:21:40Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Porsche представила новую спецверсию 911
Корреспондент
2025-07-07T17:30:56Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Почему охотиться на "шахедов" со спортивных самолетов это плохая идея — Сергей Флеш
ZN UA
2025-07-08T05:12:20Z
Пять ошибок, убивающих батарею ноутбука: прекратите это делать
Хвиля
2025-07-08T05:06:34Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Саудовский клуб пытается подписать Месси
Корреспондент
2025-07-08T04:54:02Z
Новый рекордсмен: мексиканский талант превзошел достижение Ямаля
Корреспондент
2025-07-08T04:45:00Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Конфликт ослабевает: Мбаппе отозвал часть иска против ПСЖ
Корреспондент
2025-07-08T04:09:57Z
Ньюкасл согласовал многомиллионный трансфер воспитанника Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-08T03:24:38Z