17 листопада стало відомо, що президент США Джо Байден вперше дозволив Україні використовувати далекобійні ракети для ударів по військових об'єктах на території Росії. Главред дізнавався, що стоїть за заявами країн Заходу і як на них відповідатиме Кремль.
Чим і куди США дозволили вдарити по Росії
Рішення на використання ATACMS Україною, за даними The New York Times із посиланням на офіційних осіб США, було ухвалено у відповідь на участь північнокорейських військових у війні на боці Росії.
Офіційно Пентагон відмовився коментувати цю інформацію, однак видання Axios повідомляє, що США начебто поінформували Україну про рішення президента Джо Байдена близько трьох днів тому.
Однак згодом рішення Байдена підтвердив помічник держсекретаря США у справах Західної півкулі Браян Ніколс.
"Якщо пощастить, це дасть змогу Росії зрозуміти, що застосування сили для захоплення української території не матиме успіху, і, можливо, вона почне переговори про мир або, що краще, просто піде з української території. Саме від них залежить, чи буде цей конфлікт тривати", - наголосив дипломат.
Водночас президент України Володимир Зеленський, коментуючи інформацію про надання дозволу, заявив, що "такі речі не анонсують, а ракети скажуть самі за себе".
Згідно з інформацією Reuters, Україна планує здійснити перші дальні атаки найближчими днями ракетами ATACMS з дальністю дії до 190 миль (306 км).
"Хоча деякі офіційні особи США висловили скептицизм щодо того, що дозвіл на дальні удари змінить загальну траєкторію війни, це рішення може допомогти Україні в момент, коли російські війська процвітають, і, можливо, поставить Київ у кращу позицію для переговорів, коли й коли відбудуться переговори про припинення вогню", - йдеться у повідомленні.
За неофіційними даними, такий удар вже міг статися вночі 19 листопада по складу ГРАУ РФ в Карачеві Брянської області, у 130 км від кордону з Україною. Офіційного підтвердження української влади не було, тоді як у Міноборони РФ заявили, що Україна завдала удару по Карачеву 6 ракетами ATACMS.
Дозвіл на удари по РФ - що про нього думають у Європі
Крім США, дозвіл на удари активно обговорюють і в європейських країнах. Високий представник ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель підтвердив, що США дозволили Україні завдавати ударів по російській території на глибину до 300 кілометрів.
"Тобто йдеться про радіус у 300 кілометрів. Це не так багато, якщо говорити про відстань, це не велика відстань, вона не доходить далеко вглиб країни, але це рішення адміністрації. Чому вони ухвалили це рішення зараз, а не до виборів? Я не знаю", - додав він і уточнив, що країни ЄС не ухвалили єдиного рішення.
Схвально відреагував на дозвіл США і президент Литви Гітанас Науседа - він назвав його "вирішальним моментом" у боротьбі України проти російської агресії.
"Цей день настав! Україна може завдавати ударів по військових об'єктах Росії за допомогою ракет дальнього радіусу дії. Це вирішальний момент у боротьбі з агресором Росією", - зазначив Науседа.
Так, невдовзі після появи повідомлення про дозвіл з боку США, французька газета Le Figaro написала, що Франція і Британія також дозволили Україні завдати удару вглиб російської території за допомогою своїх ракет SCALP/Storm Shadow.
"Це рішення означає серйозну зміну в проведенні операцій українських сил, які, як кажуть, мають більше американських ракет, ніж франко-британських", - повідомляло видання, проте пізніше матеріал відредагували і прибрали згадку про дозвіл європейських країн на удари.
Пізніше міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро зазначив, що рішення щодо далекобійних ударів для України "залишається варіантом на порядку денному".
"Ми відкрито заявили, що це варіант, який ми розглянемо, якщо він дасть змогу завдати удару по цілях у місцях, з яких Росія наразі атакує українську територію. Так що нічого нового з іншого боку," - повідомив дипломат.
Паралельно з цим обговорення про надання Україні далекобійної зброї активізувалися і в Німеччині. Так, за словами міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, передача Україні ракет Taurus, проти якої виступає чинний канцлер Олаф Шольц, "не змінила б ситуацію".
До слова, сам Шольц намагався виправдати відмову тим, що поставка Taurus за їхніми технічними характеристиками вимагала б узяття "відповідальності" за налаштування їхнього управління для ударів по цілях у РФ.
Також відмовилися надавати дозвіл і в Італії.
"Наша позиція щодо використання зброї Україною не змінилася: вона може бути використана тільки на українській території", - заявив глава МЗС Італії Антоніо Таяні.
А прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і зовсім розкритикував надання Джо Байденом дозволу Україні, назвавши такий крок "безпрецедентною ескалацією напруги". У схожому ключі висловився і глава угорського МЗС Петер Сійярто, який очікувано назвав можливе рішення Вашингтона "розширенням війни до глобальних масштабів". За його словами, таким чином адміністрація Байдена робить "останню відчайдушну атаку на нову реальність".
"Це рішення перекреслює надії на початок будь-яких мирних переговорів і припинення взаємного вбивства слов'ян в Україні. Дивно, як швидко деякі країни ЄС привітали войовничий крок США. Це просто підтвердження того, що ЄС не в змозі самостійно формувати принципові зовнішньополітичні позиції і що Захід хоче, щоб війна в Україні тривала за будь-яку ціну", - заявив політик.
Не схвалили дії нинішньої адміністрації США і серед соратників новообраного президента Дональда Трампа.
"Військово-промисловий комплекс, здається, намагається упевнитися, що Третя світова війна почнеться до того, як мій батько отримає змогу встановити мир і врятувати життя. Треба зафіксувати ці трильйони доларів. До біса життя! Ідіоти!", - написав Дональд Трамп молодший.
А підприємець і засновник компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск і зовсім заявив, що Москва дасть дзеркальну відповідь на рішення США дозволити Україні використовувати ракети ATACMS для ударів по Росії.
"Проблема в тому, що Росія відповість дзеркально", - написав Маск.
Як відповість Росія
Нагадаємо, що обговорення надання дозволу на удари по Росії тривають уже кілька місяців поспіль. Однак у вересні, коли дискусія підійшла до кульмінації, російський диктатор Володимир Путін у звичній йому манері став погрожувати Заходу тим, що такий дозвіл означатиме безпосередню участь США і країн НАТО у війні.
Після повідомлень про рішення у США в МЗС РФ вирішили нагадати ці погрози - так, представник відомства Марія Захарова пригрозила, що відповідь Росії буде відчутною.
"Використання Києвом далекобійних ракет для атак на нашій території означатиме пряму участь США і сателітів у бойових діях проти Росії, а також радикальну зміну суті та природи конфлікту", - сказала вона.
На думку військового експерта, полковника запасу Олега Жданова, спочатку заяви про дозвіл на удари по Росії можуть бути частиною великої геополітичної гри.
"Отже, відбувся узгоджений дзвінок, у якому Шольц висловлює Путіну колективну позицію Заходу: треба припиняти війну і виводити війська з України. Зрозуміло, що для Путіна це не варіант, і він влаштовує нам спочатку рекордний шахедний удар із використанням 145 "шахедів", а потім - масований ракетний удар. У відповідь на це ми чуємо нібито дозвіл США бити по території Росії. Таким чином, йде гра на підвищення ставок з обох сторін. Мабуть, не можуть домовитися або про умови припинення вогню і початку переговорного процесу, або взагалі про умови підсумків цієї війни: де треба зупинитися, кому куди відійти, що за ким залишиться", - припустив Жданов.
Хто такий Олег Жданов
Олег Володимирович Жданов (30 березня 1966, Дрезден, НДР) - радянський і український військовий, полковник запасу ЗСУ, український військовий експерт.
З 2016 року часто пише статті в українській, російській, білоруській та іракській пресі. Відкрив власний ютуб-канал, у якому випускає відео з аналітикою бойових дій, де має понад 900 тисяч підписників і 63 млн переглядів, пише Вікіпедія.
За його словами, у Росії вже не залишилося інших варіантів для залякування, крім ядерної зброї, але і її в Кремлі застосовувати не поспішають.
"У Росії залишився один варіант відповіді, якщо Путін відпустить гальма, - застосування тактичної ядерної зброї. За даними деяких російських джерел, запаси ракет Росії дають їй змогу здійснити ще 3-4 масовані удари, не більше того. З урахуванням виробництва, якщо розтягнути процес місяці на два, щоб встигли щось склепати - на п'ять масованих ракетних ударів... Ми третій рік чекаємо на Армагеддон з боку Росії. І третій рік Росія сама стирає накреслену собою "червону лінію" і ковтає ту пігулку, яку ми їй засовуємо", - зазначив військовий експерт.
Військовий аналітик, співголова громадської ініціативи "Права справа" Дмитро Снєгирьов вважає, що у Путіна немає можливості відповідати на удари далекобійною зброєю.
"Путін відповість на все це подальшими ударами по українській енергетичній інфраструктурі. У нього є тільки одна можливість відповідати. Хоча Путін зараз не може вирішити основне для себе питання - вихід на кордони Донецької області, судячи з того, як інтенсивно російські війська намагаються просунутися до адміністративних кордонів. На використання тактичної ядерної зброї Путін не піде. Він не суб'єктивний в ухваленні такого рішення - товариш Сі буде категорично проти. Індія і Китай пояснили Путіну, що війна війною, але ядерна тема має бути взагалі знята з публічного простору", - вважає експерт.
Хто такий Дмитро Снєгирьов
Дмитро Снєгирьов (11 жовтня 1971, Луганськ) - експерт з військових питань, блогер. Історик і юрист. Співголова громадської ініціативи "Права справа".
Виступає на радіо, телебаченні та Інтернет-ресурсах як експерт з військової та політичної тематики.
Чи буде достатньо ракет від США, щоб змінити ситуацію на фронті?
Експерти переконані, що рішення, яке Байден ухвалив на завершення своєї президентської каденції, може ставити під сумнів його практичне застосування.
"Чому Україні дозволили бити американськими ракетами лише по одному регіону Росії? Все просто: тому що кількість ракет ATACMS обмежена. Умовно кажучи, якщо буде надано сотню цих ракет, і удари ними будуть розсіяні по всій території РФ, у цьому не буде сенсу. Ну, вдаримо ми по складу в Брянській області, потім - у Воронезькій, потім - десь ще, противник мінімізує втрати. А якщо сто ATACMS будуть використані концентровано, по одній території обмежено, ефект буде більш відчутним... Таким чином, ми не можемо виключати того, що це рішення щодо дозволу було ухвалене двома президентами США, воно узгоджене і задовольняє обох - і Байдена, і Трампа. З Байдена воно знімає відповідальність за надання або ненадання допомоги Україні, а Трампу дає можливість тиснути на Україну. А для Росії це сигнал про те, що США готові до ескалації", - зазначив Снєгирьов.
Але навіть незважаючи на наявність такого дозволу, експерти вважають, що для цілісної підтримки України цього може бути недостатньо, адже для цього потрібен дозвіл на використання далекобійних ракет не тільки для ударів по Курській області, а й по Росії загалом.
"Важливість дальніх ударів на оперативну глибину пов'язана з тим, щоб вражати командні пункти, скупчення техніки і сили супротивника, тобто ті спроможності супротивника, які готуються до розгортання. Це дуже важливо, як і ураження різних складів боєприпасів. Тобто це можливість чинити серйозний вплив на логістику противника. А оскільки це взагалі війна логістики, це дуже важливий момент. Безумовно, це надало б суттєву підтримку операції на Курщині, але не тільки - і на інших ділянках фронту також є необхідність бити вглиб тилу ворога, маю на увазі окуповані території", - пояснив Главреду письменник, військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.
Хто такий Валентин Бадрак
Валентин Володимирович Бадрак (нар. 1968, Черкаси) - український письменник, публіцист. З 1999 року - директор неурядової аналітичної організації Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР). Автор низки книг і публікацій у сфері мотивації людської діяльності, розвитку особистості, безпеки, а також безпеки держави. З липня 2006 року - член Громадської ради при Службі безпеки України, пише Вікіпедія.
На думку експерта, маючи певну додаткову кількість ракет, Україна може використати їх для ураження логістичних центрів противника на окупованій території Криму, Донецької, Луганської, Запорізької області, де наразі збудовані логістичні спроможності ворога через залізницю - як відомо, до Бердянська вже проведена залізниця.
Ба більше, Бадрак також вважає, що Україні слід наполягати на тому, щоб допомога була не тільки у вигляді тактичних ракетних комплексів ATACMS, а й наступників цієї ракети - Precision Strike Missile, що мають базову дальність 500 км.
"Оскільки зараз американці довели дальність цієї ракети для своєї армії до 650 км, а компанії Raytheon Technologies і Northrop Grumman працюють над четвертою версією дальністю вже 1000 км, для американців не було б великою проблемою передати хоч невелику партію, тобто 20-30 ракет PrSM у вигляді психологічної підтримки", - каже Бадрак.