MY.UAНовини
Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен
Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен

Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен

Життя в мегаполісі і так згубне для слуху, а у воєнний час додалися нові подразники - сирени, генератори, вибухи. Військова “симфонія” без дозволу вривається у наші будинки та вулиці і негативно позначається не тільки на нашій нервовій системі, а й на слуху. Та й на здоров'ї загалом.

На жаль, генератори та сирени нікуди не подінуться. То як хоча б мінімізувати шкоду від цієї шумової агресії? Про це Коротко про розповів кандидат медичних наук, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Отто Стойка.

"Шум робить стрес хронічним"

- Отто Олександровичу, практично щодня день з вимкненням світла включають десятки генераторів магазини, перукарні, кав'ярні, багато хто з них розташований і зовсім біля житлових будинків, тобто - і в квартирі не сховаєшся. Кілька разів на день гудуть сирени, не кажучи вже про активний рух транспорту. Як це все впливає на нас?

- Невипадково зайвий шум ВООЗ називає "шумовим забрудненням", здатним серйозно впливати на здоров'я. Ця проблема була актуальною ще до війни через транспорт. Особливо страждають люди, які живуть та працюють біля трас. Через шум виникає постійний фоновий стрес.

Отто Стійка. Фото: facebook.com/otto.stoyka

Сьогодні додали нові джерела шуму - рідкісний день обходиться без сирен і працюючих генераторів. Корисними для слуху їх не назвеш.

Рівень шуму від генератора коливається від 50 до 80 ДБ. Якщо малопотужний дизельний видаватиме звук у межах 80-90 ДБ, то бензинові шумлять менше, - 60-70 ДБ. Потужні генератори менше шумлять і можуть стояти один від одного на пристойній відстані. Тому вибрати краще один потужний генератор, ніж безліч маленьких, які розташовані близько один до одного.

– Наскільки всі ці звуки впливають на нервову систему? Які проблеми може спричинити такий шум?

- Що стосується стресу, безумовно, надлишок шуму чи шумове забруднення – такий самий шкідливий чинник, як і атмосферне забруднення.

Постійний шум підвищує нервову напругу, робить наш стрес хронічним. Тривале вплив шуму призводить до перенапруження нервових клітин - підвищується рівень тривожності та дратівливість.

Гучні звуки здатні підвищувати тиск, через що може розвинутись гіпертонічна хвороба. Разом із надлишком шуму зростає ризик серцевих нападів. Особливо така ситуація небезпечна для людей, які мають проблеми із серцево-судинною системою.

Шум негативно впливає на працездатність: складно зосередитись на поточних завданнях, на роботі. Тут і розлади уваги, і погіршення пам'яті. Ми стаємо неуважними, частіше припускаємося помилок, швидше втомлюємося. Дітям складніше вчитися

Шум може викликати дзвін у вухах, головний біль. Не виходить до ладу відпочити у власній квартирі.

Особливо страждає сон через раптові гучні звуки в нічний час - систематичні атаки та сирени здоров'я не додають. У результаті, ми до ладу не відпочиваємо і неминуче відчуваємо перевтому.

Якщо перебувати під впливом гучного шуму довго, виникає ризик нейросенсорної приглухуватості і навіть втрати слуху (уражаються волоскові клітини внутрішнього вуха).

До речі, крім атмосферного та шумового, існує і світлове забруднення - коли людина не може відпочити через велику кількість світла, особливо вночі. Все це серйозна проблема, яка знижує якість нашого життя та негативно позначається на здоров'ї.

"Кращі ліки від шуму - тиша"

– Як відпочити від зайвого шуму? Чи використовувати беруші протягом дня?

- Намагайтеся триматися подалі від генераторів, шикувати свій маршрут так, щоб ходити на пристойній відстані від них. Найчастіше влаштовуйте вилазки на природу, будьте там, де є тиша.

Проблема в тому, що уникнути шуму повністю не можна. Можна порадити закривати вікна та двері, ліквідувати щілини, щоб звуки менше проникали до будинку. Однак зовсім не відчиняти вікон теж не можна: приміщення потрібно провітрювати, хоча б іноді. В ідеалі робити шумоізоляцію. Але це теж не завжди можливо та ефективно.

Ще одна проблема генераторів, окрім шуму, – вони забруднюють повітря.

- Як визначити рівень шуму навколо себе та що з цим робити?

– У нас є ціла лабораторія. Вони знають норми, виїжджають на вимір шуму в приміщеннях за скаргами організацій та конкретних людей, дають свій висновок. Офіційна скарга йде на «Держпродспоживслужбу» - та передає її до нашого відділу - він виїжджає на замір. Це безкоштовно. Лабораторія, у свою чергу, віддає висновок у «Держпродспоживслужбу».

Можна кооперуватися із власником, домагатися, щоб орендарі не ставили по 10 дизелів, кожен свій, а замість них стояв один генератор – на безпечній відстані від будинку. До такого рішення або має підштовхнути держава, або про це потурбується Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ): головним чином, це проблема багатоквартирних будинків. У кожному під'їзді – магазини-кав'ярні, кожний зі своїм генератором. Інша справа, коли замість 10 маленьких генераторів працює один потужний, на весь будинок.

Є програма компенсації 75% вартості генераторів для забезпечення потреб об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) від Київської міськадміністрації. Десь влада покриє їх вартість повністю, десь частково. Програма діяла з початку повномасштабного вторгнення, також вона буде актуальною на опалювальний сезон 2024-2025 років.

Добре було б встановити генератор на пристойній відстані від будинку, провести кабель – це могло стати універсальним вирішенням проблеми. Краще коли стоїть щось сильне і одне.

А поки, навіть коли люди просто йдуть вулицею хвилин 10-15, встигають надихатись газом, наслухатися шуму генераторів – це і стрес для організму, і на слух погано впливає. Особливо критично для людей похилого віку: слух отже з віком погіршується.

Зовнішній шум заважає сприймати тихіші звуки. Літні люди перестають чути, коли телефонує телефон. І звичайні люди часом його можуть не чути, а у літніх людей через гучні звуки особливо різко погіршується якість слуху.

- Чи можна звикнути до шуму, припинити його помічати? Або в будь-якому випадку він негативно впливатиме на нас?

– З одного боку, для захисту від шуму включаються регуляторні механізми організму. Згодом знижується чутливість до шумового фону, нам стає легше його сприймати психологічно. З іншого боку, фізіологічно негативний вплив на слух залишається актуальним.

Конкретно

Як захистити себе від впливу шуму

Якщо зайвий шум шкодить здоров'ю, то тиша - навпаки - здатна зцілювати. Захистіть себе від шуму, наскільки це можливо. Зменшити рівень тривоги та стресу допоможе щоденна “практика тиші”.

  • Відмовтеся від прослуховування музики на повну гучність, особливо в навушниках (це згубно для слуху).
  • Не вмикайте телевізор у фоновому режимі.
  • Найчастіше залишайте мегаполіси: у природних умовах слухові клітини відновлюються швидше. Найкраще вирушати на природу на кілька днів.
  • Зробіть звукоізоляцію підлоги, стелі, стін, другі вхідні двері допоможе скоротити кількість шуму у власному будинку, як і щільні штори.
  • Використовуйте беруші (вони здатні нейтралізувати від 25 до 35 дБ шуму).

Як впливає рівень шуму на слух

  • Шум від 50 до 65 дБа викликає дратівливість.
  • 70-90 дБА призводять до захворювання нервової системи. Почастішує серцебиття, підвищується тиск, звужуються судини
  • 90+ дБА – порушується робота слухового апарату. З'являється шум у вухах, біль голови, нудота.
  • Шум 100+ дБ призводить до зниження слуху, виникає ризик глухоти.
  • 130+ дБА – ризик розриву барабанних перетинок, розвитку глухоти, руйнування нервових клітин, розрив капілярів, судин.

До речі

Наскільки шумить

  • Шум лісу – 10 дБА.
  • Шепіт людини (до 1 метрів) – 20 дБА.
  • Звук працюючого комп'ютера – 30 дБА.
  • Шум холодильника – 40 дБА.
  • Середня гучність телевізора – 60 дБА.
  • Шум пилососу – 70 дБА.
  • Інтенсивний дорожній рух, плач дитини – 80 дБА.
  • Шум поїзда/мотоцикла, що проїжджає повз, і - 90–100 дБА.
  • Звук музики у нічному клубі – 110 дБА.
  • Шум від пролітаючого реактивного літака - 130-140 дБА.
  • Звук вибуху – 200 дБА – смертельний для людини.
До речі

Згідно з дослідженням фізіолога Лючано Бернарді, 2 хвилини тиші здатні розслабити сильніше, ніж прослуховування музики для відпочинку.

А щоб відновити нервові клітини в гіпокампі (частині мозку, що відповідає за пам'ять та емоції), достатньо двох годин тиші щодня.

Теги за темою
Здоров'я
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Голлівудський дебют: 8-річна донька Дмитра Ступки знімається для Netflix
GlavRed
2025-01-19T21:27:57Z
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Серіали які створять атмосферу моди та романтики
360ua.news
2025-01-19T19:06:38Z
JustSasha презентує дебютний авторський сингл «WhyUs?» – голос покоління війни
Storyboom
2025-01-19T18:51:08Z
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Обіймаються та не стримують сліз: колишні заручниці ХАМАС побачились із родинами
24tv
2025-01-19T21:57:34Z
Переспала з тисячею за день: чоловік Бонні Блу більше "не хоче мати з нею нічого спільного"
24tv
2025-01-19T21:48:13Z
Допоможе вижити на передовій: інструктор розповів про звичку досвідчених військових
Telegraf
2025-01-19T21:42:46Z
Іменини Ілони у 2025 році: всі дні, коли Ілона святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T21:39:59Z
Німеччина розгорнула у Польщі дві батареї ЗРК Patriot
InternetUA
2025-01-19T21:33:10Z
Сирський: Проблема зі створенням нових бригад ЗСУ - лише у пошуку командирів
УкраинФорм
2025-01-19T21:09:14Z
Ще одна категорія отримає відстрочку від мобілізації: які докменти для цього потрібні
Политека
2025-01-19T21:00:39Z
Сирський про солдатів КНДР: вони воюють за радянською тактикою
УкраинФорм
2025-01-19T21:00:12Z
В України є потужності та можливості для створення системи для ракетних комплексів - Сирський
УкраинФорм
2025-01-19T20:48:19Z
Віцепрезидент Трампа Венс зустрівся з китайським колегою
Лига
2025-01-19T21:51:23Z
Марк Міллі пропонував почати переговори з РФ наприкінці 2022-го: хто наполіг продовжити війну – NYT
TSN
2025-01-19T21:36:31Z
Інавгурація Дональда Трампа: онлайн-репортаж церемонії
Фокус
2025-01-19T21:36:25Z
Перші результати політики Трампа: експерти розповіли, як новообраний президент вплине на світові конфлікти
Политека
2025-01-19T21:27:12Z
Сирський про віру у перемогу : не втратив, ми були й у гірших ситуаціях
УкраинФорм
2025-01-19T21:18:47Z
Він повернувся, – журнал Time показав нову обкладинку з Трампом, який змітає документи
24tv
2025-01-19T21:12:50Z
"Ми вдаримо у відповідь". Фріланд заявила, що є найкращим кандидатом для боротьби з Трампом
Лига
2025-01-19T21:09:50Z
"Глибоко значущий момент": Зеленський привітав Ізраїль з поверненням трьох заручниць
24tv
2025-01-19T21:00:48Z
Франція не може приборкати бідність – Le Monde
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T20:54:38Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Криптовалюта Трампа і біткойн привертають увагу пенсійних фондів – FT
iPress
2025-01-19T19:33:02Z
Барахолка любителів «совка». Які «раритети» українці продають на онлайн-аукціонах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:48:43Z
Сезонні коливання на ринку праці України в грудні
360ua.news
2025-01-19T18:36:15Z
Тарифи на світло: у ВР відповіли, чи буде здорожчання
TSN
2025-01-19T18:06:43Z
"Ціни будуть рости на 2-3% щомісяця": експерт розповів, що відбувається з вартістю молочки
Политека
2025-01-19T18:03:13Z
Росіяни намагаються просуватись по флангах: Тимочко пояснив ворожу тактику біля Покровська
24tv
2025-01-19T21:48:21Z
Під час ворожого обстрілу Харківщини осколкові поранення отримав 14-річний хлопчик
УкраинФорм
2025-01-19T21:45:30Z
Генштаб заявив про 88 ворожих атак на Покровському напрямку
1News
2025-01-19T21:36:37Z
Удари по Росії, бої за Покровськ та захист від “Орешніка”: головне із великого інтерв’ю Сирського
TSN
2025-01-19T21:36:14Z
На фронті 180 бойових зіткнень, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
УкраинФорм
2025-01-19T21:33:47Z
Використовує тактику з Авдіївки: у Легіоні Свободи розповіли, кого ворог відправляє у штурми
24tv
2025-01-19T21:15:10Z
Сирський відповів на закиди про "непотрібне" створення нових бригад
TSN
2025-01-19T21:06:40Z
В Києві не фіксують сильних морозів три роки поспіль: фахівці назвали ключову причину
Фокус
2025-01-19T21:01:21Z
Сирський: За минулий рік ворог збільшив кількість своїх збройних сил на 140 тисяч осіб
УкраинФорм
2025-01-19T21:00:49Z
Різанина у ліцеї на Рівненщині: 9-класник отримав удар ножем в стегно, його забрала "швидка"
TSN
2025-01-19T21:36:09Z
"Ударна хвиля ледь не знесла будинок": росіяни скаржаться на атаку безпілотників
GlavRed
2025-01-19T21:27:23Z
У Нігерії через вибух бензовоза загинули 86 людей
Украина Криминальная
2025-01-19T20:21:38Z
Причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі могла бути аварія, а не диверсія РФ — WP
ZN UA
2025-01-19T19:33:20Z
Розмова за кермом може вдарити по кишені: в поліції озвучили суму штрафу та як його уникнути
Знай
2025-01-19T19:21:24Z
На Чернігівщині засудили чоловіка, який вкрав дерев’яний туалет
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:15:32Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка цинічно ошукала матір загиблого воїна
InternetUA
2025-01-19T19:15:15Z
Бізнес на зупинках транспорту: посадовця з Франківщині підозрюють у розтраті 600 тисяч гривень
Политека
2025-01-19T19:00:13Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T18:36:09Z
У коробочках більше купувати не будете: як вибрати слабосолоний оселедець, і навіть з ікрою
Знай
2025-01-19T21:51:10Z
Як пробити злив у ванній: забудьте про соду та оцет
24tv
2025-01-19T21:27:16Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
Чому унітази завжди роблять білими: одиниці знають відповідь
24tv
2025-01-19T18:54:51Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Коли чекати магнітні бурі: календар сонячної активності на тиждень
Telegraf
2025-01-19T21:42:33Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T21:36:51Z
Три функції iPad, яких не вистачає на Mac
InternetUA
2025-01-19T21:16:40Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T21:15:10Z
У раціоні предків людей знайшли несподівані "смаколики": їх дуже не люблять фанати "палеодієти"
Telegraf
2025-01-19T20:45:19Z
Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження
360ua.news
2025-01-19T20:18:15Z
Виявлено найбільший банний комплекс Помпей
360ua.news
2025-01-19T19:33:52Z
Чи можуть Android-смартфони коштувати дешевше 3 000 грн: експерти дали відповідь
InternetUA
2025-01-19T19:18:19Z
Apple незабаром анонсує Powerbeats Pro 2
Portaltele
2025-01-19T19:12:28Z
Інтер здолав Емполі
Football.ua
2025-01-19T21:51:26Z
Неймар за крок від оренди в Сантос
Football.ua
2025-01-19T21:33:58Z
З надіями на медалі: визначився склад чоловічої збірної України на ЧЄ-2025 з біатлону
24tv
2025-01-19T21:00:39Z
Мбаппе забив ювілейний гол у клубній кар'єрі
Football.ua
2025-01-19T21:00:18Z
Переса переобрано президентом Реала
Football.ua
2025-01-19T20:57:29Z
Матч Галатасарай – Динамо Київ у Лізі Європи обслуговуватиме бригада арбітрів з Естонії
Football.ua
2025-01-19T20:48:43Z
Манчестер Сіті Гвардіоли повторив досягнення Арсеналу Венгера в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:15:38Z
Карма повинна їх наздогнати, – Захарова звинуватила тренерку Ковтуна у зраді України
24tv
2025-01-19T20:06:18Z
Манчестер Сіті розтрощив Іпсвіч і повернувся до топ-4 АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:00:39Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z