MY.UAНовини
Страшна ударна сила: що відомо про балістичні ракети РС-26 "Рубеж" і чи може ППО їх перехопити
Страшна ударна сила: що відомо про балістичні ракети РС-26 "Рубеж" і чи може ППО їх перехопити

Страшна ударна сила: що відомо про балістичні ракети РС-26 "Рубеж" і чи може ППО їх перехопити

Поки SpaceX найбагатшої людини світу в присутності обраного президента США Дональда Трампа проводить випробування потенційного марсольоту Starship, Путін може готуватися провести випробування нової російської балістичної ракети РС-26 "Рубеж".

У мережі та телеграм-каналах активно поширюють неперевірену інформацію, що нібито це має відбутися найближчим часом на полігоні Капустін Яр під Астраханню. Що це за ракета та чому росіяни так хочуть, щоб українці її боялися, – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Хто й чому посіяв паніку через нібито удар РС-26 по Києву

Пуски РС-26 "Рубеж" начебто мають відбутися на полігоні під Астраханню (він також частково "залазить" на територію сусіднього Казахстану). Його відкрили в 1946 році саме для випробувань балістичних ракет та ядерних вибухів (в часи СРСР їх було мінімум 11).


Капустін Яр і дальність російських ракет на карті / Інфографіка BrookingsInst

Полігон має офіційну назву "Капустин Яр" від однойменної місцевості поблизу, але росіяни в гонитві за ефектним неймінгом нині називають його на західний лад "Кап-яр", а це вже співзвучно зі зневажливою назвою самих росіян, чого автори скорочення вочевидь не чекали, але тепер мають із цим жити.


Полігон "Капустин Яр" / Фото AP

Важливо розуміти! Повідомлення про можливі випробування ракети РС-26 "Рубеж" збіглися та наклалися на повідомлення посольства США в Україні про потенційну потужну ракетну атаку на Київ. Через це американське посольство в Києві оголосило про позаплановий вихідний, його приклад наслідували посольства Греції, Італії та Іспанії.

І хоча жодне з них не писало про удар по Києву новою російською балістикою РС-26, в уявленні людей, схильних до когнітивних викривлень, склалися "2+2" і виник наратив про "російські випробування нової ракети з неодмінним ударом по Києву". Яка роль у цьому російського ІПСО, а яка традиційного українського "самонакруту" – невідома, проте, припускаємо, що велика.

Офіційно з "топових росіян" про стрільби ніхто не говорив, лише так званий "спікер" так званої російської Держдуми Володін сказав, що Росія нібито може використати для ударів по Україні нову зброю, яка раніше окупантами не застосовувалась.

При цьому жодних гарантій, що ця ракета "Рубеж" взагалі може злетіти й залишить межі західноказахстанських степів, взагалі не існує. А проте, паніку він посіяв чималу. То що ж це таке?

Сила трьох "Іскандерів-М": чергове "вундерваффе" Росії

РС-26 "Рубеж" – це перспективна розробка росіян, яку вони нині прославляють, як своє чергове "вундерваффе", і яка нібито давно вже чекає свого часу, але якось руки не доходили.

РС-26 заявлена як балістична ракета середньої дальності з дуже великою швидкістю та страшною ударною силою, що еквівалентна удару трьох ракет "Іскандерам-М". Чи це так насправді – не знає ніхто, адже цей продукт дуже "сирий" і не доведений до ладу.

Проте необхідність показувати, що Росія досі грізна сила не лише в м’ясних штурмах, але й в технологічному сенсі, підштовхує "сутінковий геній" росіян гнати попереду паровоза власні напівфабрикати в надії, що хоч щось "вистрелить".

Р-26 "Рубеж" – потенційні характеристики

  • тип – ступенева балістична ракета середньої дальності з НЕ ЯДЕРНОЮ бойовою частиною,
  • дальність – до 6 000 кілометрів,
  • довжина – 20 метрів,
  • діаметр – 2 метри,
  • точність – до 100 – 150 метрів,
  • стартова маса — 36 тонн, за іншими даними – до 50 тонн,
  • маса бойової частини (фугасу) — 1,25 тонни (складається з 4 блоків),
  • тип бойової частини: кілька блоків індивідуального наведення,
  • управління: інерційне з корекцією через ГЛОНАСС,
  • ціна – десятки мільйонів доларів.


Як імовірно виглядає РС-26 "Рубеж" / Ілюстрація росЗМІ

Як це часто буває у росіян, Р-26 – не революційна новинка, а переробка старої ракети – радянської РСД-10 "Піонер"​, взятої на озброєння ще в 1970-их. Абревіатура РСД розшифровується дуже просто – "ракета середньої дальності", а піонер тут до давньої радянської приказки про те, що він "завжди готовий".

Наприкінці Холодної війни радянський "Піонер" потрапив під ніж угоди РСМД про скорочення ракет середньої та малої дальності, що уклали Рейган і Горбачьов у Вашингтоні. Тоді ж американці зобов'язалися ліквідувати запаси своїх "Томагавків" і "Першингів".

Довідково! Під середньою дальністю, нагадаємо, прийнято розуміти діапазон від 1000 до 5500 кілометрів.


РСД-10 "Пионер" / фото росЗМІ

Що відомо про розробку РС-26 "Рубеж"

Розробка ракети "Рубєж" почалася за раннього Путіна, як оновлення "Піонера" десь у 2006 році, і в кращих традиціях росіян "трохи затягнулася". Відповідає за розробку "вундерваффе" відомий "Московський інститут теплотехники", у чиєму портфоліо також є ракети "Темп-2С", Пионер", "Тополь" та "Ярс". Власне, за однією з версій, "Рубеж" є нічним іншим, як зменшеною версією РС-24 "Ярс".

Зверніть увагу! "Ярс" – це оновлений "Тополь" і та сама проблемна російська ракета, яку взяли на озброєння попри постійні невдалі стрільби – ці ракети постійно збиваються з курсу під час навчань і несуть загрозу не противникам Путіна, а самим росіянам.

Тобто нині виникла ситуація, коли Росія зробила "Ярс" своїм флагманським носієм "ядерки", проте, ця ракета не може її "донести".

Виробником ракети "Рубеж" називають "Воткінський завод" в Удмуртії, де також збираються інші російські балістичні ракети – "Іскандер". Перші випробування ракети Р-26 "Рубєж" росіяни робили ще 27 вересня 2011 року, але тоді вирішили сконцентруватись на більш готовому "Іскандері-К".

Велику роль у тому, що розробка перетворилася на "довгобуд" зіграла таємничість проєкту, адже він прямо порушував угоду РСМД, і лише у 2019 році, коли термін договору закінчився, а президент Дональд Трамп не виявив бажання його продовжувати, заявивши, що Росія цинічно його порушує, у Путіна зникли навіть попередні обмеження.

Тоді ж проєкт ракети Р-26 "Рубеж" отримав новий імпульс. Кілька років тому експерти писали, що станом на 2018-й рік проєкт РС-26 "Рубеж" вже був готовий і лише чекав команди на те, щоб піти у серію. Щоправда, цього не сталося. Проте, цілком можливо, що до цієї ідеї рашисти повернулися саме зараз.

Тоді випробування 20 листопада 2024 року у "Кап-ярі" можуть стати важливою кульмінацією. А можуть і не стати. При цьому про ракету зараз значно більше чуток, ніж реальної інформації.

Експерти припускають, що РС-26 "Рубеж" створена на базі 2 ступенів ракети "Тополь-М", а також вважається, що ракета може бути оснащена гіперзвуковим плануючим блоком типу "Авангард". Але все це лише припущення і які з них правдиві, а які існують лише в уявленні росіян, покаже тільки час.

То яка загроза для України від РС-26 "Рубеж"

Чи можна на "Рубеж" причепити ядерний заряд? У теорії – цілком. Проте, нагадаємо, що це експериментальний зразок, який не запустили в серію, тому жодної логіки для того, щоб бігти вперед батька до пекла точно не має. Так це не працює – росіяни мають спершу переконатись, що воно взагалі працює.

До того ж у Москви нині є робочі носії "ядерки". Саме ними Путін та його посіпаки лякають та шантажують весь світ. Тому розширювати свій асортимент вони можуть лише "для галочки", натомість носіями тактичного ядерного заряду можуть бути вже давно "обстріляні" варіанти.

Нині можна стверджувати, що росіяни планують спалити десятки мільйонів доларів, а саме стільки приблизно коштує РС-26 "Рубеж". Звісно, це приблизна оцінка, але вона базується на тому, що "Рубеж" - це міні-"Ярс", а той коштує близько 80 мільйонів доларів. Таким чином, у випробування є навіть деякий позитив, бо ці гроші можна було інвестувати ефективніше, наприклад, у ті ж "Іскандери" чи "Кинджали".

Що цікаво, росіяни дійсно можуть випробувати свою ракету з арсеналу сил ядерного стримування і без застосування спеціальних боєчастин, а зі звичайною вибухівкою. Оскільки в ракеті в наявності є кілька боєголовок, кожна з них летить окремо після розкриття головної частини. А також присутні інертні боєголовки для відволікання систем ППО.

Схоже, що розрахунок росіян може бути саме таким, бо значної шкоди вони не зможуть зробити, а от сигнал Заходу надішлють потужний. А тому більше руйнувань можуть спричинити саме перші два ступені ракети, якщо вони впадуть на Київ чи інше місто. Адже там точно не вигорить все пальне.

Також ці потенційні російські випробування точно не пов'язані з тривожними оголошеннями американських та європейських дипломатів. На жаль, це не скасовує загрози, адже у росіян окрім РС-26 існують інші інструменти для терористичних обстрілів Києва та інших українських міст і селищ.


РС-26 Рубеж / фото росЗМІ

Чи можна перехопити РС-26 "Рубеж"

Оскільки ракета ще не стоїть не озброєнні, не стоїть і завдання її перехоплення. Але якщо говорити про потенційні варіанти, то треба визнати, що це дуже складна ціль. Як і будь-яка балістична ракета. Але українські сили ППО/ПРО вже довели, що їм такі завдання цілком до снаги.

Українські вартові неба вже мають досвід перехоплення як розпіареної російської "балістики", так і "гіперзвукових". Всі ці "Кинджали", "Іскандери" та "Циркони" вже неодноразово збивалися і 17 листопада 2024 року масований обстріл України з акцентом на Київ це довів. Тоді, нагадаємо, були перехоплені:

  • 1/1 гіперзвукова корабельна ракета 3М22 "Циркон";
  • 8/7 аеробалістичних ракет Х-47М2 "Кинджал";
  • 101/85 крилата ракети Х-101 "Калібр";
  • 1 балістична ракета "Іскандер-М";
  • 2/2 ракети Х-22
  • 2/2 протирадіолокаційні Х-31П;
  • 5/5 керовані авіаційних ракет Х-59/Х-69.

Тому, якщо Росія буде спроможна успішно випробувати РС-26 "Рубеж", а потім запустити ці ракети в серію та склепати бодай якийсь їхній запас (нагадаємо, чим більша і складніша ракета, тим довше її виготовити, особливо в умовах санкцій), то на них в Україні будуть чекати системи PATRIOT, SAMP-T та інші.

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Похорон Папи Римського: хто зі світових лідерів приїде на церемонію
24tv
2025-04-22T11:09:36Z
Закордонний паспорт за три дні: як швидко оформити та скільки коштуватиме
Факти ICTV
2025-04-22T11:04:29Z
Українські полярники зафільмувати, як пінгвін цупив камінці з чужого гнізда
Комсомольская правда
2025-04-22T11:01:52Z
Донька Георгія Гонгадзе вийшла заміж
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:01:33Z
Українські роботи на полі бою з Росією змінюють перебіг війни – подробиці
TSN
2025-04-22T11:01:30Z
Церковний календар на травень 2025 року: коли святкуємо Вознесіння Господнє
TSN
2025-04-22T11:01:14Z
Відвідування кладовищ у поминальні дні: Нацполіція попередила громадян про ризики
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:35Z
"Все всередині впало" - дружина Валеуліна розповіла, як дізналась про його зраду з Алхім
Gazeta UA
2025-04-22T11:00:25Z
Люди непритомніли від щастя, мати від ТСН дізналась про повернення своїх синів: як відбувався обмін полоненими
TSN
2025-04-22T11:00:12Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Глава МЗС Франції: "великоднє перемир’я" Путіна було маркетинговим ходом для Трампа
Европейская правда
2025-04-22T11:16:31Z
Росіяни вдарили по Харкову безпілотниками, четверо поранених
УкраинФорм
2025-04-22T11:16:21Z
Путін готовий обговорити пропозицію Зеленського припинити атаки на цивільну інфраструктуру – Кремль
Vlasti
2025-04-22T11:12:50Z
Зазіхнули на святе: у Польщі заборонять акції на найпопулярніший алкогольний напій
24tv
2025-04-22T11:09:52Z
Відступ росіян під Покровськом: експерт пояснив, чому це не ознака перемоги
TSN
2025-04-22T11:01:17Z
Перший закордонний візит Трампа буде на похорон Папи Франциска
Европейская правда
2025-04-22T11:00:44Z
Кремль виставив Україні ультиматум для переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:00:18Z
Європа окреслила США червоні лінії щодо України: деталі
TSN
2025-04-22T11:00:06Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Якщо не вистачає сонця: в яких продуктах найбільше вітаміну D
Gazeta UA
2025-04-22T09:03:45Z
Чому ліки в Україні дешевші, ніж у Європі
TSN
2025-04-22T09:01:57Z
Черевний тиф стає невразливим: чому антибіотики вже не працюють
TSN
2025-04-22T09:00:35Z
У разі ядерної катастрофи: Україна закупила інноваційні ліки проти променевої хвороби
24tv
2025-04-22T08:21:05Z
Коли найкраще приймати магній
24tv
2025-04-22T08:15:34Z
Sony запустила 24-годинний марафон з перегляду фільму Until Dawn — без сну, смартфонів і походів в туалет
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Американська кіноакадемія оголосила нові правила «Оскара»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:57:18Z
Микита Добринін відповів, чи планує знову взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
2025-04-22T10:54:42Z
Після 25 років шлюбу Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучились, – ЗМІ
24tv
2025-04-22T10:45:38Z
Каньє Вест ошелешив заявою про інтим із родичем
GlavRed
2025-04-22T10:27:58Z
"Раніше розмовляли": путіністка Валерія розповіла про проблеми у шлюбі
GlavRed
2025-04-22T10:27:35Z
Зірка "Лісапетного батальйону" "зробила" обличчя і шокувала ускладненнями
GlavRed
2025-04-22T10:27:02Z
"Інший підхід до цього" - Анатолій Анатоліч висловився про затримку мовлення сина
Gazeta UA
2025-04-22T10:09:21Z
Мальта на Євробаченні 2025: Міріана Конте здійснила свою мрію з піснею Serving
Факти ICTV
2025-04-22T10:01:43Z
На Херсонщині прикордонники врятували лебедя, який впав у траншею
Комсомольская правда
2025-04-22T11:13:39Z
Судитимуть учасників злочинної організації, які пропонували чоловікам виїзд за кордон, підшукуючи для них третю дитину за $3000
Украина Криминальная
2025-04-22T11:09:56Z
У Харкові прогриміла серія вибухів: РФ атакувала місто, багато прильотів і поранених
GlavRed
2025-04-22T11:06:54Z
Трирічна дівчинка подолала 10 кілометрів, пройшовши лісом з Тернопільщини на Рівненщину
Комсомольская правда
2025-04-22T11:04:31Z
У Києві сталася стрілянина, є поранений, – поліція
24tv
2025-04-22T11:01:40Z
Дитина випала з вікна 25-го поверху та дивом вижила
TSN
2025-04-22T11:01:34Z
У Тернопільській області мати викинула на вулицю немовля
TSN
2025-04-22T11:01:06Z
В Одесі працівник ТЦК та двоє активістів влаштували бійку зі стріляниною
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:11Z
Росія здійснила масоване бомбардування Куп'янська: є потерпілі, знищено десятки осель
24tv
2025-04-22T10:54:42Z
Обстріл Харкова "Шахедами": пролунало 12 вибухів протягом години, є поранені, — Терехов
Фокус
2025-04-22T11:06:02Z
Мольфар передбачив майбутнє окупованих територій України: яка доля очікує на Донбас та Мелітополь
TSN
2025-04-22T11:01:38Z
ЗСУ потужно контратакують на Бєлгородщині: експерт розповів про запеклі бої
GlavRed
2025-04-22T11:01:03Z
Погода в Україні: теплі дні ще трохи затримаються, але варто чекати на похолодання
TSN
2025-04-22T11:00:28Z
"Точно не Saab": експерт поділився новою теорією про загадковий літак над Львівщиною
Фокус
2025-04-22T11:00:02Z
Зацвіли кульбаби — час садити огірки: коли сіяти за місячним календарем, що кажуть народні прикмети, агротехніка
TSN
2025-04-22T11:00:01Z
"Ворог був у 5 метрах від нас": бійці 43 бригади 54 дні тримали оборону
Фокус
2025-04-22T10:57:55Z
Російські війська скинули на Запоріжжя два КАБи - кількість постраждалих зросла до 15
УкраинФорм
2025-04-22T10:37:06Z
Росія атакує "Шахедами" Харків: уже відомо про два влучання
24tv
2025-04-22T10:36:47Z
IKEA поки не планує повернення в Україну — раніше відкриття магазину очікували у 2025 році
AIN
2025-04-22T11:12:06Z
Біткоїн обійшов індекс Nasdaq, але шортисти не раді — ліквідації сягнули $57 млн
ITC
2025-04-22T11:07:01Z
Які ціни на квасолю у популярних супермаркетах України
24tv
2025-04-22T11:03:25Z
«Укрзалізниця» закінчила рік зі збитком в 4,2 млрд грн, хоча заробила за рік більше 100 млрд – Опендатабот
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:00:36Z
В Україні оголосили аукціони з суборенди держземель під садівництво на 25 років
УкраинФорм
2025-04-22T11:00:21Z
Підготовка до зими: Укртрансгаз розпочав сезон закачування газу у підземні сховища
24tv
2025-04-22T10:57:35Z
На оновлення морської інфраструктури України потрібні десятки мільйонів євро
УкраинФорм
2025-04-22T10:55:42Z
Золото досягло рекордної ціни у $3500
360ua.news
2025-04-22T10:34:44Z
Інвестняні: проєкти дозволили починати раніше
AgroPortal
2025-04-22T10:33:53Z
Як називається «безіменний» палець українською, той, на якому носять обручку: мало хто знає
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Категорично не можна додавати до котлет: кулінари розповіли про один продукт, який псує все
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Скільки подушок потрібно для здорового сну: одна, дві чи більше
TSN
2025-04-22T11:00:23Z
Як позбутися дротяника раз і назавжди: поради досвідчених городників
TSN
2025-04-22T11:00:17Z
Як зупинити поширення попелиці за допомогою звичайної олії: проста порада для садівників
TSN
2025-04-22T11:00:08Z
Кулінарі назвали найважливіший секрет повітряних млинців: вся справа в правильному збиванні тіста
TSN
2025-04-22T11:00:06Z
3 інгредієнти і ніякої мороки: готуємо ніжний "Наполеон" всього 30 хвилин
24tv
2025-04-22T10:42:06Z
У чому родзинка знаменитого німецького напою Jägermeister
Gazeta UA
2025-04-22T10:33:45Z
Цей парфум діє як афродизіак і зваблює буквально всіх навколо
24tv
2025-04-22T10:33:25Z
«Детройт» перервав рекордну безвиграшну серію у плей-оф НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:15:55Z
Пас мріє про дует із Ямалем: Він — один із найкращих у світі
Football.ua
2025-04-22T11:10:19Z
Легендарний реслер став чемпіоном WWE, встановиши рекорд промоушену
24tv
2025-04-22T11:09:51Z
Вкладемо власні гроші в газон, – Суркіс розповів, де гратиме Динамо у єврокубках
24tv
2025-04-22T11:09:48Z
Різник повернувся до загальної групи Шахтаря після травми
Football.ua
2025-04-22T11:01:21Z
Баварія націлилась на Сімонса
Football.ua
2025-04-22T10:49:23Z
Норвезький клуб подарував ягня найкращому гравцю матчу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:48:21Z
Боруссія Д зацікавлена в лідері захисту Айнтрахта Ф
Football.ua
2025-04-22T10:45:30Z
Фінал Кубка Іспанії проведе у запасі: ЗМІ назвали причину, чому Лунін не зіграє з Барселоною
Факти ICTV
2025-04-22T10:37:38Z
Попередження "червоного рівня": мільйони користувачів Gmail можуть атакувати хакери
Фокус
2025-04-22T11:16:35Z
Загадка Титана: на найбільшому супутнику Сатурна річки та моря мають незрозумілі особливості
Фокус
2025-04-22T11:12:27Z
Нова повітряно-цинкова батарея виробляє електрику і перекис водню: навіщо
Фокус
2025-04-22T11:12:14Z
Інженери OpenAI: «Для навчання GPT-4 тепер вистачить 5-10 людей»
ITC
2025-04-22T11:07:31Z
Не раніше, ніж за 2 роки: Microsoft заборонила звільненим працівникам повторно подаватись на роботу
ITC
2025-04-22T11:07:21Z
25 метрів завдовжки і міцніші за кевлар: які павуки плетуть найбільші у світі "сітки"
Фокус
2025-04-22T11:06:39Z
Марс мав кілька "водних" епох: нове відкриття вчених
TSN
2025-04-22T11:01:21Z
На небі з’явиться "космічний смайл": коли його можна побачити
TSN
2025-04-22T11:00:25Z
Шахраї зламали офіційну сторінку Галицької міськради у Facebook
InternetUA
2025-04-22T10:55:44Z
Електричні осі ZF вперше з’являться на індійських автобусах
AutoCentre
2025-04-22T11:12:14Z
Огляд MG ZS HEV: найдоступніший гібрид або приклад розвитку сучасних технологій
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Скільки коштує найдешевша страховка на авто в Україні у 2025 році та чому зросли ціни
Факти ICTV
2025-04-22T11:06:00Z
Спортивний електромобіль BMW VDX представили офіційно
AutoGeek
2025-04-22T11:01:34Z
Чи можна їздити на зимовій гумі цілий рік та чи буде за це покарання
Факти ICTV
2025-04-22T11:01:22Z
Nissan підтверджує гібридний пікап Frontier
Топ Жир
2025-04-22T10:45:00Z
В сети показали неординарный гибрид Dodge Viper и Chevrolet Corvette
AutoCentre
2025-04-22T10:10:03Z
Супергібрид “прокачали”: гіперкар Ferrari SF90 XX Stradale отримав тюнінг від Novitec
AutoGeek
2025-04-22T10:03:23Z
Концепт автомобіля Mercedes Vision V — це елітний аеропортовий трансфер з 65-дюймовим телевізором
Топ Жир
2025-04-22T10:00:10Z