“Ідеальна нагода”: Bloomberg пояснило, чому настав час посилити нафтові санкції проти РФ
Падіння цін на нафту та наближення періоду надлишкової пропозиції можуть створити ідеальну можливість для посилення санкцій проти російського нафтового сектору до такої міри, що обмеження почнуть відчутно впливати на “військову скарбничку” Кремля, пише Bloomberg.
Наявний механізм обмеження цін, який насправді не зменшив доходи Москви від продажу нафти, був запроваджений за наполяганням США, стурбованих тим, що фактичне обмеження російського експорту призведе до стрімкого зростання цін на нафту.
Це вже не те занепокоєння, яке було два роки тому, коли розроблялися такі обмеження. Навіть попри геополітичну напруженість на Близькому Сході, яка є найсильнішою за останні десятиліття, нафта марки Brent все ще коливається нижче 75 доларів за барель, а у вересні опустилася нижче 70 доларів. Це більш ніж на чверть нижче, ніж на момент встановлення “стелі цін” на нафту РФ.
Санкції, запроваджені проти окремих танкерів за порушення встановленої межі ціни, були помірно ефективними. Спочатку ці судна “простоювали” місяцями після того, як потрапили до санкційних списків США, Британії чи ЄС.
Втім, нещодавно Москва почала повертати ці танкери до роботи і їх реактивація не принесла жодних наслідків для тих, хто приймає ці судна в своїх портах. Можливо, настав час це зробити.
Зараз налічується 90 нафтових танкерів, які потрапили під санкції. Значне збільшення цієї кількості (так званий тіньовий флот, який Росія використовує для транспортування своєї нафти, оцінюється приблизно в 600 суден) і встановлення реальних витрат у разі використання цих танкерів завдало б Москві серйозного удару.
Якщо індійських, китайських і турецьких нафтопереробників переконати припинити або скоротити імпорт російської нафти, що перевозиться суднами тіньового флоту, експорт нафти з Москви неминуче впаде.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, вилучення, скажімо, мільйона барелів на день російської нафти з ринку може зробити трохи більше, ніж збалансувати попит і пропозицію в першій половині 2025 року. На слабкому ринку вплив на ціни буде керованим, тоді як вплив на доходи Кремля може стати значно більш руйнівним.
Існує також багато вільних виробничих потужностей, які можуть компенсувати будь-яку втрату російських барелів.
Група виробників нафти ОПЕК теоретично могла б збільшити постачання більш ніж на п'ять мільйонів барелів на день, якщо захоче. Це майже вдвічі більше, ніж обсяги експорту російської нафти морем.
Звичайно, вони можуть і не втручатися. Відносини між Ер-Ріядом і Москвою зараз значно ближчі, ніж було в березні 2020 року, коли Кремль відмовився дотримуватися лінії Саудівської Аравії щодо виробничої політики.
Тому зараз далеко не ясно, чи віддасть Ер-Ріяд перевагу Вашингтону перед Москвою, коли справа доходить до нафтової політики.
Президент США Джо Байден, який залишає посаду в січні, останніми днями продемонстрував, що готовий посилити підтримку України перед тим, як покинути Білий дім. Ефективні санкції, спрямовані проти російського експорту нафти, зіграли б на користь Києва.
Якщо Захід серйозно налаштований завдати удару по нафтових доходах російського диктатора Владіміра Путіна, для цього може не бути кращої можливості, ніж за кілька тижнів до вступу на посаду новообраного президента США Дональда Трампа.
А про необхідність запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження розповідали Михайло Гончар та Сергій Макогон у статті “Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити”.
За словами експертів, це дало б не лише можливість зменшити експортні доходи росіян на 12 млрд доларів щорічно, а й було б потужним сигналом для партнерів у ЄС, які активно обговорюють питання включення до наступного пакета санкцій також імпорту російського СПГ. Це стало б відчутним ударом по економіці РФ.