MY.UAНовини
Куди й навіщо бити ракетами ATACMS: три головні проблеми з використанням зброї дальньої дії
Куди й навіщо бити ракетами ATACMS: три головні проблеми з використанням зброї дальньої дії

Куди й навіщо бити ракетами ATACMS: три головні проблеми з використанням зброї дальньої дії

Військовий аналітик Джек Вотлінг у колонці для RUSI легко погоджується з тим, що удари ATACMS по Росії дають можливість завдати значної шкоди. Але він попереджає: щоби скористатися цією можливістю, цілі повинні відповідати ширшому плану.

Удари ATACMS по Росії дають можливість завдати значної шкоди. Однак, щоби скористатися цією можливістю, цілі мають відповідати ширшому плану.

Після більш ніж річної протидії використанню західної комплексної зброї для завдання ударів по російській території адміністрація Байдена дійшла висновку про дозвіл використовувати ракети дальнього радіуса дії американського виробництва проти цілей на російській території. У зв'язку з цим постають питання: що змінилося, щоб зробити це прийнятним тепер, і що це змінить для України? Відповіді на ці запитання меншою мірою стосуються шкоди, яку може завдати армійська тактична ракетна система (ATACMS), а більшою — того, що вона може дати, і чи стане її надання каталізатором для підтримки з боку інших країн, таких як Німеччина.

Непростий вибір

Збройні сили США мають обмежену кількість ATACMS і більше їх не виготовляють. Що стосується інших західних далекобійних озброєнь, то темпи їхнього виробництва наразі не можуть дати ту кількість, яка необхідна для досягнення значного ефекту на полі бою. Хорошим прикладом є те, як Україна випустила більшість британського арсеналу Storm Shadow по російських глибинних цілях у 2023 році, але не змогла послабити військове управління противника до рівня, яким могли б скористатися українські військові. Інакше кажучи, надаючи цю зброю Україні, донор піддає ризику власні плани щодо того, як він може вести кампанію.

Попри ці обмеження, концентроване застосування далекобійної зброї може завдати непропорційної шкоди окремим цілям, відкриваючи тим самим нові можливості. Питання в тому, чи здатні українські військові використовувати прогалину, що утворилася. Прикладом того, як користуються такими "прогалинами", може слугувати набір засобів радіоелектронної боротьби та ударних можливостей, використаних для захоплення частини Курської області Росії в серпні 2024 року.

З кінця 2023-го в українських Збройних силах спостерігається тенденція до того, що вони зазнають більше втрат, ніж набирають нових бійців. Значна частина цих втрат була незначною і солдати повернулися до строю, але з часом це призвело до ослаблення підрозділів уздовж лінії зіткнення і, таким чином, до дедалі більшої нестачі сил в обороні, яка влітку 2024 року сягнула точки, коли Росія могла почати пробивати оборону України в Донбасі. Це не дозволило використати можливості, створені російськими вразливостями.

Для міжнародних партнерів України давня занепокоєність з приводу розблокування використання ATACMS проти Росії полягає в тому, що обмежені запаси цієї зброї повинні бути використані, щоб відтермінувати початок тиску на українському фронті, але в результаті допоможуть відкласти розв'язання українським урядом проблем із формуванням власних сил. У "Плані перемоги" президента Володимира Зеленського, представленому партнерам у вересні 2024 року, ці фундаментальні питання не розглядалися.

Що ж змінилося? Україна стрімко наближається до того моменту, коли, якщо вона не розв'яже проблему з кадрами, їй буде важко захищати протяжність фронту, а отже, прискориться процес руйнування бойових позицій. У цьому контексті час для проведення відповідної реформи вкрай важливий. Партнери України мало що можуть зробити для зміни характеру бойових дій на лінії зіткнення, але, націлившись на можливості, які дають Росії перевагу на полі бою, можна виграти час.

Важкі цілі

Наступне питання — по чому наносити удар. Для будь-якого заданого набору цілей є критичний поріг ударів, який має бути досягнутий, перш ніж вийде відчутний ефект на бойові дії. Наприклад, коли Україна завдала три нищівних удари по російських артилерійських складах, хоча обсяг знищених боєприпасів був вражаючим, зрештою їх своєчасно замінили. Українці знищили три з десяти складів боєприпасів на цій ділянці. Результатом стало скорочення кількості снарядів для російських підрозділів на обмежений період, а не повсюдна нестача снарядів. Якби було уражено сім складів, ефект виявився б набагато більш вираженим.

Українські військові — не дуже згуртована організація. У їхніх лавах — безліч підрозділів, кожен з яких схильний переслідувати творчі та часто самі по собі ефективні цілі, але рідко у вирішальному масштабі. Ця креативність — одна із сильних сторін українських військових. Але коли справа доходить до глибокого удару, відсутність дисципліни у виборі цілей часто призводить до розсіювання ефекту, внаслідок чого завдані оперативні збитки виявляються непорівнянними із сумою пошкоджених або знищених об'єктів.

Важливо "Дуже руйнівний сезон": в України могло залишитись менше 50 ракет ATACMS, — Forbes

Тому критичне питання, пов'язане з рішенням щодо ATACMS, полягає не в тому, які боєприпаси тепер дозволено використовувати — у будь-якому разі оперативних цілей усередині кордонів України було більше, ніж наявних боєприпасів, а в тому, що повинно стати пріоритетним і як удари будуть синхронізовані з ширшим арсеналом зброї, від Storm Shadow до власне українських боєприпасів глибокого удару. Комплексні залпи, зрештою, мають набагато менше шансів бути відбитими російськими засобами ППО.

Тут виникає стратегічне питання. У військовому відношенні цілі легко визначити. Знищення російських складів боєприпасів, пунктів заправки та озброєння ударної авіації або російських оперативно-тактичних ракетних комплексів дасть корисний ефект у плані скорочення втрат українців і тим самим сприятиме стабілізації фронту. Але це не ті цілі, які дадуть важелі впливу на переговорах. Цілі, які дадуть важелі впливу — здебільшого економічні та промислові. Проблема тут у тому, що майбутня адміністрація США, яка наполягає на переговорах, це не нинішня адміністрація, яка схвалює удари, тож видається малоймовірним, що між ними є тісна стратегічна співпраця з питання про те, як остання може зробити внесок у стратегію попередньої.

Політичні примхи

Питання про ризик ескалації наполегливо витає над цією дискусією. На жаль, воно загрузло в дебатах про те, чи призведе будь-яке застосування такої зброї до ядерної відповіді, чого, безумовно, не станеться. Реальність така, що Росія може піти на ескалацію, використовуючи різні способи нав'язати Заходу витрати, від підводного саботажу до використання довірених осіб для переслідування торгівлі в Баб-ель-Мандебській протоці. Той факт, що Росія вже намагалася таємно пронести бомби на літаки в Європі, спонсорувала вбивство європейських промисловців і втягнула північнокорейські війська у війну на європейській землі, свідчить про те, що ескалація відбувається. І вона відкидатиме довгу тінь.

Це не означає, що ризики, пов'язані зі схваленням використання ATACMS, невиправдані або стратегічно дурні. Але щоб бути ефективним, їхнє використання має стати частиною ширшої стратегії, спрямованої на конкретні цілі. Це вимагає узгодженого застосування ATACMS і боєприпасів інших партнерів поряд із власними системами дальнього удару України. Українські військові також повинні мати план використання досягнутих ефектів. Тривалість впливу зрештою залежить від глибини ресурсу, а це означає, що, наприклад, готовність Німеччини постачати Taurus матиме відчутний вплив на те, наскільки значним виявиться ефект від ударів углиб території РФ.

Найважливішим питанням є те, якою мірою в останні дні правління нинішньої адміністрації США ATACMS використовуватиметься для реалізації ширшої стратегії націлювання для досягнення воєнних ефектів і стратегії перемовин — чи залишиться суто політичним інструментом. Можна лише сподіватися, що рішення США щодо дальніх ракет не залишиться просто "сигналом" у відповідь на появу північнокорейських військ. Найбільш правильним виявиться, якщо глибокі удари допоможуть знизити тиск на фронті, а Київ використає час, що з'явився завдяки цьому, для зміцнення лінії оборони.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Глухий кут для України: чим небезпечний дозвіл бити ATACMS та чому не можна атакувати Кримський міст
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Обстріли Запоріжжя: до генераторів під’єднали 15 будинків, які залишились без світла
УкраинФорм
2024-11-21T14:13:13Z
У Києві через негоду дерева падають на автомобілі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T14:09:23Z
Сильний вітер, сніг та дощ для частини областей: прогноз погоди в Україні на 22 листопада
24tv
2024-11-21T14:06:46Z
У Криму вибухи: Україна могла запустити по Севастополю ракети "Нептун"
24tv
2024-11-21T14:00:33Z
В окупованому Криму лунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T13:42:02Z
На Житомирщині завершили будівництво фортифікацій на кордоні з Білоруссю
УкраинФорм
2024-11-21T13:40:51Z
Київ частково компенсує ветеранам протези та переобладнання авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T13:36:24Z
Ворог "зарухався" на Запорізькому напрямку: спікер "Південь" прокоментував ризики
GlavRed
2024-11-21T13:27:17Z
Кияни у соцмережах діляться фото та відео першого снігопаду в столиці
Комсомольская правда
2024-11-21T13:22:12Z
Chanel випустив різдвяну рекламу з українським "Щедриком" Леонтовича: казковий відеоролик
24tv
2024-11-21T14:15:36Z
Шепіт, сьорбання і мурашки: Світлана Лобода знялася в ASMR-відео для американського каналу
Вива
2024-11-21T14:13:15Z
Ювелірні тренди 2024: що пропонує "Золотий Вік"?
iPress
2024-11-21T14:13:05Z
Банан, приклеєний скотчем до стіни, продали на аукціоні за $6,2 млн
Фокус
2024-11-21T14:09:26Z
Як юна дівчинка: вдова Миколи Мозгового з афрокосами зачарувала Мережу
GlavRed
2024-11-21T14:09:24Z
6-річна донька Тімура Мірошниченка дебютувала на великій сцені як співачка
TSN
2024-11-21T14:06:01Z
Ігор із серіалу "Реванш": де зараз Олександр Соколов і як виглядає в реальному житті
24tv
2024-11-21T14:00:14Z
Забудьте про «Гладіатор II»: 10 фільмів Рідлі Скотта, які високо оцінили кінокритики
ITC
2024-11-21T13:52:32Z
«Гордий власник банана»: засновник блокчейну Tron Джастін Сан придбав відомий арт «Комік» за $6,24 млн і з’їсть його
ITC
2024-11-21T13:49:05Z
Велика Британія запровадила санкції проти Фірташа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T14:16:55Z
Сейм Литви затвердив кандидатуру нового прем'єра
УкраинФорм
2024-11-21T14:14:52Z
Der Spiegel розкритикував Шольца за позицію щодо України
iPress
2024-11-21T14:14:34Z
У Москві пригрозили новій базі ПРО США у Польщі, Варшава відповіла
Европейская правда
2024-11-21T14:13:48Z
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T14:13:42Z
У небі - літаки Ту-95: ймовірно ворог здійснив пуск крилатих ракет
TSN
2024-11-21T14:13:36Z
Трамп закликає республіканців блокувати суддівські призначення Байдена перед інавгурацією
iPress
2024-11-21T14:13:28Z
МЗС України про удар по Дніпру: Росія докладає всіх зусиль для розширення війни
УкраинФорм
2024-11-21T14:13:12Z
Україна стала першою країною, яку атакували міжконтинентальною ракетою – Стратком ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T14:12:50Z
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-21T14:13:51Z
Хліб не черствіє по місяцю: перевірений метод зберігання
24tv
2024-11-21T13:54:52Z
В Україні запускають пілотний проєкт з підтримки ветеранів на первинній ланці меддопомоги
УкраинФорм
2024-11-21T13:46:31Z
Навіщо додавати оцет в картоплю під час варіння: вам обов’язково сподобається результат
TSN
2024-11-21T13:06:23Z
В Україні скорочується споживання тютюну й нікотину - результати опитування
УкраинФорм
2024-11-21T12:10:12Z
Забуваю чистити зуби перед сном: до чого це може призвести
24tv
2024-11-21T12:03:38Z
Лимон замінить вам все, якщо не викидатимете шкірку: унікальні властивості, про які ви і не здогадувалися
Знай
2024-11-21T11:51:13Z
Метод Вендлера 5-3-1 допоможе наростити потрібну кількість м'язів
24tv
2024-11-21T11:39:57Z
"Найздоровіший" сніданок, від якого краще відмовитися назавжди: що рекомендує невролог
TSN
2024-11-21T11:06:14Z
Де в Польщі найвигідніше купувати квартири на вторинному ринку
24tv
2024-11-21T14:12:53Z
Яку нову схему придумали в Росії, аби врятувати бюджет
24tv
2024-11-21T14:06:37Z
Набуття права власності на землю: у чому особливості для юридичних осіб
24tv
2024-11-21T14:06:04Z
Dnipro Agro Group із озимих культур посіяла лише пшеницю
AgroPortal
2024-11-21T14:00:18Z
Китайські банки почали блокувати перекази росіян, які здійснюються з інших країн
24tv
2024-11-21T13:54:30Z
Як у ЄС регулюють рекламу "електронних цигарок" і що може зробити у цьому напрямку Україна
Европейская правда
2024-11-21T13:49:48Z
Китайські банки почали перекривати російським компаніям платежі через Індію, ОАЕ та Гонконг
УкраинФорм
2024-11-21T13:43:43Z
«Метінвест» підписав декларацію з урядом Італії щодо заводу з виробництва зеленої сталі на українській сировині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T13:36:37Z
Топ-менеджер Нафтогаза, який виїхав до Канади, хоче через суд стягнути з України 10,5 млн грн премії - ЗМІ
TSN
2024-11-21T13:24:30Z
Перевиконав обіцянку: Усик заплатив українському спортсмену $100 тисяч за "золото"
Фокус
2024-11-21T14:15:56Z
Ріс Джеймс знову отримав травму та пропустить матч із Лестером
Football.ua
2024-11-21T14:02:07Z
Бундесліга: розклад і результати матчів 11-го туру чемпіонату Німеччини з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-21T13:48:33Z
Мілан незабаром оголосить про продовження контракту з Габбією
Football.ua
2024-11-21T13:32:17Z
Анастасія Соболєва зупинилася перед чвертьфіналом турніру ITF у Трнаві
УкраинФорм
2024-11-21T13:01:44Z
Миколенко: Хочу подякувати нашим уболівальникам. Ми відчували цю підтримку, бачили повідомлення
Football.ua
2024-11-21T13:01:28Z
Перебування Зінченка в Арсеналі під загрозою
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T12:54:48Z
ЗМІ розкритикували нападника збірної України: він може змінити клубну прописку вже взимку
24tv
2024-11-21T12:39:12Z
Сич — про дебют за збірну України: У мене наче другий день народження
Football.ua
2024-11-21T12:33:49Z
Скільки мілілітрів у чайній ложці: простий спосіб обчислення
GlavRed
2024-11-21T14:00:33Z
Як стильно прикрасити новорічну ялинку бантиками: простий та вишуканий спосіб
24tv
2024-11-21T13:45:09Z
13 братів і сестер довгожителів із загальним віком 1075 років все життя уникали лише одного: що це
TSN
2024-11-21T13:36:07Z
Забійний засіб гарантує результат: як вигнати тарганів раз і назавжди
GlavRed
2024-11-21T13:27:14Z
Кохаю чи люблю: як правильно казати про почуття
TSN
2024-11-21T13:24:07Z
Як ви поводитеся у проблемних ситуаціях покаже особистісний тест: що ви побачили першим
TSN
2024-11-21T12:21:37Z
Справжня класика на новорічному столі: рецепт ніжного салату "Мімоза"
24tv
2024-11-21T12:21:30Z
Викиньте ці 5 речей з кухні до початку свят: вони тільки засмічують простір
24tv
2024-11-21T12:15:50Z
Як приготувати найсмачніший оселедець під шубою: рецепт популярного святкового салату
Фокус
2024-11-21T12:06:19Z
Ветерани ЗСУ найбільше потребують матеріальної підтримки та вважають, що держава не виконує зобов’язання
ZN UA
2024-11-21T14:14:03Z
Конкурс «Вікі любить Землю 2024» представив 10 кращих фото природи України
Детектор М
2024-11-21T14:10:03Z
Російські терористи почали бити міжконтинентальними ракетами: Берлінська заявила про новий етап війни
TSN
2024-11-21T14:06:21Z
У День Гідності та Свободи відбулася спільна міжконфесійна молитва за Україну
УкраинФорм
2024-11-21T14:01:23Z
Олександр Харченко: Є плани поновити щотижневий вихід журналу «Країна» та вихід друкованої «Газети по-українськи»
Детектор М
2024-11-21T13:58:35Z
Застосування ШІ у школах: думки учнів та педагогів розділилися
Знай
2024-11-21T13:51:51Z
У Раді повідомили, чи скасують бюджетну форму навчання у вишах
24tv
2024-11-21T13:51:50Z
У командуванні Сухопутних військ розповіли про чотири етапи базової підготовки мобілізованих
УкраинФорм
2024-11-21T13:51:43Z
«Резерв+» тепер дозволяє оформити відстрочку онлайн для багатодітних батьків
ITC
2024-11-21T13:49:29Z
Володимирецькі поліцейські розшукали водія, який скоїв смертельну ДТП та втік
Украина Криминальная
2024-11-21T14:09:38Z
Батько поставив сина на гречку: чоловік поплатився за таке "виховання"
TSN
2024-11-21T14:06:20Z
У Чугуєві затримано чоловіка, який підпалив авто українського захисника
Мій Харків
2024-11-21T14:02:12Z
На Львівщині викрили контрабанду електронних сигарет на ₴24 млн
Украина Криминальная
2024-11-21T13:57:21Z
26 постраждалих, двоє з них - діти: у Кривому Розі завершили рятувальні роботи на місці удару РФ
УкраинФорм
2024-11-21T13:51:54Z
В Київській області засуджено особу, що незаконно переправляла ухилянтів через кордон
Khreschatyk
2024-11-21T13:51:07Z
Іспанська поліція затримала банду, яка могла вербувати шведських та данських неповнолітніх
Европейская правда
2024-11-21T13:49:57Z
На Буковині судитимуть групу молодиків за викрадення людини та вимагання
Украина Криминальная
2024-11-21T13:45:15Z
Засуджено мешканця Дніпра, який збирав дані про військові частини, блокпости, ТЕС та військові шпиталі
InternetUA
2024-11-21T13:41:28Z
Google скасовує планшет Pixel Tablet 3
ITC
2024-11-21T14:11:49Z
Компанія Starlight Media отримала статус партнера YouTube
Детектор М
2024-11-21T14:04:45Z
"Набагато природніша": іноземні критики радять грати в Stalker 2 з українським озвученням
Фокус
2024-11-21T14:02:33Z
Лише 1 із 8 відомих міст відповідають мінімальним стандартам для життя: про що йдеться
Фокус
2024-11-21T14:00:11Z
Ілон Маск став найкращим гравцем Diablo 4 — встановив новий рекорд
ITC
2024-11-21T13:49:13Z
Астронавти повертаються з космосу іншими людьми: щось дивне відбувається з їхнім мозком
Фокус
2024-11-21T13:36:44Z
Китай бурить одну з найглибших свердловин у світі: яка мета проєкту
TSN
2024-11-21T13:36:11Z
Рекордне масове вимирання в океані: ми наближаємося до незворотної точки неповернення
Фокус
2024-11-21T13:21:28Z
Домашні курячі кабаноси: простий рецепт з TikTok, що вразив користувачів
24tv
2024-11-21T13:09:57Z
Безпеку ваговозів вперше оцінили за програмою Euro NCAP
AutoCentre
2024-11-21T14:10:55Z
Направлений малюнок протектора: чому це добре
AutoCentre
2024-11-21T13:34:59Z
35-річний Mercedes-Benz продають за ціною двох нових AMG GT 63
AutoCentre
2024-11-21T13:07:16Z
В Україні попит на дизельні авто знизився на чверть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T13:03:51Z
В Україні з’явився новітній Mercedes-Benz eSprinter
AutoCentre
2024-11-21T12:57:33Z
Як вибрати автозапчастини
Детектор М
2024-11-21T12:20:55Z
Audi розповів про головну особливість нового S5
AutoCentre
2024-11-21T12:13:04Z
Правила придбання вживаного авто у перекупника
Топ Жир
2024-11-21T12:09:40Z
Зміна вектору: Lotus переключається на випуск PHEV-гібридів замість переходу на електромобілі
AutoGeek
2024-11-21T11:45:27Z