Може нести ядерну боєголовку: чим особлива російська міжконтинентальна ракета РС-26 «Рубеж»
Росія вранці вперше за часів війни в Україні, в тому числі з моменту повномасштабного вторгнення, вдарила міжконтинентальною балістичною ракетою, ймовірно РС-26 Рубеж. Застосування міжконтинентальної балістики, яка може бути носієм ядерної ракети, для удару по Дніпру 21 листопада підтвердили у Повітряних Силах ЗСУ, зазначивши, що ракету не збили.
За даними командування Повітряних сил, ракету запустили із Астраханської області. Імовірно мова йде про ракетний полігон Капустін Яр, який Радянський Союз свого часу використовував для випробування ядерних ракет.
Полігон розташований приблизно за 850 кілометрів по прямій від Дніпра і приблизно за 1200 від Києва і у липні цього року був атакований українськими ударним дронами.
РС -26 Рубеж - твердопаливна міжконтинентальна балістична ракета, оснащена термоядерним корисним навантаженням, яка може бути носієм ядерної боєголовки.
Створення та випробування РС-26 Рубеж було надсекретним, оскільки порушувало підписаний між СРСР та США Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
Ймовірно, ракету було створено 2011 року – є дані про перші випробування «Рубежа» на космодромі Плесецьк 26 травня 2012 року – РС-26 начебто вразив ціль на хребті Кура за 5800 км від нього через кілька хвилин.
Згодом Росія проводила ще кілька випробувань ракети у 2012 та 2013 роках. Планувалось , що її поставлять на озброєння з 2019 року, однак у 2018 році була оприлюднена заява, згідно з якою закупівлю РС-26 Рубеж державою відклали до 2027 року.
РС-26 «Рубеж» створена за принципом РС-24 «Ярс» та є коротшою, тобто малогабаритною, версією міжконтенинтальної ракети.
Вважається, що вона працює на базі двоступеневого ракетного комплексу «Тополь-М», призначеного для запуску ядерних ракет. За оцінками аналітиків, в разі запуску такої ракети саме із ядерним носієм, вона зможе знищити доволі велике місто.
Попередником РС-26 Рубеж вважається РСД-10 Пионер, який спроектували ще в 70-х роках, яка в НАТО отримала кваліфікацію як SS-20. Вважається, що комплекси, до яких було в наявності близько 650 ракет, експлуатували до 1991 року та були ліквідовані відповідно до умов Договору про РСМД.
Згідно з запланованими параметрами ракета має дальність польоту від 2000 до 6000 кілометрів. Моніторингові пабліки зазначають, що підльот ракети до Дніпра тривав менше п’яти хвилин.
Через дальність ракета класифікується як така, що знаходиться на межі між середньою та міжконтинентальною дальністю.
Габарити РС-26 Рубеж:
- Довжина близько 12-15 метрів
- Діаметр ракети близько 1,8 метра
- Вага близько 36-40 тон
- Маса бойової частини близько 1,2 тони
- Швидкість в активній фазі — до 20-25 Махів
- Діапазон ймовірного відхилення близько 90-250 метрів
Вважається, що РС-26 Рубеж може бути оснащена бойовими блоками, які маневрують, змінюючи траєкторію і ускладнюючи їх перехоплення. Загалом перехоплення міжконтинентальних ракет можливе, але вимагає комбінованої взаємодії сучасних систем протиракетної оборони та систем високочастотного енергетичного впливу і навіть тоді не гарантує успіху ураження.
Напередодні низка західних посольств призупинили свою роботу у Києві через «високий ризик комбінованого російського удару по Україні», для якого Росія начебто мала використати міжконтенинтальну балістичну ракету РС-26 «Рубеж» середньої дальності.