Респіраторні хвороби: чи можна вживати антибіотики
Восени зростає ризик спалахів респіраторних захворювань. Найчастіше збудником таких хвороб є віруси, а не бактерії. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли про негативні наслідки нераціонального застосування антибіотиків.
Чим небезпечне нераціональне використання антибіотиків
Фахівці пояснили, що поширеним є таке негативне явище, як помилкове використання антибактеріальних препаратів (АБП) для лікування респіраторних захворювань вірусної етіології.
«Антимікробна резистентність збільшує навантаження на медичну систему України, яка й без того зіштовхнулася з великими викликами через війну», – йдеться у повідомленні.
У ЦГЗ назвали негативні наслідки нераціонального використання антибіотиків:
- розвиток антимікробної резистентності: збудники інфекцій адаптуються до антибіотиків, що знижує або взагалі зводить нанівець ефективність лікування стандартними препаратами;
- побічні реакції: неправильне використання антибіотиків може спричинити алергії, порушення роботи нирок і печінки, шлунково-кишкові розлади та інші ускладнення;
- дисбаланс мікрофлори та стани, пов’язані з Clostridium difficile: порушується здоровий баланс бактерій у кишківнику, що може спричинити розлади травлення й ослаблення імунітету, а також підвищений ризик інфікування бактерією Clostridium difficile та нудоти, блювання чи болю в животі.
Чому антибіотики може призначати лише лікар
У ЦГЗ підкреслили, що призначення антибіотиків має проводитися тільки лікарем після проведення обстеження та аналізів, що підтверджують бактеріальну природу хвороби, а не вірусну.
«Пацієнти не повинні самостійно приймати антибіотики без консультації фахівця, адже це може призвести до серйозних ускладнень і утруднити подальше лікування», – йдеться у повідомленні.
Що робити, щоб уникнути помилок у лікуванні респіраторних хвороб
Фахівці зазначили, що часто, лікування легких застуд навіть не потребує використання лікарських засобів. Відпочинку буває достатньо, щоб подолати хворобу власними силами.
За легких ознак респіраторної інфекції:
- потрібен відпочинок, тепле пиття, дотримання заходів особистої гігієни та уникнення скупчення людей (щоб не заражати інших);
- можливе симптоматичне лікування безрецептурними препаратами, щодо яких можна отримати консультацію в аптеці.
У випадку, якщо з'явилися загрозливі симптоми хвороби, необхідно звернутися до лікаря для оцінки стану та вибору оптимальної схеми лікування.
«З симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ можна отримати консультацію та лікарняний без візиту до лікаря – дистанційно», – йдеться у повідомленні.
Якщо наявні такі симптоми, необхідно негайно звертатися до лікаря:
- кашель, який триває довше семи днів;
- кашель з прожилками крові;
- температура вища за 38,5, яка тримається довше трьох днів;
- порушення дихання;
- блювання.
У ЦГЗ додали, що при лікуванні респіраторних захворювань, спричинених вірусами, антибіотики не застосовують.
«Лікар може призначити антибіотики лише у разі підтвердження або обґрунтованої підозри на бактеріальну природу інфекції», – підкреслили фахівці.
Раніше ми писали, що в Україні змінилися рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!