MY.UAНовини
«Як ми придумали Помаранчеву революцію». Яскраві спомини польових командирів Майдану
«Як ми придумали Помаранчеву революцію». Яскраві спомини польових командирів Майдану

«Як ми придумали Помаранчеву революцію». Яскраві спомини польових командирів Майдану

20 листопада 2024-го – у день, коли багато хто готувався мало чи не до ядерного удару з боку Росії (а ряд іноземних посольств призупинив роботу) – у столичному музеї Революції Гідності проходила презентація мемуарів до 20-річчя Помаранчевої революції. Написав їх Володимир Філенко, передмову додав Тарас Стецьків, а допомагав із впорядкуванням матеріалів та модерував історик Олександр Зінченко. Саме з паном Олександром «Главком» тримав контакт, перепитуючи, це не скасовується, бува, захід через ядерну паніку. «Ні. Революція – за планом», – бадьоро відповідав він.

І революція, чи то пак презентація, дійсно відбулася за планом – у невеличкому інформаційному центрі музею, де заледве вистачило стільців для усіх зацікавлених. У вікна центру було видно Майдан, на який щоразу вказували промовці, коли хотіли уточнити, де відбулася та чи інша подія.

«Тарас (Стецьків – «Главком») мені казав: у Леніна був Смольний, у царя – Зимній, а де буде наш штаб? Перебрали ми багато місць, навіть і Могилянку…», – пригадує Філенко. Перебрали і згодом зупинилися на Майдані. Там було наметове містечко, там був епіцентр протесту, тож і серце революції билося також там.

«Ось тут у мене два терабайти інформації, – вказує на диск Зінченко. – Тут все про Майдан: фото, відео, виступи, словом, все…». Але два терабайти інформації не можна було представити під час півторагодинного заходу. Тож спомини накочували хвилями – «непричесані», імпровізовані, дуже живі та невимушені. Багато жартував Філенко, був серйозним Стецьків, а Зінченко намагався стримати цю стихію, модеруючи спілкування. «Главком» також мав можливість поставити запитання – про роль у помаранчевих подіях тодішнього мера Києва Олександра Омельченка.

Найсоковитіші місця презентації – далі…

Як Кучму дружина не пускала у прем’єри, а потім Росія не пускала його на Захід

І народження кучмізму, і його поховання відбувалося в одному й тому самому місці – у готелі «Київ», каже Філенко. Готель «Київ» – найближчий до Верховної Ради, і парламентарі без київського житла оселяються зазвичай саме там, а ще у готелі є ресторан та конференц-зала – зручні місця для перемовин. Але йти у прем’єри Леоніда Кучму схиляли у готельному номері 1401 – там відбулася вікопомна розмова між ним та, зокрема, Володимиром Філенком.

На презентації: Володимир Філенко, Тарас Стецьків, Олександр Зінченко
фото: «Главком»

На той момент (а Кучма став прем’єром у 1992-му – «Главком») постать Леоніда Даниловича видавалася опозиціонерам цілком прийнятною. Чому? Тому що «серед тих, хто у 1991-му проголосував за незалежність, був Кучма і група так званих червоних директорів – вони вийшли з Компартії та увійшли у групу «Нова Україна», – розповідає Філенко.

Але «Люда (дружина Кучми – «Главком») його не пускала. Люда казала: хай сидить вдома, куди ви його, хлопці, тягнете?.. Я відійшов від Кучми на другий тиждень після його призначення, коли він на пресконференції сказав, що добре було б, якби всі партії взяти відпустку та не заважали працювати. Після того наша політична і державницька діяльність не перетиналися», – говорить він.

«На початку нульових – після кольчужного такасетного скандалів Кучма потрапив у виразну залежність від Росії. Ставши президентом вдруге, Кучма спробував розвернути Україну на захід, але касетний скандал цьому завадив», – каже Тарас Стецьків. І тоді ті, хто підтримував Кучму, відвернулися від діючого президента і зробили ставку на Віктора Ющенка. У тому ж самому номері 1401 виникла ідея говорити про Ющенка як про народного кандидата в президенти – на противагу кандидату від владиВіктору Януковичу.

Івана Плющ до Ющенка: «Віктор, ти шо не понімаєш? Буде лож і хвальш!»

І Філенко, і Стецьків зазначають: їм здавалося важливим зробити акцент на тому, що Ющенко – саме народний кандидат. На цій тезі вони хотіли будувати виборчу кампанію, але стикнулися з незгодою центрального штабу «Нашої України».

Там їм казали, що «народні» претенденти ніколи не виграють вибори. Інший камінь спотикання – потреба заздалегідь готуватися до масових акцій протесту. У штабі такої потреби не бачили. Справу вирішило втручання Івана Степановича Плюща.

На своєму неймовірному і знаменитому на всю країну суржику Плющ сказав таке: «Віктор, ти піжди! Хлопці діло кажуть. Ти шо не понімаєш, що так і буде, як вони кажуть? Буде лож і хвальш! Ти виграєш, а тобі намалюють, що ти програв». Подальші події показали правоту Івана Степановича: Ющенку й справді «намалювали» програш, але його прихильники вже були готові розгортати акції протесту. Але ще до цього були події на Співочому полі, де Ющенко заявив про намір балотуватися в президенти.

Штаб Ющенка злякався відьом, дощу та ракет

Офіційно про старт виборчої кампанії Ющенко оголосив 4 липня 2004 року – на Співочому полі у Києві, в присутності тисяч своїх прихильників. «Ми думали, де зібрати людей – на стадіоні, в залі? Я сам музикант, і на сцені стояв багато разів і згадав про Співоче поле – тут і Лавра, тут і Дніпро, тут і мости, що єднають береги, тут і краєвид…», – згадує Філенко.

«Як ми придумали Помаранчеву революцію» – одна з глав книжки Володимира Філенка «Партитура революції»
колаж: «Главком»

«Принесли цю ідею у штаб, і почалося: куди ви тягнете людей? Там відьмаче місце, там відьми на мітлах літають. Туди не можна йти, це прокляте місце… Хтось каже: а якщо провокації? А якщо Кузьмук (тодішній міністр оборони – «Главком») ракетою пульне? Віра Іванівна (Ульянченко, голова секретаріату президента при Ющенкові – «Главком») каже: а якщо дощ? Тут я вже не витримав, і кажу: а якщо сніг?..», – ділиться спогадами Філенко.

Та зрештою, все обійшлося. Ані погода не підвела, ані люди. День був ясний, «у небі – ані хмаринки», говорить Філенко. Увесь «природний амфітеатр» Співочого поля був вщент заповнений людьми. Коли Ющенко побачив кількість своїх прихильників, він зрозумів, що назад шляху нема, і «голос у нього дрижав, коли він вийшов на трибуну». «А після акції «Віра Іванівна, яка спочатку нас відмовляла, підійшла до мене і сказала: «Вова, це геніально», – каже Філенко.

Порятунок Шуфрича

Коли вже помаранчевий Майдан був у розпалі, його головною настановою було: ніякого насильства. Польові командири Майдану та керівництво штабу Ющенка не хотіли повторення прикрого досвіду акції «Україна без Кучми». Як ми пам’ятаємо, ця акція захлинулася 9 березня 2001 року, коли маніфестанти вступили у сутички з силовиками на розі вулиці Банкової – біля адміністрації президента.

Помаранчевий майдан минав мирно – жодної розбитої шибки, жодного спаленого авто, підкреслює Філенко. Але була й пара моментів, коли ситуація ледве не вийшла з-під контролю. Момент перший пов'язаний із появою серед протестувальників Нестора Шуфрича – той намагався вклинитися у колону, яка рухалася до ЦВК, на своєму броньованому джипі.

«Дзеркалом цей джип зачепив одного з демонстрантів, і Шуфрича тут таки витягли з машини… Уявіть, що було б, якби демонстранти забили його тоді. Мені зі штабу подзвонили, аби я втрутився. Я тоді ще здоровіший був і згадав, що є кандидатом у майстри з бігу – тож добіг до того місця так швидко, як тільки змін. Бачу: Шуфрич ще живий… Мені потім запитувати, навіщо я його врятував?.. А я не Шуфрича рятував, а нашу акцію», – розповідає Філенко.

Іншим разом «під роздачу» потрапив сам Філенко. Щоправда, то був «дружній вогонь». «Діло було так, – розповідає він. – Група депутатів від опозиції розблокувала двері четвертого під’їзду Верховної Ради. Одночасно на вулиці Юля (Тимошенко – «Главком»), Тарас і я дали команду людям заходити в будинок парламенту. Ми зробили прохід і звели приблизно двісті осіб на перший поверх».

Ющенко йде в президенти. Липень 2004-го
фото: пресслужба «Нашої України»

Мова про 27 листопада 2004 року – у той день Рада мало не скасувала прийняту напередодні постанову про те, що вона не визнає результатів виборів. Майданівці не планували ніякого насильства у стінах Ради, вони лише хотіли показати, що вулицю не влаштовує такий поворот. Але спікер Володимир Литвин страшенно перелякався можливого штурму Ради і таки дав задній хід.

Але «біля дверей учинилася величезна тиснява. І наш колега – свободівець Олег Тягнибок, здоровенний гад – пішов прямо у нас по головах, став мені на плече, на спину, на голову. Кудись він там проривався по моїй спині», – пожалівся Філенко.

Юля хотіла брати Кабмін, але хтось вчасно кинув клич «Квіти – в щити!»

Інший складний момент спровокувала Юлія Тимошенко. «Юлія Володимирівна фанатично прагнула якнайскоріше опинитися в будинку Кабінету міністрів. То була якась гарячкова сверблячка: не приведи боже не візьмемо владу!», – обурюється Філенко. І от якось Тимошенко майже підбурила народ брати штурмом Кабмін.

«А Кабмін – це ж колишнє приміщення НКВС. Там стіни знаєте, які? Та такі завтовшки, як оця кімната! А двері знаєте, які? Про двері розповім окрему історію. Якось я, будучи депутатом, пішов у Кабмін. Дивлюсь – біля входу стоїть Плющ. «Здоров», – каже до мене. «Здравствуйте, Іване Степановичу». А він мені: «Володя, знаєш, яка найтяжча робота у Кабміні? Двері оці кляті відчиняти. Давай відкривай їх, бо ти молодший…». Отакі там двері – важезні! А ще там – рота автоматників, яка б при спробі штурму відразу поклала би тисячу людей – бо така у них робота, захищати державну установу», – каже Філенко.

«Йти на Кабмін – це був експромт Тимошенко, і в цьому була вона вся, – додає Стецьків. – І то був небезпечний момент, бо знову пригадалося 9 березня 2001-го та «Україна без Кучми». Коли дорогу майданівцям перегородив спецназ, а люди підійшли до них впритул, то хтось дуже вчасно кинув клич: квіти в щити! І замість того, щоб атакувати, люди почали запихати квіти в дірочки щитів. Так вдалося уникнути кровопролиття».

«Квіти – в щити!». Іще одне популярне гасло тих часів звучало як «міліція з народом!»
фото: uk.wikipedia.org

На Майдан приїхали свині та «розфуфирені блондинки»

Зима 2004-2005 років була суворою, і Микола Поліщук (міністр охорони здоров’я у першому уряді Тимошенко – «Главком») дав пораду мітингувальникам одягатися якомога тепліше. «Шкарпетка, потім ногу газетою обертаєш, потім друга шкарпетка, і вже тоді – чоботи. Працює – во!», – Володимир Філенко показує великий палець.

«Була у мене і знаменита шапка – її Янукович не встиг зняти – оце, правда, другий її екземпляр, бо перший – у музеї Майдану», – додає він. «Ще Поліщук казав: хлопці, давайте людям багато сала і часнику. То фермер з мого села передав двох свиней, їх привезли на Майдан, і тут же люди почали краяти сало. Фермер був такий щасливий, що його свині знадобилися! То ще й два бідони меду передав», – каже Філенко.

Польова кухня Майдану
фото з відкритих джерел

А ось пряма мова з книжки польового командира: «На Хаммері приїздить якийсь явно не бідний дядько, разом з ним – неймовірно красива жінка. Як кажуть, «розфуфирена» блондинка на шпильках та в шубі не за десять тисяч доларів, а дорожче. І ось вони відкривають багажник і кажуть: «Хлопці, підходьте!». А там ящики бутербродів і купа китайських термосів. Стоїть ця дама: роздає бутерброди, сама наливає чай, колотить каву.

А поруч стоїть бабуся, яка вигребла, вочевидь, усю картоплю в хаті, зварила її у відрі й дитячим ватним одіялком огорнула – «термос» зробила, щоб не охолонула картопелька, і роздає… До сліз розчулює, коли таке бачиш…».

Загалом на Майдані була неймовірна самоорганізація людей, засвідчують і Філенко, і Стецьків. Останній вказує: приблизно 30% усієї роботи – це були зусилля штабу «Нашої України», але 70% люди робили самі. І все ж без підтримки міської влади майданівцям було б дуже й дуже складно.

Як мер Києва робив вигляд, що він проти Майдану, всіх сварив і мало не був побитий Хмарою

Відповідаючи на питання «Главкому» про участь у тодішніх подіях покійного нині мера Києва Олександра Омельченка, польові командири Майдану зазначають: спочатку він дотримувався певного нейтралітету.

«До першого туру виборів Омельченко ще сильно залежав від Кучми, бо відомо, як той вирішував питання непокірних мерів. Тому Сан Санич нічого не афішував, хоча ми відчували прихильність з боку міської влади. Але вже увечері 22 листопада Омельченко зібрав сесію Київради, і депутати дозволили безстрокову акцію протесту у Києві – без його волі вони б цього не зробили. Коли про це дізналися на Майдані – це справило величезне враження на людей, бо кожен такий факт сильно підтримував», – говорить Тарас Стецьків.

«Омельченко робив вигляд, що він незадоволений, приїздив на Майдан і сварив нас за щось,Степан Хмара сильно обурювався і за грудки його тягав, але то така гра була, – додає Філенко. – Зрештою, саме Омельченко запустив людей у мерію, допоміг з харчуванням і дав команду комунальникам працювати з Майданом. І наш комендант Роман Безсмертний з комунальниками був на контакті, бо щодня Майдан продукував 6 тонн сміття, тож як би ми впоралися без Омельченка, просто не зрозуміло…».

Спікери кажуть, що Омельченко запросто послав Леоніда Кучму, коли той висловив обурення подіями в центрі Києві. «Льоня, іди ти на…» – така фраза буцімто прозвучала з вуст Олександра Олександровича у відповідь на всі претензії Леоніда Даниловича.

Без кооперації з міською владою майданівцям було б дуже складно, адже щодоби треба було вивозити до 6 тонн сміття. На знімку – наметове містечко
фото: uk.wikipedia.org

P.S.

Помаранчевий Майдан простояв 17 днів, нагадують Філенко та Стецьків. Початок протесту припав на ніч з 21-22 листопада, а фінал – на 8 грудня. Саме 8 грудня 2004 року Верховна Рада змінила склад Центральної виборчої комісії та внесла зміни до закону про вибори президента. Ці зміни стали результатом компромісу між владою та опозицією. У пакеті з ними була затверджена конституційна реформа, яка обмежила владу глави держави.

Пізніше – під час повторного голосування, проведеного 26 грудня 2004 року – переміг Віктор Ющенко. Майдан ще продовжував стояти – і до його інавгурації, і навіть після. Але переламним моментом було саме 8 грудня. «То був вчасний компроміс, потрібний країні і не зовсім страшний. Ми просто повернулися до парламентсько-президентської республіки», – коментує конституційну реформу Володимир Філенко.

«Майдан увійшов в силу, люди хотіли перемоги тут і зараз. Але питання полягало у тому, чи йти шляхом революційним, дотискати Кучму і захоплювати владу – а на це могли відповісти, в тому числі і зброєю – чи йти на компроміс, домовлятися і вирулювати більш мирним способом. Ющенко вирішив домовлятися. Противником компромісу виступив тоді Плющ. Він ставився до Ющенка як до сина і хотів своєму синові найбільшу булаву та найширші повноваження», – говорить Тарас Стецьків.

Помаранчевий Майдан був прикладом мирного протесту, наголошують його учасники
фото: uk.wikipedia.org

Зрештою, нагадує Стецьків, «така саме розв’язка була і у Революції на граніті. Все завершилося компромісом у парламенті. Тоді були підписані п’ять вимог студентів – не всі з них виконали, але це дало можливість нашим героїчним студентам припинити голодування».

Зовсім інакше розвивалися події під час Революції Гідності, розмірковують Стецьків і Філенко. Але Янукович – не Кучма, і він першим віддав наказ стріляти по беззбройних людях. У 2014-му влада здійснила насильство по відношенню до демонстрантів, і тим самим запустила ланцюгову реакцію силового повстання, якому, зрештою, і програла. Але це вже інша частина нашої історії – історії, коли Росія десять років тому почала наступ на нашу країну і продовжує його по цей день.

Наталія Лебідь, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
"Неразбериха, ротация, передряга": Z-военкоры рассказали, чем обернулся прорыв под Купянском
Новости Украины
2024-11-26T21:00:08Z
Кабмин выделил более 200 миллионов гривен на фортификации в Запорожской области
ZN UA
2024-11-26T20:37:15Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Росармия использует переданные Украиной ракетоносцы Ту-160, - "Схемы"
Апостроф
2024-11-26T20:51:52Z
Меркель назвала главный недостаток Трампа
Comments UA
2024-11-26T20:51:50Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Ротару избавилась еще от одного "груза", который связывал ее с Россией
GlavRed
2024-11-26T20:36:31Z
Разбили на кусочки: вандалы разрушили надгробие Скруджа из "Рождественской песни"
Фокус
2024-11-26T18:30:06Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Когда нужно прекращать пить пиво: с определенного возраста этот напиток не лечит, а калечит
TSN
2024-11-26T21:03:12Z
Болезни ушей, с которыми не могут мобилизовать: украинцам дали разъяснение
Политека
2024-11-26T20:01:00Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Бывший соперник дал совет Джошуа по поводу его будущего
Корреспондент
2024-11-26T18:42:31Z
Экс-партнер Месси официально стал тренером Интер Майами
Корреспондент
2024-11-26T18:21:34Z
Лидер топ-клуба АПЛ рассказал, что играл в последнем матче с травмой
Корреспондент
2024-11-26T17:21:23Z
Украинец попал в символическую сборную тура в европейском чемпионате
Корреспондент
2024-11-26T16:49:53Z
Чухаджян рассказал, что должен изменить Фьюри в реванше с Усиком
Корреспондент
2024-11-26T16:42:07Z
Не помещается в кадре: легкоатлетка поделилась утренним селфи с рыжим любимцем
Фокус
2024-11-26T16:12:41Z
"Шахтер" в Лондоне прижал "Арсенал" к своим воротам: тренер ПСВ назвал сильные стороны "горняков"
Фокус
2024-11-26T15:51:55Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Не хаос, а четкая схема: украинцам объяснили, как разрабатывают графики отключений
Знай
2024-11-26T20:30:17Z
Украинцы могут получить скидку на коммуналку: это связано с национальным кэшбеком
Политека
2024-11-26T20:27:10Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Украине запустили автоматическую регистрацию права собственности на объекты недвижимости
Хвиля
2024-11-26T21:06:51Z
"Для немотивированных": в ТЦК объяснили главный парадокс мобилизации
Хвиля
2024-11-26T20:27:45Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Открыли огонь по самолету: в Башкирии перепутали "Кукурузник" с украинским дроном
Фокус
2024-11-26T19:36:32Z
В одесситки, помогавшей уклонистам, нашли 2,5 килограмма золота
Корреспондент
2024-11-26T19:25:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Создаем настроение: 5 по-настоящему стильных образов с рождественским свитером
Marie Claire
2024-11-26T19:30:01Z
Яйца, фаршированные печенью трески: рецепт вкусной фуршетной закуски
Фокус
2024-11-26T19:21:36Z
Просто и вкусно: ленивый рецепт овощной лазаньи от Мэри Берри
Marie Claire
2024-11-26T19:01:32Z
Куриные крылышки в вишневом соусе: изысканное блюдо на ужин
Фокус
2024-11-26T18:12:19Z
Вкусная закуска на праздничный стол: рецепт роллов "Цезарь"
Фокус
2024-11-26T18:06:36Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Студент сделал солнечную панель своими руками: вот, как ему это удалось
Фокус
2024-11-26T18:15:22Z
Под угрозой 8 млн смартфонов: названы 15 опасных приложений, которые стоит удалить
Фокус
2024-11-26T18:12:22Z
Instagram теперь слушает вас: появилась новая функция, которая подстраивается под пользователей
Знай
2024-11-26T17:51:34Z
Китай показал новейший компьютер, "неподвластный" хакерам: какая у него защита
Фокус
2024-11-26T17:30:09Z
Тормоза индустрии: Paradox Interactive не может портировать Cities: Skylines II на консоли
GameMag
2024-11-26T17:10:26Z
Какие астрологические события будут влиять на наш 2025 год: детальный разбор
Фокус
2024-11-26T16:21:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Агрессивный дизайн и 855 сил: дебютировал сверхмощный семейный BMW
Фокус
2024-11-26T16:51:46Z
Аварийность снизилась на 80%: какие дорожные знаки спасают сотни жизней
Знай
2024-11-26T14:51:20Z
Круче любого маслкара: в Украине "отрыли" эксклюзивное купе из 60-х "Акула"
Знай
2024-11-26T12:51:04Z
Разгоняется до 966 км/ч: на аукцион выставили впечатляющее реактивное авто 60-х
Фокус
2024-11-26T11:30:42Z
Опытные водители наливают в бак омывателя популярный напиток: зачем так делать и действительно ли это полезно
TSN
2024-11-26T09:39:45Z
Стремительный силуэт и 367 сил: дебютировал стильный спортивный кроссовер Audi
Фокус
2024-11-26T08:57:07Z
Tesla и кроссоверы по шокирующим скидкам: какие автомобили купили украинские министры в 2024 году
Знай
2024-11-26T04:51:23Z
Эксклюзив высшей пробы: на продажу выставили уникальный Mercedes за $55 миллионов
Фокус
2024-11-25T18:15:51Z