Найрейтинговіший політик Німеччини відмовився від лідерства на користь Шольца
Найпопулярніший політик Німеччини Борис Пісторіус зняв свою кандидатуру на пост лідера Соціал-демократичної партії (SPD) на дострокових загальних виборах, відкривши шлях Олафу Шольцу – найменш рейтинговому канцлеру сучасної Німеччини – до переобрання на посаду, пише Politico.
У розміщеному в соцмережах трихвилинному зверненні 64-річний міністр оборони оголосив, що не висуватиметься на пост лідера партії, наголосивши, що це його особисте, самостійно ухвалене рішення.
«В особі Олафа Шольца ми маємо видатного канцлера. І він є правильним кандидатом на цю посаду», – додав Пісторіус, похваливши главу німецького уряду за те, що він очолював трипартійну коаліцію в роки кризи і нападів на демократію.
Останніми днями дедалі більше рядових політиків SPD закликали керівництво партії відмовитися від непопулярного Шольца і поставити на чолі виборчого списку Бориса Пісторіуса. Керівництво SPD, однак, продовжує непохитно підтримувати чинного канцлера попри побоювання щодо шкоди, яку можуть завдати іміджу партії тривалі дебати.
У своєму зверненні Пісторіус також висловив це занепокоєння.
«Дискусії щодо кандидатури канцлера, які точаться останніми тижнями, спричинили зростання невизначеності в SPD, а також завдають шкоди моїй партії, членом якої я є вже 48 років. Я не підбурюю до цього, я не прагну цього і нікуди не висуваюся. Тепер ми несемо спільну відповідальність за припинення цих дебатів, тому що на кону стоїть дуже багато», – сказав політик.
Після розпаду лівоцентристської коаліції Соціал-демократична партія, згідно з опитуваннями, набирає близько 15%. Опозиційні християнські демократи Фрідріха Мерца лідирують з 33%, за ними йде ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» з 18%.
Наразі невідомо, чи допоможе Шольцу припинення спекуляцій щодо можливої кандидатури Пісторіуса. Канцлера звинувачують у слабкому керівництві «світлофорною» коаліції з «зеленими» та ліберальними вільними демократами.
Тим часом за кордоном він, на думку багатьох, не дотримався своєї обіцянки щодо Zeitenwende – або історичного повороту – до більш рішучої зовнішньої та безпекової політики після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.
У виборах до Європейського парламенту, які відбулися влітку Олаф Шольц позиціонував себе як Friedenskanzler («канцлер миру»), однак програв.
Втім, політик не втрачає надії і готується йти на позачергові внутрішні вибори з тим самим меседжем.
Парламентські вибори у Німеччині, скоріш за все,відбудуться в лютому наступного року. До цього – в середині грудня – парламент висловиться щодо вотуму довіри канцлеру і, як очікується, Шольц майже напевно програє його.
Шлях до переобрання почався для Шольца вкрай невдало: минулого тижня він шокував президента України Володимира Зеленського і розлютив західних союзників, вперше за два роки зателефонувавши Владіміру Путіну. Наступного дня після дзвінка послідувала найпотужніша за останні місяці російська повітряна атака на Україну.
Попри неодноразові заявив про підтримку України у боротьбі з російським вторгненням, Шольц досі виключає передачу Києву німецьких ракет дальнього радіусу дії «Таурус». Його думка не змінилася навіть після того, як США, Велика Британія і Франція відправили свої власні ракети і послабили обмеження на їх використання, щоб дозволити Україні вражати військові об'єкти на території Росії.
Чи є шанси в Олафа Шольца втриматися при владі? Якою може бути наступна керівна коаліція у ФРН? І головне для нас: «Чи вдарить розвалений німецький «світлофор» по Україні?». Відповіді читайте в статті Петра Герасименка.