Реформа МСЕК: як буде відбуватися встановлення інвалідності у 2025 році
Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 11225 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи». Рада ухвалила в цілому цей законопроєкт 29 жовтня.
З 1 січня 2025 року в Україні почне діяти оновлена система для встановлення інвалідності, яка замінить МСЕК. У Міністерстві охорони здоров'я пояснили, як зміниться процедура.
Порядок встановлення інвалідності у 2025 році
Підготовка справи
Лікуючий лікар розуміє, що пацієнт відповідає критеріям для направлення на оцінювання. Разом із пацієнтом обирає зручний заклад.
Електронна справа та направлення
В електронній системі фахівець заповнює направлення та прикріплює скановані документи, підписує їх електронним підписом та направляє в обрану лікарню.
Направлення пацієнта на оцінювання відбувається без засідань та рішень лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).
Перевірка документів
У лікарні адміністратор команд перевіряє повноту інформації в документах. Профіль справи та потрібної для оцінки команди визначається автоматично. У разі потреби адміністратор може повернути справу на доопрацювання із зазначенням причини.
Електронна черга
Після перевірки система ставить справу в електронну чергу на найближчий доступний час у профільної команди. Адміністратор та лікарі не знають, коли саме та до яких фахівців потрапить пацієнт.
Лікар отримує сповіщення в системі, а пацієнт - електронний лист. Їм повідомлять лише дату, час, місце проведення та тип засідання, але не склад лікарів.
День оцінювання
Лікарям з експертної команди відкривається доступ до розкладу та даних пацієнта лише у день оцінювання. За необхідності вони можуть направити пацієнта на додаткові обстеження, але лише один раз і з чітко зазначеними причинами.
Електронні документи
Усі матеріали - справа, протокол, рішення, рекомендації - ведуться та зберігаються в електронному вигляді.
Колегіальне рішення
По кожному пункту рішення фіксується позиція кожного лікаря та спільний висновок. Документи підписують члени команди електронними підписами.
Представник пацієнта та відеозапис
Пацієнт може вести аудіо чи відеозапис оцінювання, а також залучити довірену особу, прикріпивши відповідне звернення до справи.
Результати оцінювання
Витяг із рішенням пацієнт отримує на електронну пошту або рекомендованим листом. Лікар теж матиме доступ до документів в електронній системі. Інформація щодо рішення про статус інвалідності також буде автоматично передаватися до соціальної сфери.
Нагадаємо, 22 жовтня РНБО після низки корупційних скандалів ухвалила рішення про ліквідацію в Україні усіх Медико-соціальних експертних комісій. Згодом президент України Володимир Зеленський видав указ, в якому сказано, що цей процес розпочнеться 31 грудня. До тих пір робочі групи повинні перевірити попередні рішення МСЕК про встановлення інвалідності, всі необґрунтовані висновки потрібно буде переглянути. Прем'єр Денис Шмигаль розповів, що замість МСЕК в Україні буде створено європейську модель.