MY.UAНовини
Третина мільйона за немовля! Хто більше?
Третина мільйона за немовля! Хто більше?

Третина мільйона за немовля! Хто більше?

До Верховної Ради подано законопроєкт №12184 про збільшення допомоги при народженні дитини. При цьому у парламенті ще з березня цього року перебуває на розгляді практично аналогічний проєкт №11072. «Главком» з'ясував, з чим пов’язана така активність під час війни, у чому різниця між пропозиціями депутатів, чи мають ці ініціативи хоча якийсь шанс на ухвалення, чи це законодавчий спам, потрібний його авторам для піару?

Виплати на новонароджених десятирічної давності

В Україні вже багато років спостерігається демографічна криза. Останній ріст народжуваності спостерігався у період в 2010-2013 роках, коли на рік народжувалося близько 500 тис. дітей. Далі пішов спад. І тенденція до посилення демографічної кризи з кожним роком набирає все більших обертів.

Народжуваність в Україні знижується з кожним роком
джерело: пояснювальна записка до законопроекту №11072

За даними Міністерства юстиції, станом на 1 липня 2024 року народжуваність порівняно з аналогічним періодом до повномасштабного російського вторгнення скоротилася у півтора рази: 87655 дітей проти 132595 у 2021 році.

За ідеєю, поліпшенню демографічної обстановки, навіть під час війни, могли б сприяти гроші. Для цього потрібно змінити закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: зараз діє його редакція десятирічної давності, яка мала носити тимчасовий характер – для подолання фінансової кризи, яка виникла після анексії Криму, окупації частин Луганської та Донецької областей.

У 2014 року виплати новонародженим «заморозили», залишивши їх на рівні 41280 грн. (40 прожиткових мінімумів для дітей до шести років на той момент). А саму прив'язку до дитячого мінімуму скасували.

Мінімальна заробітна плата у 2014 році становила 1218 грн., дитячий прожитковий мінімум – 1032 грн. Нині розмір мінімальної зарплати – 8000 грн., а дитячий мінімум – 2563 грн. Тобто, відповідні показники зросли відповідно у 6,5 та у 2,5 разів. Про зростання цін на товари, продукти харчування годі й говорити.

Але при цьому розмір допомоги при народженні дитини, як і в 2014 році, становить лише 41280 грн. Перша виплата становить 10320 грн., а потім протягом 36 місяців виплачують по 860 грн. Цих грошей часто не вистачає на пачку великих підгузків або місячного запасу суміші для малюка.

Законопроєкт №1. Майже провладний

Рівно через 10 років після останніх змін щодо виплат новонародженим, 11 березня 2024 року, 23 народні депутати внесли на розгляд до Верховної Ради законопроект №11072 «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні (усиновленні) дитини та встановлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».

Головний ініціатор законопроєкту – депутатка від партії «Слуга народу» Ольга Саладуха. Загалом серед ініціаторів 18 представників провладної фракції, двоє – від «Європейської солідарності», по одному – від «Батьківщини» та депутатської групи «Довіра» та один позафракційний депутат.

Автори №11072 пропонують знову прив'язати допомогу до дитячого прожиткового мінімуму, при цьому першій дитині платити більше, а другій, третій і так далі – менше.

«Якщо наш законопроєкт ухвалять, то допомога на першу дитину дорівнюватиме сумі, кратній 150 розмірам прожиткового мінімуму, на сьогодні це 385 тис. грн. Дотація на другу дитину кратна 100 розмірам прожиткового мінімуму – 256 тис. грн. На третю та кожну наступну дитину – 50 прожиткових мінімумів – 128 тис. грн. При цьому відразу при народженні дитини нарахують суму у 20-кратному розмірі мінімуму, а решта виплачуватиметься протягом наступних трьох років рівними частинами», – каже «Главкому» співавторка законопроєкту №11072 Юлія Яцик.

Цей документ пропонує внести зміни до чотирьох статей чинного закону. А фінансування, у разі ухвалення документа, потребує окремої статті видатків у бюджеті. Законопроект поки що на розгляді.

Законопроєкт №2. Майже опозиційний

6 листопада 2024 року 16 інших народних депутатів внесли на розгляд до парламенту альтернативний законопроєкт №12184 «Про внесення змін до статті 12 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо покращення стану сімей з дітьми шляхом відновлення адекватного розміру допомоги при народженні дитини». Можна сказати, що це лайт-версія попереднього законопроєкту. Його головний ініціатор – депутат від партії «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко. Загалом серед авторів дев’ятеро представників «Європейської солідарності», четверо – від партії «Слуга народу», два члени депутатської групи «Довіра» та один представник партії «За майбутнє».

«Допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається на суму, кратну 105 розмірам прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років. Наразі це 269 тис. грн. Перша одноразова виплата – 25 прожиткових мінімумів, а решта – протягом трьох років», – розповідає «Главкому» Олексій Гончаренко.

У чинному законі передбачається змінити лише одну статтю, а додаткове фінансування, згідно з пояснювальною запискою, не вимагається: «Джерелами фінансування реалізації законопроєкту пропонується визначити доходи держави за рахунок оптимізації видатків державного бюджету».

Ціна питання

Нові виплати для новонароджених. Депутати розходяться лише у сумах виплат та джерелах фінансування
фото: rada.gov.ua

За найскромнішими підрахунками, для реалізації положень березневого законопроєкту (у разі його ухвалення) у 2025 році буде потрібно 45 млрд грн. Якщо ухвалять листопадовий – 33 млрд грн. Але у бюджеті-2025, прийнятому 19 листопада, коштів для додаткових виплат новонародженим не передбачено. А джерело «доходи держави за рахунок оптимізації видатків» – звучить сумнівно.

Але поки що законопроєкти мають лише одну подібність – обидва вони знаходяться на етапі «Надано для ознайомлення».

«Усі ці закони, я вважаю, чистої води популізмом. Гаразд ще перший документ – він зареєстрований на початку весни. Але другий, який було подано до парламенту після ухвалення у першому читанні законопроєкту про бюджет на 2025 рік? Коли було зрозуміло, що грошей на реалізацію додаткових виплат не передбачено?»,– каже «Главкому» перший уповноважений президента України з прав дитини (після заснування цієї посади у 2011 році) Юрій Павленко. На його переконання, говорити про підвищення виплат можна лише у контексті загальної державної демографічної стратегії.

«От у Франції, наприклад, при народженні першої дитини нічого не платять, і при народженні другої – теж. Зрозуміло, що мотивація у жінки народити хоч одну дитину є завжди. І народити другого – також може бути: наприклад, народився хлопчик, а хотіли дівчинку. А от уже потім, якщо держава зацікавлена у підвищенні народжуваності, йде грошова стимуляція. Виплати по народженню дитини – це один з компонентів стратегії демографічного розвитку. Щоправда, найпомітніший. Але самі собою цифри – «ми пропонуємо 100 мінімумів, а ми 200» – нічого не вирішують. Я знаю багато випадків, коли батьки не хотіли заводити дитину просто тому, що закривалися дитячі садки, не було дитячих поліклінік», – розповідає Павленко.

Історія допомоги новонародженим: хронологія

Закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на підставі якого в Україні виплачують допомогу при народженні дитини, набув чинності в 1992 року. Спочатку виплачували допомогу у розмірі трьох мінімальних зарплат.

У 2002 році до статті 12 («Розмір допомоги при народженні дитини») закону внесли зміни, і розмір допомоги скоротився до одного прожиткового мінімуму на дитину до шести років. Тоді це було 307 грн. В 2004 році виплату збільшили до двох прожиткових мінімумів – до 644 грн.

У своїй передвиборчій програмі Віктор Ющенко пообіцяв щонайменше в 10 разів збільшити грошову допомогу матері при народженні дитини, і його обіцянку перевиконала з лишком прем’єрка Тимошенко. З 2005 року допомога становила 22 прожиткові мінімуми – 8,5 тис. грн. При цьому відразу при народженні дитини батькам виплачували 3,4 тис., а решту – протягом року рівними частинами.

У 2008 році в системі виплат при народженні дитини відбулася  реформа – сума допомоги стала залежати від того, яка це дитина в сім'ї: перша, друга і так далі. Але при цьому збільшилися терміни виплати допомоги: одразу виплачували суму у дев'ятиразовому розмірі прожиткового мінімуму, а решту – протягом року для першої дитини, двох років – для другої, та трьох років – для решти.

Після початку російської агресії, в умовах складної економічної ситуації, 27 березня 2014 року було ухвалено закон «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні». Згідно з законом, при народженні дитини почали платити фіксовану допомогу – 41280 грн. (на той момент це було 40 прожиткових мінімумів для дітей віком до шести років). З того часу, незалежно від дитячого прожиткового мінімуму, і від того, яка за рахунком дитина, розмір допомоги не змінювався.

Андрій Кузьмін, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида: «Я играл в The Last of Us Online, и мне понравилось»
GameMag
2025-02-19T21:57:38Z
В Антарктиде нашли таинственную гигантскую дверь: сторонники теорий заговора взорвались предположениями
Знай
2025-02-19T21:30:47Z
"Мне казалось, что на этом PlayStation и закончится": Сюхэй Ёсида рассказал о провальном старте PlayStation 3
GameMag
2025-02-19T21:09:45Z
Глава Naughty Dog Нил Дракманн старается не распыляться на несколько игр сразу и никогда не думает о сиквелах заранее
GameMag
2025-02-19T20:46:10Z
Компактная гармония: Обзор ноутбука ASUS ROG Zephyrus G14
GameMag
2025-02-19T20:01:10Z
Арестович опубликовал свое полу голое фото
Comments UA
2025-02-19T19:57:56Z
Sony удалит эти игры для PS4 и PS5 из расширенной подписки PS Plus в марте — успейте поиграть
GameMag
2025-02-19T19:19:12Z
Sony открыла предзаказы на Lost Soul Aside для PlayStation 5 — китайский экшен стоит 2500 лир в турецком PS Store
GameMag
2025-02-19T19:12:37Z
Найдет дорогу без GPS: создан беспилотник с необычной системой навигации
Фокус
2025-02-19T18:58:47Z
Диетический завтрак для всех: рецепт сырников в духовке
Фокус
2025-02-19T21:51:24Z
Туристический сбор в Украине побил рекорд и впервые превзошел довоенный показатель
Лига
2025-02-19T18:39:16Z
Бесплатное вино ежедневно и потеря ощущения дома: как живут пассажиры 4-летнего круиза
Marie Claire
2025-02-19T18:15:33Z
На какие тревожные сигналы в отношениях следует обратить внимание
Знай
2025-02-19T17:51:37Z
Ленивый штрудель: рецепт простого десерта к чаю с вишнями и яблоками
Фокус
2025-02-19T17:45:05Z
Как увеличить урожай картофеля вдвое: агрономы рекомендуют обмакнуть клубень в раствор — и потом в лунку
TSN
2025-02-19T17:18:16Z
Турист проехал в такси почти 1000 км в неправильном направлении: подробности курьеза
TSN
2025-02-19T15:36:00Z
Булочки, которые заменят хлеб: блогер раскрыла секрет невероятной хрусткости/А вы знали об этом лайфхаке?
Апостроф
2025-02-19T15:30:42Z
Тысячи туристов заполонили улицы Венеции перед введением платы за вход
Фокус
2025-02-19T15:30:03Z
Россияне из авиации устроили по многоэтажке в Херсоне: первые детали трагедии
TSN
2025-02-19T22:24:52Z
В Киеве раздались мощные взрывы: чем закончилось российское шоу для Келлога
Comments UA
2025-02-19T21:39:36Z
Попался в ловушку в стиле "Один дома": в Англии поймали серийного грабителя
Фокус
2025-02-19T18:00:13Z
Россияне ударили КАБами по Купянску: есть жертва
Корреспондент
2025-02-19T17:36:59Z
Впервые в России совершили заказное убийство с помощью FPV-дрона
Новости Украины
2025-02-19T17:30:21Z
Россияне обстреляли амбулаторию в Херсонской области: пострадали медики
Корреспондент
2025-02-19T16:01:50Z
Едва не погиб в Тисе: пограничники спасли нарушителя границы, который не умел плавать
TSN
2025-02-19T15:36:02Z
В Австралии выбросились на берег более 150 малых касаток, десятки выживших - эвтаназируют
Комсомольская правда
2025-02-19T15:09:47Z
В ряде областей воздушная тревога: что известно
TSN
2025-02-19T14:48:06Z
ПСЖ феерически уничтожил "Брест" на пути в 1/8 финала Лиги чемпионов
TSN
2025-02-19T22:18:45Z
"Реал" и "Манчестер Сити" назвали стартовые составы на ответный матч Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-19T19:33:06Z
Легенда клуба Ла Лиги завершит карьеру в конце текущего сезона
Корреспондент
2025-02-19T18:54:05Z
Раньери оценил выступления Довбика за Рому, назвав его статус в команде
Корреспондент
2025-02-19T16:54:24Z
Сборная Украины объявила состав на одиночную смешанную эстафету чемпионата мира-2025 по биатлону
TSN
2025-02-19T16:21:41Z
"Полное безумие": олимпийский чемпион раскритиковал сына Трампа за поддержку допингового турнира
ZN UA
2025-02-19T15:27:17Z
Лидер "Реала" получил дисквалификацию за оскорбление арбитра
ZN UA
2025-02-19T15:09:30Z
Ямаль назвал главного фаворита на победу в Лиге чемпионов - это не Барселон
Корреспондент
2025-02-19T14:54:53Z
Матчи Украинской Премьер-Лиги можно будет смотреть на медиасервисе MEGOGO: подробности
Фокус
2025-02-19T11:00:25Z
В Киеве слышны взрывы: что известно
TSN
2025-02-19T20:48:16Z
Часть Одессы осталась без света и тепла, россияе опять атакуют город дронами
Комсомольская правда
2025-02-19T19:45:24Z
В Одессе гремят взрывы: сколько "Шахедов" атакует город
Comments UA
2025-02-19T19:39:56Z
Больше не невидимы: ВСУ раскрыли секрет российских дронов на оптоволокне
TSN
2025-02-19T18:48:02Z
Атмосферный фронт принесет с собой снег: где в Украине ожидать осадки 20 февраля
Фокус
2025-02-19T18:21:39Z
Военнопленным отменяют госкомпенсацию: кто не получит деньги
Comments UA
2025-02-19T17:36:29Z
Россия достроила железную дорогу: как это повлияет на ситуацию на фронте
Comments UA
2025-02-19T17:06:07Z
В центре Львова во время замені канализации нашли человеческие останки
Комсомольская правда
2025-02-19T17:04:57Z
Гороскоп на 20 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-19T16:30:51Z
Вышел жуткий тизер хоррора "Верни ее" от создателей "Два, три, демон, приди!"
GameMag
2025-02-19T22:09:33Z
Известная украинская актриса борется за жизнь в реанимации
Comments UA
2025-02-19T20:30:52Z
Порноактриса-рекордсменка ищет настоящую любовь и планирует переспать с тысячей мужчин
Знай
2025-02-19T19:51:59Z
Увидеть «большие голубые глаза». Финн Вульфхард пародирует «Игру престолов» в рекламе PlayStation
GameMag
2025-02-19T19:12:17Z
Аниме «Бэтмен-ниндзя против Лиги якудза» о Тёмном рыцаре в средневековой Японии выйдет 18 марта — сразу в цифре
GameMag
2025-02-19T18:54:24Z
Анна Ризатдинова ошеломила заявлением о романе с участником "Танцев со звездами" Мельником
TSN
2025-02-19T18:21:04Z
«Инстинкт» от LOBODA рекордно быстро взлетел на вершины чартов в Украине: что это за песня
TSN
2025-02-19T17:51:53Z
Известный украинский режиссер Екатерина Горностай стала мамой и показала новорожденного сына
TSN
2025-02-19T16:48:59Z
"Скоро и Винник подтянется": в сети высмеяли Лободу, которая вслед за Потапом заявила о встрече с Залужным
Апостроф
2025-02-19T16:12:18Z
День ангела 20 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-19T22:18:07Z
У Илона Маска нашли тринадцатого ребенка: блоггерша заявила, что скрывала беременность
Знай
2025-02-19T20:51:30Z
Проверка деклараций с семейными врачами: журналистка предупредила, кто потеряет доступ к бесплатным услугам
Знай
2025-02-19T20:42:19Z
В РФ похвастались, как построят 100 000-тонный атомный авианосец: в СМИ оценили шансы
Новости Украины
2025-02-19T19:18:12Z
Новые тарифы потрепают кошельки: перевозчики анонсировали подорожание проезда в маршрутках
Знай
2025-02-19T19:12:39Z
В ЕС рассматривают возможность размещения 30 тысяч военных в Украине, но есть условие, — Times
Фокус
2025-02-19T18:57:23Z
В ОП разрабатывают контракты для мобилизованных с четким сроком службы: детали
Фокус
2025-02-19T18:12:02Z
Женщинам упростили выход на пенсию: кто может преждевременно выйти на заслуженный отдых
Знай
2025-02-19T18:06:29Z
"Локальная война за полгода": майор запаса НГУ назвал следующую жертву России
TSN
2025-02-19T17:51:12Z
Безумные суммы выплат: какие деньги должны выплатить за травмы на производстве
Знай
2025-02-19T21:51:53Z
Ноги могут выдать ваш риск смерти: что говорят исследования о здоровье сердца
Знай
2025-02-19T16:51:10Z
Простой рефлекс или фундамент нашей координации: почему мы дергаемся во сне
Фокус
2025-02-19T15:30:05Z
Почему диетологи советуют людям старше 65 лет не есть грейпфрут: не желательные продукты для пожилых людей
TSN
2025-02-19T14:48:35Z
Посвятили свою жизнь спасению других: на войне погибли два донора
Апостроф
2025-02-19T14:30:03Z
У 4-5 детей на 100 тысяч: во Львовской области спасли ребенка с редким заболеванием
Comments UA
2025-02-19T13:39:49Z
Топовая семерка напитков, которые улучшают настроение и насыщают организм витаминами
Comments UA
2025-02-19T13:12:59Z
Спастись от ранней смерти: ученые выяснили ее предотвратимые основные причины
Фокус
2025-02-19T13:12:29Z
Как ногти показывают, сколько вы проживете: ответ генетика
TSN
2025-02-19T12:21:24Z
Перевести деньги через карты ПриватБанка будет сложно: предупреждение банка
Новости Украины
2025-02-19T22:03:27Z
Минимальная пенсия 2025: когда украинцам ждать индексации и кто может получить доплату
Политека
2025-02-19T21:27:36Z
Больше ни одной "Укрпочты": пенсионерам разрешили перевести выплаты
Знай
2025-02-19T21:12:03Z
Такой удар потянут не все: тарифы на газ, воду и свет пересчитают
Знай
2025-02-19T19:30:22Z
Google выплатит Италии свыше €300 млн
Корреспондент
2025-02-19T19:09:20Z
Поступления от турсбора выросли на 23% - лидеры Киев и Львовщина
Корреспондент
2025-02-19T18:42:54Z
Обещанную индексацию получат не все: кого из пенсионеров ждет большое разочарование
Знай
2025-02-19T18:36:43Z
Rheinmetall заключил соглашение с Бундесвером на $270 млн
Корреспондент
2025-02-19T18:07:32Z
Украинцы с мизерными пенсиями получат доплаты: на какую сумму можно надеяться
Знай
2025-02-19T17:36:12Z
Цена $20 000 и запас хода более 500 км: рассекречен дешевый электрический седан BYD
Фокус
2025-02-19T17:21:50Z
Простой лайфхак позволит уберечь стекла авто и дворники от обледенения
Фокус
2025-02-19T14:51:57Z
Kia в Абу-Даби представила военный пикап Tasman для тактических операций
Фокус
2025-02-19T13:06:48Z
Stellantis выводит на рынок недорогой электрокроссовер с запасом хода до 600 км
Фокус
2025-02-19T12:57:34Z
В музее показали секретную коллекцию редких и неизвестных Volkswagen
Фокус
2025-02-19T11:57:51Z
Практичные и комфортные: названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом
Фокус
2025-02-19T09:36:55Z
Более 700 сил и море карбона: звездный спортсмен получил эксклюзивный суперкар Ford
Фокус
2025-02-19T08:45:50Z
Водителей начали лишать прав за отсутствие всего одной вещи в авто: кто под угрозой
Хвиля
2025-02-19T04:24:52Z
Шокирующее правило, которое может дорого обойтись: как избежать очень глупого штрафа
Знай
2025-02-19T04:21:32Z
В ЦИК сказали, готовы ли к выборам
Корреспондент
2025-02-19T22:18:32Z
"Диктатор без выборов". Трамп атакует Зеленского
Корреспондент
2025-02-19T22:12:26Z
По примеру Трампа: Маск обвинил Зеленского в цензуре и "отмене" выборов
Фокус
2025-02-19T21:45:46Z
Безуглая призвала украинскую диаспору к протестам в США
Comments UA
2025-02-19T21:45:21Z
Илон Маск сделал заявление о Зеленском
Корреспондент
2025-02-19T21:42:35Z
"Эта эпоха закончилась": советник Трампа заявил об "абсолютной возможности" для Украины
Фокус
2025-02-19T21:36:44Z
Рейтинг Трампа в США совершил неожиданный пируэт: в Белом доме задумались
Новости Украины
2025-02-19T21:36:26Z
Не временное перемирие: Зеленский и Рютте договорились о совместной безопасности
Хвиля
2025-02-19T21:27:26Z
"Что ему докладывают?” - Z-канал в шоке от объявленной Путиным "победы"
Новости Украины
2025-02-19T21:21:50Z