MY.UAНовини
Третина мільйона за немовля! Хто більше?
Третина мільйона за немовля! Хто більше?

Третина мільйона за немовля! Хто більше?

До Верховної Ради подано законопроєкт №12184 про збільшення допомоги при народженні дитини. При цьому у парламенті ще з березня цього року перебуває на розгляді практично аналогічний проєкт №11072. «Главком» з'ясував, з чим пов’язана така активність під час війни, у чому різниця між пропозиціями депутатів, чи мають ці ініціативи хоча якийсь шанс на ухвалення, чи це законодавчий спам, потрібний його авторам для піару?

Виплати на новонароджених десятирічної давності

В Україні вже багато років спостерігається демографічна криза. Останній ріст народжуваності спостерігався у період в 2010-2013 роках, коли на рік народжувалося близько 500 тис. дітей. Далі пішов спад. І тенденція до посилення демографічної кризи з кожним роком набирає все більших обертів.

Народжуваність в Україні знижується з кожним роком
джерело: пояснювальна записка до законопроекту №11072

За даними Міністерства юстиції, станом на 1 липня 2024 року народжуваність порівняно з аналогічним періодом до повномасштабного російського вторгнення скоротилася у півтора рази: 87655 дітей проти 132595 у 2021 році.

За ідеєю, поліпшенню демографічної обстановки, навіть під час війни, могли б сприяти гроші. Для цього потрібно змінити закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: зараз діє його редакція десятирічної давності, яка мала носити тимчасовий характер – для подолання фінансової кризи, яка виникла після анексії Криму, окупації частин Луганської та Донецької областей.

У 2014 року виплати новонародженим «заморозили», залишивши їх на рівні 41280 грн. (40 прожиткових мінімумів для дітей до шести років на той момент). А саму прив'язку до дитячого мінімуму скасували.

Мінімальна заробітна плата у 2014 році становила 1218 грн., дитячий прожитковий мінімум – 1032 грн. Нині розмір мінімальної зарплати – 8000 грн., а дитячий мінімум – 2563 грн. Тобто, відповідні показники зросли відповідно у 6,5 та у 2,5 разів. Про зростання цін на товари, продукти харчування годі й говорити.

Але при цьому розмір допомоги при народженні дитини, як і в 2014 році, становить лише 41280 грн. Перша виплата становить 10320 грн., а потім протягом 36 місяців виплачують по 860 грн. Цих грошей часто не вистачає на пачку великих підгузків або місячного запасу суміші для малюка.

Законопроєкт №1. Майже провладний

Рівно через 10 років після останніх змін щодо виплат новонародженим, 11 березня 2024 року, 23 народні депутати внесли на розгляд до Верховної Ради законопроект №11072 «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні (усиновленні) дитини та встановлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».

Головний ініціатор законопроєкту – депутатка від партії «Слуга народу» Ольга Саладуха. Загалом серед ініціаторів 18 представників провладної фракції, двоє – від «Європейської солідарності», по одному – від «Батьківщини» та депутатської групи «Довіра» та один позафракційний депутат.

Автори №11072 пропонують знову прив'язати допомогу до дитячого прожиткового мінімуму, при цьому першій дитині платити більше, а другій, третій і так далі – менше.

«Якщо наш законопроєкт ухвалять, то допомога на першу дитину дорівнюватиме сумі, кратній 150 розмірам прожиткового мінімуму, на сьогодні це 385 тис. грн. Дотація на другу дитину кратна 100 розмірам прожиткового мінімуму – 256 тис. грн. На третю та кожну наступну дитину – 50 прожиткових мінімумів – 128 тис. грн. При цьому відразу при народженні дитини нарахують суму у 20-кратному розмірі мінімуму, а решта виплачуватиметься протягом наступних трьох років рівними частинами», – каже «Главкому» співавторка законопроєкту №11072 Юлія Яцик.

Цей документ пропонує внести зміни до чотирьох статей чинного закону. А фінансування, у разі ухвалення документа, потребує окремої статті видатків у бюджеті. Законопроект поки що на розгляді.

Законопроєкт №2. Майже опозиційний

6 листопада 2024 року 16 інших народних депутатів внесли на розгляд до парламенту альтернативний законопроєкт №12184 «Про внесення змін до статті 12 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо покращення стану сімей з дітьми шляхом відновлення адекватного розміру допомоги при народженні дитини». Можна сказати, що це лайт-версія попереднього законопроєкту. Його головний ініціатор – депутат від партії «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко. Загалом серед авторів дев’ятеро представників «Європейської солідарності», четверо – від партії «Слуга народу», два члени депутатської групи «Довіра» та один представник партії «За майбутнє».

«Допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається на суму, кратну 105 розмірам прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років. Наразі це 269 тис. грн. Перша одноразова виплата – 25 прожиткових мінімумів, а решта – протягом трьох років», – розповідає «Главкому» Олексій Гончаренко.

У чинному законі передбачається змінити лише одну статтю, а додаткове фінансування, згідно з пояснювальною запискою, не вимагається: «Джерелами фінансування реалізації законопроєкту пропонується визначити доходи держави за рахунок оптимізації видатків державного бюджету».

Ціна питання

Нові виплати для новонароджених. Депутати розходяться лише у сумах виплат та джерелах фінансування
фото: rada.gov.ua

За найскромнішими підрахунками, для реалізації положень березневого законопроєкту (у разі його ухвалення) у 2025 році буде потрібно 45 млрд грн. Якщо ухвалять листопадовий – 33 млрд грн. Але у бюджеті-2025, прийнятому 19 листопада, коштів для додаткових виплат новонародженим не передбачено. А джерело «доходи держави за рахунок оптимізації видатків» – звучить сумнівно.

Але поки що законопроєкти мають лише одну подібність – обидва вони знаходяться на етапі «Надано для ознайомлення».

«Усі ці закони, я вважаю, чистої води популізмом. Гаразд ще перший документ – він зареєстрований на початку весни. Але другий, який було подано до парламенту після ухвалення у першому читанні законопроєкту про бюджет на 2025 рік? Коли було зрозуміло, що грошей на реалізацію додаткових виплат не передбачено?»,– каже «Главкому» перший уповноважений президента України з прав дитини (після заснування цієї посади у 2011 році) Юрій Павленко. На його переконання, говорити про підвищення виплат можна лише у контексті загальної державної демографічної стратегії.

«От у Франції, наприклад, при народженні першої дитини нічого не платять, і при народженні другої – теж. Зрозуміло, що мотивація у жінки народити хоч одну дитину є завжди. І народити другого – також може бути: наприклад, народився хлопчик, а хотіли дівчинку. А от уже потім, якщо держава зацікавлена у підвищенні народжуваності, йде грошова стимуляція. Виплати по народженню дитини – це один з компонентів стратегії демографічного розвитку. Щоправда, найпомітніший. Але самі собою цифри – «ми пропонуємо 100 мінімумів, а ми 200» – нічого не вирішують. Я знаю багато випадків, коли батьки не хотіли заводити дитину просто тому, що закривалися дитячі садки, не було дитячих поліклінік», – розповідає Павленко.

Історія допомоги новонародженим: хронологія

Закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на підставі якого в Україні виплачують допомогу при народженні дитини, набув чинності в 1992 року. Спочатку виплачували допомогу у розмірі трьох мінімальних зарплат.

У 2002 році до статті 12 («Розмір допомоги при народженні дитини») закону внесли зміни, і розмір допомоги скоротився до одного прожиткового мінімуму на дитину до шести років. Тоді це було 307 грн. В 2004 році виплату збільшили до двох прожиткових мінімумів – до 644 грн.

У своїй передвиборчій програмі Віктор Ющенко пообіцяв щонайменше в 10 разів збільшити грошову допомогу матері при народженні дитини, і його обіцянку перевиконала з лишком прем’єрка Тимошенко. З 2005 року допомога становила 22 прожиткові мінімуми – 8,5 тис. грн. При цьому відразу при народженні дитини батькам виплачували 3,4 тис., а решту – протягом року рівними частинами.

У 2008 році в системі виплат при народженні дитини відбулася  реформа – сума допомоги стала залежати від того, яка це дитина в сім'ї: перша, друга і так далі. Але при цьому збільшилися терміни виплати допомоги: одразу виплачували суму у дев'ятиразовому розмірі прожиткового мінімуму, а решту – протягом року для першої дитини, двох років – для другої, та трьох років – для решти.

Після початку російської агресії, в умовах складної економічної ситуації, 27 березня 2014 року було ухвалено закон «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні». Згідно з законом, при народженні дитини почали платити фіксовану допомогу – 41280 грн. (на той момент це було 40 прожиткових мінімумів для дітей віком до шести років). З того часу, незалежно від дитячого прожиткового мінімуму, і від того, яка за рахунком дитина, розмір допомоги не змінювався.

Андрій Кузьмін, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Киеве экстренно разворачивают блокпосты: проверки транспорта и людей станут регулярными
Знай
2024-11-22T20:30:19Z
Vodafone проверили на готовность к блэкаутам
Хвиля
2024-11-22T20:21:39Z
Билецкий: Запорожская область – опасное направление, РФ уже начала штурмы
TSN
2024-11-22T13:12:31Z
Депутат Николаевской области имитировал уничтожение партии зерна в результате обстрелов
Апостроф
2024-11-19T15:51:21Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Аль-Каида заманила вагнеровцев в ловушку: ВИДЕО разгрома
Новости Украины
2024-11-22T20:39:12Z
Все кандидаты в президенты Польши от власти побеждают оппозицию
Европейская правда
2024-11-22T20:37:02Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
25 самых модных образов Хейли Бибер за 2024 год
Marie Claire
2024-11-22T18:01:07Z
Евгения Эмеральд, Марина Аристова и Максим Леонов: как прошла премьера психологического триллера "Еретик"
Фокус
2024-11-22T17:36:36Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Как будет работать электронная ВВК: объяснение Минобороны
TSN
2024-11-22T20:06:14Z
В чем опасность прокладок: в некоторых ученые обнаружили вещества, которые вредят женскому здоровью
TSN
2024-11-22T16:36:47Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
70 грн за литр - не будет? Водителям показали, как изменятся в декабре цены на бензин и солярку
Знай
2024-11-22T20:15:33Z
Банк РФ предложил бизнесу брать кредиты в Беларуси
Корреспондент
2024-11-22T20:00:21Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
В Украине нашли уникальные образцы хлеба времен Голодомора: их репрессированный оставил в память о трагедии
TSN
2024-11-22T20:06:15Z
У украинцев могут забрать жилье: этого можно избежать в несколько способов
Политека
2024-11-22T20:01:01Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
TSN
2024-11-22T19:06:49Z
20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-22T19:00:10Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Телефон в кровати - прямая дорога в могилу: чем опасен смартфон рядом с вами во время сна
Знай
2024-11-22T18:51:10Z
Гороскоп Таро по одной карте на 23 ноября: узнайте, что ждет каждый знак Зодиака в этот день
Политека
2024-11-22T16:27:54Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
TSN
2024-11-22T20:06:30Z
В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
Корреспондент
2024-11-22T18:24:51Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Мужчина "забыл дату", поэтому не явился в ТЦК: в суде решали этот вопрос
Политека
2024-11-22T17:01:46Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
Фокус
2024-11-22T20:37:33Z
Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
Фокус
2024-11-22T20:36:57Z
Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
Известия Киев
2024-11-22T20:13:56Z
Президент FromSoftware подтвердил работу над несколькими новыми проектами
GameMag
2024-11-22T19:52:24Z
Аудитория Helldivers 2 от Sony достигла 15 миллионов человек
GameMag
2024-11-22T19:01:39Z
Обновление смартфона на Android в будущем станет намного легче: основная причина
Фокус
2024-11-22T18:45:57Z
Военный поблагодарил россиян, которые покупают «S.T.A.L.K.E.R. 2»
Апостроф
2024-11-22T18:37:32Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z