MY.UAНовини
Енергетики розповіли, по скільки годин не буде світла взимку
Енергетики розповіли, по скільки годин не буде світла взимку

Енергетики розповіли, по скільки годин не буде світла взимку

В Україні за різними сценаріями може не бути світла від 12 до 20 годин на добу.

Зима вже зовсім на носі, рашисти фактично щодня обстрілюють Україну, до холодів окупанти накопичили ракет, тож атаки, вочевидь, будуть регулярними. А усе для того - аби залишити українців без світла якомога надовше. Наші енергетики іноді роблять неможливі речі, однак без електрики сидіти доведеться скоріш за все усім. Який зараз стан нашої енергосистеми і до чого готуватися українцям — дивіться в ексклюзиві TSN.ua.

До чого готуватися українцям? 

Постійні обстріли і зима. Стан української енергосистеми постійно погіршується, енергетики нині досліджують ситуацію зі світлом та як не крути, відключень не уникнути. Про це зокрема заявив директор центру досліджень енергетики Олександр Харченко в етері КИЇВ24. Він пояснив, що внаслідок обстрілів зменшилась здатність системи передавати електроенергію в деякі регіони. Крім того, змінюється погода і це також ускладнює процес ремонту.

У зимовий період 2024–2025 років в Україні за різними сценаріями може не бути світла від 12 до 20 годин на добу. Про це попередили у Центрі протидії дезінформації. Там пояснили, що Загалом Об’єднана енергетична система України складається із 76-ти гідроелектростанцій та гідроакумулюючих станції, 26-ти теплових електростанцій і теплоцентралей, 4-х АЕС, 12-ти сонячних і 8-ми вітряних електростанцій, об’єднаних магістральних ліній електропередач протяжністю 22,5 тис. км і 135 трансформаторних підстанцій для них. Особливістю української Об’єднаної енергетичної системи є необхідність дотримуватися постійного балансу між виробництвом і споживанням електроенергії. Зараз Україна генерує до 11,5 гігават на годину, а споживає понад 13 гігаватів, до слова, минулої зими на піку попиту було взагалі близько 18 гігаватів. Тому розрив між тим, що може виробляти наша система, і попитом у пікові години зберігається на рівні 2,4 гігавата на годину. Частково цей дефіцит покривається імпортом електроенергії, але це не завжди рятує, адже максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 гігавата.

Нині тривають переговори, аби збільшити імпортні потужності до 2,2 гігавата, але і цього не вистачатиме, щоб компенсувати знищені або пошкоджені російськими ударами ТЕС і ГЕС, які були маневровою генерацією в українській енергосистемі. Заявлений кількома місяцями раніше Президентом України 1 гігават нових потужностей за рахунок будівництва малих газопоршневих чи більших газотурбінних електростанцій стабілізує ситуацію лише в перспективі, адже на запуск їх у такі стислі терміни до початку опалювального сезону цього року сподіватися не варто. 

На відновлення підуть роки!

Наприклад, НЕК "Енергоатом" знадобилося 16 місяців, щоб запустити в роботу мобільну електростанцію потужністю лише 28 мегаватів, подаровану USAID на початку 2023 року і привезену в Україну у лютому того ж року, пишуть експерти ринку. Тож якщо брати ситуацію ту, яка є зараз, існує кілька варіантів сценаріїв життя українців взимку. 

Оптимістичний і найгірший сценарії на цю зиму!

Зокрема, експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук залежно від розвитку подій ще на початку вересня прогнозував декілька сценаріїв ситуації в енергетиці в осінньо-зимовий період. За оптимістичним прогнозом, якщо на стабільній основі працюватимуть 8–9 енергоблоків АЕС, а зима буде помірною, без сильних морозів, планується відновлення близько 3 гігават із пошкодженої потужності. За такого розвитку подій можливі відключення електроенергії тривалістю до 12 годин на добу. І так, це ще оптимістичний варіант. А ось більш песимістичний сценарій передбачає, що вдасться відновити лише близько 2000 мегаватів потужності, разом з тим і кількість робочих блоків АЕС буде меншою - 6–7 і при цьому зима буде холодною. Ось за таких умов система опиниться в кризовій ситуації. Але є ще гірший сценарій.

Якщо Росія продовжить атакувати українську енергетику, то цієї зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення. За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці із великою вірогідністю матимуть електроенергію лише протягом 12-14 годин на добу, а решту часу – приблизно 10 годин – перебуватимуть без світла. 

Що впливає на енергозабезпечення країни? 

Загалом є 4 фактори, які впливають на надійність енергозабезпечення країни. По-перше, це знову ж таки російські атаки на критичну інфраструктуру, а, як бачимо, вони щодня намагаються по ній влупити, ці удари Росія робить не лише для того, щоб вивести з ладу інфраструктуру — це один із способів кремля посіяти хаос серед населення та занурити Україну в енергетичну кризу. Наша енергетична інфраструктура вже зазнала таких масштабів руйнувань, що на повне відновлення чи відбудову знадобиться далеко не один рік. По факту, нині все залежатиме від спроможності ППО захистити енергетичні об’єкти від ракетних атак, а енергокомпаній – мінімізувати наслідки ймовірних влучань. Але тут варто не забувати дякувати нашим захисникам неба та енергетикам, які вже понад тисячу днів роблять усе можливе, аби світло в домівках було якомога довше, а руйнувань менше. Але ППО і енергетики не Боги, це теж треба пам’ятати. За словами члена наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрія Бойка, в середині 2023 року "Укренерго" вдалося захистити обладнання своїх найбільших підстанцій спорудами першого рівня захисту, зараз будується другий рівень – бетонні саркофаги, деякі, до речі, уже готові. Відтак, ситуація вимагає кардинального посилення протиповітряної оборони енергетичних об’єктів, проте повністю захистити всю енергосистему від масованих ракетних ударів практично неможливо.

По-друге, з 1 вересня в ремонті перебували два енергоблоки АЕС, один з яких — енергоблок потужністю 440 мегаватів. Але за даними АТ "НАЕК "Енергоатом" починаючи з 20 жовтня і до кінця лютого 2025 року в роботі будуть всі 9 енергоблоків АЕС. По-третє, енергобаланс зимою суттєво залежить від погодних умов. Під час морозів та несприятливої погоди дефіцит потужностей у системі лише зростає. По-четверте, додаткові труднощі для стабільної роботи енергосистеми створюють відсутність належної кількості накопичувачів електроенергії для покриття пікових навантажень та перебування більшості відновлюваних джерел енергії, мова йде про вітрові та сонячні електростанції, які розташовані на тимчасово окупованих територіях Херсонської області.

Відключень не уникнути! 

Таким чином, повністю виключити можливість тривалих відключень побутових та промислових споживачів неможливо, адже важко передбачити наслідки можливих нових російських ударів або точно спрогнозувати погодні умови. Тож, якщо російські обстріли будуть не такими результативними, зима – теплою, а енергетикам вдасться відновити чи ввести в дію певну кількість нової генерації, ймовірні регулярні відключення світла цієї зими будуть максимально короткостроковими. Великі надії зберігаються і на західну допомогу.  Нагадаю, що напередодні Президент Володимир Зеленський заявив, що за останній час було більше, ніж 220 цілеспрямованих російських атак проти об'єктів генерації електроенергії. Він також повідомив, що Росія окупувала близько 18 гігаватів енергетичної потужності України. Про це він сказав 19 листопада під час виступу у Верховній Раді. 

"Від початку повномасштабного вторгнення Росія окупувала близько 18 гігават енергопотужності в Україні. Оце по-їхньому війна. Війна проти людей, проти світла. Але наші люди роблять все, щоб не допустити темряви в Україні: для всіх нас, для сімей, для дітей", - заявив глава держави.

Президент зазначив, що є завдання адаптуватись до енергетичного терору й додав, що до кінця року вперше будуть підготовлені паспорти "енергетичної стійкості" українських регіонів.

"Це вперше в Україні для всіх областей буде напрацьована основа для кожної з областей витримати усі виклики в енергетиці. У наступному році ми будемо імплементувати паспорти з точки зору генерації", - зауважив Зеленський.

Завчасно підготуйтеся!

Та як би там не було, як би не старалися енергетики та сили ППО, варто подбати про сценарії для себе на випадок тривалих відключень, нехай воно не знадобиться, але план має бути. Ну й у пікові години варто дослуховуватися до порад енергетиків і заощадливо ставитися до використання електрики, аби не напружувати усім одночасно і без того втомлену енергосистему. 

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ЗИМА БЛИЗЬКО! ЕНЕРГЕТИКИ Б’ЮТЬ НА СПОЛОХ — блекаутів не уникнути!

  • Відключення світла 23 листопада: у ДТЕК та "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
  • В умовах війни децентралізована генерація стійкіша, ніж традиційна – гендиректор ДТЕК для AР
  • Інвестиції у "зелену" енергетику підтримують енергобезпеку України – гендиректор ДТЕК на СОР29

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ситуація в Курській області загострюється: військовий розповів про новий дедлайн окупантів
Политека
2024-11-23T20:40:50Z
Почастішали спроби наших атак, – Андрющенко розповів про збільшення систем ППО в Маріуполі
24tv
2024-11-23T20:36:33Z
У Києві запровадили правила використання генераторів: де і як можна встановлювати
Хвиля
2024-11-23T20:30:44Z
Українські морпіхи провели успішну операцію під ударами ворожих дронів: відео
TSN
2024-11-23T20:09:39Z
На Харківщині вісім громад залишаються без опалення
УкраинФорм
2024-11-23T19:54:24Z
Мобілізація в Україні: боєць 3 ОШБр пояснив, чи мають воювати жінки
Политека
2024-11-23T19:25:01Z
На Полтавщині запустили дві когенераційні установки
УкраинФорм
2024-11-23T19:12:42Z
"Жодної допомоги чи компенсації": мешканці пошкодженого будинку у Дніпрі розповіли про життя
Политека
2024-11-23T19:01:46Z
У Києві попередили про шум, який можуть чути містяни: що сталося
24tv
2024-11-23T18:42:40Z
Путін поставив за мету витіснити українські війська з Курщини до 20 січня - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-23T20:45:51Z
"Ще одна бравада Кремля": у The Washington Post проаналізували залякування "Орешником"
24tv
2024-11-23T20:45:18Z
Захід стоїть перед найбільшою небезпекою з часів Другої світової війни – екс-генерал
iPress
2024-11-23T20:36:58Z
Це однозначно зрада, – Веніславський відреагував на ідею нардепів розформувати ТЦК
24tv
2024-11-23T20:30:38Z
ППО протримається 3 місяці: Залужний заявив, що Захід не готовий до війни з РФ
GlavRed
2024-11-23T20:27:37Z
Стефанчук зустрівся з главами МЗС та Міноборони Канади
УкраинФорм
2024-11-23T20:18:50Z
"Не можуть літати": РФ могла почати рідше атакувати Україну "Шахедами" через погоду
Фокус
2024-11-23T20:15:41Z
Буданов повідомив про розстрільні списки Росії
360ua.news
2024-11-23T20:12:48Z
У Кремлі серйозно запанікували: Дикий сказав, що спричинило істерику режиму
24tv
2024-11-23T19:54:07Z
Міс Всесвіт 2024 запалила Емпайр-стейт-білдинг
360ua.news
2024-11-23T19:21:49Z
GRISANA презентує нову пісню «Циклон»: перша лірична робота артистки
Storyboom
2024-11-23T19:03:05Z
Дівчатка, тримайтеся: Роберт Паттінсон може знову зіграти роль вампіра, але цього разу з 1920-х
Знай
2024-11-23T18:51:13Z
Андре Тан створив новорічну колекцію "Fenix": вбрання, яке закохує з першого погляду
24tv
2024-11-23T18:48:32Z
Прослухали понад 1 млрд слухачів: Spotify назвав найпопулярнішу пісню
Фокус
2024-11-23T17:45:53Z
16-річний син Потапа розкрив подробиці особистого життя: "Подобається дівчина"
TSN
2024-11-23T16:21:39Z
Мама Дорофєєвої розплакалася після концерту доньки: відео зворушливого моменту
24tv
2024-11-23T16:21:02Z
Танці у міні-сукні на вівтарі: у Нью-Йорку вибухнув скандал за участі священника і поп-співачки
24tv
2024-11-23T16:12:09Z
Український Щедрик став музичним супроводом реклами Chanel
360ua.news
2024-11-23T16:03:47Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки
24tv
2024-11-23T19:24:35Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Повторний огляд для людей з інвалідністю: у МОЗ розповіли, як це проходитиме
24tv
2024-11-23T15:36:32Z
Прокинулися посеред ночі? Цікавий трюк із закочуванням очей може допомогти заснути знову
Фокус
2024-11-23T15:06:04Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
InternetUA
2024-11-23T15:00:52Z
Лікарі розкрили потенційний ключ до підтримки здоров’я мозку
Portaltele
2024-11-23T14:39:38Z
Медсестра хоспісу розповіла, про що найбільше шкодують люди в останні хвилини життя
Фокус
2024-11-23T14:30:54Z
Манчестер Сіті програв удома в АПЛ уперше з 2022 року
Football.ua
2024-11-23T20:30:11Z
Циганков зіграв вперше за півтора місяця: Жирона принизила клуб з Барселони в чемпіонаті Іспанії
24tv
2024-11-23T20:21:39Z
Мілан та Ювентус обійшлися без забитих м'ячів
Football.ua
2024-11-23T20:00:13Z
Шовковський: Гра у три захисники. Це не перший раз, коли ми так граємо
Football.ua
2024-11-23T19:51:06Z
"Російська повія": фанати БК Жальгіріс виступили проти мера Каунаса через зв'язки з Росією
24tv
2024-11-23T19:48:43Z
Ла Ліга. Жирона з Циганковим здолала Еспаньйол, а Мальорка вирвала перемогу в Лас-Пальмаса
Football.ua
2024-11-23T19:45:56Z
Тоттенгем із дублем Меддісона знищив Манчестер Сіті
Football.ua
2024-11-23T19:30:41Z
Айнтрахт здолав Вердер
Football.ua
2024-11-23T19:30:40Z
Гаві, Ольмо та Мартін гратимуть із перших хвилин проти Сельти
Football.ua
2024-11-23T19:16:54Z
Британський банк заборонив платежі з росії та білорусі
iPress
2024-11-23T20:36:25Z
Вітряки допоможуть очистити атмосферу від вуглекислого газу: що відомо про нову технологію
24tv
2024-11-23T20:18:20Z
Новий порядок бронювання військовозобов’язаних: у Мінекономіки розповіли деталі
УкраинФорм
2024-11-23T20:09:02Z
Україна за 10 місяців імпортувала сирів на 171 мільйон доларів
24tv
2024-11-23T20:03:51Z
Тарифи на комуналку з 1 грудня: українцям розповіли, в яких регіонах їх підвищать
Политека
2024-11-23T20:00:10Z
У Фінляндії у грудні через страйк пілотів скасують 300 рейсів
Европейская правда
2024-11-23T19:15:44Z
Завдяки ініціативі «Зерно з України» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-23T19:15:35Z
Через відключення світла горить побутова техніка: чи можна отримати компенсацію за пошкоджені електроприлади
Знай
2024-11-23T19:06:39Z
Відключення світла 24 листопада: графіки діятимуть лише декілька годин
TSN
2024-11-23T19:00:03Z
Дружина Решетніка розчулила, як троє синів вшанували пам'ять жертв Голодомору
TSN
2024-11-23T20:36:24Z
У Греції скоїли напад на учасників вшанування жертв Голодоморів в Україні
УкраинФорм
2024-11-23T20:15:56Z
Система корпусів у ЗСУ має зменшити забюрократизованість - Президент
УкраинФорм
2024-11-23T19:54:41Z
Авіаексперт сказав, на що здатна ракета російського комплексу "Кедр" та озвучив її вартість
24tv
2024-11-23T19:45:51Z
Росія накопичила 1500 ракет: готується нова хвиля ударів по Україні
Знай
2024-11-23T19:36:56Z
Новий рік 2025: чи буде вихідний 1 січня в Україні?
Новости Украины
2024-11-23T19:06:34Z
Дослідження показало, чим займаються українці призовного віку у Польщі
Хвиля
2024-11-23T19:00:55Z
Запалюють свічки та моляться: в Україні вшановують пам'ять жертв голодоморів
24tv
2024-11-23T18:54:06Z
Костюми від осколків та тепловізорів: в Міноборони анонсували нові розробки, зокрема для жінок
Фокус
2024-11-23T18:36:25Z
У Грузію кинулися тисячі російських туристів - зафіксовано рекордне збільшення турпотоку
ZN UA
2024-11-23T20:16:11Z
Одна помилка, через яку на кімнатних рослинах немає нового листя: її майже всі роблять
24tv
2024-11-23T18:12:30Z
Чому вітальня виглядає дешево: 8 речей, яких слід уникати
24tv
2024-11-23T17:39:12Z
Можуть стати знаменитостями: кому зі знаків Зодіаку легко стати популярним
Фокус
2024-11-23T17:30:55Z
Грудень чекає: чи буде ваш знак зодіаку серед мандрівників у першому місяці зими
24tv
2024-11-23T16:03:29Z
Чи є різниця, яку сіль використовувати: морську, гімалайську чи кухонну, відповіді, які ви шукали
Знай
2024-11-23T15:51:39Z
Гороскоп Таро для кожного знака зодіаку на 24 листопада: що нас чекає в цей день
Политека
2024-11-23T15:42:45Z
Такої смакоти в магазині не придбаєш: ароматна ромова баба, яка "розлітається" за 5 хвилин
TSN
2024-11-23T15:33:36Z
Чому пляшки для вина мають увігнуте дно: експерти розкрили давню таємницю
GlavRed
2024-11-23T15:27:53Z
У Броварах жінка постраждала від вибуху гранати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T20:45:37Z
Apple проти організованої групи: як підприємці в Україні втратили бізнес через підробки
InternetUA
2024-11-23T20:28:47Z
В Одесі у ДТП потрапив заступник начальника патрульної поліції області: що відомо
24tv
2024-11-23T20:24:57Z
Пошкодження кабелю в Балтійському морі: на місце прибуло судно Прикордонної охорони Фінляндії
УкраинФорм
2024-11-23T19:42:47Z
Внаслідок ДТП у Чугуєві загинули двоє чоловіків
Мій Харків
2024-11-23T19:09:42Z
У Салтівському районі в результаті аварії постраждали двоє пішоходів
Мій Харків
2024-11-23T19:01:37Z
Китайський корабель регулярно відвідував Росію перед пошкодженнями кабелів у Балтійському морі – ЗМІ
InternetUA
2024-11-23T19:01:31Z
В Україні затримано рецидивіста, який за обіцяні інтернет-кураторами з рф гроші підпалив автомобіль військового
InternetUA
2024-11-23T18:27:54Z
У Дніпрі затримали чоловіка, який погрожував поліцейським гранатою
УкраинФорм
2024-11-23T17:12:15Z
У Star Citizen, найдорожчу гру в історії, тепер можна пограти безкоштовно
InternetUA
2024-11-23T20:31:39Z
Control 2 отримає новий жанр та величезний бюджет: студія розповіла про амбітний проект гри
Знай
2024-11-23T19:51:21Z
Microsoft підтвердила помилку оновлення додатків у Windows 10
InternetUA
2024-11-23T19:46:17Z
Вчені створили інноваційного аеродинамічного робота, що може літати
InternetUA
2024-11-23T19:01:40Z
NASA виділяє $11,5 млн на розробку літака майбутнього
Portaltele
2024-11-23T18:43:02Z
«Doomscrolling» руйнує психічне здоров’я
Portaltele
2024-11-23T16:39:14Z
Допомогла "Чорна красуня": вчені знайшли доказ того, що раніше на Марсі була вода
Фокус
2024-11-23T16:06:56Z
Хакери злили персональні дані всіх росіян у даркнет
InternetUA
2024-11-23T15:31:27Z
Учені показали перше фото зорі за межами нашої галактики, зроблене "крупним планом"
24tv
2024-11-23T15:06:39Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z
Toyota створила бюджетний «зелений» аналог Corolla
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T09:42:37Z
В Україну привезли перший електромобіль Cadillac
Фокус
2024-11-23T08:15:06Z