MY.UAНовини
Японія могла перемогти у Другій світовій війні: п'ять варіантів, за яких це було можливо
Японія могла перемогти у Другій світовій війні: п'ять варіантів, за яких це було можливо

Японія могла перемогти у Другій світовій війні: п'ять варіантів, за яких це було можливо

Адмірал Ямамото свого часу попереджав своїх командирів, що Японія повинна здобути швидку, рішучу перемогу, доки не прокинеться американський "сплячий велетень", стримуючи супротивника на одному театрі воєнних дій.

У Другій світовій війні Японія зіткнулася зі США в нерівній боротьбі через промислову і військову перевагу Америки. Однак навіть у такій ситуації Японія могла б поліпшити свої шанси, застосувавши більш стратегічний підхід.

Фокус переклав статтю керівника кафедри морської стратегії у Військово-морському коледжі Джеймса Холмса про те, які шанси були в Японії не програти у Другій світовій війні.

  • Обмежуючись одним театром воєнних дій, дотримуючись порад адмірала Ямамото, концентруючи ресурси, а не розпилюючи їх на кількох фронтах, а також використовуючи підводні човни без обмежень, Японія збільшила б витрати для США і затягнула б конфлікт.
  • Такі заходи могли б змусити Америку піти на мирні переговори, але керівництво Японії не змогло використати ці тактичні прийоми, що призвело до її остаточної поразки, незважаючи на стійкість і тактичні переваги цієї країни.

П'ять стратегічних ходів, які Японія могла б зробити для перемоги у Другій світовій війні

Давайте подивимося правді в очі. У Імператорської Японії не було практично жодних шансів перемогти США в протистоянні до переможного кінця. Відповідь криється в рішучості та ресурсах. Доти, доки американці не втрачали самовладання і вимагали від своїх лідерів домагатися повної перемоги, Вашингтон мав мандат на перетворення величезного промислового потенціалу республіки на практично непереможну армаду кораблів, літаків і озброєнь. Така матеріальна перевага була просто нездоланною для Японії — острівної держави з економікою, що становить десяту частину американської.

Кількість має власну якість. Жодна сила волі або бойова віртуозність не зможуть компенсувати занадто велику нерівність у чисельності. Токіо зіткнувся з цією проблемою після Перл-Гарбора.

Тому Японія ніколи не змогла б розгромити морські сили США в Тихому океані і нав'язати Вашингтону свої умови. Але це не означає, що вона не могла виграти Другу світову війну. Звучить контрінтуїтивно, чи не так? Але слабкі іноді перемагають. Як зазначає стратегічний мудрець Карл фон Клаузевіц, історія знає безліч прикладів, коли слабкі домагалися свого. Справді, Клаузевіц зазначає, що іноді меншому протвнику має сенс першим вступити в боротьбу. Якщо його керівництво розглядає силу як єдиний засіб, а тенденції розвитку подій виглядають несприятливо — інакше кажучи, якщо просто зараз усе складається якнайкраще, — то чому б не діяти?

Прусський генерал Карл фон Клаузевіц
Фото: Архивное фото

На думку великого Карла, є три основні способи виграти війну. По-перше, ви можете розгромити збройні сили противника і диктувати йому будь-які умови. Другий — стягнути з противника вищу ціну, ніж він готовий заплатити за досягнення своїх цілей. Цінність, яку воююча сторона надає своїм політичним цілям, визначає, скільки ресурсів і протягом якого часу вона готова витрачати на їх досягнення. Вжиття заходів, що змушують супротивника витрачати більше життів, озброєнь або цінних ресурсів, — один зі способів підвищити ціну, як і затягування протистояння, щоб він сплачував більші витрати. І по-третє, ви можете збентежити його, переконавши в тому, що йому навряд чи вдасться досягти своїх військових цілей.

Розчарований супротивник або той, хто уникає військових витрат, — це поступливий супротивник. Він укладає найвигіднішу угоду, щоб вийти зі скрутного становища.

Якщо військовий тріумф був недосяжний для Токіо, на Тихому океані залишалися два останні способи. Японське командування могло економити ресурси, скорочуючи невідповідність сил між ворогуючими сторонами. Вони могли зробити конфлікт більш дорогим, болючим і затяжним для Америки, підірвавши її рішучість. Або, навпаки, вони могли б взагалі не розпалювати лють американців, щоб не розв'язувати тотальну війну. Відмовившись від удару по Гаваях, вони могли б послабити рішучість противника або, можливо, зовсім вивести його з гри.

У підсумку жодна дія сама по собі — жодна стратагема чи потужний удар — не привели б до перемоги над Сполученими Штатами. Швидше, японським командирам слід було думати і діяти менш тактично і більш стратегічно. Тим самим вони підвищили б шанси Японії.

Це приводить нас до "п'яти способів, якими Японія могла б перемогти". Перелічені нижче пункти далеко не виключають один одного. Японське керівництво підвищило б свої шанси, якби вжило їх усі. І, зрозуміло, вжиття деяких із цих заходів вимагало б від керівництва надприродної прозорливості. Передбачення — це чеснота, якої так не вистачало імператору, який вагався, і ворогуючим військовим командирам Японії. Чи можна було розраховувати на розсудливість у їхніх діях — це тема для дискусій. Отже, почнемо!

Вести одну війну за раз

Стримування ворогів — обов'язкова умова навіть для найсильніших бійців. Маленьким державам з великими амбіціями необхідно уникати війни з усіма підряд. Нав'язування дисципліни у війнах було особливо важким для Японії, чия політична система — на жаль, на зразок імперської Німеччини — була розділена на Імператорську японську армію і флот (IJA і IJN), без будь-якого значущого цивільного політичного нагляду. За відсутності сильного імператора армія і флот могли вільно потурати своїм міжусобним протистоянням, борючись за вплив і престиж. Армія звернула свій погляд на континентальну Азію, де намічалася сухопутна кампанія в Маньчжурії, а потім і в самому Китаї.

Солдати армії Японії періоду Другої світової
Фото: Архивное фото

Флот наполягав на морській кампанії, спрямованій на видобуток ресурсів у Південно-Східній Азії. Піддавшись цим протилежним прагненням у період з 1931 по 1941 рік, Японія фактично оточила себе ворогами з власної волі — вторглася в Маньчжурію і Китай, потім обрушилася на імперські держави в Південно-Східній Азії і, врешті-решт, завдала удару по Перл-Гарбору. Будь-який тактик, який хоч трохи стоїть на ногах, скаже вам, що вісь загроз на 360 градусів, коли вороги з усіх боків, веде до небезпечних ситуацій. Токіо слід було визначити пріоритети. Можливо, він досяг би деяких своїх цілей, якби діяв послідовно.

Прислухатися до Ямамото

Адмірал Ісороку Ямамото нібито попереджав своїх командирів, що Японія повинна здобути швидку, рішучу перемогу, щоб не розбудити американського "сплячого велетня" з фатальними для Японії наслідками. Японія, як пророкував Ямамото, може творити, що їй заманеться, протягом шести місяців — у кращому разі року, — перш ніж Сполучені Штати зберуть усі свої сили для бойових дій. За цей час Японія мала приголомшити американське суспільство компромісним миром — по суті, розподілом Тихого океану, — і водночас зміцнити острівний оборонний периметр, що оточує завойовані японською зброєю території Азійсько-Тихоокеанського регіону. А якби зусилля не увінчалися успіхом? Американська промисловість почала б масово виробляти озброєння, а на театр воєнних дій почали б прибувати нові кораблі, закладені згідно із Законом про два океани 1940 року — по суті, другий, посилений флот США. Баланс зміниться безповоротно. Коротше кажучи, Ямамото застерігав воєначальників від "написання сценаріїв" з упевненістю в тому, що супротивник робитиме саме те, що вони передбачають. Адмірал знав дещо про Сполучені Штати і розумів схильність американців діяти всупереч очікуванням.

Адмірал Ісороку Ямамото
Фото: Архивное фото

Не слухати Ямамото

Якщо на стратегічному рівні адмірал Ямамото давав мудрі поради, то на оперативному рівні вони були сумнівними. Його розв'язання проблеми прихованої матеріальної переваги США полягало в нанесенні удару по тому, що військово-морські фахівці вважали осередком ворожої могутності, — бойовому флоту противника. Протягом десятиліть планувальники японського флоту планували проводити "перехоплювальні операції", щоб уповільнити й послабити Тихоокеанський флот США, який рухався на захід, імовірно для допомоги Філіппінським островам.

Коли авіація і підводні човни, розміщені на віддалених островах, скоротять Тихоокеанський флот, бойовий флот Японії повинен буде почати вирішальну битву. Однак Ямамото переконав командування флоту відмовитися від перехоплювальних операцій на користь раптового удару по Перл-Гарбору. Але насправді бойова лінія, розміщена на Гаваях, не була ядром американської військово-морської могутності. Ним був флот, що зароджувався в рамках "Закону про два океани". Тому найкраще, чого могла домогтися схема Ямамото, — це відстрочити американський контрнаступ на 1943 рік. Можливо, Токіо було б краще дотримуватися міжвоєнного плану, що призвело б до збільшення витрат США, затягнуло б конфлікт і потенційно позбавило б США рішучості.

Концентрувати, а не розпорошувати ресурси

Подібно до того, як японські чиновники були просто нездатні обмежитися однією війною за раз, вони були просто не в змозі обмежити кількість активних операцій і театрів бойових дій. Подивіться на дії Японії в 1942 році. Оперативні групи флоту завдали удару в Індійському океані, влаштувавши Перл-Гарбор британському Східному флоту біля Цейлону. Вони вважали за необхідне зміцнити північний фланг у битві за Мідвей, напавши на віддалені Алеутські острови. І вони розширили зовнішній периметр оборони імперії — і взяли на себе захист величезного нового водного простору, — відкривши другий театр воєнних дій на Соломонових островах у марній спробі перерізати морські шляхи, що з'єднують Північну Америку з Австралією. Слабкий боєць зобов'язаний запитати себе, чи настільки великі вигоди від другорядних підприємств і чим він ризикує на найважливіших театрах, перш ніж починати нові авантюри. Японія, яка мала менші ресурси, своєю стратегічною недисциплінованістю збільшила витрати для себе самої більше, ніж Сполучені Штати.

Японський лінкор "Ямато"
Фото: Вiкiпедiя

Вести необмежену підводну війну

Незрозуміло, але Імператорський флот Японії знехтував тим, що Тихоокеанський флот США почав робити, доки його лінкори в Перл-Гарборі ще догоряли: на повну потужність задіяти свої підводні сили, щоб топити будь-яке судно, військове чи торговельне, яке ходить під ворожим прапором. До 1945 року американські підводні човни розчленували острівну імперію, перерізавши судноплавні шляхи, що з'єднують її частини. Японські підводні човни нічим не поступалися підводному флоту ВМС США. Командирам японського флоту слід було поглянути на морську карту, зрозуміти, що американським військово-морським силам доводиться долати тисячі миль океану, щоб дістатися до західної частини Тихого океану, і доручити шкіперам підводних човнів зробити транс-тихоокеанські морські шляхи забороненою зоною для американського судноплавства. Важко уявити собі простішу й економічно ефективнішу схему, за допомогою якої японський флот міг би завдати важкої поразки своєму супротивнику. Нехтування підводною війною було непростимим оперативним проступком.

Про автора

Джеймс Холмс завідує кафедрою морської стратегії імені Дж. К. Вайлі у Військово-морському коледжі і працює викладачем Школи суспільних і міжнародних відносин Університету Джорджії. Колишній офіцер ВМС США, який займався надводними бойовими діями, він був останнім в історії офіцером-артилеристом, який у гніві гатив із головних знарядь лінкора під час першої війни в Перській затоці 1991 року. У 1994 році він отримав нагороду Фонду Військово-морського коледжу, яка означає, що він став найкращим випускником свого курсу. Серед його книг — "Red Star over the Pacific", що стала найкращою книгою 2010 року за версією журналу Atlantic Monthly і увійшла до списку обов'язкового професійного читання ВМС. Генерал Джеймс Меттіс вважає його "некерованим".

Теги за темою
войнаЯпонияАрмия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Президентские выборы в Польше: подсчитано 99% бюллетеней
Корреспондент
2025-05-19T06:21:09Z
Польша: оппозиционный кандидат в президенты готовит собственный марш в Варшаве
Европейская правда
2025-05-20T05:40:40Z
Трамп не будет вводить новые санкции против России
Европейская правда
2025-05-20T05:00:15Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Ziferblat прокомментировали 9 место Украины на Евровидении-2025
VGorode
2025-05-19T09:09:49Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Вспышка гепатита А в Киеве: количество заболевших продолжает расти
Корреспондент
2025-05-19T12:00:45Z
Макароны без ущерба для фигуры: секреты итальянских поваров и диетологов раскрыты
TSN
2025-05-19T06:48:39Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
20 мая: церковный праздник сегодня, какие знаки и приметы нельзя игнорировать
UAToday
2025-05-20T04:00:19Z
Доля россиян, считающих Украину врагом, упала до минимума с 2014 года
Корреспондент
2025-05-20T03:06:46Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Атака дронов на Днепропетровщину: есть повреждения в двух районах
Корреспондент
2025-05-20T05:54:47Z
На Сумщине эвакуировали 60% населения из более чем 200 населенных пунктов
Корреспондент
2025-05-20T04:48:12Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
Гороскоп на 20 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-19T19:09:28Z
Гороскоп на вторник 20 мая 2025 года
UAToday
2025-05-19T19:09:20Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Близнецам не стоит теряться в ностальгии, а Водолеям следует быть внимательными к деталям: гороскоп по картам Таро на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T02:06:53Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Несовершеннолетний агент РФ "сливал" локации ВСУ в Харькове и Днепре
Корреспондент
2025-05-20T07:17:14Z
Воздушные силы раскрыли детали ночной атаки РФ
Корреспондент
2025-05-20T06:18:40Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
ПриватБанк вводит новые лимиты на переводы: что нужно знать клиентам
UAToday
2025-05-19T19:09:15Z
В Чернобыльской зоне хотят разместить малые модульные реакторы
UAToday
2025-05-19T19:09:01Z
СМИ: ЕС предложит G7 снизить потолок цен на российскую нефть до $50
Европейская правда
2025-05-19T16:21:57Z
Банк России планирует отрезать рынок от "криптодоллара"
Корреспондент
2025-05-19T16:15:36Z
НБУ повысил официальные курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-19T16:06:41Z
ЕК ухудшила прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
2025-05-19T13:06:17Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В соцсетях появились фейковые аккаунты первых лиц государства - ЦПД
Корреспондент
2025-05-20T05:21:59Z
Украинец S1mple дебютировал как лучший игрок FaZe, но команда проиграла
Корреспондент
2025-05-19T20:12:52Z
На китайской орбитальной станции обнаружен ранее неизвестный микроорганизм
Корреспондент
2025-05-19T19:33:52Z
Xiaomi инвестирует около $7 млрд в разработку процессоров
Корреспондент
2025-05-19T18:39:05Z
Huawei показала первый в мире ПК со складным экраном
Корреспондент
2025-05-19T17:33:11Z
В работе ChatGPT произошел масштабный сбой
Корреспондент
2025-05-19T15:03:31Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Защитник клуба из Португалии заинтересован в переходе в Реал
Корреспондент
2025-05-20T07:11:17Z
Будущее под вопросом: Индзаги может перейти из Интера в Саудовскую Аравию
Корреспондент
2025-05-20T06:42:08Z
Манчестер Юнайтед заинтересован в лидере одного из аутсайдеров АПЛ
Корреспондент
2025-05-20T06:06:51Z
Рома договорилась с известным тренером о сотрудничестве
Корреспондент
2025-05-20T05:24:28Z
Зведный андеркард: Джойс может вернуться на ринг в андеркарде боя Усика
Корреспондент
2025-05-20T04:30:52Z