MY.UAНовини
Кері-Лінн Вілсон: «Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті»
Кері-Лінн Вілсон: «Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті»

Кері-Лінн Вілсон: «Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті»

Кері-Лінн Вілсон: «Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті»

23 листопада в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів. Саме цього дня о 19:00 у Національній філармонії України відбудеться концерт пам’яті за участю Національного ансамблю солістів «Київська камерата», Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України, Національної заслуженої академічної капели України «Думка», а також зіркової диригентки Кері-Лінн Вілсон.

Напередодні знакового концерту ZN.UA поспілкувалося з канадійкою-американкою українського походження Кері-Лінн Вілсон, яка разом із чоловіком, генеральним директором Метрополітен-опера Пітером Гелбом із перших днів повномасштабної війни Росії проти України активно підтримує нашу країну.

Getty Images

— Ще 2022 року, на початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, ви організували з українських професійних музикантів, частина яких є біженцями, оркестр Ukrainian Freedom Orchestra, з яким уже третій рік поспіль виступаєте по всьому світу на підтримку України. Ви багато та плідно співпрацювали з багатьма відомими оркестрами, музикантами з різних країн. Що можете сказати про українську музичну професійну школу? Які у вас узагалі враження від співпраці з українськими музикантами в професійному плані?

— Я дуже захоплююсь українською системою музичної освіти. Маю досвід співпраці з українськими музикантами починаючи з 2004-го, коли диригувала в Національній філармонії, а потім у Національній опері України, й закінчуючи, звісно ж, «Київською камератою» та моїм Ukrainian Freedom Orchestra, з якими працюю нині. Музиканти чудово підготовлені. Всі вони мають глибоке розуміння історії музики та бекграунду, дуже схоже на те, яке я отримала в канадській системі музичної освіти. Мені особливо подобається українська гра, тому що вона пристрастна й душевна. І це найбільше, чого я прагну, коли підходжу до справи як диригентка. Так, спочатку думаю про музичну техніку — й це те, чого ми можемо досягти завдяки репетиціям. Але природна шляхетна здатність точно відчувати й виконувати музичні твори — це секретний інгредієнт, який робить виконання музики особливо чудовим. Тому мені надзвичайно приємно працювати з українськими музикантами. І браво всім їхнім учителям!

— Минуло лише кілька місяців відтоді, як ви стали головною диригенткою Національного ансамблю солістів «Київська камерата». Які у вас враження від співпраці з цим оркестром?

— Я дуже рада стати головною диригенткою «Київської камерати». Для мене велика честь очолити ансамбль, яким я так довго захоплювалася через його відданість українській музиці та віртуозний підхід до виконання. І, звісно, засновник цього колективу — маестро Валерій Матюхін був великим пристрасним лідером у сучасній українській академічній музиці, відданим громадянином України.

Отже, ми з «Камератою» були просто змушені одружитися (усміхається), оскільки навесні за кілька репетицій мали виступати в Карнегі-холі. Через наш чудовий перший спільний концерт, який відбувся в Нью-Йорку на дуже високому рівні, ми відчули, що в нас є спільна карма, взаємоповага й симпатія одне до одного. І ми захотіли продовжити ці відносини. Саме тоді мене попросили взяти участь у конкурсі на головного диригента оркестру. Я в захваті від ухваленого мною рішення з двох причин: по-перше, продовжити нашу місію виконувати та замовляти українські твори сьогодні важливо в умовах протистояння ворогу. Й по-друге, я люблю цих музикантів, дуже поважаю й захоплююся ними. Всі вони, ті, хто вирішив залишитися у своїй країні, яка перебуває у стані війни, — мої герої. Тому для мене робота з українцями — це ще й можливість показати, як сильно я їх люблю, як хочу бути солідарною з ними, підтримувати їх. Це ще один надзвичайно сильний елемент мого перебування на посаді головної диригентки цього унікального колективу. І я прагну, щоб вони відчували, що я даю їм і музичне натхнення, й надію на вихід за межі України. Наступного року маємо намір поїхати з «Камератою» в турне Америкою, а в майбутньому — Європою. Впевнена, що в нас велике й повноцінне майбутнє попереду. Я дуже пишаюся тим, що сьогодні я — одна з тих, хто очолює цей оркестр.

Коли ви вперше почули про трагедію Голодомору українського народу? Чи простежуєте зв’язок між тим, що відбувалося 90 років, і тим, що діється сьогодні?

— Я вперше почула про Голодомор, коли жила в Канаді, була студенткою. Саме тоді свідомо захопилась історією України, намагалася зрозуміти її в контексті радянського режиму. І, звісно, мене дуже цікавили її культура й традиції. Тож я почала вивчати все, що стосується української культурної спадщини.

На мою думку, те, що відбувається сьогодні, нічим не відрізняється від того, що відбувалось у період Голодомору в 30-х роках минулого століття. Це кричущий акт геноциду. Єдина відмінність зараз, звісно, полягає в тому, що ми можемо бачити все, що коїться, на власні очі. Я подорожую Україною й бачила сліди звірств. І світ також може це побачити завдяки телебаченню та соціальним мережам. Тут немає жодних секретів. І сьогодні ми знову є свідками жахливого геноциду цілої нації.

— Канада, в якій ви народилися, — одна з перших країн, що визнали Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. У США на законодавчому рівні ці процеси тривають і досі. Не всі штати визнали Голодомор геноцидом. На вашу думку, що може прискорити цей процес? Як інструменти культури можуть посприяти цьому?

— Я вважаю шокуючим той факт, що не всі штати Америки визнали Голодомор злочином геноциду. Настав час зробити так, щоб це було визнано, оскільки ми чітко бачимо, що історія повторюється. Дії Путіна — це продовження дій Сталіна, це продовження невпинного бажання Росії стерти Україну з лиця землі. Ми маємо всі знання й докази того, що Голодомор сторічної давнини був реальним. І ми, зокрема митці, маємо наполягати на тому, щоб не лише Сполучені Штати Америки визнали цей злочин, а й усі країни, які ще не зробили цього. І навіть наша потужна американо-українська концертна програма, яку презентуємо на День пам’яті жертв голодоморів, — один із внесків у цю справу.

— На концерті 23 листопада в Києві прозвучать «Панахида за померлими з голоду» українського композитора Євгена Станковича та музика американських композиторів — «Adagio» для струнного оркестру Самюела Барбера, сюїта для скрипки з оркестром «Червона скрипка» Джона Корільяно та «Список Шиндлера» для скрипки з оркестром Джона Вільямса. На чому ви хочете особливо акцентувати такою добіркою творів?

— Я з нетерпінням очікую нагоди диригувати цією прекрасною програмою на концерті, присвяченому пам’яті жертв Голодомору. Це дуже складний і трагічний час для нас, коли ми вшановуємо пам’ять усіх невинних жертв Голодомору, адже, як я вже сказала, ця трагедія має продовження й сьогодні. Тож музика, яку я обрала, дуже потужна, глибока й зворушлива. І якщо вона змусить нас плакати, це добре, тому що це саме те, що музика має робити з нами. Музика є засобом вираження того, що ми тримаємо глибоко всередині. Той факт, що я обрала американську музику, є символічним, тому що я хочу об’єднати в одній програмі твори із США та України. Сполучені Штати на сто відсотків підтримують Україну і, сподіваюся, так буде завжди, хоч би що сталося в майбутньому. Отже, використовую музику як символ солідарності та підтримки України. Наприклад, Adagio для струнного оркестру Самюела Барбера передає відтінки скорботи, смутку, але в прекрасний зцілюючий спосіб. Мені особисто дуже близький цей твір, і я обожнюю ним диригувати. «Панахида» Станковича є дуже потужним реквіємом. Вона змушує нас голосно кричати, передає наш острах, гнів.

І, звісно, я дуже радію співпраці з моєю любою Богданою Півненко, яка зіграє дуже гарний твір Джона Корільяно — сюїту для скрипки з оркестром «Червона скрипка». З Джоном Корільяно ми познайомилися та почали співпрацювати ще з моїх студентських часів, я часто диригувала його творами протягом усієї своєї кар’єри, тож добре знаю композитора. До речі, фільм «Червона скрипка» (The Red Violin) зняв наш друг, а мій чоловік, який наприкінці 90-х був президентом Sony Classical Records, доручив Джону Корільяно написати саундтрек до «Червоної скрипки». І саме за музику до цієї стрічки Корільяно був нагороджений премією «Оскар». Тож творчість Джона дуже близька, дорога й мені, й моєму чоловікові.

І, нарешті, що може бути кращим твором для виконання на біс, ніж тема Джона Вільямса зі «Списку Шиндлера»? Ця музика ідеально пасує завершенню програми, бо дає розраду, наповнює надією.

І я гадаю, що слухачі зрештою відчують піднесення, й ми всі разом зможемо отримати справжній катарсисний досвід.

— Що треба робити на рівні культурної дипломатії, аби за нинішніх складних умов голос України звучав потужніше?

— Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті. Культурна дипломатія несе багато сенсів. Культура може бути набагато потужнішою зброєю, ніж реальна зброя для вбивства. Отже, воюючи на культурному фронті разом із колегами-музикантами з «Київської Камерати» та Ukrainian Freedom Orchestra, ми поширюємо силу та красу української музики, просуваємо її неймовірно талановитих і відважних музикантів. І я продовжуватиму це робити, доки ми не переможемо. І ми продовжимо це робити, звісно, й після перемоги, доки не відновимо всі культурні інституції в Україні, щоб вони знову процвітали. Це моя місія нині, й це завжди буде моєю місією.

Слава Україні! Героям Слава!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Франція виділяє 10 млн євро на ремонт пошкодженого дроном РФ укриття на ЧАЕС
Европейская правда
2025-05-14T14:04:59Z
Карательные санкции и слабые места экономики РФ: какие рекомендации получил Евросоюз
Европейская правда
2025-05-14T14:03:27Z
Мери Києва і Броварів об'єдналися? На вʼїзді до Києва зʼявилися агітаційні плакати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:03:16Z
Сибіга в Туреччині зустрівся з главою МЗС Фіданом
Европейская правда
2025-05-14T13:42:51Z
Трамп анонсував найближчими днями «хороші новини» щодо України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:39:11Z
Переговори в Стамбулі: хто вже прибув до Туреччини і що обговорили
ТСН
2025-05-14T13:36:54Z
Трамп анонсував "гарні новини" щодо війни РФ проти України після зустрічі в Катарі
ТСН
2025-05-14T13:36:45Z
Мирні переговори у Стамбулі: на що розраховує Україна
ТСН
2025-05-14T13:36:01Z
Дуда прийняв одіозного кандидата в президенти Румунії
Европейская правда
2025-05-14T13:33:35Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T10:15:33Z
Андрій Білоус вперше прокоментував своє звільнення з Молодого театру: "Я подав заяву добровільно"
TSN
2025-05-14T10:06:00Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Юристи відповіли, хто і коли може звільнитися з служби за віком під час воєнного стану
ТСН
2025-05-14T13:36:12Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:06:00Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T12:43:58Z
За програмою «єКнига» придбано майже 215 тис. книжок: названо найпопулярнішу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:39:56Z
Росіяни сильно просунулися у використанні дронів: в чому небезпека
ТСН
2025-05-14T12:33:36Z
Третя штурмова переважає росіян у піхоті, управлінні і технологіях – Білецький
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:18:53Z
В Україні розробили систему переробки вовни для армії
AgroPortal
2025-05-14T12:00:20Z
Німеччина активно відмовляє у притулку росіянам призовного віку: останні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:51:36Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
«Укрнафта» отримала нового очільника
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:09:13Z
В Україні стрімко подорожчало вершкове масло: що стало причиною стрибка цін
TSN
2025-05-14T13:06:38Z
Міненерго затвердило графіки ремонтних робіт на енергообʼєктах після атак РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:42:31Z
Податкова оштрафувала низку автошкіл: який порушень найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:15:16Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:57:03Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
Росіяни планують літній наступ: експерт назвав можливі напрямки
TSN
2025-05-14T11:48:06Z
На Подолі з'явилася мініатюрна скульптура, присвячена Київським контрактам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:10Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T11:10:11Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z