MY.UAНовини
"Московські конвенції" замість Женевських: як Росія катує українців у полоні і чому світ ігнорує
"Московські конвенції" замість Женевських: як Росія катує українців у полоні і чому світ ігнорує

"Московські конвенції" замість Женевських: як Росія катує українців у полоні і чому світ ігнорує

Росія протягом десятиліття війни проти України систематично порушує норми міжнародного гуманітарного права, ігноруючи положення Женевських конвенцій. Питання поводження з українськими військовополоненими та цивільними заручниками стало одним із найбільш болючих викликів для України. У цьому контексті важливими є бездіяльність міжнародних організацій, зокрема Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), а також ініціативи української сторони, спрямовані на викриття злочинів та пошук дієвих механізмів захисту.

20 листопада за участі Дмитра Лубінця, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Олега Гущина, представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та
Юлії "Тайри" Паєвської, звільненої парамедикині та волонтерки, у Києві презентували так звану "московську конвенцію" – історії про українських полонених та зведення нелюдських дій росіян щодо них.

24 Канал відвідав цей захід і розповідає про ситуацію з українськими та російськими військовополоненими, бездіяльність міжнародних організацій та нову реальність Женевських конвенцій.

Чому Женевські конвенції не працюють

Протягом понад 10 років Росія свідомо й публічно порушує норми міжнародного гуманітарного права, зокрема положення Женевських конвенцій. Ці документи, що були започатковані ще у 1864 році, після Другої світової війни набули сучасного вигляду. Їхня головна мета – встановлення чітких правил поводження з військовополоненими та цивільними особами навіть у найскладніших умовах збройних конфліктів.

На жаль, за останні десять років Женевські конвенції замість того, щоб працювати, замість того, щоб бути історичною пігулкою від жорстокості, на мій погляд, перетворилися на ліки, які позбавляють зору. Всі розуміють, всі публічно заявляють, що Російська Федерація свідомо порушує права українських військовополонених. Але які дії після цього? Таке враження, що світ просто осліп. З одного боку каже про це, а з іншого боку нічого не робить. Тому виникла ідея представити московську конвенцію, по якій діє Російська Федерація,
– зазначив Лубінець.

Презентацією "московської конвенції" Лубінець пообіцяв розпочати інформаційну кампанію щодо привернення уваги всіх країн світу до дій Росії щодо українських військовополонених, оскільки "Женевських конвенцій для Росії не існує".

Що таке Женевські конвенції

Женевські конвенції – це чотири міжнародні угоди, що були прийняті в 1949 році з метою встановлення стандартів гуманного поводження під час збройних конфліктів. Вони охоплюють такі основні аспекти:
  • перша конвенція стосується поліпшення становища поранених та хворих військових на полі бою.
  • друга конвенція забезпечує захист поранених, хворих і членів екіпажів на морі.
  • третя конвенція визначає правила поводження з військовополоненими, включаючи їхній захист від насильства, знущань і катувань.
  • четверта конвенція забезпечує захист цивільних осіб, що опинились під час війни в руках ворога або на окупованих територіях.
Женевські конвенції вимагають дотримання принципів гуманності та захисту прав осіб, які не беруть участі в бойових діях (цивільних осіб, поранених, військовополонених), навіть у найскладніших умовах збройних конфліктів. Вони стали основою міжнародного гуманітарного права, яке регулює військові дії та захист прав людини в умовах війни.

Ідеологія, де контроль за страхом, насильством фактично стали основними інструментами управління над людьми, яких Росія тримає у полоні. На мій погляд, московські конвенції повинні показати всьому світу, що це виклик для всіх них, не тільки для українців,
– сказав омбудсмен.

За словами виконавчої директорки Медійної ініціативи за права людини Тетяни Катриченко, окрім саме катувань та вбивств полонених, Росія також порушує Женевську конвенцію тим, що не повідомляє рідних про взяття в полон, забороняє надсилати листи та посилки, а також не повертає важкопоранених.

"Росія не виконала жодної статті конвенції сьогодні. Нею офіційно порушено 14 із 16 положень про права людини", – зазначила Катриченко.

Що в "московських конвенціях" і як росіяни знущаються з полонених українців

Норми "московських конвенцій" про поводження з військовополоненими – це, зокрема, документ, в якому описані 15 історій колишніх військовополонених.

Від цих історій не просто мурахи по шкірі та волосся дибки, читаючи, ти просто не розумієш, як можуть люди так жорстоко відноситись до інших людей, – додав Лубінець. Цей документ, за його словами, своєрідна антиутопія.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з яких 186 – цивільні.

Один із прикладів з московських конвенцій – свідчення Олексія Кренца. У полоні його били кийками, застосовували електрошокери, ламали кістки. Олексій зараз бореться з наслідками навмисно спричинених йому хвороб – туберкульозу та гепатиту B.


Дмитро Лубінець / Фото з соцмереж політика

Ще одна свідчення належить Сергію з Бердянська, кремезному чоловікові зростом два метри та вагою 140 кілограмів, який після повернення з полону пів року проходив реабілітацію. Його слова: "Був час, коли я став на коліна і благав росіян мене вбити. Я більше не міг терпіти цих тортур".

Подібні свідчення демонструють системність і цілеспрямованість злочинів, які здійснює Російська Федерація.

Ще у 1992 році під час окупації частини Молдови, під час Чеченських воєн, агресії проти Грузії Росія поводилася аналогічно. Ці жорстокі методи включають тортури, фізичне, сексуальне та психологічне насильство та навіть вбивства, розповів Дмитро Лубінець. Зокрема, у російському полоні загинув українець Олександр Грицюк. Його дружина розповідає, що, коли повернули тіло чоловіка, на пальцях не було нігтів, ніс був зламаний, а голова – вся у синцях. Співкамерники Олександра розповідали, що його катували щодня за відмову розмовляти російською.

Україна вже десять років звертається до світу з вимогою реагувати на порушення Женевських конвенцій Російською Федерацією, каже уповноважений Верховної Ради з прав людини. Але організації, які повинні забезпечувати їх дотримання, зокрема Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), демонструють відверту бездіяльність. Запрошення до діалогу часто ігноруються, що лише підсилює відчуття безкарності агресора.

Разом із тим є й приклади гідної роботи. Спеціальна доповідачка з питань тортур ООН Еліс Едвардс підготувала звіт, у якому задокументувала систематичні тортури 95% українських військовополонених у російському полоні, включаючи психологічне, фізичне, сексуальне насильство. Постійна моніторингова місія ООН також підтвердила ці факти.

Світ уже проходив через подібне. До Другої світової війни агресор також демонстрував зневагу до прав цивільних і військовополонених, але міжнародна спільнота зволікала з реакцією. Це призвело до катастрофічних наслідків. Сьогодні ситуація повторюється. Відсутність належної реакції на злочини Російської Федерації створює небезпечний прецедент для майбутніх агресорів. Якщо світ не зробить висновків, існує ризик, що новий глобальний конфлікт стане неминучим,
– каже Лубінець.

Чому Україна має виконувати Женевські конвенції

Україна виконує Женевські конвенції, фактично дослівно, слово в слово, каже Олег Гущин, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

"Чому? Бо ми прагнемо залишатися частиною цивілізованого світу. Бо не хочемо, щоб коли-небудь з’явилася "київська конвенція" – аналог того, що зараз робить Росія. Ми не можемо і не будемо такими, як вони", – каже представник Координаційного штабу.

За його словами, якщо Україна прагне бути визнаною світовою спільнотою, ми повинні дотримуватися законів, які прийняли цивілізовані країни. Інакше Україна може втратити міжнародну підтримку.

Світ занурений у комфортну, ідеалістичну бульбашку. Йому незручно чути про наші трагедії. Але ми маємо нагадати: реальність полягає в тому, що для Росії Женевські конвенції не існують. Більше того, всі моніторингові місії та звіти з прав людини підтверджують: катування, знущання, нелюдське поводження, які здійснює Росія, – це не випадковість, не дії окремих виконавців. Це системна, цілеспрямована політика держави,
– каже Гущин.

За словами представника Координаційного штабу, складно уявити, що у XXI столітті країна, яка займає місце в Раді Безпеки ООН і є підписантом міжнародних конвенцій, цілеспрямовано їх ігнорує. Вона навіть не читає ці документи, бо робить усе це навмисно.

Що має робити Україна

Як наголосив Богдан Чумак, радник Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ України, Україна має змушувати працювати міжнародні організації й зокрема Червоний Хрест, який має "безмежні бюджети". Дії росіян – це докази для Міжнародного кримінального суду, це докази для майбутнього спеціального трибуналу.

Про це має знати не тільки кожен іноземний дипломат, кожен іноземний урядовець, а кожен іноземний громадянин, кожна іноземна зірка, кожен іноземний великий спортсмен. Вони мають про це знати. Це має бути постійно на порядку денному світової спільноти. Адже тільки так світова спільнота, зупинивши росіян в Україні, покаравши їх за те все, що вони вчинили тут, може не стикатися з тим, з чим ми маємо справу цілодобово,
– заявив Чумак.

Росія застосовує весь спектр катувань до цивільних осіб, аби змусити їх визнати злочини, які їм інкримінують, навіть якщо вони не були вчинені. Катування застосовуються без жодного сумніву й без необхідності у доказах. Їм важливо отримати запис зізнання на камеру, каже Юлія "Тайра" Паєвська, волонтерка та парамедикиня, звільнена з російського полону.


Юлія Паєвська / Фото з соцмереж

Як стверджує Тайра, зараз ведеться робота над приверненням уваги міжнародної спільноти до того, що в полоні незаконно утримуються не лише військові, але й цивільні, які піддаються таким самим методам катувань.

Є група активістів, до якої я належу, яка подорожує світом і розповідає про ці злочини. Також готується правова база для змін у законодавстві, що дозволить ефективніше боротися з цими порушеннями. На останній зустрічі міністрів закордонних справ у Канаді я запропонувала створити нову організацію, яка могла б замінити Червоний Хрест, що фактично не працює на території Росії та окупованих територіях України. Ідея знайшла підтримку, але її реалізація складна,
– додала Паєвська.

Окрім цього, залишається ключове питання: як змусити Росію дотримуватися міжнародних конвенцій та рішень судів. Це найбільша проблема – відсутність дієвих механізмів тиску на державу, яка систематично ігнорує свої зобов’язання, зокрема Женевські конвенції, каже Тайра.

Серед міжнародної спільноти, за словами звільненої полоненої, наростає розуміння, що Міжнародний комітет Червоного Хреста втратив ефективність у виконанні своїх функцій. Водночас локальні відділення, наприклад Український Червоний Хрест, працюють чудово. Так само позитивно себе зарекомендували регіональні відділення в Європі, Азії та Америці.

Чи відомо, скільки полонених утримує Росія

Ми не можемо зі стовідсотковою впевненістю сказати, що володіємо повною інформацією про всіх українських військовополонених та цивільних заручників. Офіційна інформація з боку Російської Федерації надходить виключно через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ). Навіть якщо родини полонених чи зниклих безвісти мають докази їхнього утримання – фото, відео або повідомлення з медіа чи телеграм-каналів – до моменту офіційного підтвердження від МКЧХ ці особи залишаються в статусі зниклих безвісти,
– пояснив Дмитро Лубінець.

На його думку, це є наслідком неефективної діяльності МКЧХ. Хоча інші канали, такі як оперативні можливості ГУР, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, а також офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, дозволяють отримувати інформацію про українських громадян у полоні, ця інформація здебільшого не є офіційно підтвердженою.

"Ми знаємо про перебування наших громадян у виправних колоніях на території Росії, але точні списки полонених отримати неможливо, що ускладнює роботу", – додав омбудсмен.

Крім того, офіційно зафіксовано, що російський Червоний Хрест брав участь у незаконній депортації українських дітей, порушуючи статут Міжнародної федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Російська організація також привласнила майно Українського Червоного Хреста в Криму та відкрито його використовує. Відповіді або дієвої реакції з боку міжнародної спільноти Україна досі не отримала.

Після українського звернення МКЧХ розпочав внутрішнє розслідування, яке закінчилося нічим. Щодо білоруського Червоного Хреста хоч і були санкції у вигляді призупинення членства, коли керівник цієї організації публічно підтримав агресію проти України, щодо Російського Червоного Хреста реакції взагалі не було, додає Лубінець.

За словами омбудсмена, ситуація ускладнюється тим, що очільник російського Червоного Хреста входить до найвищого органу управління Міжнародної федерації Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, куди його обрали у квітні 2022 року, коли світ вже бачив наслідки звірств у Бучі та інших злочинів.

Найбільше претензій викликає діяльність Міжнародного комітету Червоного Хреста, який, згідно з мандатом, є незалежною організацією та має монопольне право захищати військовополонених.

Коли вони заявляють, що Росія їх не допускає, ми запитуємо: а де ви це офіційно зафіксували? Якщо таких заяв немає, це виглядає як визнання, що Росія виконує свої зобов’язання. А якщо це так, то чому українські військовополонені не мають права на листування, отримання посилок чи медичної допомоги?
– питає омбудсмен.

Згідно з Женевськими конвенціями, важкопоранені та важкохворі військовополонені повинні бути репатрійовані без жодних умов. Але реальних кроків у цьому напрямку Україна поки не бачить, що підсилює сумніви в ефективності роботи цієї організації.

Теги за темою
Украинцы в плену РФ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Оккупанты подтвердили атаку на порт в оккупированном Бердянске
ZN UA
2024-11-23T11:17:00Z
Отопление во всех домах Кривого Рога должно появиться до 8 декабря
Корреспондент
2024-11-23T14:52:14Z
Запугивают и преследуют: оккупанты терроризируют украинских детей
Comments UA
2024-11-23T14:42:13Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Чехия передаст Украине полмиллиона снарядов
Известия Киев
2024-11-23T14:31:11Z
Залужный: на кардинальное расширение фронта у россиян уже нет ресурсов
Апостроф
2024-11-23T14:27:17Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Руслана приняла участие в бельгийской адаптации шоу "Маска" - дошла почти до финала
Комсомольская правда
2024-11-23T13:04:29Z
Как выглядит певица Катя Chilly: куда она пропала
GlavRed
2024-11-23T12:36:40Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Теперь все понятно: ученые выяснили, что кофе спасает людей от алкоголизма
Знай
2024-11-23T13:51:26Z
Как понять, употребляете ли вы достаточно протеина в день
Marie Claire
2024-11-23T09:31:44Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Конора Макгрегора признали виновным в изнасиловании: как наказали звездного бойца UFC
TSN
2024-11-23T14:33:34Z
Европейский клуб решил избавиться от нападающего сборной Украины – СМИ
ZN UA
2024-11-23T14:01:02Z
Украина - Израиль: онлайн-трансляцию матча квалификации баскетбольного Евро
Корреспондент
2024-11-23T13:51:00Z
Ворскла победила ЛНЗ в битве за еврокубки
Корреспондент
2024-11-23T13:27:31Z
"Великий бой": бывший соперник Усика сделал прогноз на реванш украинца против Фьюри
ZN UA
2024-11-23T13:25:55Z
"Я создал монстра": бывший президент ФИФА Блаттер раскритиковал развитие мирового футбола
ZN UA
2024-11-23T12:48:19Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Можно остаться без зарплаты или пенсии: банкоматы "Ощада" дают сбой
Знай
2024-11-23T14:12:19Z
Польские фермеры начали забастовку перед пунктом пропуска "Медика - Шегини"
Европейская правда
2024-11-23T13:54:40Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Украинцы получат субсидию на твердое топливо: стали известны размеры помощи
Политека
2024-11-23T14:00:50Z
Мужчина построил за $13 тысяч хижину в лесу: внутри там еще красивее, чем снаружи
Фокус
2024-11-23T14:00:41Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Бабушка, которая съедает 5400 яиц в год, назвала свой реальный возраст: ей никто не верит
Фокус
2024-11-23T14:00:26Z
Как правильно стирать вещи из секонд-хенда: простые советы для всех
Фокус
2024-11-23T12:45:21Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Что сделать, чтобы в курятнике было тепло зимой: куры будут нестись, как летом
TSN
2024-11-23T12:36:13Z
Как правильно загадывать желание на Новый год 2025, чтобы оно непременно сбылось
TSN
2024-11-23T10:36:33Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Киеве произошло серьезное ДТП - на мосту авто влетело в маршрутку
Апостроф
2024-11-23T11:33:54Z
В Германии вынесли приговор украинцу, изнасиловавшему беременную
Корреспондент
2024-11-23T11:03:53Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Почему иллюминаторы в самолетах круглые, а не квадратные: капитан самолета дал простое объяснение
Фокус
2024-11-23T10:42:43Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Универсальный инструмент: Обзор ноутбука Vivobook S 14
GameMag
2024-11-23T13:54:53Z
Как узнать, взломан ли ваш Wi-Fi: эксперты назвали явные признаки
Политека
2024-11-23T13:31:46Z
Блочки станут не только фильмом, но и реальностью: к 2027 году свет увидит парки аттракционов Minecraft
Знай
2024-11-23T12:51:12Z
Прослужат еще 50 лет: старым ветряным турбинам нашли необычное применение
Фокус
2024-11-23T12:30:37Z
Год Марса: итоги и новые горизонты — что предвещает 2025 год?
Фокус
2024-11-23T10:15:05Z
Лучшие смартфоны-"лопаты" 2024 года: модели от Google, Samsung, Apple, OnePlus
Фокус
2024-11-23T10:00:45Z
Что нужно, чтобы роутер работал от повербанка? Три "народных" способа
Знай
2024-11-23T08:51:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z