MY.UAНовини
Від граматики до креативності: як вивчають мову в Україні та Британії
Від граматики до креативності: як вивчають мову в Україні та Британії

Від граматики до креативності: як вивчають мову в Україні та Британії

Від граматики до креативності: як вивчають мову в Україні та Британії

Навіяно досвідом складання шкільного екзамену з англійської (GCSE English) у Британії

Я довго відкладала складання шкільного екзамену з англійської, який потрібен для професійного розвитку в Британії. Підсвідомо лякала думка, що мовний екзамен — це насамперед про граматику. Однак поки готувалася до нього, не могла позбутися постійного порівняння, як вивчають мову в Британії і як — в Україні (в цьому випадку — українську).

Якщо дуже спрощено, то в британській школі на уроках мови та літератури готують письменників і копірайтерів, тоді як в українській — філологів і редакторів текстів, кимось написаних.

Зміст випускного екзамену є квінтесенцією всього багаторічного навчання, й це дає підстави говорити про зміст шкільного навчання. Якщо на екзамені перевіряють знання морфології, пунктуації, синтаксису, фонетики, то, вочевидь, протягом усіх шкільних років ми фокусуємося саме на тренуванні дітей за допомогою граматичних вправ. І найкраще це виходить, коли в голові учня мова представлена як система (правда, з її природними винятками). Й найкращі випускники української школи в редагуванні текстів можуть дати фору будь-якому дорослому. Фору вони дають і носіям іноземних мов, бо часто швидко проводять паралелі в чужій граматиці, правда, це зовсім не гарантує їм опанування іноземної мови як засобу комунікації.

Якщо на екзамені перевіряють уміння писати захопливі та впливові тексти різних форматів і контекстів, то з початкової школи дітей навчають будувати фрази, складати їх в абзаци, а з абзаців формувати цілі тексти, щороку вимагаючи дедалі довших і глибших робіт, багатшої образної лексики, переконливіших аргументів і в коротші терміни. А це можливо лише через читання інших текстів і наслідування найкращих практик.

Я аж ніяк не стверджую, що ці два підходи повністю виключають один одний, проте зміщення акцентів на початку призводить до значних відмінностей у кінцевому результаті.

В українській школі вивчення мови нагадує препарування тіла: оця кістка називається так, на ній тримається оцей м’яз, а цей нерв, що називається так, активує оце сухожилля. Ми розбиваємо мову на елементи, намагаючись логічно пояснити їх існування та взаємозв’язок. Поглиблене вивчення мови для нас передбачає розширення знань про її складники. Наприклад, фонетичний розбір слова може допомогти краще зрозуміти правила його написання.

Водночас вивчення мови британцями більше нагадує оволодіння набором інструментів майстра: ось шило — воно робить дірку, а оце сокира — вона рубає, а ось шліфувальна машинка для вирівнювання поверхні… Протягом усіх шкільних років вони або досліджують, як цими інструментами володіють майстри (не філологи та редактори, а письменники та копірайтери), або опановують ці інструменти, обробляючи різні матеріали. І заглиблення в мову для них є радше розширенням арсеналу інструментів і контекстів, до яких вони можуть бути застосовані.

Саме тому, щоб допомогти дітям запам’ятати те, що не піддається логіці (бо мова, як жива істота, перебуває в постійному русі, й часто логіка ховається в рятівному «так склалось історично»), в українській школі ми озброюємо учнів мнемонічними фразами «МаВПа БуФ» (після цих літер пишемо апостроф. — Ред.), «КаФе ПТаХ» (перед цими літерами пишемо префікс с. — Ред.), способами підкреслень семантичних елементів. Гарна пам’ять і вміння зробити асоціативні прив’язки між мовними елементами й нормами роблять із учня відмінника.

Британці ж озброюють учнів більш прикладними інструментами, наприклад, механізмом PEED (point, example, explain, develop — висловив думку, навів приклад, пояснив свою думку на прикладі, розвинув твердження) чи «правилом трьох» (The rule of three — групуванням трьох елементів у тексті для того, щоб зробити його виразнішим, переконливішим). Уміння під час читання тексту створювати чіткі образи, що стоять за мовними символами, швидко оперувати одночасно різними техніками (лексичними, семантичними, структурними) з урахуванням аудиторії, контексту, а головне — мети під час написання текстів, — саме це робить британського учня успішним на екзамені.

Вміння граматично правильно писати й говорити українською мовою доповнюється світоглядною виховною метою, якої ми намагаємося досягти, викладаючи літературу. Оскільки шкільний вік недовгий, ми концентруємося на найважливіших, як нам здається, ідеях: справедливості, людському стражданні (часто алегоричному до страждання нації), сенсі життя, світоглядних конфліктах між групами, поколіннями, етичному та екзистенційному виборі героїв, що часто розглядається в паралелі з національним питанням. Отже, сухий залишок вивчення української мови — це вміння правильно писати правильні ідеї.

Британці не обмежуються темами й цінностями і, як мені здається, не ставлять за головну мету формування світогляду у вивченні літератури. Таке завдання радше рівномірно розподілене між різними шкільними предметами.

Сухий залишок вивчення мови для них — це вміння писати настільки переконливо й захопливо, щоб максимально привернути увагу й досягти мети тексту як засобу комунікації: переконати, надихнути, обґрунтувати думку, принести задоволення, продати... Хоч би що це було: фантастичний роман, промова, стаття в науковий журнал, жовту пресу чи на сайт компанії, лист міністру, рекламна брошура, есе, політична листівка чи сценарій для трилера. Граматика важлива лише настільки, наскільки допомагає досягти мети тексту. На підтвердження цієї думки додам, що грамотність упливає лише на 20% від загального результату екзамену (буквально 32 бали зі 160). Покоління британців 55+ вивчали мову в школі з іще меншим акцентом на граматику, але з більшим фокусом на мові як засобі комунікації.

Припускаю, що абсолютні відмінники у вивченні мови з української та британської шкіл знайдуть багато спільного. Й українському учневі, можливо, буде легше опанувати навички британця, бо логічно мислити він уже вміє, а гарна пам’ять допоможе завчити тексти / техніки й далі жонглювати ними. А британець, напевно, писатиме без помилок, хоч і не приділяв уваги граматиці, бо спрацював ефект великої кількості прочитаного й написаного (без цього в британській школі неможливо стати відмінником). Хоча цілком можливо, що з фонетичним аналізом він не впорається).

Але відмінників — одиниці. В якому стані залишається більшість випускників?

Випускники української школи здебільшого не до кінця грамотні, іноді припускаються помилок, не пам’ятають клятої МаВПи, але водночас бояться й не вміють писати тексти. І якщо з першим їм допомагають застосунки на кшталт «Мова — ДНК нації», куди можна вкинути текст і отримати його без помилок, то написати креативний захопливий текст досі є викликом. ChatGPT допомагає обмежено — він не створює гостросюжетних текстів, часто використовує кліше, не створює картинки, яка захоплює уяву, вирівнюючи стиль, але й стираючи його персоналізовану інтимність.

А як же більшість британців? Їхня неграмотність нівелюється Grammarly, люб’язно створеною українцями (які чомусь поки не розробили Grammarly для української мови). Але вони більш-менш уміють писати тексти й створювати сюжети, навіть якщо це сюжети для відео, адже вони навчені принаймні основних cinematic (кінематографічних) технік, а також flashback, anti-climax, foreshadowing, cliffhangers (ретроспекція, антіклімакс, передвістя… далі перекладів не знайшла, а в школі я про такі техніки не чула), навіть якщо десятків інших методів не опанували. Цікаво, що ці навички вони можуть застосувати й при використанні іноземної мови, що здається кориснішим, ніж граматика власної. Чи не так?

Відповімо відверто на запитання: кого ми читаємо й слухаємо щодня, чиї товари купуємо й за кого голосуємо? Тих, хто грамотно пише і ставить наголоси, чи тих, хто вміє заволодіти нашою увагою, тримаючи нас у напрузі до останнього слова? Що ми частіше критикуємо: граматичні помилки оточуючих чи маніпуляційні техніки, які застосовуються щодо нас? І що таке для нас мова: засіб комунікації чи система норм?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чоловік "заснував" країну і спробував отримати шматок Амазонії на 1000 років
Фокус
2025-04-05T11:12:54Z
У пам'ятний день: Святослав Вакарчук відкрив символічний пам'ятник на могилі батька
24tv
2025-04-05T11:06:07Z
Повернення «Званої вечері» на СТБ та «Світу навиворіт. Україна» Дмитра Комарова на «1+1 Україна». Як дивилися телеканали у лютому
Детектор М
2025-04-05T11:01:27Z
Малюк постійно носив шкарпетки в роті: мама й подумати не могла чому
Фокус
2025-04-05T11:00:19Z
"За наших дітей! За кожне втрачене життя!": Сили оборони приготували помсту за Кривий Ріг
24tv
2025-04-05T10:57:05Z
Що не можна робити в Чехії: 10 правил, які варто знати
24tv
2025-04-05T10:54:04Z
Свято вже незабаром: коли українці відзначатимуть Вербну неділю у 2025 році
24tv
2025-04-05T10:39:44Z
Французькі розробники представили тактичний баражувальний дрон OSKAR
InternetUA
2025-04-05T10:31:55Z
Син прогулював онлайн уроки в школі. Як суд покарав матір на Харківщині
Telegraf
2025-04-05T10:27:22Z
Морози затримаються надовго? Коли в Київ повернеться справжнє весняне тепло
Telegraf
2025-04-05T11:18:18Z
Тут виготовляли санчата, стелажі, пічки: росіяни масово знищують цивільні підприємства Харкова
24tv
2025-04-05T11:12:30Z
Різке похолодання в Україні: чи будуть морози, сніг і коли знову потепліє – інтерв'ю про погоду
24tv
2025-04-05T11:06:49Z
Може перерости у наступ: аналітик розповів про небезпечні дії ворога
GlavRed
2025-04-05T10:45:09Z
Росія вбила 616 українських дітей: нові дані прокуратури
Gazeta UA
2025-04-05T10:42:04Z
Нічна ворожа атака на Україну
360ua.news
2025-04-05T10:31:42Z
Графіки відключення світла в Дніпрі 6 квітня: кому слід готуватися до знеструмлення
Политека
2025-04-05T10:31:36Z
У Києві на Кловському схилі провалюється земля: мешканці занепокоєні через будівництво, яке може призвести до катастрофи
Antikor
2025-04-05T10:15:52Z
Росіяни атакували село на Харківщині чотирма FPV-дронами - пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:54Z
Зустріч начальників штабів Франції та Британії із Зеленським у Києві: що відомо
Факти ICTV
2025-04-05T11:15:57Z
США дають росії кілька тижнів стосовно припинення війни проти України. ВИСНОВКИ
FM-TV
2025-04-05T11:15:52Z
Понад 60% населення Чехії виступає проти мит Трампа
Европейская правда
2025-04-05T11:07:41Z
Якщо росіяни зупиняться і підуть, війна може закінчитися завтра, - Рютте
Antikor
2025-04-05T10:54:53Z
ЗМІ: РФ влаштовувала підриви посилок із секс-іграшками, залучаючи до цього українців
Европейская правда
2025-04-05T10:49:53Z
WP про нові тарифи США: Трампу підготували різні варіанти, але він обрав формулу, яка перевернула світову торгівлю
ZN UA
2025-04-05T10:49:30Z
Росія проштовхує "вигідну" співпрацю: як США можуть потрапити в пастку
24tv
2025-04-05T10:39:36Z
Естонія вислала росіянина, який виправдовував злочини Росії
Европейская правда
2025-04-05T10:37:06Z
Президент Франції може стати головним у переговорах з путіним від Європи – The Telegraph
iPress
2025-04-05T10:31:36Z
Даміано Давід із Måneskin розповів у відео про одне зі своїх таємних татуювань
24tv
2025-04-05T11:09:49Z
Рецензія на фільм «Minecraft: Фільм» / A Minecraft Movie
ITC
2025-04-05T11:07:24Z
Співачка Анна Нетребко, яка підтримувала Путіна, виступить у Королівській опері в Лондоні
Antikor
2025-04-05T10:27:21Z
Голлівуд роками обманює фанатів кіно: у фільмах про космос знайшли абсурдний фейк
24tv
2025-04-05T10:21:03Z
Ексучасниця "Холостяка" вийшла заміж у США та поділилась відео з церемонії
24tv
2025-04-05T10:18:33Z
Ексчоловіка Кеті Перрі Рассела Бренда звинуватили у зґвалтуванні та сексуальному насильстві
Antikor
2025-04-05T09:54:29Z
"До вечора дожили тільки мої": Малахова емоційно розповіла про любов до дітей
GlavRed
2025-04-05T09:27:08Z
Учасниця шоу "Холостяк-12" Марина Голд вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-05T09:16:00Z
В оксамитовій сукні й об'ємній накидці: Дженніфер Лопес з'явилася на публіці в розкішному образі
24tv
2025-04-05T08:54:42Z
Атака РФ по Кривому Рогу: Внаслідок удару загинув фітнес-тренер Влад Стіхіляс
Antikor
2025-04-05T11:18:44Z
Чемпіонські амбіції Віктора Мілевського: від професійного боксу до рідкоземельних металів
Фокус
2025-04-05T11:15:54Z
"Дякуємо за мир": тенісист Долгополов звернувся до Трампа після ракетного удару РФ Кривим Рогом
ZN UA
2025-04-05T11:13:14Z
Баварія готується до матчу Ліги чемпіонів без основного гравця
360ua.news
2025-04-05T11:03:06Z
На війні загинув один з найсильніших альпіністів України Тарас Цушко
Комсомольская правда
2025-04-05T10:57:58Z
Гераскевич висловився про обстріл Кривого Рогу і закликав не допускати росіян до змагань
24tv
2025-04-05T10:54:50Z
Директор Баварії: Таких, як Мюллер, більше не буде
Football.ua
2025-04-05T10:54:31Z
"Мазаний" як Мілевський? "Баварія" відмовилася від зірки збірної України
Telegraf
2025-04-05T10:51:19Z
Миколенко не потрапив до заявки на гру проти Арсеналу, Зінченко — на лаві запасних
Football.ua
2025-04-05T10:43:31Z
Гендиректори покритих пилом українських аеропортів сколотили статки за 3 роки війни
Знай
2025-04-05T11:18:44Z
В Україні змінили правила оплати лікарняних: як тепер отримати гроші
Хвиля
2025-04-05T11:15:06Z
Ринок публічних закупівель в Україні досягнув 15% ВВП і надалі зростатиме
AgroPortal
2025-04-05T11:13:31Z
Хто з пенсіонерів автоматично отримає підвищення виплат
24tv
2025-04-05T11:12:47Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
24tv
2025-04-05T11:12:12Z
Мобілізація в Україні: в ТЦК розповіли, які підприємства не забронюють працівників
Политека
2025-04-05T11:01:42Z
Укрзалізниця відновила ще низку онлайн-ресурсів
УкраинФорм
2025-04-05T10:51:23Z
Нове 25% мито на імпорт пива до США: можуть позбавити Європу 100 тисяч робочих місць
Antikor
2025-04-05T10:31:37Z
Україна збільшила експорт товарів на 4,5% у березні
24tv
2025-04-05T10:21:48Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Ситно, пряно та смачно: ідеальний хумус на кожен день
24tv
2025-04-05T09:48:01Z
Трендові парфуми на весну 2025: найкращі парфуми, які зачарують всіх жінок
24tv
2025-04-05T09:36:40Z
Дизайнерський елемент, через який ваша маленька ванна здається ще тіснішою
24tv
2025-04-05T09:30:46Z
На початку сезону спаржі: секрети вирощування "їжі королів"
Комсомольская правда
2025-04-05T09:01:06Z
Головне правило весняної обрізки лаванди: треба знати, аби вона цвіла все літо
24tv
2025-04-05T08:42:03Z
Китайський гороскоп на завтра 6 квітня: Драконам - конфлікти, Козлам - образи
GlavRed
2025-04-05T08:27:28Z
Вона не "глазунья" – українською ця страва називається по-іншому
24tv
2025-04-05T08:15:38Z
Вийде такою, як у бабусі: рецепт улюбленої домашньої ковбаси на Великдень
24tv
2025-04-05T08:09:26Z
Їхав із сім’єю в авто: у Кривому Розі Росія вбила 7-річного Радислава
24tv
2025-04-05T11:18:23Z
Удар по Кривому Рогу: стала відома кількість постраждалих, які залишаються у лікарні
Фокус
2025-04-05T11:06:11Z
У лікарнях Кривого Рогу залишаються 38 постраждалих від ракетного обстрілу
УкраинФорм
2025-04-05T11:03:03Z
Судитимуть киянина, який чинив психологічне й фізичне насилля щодо своєї жінки
Украина Криминальная
2025-04-05T10:51:19Z
В Іспанії внаслідок шторму загинуло троє людей
Европейская правда
2025-04-05T10:45:51Z
В Туреччині загинула "Міс Європа": втікала від поліції
Antikor
2025-04-05T10:45:21Z
Стали відомі імена ще двох загиблих внаслідок удару Росії по Кривому Рогу
24tv
2025-04-05T10:39:08Z
У Києві затримали злочинця, який посеред вулиці ударив та пограбував дитину
Antikor
2025-04-05T10:18:45Z
"Шахед" знищив будинок на Чернігівщині: власники - відоме подружжя Попенків, пов’язане з засновником «Дружба-Нова»
Antikor
2025-04-05T10:12:41Z
Неймовірне дослідження показало, що вигляд наших облич може залежати від нашого імені
24tv
2025-04-05T11:06:34Z
Китайські інженери представили концепцію революційного надзвукового літака C949
InternetUA
2025-04-05T11:01:35Z
Дрони отримають "вічні" акумулятори: знайдено "невичерпне" джерело енергії для БПЛА
Фокус
2025-04-05T11:00:53Z
Ubisoft здивували фанатів Far Cry 4, випустивши патч для гри через 10 років після її релізу
24tv
2025-04-05T10:42:10Z
Презентація Xiaomi QLED TV X Pro запланована на 10 квітня
Portaltele
2025-04-05T10:31:31Z
Красногірське планує змінити технологію обробітку ґрунту
AgroPortal
2025-04-05T10:30:06Z
Де продавати товари в інтернеті. Переваги та недоліки головних каналів
Детектор М
2025-04-05T10:27:50Z
Чим можна замінити молоко у випічці: найкращі альтернативи
GlavRed
2025-04-05T10:25:06Z
Нова пошта знову в центрі скандалу: що не так із "фірмовим пакуванням"
Telegraf
2025-04-05T10:03:41Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
У Києві помітили рідкісний кросовер Volkswagen 2000-х із потужним дизелем
Фокус
2025-04-05T10:06:57Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв кваліфікацію Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:45Z
Рідкісний спорткар помітили у Львові: як він виглядає і скільки коштує
Telegraf
2025-04-05T10:03:06Z
Нова технологія забезпечує збільшення швидкості заряджання акумуляторів на 500%
Фокус
2025-04-05T09:00:01Z
Водії були приголомшені: чоловік проїхався на ліжку містом
Фокус
2025-04-05T07:51:47Z
Тест-драйв нового Toyota Land Cruiser Prado J250 2.4 Turbo. Зухвало, але не грубо
AutoCentre
2025-04-05T07:27:14Z
Toyota GR86 отримала яскраво-жовту спецверсію Yuzu
AutoCentre
2025-04-05T07:16:27Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T10:00:25Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z