MY.UAНовини
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років

«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років

21 листопада у столичному Будинку кіно відбувся прем’єрний публічний показ документального фільму «Йона. Голодне марення» до дня вшанування пам’яті жертв голодоморів різних років.

Складні погодні умови цього дня у Києві та загроза обстрілів не завадили глядачам. На другому поверсі Будинку кіно, біля кінозали, усіх відвідувачів зустрічала героїня фільму — українська художниця болгарського походження Йона Тукусер. Зі своєї рідної Бессарабії вона привезла зерно, кожному глядачу вручивши пляшечку з ним — «Візьміть, будь ласка. Це зерно надії».

 Йона Тукусер дає пляшечки з зерном глядачам перед показом фільму

Чому саме так вона назвала привезене з півдня зерно, Йона Тукусер пояснила, презентуючи стрічку. Серед історій, які їй розповідали свідки штучного голоду 1946—47 років, була й та, яку Йона назвала «Історією про надію». Колишній голова села Афанасій Іванович Сотіров пригадав, як в одній із хат побачив померлого від голоду чоловіка, а у схованці під підлогою знайшов мішок зерна. Чоловік дотримувався неписаного закону бессарабських болгар: помираєш від голоду — але посівне зерно не чіпаєш!

«Людина, з якою я не зустрілася, обрала посіяти своє зерно з надією на життя, на весну, якої ніколи не побачить. Так його зерно надії проросло в мені — не як колосок пшениці, а як розуміння людської стійкості, життєвої сили та пам’яті, переданої через покоління. Я зберегла зерна історії, щоб засіяти їх у сьогоденні, з надією, що з них проросте якесь невідоме майбутнє, яке зараз поливається кров’ю війни. Ми бережемо зерно для посіву в очікуванні побачити весняне сонце, адже надія — це наш незламний устрем до життя!» — сказала Йона Тукусер.

  Головна героїня документального фільму Йона Тукусер

 Зерно з Бессарабії

Документальна стрічка «Йона. Голодне марення» розповідає про трансформацію художниці Йони Тукусер, яка через мистецтво досліджує тему штучного голоду 1946—47 років. Автори фільму показують, як особисті трагедії та національна пам’ять переплітаються у творчості художниці, яка понад десятиліття бореться за правду про трагедію 1946—1947 років, досліджуючи той штучний голод і його наслідки для українських болгар.

Над створенням фільму «Йона. Голодне марення» працювала команда Департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного. Стрічку створювали: Олена Кривенко — авторка та режисерка; Надія Стадницька — редакторка; Юнус Сейтаблаєв, Микола Зоценко — оператори-постановники; Надія Діновська, Руслан Кузьгов — оператори; Сергій Петренко, Олександр Грідін — звукорежисери; Олена Мамай — режисерка монтажу; Марія Харакоз-Лапаєва, Олена Кваша — лінійні продюсерки; Олена Адамчук, Оксана Мигаліско — літературні редакторки; Ігор Грицик — дизайнер графіки; Вікторія Польченко — акторка дубляжу; Анна Терзівець — гостьова редакторка; Поліна Чечкова — колористка; Анастасія Гудима — продюсерка та керівниця.

  • Читайте також: «Капеланство не має статі»: Суспільне презентувало документальний фільм «Капеланки. Молитва у пеклі»

«У нас сьогодні особливе кіно, яке про пам’ять — колективну історичну й особисту. Через історію нашої героїні ви дізнаєтеся більше про Україну, національні спільноти та про болгар на її території», — розповіла перед переглядом фільму керівниця департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Анастасія Гудима.

 Керівниця департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Анастасія Гудима

Художниця Йона Тукусер близько 15 років створює серію картин «Голод». За цей час їй вдалося зібрати численні підтвердження загибелі близько 100 тисяч бессарабських і таврійських болгар під час штучного голоду 1946—47 років в Україні, а також понад 100 свідчень очевидців (лише в повоєнні роки у Бессарабії від голоду загинули 70 тисяч болгар).

«Слухаючи історію, реальну історію, у якийсь момент я починаю як творець, як художник далі трансформувати її у свій світ, який не є нереальним. Голод — це холод. Тому що немає енергії. Тіло холоне», — каже Йона Тукусер.

 Кадр з фільму «Йона. Голодне марення»

Йона Тукусер розповідає, що вперше з темою штучного голоду 1946—47 років в Україні зіштовхнулася, ще навчаючись у п’ятому класі. Тоді вчитель історії показав дітям фото та розповів про випадки канібалізму під час іншого голоду 20-х років. За її словами, у родині до того про це не говорили, так само як про цю трагедію не говорили й у селі.

«Цю фотографію я однією з перших потім відтворила на полотні. На ній зображені бабуся з дідусем, які продають людське м’ясо на ринку в Поволжі в 1921 році, де також був на той час голод. Знімок було зроблено в момент їх затримання міліцією, але опубліковано його було вперше лише у 1990 році в журналі “Родіна”. Це вразило мене до глибини душі. Мій інтерес до вивчення голоду посилило домашнє завдання того самого вчителя історії. Ми мали розпитати своїх бабусь і дідусів про те, як вони пережили голод 1946—1947 років у Бессарабії. І мої рідні вперше заговорили на цю тему. Вони розповідали мені жахливі речі — як усе село голодувало, як їли собак та кішок, і як усі, хто їв кішок, умирали. Вони розповіли мені, що люди волочилися дорогами знесилені, як привиди, падали та вмирали на місці», — розповідає Йона Тукусер про те, що стало поштовхом до роботи з темою.

Художниця Йона Тукусер народилася й виросла в селі Главані теперішньої Арцизької громади Одеської області, де живуть українські болгари. Главані та навколишні села постраждали через штучно створений голод 1946—1947 років. Історії родичів та односельців про страждання, які випали на долю людей у ті роки, перетворилися на творчий імпульс, який спонукав художницю до створення серії картин про голод і виживання. Після навчання в Ізмаїльському гуманітарному університеті та Національній художній академії у Софії (Болгарія) Йона Тукусер жила й працювала в Римі, Нью-Йорку та Лондоні. Художниця стала авторкою багатьох персональних виставок й учасницею низки міжнародних виставок у Болгарії, Україні та США.

Першу серію картин художниця створила у 2010 році у Софії, після закінчення художньої академії.  У 2017 році Йона Тукусер, уже живучи в Римі, створила свій проєкт «Голод» — серію картин, написаних на основі знайдених нею архівних документів в Ізмаїлі, Одесі, Болгарії, Румунії. Тоді її запросили взяти участь у науковій конференції Ізмаїльського університету, яка була присвячена голоду 1946—1947 років в Україні та Бессарабії, її підсумком стала спільна наукова стаття Йони й одного з професорів вишу на цю тему. Ця стаття стала предметом суперечки та ще одним поштовхом для художниці досліджувати тему голодоморів більш ретельно.

«Я почула, як один із викладачів спростовував мої докази з приводу того, що у Бессарабії у 46—47-му були випадки канібалізму, які мали місце у 1921—1923, 1932—1933 роках в Україні. Він звинувачував мене в тому, що я сама вигадала цей міф. Мене образили не їхні звинувачення, а те, що викладачі, вчені заперечували це, навіть не зробивши відповідного дослідження. Ось тоді в мені вперше виникло непереборне бажання захистити істину будь-що. Це спонукало мене самостійно провести дослідження в цій галузі як науковиці, історикині. Я поставила собі за мету знайти відповідь, чи був у Бессарабії канібалізм у 46—47 роках», — розповідає Йона Тукусер.

З 2018 року вона починає збирати та записувати на відео інтерв'ю з свідками голодомору,  продовжує дослідницьку роботу в місцевих архівах, щоб відтворити історичну правду про штучний голод 1946—47 років у своїх картинах. Йона Тукусер повернулась у рідне село у 2021 році, де переобладнала батьківський будинок під майстерню і завершує роботу над серією картин «Голод».

 Кадр із фільму «Йона. Голодне марення»

Авторка та режисерка стрічки Олена Кривенко сказала, що хотіла б, щоб про творчість і про місію Йони Тукусер дізналося якомога більше людей, адже темі голоду художниця присвятила майже 15 років свого життя. «Складно було знімати, складно було монтувати, дуже багато перероблювали, сварилися. Можливо тому, що тема дуже непроста. За цей рік роботи ми з Йоною стали дуже близькі, мабуть, стали подругами», — сказала Олена Кривенко. «Ти мій голос», — відповіла режисерці Йона Тукусер.

 Художниця Йона Тукусер і режисерка Олена Кривенко

«Детектору медіа» Олена Кривенко розповіла, що з Йоною Тукусер вона познайомилася випадково, переглянувши сюжет регіональної редакції Суспільного. «Моя редакторка Надія Стадницька сказала: “Олено, подивися сюжет. Мені здається, це твоя героїня”. Історія мені здалася цікавою, ми зв’язалися з Йоною по зуму, вона сиділа у своєму сараї, де пише картини, ми довго спілкувалися. Врешті я сказала: “Йоно, я до тебе їду!”. І з того моменту я почала її знімати», — говорить Олена Кривенко.

  • Читайте також: Суспільне презентувало документальний цикл «Голодомор. Літописці»

У своїй творчості художниця також проводить паралелі між голодом 1946–1947 років та трагедією в окупованому Маріуполі у 2022 році, нагадуючи, що боротьба за свободу й гідність триває.

«Шестирічний хлопчик Ілля з Маріуполя, батьки якого були вбиті в перші дні війни в Україні. Цей малюк залишився в блокадному місті не лише без найближчих людей, а й без їжі. І, перебуваючи в бомбосховищі, від голоду він почав їсти іграшку свого друга, щоб не померти. Коли місто звільнили українські захисники, Ілля знайшов сім’ю в Києві. Так, усе гаразд у малюка. Але це повторилося. Знову повторився злочин проти людяності у нашій країні», — розповідає Йона Тукусер.

 Кадр із фільму «Йона. Голодне марення»

Картини Йони Тукусер є свідченнями, які розкривають правду про штучно створений голод. Кожна картина — це окремий сюжет, на якому зображена реальна трагедія, яку художниця почула від свідків тих подій чи знайшла в архівах. Унікальною є техніка картин, вони створені віником і виконані в обрамленні обпаленого дерева. Їх вона створює у своїй майстерні в рідному селі, в оселі, де колись жила її родина.

«Вона приїхала в будинок, де давно ніхто не жив. Працювала під час війни. Їй було страшно, але вона все одно приїхала в це село. А ми приїхали десь через місяць до неї. Кілька разів їздили знімати. Загалом більш ніж рік знімали її роботу», — розповіла авторка та режисерка фільму Олена Кривенко.

  Авторка та режисерка фільму Олена Кривенко

Правду про штучні голоди в Україні за допомогою своїх картин Йони Тукусер хоче розповісти всьому світу. «Голод — центральна лінія у моїй творчості. Тому що голод — це злочин проти людяності, якого не можна допускати надалі», — пояснила Йона Тукусер. Її виставки відбулися на міжнародних майданчиках, зокрема в Україні, Болгарії, Польщі, Римі, Англії та США. Цьогоріч Йона Тукусер представила свої роботи у Європарламенті на виставці «Голод», привертаючи увагу міжнародної спільноти до злочинів Росії як у минулому, так і в сучасності.

 

«Ми поки не даємо фільм ні на телебачення, ні в ютуб. Я дуже хочу відправити його на фестивалі. Коли ми його знімали, розуміла, що це фільм не для широкого загалу, це авторське кіно. Хочу, щоб його побачили в Болгарії. Хочемо продемонструвати його на фестивалях документального кіно класу А. Зараз Йона хоче зробити виставку у Римі — сподіваюся, в цей час фільм поїде на фестивалі та, можливо, здобуде якісь нагороди», — поділилася подальшими планами щодо фільму Олена Кривенко.

Після прем’єрного показу документального фільму «Йона. Голодне марення» у Києві глядачі довго аплодували, а потім ще довго не відпускали головну героїню. Фотографувалися на згадку, обіймалися, ділилися враженнями від стрічки та розповідали свої історії. Хто знає, можливо, вони теж стануть сюжетами до картин Йони Тукусер.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Читайте також
Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»
«Ціна українського хліба»: презентовано серіал Суспільного про українських аграріїв під час війни
«Капеланство не має статі»: Суспільне презентувало документальний фільм «Капеланки. Молитва у пеклі»
Історична незворотність «Тисячолітньої війни»
Суспільне презентувало документальний цикл «Голодомор. Літописці»
До 90-х роковин Голодомору Суспільне презентує документальний цикл «Голодомор. Літописці»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Антарктида порождала гигантские ледники на миллионы лет раньше, чем считалось: как это возможно
Фокус
2025-02-25T07:45:10Z
Найдено идеальное место для пляжного отдыха: проблема в том, что оно находится не на Земле
Фокус
2025-02-25T07:36:58Z
Демоверсия Chernobylite 2: Exclusion Zone доступна для всех на Steam: первые впечатления от демки
Знай
2025-02-25T03:51:22Z
Самые большие загадки в мире, которые так и не раскрыли люди
Comments UA
2025-02-25T01:06:59Z
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
С куриной печенью: рецепт вкусного салата
Фокус
2025-02-25T05:06:11Z
Бьюти-находки дня: двухцветный стик для скульптурирования лица Ninelle, матирующая пудра Essence и сатиновый блеск-глазурь Thim
Marie Claire
2025-02-25T04:15:00Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Муж отомстил бывшей, слив интимные фото: еще и привлек несовершеннолетнюю дочь
Знай
2025-02-25T05:51:28Z
Ночной удар по Киевской области: появились первые подробности
TSN
2025-02-25T05:33:10Z
В Мадриде спасатели приехали на вызов: их удивило, кого пришлось снимать с высоты
Фокус
2025-02-25T03:12:40Z
В Сумах произошло попадание "шахеда", известно об одном пострадавшем - мэрия
ZN UA
2025-02-25T02:57:10Z
В России произошел взлет бортов Ту-95МС
Корреспондент
2025-02-25T00:24:37Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Накатани нокаутом защитил титул WBC в легчайшем весе
Корреспондент
2025-02-25T04:57:42Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 25 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-25T07:42:58Z
ВСУ отработали по мотоциклам и авто с новыми российскими штурмовиками
Лига
2025-02-25T07:06:42Z
Жители прифронтовых территорий могут остаться без доступа к необходимым лекарствам: в чем причина
Апостроф
2025-02-25T06:45:12Z
Оккупанты заявили о продвижении на Запорожье
Comments UA
2025-02-25T06:39:11Z
Россия совершает массированную атаку по Украине: где произошли попадания
Comments UA
2025-02-25T05:36:18Z
Оккупанты атакуют у границы с Сумщиной и продвигаются в Курской области
Comments UA
2025-02-25T05:33:21Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 25 февраля в Украине
UAToday
2025-02-25T05:30:42Z
В Черкассах раздались взрывы, россияне атакуют город ракетами из "тушек"
ZN UA
2025-02-25T04:19:28Z
Гороскоп на вторник, 25 февраля: лучший день для новых проектов и новые вызовы
Знай
2025-02-25T02:33:01Z
Анатолий Анатолич высказался о языковом вопросе
Корреспондент
2025-02-25T07:48:22Z
Легендарная всемирно известная группа вышла на акцию поддержки Украины/Группа Pet Shop Boys поддержала Украину
Апостроф
2025-02-25T07:42:19Z
Дженнифер Лопес рассказала о неудачной любви
Корреспондент
2025-02-25T07:30:25Z
Финалистке «Холостяка» удалось снять уникальный украинский самолет за несколько дней до его уничтожения
Апостроф
2025-02-25T06:42:17Z
Умерла исполнительница песни Killing Me Softly
Корреспондент
2025-02-25T01:18:29Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:42:08Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
Все о дне 26 февраля: какой завтра праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-25T07:06:27Z
"Меня зовут Джеймс Бонд": почему имя легендарного шпиона является проблемой в реальной жизни
Фокус
2025-02-25T06:42:42Z
Папе Римскому осталось менее 72 часов – СМИ
TSN
2025-02-25T06:36:49Z
Украинцам в Германии сделали строгое предупреждение: можно получить штраф в 100 тысяч
Знай
2025-02-25T06:12:34Z
В США в возрасте 113 лет умерла старейшая еврейка из Украины, пережившая Холокост
Фокус
2025-02-25T06:00:12Z
Почему украинские документы за границей нужно подтвердить и как это сделать
Знай
2025-02-25T05:12:58Z
25 февраля - какой сегодня праздник, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-02-25T05:06:15Z
Помощь на погребение пенсионера: в каком размере она назначается
ZN UA
2025-02-25T05:04:58Z
25 февраля: церковный праздник сегодня по старому и новому стилю, особая примета дня
UAToday
2025-02-25T05:00:05Z
Новые правила фармрынка ударили по пациентам с заболеванием печени: в Украине приостановили программу «Разом»
Апостроф
2025-02-25T07:12:55Z
Ежедневно этим пользуемся: что может вызвать головную боль
Comments UA
2025-02-25T06:51:21Z
Новые правила мобилизации в Украине: что изменится с 1 марта и к чему следует готовиться
Знай
2025-02-25T06:30:15Z
Сонник: к чему снится алкоголь
Comments UA
2025-02-25T06:09:33Z
Почему собака отказывается гулять: ветеринар назвал причины и рассказал, как помочь
TSN
2025-02-25T05:06:20Z
Свежесть и польза в одной чашке: чем хорош мятный чай и почему его нужно пить всем
Знай
2025-02-25T04:51:56Z
Виды спорта, которые помогают улучшить потенцию
Comments UA
2025-02-25T04:30:46Z
Распространенные продукты, которые спасут колени
Comments UA
2025-02-25T03:30:43Z
Проблемы с протезированием: какой протез выбрать
Comments UA
2025-02-25T02:30:54Z
Тарифы на электроэнергию в марте: кто заплатит больше
Знай
2025-02-25T07:30:07Z
Нереговоры США и Украины по соглашению о полезных ископаемых уже на финальном этапе
Известия Киев
2025-02-25T07:25:39Z
Подорожание хлеба: может ли это произойти в марте
ZN UA
2025-02-25T07:04:04Z
Украинцы принимают больше кредитов, чем до войны. Их доля может расти и дальше
Лига
2025-02-25T07:00:29Z
Доплаты и повышения в 2025 году: на что могут рассчитывать пенсионеры кроме индексации
Знай
2025-02-25T05:30:52Z
Ощадбанк заблокировал карту военного: стала известна причина
Политека
2025-02-25T05:30:18Z
Частичное открытие воздушного пространства: что говорят в правительстве об аэропорте "Борисполь"
TSN
2025-02-25T04:03:30Z
Украина восстанавливает потерянную энергомощность в 2024 году - Галущенко
Корреспондент
2025-02-25T03:45:32Z
Цены на картофель, чеснок и капусту нестабильны: что происходит в феврале
Хвиля
2025-02-25T03:06:24Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Как война в Украине повлияла на мир: решится ли теперь Путин напасть на страны НАТО
Comments UA
2025-02-25T07:48:55Z
ЕС предложил Украине свое соглашение по критическим материалам – еврокомиссар
Европейская правда
2025-02-25T07:48:24Z
Макрон дал свой прогноз срока достижения перемирия в Украине
Апостроф
2025-02-25T07:45:50Z
Мелания Трамп внезапно вернулась к мужу после долгого отсутствия
Фокус
2025-02-25T07:45:41Z
Стало известно, почему РФ делает ставку на Залужного на предстоящих выборах в Украине
Comments UA
2025-02-25T07:45:16Z
Сколько будет стоить восстановление Украины после войны: Шмыгаль назвал сумму
Comments UA
2025-02-25T07:36:50Z
Украина работает над законом о зеленом восстановлении: Светлана Гринчук сообщила об экологическом ущербе от войны
Знай
2025-02-25T07:34:57Z
США и Россия сегодня проведут вторую встречу по Украине в Саудовской Аравии – Zeit
TSN
2025-02-25T07:33:10Z
США в вопросе Украине официально присоединились к группе диктаторов: детали
Comments UA
2025-02-25T07:33:03Z