MY.UAНовини
Добрий хліб від добрих людей: як в інклюзивній пекарні випікають майбутнє для України
Добрий хліб від добрих людей: як в інклюзивній пекарні випікають майбутнє для України

Добрий хліб від добрих людей: як в інклюзивній пекарні випікають майбутнє для України

Добрий хліб від добрих людей: як в інклюзивній пекарні випікають майбутнє для України

Зараз, під час війни, в умовах тривог, кожному з нас як ніколи хочеться тепла й підтримки. І нас підтримує спілкування, коло друзів, робота чи навчання. Проте такі можливості є не в усіх. Поруч із нами живуть люди, що так само, як і ми, потребують соціалізації, але ми не бачимо їх на наших вулицях, у кав’ярнях чи офісах. Це люди з ментальною інвалідністю. Через стигматизацію суспільства вони замкнені у себе вдома або в спеціалізованих інтернатах. На жаль, дуже часто розмови про те, що нам треба будувати безбар'єрне та інклюзивне суспільство, залишаються лише розмовами. Але крига скресає — з'являються локальні ініціативи, які допомагають людям з інвалідністю соціалізуватися, знайти підтримку та розвиватися. Такі, як інклюзивний простір Good Bread Hub, де працюють і творять люди з ментальною інвалідністю. Це місце, де кожен хліб, тістечко або кекс випікається з турботою, щоб зігріти серця українських воїнів і мирних жителів, які потребують підтримки у цей складний час. Бо турботу і підтримку відчувають самі працівники пекарні.

«Ми працюємо над тим, аби наші підопічні знали: тут безпечно і комфортно, тут бачать, чують, розуміють. Тут можна соціалізуватися, відчувати себе потрібними і важливими. Знаходити друзів і кохання. Хочемо, щоб так було по всій Україні. Щоб люди з розладом аутистичного спектра, синдромом Дауна, шизофренією тощо були видимими, мали можливість жити повноцінне життя», — говорить засновник Владислав Малащенко.

Пекарі йдуть на роботу із задоволенням, бо відчувають, що потрібні

«Вони могли б сидіти вдома, малювати олівчиками на папері або телевізор дивитися і все, а вони приходять на роботу. І це дуже цінно! Це мотивація для них — розуміння, що вони потрібні. І соціалізація — вони комунікують одне з одним. У нас навіть пари є», — говорить пекарка-супроводжуюча Good Bread пані Наталія.

Пекарі у команді різні: хтось працює недавно, а хтось — сьомий рік, від самого моменту заснування пекарні. Комусь до душі працювати з тістом, комусь — пекти кекси. Але на запитання про те, що подобається у роботі найбільше, всі відповідають: «Дружний колектив».

«Вони йдуть на роботу із задоволенням, тому що ми для них насамперед друзі, які підкажуть і розкажуть, що і як треба робити. У нас не розділяють людей, не акцентують на тому, що «з тобою щось не так». Усі на одному рівні», — продовжує пані Наталія.

«Наші хлопці і дівчата знають розпорядок дня, знають кожен свої обов’язки, зони відповідальності. Вміють працювати з технологічною картою, а це, скажу я вам, не кожен спеціаліст уміє. А наші хлопці і дівчата навчені грамотно її читати, кожну цифру звіряють і множать на ту кількість, яка їм потрібна», — із гордістю говорить вона.

Її підхід — зацікавити, змотивувати, зробити так, щоб засвітилися очі, а не примусити. Сварити за щось, що не вийшло чи було не так, — табу. Погані дні бувають у кожної людини, наголошує пані Наталія.

«Ми — дружна команда, одна сім'я. Як я своїм хлопцям і дівчатам завжди кажу: кулачок складається з пальчиків, а ми — як пальчики. Один пальчик зламався — кулачок уже має не ту силу. Їм це так подобається!

Коли стається виплеск емоцій — не так торкнулися, щось не так сказали, я підходжу і говорю: «Ходімо, посидимо на диванчику в коридорі, поговоримо, водички поп'ємо». І ми виходимо, спілкуємося, мені розповідають, чому так сталося.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Деякі можуть «виключатися» — бачиш, що вже не готові працювати. Добре, завжди можна піти попити чай, помалювати. Все, відпустило, прийшов — я тобі рада, давай працювати. А сварити, тиснути — це нікому нічого доброго не принесе», — додає вона.

На думку Наталії, пекарня для людини з ментальною інвалідністю — це не лише спосіб соціалізуватися, а й можливість отримати першу роботу, набратися впевненості у власних силах. Деякі «випускники» потім ідуть працювати в інші місця, хтось залишається. Як Тарас, котрий працює у пекарні вже шість років.

Тарас народився у Києві, закінчив університет за спеціальністю «філософія». У 24 роки, після смерті матері, він захворів. «Не контролював своїх вчинків і здавалось, що чую чужі думки», — описує він той період.

Уже майже десять років Тарас живе в Пуща-Водицькому психоневрологічному інтернаті. Єдина рідна людина — сестра — не знає, де живе брат. Good Bread для Тараса — це короткий вихід в інше життя. Де можна зустрічати різних людей, помилятися, вчитися, обговорювати вихідні. Жити.

Пекар Міша прийшов працювати кур’єром, а зараз він уже головний пекар.

«Світлана прийшла на посаду посудомийки, а тепер — мої права і ліва руки. Навіть якщо я відволічуся, вона нікому не дасть зробити щось неправильно. Катюня в нас теж старший пекар. Вона робить печиво, кекси. Вадик у нас третій місяць. Він неговіркий і не з кожним піде на контакт, але наша робота така, що ми маємо налагодити комунікацію. І що ви думаєте? Він уже обіймається, навіть шуткувати навчився!» — з гордістю розповідає пані Наталія про свою команду.

Наші рукице наша зброя

Спечений хліб, сухарики, кекси волонтери відвозять військовим і жителям прифронтових територій, а також роздають разом із гарячими обідами нужденним у Києві.

Василь Артюшенко, ZN.UA

«Хлопцям у ЗСУ ми робимо сухарики з хліба, який самі печемо, — розповідає пані Наталія. — Робимо з різними приправками, з любов’ю. Свіжий хліб вони ж не завжди можуть з’їсти, а так на завданні, в окопі, десь в укритті боєць дістав сухарик, з’їв і вже не такий голодний. Сухарики набагато довше зберігаються.

Військові нам дуже вдячні за допомогу. А нам важливо знати, що люди живі, нагодовані та відчувають нашу підтримку, наскільки це можливо. Мої руки — це моя зброя».

Радіють свіжому хлібу і на прифронтових територіях. Пані Наталія зізнається, що дуже хвилюється за волонтерів, які хоч і мають захист, часто роздають людям хліб під прицільними обстрілами ворога.

«Мороз по шкірі від того, як подорослішали наші діти за час війни. У них зараз немає дитинства. Але є велика людяність, розуміння, що треба перш за все поділитися з тим, хто слабший. Наприклад, коли з трьох дітей старший тримає у руках хлібину, відламує і дає молодшим. Його запитують: «А чому сам не їси?». А він відповідає: «А я потім. Дивіться — я хлібчик роздаю!», — ділиться жінка.

Цю велику людяність вона бачить і у своїх пекарях. Пані Наталія переводить погляд на них. Хлопці і дівчата дуже старанно і зосереджено фасують хліб для безкоштовних обідів.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Рятівне мистецтво

Працює у Good Bread і художня майстерня Ar/Br, названа на честь напряму мистецтва «ар брют». Майстри ар брют — художники і скульптори, які не мають академічної художньої освіти і належать до соціальних груп, що стикаються зі стигматизацією у суспільстві: ув’язнені, люди з інвалідністю тощо. Що, однак, не заважає їм створювати фантастичні речі.

У майстерні працюють ті, хто не хоче працювати з випічкою, але теж хоче мати роботу і має потребу творити. Заходять сюди і пекарі. Власне, натхненником є пекар Тарас. Він приніс до пекарні власні роботи олією і так заклав перший камінь у проєкті.

«До нас приходить хлопець із психоневрологічного інтернату. Він узагалі прийшов для того, щоб якось мотивувати себе кожен ранок вставати. Почав працювати із кольором, формою — і це його так надихнуло!

Коли людина потрапляє у психіатрію, вона проходить адаптацію до своєї хвороби, лікування, а потім, якщо за нею нема кому доглядати, потрапляє в інтернат. І це, по суті, в’язниця до самої смерті, з якої ти не можеш виходити, якось себе реалізовувати, чогось досягати. Дуже класно, що деякі інтернати все ж дозволяють людям виходити і щось пробувати», — говорить кураторка майстерні Анастасія.

Культурологиня за освітою, вона прийшла працювати у Good Bread у переломний момент свого життя, надихнувшись прикладом товариша, який працює з людьми із синдромом Дауна. Свою місію вона бачить у тому, щоб проявити кожного митця і відкрити світу нові маловідомі таланти.

«Ми робимо маленькі виставки, зараз я домовляюся з кількома галереями щодо колективних і персональних виставок наших митців. Звертаємося до хлопців, щоб робити мерч. Хочемо створити каталог, щоб можна було продавати роботи і щоб наші митці могли теж отримувати кошти і не бути прив’язаними до квартири чи інтернату», — ділиться вона.

Зараз Good Bread, завдяки донатам і коштам спонсорів, реалізовує проєкт кімнат підтримуваного проживання — місць, де такі люди, як Тарас, зможуть пожити звичайним життям, отримуючи необхідні допомогу та підтримку. Це важливий крок до самостійного життя та інтеграції у соціум. Для України це новий напрям, тоді як на Заході такі квартири є доброю альтернативою інтернатам.

У день нашого візиту у майстерні працюють пейзажистка Марія, мультиплікатор Петро і художник Андрій. Усіх їх хвороба спіткала у дорослому віці, вони встигли здобути освіту, відбутися у професії.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Петро Славинський  — 2D-аніматор, сценарист та актор, людина з порушеннями аутистичного спектра. Він робить мультфільми, захоплюється зоологією і палеонтологією.

Сюжети його робіт переосмислюють казки, романи Шекспіра, Кіплінга, Томпсона, Йозефа Августа, відображаючи сучасну соціальну реальність через форму сатиричної комедії. Головні герої робіт митця — тварини з людськими якостями, а теми — соціальна нерівність і кохання.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Андрій Клименко (фото Андрій) народився 1978 року у Харкові. 1997 року закінчив художню школу ім. Тараса Шевченка в Києві, а 2002-го — поліграфічний факультет Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

З 1998-го до 2012 року працював над 2D-артом для відеоігор, був одним із піонерів галузі в Україні. 2004 року потрапив у психіатричну лікарню, а 2012-го отримав інвалідність.

Через хворобу боявся малювати, проте за підтримки психолога прийняв свої зміни та повернувся до творчості. Хвороба змінила його стиль із реалізму на емоційний малюнок.

З цього року пан Андрій працює в майстерні з ілюстраціями, колажами та портретами в напрямі «поп-брют». Цікавиться неопопом та експресіонізмом. Тематика його робіт — побутові сцени, радянська спадщина й відеоігри.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Митці охоче показують свої роботи: Марія — ескізи для циклу «Знаки зодіаку», Петро — мультфільм про російське вторгнення в Україну, Андрій — пророчу серію 2021 року про напад на Україну прибульців-ватників, цикл про поїздки волонтерів на Донбас, ілюстрації до «1984» Орвелла, експерименти з колажами і серію Mental hospital про перебування у психіатричній лікарні.

Описана росіянином Всєволодом Гаршиним гнітюча атмосфера психіатричної лікарні змальована паном Андрієм вражаюче точно. Вади 140-річної давності оживають у сучасних картинах.

«У лікарні добре, тільки коли ти засинаєш, бо тобі може наснитися якийсь сон, і це таке щастя! Дехто просто лежить увесь день і чекає, щоб заснути. Хворі там — як раби, санітари змушують їх виконувати свою роботу: прибирати, мити підлогу, носити мішки з білизною. А самі в цей час відпочивають, сміються, сидять в Інтернеті, готують собі смачну їжу. Персонал там узагалі любить смачно поїсти. «Розплачуються» за це із пацієнтами сигаретами.

Їжа в їдальні — у металевих тарілках, а вони ж гарячі, ще спробуй донести. Хворі беруть тарілки рукавами, щоб не так гаряче. Чоловіків у лікарні голять раз на тиждень, не церемонячись, можуть порізати.

Коли я лежав, там був один чоловік, який залазив на стілець і лизав телевізор. Я його потім намалював так, ніби він хоче втекти від того жаху у світ телебачення. Хтось мріє потрапити хоча б в інтернат. А дехто лежить у лікарні все життя, до самої смерті. Такі вже навіть на вулицю не хочуть виходити, їм уже нічого не цікаво, вони просто сидять або лежать і все, кажуть, що звикли.

Раніше я лежав у лікарні раз на рік по місяцю. І перший день, коли ти виходиш, це таке щастя!» — розповідає він.

Пан Андрій говорить багато, активно ділиться власними творчими ідеями і планами, ніби прагне «наїстися» спілкуванням, як хлібом.

«Узагалі тематика людей, які нікому не потрібні, і те, що вони хочуть творити, — це маловідома сторона суспільства, але вона теж існує, і про це важливо говорити. От коли людина каже, що в неї, наприклад, шизофренія, що ми уявляємо? А потім виявляється, що ця людина насправді фантастичний інтелектуал, просто обмежений соціальними стереотипами. І мистецтво може стати місцем для того, щоб ці стереотипи розчинити», — долучається до розмови Анастасія.

Просвітницька робота — важлива складова Good Bread Hub. Good Bread веде активну кампанію в соцмережах, організовує різні заходи. На території хабу проводяться різні майстеркласи, які ведуть люди з ментальною інвалідністю. Один із таких митців — Владим Сокол. Поет, бард, художник. Він пише вірші і музику, малює образи святих, вишиває. Команда регулярно бере участь у різних заходах і ярмарках, організовує власні. У планах Good Bread Hub — відремонтувати четвертий поверх, де будуть кімнати підтримуваного проживання, кінотеатр і лекторій, де навчатимуть професії соціальних терапевтів.

Говорячи про відновлення України після війни, ми зазвичай фокусуємося на відбудові: уявляємо собі нові квартали і дороги, реконструйовані підприємства, мости. Однак деякі речі нам слід не відбудовувати, а змінювати назавжди. Як-от ставлення до людей із ментальними розладами. Інклюзивні проєкти і бізнеси мають стати тим фундаментом, на якому відновлюватиметься українське суспільство. Нам потрібно навчитися жити разом, приймати одне одного і дивитися на оточуючих так, як дивляться у Good Bread: із розумінням, цікавістю і захватом, коли на першому місці саме людина, а не її хвороба.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Нацгвардии рассказали, какую тактику используют войска РФ во время штурмов на запорожском направлении
ZN UA
2024-11-24T12:39:29Z
Ситуация на фронте на утро 24 ноября
UAToday
2024-11-24T12:33:58Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
ISW рассказал, как роССия "отблагодарила" Северную Корею за отправку солдат на войну
Известия Киев
2024-11-24T12:39:48Z
Состояние Маска выросло до рекордного после победы Трампа, - Bloomberg
UAToday
2024-11-24T12:33:56Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Никита Добрынин признался, что после развода с Квитковой их все еще связывает кое-что: "Она лучшая..."
Знай
2024-11-24T11:51:32Z
Известная модель обвинила скандального Канье Уэста в сексуальном насилии
TSN
2024-11-24T10:24:00Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Народные методы от острой зубной боли: более 30 вариантов
UAToday
2024-11-24T12:33:26Z
Срочно остановитесь с заготовками: чем опчень опасна консервация, касается каждого украинца
Знай
2024-11-24T10:51:57Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Звездный футболист допустил эпичный промах в Турции
ZN UA
2024-11-24T11:49:58Z
Камбосос бросил дерзкий вызов на бой Стивенсону и получил ответ
Корреспондент
2024-11-24T11:12:27Z
"Барселона" за две минуты в меньшинстве упустила победу в матче чемпионата Испании
TSN
2024-11-24T09:51:35Z
"С таким еще не сталкивались": Гвардиола попытался объяснить провальную серию "Манчестер Сити"
ZN UA
2024-11-24T09:22:05Z
Фьюри пообещал своим болельщикам вернуть чемпионские пояса в реванше против Усика
ZN UA
2024-11-24T09:10:53Z
Стивенсон остался без соперника, а бой с Сепедой откладывают на неопределен
Корреспондент
2024-11-24T09:09:15Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Забрали даже ржавый хлам: одна из крупнейших баз бронетехники в РФ почти опустела
UAToday
2024-11-24T12:33:18Z
Россия выпустила по Украине более 70 дронов. Сколько сбила ПВО
UAToday
2024-11-24T12:33:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Подорожает все, что еще не успело: Украину накроет новая волна роста цен
Знай
2024-11-24T12:30:02Z
Получи ответ: что будет, если ФЛП умрет и не успеет заплатить налоги
VGorode
2024-11-24T11:39:25Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
5 стран, где заплатят до $90 тысяч, чтобы молодые люди переехали туда прямо сейчас
Фокус
2024-11-24T11:42:37Z
Не выбрасывайте шелуху чеснока, она пригодится: вы будете довольны результатом
TSN
2024-11-24T11:21:00Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Денежный маникюр на декабрь 2024: 7 вариантов, которые привлекут деньги и успех
Marie Claire
2024-11-24T11:00:11Z
Быстрые шоколадные оладьи: легкий рецепт десерта для поклонников сладкого
Marie Claire
2024-11-24T10:36:08Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В полиции заявили о диверсиях против сотрудников, - УП
Комсомольская правда
2024-11-24T12:13:38Z
"Антисемитский теракт": в ОАЭ нашли тело израильского раввина
ZN UA
2024-11-24T11:07:36Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Пропавших два года назад детей нашли: где они были все это время и как выжили
Фокус
2024-11-24T09:21:30Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Крупнейшая гравитационная аномалия на Земле размером 3 млн кв. км: как она появилась
Фокус
2024-11-24T12:12:35Z
Точно не два: сколько на самом деле глаз у пчелы
Фокус
2024-11-24T08:51:13Z
Saber Interactive договорилась с My.games: Стратегию Tempest Rising издаст лейбл Knights Peak
GameMag
2024-11-24T06:12:59Z
Отключение света: как выбрать павербанк не только для смартфона
ZN UA
2024-11-24T03:34:33Z
Аталанта впоралася з Пармою
Football.ua
2024-11-23T21:54:37Z
Много хороших улучшений, которые сложно заметить: Обзор Horizon Zero Dawn Remastered
GameMag
2024-11-23T21:25:20Z
Инсайдер: Microsoft сформировала в Activision комитет по развитию Call of Duty — все только начинается
GameMag
2024-11-23T21:06:13Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z