MY.UAНовини
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців

Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців

«І де той ваш коронавірус?», – запитують колишні «ковідоскептики» під час війни. Про щеплення від грипу, схоже, забули навіть ті, хто робив його з року в рік. Таке лековажне ставлення до здоров’я у складні часі помітно хвилює медиків. Про це йшлося зокрема у матеріалі «Главкома» Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?.

Чимало людей дійсно живе кожен день, як останній. Хтось не переймається тривожними симптомами, хтось нехтує звичайними правилами безпеки, а хтось взагалі перестав обмежувати себе у задоволенні. Саме про цю категорію пацієнтів мова піде далі…

Люди не хочуть втрачати можливість розслабитися, визнаєь Оксана Сіра, дерматовенеролог вищої категорії, колишня завідувачка Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру.

Проте розмову з «Главкомом» лікарка з 40-річним стажем роботи починає не з критики легковажних пацієнтів, які занедбують своє здоров’я. Вона звертає увагу на системні проблеми в українській медицині, які не сприяють покращенню здоров’я громадян, зокрема і в сфері лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Рішенням від 6 лютого Львівська облрада реорганізувала шкірвендиспансер, фактично він перестав існувати як окремий заклад, його приєднали до Львівської обласної клінічної лікарні. Необхідність такої реорганізації чиновники пояснили тим, що Національна служба здоров'я з 2024 року не укладає угоди із закладами, які пропонують монопакет медичних послуг. Водночас послуги диспансеру досі так і не стали для пацієнтів безоплатними: ані аналізи, ані консультації лікарів. «Ми свідомо перейшли на півставки з метою збереження дерматологічної служби, оскільки штатний розпис Центру дерматологіі складав лише 1/2 попередніх посад», – зазначає Оксана Сіра.

«Суттєве підвищення захворюваності на венеричні хвороби відбувається тоді, коли є проблеми соціального характеру»

Інфекції, що передається статевим шляхом (ІПСШ), традиційно вважаються у суспільстві чимось ганебним – тим, чого треба соромитися. До вас йдуть, як до стоматолога, в останній момент, коли вже терпіти нема сил?

Давайте розберемося, чому ця тема загалом така заборонена, така сороміцька? Тому що кожна людина вважає себе хорошою і не хоче за собою пам'ятати якісь нехороші вчинки, – тому напевно ця тема дискомфортна.

Напевно, що дискомфорт вносило і те, що за радянських часів обов'язковим було повідомити, якщо у людини діагностовано ІПСШ: у санстанцію, наприклад. Крім того, такий пацієнт мусив привести абсолютно всіх своїх статевих партнерів. З одного боку, це правильно, щоб люди не страждали. З іншого – до інтимного життя людини не можна підключати суспільство.

Наприклад, була така історія. Дівчина 18-19 років з мамою приходить до нас. Вона десь здавала аналіз крові, і у неї під час обстеження виявили позитивну реакцію мікропреципітації. Дочка не заперечувала присутність мами.

Реакція мікропреципітації (РМП) – це дослідження, яке виявляє збудника сифілісу (Treponema pallidum). Раніше називалась.

Дівчині дуже дискомфортно, вона дуже несмілива, а мама, навпаки, агресивна, в неї світиться благородний гнів в очах: мовляв, як ви могли подумати про мою дитину таке. Оглянули, перевірили аналізи – діагноз підтвердився. Матір не вгаває: «Як це так може бути? Моя дитина ще дівчина, вона ніколи ніде… Я можу руку дати на відсіч, що в моєї дитини такого не може бути». Я попросила матір зачекати у коридорі, доки ми з дівчинкою поговоримо. Ми собі поспілкувалися, і виявилося, що все може бути. Тож, з одного боку, мама не хоче змиритися, що дитина виросла, а з другого боку, вона захищає своє, і вона не може зрозуміти, як таке могло статися.

Щоправда, є і така категорія пацієнтів, які прибігають, показують, що не так, на другий день після статевого контакту.

До слова, сифіліс може проявлятися зовсім у різних, не тільки «чутливих» місцях. Скажімо, пацієнту у неврологічному відділі ставлять діагноз «розсіяний склероз». І ніби все вказує на цей діагноз, але обстежуються на сифіліс, виявляється, це не розсіяний склероз, це ураження головного мозку вже спірохетою.  Або ж потрапляє людина в кардіологію, їй ставлять розширення аорти, готують до операції. Беруть аналізи, і виявляється, що аневризма аорти зовсім іншого генезу, це гума. Може бути гума в кістці. Були такі випадки.

Гума (лат. gumma; syphilis gummosa) – форма гранульоми, яка зустрічається при пізній (третинній) стадії сифілісу через 3-12, а іноді й 20 років після первинної стадії хвороби.

Чи можна з огляду на анамнез пацієнта, знаючи його хронічні хвороби, якось передбачити, де саме може проявитися ця гума?

Це не можна спрогнозувати. Треба дивитися на стадійність хвороби, на різні обстеження, які дають інформацію. Можна приблизно вирахувати час і момент зараження.

Перша світова. Плакат у Франції повідомляє, про хвороби, які створюють найбільше проблем під час війни

З цього випливає наступне питання. Чому за кордоном сифіліс лікують одним уколом (препарату бензатин бензилпенициллина), а у нас це захворювання потребує тривалого курсу лікування? Можливо, саме довге і складне лікування відлякує пацієнтів, і тоді трапляються ось такі запущені стадії?

Ви, напевно, не раз бачили рекламу про те, що достатньо однієї таблетки, щоб позбутися молочниці. Я сумніваюсь, що це спрацьовує.

Ми раніше мали цей препарат, який можна вколоти один раз, і він справді прекрасно працює, але – для профілактики. Для лікування цього не достатньо.

Отже, скільки за нинішніми протоколами має тривати лікування від сифілісу?

Залежить від випадку, від стадії хвороби, від ураження. Був у мене майже сліпий пацієнт. У нього стався гіпертонічний криз, це поштовхом для повного обстеження, і виявилося, що враження очей сталося внаслідок сифілісу.

Йому треба було багато курсів лікування, щоб він почав бачити контури.

Зараз в Америці реєструють дедалі більше сифілісу

Але чи схожі протоколи лікування венеричних хвороб в Україні і в Європі?

Схожі. Виходить так: лікуємося однаково, але діагностуємо по-різному. В Україні все-таки більше уваги звертають на діагностику.

Можу сказати, що зараз в Америці реєструють дедалі більше сифілісу. І, що їх дуже дивує, вродженого сифілісу. Таке обстеження в них є достатньо рідкісним, обстежують тільки тоді, коли мають вагомі причини допустити цей варіант. На мою думку, багато випадків Альцгеймера в Європі та США засновані саме на ураженні сифілісом. Особисто я лікувала шість чи сім пацієнтів, яких привозили з Європи у стані «рослини», а потім на фоні лікування від сифілісу вони ставали адекватними людьми.

В Україні є скринінговий аналіз обстеження на предмет сифілісу, який робиться при медоглядах, коли людина приходить в поліклініку. Цей аналіз дає інформацію про те, чи є зміст обстежувати далі чи ні.

Тобто сифіліс частіше виявляється, коли людина свідомо прийшла до венеролога з певними скаргами чи завдяки саме такому загальному скринінгу?

Ні, все ж таки скринінг має значення. Скринінг вагітних – особливо, адже ми боїмося вродженого сифілісу. Чим швидше жінка стає на облік, тим швидше ми знаємо, в чому справа. Можемо попередити таку історію. Жінка отримує лікування, спостерігається у нас – і тоді все благополучно.

Які статеві інфекції найбільш розповсюджені в Україні нині?

Є 29 хвороб, які передаються статевим шляхом – ВІЛ, цифіліс, гонорея, тріхомоніаз, дріжджова інфекція, хламідіоз, гартнериліоз, контагіозний молюск, короста, гепатити, Епштейн-Бар тощо.

Серед найбільш розповсюджених хвороб – сифіліс, гонорея, трихомоніаз, уреоплазма, генітальний герпес. Загалом суттєве підвищення захворюваності на венеричні хвороби відбувається тоді, коли є проблеми соціального характеру. Ми зараз перебуваємо у війні. Будь-яка статистика, яку ви знайдете, – то лише вершина айсберга. По-перше, не всі люди обстежуються. По-друге, далеко не всі випадки фіксуються, оскільки пацієнти обстежуються приватно.

Якщо говорити про 1990-ті, тоді приблизно по три тисячі випадків сифілісу за рік у Львівській області. Це дуже-дуже багато, і знову-таки, це не повна інформація. Тоді в нас було багато випадків вродженого сифілісу. З 2000-го року до 2014-го, більш-менш затишшя, тоді загалом випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом, зустрічалося менше.

«Зараз люди стараються не обмежувати себе в сексуальному задоволенні в будь-якому віці…»

Сімейні психологи констатують, що від початку повномасштабного вторгнення значно збільшилась кількість людей, які почали пробувати себе в одностатевих стосунках. Іншими словами: всі кохаються, як востаннє в житті. Чи помічаєте ви збільшення саме от кількості пацієнтів?

Це досить чутлива тема. Але справді, гей-пар є дуже багато.

Тобто ви спостерігаєте збільшені кількості?

Так.

Також психологи кажуть, що люди віком 60+ також не відмовляють собі у сексі, особливо в останні роки Чи спостерігаєте ви, що немає вікових меж для кохання?

Немає. Це правда. З одного боку, люди цього віку більш помірковані і акуратні. З іншого, і там є випадки захворювань.

Приходила до мене жінка трохи за 70 зі скаргами на висип, схожий на кропив’янку. Я цікавлюся, чи не було у неї статевих контактів. Відповідає: «Та що ви? Я вже забула, що це таке». Я її оглядаю: класичні симптоми сифілісу. Аналізи все підтвердили. Приходить за кілька днів, цікавиться результатами аналізів. Ніяковіє і каже: «Добре, я вам розкажу. «Оце я пішла на базар, скупилася, сіла на лавочці і сидю. Підходить до мене молодик, «командіровочний», і пропонує донести сумки додому. Я погодилась, бо сумки справді дуже важкі були. Я йому за йому чайок, бутербродик зробила… Ну і от оце і сталося. Він переночував і пішов додому. Я вже й забула про все це».

Так, зараз люди стараються не обмежувати себе в сексуальному задоволенні в будь-якому віці, якщо це є можливо. Якщо дозволяє функція статевих органів, якщо є можливість, люди не відмовляються. Це їхні життя і їхні можливості. А чом би й ні?

Ще такий мовлєннєво-психологічний момент. Коли пацієнти розказують про те, що турбує, якими словами вони називають зовнішні статеві органи? Чи можуть українці називати частини тіла своїми іменами?

Зараз – так, і абсолютно спокійно. Можливо, за рахунок того, що суспільство стало більш інформоване про проблеми. Я спостерігаю більша розкутість і відкритість пацієнтів. І потім, у лікаря є 15 хвилин на кожного пацієнта. Тобто я не можу з ним, як психолог, говорити довго, мовляв, а от вас, як ви там станете на праву ногу, більше болить чи менше болить. Безумовно, є якийсь перший момент, коли незручно сказати, але потім людина долає цей бар'єр сама і сама розказує.

Я всім кажу при обстеженні, що ніхто про пацієнтів не буде говорити ні по радіо, ні по телебаченню. На сьогодні, слава Богу, тотальної закомплексованості немає. Якщо у людини виявлено якусь венеричну хворобу, то я кажу, що вона сама повинна повідомити про це своїх статевих партнерів.

Чи можливо якось перевірити, чи пацієнт таки повідомив, чи це лишається на його совісті?

Раніше в нас був патронажний відділ. Пацієнти лишали номер телефона, адресу партнерів і патронажний відділ ходив і перевіряв. Сьогодні цього немає. Є пацієнти, які мали випадкові контакти, а отже, повідомити партнера не можуть. Якщо йдеться про пари, то вони, безумовно, повідомляють, і їхні партнери йдуть обстежуватися.

Але я особисто не можу зателефонувати до когось і сказати, що, мовляв, у вашого колеги от така історія. Слухайте, коли я йду по вулиці чи йду в транспорті і бачу у когось таку класичне характерне для сифілісу облисіння, я ж не можу підійти і порадити перевіритися? Тому я можу пояснити пацієнту необхідність інформування партнера, і хтось погоджується і приводить на обстеження. Хтось – ні.

Спірохета Treponema pallidum
фото: EUROIMMUNBlog

«Одна жіночка сказала мені, що існує технологія лікування… екстрактом дощових черв’яків»

Ви згадували про передачу сифілісу від матері до дитини. Чи це працює з іншими хворобами – крім ВІЛу?

Так. Те саме можна сказали про герпес. Якщо є висипання на статевих губах, то при проходженні через родові шляхи дитина заражається. Герпес на геніталіях – прямий показ для кесаревого росту. Так само можна заразитися гонореєю, папіломавірусом.

Наскільки розповсюджений побутовий шлях зараження, чи це просто теорія? Скажімо, наприклад: «Пішов ми з друзями на озеро і переплутали рушники…». Чи справді можна таким чином щось підхопити?

З одного боку, може таке бути. Але це має бути, скажімо, маленька лазня, треба, щоб у ній всі були голими, бо для зараження таким шляхом має бути достатньо велика концентрація інфекції в воді. Тобто та вода не має бути ні знезаражена, ні замінена.

З іншого – це щось близьке до міфології.

«Кожен день на земній кулі реєструється мільйон випадків хвороб, які передаються статевим шляхом»

Щодо передачі венеричних захворювань у суспільстві досі існує чимало міфів. Один з них, який можна зустріти багатьох форумах про те, що заразитися венеричними хворобами під час орального сексу… неможливо (хіба окрім ВІЛ). То все ж, чи можна заразитися оральним шляхом?

Звичайно, всіма венеричними хворобами.

Навіть генітальним герпесом?

Так. Раніше розрізняли так званий звичайний герпес (називається він лабіальний герпес першого типу, це той, який вискакує біля рота після, скажімо, перенесення якогось інфекційного захворювання) і генітальний. Нині ж при діагностиці герпесу вже не вказують різниці між першим і другим типом – різниця лише у локалізації.

Гонорея, контагіозний молюск, папілома вірус – все це можна підхопити через оральний секс.

Чи всі ці хвороби можна вилікувати назавжди, чи є якісь, які можна тільки контролювати?

Частину можна тільки контролювати. Скажімо, герпес відноситься до таких хвороб. Вірус живе у нервових гангліях (скупчення нервових клітин – «Главком»). Проявляється герпес тоді, коли є імуносупресія, простіше кажучи, послаблення імунітету. Так само і папіломавірусна інфекція, вірус Епштейн-Бара.

Треба пам’ятати, що на всі хвороби, які передаються статевим шляхом, не виробляється пожиттєвий імунітет. Тобто можна заразитися одним тим самим кілька разів на рік і вилікуватись. І вони всі дуже б’ють по імунітету. Скажімо, сифіліс дає імунну пам'ять на все життя, і позбутися її неможливо. Аналізи завжди даватимуть інформацію не лише про наявний, а й про перенесений раніше сифіліс.

Чи є антибіотикорезистентні венеричні інфекції, і що з ними робити?

Принаймні я таких особливих випадків з такої резистентності я не спостерігала. Можливо, воно мені не траплялись. А от неякісні медикаменти траплялись. Тобто якщо антибіотик не спрацював, це нестовідсоткова гарантія, що проблема в конкретному антибіотику, а в тім, що пацієнтові попалась підробка.

Чи співвідношення ваших пацієнтів, чоловіків і жінок, помінялося за 2,5 роки?

Помінялося, чоловіків стало більше. Найменше пацієнтів – до 18 років, найбільше – у віковій категорії 20-45 років, і потім вже йде на спад. Тобто найбільш статево активні найбільше і заражаються.

Не всі приватні заклади хочуть займатися венеричною проблемою.

Чи траплялися вам пацієнти, які намагалися вилікуватися навіть не народними, а псевдонародними методами? З якими найбільш екзотичними «протоколами лікування» чи «профілактики» ви стикалися?

Я не хотіла б розповідати про якісь варіанти, аби читачі не захотіли випробувати їх на собі. Одна жіночка сказала мені, що існує технологія лікування… екстрактом дощових черв’яків.

Вона чавила черв’яків?

Я не знаю, що вона з ними робила, але вона десь вичитала, що таким чином можна вилікувати сифіліс.

Важливо знати, що кожен день на земній кулі реєструється мільйон випадків хвороб, які передаються статевим шляхом. На жаль, ми ще не доросли до того, щоб бути відповідальними до себе і до своїх статевих партнерів. Так, до нас приходять пацієнти, які почали підозрювати у себе ІПШС, але я думаю, далеко не всі заражені до нас доходять. І знову ж таки: йдуть до будь-яких інших лікарів, в приватні організації, хтось в аптеках консультується. Тим часом неправильно, неадекватно пролікована хвороба потім дає багато проблем, з яких важче вийти. Про ваш діагноз ми не розповімо ні по радіо, ні по телебаченню. І ми з повагою ставимося до самооцінки людей.

Я часто бачу, що до нас приходять люди тільки тоді, коли закінчуються гроші. Спочатку йдуть у кілька приватних закладів, а потім приходять до нас і розповідають, мовляв, я лікувався у різних клініках, і толку жодного. Розумієте, далеко не всі приватні заклади хочуть займатися венеричною проблемою.

А у вас безоплатне лікування?

Ні.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Скибюк рассказал о ситуации на фронте, подготовке военослужащих и возможном окончании войны
TSN
2024-11-24T17:18:58Z
Война на территории РФ: стало известно, какую операцию планирует командование ВСУ
Comments UA
2024-11-24T17:06:58Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Путин в отличие от СССР блефует: что нужно сделать, чтобы поставить РФ на колени
Comments UA
2024-11-24T17:21:38Z
СМИ: Украина может ударить западными ракетами по Ростовской области
Корреспондент
2024-11-24T17:18:06Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Александр Невский объявил о разработке фильма "Крутой Невский" про инопланетян и зомби
GameMag
2024-11-24T16:49:27Z
До алтаря не дошли: 5 знаменитых пар, которые после помолвки отменили свадьбу
Фокус
2024-11-24T16:00:21Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Какие социальные выплаты ожидать украинцам в 2025 году
Знай
2024-11-24T17:06:38Z
Врачи назвали вещи, которые люди после 50 лет должны делать ежедневно
UAToday
2024-11-24T14:06:50Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес: Я настроен относительно проекта Суперлиги оптимистичнее чем когда-ли
Корреспондент
2024-11-24T15:12:31Z
Фьюри показал свою форму за месяц до реванша с Усиком и дерзко обратился к украинцу
TSN
2024-11-24T14:51:24Z
Кривбас здобув мінімальну перемогу над Оболонню
Football.ua
2024-11-24T13:02:26Z
Звездный футболист допустил эпичный промах в Турции
ZN UA
2024-11-24T11:49:58Z
Камбосос бросил дерзкий вызов на бой Стивенсону и получил ответ
Корреспондент
2024-11-24T11:12:27Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Рождество не за горами: когда лучше украшать дом и почему это важно
Знай
2024-11-24T16:51:53Z
Пенсионеры получат надбавку: кто из стариков может рассчитывать на выплаты
Знай
2024-11-24T16:36:08Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
"Газсети" призвали изменить подход к оплате счетов: как рассчитываться за доставку газа
Знай
2024-11-24T17:21:34Z
Государство должно привлекать инвесторов к восстановлению энергетики – ЕБА
Апостроф
2024-11-24T16:36:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гром среди ясного неба: почему мы влюбляемся в других, когда кажется, что в текущих отношениях все хорошо
Marie Claire
2024-11-24T16:09:22Z
Один из близнецов стал веганом, а другой ел мясо: как это повлияло их здоровье
Фокус
2024-11-24T15:30:39Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Кто найдет отличие за 40 секунд: головоломка с бабочками для конкурентов Шерлока Холмса
Фокус
2024-11-24T14:57:45Z
Пугающая красота: топ-5 самых знаменитых заброшенных мест
Фокус
2024-11-24T14:30:19Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Взрывы гремели в двух областях: РФ била ракетами и дронами, есть раненые
GlavRed
2024-11-24T16:33:43Z
В Киевской области обломки дронов повредили предприятие
Корреспондент
2024-11-24T16:33:15Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Сумской области во время пожара погиб мужчина
Корреспондент
2024-11-24T15:51:04Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
СМИ: GeForce RTX 5090 будет очень дорогой — NVIDIA попросит за новую флагманскую видеокарту не менее 1900 долларов
GameMag
2024-11-24T17:18:40Z
EA закроет серверы MMA-симулятора EA Sports UFC 3
GameMag
2024-11-24T17:06:42Z
Создатели хоррора The Callisto Protocol приступили к работе над новым проектом на Unreal Engine 5 — будет кооператив
GameMag
2024-11-24T17:06:36Z
Первый патч для S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl пообещали выпустить на следующей неделе
GameMag
2024-11-24T17:02:36Z
Как найти потерявшийся смартфон Android: 3 способа, которые помогут пользователям
Фокус
2024-11-24T17:00:35Z
Аудитория Sea of Stars превысила 6 миллионов человек
GameMag
2024-11-24T16:40:53Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z