MY.UAНовини
"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі
"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі

"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у розмові з 24 Каналом наголосив, що ці 2 події пов'язані й це свідчить, що найближчим часом ударів по тилах Росії може побільшати. Також він розповів про тотальну зачистку у місті, ситуацію з житлом у Маріуполі та як окупанти "полюють" на українських дітей.

Чим війська КНДР займаються у Маріуполі

У CNN написали начебто у тимчасово окупованому Маріуполі помітили військових з КНДР, їх буцімто переодягли у російську військову форму. Також пишуть, що північнокорейці залишаються відокремленими від окупантів, яким вони надають підтримку, начебто це не безпосередньо військові, а інструктори, технічні працівники. Вони живуть окремо від росіян, зі своїми приміщеннями, харчуванням, мовою. Як можете прокоментувати це? До цього ви розповідали, що це може бути ІПСО.

Ця інформація з'явилася у CNN через місяць після того, як ми з вами говорили, що розбудований полігон, що систематично, якщо не постійно, 10 – 15 північнокорейських інструкторів перебувають на території Маріуполя, і перебувають між Маріуполем і селищем Сартана на північному сході самого міста. Також розповідали, що є полігони, які окремо перекривають навіть рух, якщо північнокорейці туди заїжджають для тренувань: там вони навчають росіян.

Отже, логічно, що найімовірніше вони базуються десь окремо. Проте з огляду на те, що наші люди бачать їх по магазинах, а минулого тижня ми говорили, що їх бачили не лише в Маріуполі, а ще й в Мелітополі, бо вони катаються по всьому Приазов'ї з цими самими завданнями щодо підготовки, тренування, інструктажів російської армії.

Це виглядає трохи дивно, коли кажуть з такими подробицями, де вони базуються. Я думаю, що це здебільшого здогадки, ніж точна інформація. Проте вона плюс-мінус відповідає дійсності.

Чи є вони на території Маріуполя? Давно, вже щонайменше там перебувають і займаються роботою. Але це не ті військові, якісь батальйони, що маршують на лінію фронту. Це дійсно технічний персонал. Фактично, це просто інструктори, які забезпечують навчання і правильне поводження з північнокорейською зброєю, снарядами, з боку російських підрозділів, які тренуються.

Військові КНДР пересуваються завжди з охороною та перекладачами. Полігон, де проходять ці тренування, взагалі охороняється, не так, як інші полігони принаймні від Маріуполя до Бердянська. Тобто, з одного боку це все присутнє.

З іншого боку, якби не резонанс і розуміння, що треба шукати людей з північної країни, які можуть бути на території Маріуполя та Маріупольського району, то ззовні вони, як кажуть наші люди, нічим не відрізняються від, наприклад, бурятів і всіх інших азійців, яких до того масово звозили до міста, які служили в Росії та яких чомусь, мені здається, просто утилізували вже, бо в такій кількості їх точно вже немає.

"Настав час бавовни для Донеччини і Запоріжжя"

Ви повідомляли в телеграмі, що у Маріуполі зранку в п'ятницю, 22 листопада, у районі площі Свободи зникло електропостачання. Начебто це пов'язано із роботою протиповітряної оборони. Що трапилося?

Росіяни намагались бити, з огляду на все, наш розвідувальний БпЛА. Тобто, ціла низка подій, яка розпочалася з роботи ППО десь в середині дня, коли разом з цим зникло світло. Спочатку спрацювала системою ППО, причому не від міста, а десь далеко, бо вибухів в місті не чули. Утім, сліди від роботи ППО в місті спостерігали саме над площею Свободи.

Потім росіяни підняли літаки, які так само курсували над містом, намагаючись щось збити. Це не так, як зазвичай вони заходили літаками на точки пуску, звідки пускали КАБи, ракети по лінії боєзіткнення. Фактично, вони намагалися щось збити. Це відбувалось в проміжок часу десь з 11:30 до 12:30, а ввечері приємний сюрприз прилетів у вигляді ракети безпосередньо в Бердянський порт.

Зрозуміло, що ці дві події точно пов'язані між собою. Не дарма ми це все завжди називаємо "передбавовною". У Бердянському порту теж вночі було дуже весело. Десь о півночі туди завітала ракета, був вибух і пожежа. Пожежу окупанти гасили десь пів години, причому залучали катери.

Знаємо приблизно, куди було ураження – це склад. Там були залишки військової техніки й трохи окупантів. Мені здається, не все вдалося, що хотіли. З огляду на те, що в Бердянському порту в той самий час був щонайменше один танкер. Можливо, ми хотіли вразити танкер, або було ще щось, не долетіло до порту. Проте, навіть те, що вразили, і те, як воно пройшло, теж досить непогано.

На жаль, останні дні була досить погана погода. Я впевнений, що нас очікують наступні удари безпосередньо по тилових частинах Росії, зокрема у Маріупольсько-Бердянській агломерації. Отже, все це почалося з п'ятниці не просто так, тому сподіваємось та спостерігаємо. Бо, мені здається, час "бавовни" для окупованої частини Донецької та Запорізької області настав дуже влучно.

Що відбувається в порту Маріуполя

Що відбувається у Маріупольському порту? Ще заходять якісь вантажні судна, чи ні?

У порту поки що тихо. За цей тиждень ми бачили, як там кілька разів сідали К-52 (вертоліт – 24 Канал) дорогою в Таганрог. Буває таке, що вони роблять зупинку на певний час. Не знаю, з чим це пов'язано, але це точно вказує на те, що суден там немає і їх не очікують.

Одночасно з цим почали ремонт приміщень і складів безпосередньо на одному з причалів. Тих самих складів, які вже були нами уражені через те, що росіяни зберігали там техніку. Тобто, ми так розуміємо, що вони готуються все ж таки повноцінно залучити Маріупольський порт у військову логістику. Питання – коли це буде, з огляду на сезон штормів і те, що скоро буде мінус й тоді взагалі стане навігація.

Загалом на зиму навігація значно зменшується з Маріупольського порту, тому що є певні проблеми з замиленням і чисткою каналу. Фактично, уся ця історія технічно трохи ускладнена. І це добре насправді, але росіяни готуються і з огляду на те, де розташовуються склади, що можуть там зберігати – думаю приблизно навесні ми побачимо геть іншу історію використання Маріупольського порту, якщо, звісно, продовжиться окупація. Тож будемо сподіватись, що в нас буде достатньо далекобійної зброї.

Судна, які заходять в Маріупольський порт, мають бути визнані законною військовою ціллю. Ми з командою впевнені, що якби у Бердянську чи Маріуполі хоч одне отаке умовно цивільне судно було затоплене біля причалу завдяки удару, то бажання використовувати порт або порти надовго відпало б. Принаймні від цивільних суден, бо навіть для військових потреб – те, що ми бачили в Бердянську й Маріуполі, – використовується виключно цивільний екіпаж.

Можливо, на борту присутній хтось з військових, але це не точно. Капітан і загалом весь екіпаж – цивільні, при тому, що вони виконують військове завдання. Тобто варто якось попередити російську сторону та закрити порти в такий спосіб. Тоді навіть коли добудують склади та приженуть потяги охочих зайти на балкерах в Маріупольський порт значно поменшає.

Або ж росіяни будуть змушені підіймати їм зарплату, що точно не додасть плюсів для проходження в порт і використання цивільних суден. Це однозначно. А військовими моряками цивільних моряків не заміниш. Тобто, умовно кажучи, з крейсера або ракетного катера не посадиш команду на морський балкер. Вони просто не зрозуміють, що треба робити, бо є певні нюанси. Тож "м'яч" на стороні наших Збройних Сил, коли зайде наступне судно.

У Маріуполі провели тотальну зачистку

На території тимчасово окупованого Маріуполя протягом тижня влаштували масові чистки. Мобільні пости по всіх районах міста, документи перевіряли у водіїв, пасажирів і звичайних пересічних пішоходів. У цих чистках брали участь російські гвардійці, міліція, військова комендатура і представники ФСБ.

Так, вся мр*зота, все це біосміття займалися чисткою. На щастя, це був один день, і всього один район. Була тотальна зачистка від хати до хати з обшуками, з перевіркою документів і ґаджетів і таке інше. Фактично, один район міста – так звана Слобідка у Приморському районі, історичне місце.

Чому там? Це приватний сектор забудови й він впритул розташований до теплотяжного депо та залізничного вокзалу. Там живе достатньо велика кількість залізничників. Тож там росіяни все ж таки вирішили пошукати хто їм пошкодив залізничне полотно, через що було зіткнення потягів. У них вже є розуміння, що це була диверсія.

У них є гіпотеза, що це хтось, хто працює або в теплотяжному депо, або на залізниці та мешкає десь поруч, тобто безпосередньо в Слобідці. Тому це була така дивна чистка. Люди ж, які були дотичні до організації та проведення цієї диверсії перебувають у безпеці, тобто вони щонайменше точно не в Маріуполі.


Окупанти провели чистки в Маріуполі / Getty Images

Проте росіяни провели чистку, затримали кількох чоловіків, протримали їх пару діб до встановлення чогось там і потім випустили. Не можна сказати, що закінчилося тим, що вони зникли. Ні, відпустили додому, проте будуть за ними окремо стежити. Це не означає, що все закінчилось.

Це були просто чоловіки, що росіяни вирішили нібито ті занадто пізно отримали російські документи, тому що вони отримали паспорти цього року, а не попереднього. Росіяни вважають, що це означає, що це якісь проукраїнські громадяни.

А от щодо мобільних груп, то ще це було у вівторок, середу й четвер, а потім зійшло нанівець і окупанти заспокоїлись. Тобто це дійсно було по всіх районах місця. Якщо у вівторок вони чіпляли усіх, зокрема і перехожих, потім це звелось до стандартних перевірок автотранспорту, а потім просто зникло наче нічого не було. Тобто ніяких позитивних результатів вони не отримали. Думаю, що просто відзвітували, що провели таку "акцію", зачистку і все.

Що перевозить залізниця в Маріуполі

Чи продовжують росіяни активно користуватися залізницею на території окупованого міста?

Так, продовжують. Бачимо потяги, які рухаються містом. Вони не їздять, не маневрують – порт не працює, і там просто немає куди їздити. Кінцева їхня зупинка це Маріуполь-Сортувальний на території комбінату імені Ілліча. Туди потяги приїжджають і звідти виїжджають.

Також знаємо, що щонайменше раз на два дні рухається потяг в бік Волновахи, після Маловодного на розвилці. Ми не знаємо, що він везе у Волноваху, розуміємо, що не зерно і не цукерки. Єдине, що туди є сенс возити росіянам сьогодні – це щось військове.

Отже, сьогодні вони використовують залізницю не просто як вантажну, а ще і як військову, тому що не бачимо, щоб вони щось вивозили; не бачимо, щоб вони щось вантажили – ні металолом, ні металопрокат, ні залишки ще чогось, ні каолін, який вони добувають. Потяги тихо приходять та йдуть, їх розвантажують на станції Маріуполь-Сортувальний і далі, імовірно, розтягують по території комбінату Ілліча. Ми впевнені, це означає, що вони везуть щось військове. Можливо, техніку, боєкомплекти.

Насправді встановити, що там перевозиться, неможливо доступними засобами, тому що це окрема територія. Збоку не подивишся – треба дивитися зсередини. Зсередини теж не подивишся, тому що там росіяни, і вони не допускають туди, проводячи жорсткі перевірки й досить серйозну фільтрацію. Можливо, рано чи пізно ми дізнаємося, але це точно буде не сьогодні – завтра. Зазвичай на це йдуть тижні, а іноді місяці, але воно вилізе точно.

Яка ситуація з нерухомістю українців

У Маріуполі одна із власниць квартири поскаржилась на те, що її квадратні метри й взагалі цілий під'їзд визнали безхазяйними. Чи є масовими такі випадки, коли квартира начебто є на балансі, і водночас її начебто немає?

Так, ці історії масові. Одна з жінок з перших днів переоформила свою квартиру за російськими вимогами. Вона поїхала в Ростов-на-Дону, включила її в російський "реєстр нерухомості" і підтвердила своє право власності, тому ця квартира в Маріуполі ні за ніяких умов не може бути визнана безхазяйною.

Але насправді безхазяйними визначають житло прямо під'їздами та навіть будинками, а потім люди, якщо дізналися, що їхня квартира визнана безхазяйною або буде визнана, мають доводити, що це не так. Їм потрібно йти до місцевої окупаційної адміністрації, ставати в чергу о 5 ранку і ходити туди декілька днів щось доводити.

Також їм доводиться їздити в Ростов, тому що за російським законодавством є в них така програма "Держпослуги" – типу нашої Дії. Ця програма розповсюджується на всій території, яку контролює Росія. У Ростові за 10 хвилин можна поставити свою квартиру на облік, включити її в реєстр за російським законодавством.

У Маріуполі теоретично це мало б також працювати, але не працює через місцевих гауляйтерів. Там велике хабарництво, і наші люди, які працюють на окупаційну адміністрацію, мають доводити, що вони надлюди над іншими. Звідси й черги з п'ятої ранку.

У Маріуполі ці умовно електронні держпослуги – папірець, в який записують адресу, прізвище власника, і колись, можливо, чиновники внесуть цю інформацію у застосунок "Держпослуги", для того, щоб вона з'явилась потім в російському реєстрі.

При цьому самі вони, маючи доступ до російського реєстру, не користуються ним, тому й квартири визнаються безхазяйними. Це означає, що люди, які перебувають хоч в евакуації в Україні, хоч за кордоном – в європейських країнах, хоч навіть виїхали на територію Росії, – всі в однакових умовах.

Ти можеш спокійно жити в якійсь Москві, а твою квартиру в Маріуполі визнають безхазяйною, "націоналізують" і заселять туди фсбшників за пілотним проєктом безпекового блоку розміщення. Дуже цікаві історії трапляються в Маріуполі – абсолютне свавілля з бюрократичного погляду.


Стан будинків у Маріуполі / Скриншот з відео Петра Андрющенка

Наші люди кажуть, якщо в тебе в паспорті не лежить тисяча рублів, а ти хочеш отримати хоч якусь там "писульку", то можеш в принципі не заходити – без хабаря там взагалі нічого не рухається. І навіть із хабарем рухається досить повільно і тобі все одно постійно демонструють, що ти ще комусь щось винен.

З'явилася інформація від Центру національного спротиву, що начебто окупаційна влада намагається приховати крадіжку грошей, виділених на відбудову міста, яке зруйновано через російські обстріли. Це одна із причин того, що окупанти почали роздавати квартири мігрантам із Середньої Азії. Так вони начебто хочуть стримати їх від протестів через зарплати, якій не виплатили. Чи можна довіряти цій інформації?

Наразі у нас такої інформації немає. Мігранти на території Маріуполя живуть завжди за гроші. Там є два табори, де мешкають недоторканні мігранти. Один розташований біля ТРЦ "ПортCity", інший – на лівобережжі, біля іншого колишнього торгівельного центра.

Там вони живуть централізовано, без сімей – виключно чоловіки. Працюють на офіційних підприємствах типу "Роскапстрой" Марата Хуснулліна. Їх не чіпає ані поліція, ані міграційна служба, ані ФСБ. Вони – недоторканні, але їх невелика кількість.

Усіх інших мігрантів стало набагато менше. Ми перебуваємо в зоні шаленого відтоку мігрантів з Маріуполя. Однак вони всі живуть за гроші, орендують квартири. Загалом вони живуть двома способами в Маріуполі:

  • заїжджають, орендують квартиру і в ній мешкає цілий табор – людей 10 – 20, вони там живуть і працюють;
  • заїжджають до будинків, які вони ремонтують і живуть в них в таких диких умовах. Якби мігрантам в Маріуполі давали квартири, тоді вибухнуло б все місто. Причому вибухнули б і українці, які залишились, незалежно від їхніх поглядів, і росіяни, які понаїхали та за шалені гроші скуповують ці квартири.

Можливо, йдеться не про Маріуполь. Зокрема, у Волновасі було трохи ще будівництва, але мені здається, що тут є питання. Нещодавно була чергова чистка. Окупанти відзвітували, що від 30 до 40 мігрантів затримано і депортовано. Напевно, знову їх повикидали на фронт. Наші люди також кажуть, що в Маріуполі стало набагато менше мігрантів – якщо раніше на будівництві на 10 робітників було 9 мігрантів, то зараз на 10 робітників – 1 – 2 мігранти. Це навіть візуально можна побачити.

Ви запостили в своєму акаунті в телеграм-каналі відео із проспекту Свободи на лівобережжі Маріуполя. Як можна побачити з відео, на третій рік окупації ніхто там не збирається проводити відновлювані роботи. Тут Маріуполь виглядає як місто-привід. У цьому районі була і ваша квартира?

Так, моя квартира єдина вціліла в майже зруйнованому будинку. Окупанти почали ремонтувати наш мікрорайон, потім зупинилися і в такому стані він перебуває вже понад рік. З моїм будинком взагалі дуже цікава історія. Зрозуміло, що все було розграбовано, причому, я не приховую, що і росіянами, і нашими маріупольцями.

Мерз*та відверто постаралась, знаю все, що повикрадали. Єдине, що вони не могли витягнути з моєї та інших квартир, які вціліли, то це великогабаритну техніку. Оскільки цей будинок виключно електризований, і там не було газових плит, печей – тільки електро. Росіяни підігнали туди люльку, познімали вікна і витягали вже ззовні ту техніку. Потім навіть російський "Антифейк" присвятив цьому цілий випуск, мовляв, це не так і вони нібито для якихось ремонтів звільняли квартири й тому забирали все звідти.

Загалом розграбували все, що було і кинули будинок. Поруч там також стоять будинки, школа. Цей мікрорайон колись мав назву Ленінградський, а після декомунізації з'явився проспект Свободи. Причому перейменували цей проспект дуже легко – без жодного спротиву навіть від проросійського населення.

Це не єдина така 12-поверхівка. По вулиці, ближче до моря, є ще кілька 12-поверхівок, і вони всі в більш-менш розбитому стані. Росіяни дуже рідко туди заїжджають, щоб познімати та продемонструвати, що там відбувається, бо це руйнує всю цю міфологію про кількість людей, які перебувають в місті, і які постійно повертаються, попри те, що є проблеми з цим. Але не в тих масштабах, як хотілось би прозвітувати росіянам.

Є проблеми з опаленням, освітленням. У деяких напівзруйнованих будинках люди продовжують жити. Хтось поміняв вікна, десь провели електропостачання, але централізованого опалення немає. І такий район не єдиний такий. Насправді це просто шматочок Лівобережного району, який сильно постраждав.

У Приморському та Центральному районах теж було б таке саме, але там все демонтували, тому росіяни досягли свого. Лівобережний район перебуває в такому стані, тому він розташований не по центральній дорозі, якою їздять росіяни. Вона проходить неподалік, тому ніхто цього не бачить і можна з цим нічого не робити.

Усі ремонтні роботи сьогодні заморожені. У росіян немає грошей, і тому цими будинками ніхто не займається. Я впевнений, що наступний рік, з огляду на російську економіку, вони зустрінуть в такому ж стані. І через рік моя квартира буде така сама, як і зараз.

Окупанти "полюють" на українських дітей

Як складається доля українських підлітків, які опинилися під російською окупацію? Стало відомо, що 16 листопада перші випускники філіалу Нахімовського училища в Донецьку були відправлені до військових частин на території Росії, начебто у місто Батайськ Ростовської області. Також відправляли українських дітей з окупованих частин Запорізької області. Підлітки продовжують навчання?

З дітьми та підлітками – сумна історія. Так, це строковики. Ті, що випустились з Нахімовського училища в Донецьку, одразу відправились на фронт, звідти вони щорічно відправляються. Перший випуск у 2022 році був дуже показовий. Тоді випустились діти, що були народжені за часів контролю України у Донецьку. І вони добровільно, без примусу написали рапорти, що хочуть достроково випуститись і йти на фронт. Тому в нас не має бути "рожевих окулярів" щодо того, що відбувається на окупованих територіях.

Вони мали випускатися наприкінці червня, а випустились наприкінці травня, після окупації Маріуполя. Я не впевнений, чи взагалі серед них залишились живі після того, що відбувається на фронті. Окупанти щороку випускають дітей, які потім йдуть на фронт.

Окрім того, строковики з окупованої Запорізької, Донецької, Луганської областей відправились по військових частинах, які розташовані в окупованому Криму, а також Ростовській області, Краснодарському краї. Росіяни лукавлять, тому що це угруповання "Південь", а до нього входить окупована частина Донецької, Запорізької, Херсонської області, тому строковики служитимуть і там.

Це перша партія строковиків, однак після почалося "полювання" по Маріупольському району, а зараз воно розповсюджується і на Бердянський район. Йдеться про сільську місцевість. Військкомат, який має завдання укласти певну кількість контрактів, заїжджає в село і забирає хлопців 18 – 22 роки – тих, хто умовно мав б йти на строкову службу. Їх привозять у військкомати на кілька днів і погрозами примушують підписати контракт.

Відомо, що погрожують тим, що відправлять в Чечню, а там чеченці з ними зроблять все, що завгодно, тому що вони українці. Також, мовляв, відправлять до бурятів чи на Далекий Схід, і там їх теж чекає не краща доля. Якщо ж це не працює, починаються погрози щодо сімей, ФСБ, військової комендатури і таке інше. Під таким тиском щонайменше 10 українських дітей з Маріупольського району за тиждень – півтора були змушені підписати контракт і відправитись на фронт. І цей процес масштабується.

За інформацією партнерів по Бердянському району, починається така сама історія. Впевнений, що це буде крокувати далі і далі, бо в інший спосіб, особливо сільські райони, не зможуть забезпечити виконання завдань щодо укладення контрактів, а по суті – мобілізації, якої "немає" на території Росії.

Якщо говорити про дітей-школярів, то ситуація також дуже складна і важка – до люті. Наприклад, в Маріуполі по багатьох школах пройшлись рекрутери із закликами вступати в училище росгвардії. Там влаштовувались цілі івенти з броньовиками, військовими іграми, автоматами, заняттями з тактичної медицини. Це демонстрували дітям, які навчаються в 10 – 11 класах. Їм пропонували купу пропозицій щодо вступу.

І діти замислились, адже росгвардія пропонує високу стипендію, фактично вони отримують заробітну плату з першого дня навчання. Демонструють прекрасні умови, і плюс в місті всі бачать, як поводиться росгвардія, як до неї ставляться росіяни – військові і невійськові. Тому насправді це працює, і працює, на жаль, проти нас.

Наскільки нам відомо, в грудні так само всі інші військові підрозділи будуть агітувати, зокрема в Маріуполі і в Маріупольському районі, навчатися у військових училищах, тому російська пропаганда, військова мілітаризація не відпускає дітей ані на хвилину.

Про повернення українських дітей з окупації

Нещодавно керівник Офісу Президента Андрій Єрмак повідомив, що вдалося повернути двох українських дітей з тимчасово окупованого Маріуполя. Це 6-річний хлопчик і його 2-річна сестра, яких повернули з-під окупації разом з батьками. Чи відомі деталі щодо можливості повернення дітей в Україну, тому що, наскільки відомо, родини випускають лише через Росію?

Так, випускають через Росію. У цьому випадку, найімовірніше, були залучені наші переговорні партнери з Катару. Ця історія складна. Ми не дотичні до таких процесів вже давно. Наше завдання полягало в тому, щоб вони почали працювати.

Ми надавали дані щодо кількості дітей, яких вивезли, про те, як це відбувалось. Також забезпечували резонанс і увагу до цього. Далі працює Офіс омбудсмена, насамперед Дмитра Лубінця. Я так розумію, що він працює достатньо ефективно. Офіс Президента так само долучається. Нам хотілося б, щоб це працювало набагато краще і швидше, тому що кожна дитина важлива.

З Маріуполя було депортовано до 1500 дітей, а повернуто 150 – 200 дітей. При тому все одно це великі перемоги. Повертати дітей набагато складніше навіть ніж військовополонених. Дуже добре, що так відбувається і що є увага з Офісу Президента. Можна будь-як ставитись до влади, критикувати, не критикувати, але є речі, за які треба дякувати, що цим займаються.

Ми готові допомагати на кожному кроці, тому що це наші діти. Повторюсь, лише дітей, які втратили батьків, або росіяни вважали, що вони втратили батьків, понад 1300. Таку кількість дітей, за їхніми даними, офіційно вивезли з Маріуполя. Росіяни продовжують ховати цих дітей. Марія Львова-Бєлова (омбудсмен з прав дітей у Росії – 24 Канал), не соромлячись про це каже і розповідає, як віддали наших дітей у російські сім'ї.

Також не варто забувати, що в Маріуполі діти продовжують ставати сиротами через ті умови, в яких живуть місцеві мешканці. Тому повернення кожної дитини – це дійсно свято. У Маріуполі, дійсно, помирає багато батьків, залишаючи дітей сиротами. Багато хто залишився одразу після окупації без повноцінних сімей через велику кількість загиблих, а тепер люди вмирають через важкі умови життя, маргіналізацію.

Також бачимо, що показники демографії знижуються. За минулий тиждень в Маріуполі народилась 21 дитина, з них 13 хлопчиків і 8 дівчат. Це майже втричі менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Навіть ще рік тому народжувалось вдвічі більше дітей. Показники демографії падають, і це добре. Це означає, що люди у віці, коли можуть народжувати дітей, виїжджають з Маріуполя.

Але в цілому ситуація така, що українські діти продовжують народжуватися в окупації. Треба розв'язувати питання з їхніми статусами, захистом, з намаганням повернути їх на Батьківщину. Особливо, якщо немає батьків і діти є сиротами.

На території Маріуполя зараз працює, напевно, два сирітські притулки, є дитячі будинки сімейного типу, куди постійно навідується Львова-Білова. У кожному з них до 20 дітей. Це теж наші діти, вони громадяни України і треба їх повертати.

Взагалі всі діти, які вивезені з території Маріуполя, розпорошені по всій території Росії, тому повернення двох дітей – це мало, але я розумію, які зусилля потрібно було докласти до цього. Тож можна казати, що це, дійсно, перемога. І дуже добре, якби таких перемог у нас було ще більше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скандал із Сирським: військові "наїхали" на головкома ЗСУ – яка причина
TSN
2024-11-25T21:21:55Z
Поліція показала відео перших хвилин після ранкового удару Росії по центру Харкова
24tv
2024-11-25T21:12:18Z
На фронті - 185 зіткнень, ворог втратив 350 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-25T21:06:24Z
Днів без поранених критично мало: Михайлова розповіла, скільки бійців померли після евакуації
24tv
2024-11-25T20:21:55Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-25T19:58:08Z
Україну у грудні накриє потужний антициклон, - "Укргідрометцентр"
Комсомольская правда
2024-11-25T19:28:57Z
У трьох університетах викрили схеми для ухилянтів: "рішалам" загрожує 10 років за гратами
Политека
2024-11-25T19:25:17Z
Мороз і мокрий сніг очікуються в Україні
360ua.news
2024-11-25T19:24:44Z
Чи є загроза захоплення Куп'янська окупантами: у Генштабі відповіли
24tv
2024-11-25T19:21:34Z
У Білому домі вперше підтвердили використання ATACMS для ударів по території Росії
24tv
2024-11-25T21:18:31Z
Путін вдвічі підняв виплати росгвардійцям за участь у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:06:35Z
Сибіга: ОБСЄ обговорить російський "Орєшнік"
Европейская правда
2024-11-25T20:54:12Z
Пентагон не бачить ознак присутності військ КНДР на території України
УкраинФорм
2024-11-25T20:54:07Z
Німеччина просуває зустріч у форматі "Рамштайн" у грудні, імовірно на рівні лідерів
Европейская правда
2024-11-25T20:48:59Z
Стефанішина: Україна була готова до блокади кордону польськими фермерами
Европейская правда
2024-11-25T20:40:54Z
Загроза наступу РФ: Жорін сказав, чи може ворог дійти до Запоріжжя
GlavRed
2024-11-25T20:36:53Z
Німеччина усвідомлює воєнну загрозу з боку РФ - генерал Бундесверу
УкраинФорм
2024-11-25T20:36:20Z
Удари ATACMS по РФ та превентивна атака НАТО: головні новини України
GlavRed
2024-11-25T20:27:38Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T20:54:29Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T20:31:07Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Знай
2024-11-25T19:51:38Z
5 топових детективних серіалів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-25T19:51:06Z
Світлана Тарабарова довела до сліз відео, як її однорічна донька вимовляє перше слово
TSN
2024-11-25T19:33:29Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T19:37:13Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:19:30Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
6:0 від Шахтаря, осічка Ротаня та дивне пенальті для Руха: як виглядає таблиця УПЛ після 14 туру
24tv
2024-11-25T19:51:36Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T19:27:31Z
Полісся у більшості уникнуло домашньої поразки від Зорі
24tv
2024-11-25T18:51:02Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Місто у місті: що виробляє завод "Тайфун", який уразили Сили оборони у Калузі
24tv
2024-11-25T20:51:34Z
Скільки ракет ATACMS треба для потужної "бавовни" – експерт підрахував
TSN
2024-11-25T20:39:11Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T20:27:47Z
Палатний: "Українська команда" передала FPV-дрони підрозділу ССО "Рейнджер"
Знай
2024-11-25T20:21:33Z
Рік Зеленої Дерев'яної Змії: астрологиня розповіла, що на нас чекає у 2025-му
TSN
2024-11-25T20:21:14Z
Україну атакують ударні БПлА: куди летять "шахеди"
TSN
2024-11-25T20:09:30Z
Німеччина готує «бункерний план»: укриття порахують і модернізують
УкраинФорм
2024-11-25T20:03:07Z
Діти можуть залишитися без спадщини: названо ситуації, в яких це відбувається
Политека
2024-11-25T20:00:16Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Польські аграрії погрожують заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною
УкраинФорм
2024-11-25T17:57:35Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T21:15:29Z
Літак російської авікомпанії в Анталії загорівся з тієї ж причини, що й п′ять років тому у «Шереметьєво» – The Insider
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:45:16Z
Росіяни атакували дронами Антонівку на Херсонщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-25T20:45:10Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
В Таїланді 300 розлючених мавп увірвались до поліцейського відділку
24tv
2024-11-25T18:21:16Z
У Києві суд відпустив на волю двох пенсіонерів, які напали на волонтера через українську мову
Комсомольская правда
2024-11-25T18:15:37Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T17:52:50Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T17:39:41Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T17:25:07Z
Хрусткі, легкі, неймовірно смачні: як приготувати вафлі у вафельниці
24tv
2024-11-25T20:42:48Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T20:27:35Z
Сіль чи пісок: чим найкраще посипати доріжки для безпеки взимку
24tv
2024-11-25T19:57:46Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
Сомельє назвав ідеальну закуску для коньяку: що відомо про золоте правило "3К"
GlavRed
2024-11-25T19:25:59Z
У кого зі знаків зодіаку в грудні кардинально зміниться життя: перевіряйте список
24tv
2024-11-25T19:06:09Z
П'ятизірковий готель Bristol Hotel 5 * Odesa: вікенд у серці Одеси із розкішшю історії та смаку
Вива
2024-11-25T18:54:30Z
Не потрібно чекати кілька годин: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
24tv
2024-11-25T18:30:44Z
Що зробити, щоб кіт не ліз на ялинку: експерти поділились легким рішенням
GlavRed
2024-11-25T18:25:22Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T20:22:27Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Американські розробники представили новітню кінетичну антидронову систему
InternetUA
2024-11-25T18:43:17Z
Учені не змогли вберегти зразки астероїда Рюгу від забруднення земними бактеріями
24tv
2024-11-25T18:06:51Z
Шахраї маскуються під UNICEF для крадіжки даних українців
InternetUA
2024-11-25T17:55:02Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:21:28Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z