Дозвіл бити західними ракетами по РФ створив передумови для докорінної зміни ситуації на фронті – експерт
Зняття обмежень щодо використання західної зброї по території РФ дозволяє Україні бити по важливих стратегічних цілях ворога. І всі разом узяті нові можливості створили передумови для докорінної зміни ситуації на фронті, пише керівник ГО «Аналітичний центр вивчення і протидії гібридним загрозам» генерал-майор Сергій Савченко у статті «Останній аргумент Путіна. В України з'явилися шанси переламати ситуацію на фронті».
«Прийняття адміністрацією США, а за ними й іншими нашими партнерами, рішення про зняття обмежень у використанні західної зброї для ударів по військових об’єктах на території Росії викликало, без перебільшення, неабиякий переляк у керівництва країни-агресорки. Їх влаштовувала існуюча картина війни», – пише Савченко.
В цілому, підкреслює автор, ситуація, яка сформувалася, є по своїй суті цинічною та шокуючою. Адже практично три роки росіяни зі своєї території, прикриваючись власним кордоном як стіною, не лише б’є по військових та промислових об’єктах України, а й вбиває людей ракетними й авіаційними ударами в житлових будівлях, лікарнях, супермаркетах. Тоді як жертві терору партнери забороняють оборонятися, завдаючи по вбивцях удари у відповідь.
«Нарешті цю жахливу ситуацію зламано. Двох ударів потужною зброєю — по арсеналу в Брянській області та захищеному пункту управління в Курській — вистачило, аби агресор зрозумів, що ситуація кардинально змінилася», – додає автор.
Тепер Україна може завдавати ударів по аеродромах ворога, аби відігнати його тактичну авіацію від лінії бойового зіткнення і знизити інтенсивність її використання. Що стосується армійської авіації, тобто бойових вертольотів, то за умови ефективної розвідки в інтересах завдання ракетних ударів по майданчиках їхнього базування українські військові взагалі можуть припинити їхнє використання.
«При цьому головну увагу більшості експертів зосереджено на дальності застосування переданих нам ракет ATACMS, залишаючи поза увагою характеристики їхніх бойових частин. Але в цьому чи не головна їхня цінність. Вони включають набір від потужних моноблоків до різнотипних касетних головних частин із різноманітними бойовими елементами, включаючи розумні суббоєприпаси, що здатні знаходити, ідентифікувати і з високою ефективністю знищувати цілі, в тому числі й ті, які рухаються», – пише Савченко.
Крім того, тепер Україна може знищувати логістичні центри оперативного і стратегічного рівня на значній глибині від лінії бойового зіткнення. За словами генерал-майора, це створює росіянам проблеми в організації забезпечення їхніх військ в обсягах, необхідних для проведення масштабних не тільки наступальних, але й оборонних операцій.
Через дозвіл використовувати західні ракети «засмутився» й Кримський міст, відчуваючи власний кінець. Автор пояснив, що знищення цієї незаконно збудованої конструкції разом із взяттям під ефективний і потужний вогневий контроль портів Криму створить фактично стратегічне оточення всього угруповання військ в окупованому Криму.
Також західні ракети дозволяють зруйнувати та тримати під вогневим контролем транспортні комунікації вздовж Азовського моря, якими йде логістичне забезпечення військ ворога в Запорізькій і Херсонській областях, а у разі руйнування Керченського мосту — ще й у Криму.
«Те, що не вдалося зробити завданням удару військами 2023 року, можна буде зробити зараз за умови ефективного використання ракетної зброї. Усе це разом узяте створило передумови для докорінної зміни ситуації на фронті», – наголошує автор.
За словами Савченка, перед українськими військовими відкривається перспектива здійснювати наземні наступальні операції, причому не за рахунок неприйнятних втрат військ, а внаслідок завоювання вогневої переваги на оперативну глибину. Генерал-майор наголосив, що такі можливості не можна реалізувати миттєво. Проте шанси зробити все вищесказане є реальними за умови постачання партнерами ракетного озброєння в необхідній оптимальній кількості і при знятті обмежень на його використання.
«При цьому бездумно кидати ракети по другорядних цілях теж не потрібно. Цілей дуже багато. Кожен удар необхідно ретельно готувати. Бити тільки по «найжирніших» цілях. Кожен удар — це спланована операція з проривом ППО. Кожна ракета має влучити в ціль. При цьому за партнерами може бути залишений контроль над ефективністю використання наданої ракетної зброї», – додає Савченко.
Нагадаємо, Україна отримала дозвіл від США на використання ракет ATACMS проти російських військових цілей, а також застосувала ракети Storm Shadow по військовій цілі в Росії.
У свою чергу президент Європарламенту Роберта Метсола звернулася до німецького уряду із закликом поставити Україні крилаті ракети Taurus. За її словами, у Європарламенті існує «широка підтримка» цієї позиції.