Українські інженери розробили наземний роботизований комплекс-амфібію. Від опрацювання ідеї до практичних випробувань минуло трохи більш ніж пів року. Перші пробні тести всюдихода провели у Волинській області.
Наземний роботизований комплекс “Воз” вперше виходить на випробування. Прототип спочатку замислювався як засіб для евакуації поранених, а також для доставлення боєприпасів і продуктів на позиції. Після пів року вдосконалення винахідники вирішили ускладнити розробку й створили амфібію.
“Що нам потрібно: приблизно 20 км його руху на одному заряді батареї, до 20 км/год швидкості руху. Він має плавати, має нести корисну вагу до 200 кг”, — розповідає волонтер-винахідник Василь Цапюк.
За задумом винахідників, роботизована платформа під час заїзду з берега у воду автоматично перемикається на бортовий двигун. Управління може здійснюватися як дистанційно, так і механізмом на борту.
“Можемо реалізувати через FPV, за навігацією, що завгодно. Він буде самостійно рухатися, самостійно допомагати людині. Різні технології застосовуємо для того, щоб він був максимально автономним і максимально корисним”, — пояснює інженер Андрій.
Розробники платформи вважають, що найбільш потрібною вона зможе стати саме там, де знищені переправи. Крім евакуації поранених і доставлення вантажів, “Воз” можна буде використовувати як платформу для радіоелектронної боротьби (РЕБ) і систем ведення вогню.
“Він розрізнятиме перешкоди, сам їх долатиме, сам їх об’їжджатиме і працюватиме як помічник військовослужбовця. Тобто солдату не потрібно буде везти його з пульта, він сам буде слідувати за ним. Ми саме таке завдання на нього покладаємо”, — повідомив Василь Цапюк.
За випробуваннями дрона-амфібії стежать і військовослужбовці. За словами Олега, зараз на багатьох напрямках фронту бійці потребують таких систем. Багатофункціональна платформа зможе врятувати не одне життя.
“Військові готові перебувати на позиціях, якщо буде забезпечена нормальна логістика: харчування, боєкомплект, вода. І тут якраз дрони такого типу, з огляду на те, що є водні перешкоди, і, як правило, переправи зруйновані. Аналогів таких дронів-амфібій я ще не зустрічав”, — зазначив військовослужбовець ЗСУ Олег.
Інженери зізнаються, що задоволені проведеними випробуваннями. Платформа показала, що всі передбачені завдання вона може виконати. Далі працюватимуть над удосконаленням, залишилося внести невеликі корективи. Наземний роботизований комплекс пройшов військову експертизу.
“Отримали середній бал, який дав можливість подавати на грантові програми. Тобто його визнали таким, який потрібен”, — сказав волонтер-винахідник Василь Цапюк.
Поки триватиме цей процес, точну дату початку серійного виробництва розробники не називають.