MY.UAНовини
Конкурент Туска или вызов для Украины: что известно о ключевых кандидатах в президенты Польши
Конкурент Туска или вызов для Украины: что известно о ключевых кандидатах в президенты Польши

Конкурент Туска или вызов для Украины: что известно о ключевых кандидатах в президенты Польши

До президентських виборів у Польщі залишилося десь близько пів року.

Їхня дата ще не оголошена, але, швидше за все, вони пройдуть у травні наступного року.

Попри це, провідні політичні сили вже визначилися з кандидатами.

І якщо вибір політичної сили прем’єра Дональда Туска "Громадянська коаліція" був очікуваним – це чинний мер Варшави Рафал Тшасковський (хоча і тут без інтриги не обійшлося), то вибір провідної опозиційної партії "Право і справедливість" став відвертим викликом для України.

На посаду президента "ПіС" висунула голову Інституту національної пам’яті Кароля Навроцького, відомого своїми антиукраїнськими заявами.

Чого чекати від такої виборчої кампанії у сусідів? І який вплив ці вибори матимуть на відносини Києва та Варшави? Спробуємо розібратися.

Переможець Сікорського.

Першою, ще у суботу, 23 листопада, свого кандидата оголосила "Громадянська коаліція".

І цей вибір складно назвати сенсацією, адже кандидатом у президенти від партії влади став мер польської столиці Рафал Тшасковський.

Це вже друга спроба Тшасковського стати президентом Польщі.

Парадоксально, але попри те, що у 2020 році він програв вибори Анджею Дуді, ця поразка лише посилила його шанси на другу спробу.

У 2020 році домінування "ПіС" було тотальним, а віцеспікерка Сейму Малгожата Кідава-Блонська відверто провалила кампанію – вона не лише не мала шансів перемогти, але й під кінець кампанії, згідно з результатами соцопитувань, опустилася на п’яте місце, маючи підтримку, нижчу за 10%.

Такий результат став би нокаутом для партії – вже почалися розмови про те, що "Громадянська коаліція" остаточно втратила лідерство в опозиції.

Втім, партію врятувала пандемія – вибори були скасовані і виборча кампанія була запущена "з нуля".

У партії скористалися цим шансом, замінивши кандидата на Рафала Тшасковського.

Популярний мер Варшави зумів переламати ситуацію – перемога далася Анджею Дуді дуже непросто.

Після цього Тшасковський розглядався як ключовий кандидат у президенти на виборах 2025 року.

Тим більше, що після минулорічної зміни влади у країні, він виявився фаворитом цих перегонів, випереджаючи всіх можливих опонентів.

Тож ще місяць тому він вважався фактично безальтернативним кандидатом.

Втім, усе змінила перемога у США Дональда Трампа.

Трамп має добрі відносини із чинним польським президентом Анджеєм Дудою, проте навряд чи матиме так саме добрі відносини з лібералом Тшасковським.

Це дало шанс замахнутися на номінацію міністру закордонних справ Радославу Сікорському.

Його кандидатура мала підтримку прем’єра Дональда Туска (в якого непрості відносини із Тшасковським і між політиками є відверта конкуренція), проте так різко замінити кандидата після де-факто оголошення Тшасковського там не могли.

Було вирішено провести праймериз, що давало шанс Сікорському переломити ситуацію.

Ключовим аргументом глави МЗС було то, що його кандидатура нібито має більше шансів у другому турі – адже за більш правого Сікорського могли би проголосувати виборці інших правих партії, які не хотіли би голосувати за кандидата від "ПіС", проте для яких було неприйнятна кандидатура ліберала Тшасковського.

Втім, дані соціології вщент розбили цей аргумент.

Як виявилося, і Тшасковський, і Сікорський мають усі шанси перемогти у другому турі будь-якого кандидата від "ПіС", проте у випадку мера Варшави ця перемога була би більш впевненою.

І останньою крапкою стали результати праймериз, де три чверті партійців віддали перевагу саме Тшасковському.

Як вважається, проти Сікорського зіграла його репутація політика, який більше дбає про власні рейтинги, аніж про партію.

А для частини партійців він досі залишається чужинцем – там не забули, що у 2006-2007 роках він був міністром оборони в уряді Ярослава Качинського.

"22 126 виборців, великий переможець і великий переможений, захоплююча та автентична кампанія.

Такими були наші праймериз.

Так виглядає демократія", – написав Тшасковський.

Цей вибір є цілком позитивним для України.

Попри те, що Сікорський є проукраїнським політиком, історія його участі у виборах показала, що заради голосів правого електорату він готовий змінити риторику та свідомо йти на загострення з Україною.

Проте у випадку з кандидатом від опозиційної "Права і справедливості" фінальний вибір виявився геть не таким приємним для України.

Радше навпаки.

В пошуках "нового Дуди".

Вибір кандидатом від "ПіС" Кароля Навроцького на перший погляд дивує.

Адже хоча він від самого початку згадувався як можливий кандидат, проте у партії довгий час робили ставку на "нового Дуду" – мріючи повторити свій успіх 2015 року.

Тоді молодий адвокат із Кракова Анджей Дуда, не відомий широкому загалу, проте без шлейфу скандалів, несподівано для всіх виграв у чинного президента Броніслава Коморовського, відкривши тим самим для "ПіС" дорогу до повернення влади.

Довгий час у партії шукали, хто може стати "новим Дудою", адже було зрозуміло, що опонувати Тшасковському буде дуже непросто.

При цьому у партії виявились не готові підтримати висунення експрем’єра Матеуша Моравецького, нехай навіть соціологи вважали його другим номером виборчих перегонів.

Проте у партії прийняли рішення, що.

кандидатом у президенти має бути політик, не пов'язаний із попереднім урядом.

Деякий час на роль "нового Дуди" претендував євродепутат від "ПіС" та колишній воєвода Лодзький та Мазовецький Тобіаш Бохенський, який навіть намагався позиціонувати себе як "польського Кеннеді" (щоправда, не зовсім зрозуміло, адже останній не був консерватором).

Проте йому завадила низька популярність всередині партії.

І навпаки – популярні всередині "ПіС" політики, такі як колишній міністр оборони Маріуш Блащак або колишній міністр освіти Пшемислав Чарнек, мають вкрай негативне сприйняття поза партією.

А крім того, проти Чарнека можливе відкриття кримінальних справ щодо нецільового використання коштів Міносвіти за його керівництва – і не всіх вдасться переконати, що йдеться про політичні переслідування.

Попри це Пшемислав Чарнек до останнього залишався претендентом на кандидатство – в тому числі через "фактор Трампа".

Річ у тім, що на посаді міністра освіти Чарнек запам’ятався низкою ініціатив у стилі старого-нового президента США.

Наприклад, боровся з "гей-пропогандою" та "пропагандою абортів" і виступав за викладання релігії.

Не виключено, що якби у Туска обрали кандидатом у президенти Сікорського, то у "ПіС" зробили би ставку на більш політично досвідченого Чарнека.

До речі, вибір Чарнека був би також дуже поганим сценарієм для відносин з Україною.

Саме за його перебування на посаді Люблінського воєводи розпочалось масове знищення українських поховальних пам’яток – причому часто за сприяння влади, а сам Чарнек запам’ятався цькуванням історика українського походження Григорія Купріяновича.

Втім, зрештою у "ПіС" вирішили дотриматися принципу "нового Дуди".

Проте виявилося, що єдиним, хто відповідає цьому критерію, є Кароль Навроцький.

Боксер, історик та критик України.

Голова Інституту національної пам’яті не є членом "ПіС", не був формально пов’язаний із попереднім урядом, більш того – був призначений на посаду Сенатом (верхньою палатою парламенту), в якому тоді "ПіС" був у меншості, консолідувавши голоси всіх сенаторів від правих партій.

Щоправда, у ЗМІ вийшло розслідування про молоді роки Навроцького, коли він займався боксом – його друзі тієї пори зараз є "зірками" злочинного світу Гданська.

Проте це розслідування вийшло у ліберальній Gazeta Wyborcza, якій виборці "ПіС" традиційно не довіряють.

Показовою була процедура призначення кандидата у президенти.

Висунення Навроцького відбулося не на партійному з’їзді, а на громадському форумі, в якому "ПіС" нібито просто брав участь і також підтримав цього кандидата.

Це дозволяє претенденту позиціонувати себе не як кандидата від "ПіС", що має допомогти йому у другому турі.

Для широкого польського загалу Навроцький не є відомим політиком.

Проте він є дуже помітною особою в польсько-українських відносинах.

І, на жаль, не зі знаком "плюс".

На чолі Інституту нацпам'яті він дотримувався позиції, що у новітній історії Польщі немає чорних плям (а всіх істориків, хто не погоджувався з цим, звільнили), а у проблемах українсько-польських відносин винними є виключно українці, які влаштували геноцид поляків.

Натомість злочини поляків проти українців він виправдовує: зокрема, на початку цього року Інститут нацпам'яті зупинив розслідування щодо депортації українців під час операції "Вісла" (дію цього рішення вдалося зупинити у судовому порядку).

Важливо те, що Навроцький неодноразово позиціонував себе як захисник польських інтересів "від спотворення історії українцями".

І, очевидно, буде використовувати цей імідж і під час виборчої кампанії.

А відповідно, кандидату у президенти від "ПіС" вкрай невигідно, щоб у найближчі місяці уряду Дональда Туска вдалося добитися будь-якої угоди з Україною в сфері історії, нехай навіть і вигідної для Польщі.

Залишаючись на посаді голови Інституту національної пам’яті, він напевно торпедуватиме будь-які спроби українсько-польського історичного порозуміння.

Хто опікуватиметься Україною?.

Варто визнати: перемога Тшасковського не дозволить ліквідувати історичні суперечки Києва та Варшави.

Але й перемога Навроцького не здатна остаточно зіпсувати відносини країн.

Зовнішню політику Польщі визначають уряд та коаліція.

Щоправда, вже склалася традиція, що ще від Александра Квасневського саме президенти опікуються відносинами з Україною.

Проте у випадку із Тшасковським той може бути сам не зацікавлений у цьому.

Рафал Тшасковський не має досвіду співпраці з Україною, на відміну від країн Західної Європи.

Тож не виключено, що у разі перемоги він буде не дуже зацікавлений забирати цей напрям у МЗС.

Однак для Києва позитивом є те, що.

Тшасковський точно не буде торпедувати відносини з Україною, вимагаючи поступок в історичних питаннях.

Хоча і точно не піде на кроки, які суперечать настроям польського суспільства.

А у випадку перемоги Навроцького уряд Туска навряд чи делегує йому вести відносини з Україною.

А разом із тим – будь-які інші додаткові повноваження.

Скоріш за все, така перемога лише посилить політичну кризу всередині країни.

Наразі Рафал Тшасковський є безперечним фаворитом президентських перегонів.

Відповідно до недавнього опитування, за сценарію виходу Тшасковського та Навроцького у другий тур кандидат від "Громадянської коаліції" отримав би 50% голосів, а кандидат від "ПіС" – лише 24%.

Проте попереду ще пів року.

І ставка "ПіС" полягає у тому, що проти кандидата від влади буде грати незадоволення економічними проблемами, в тому числі й тими, що викликані війною в Україні.

А на користь Навроцького – ефект від повернення Дональда Трампа у Білий дім.

Автор: Юрій Панченко,.

редактор "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Алла Пугачева решилась на резкий и неприятный шаг
Comments UA
2025-08-14T20:42:08Z
Леся Никитюк ошеломила эффектным видом фигуры в купальнике спустя два месяца после родов
TSN
2025-08-16T14:57:48Z
Обручальное кольцо Елены Зеленской. Как выглядит главное украшение первой леди Украины и сколько стоит
Telegraf
2025-08-13T18:09:43Z
Анна Кошмал после рождения второго ребенка не может похудеть и объяснила почему: "Все безрезультатно"
TSN
2025-08-16T16:06:52Z
Жена Бибера показала их подросшего сына и нежно поздравила его с первым днем рождения
TSN
2025-08-23T07:18:45Z
Охотятся чеченцы и Кремль: продюсер разоблачил страхи Олега Винника в Германии, Украина гудит от насмешек
Знай
2025-08-23T05:51:43Z
"Хочу отдать свой опыт и любовь": звезда "МастерШеф" Ярославский задумался над усыновлением ребенка
Апостроф
2025-08-13T10:03:33Z
Съемки клипа Макса Барских сорвались из-за баллистического обстрела
TSN
2025-08-15T14:21:32Z
Киркоров ошарашил новым фото со своей скандальной дочкой
GlavRed
2025-08-15T12:57:42Z
В документах Кремля прописана дата окончания войны: ГУР рассказали, когда россия отступит
Знай
2025-08-18T20:30:13Z
Мелания Трамп передала Путину тайное письмо
TSN
2025-08-16T04:31:36Z
Известно, кто будет охранять Путина во время визита в США
Корреспондент
2025-08-13T07:27:53Z
Лукашенко решил передать власть: СМИ пишут о резком ухудшении его здоровья
UAToday
2025-08-23T18:06:21Z
Пхеньян не скрывает участия в войне в Украине - СМИ
Корреспондент
2025-08-24T02:45:46Z
Ответ РФ: возле Гренландии заметили американский "самолет судного дня"
Корреспондент
2025-08-24T01:21:53Z
Ключевой помощник Путина считает вторжение в Украину ошибкой - СМИ
Корреспондент
2025-08-10T23:27:38Z
Намерение Путина — не мир: ISW раскрыл его истинные планы по саммиту с Трампом
TSN
2025-08-15T11:27:46Z
Переговоры Трампа и Путина и их последствия: главные новости ночи 16 августа 2025 года
TSN
2025-08-16T04:09:00Z
Взрыв завода в РФ: резко увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-08-15T14:06:46Z
В Виннице толпа "отбивала" мужчину, который был в розыске ТЦК: что произошло
UAToday
2025-08-23T10:03:44Z
Ракетная атака на Днепр: что известно о последствиях
TSN
2025-08-15T14:21:54Z
На Волыни люди напали с камнями на служебный автомобиль ТЦК
Корреспондент
2025-08-19T18:06:56Z
Дроны атаковали Санкт-Петербург: остановлена работа аэропорта Пулково
UAToday
2025-08-23T20:00:57Z
Немецкие СМИ: задержанный в Италии украинец мог координировать подрыв "Северных потоков"
Европейская правда
2025-08-23T17:54:13Z
В Москве масштабный пожар: горят склады и кафе
Корреспондент
2025-08-17T00:03:36Z
В Запорожье в результате атаки РФ погибли три человека, много раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-08-18T10:33:02Z
Десятки взрывов: дроны массированно атаковали Россию ночью, под ударом непростой объект
Telegraf
2025-08-17T05:06:27Z
Доплаты к пенсии: кто может получить и как оформить
Знай
2025-08-23T07:07:08Z
РФ планирует увеличить производство "шахедов" до 6000 единиц в месяц - CNN
Корреспондент
2025-08-23T19:03:00Z
Курс валют в Украине 23 августа 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-08-23T08:33:37Z
Курс валют на выходные, 23-24 августа: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-08-23T04:21:41Z
ЄС оценил инвестиции в оборонную индустрию Украины
Корреспондент
2025-08-23T20:33:52Z
Мадяр отчитался о ударах по российским НПЗ
Корреспондент
2025-08-23T17:09:23Z
Саратовский НПЗ в России остановил прием нефти после атаки беспилотников
Новости Украины
2025-08-11T19:30:20Z
Азербайджан может снять эмбарго на поставку оружия Украине
TSN
2025-08-11T01:21:49Z
Выгодно ли работать на пенсии: сколько прибавят за каждый месяц
Знай
2025-08-14T05:06:09Z
Военнослужащим, которые воюют на фронте, стали приходить штрафы: местами размер санкций превышает 50 тысяч
UAToday
2025-08-23T17:06:23Z
Место силы и веры. Где в Украине находится украинский Иерусалим
Telegraf
2025-08-22T23:30:45Z
Какой завтра, 22 августа, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-08-21T06:03:54Z
17 августа: церковный праздник сегодня, что выбросить из дома, чтобы ушли болезни и печали
UAToday
2025-08-17T04:00:46Z
Россия собрала под Покровском целую орду - ВСУ
Корреспондент
2025-08-23T20:00:47Z
Украинцы определились, верят ли в победу в войне
Корреспондент
2025-08-23T15:36:24Z
Россияне запустили по Украине 71 беспилотник: сколько обезвредила ПВО и сколько долетело до целей
ZN UA
2025-08-11T07:45:47Z
Литва формирует трехуровневую линию обороны на границе
Корреспондент
2025-08-14T18:27:05Z
Квартирный вопрос: как государство планирует помогать переселенцам с жильем
Корреспондент
2025-08-15T14:18:15Z
Диетологи раскрыли неожиданную пользу чернослива для организма, но есть важный нюанс
UAToday
2025-08-23T12:06:50Z
Почему нельзя разбивать яйца ножом: даже опытные хозяйки об этом не знают
UAToday
2025-08-23T14:03:10Z
Названы 7 незаменимых продуктов для похудения тех, кому за 50
UAToday
2025-08-23T09:03:43Z
Сохраняются все витамины и минералы: овощи, которые нужно есть сырыми
Знай
2025-08-23T04:51:40Z
Перекусы, которые сожгут жир на животе за 30 дней: список
TSN
2025-08-23T04:21:40Z
Фаршированные баклажаны на зиму: надежный рецепт
Telegraf
2025-08-22T20:54:07Z
В Украине снова свирепствует коронавирус: какие симптомы новых подвидов и будет ли карантин
TSN
2025-08-22T18:36:18Z
Эти «сеточки» на теле сигнализируют о болезнях
Comments UA
2025-08-22T15:57:59Z
Нові штами COVID-19 вже в Україні, але локдаунів не буде — епідеміологиня
Апостроф
2025-08-22T15:51:57Z
Кабмин упростил продажу подержанных авто: от чего избавили украинцев
Знай
2025-08-16T15:51:16Z
Вводят новый синий сигнал светофора: водители в шоке, штрафов станет больше
Знай
2025-08-16T12:30:45Z
Любой автомобиль под угрозой: хакеры получили нового "троянского коня"
UAToday
2025-08-23T17:03:18Z
Их существует всего 10: в Украине появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2025-08-23T07:00:46Z
Это портит кузов: главные ошибки при мытье автомобиля
UAToday
2025-08-23T00:33:35Z
Mitsubishi отзывает почти 92 тысячи кроссоверов Outlander
Корреспондент
2025-08-22T19:36:48Z
62-летняя фанатка "Формулы-1" выиграла суперкар McLaren, но отказалась от машины
Фокус
2025-08-22T15:00:43Z
Chrysler создал идеальное семейное авто для украинских дорог
Фокус
2025-08-22T14:30:06Z
Покупка авто с пробегом: почему велик риск со временем потерять большую сумму средств
Comments UA
2025-08-22T13:54:09Z
Тревожная ночь: вражеские Шахеды атаковали Сумы
Корреспондент
2025-08-24T01:36:11Z
Осень уже близко: синоптик назвал точную дату, когда погода изменится в Украине
Telegraf
2025-08-22T17:57:17Z
Атака на Краматорск: погибли двое полицейских из Ивано-Франковска
Корреспондент
2025-08-23T18:42:47Z
ВСУ сорвали попытку наступления россиян на Донбассе
Корреспондент
2025-08-23T18:06:25Z
ЗСУ отбросили оккупантов у Андреевки - DeepState
Корреспондент
2025-08-23T22:24:35Z
РФ активизировалась на двух направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-08-23T21:27:55Z
Гороскоп на воскресенье 24 августа 2025 года
UAToday
2025-08-23T17:03:57Z
РФ ударила по пожарной части в Доброполье
Корреспондент
2025-08-23T09:57:53Z
Россияне продвинулись в трех областях - DeepState
Корреспондент
2025-08-14T08:36:30Z
Больше всего "мотают" электроэнергии: эксперты назвали разоряющие вас приборы
Знай
2025-08-16T20:12:38Z
Конец эпохи ветряных турбин: что такое Hercules, производящий 5000 кВтч в домашних условиях
Фокус
2025-08-21T09:57:46Z
Цифровая головоломка, которая захватила сеть: найдите число 16 за 7 секунд
Gazeta UA
2025-08-15T14:15:23Z
Ограничения в мессенджерах: Россия усиливает цифровой контроль
Хвиля
2025-08-14T00:15:39Z
Взлом Google: владельцам миллиардов аккаунтов Gmail угрожают мошенники
Корреспондент
2025-08-24T02:09:40Z
Хорошее, но консервативное обновление шедевра Хидео Кодзимы: Metal Gear Solid Delta: Snake Eater оценили на 87 из 100
GameMag
2025-08-23T07:03:11Z
Asus и Microsoft объявили дату выхода портативных консолей ROG Xbox Ally
Знай
2025-08-23T06:51:47Z
Хакеры атаковали Google и похитили данные миллиардов пользователей: как защитить себя
TSN
2025-08-23T06:48:51Z
Ученые обнаружили новый вид динозавра: в чем его особенность
TSN
2025-08-23T06:48:19Z
Что будет, если хранить лимоны в морозилке: вам точно это понравится
TSN
2025-08-10T12:48:31Z
Гороскоп на сегодня 16 августа: финансы овнов, обман близнецов и разочарование рыб
Знай
2025-08-16T02:06:53Z
В Египте нашли затерянный город времен раннего христианства
Корреспондент
2025-08-13T17:21:02Z
Только с этими тремя ингредиентами может быть качественное мороженное: узнайте, о чем речь
Comments UA
2025-08-23T07:12:15Z
Всего четыре ингредиента – и ваша кухня пахнет домашним уютом: простой рецепт яблок в тесте
Telegraf
2025-08-23T07:00:19Z
Развлекать или развивать? Дилемма украинских музеев и замков
ZN UA
2025-08-23T05:43:11Z
Знаки-миллионеры: кого ждет лучшая осень в их жизни
Gazeta UA
2025-08-23T05:42:02Z
Дорогие семена или дешевые? Украинка сравнила, какие огурцы дали хороший урожай, а какие — разочаровали
Telegraf
2025-08-23T04:42:25Z
Эту ягоду можно перепутать с ежевикой. Можно ли ее пробовать
Telegraf
2025-08-23T03:03:04Z
Дочь функционера ФБУ выиграла чемпионат Европы в составе сборной Испании
Корреспондент
2025-08-24T00:00:57Z
Где будет Зинченко: возникает вопрос к Артете, который не берет его играть
Корреспондент
2025-08-23T16:18:54Z
В лучшие 10 бомбардиров Арсенала записался Сака
Корреспондент
2025-08-23T19:12:06Z
Шахтер планирует трансфер 18-летнего нападающего из Бразилии
Корреспондент
2025-08-23T18:48:02Z
Рома с победой, Милан в ауте завершают первый тур Серии А
Корреспондент
2025-08-23T23:30:21Z
Уайлдер готовится к бою с Нганну: менеджер сообщает планируемые сроки
Корреспондент
2025-08-23T23:03:52Z
Украинские гребчихи стали чемпионами мира
Корреспондент
2025-08-23T13:51:10Z
Свитолина раскрыла причины отказа от участия в миксте на US Open-2025
Корреспондент
2025-08-23T11:27:39Z
"Шахтер" вылетает из Лиги Европы: дальше борьба за Лигу конференций
Gazeta UA
2025-08-15T11:09:51Z