MY.UAНовини
Між мером Варшави та безпартійним істориком: у Польщі вже обирають президента. По-новому
Між мером Варшави та безпартійним істориком: у Польщі вже обирають президента. По-новому

Між мером Варшави та безпартійним істориком: у Польщі вже обирають президента. По-новому

У Польщі фактично вже започатковано виборчу кампанію виборів президента країни, заплановані на травень 2025 року. Правляча партійна коаліція та опозиційні партії провели праймеріз своїх кандидатів у президенти.

За посаду глави держави боротимуться мер Варшави Рафал Тшасковський та представник опозиції Кароль Навроцький. Коротко про - про те, хто став претендентами на вищу посаду в Польщі та чого Україні чекати від них.

Вибори по-новому

Праймеріз (термін походить від англійської primaries, primary elections - первинні, або попередні, вибори) всередині партій – нове явище для Польщі. Правляча зараз у Польщі «Громадянська коаліція» прем'єр-міністра Дональда Туска провела праймеріз по телефону. Активісти партій, які входять до "Громадянської коаліції", проголосували за допомогою захищених SMS. Кандидатом у президенти Польщі від цієї сили став мер Варшави Рафал Тшасковський. За результатами праймеріз, він отримав три чверті голосів партійців, обігнавши свого конкурента - міністра закордонних справ Радослава Сікорського.

Зі свого боку Радослав Сікорський закликав усіх, хто голосував за нього, «беззастережно підтримати Рафала Тшасковського». І тепер затверджений кандидат у президенти має подати свою виборчу програму 7 грудня.

Від влади заявлено проєвропейського політика

Рафалу Тшасковському 52 роки, і за свою політичну кар'єру він встиг уже багато. У 2009-2013 рр. був депутатом Європарламенту, вважається авторитетним фахівцем у галузі справ ЄС. Доктор гуманітарних наук.

Працював на різних посадах у польському уряді, був депутатом Сейму. З 2018 року – мер Варшави. З 2020 року – віцеголова партії «Громадянська коаліція». 15 травня 2020 року був обраний кандидатом у президенти Польщі від «Громадянської коаліції». 28 червня 2020 року в першому турі набрав 30,34% голосів і вийшов у другий тур разом з Анджеєм Дудою (43,67%), де поступився чинному президентові з перевагою менше 2%.

Щодо України Рафал Тшасковський посідає ту саму позицію, що й правляча коаліція – підтримка України та критика Росії. Під час свого візиту до Києва 2023 року він сказав, що все те, що робить Росія в Україні, «це геноцид». Але він також підтримує історичні претензії до Києва, хоч і не такою мірою, як права опозиційна партія «Право і справедливість».

Будучи мером Варшави, Тшасковський показував себе вільним від рамок політиком: підтримував сексуальні меншини, підписав декларацію із соціальними вимогами для ЛГБТ-спільноти у столиці, а також був одним із «шефів» параду Рівності, що викликало критику з боку правого крила, повідомляє видання. Daieje.

Рафал Тшасковський знає п'ять іноземних мов: англійську, французьку, іспанську, російську та італійську. Він також багато разів говорив про свою пристрасть до книг. У них із дружиною Малгожатою двоє дітей: 20-річна Олександра та 15-річний Станіслав. У сім'ї є французький бульдог на прізвисько Бонбель.

Прем'єр-міністр Дональд Туск вітає переможця праймеріз від "Громадянської коаліції" Рафала Тшасковського. Фото: ФБ Рафал Тшаковський

Кандидат від опозиції – безпартійний історик

Головна опозиційна партія Польщі «Право і справедливість» також визначилася із претендентом на пост президента країни. Ним став Кароль Навроцький. За даними польських медіа, він балотуватиметься як безпартійний кандидат, а "ПіС" надасть йому підтримку.

Глава "ПіС" Ярослав Качиньський пояснив, що Навроцького обрали насамперед через його особисті риси, а також через «ситуацію, в якій зараз знаходиться Польща». На думку Качиньського, зараз у країні «внутрішня, польсько-польська війна», а тому країні потрібна людина, яка заслуговує на довіру, незалежно від політичної формації.

41-річний Кароль Навроцький – історик, громадський діяч та чиновник місцевого рівня. З 2017 по 2021 роки Навроцький був директором Музею Другої світової війни в Гданську, а з 2021-го очолює Інститут національної пам'яті.

Під час роботи на посаді директора Музею Другої світової війни у ​​Гданську Навроцький змінив його головну експозицію, щоб наголосити на масштабах страждань та історії поляків, які захищали євреїв під час Голокосту. Це призвело до судових позовів проти нього з боку творців музею.

А близько місяця тому, коментуючи питання ексгумації жертв Волинської трагедії, Навроцький назвав Галичину «Малопольщею», про це написав нардеп та ексглава українського Інституту Нацпам'яті Володимир В'ятрович.

«Таким терміном Галичину іменували лише короткий період 1922-1939 рр. І причина його запровадження була виключно політичною. Таким чином, українську Галичину вписували до загальнопольського наративу, витирали її українськість. Звісно, ​​робили це не лише найменуванням, а й системною політикою полонізації освіти, культури, соціальної підтримки польських переселенців.

Вживаний нині директором ІПН термін «Східна Малопольща» - це не про шанування пам'яті загиблих тут поляків. А, на жаль, про втрачені території, котрі так і не стали польськими», - прокоментував В'ятрович.

Також про Навроцького відомо, що він на аматорському рівні захоплюється боксом. Разом із дружиною Мартою виховали трьох дітей: двох синів – Даніеля та Антонія і дочку Катаржину.

Кароль Навроцький позиціонує себе як затятий антикомуніст і ворог Росії. Фото: facebook.com/ipngovpl

Соцопитування: поляки проти опозиційного кандидата

За рік до виборів усі соцдослідження показують, що кандидат у президенти Польщі від влади перемагає опозицію. За даними опитування польського Центру дослідження громадської думки (CBOS), підтримка Тшасковського у разі зіткнення у другому турі з кандидатом від «Права і справедливості» становить приблизно 50-53% із відривом у 20-25 процентних пунктів. Респонденти CBOS також наголосили, хто, на їхню думку, має найбільші шанси перемогти на президентських виборах у Польщі наступного року. Лідером рейтингу зараз є Рафал Тшасковський (38%).

До речі

Провести праймеріз було ідеєю одного із учасників – Рафала Тшасковського, мера польської столиці. Він заявив, що в умовах сильної конкуренції із нинішньою опозиційною партією «Право і справедливість» висуватися має найсильніший кандидат, який має «стовідсоткову підтримку» своїх однопартійців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Працюють з "Акваріума": у РФ створили нову спецслужбу для війни із Заходом, — The Sun
Фокус
2025-05-12T05:57:28Z
Звичайна серветка, – у Макрона відреагували на російський фейк про наркотики в потязі
24tv
2025-05-12T05:57:26Z
Трамп відверто розчарований: WSJ розповіло про настрої у США на тлі провалу 30-денного перемир'я
24tv
2025-05-12T05:57:11Z
Чи полетить Зеленський у Стамбул, якщо РФ не підтримає припиненя вогню? ЗМІ розповіли з посиланням на джерела
ZN UA
2025-05-12T05:55:46Z
"Ми зробили чітку пропозицію": Макрон назвав умову переговорів з Росією
24tv
2025-05-12T05:48:52Z
Путін проігнорував заклики до перемир'я – і запустив понад 100 БпЛА: скільки збито
24tv
2025-05-12T05:48:47Z
Рубіо поговорив з Мерцом та главою МЗС Британії Леммі щодо війни в Україні
24tv
2025-05-12T05:46:41Z
105 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: подружжя і ФСБ та ієромонах і заклики до окупації
Украина Криминальная
2025-05-12T05:46:27Z
Переговори в Стамбулі: чому кінець війни відсувається
GlavRed
2025-05-12T05:33:54Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Мультимедійна виставка «Мрії жінки України»
Вива
2025-05-12T06:04:48Z
Колишня дружина Джонні Деппа вдруге стала мамою: зворушливе фото новонароджених близнят
24tv
2025-05-12T06:04:18Z
День матері. Родина Фаліон зворушливо привітала солістку «Лісапетного батальйону» зі сцени
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T05:42:17Z
З букетом на концерті: син Софії Ротару здивував фотографією щасливої мами
GlavRed
2025-05-12T05:25:20Z
10 помилок у фільмах про Гаррі Поттера, які досі дратують фанатів
24tv
2025-05-12T05:18:08Z
Український шоу-бізнес вступив в епоху вандалізму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T04:48:28Z
Віталій Козловський гучно повернувся на сцену з новою "Піна колодою": у мережі потік жартів та мемів
Telegraf
2025-05-12T01:34:22Z
Найгарячіша ведуча прогнозу погоди показала апетитні сідниці в ледь помітному бікіні
Gazeta UA
2025-05-12T01:15:51Z
Загиблий американець через ШІ відео звернувся до свого убивці в суді
InternetUA
2025-05-12T06:01:52Z
Перемир’я не сталось: вночі Україну атакували 108 «шахедів»
ZN UA
2025-05-12T06:01:12Z
Пам’яті вчителя та краєзнавця Ігоря Русого
УкраинФорм
2025-05-12T06:01:07Z
Підірвався на якірній річковій міні під час прикриття побратимів. Згадаймо Дениса Смеркалова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T06:00:36Z
Усе про 13 травня: яке свято, день ангела та що не можна робити
Лига
2025-05-12T05:54:45Z
У столиці "чьоткі пацани" провели стрім в Twitch хизуючись зброєю, купленою на "чорному ринку" і закликали уникати реєстрації
Khreschatyk
2025-05-12T05:42:22Z
"Дешево і сердито": росіяни використовують у бою гіроборди з вибухівкою
ZN UA
2025-05-12T05:40:25Z
Незручні діти
ZN UA
2025-05-12T05:31:09Z
Мобілізація по-новому: вимог стане більше, що змінюється
Знай
2025-05-12T05:30:11Z
Одеська поліція розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-05-12T06:06:55Z
Жителя Буковини судитимуть за умисне вбивство односельчанина
Украина Криминальная
2025-05-12T05:57:50Z
Війська РФ вдарили по Білгород-Дністровському, є пошкодження
УкраинФорм
2025-05-12T05:57:03Z
На Одещині стався землетрус магнітудою 4,6 балів
Комсомольская правда
2025-05-12T03:31:32Z
На Прикарпатті судитимуть шахрайку, яка ошукала клієнтів майже на ₴50 мільйонів
Украина Криминальная
2025-05-11T23:33:08Z
Поблизу Житомира у ДТП загинули двоє людей
Украина Криминальная
2025-05-11T22:45:38Z
"Під завалами військові": у Рильську, ймовірно, уражено пункт дислокації 40-ї бригади морської піхоти РФ
Фокус
2025-05-11T21:28:57Z
Полум'я заввишки 25 метрів: у Сибіру епічно завалилась нафтова вишка
24tv
2025-05-11T19:09:32Z
Внаслідок ворожих атак по Харківщині постраждали п’ятеро мирних мешканців
Мій Харків
2025-05-11T18:51:17Z
Скільки грамів м'яса можна споживати без шкоди для здоров'я та планети
24tv
2025-05-12T05:03:18Z
З Міжнародним днем медсестри 2025: найтепліші привітання у картинках і словах
24tv
2025-05-12T03:52:07Z
Кількість звернень українців з приводу розладів ментального здоров’я зросла вдвічі
УкраинФорм
2025-05-12T03:42:44Z
Риба, яку всі ігнорують: чим форель корисніша за лосося
Gazeta UA
2025-05-12T00:00:39Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T22:10:55Z
Чоловік живе на одному тостовому хлібі: рідкісне захворювання не дає йому їсти інші продукти
Фокус
2025-05-11T19:21:14Z
Як сон голяка впливає на артеріальний тиск
Gazeta UA
2025-05-11T18:24:05Z
Виявили фактор у побуті, який може спричиняти безсоння подібно до кофеїну
24tv
2025-05-11T17:33:35Z
Пластик може порушувати ваш біологічний годинник
360ua.news
2025-05-11T17:28:11Z
Нафта дорожчає на тлі конструктивних переговорів між США та Китаєм
УкраинФорм
2025-05-12T06:06:05Z
Військовозобов’язаним аграріям: Мінагрополітики здійснює моніторинг критично важливих підприємств
Agravery
2025-05-12T06:05:47Z
Опалювальний сезон під загрозою: Нафтогаз довів Україну до енергетичної катастрофи
Хвиля
2025-05-12T06:01:35Z
Інфляція продовжує прискорюватись: яйця подорожчали на 75%
AgroPortal
2025-05-12T06:00:53Z
Росія ігнорує перемир'я: окупанти атакували цивільний вантажний поїзд, є поранений
24tv
2025-05-12T05:54:40Z
Підвищення тарифів на газ у Харкові: що буде з цінами найближчим часом
Политека
2025-05-12T05:31:12Z
Ціни на нафту відреагували на перші результати переговорів між США та Китаєм
24tv
2025-05-12T05:30:32Z
Українці можуть отримати 25% знижки на комуналку: кого торкнеться і що треба зробити
GlavRed
2025-05-12T05:25:17Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро та злотий
Комсомольская правда
2025-05-12T05:22:09Z
Карта бойових дій в Україні станом на 12 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T06:06:20Z
Росіяни минулої доби поранили п'ятьох жителів Херсонщини
УкраинФорм
2025-05-12T06:06:01Z
Подорожчання проїзду в Одеській області: хто тепер платитиме більше
Политека
2025-05-12T06:01:02Z
Що буде, якщо не зареєструвати кота чи собаку в ЦНАП - в Києві запустили важливий сервіс для власників тварин
Комсомольская правда
2025-05-12T05:57:07Z
Коли в Україну повернеться весняне тепло. Синоптики здивували прогнозом
Telegraf
2025-05-12T05:54:11Z
Київська держадміністрація дала чітке роз’яснення щодо підпорядкування структур КМДА і КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T05:48:20Z
Росіяни за добу поранили п'ятьох цивільних на Донеччині
УкраинФорм
2025-05-12T05:42:40Z
На фронті за добу 155 зіткнень, найбільше - на Покровському та Лиманському напрямках
УкраинФорм
2025-05-12T05:34:15Z
"Пише школяркам і маструбує на чоловіків": "Атеш" зламав телефон ворожого командира ППО у Криму
24tv
2025-05-12T05:33:52Z
Українці почали частіше купувати автомобілі з Китаю: ТОП-10 популярних моделей
AutoCentre
2025-05-12T06:04:17Z
Український ринок електромобілів б’є нові рекорди – найпопулярніші авто квітня
24tv
2025-05-12T05:06:17Z
Названо ТОП-10 найпопулярніших авто світу у 2025 році
ЗаРулем
2025-05-12T04:52:38Z
Комфорт за розумні гроші: де знайти авто з кондиціонером до 3000 доларів
Telegraf
2025-05-12T04:09:13Z
96-річний чоловік запустив свій 440 Six Pack після 30 років простою — і все гаразд
Топ Жир
2025-05-12T01:30:09Z
Kia Tasman ще не завершена, і вже готуються серйозні оновлення
Топ Жир
2025-05-11T23:30:13Z
Яка найкраща спортивна машина з чотирициліндровим двигуном усіх часів?
Топ Жир
2025-05-11T21:45:23Z
Toyota ледь не створила пікап на базі Avalon, але відмовилася від ідеї
Топ Жир
2025-05-11T20:30:14Z
Кадилак розвіяв мрії про модель на базі Chevrolet Corvette
Топ Жир
2025-05-11T20:00:27Z
Вони нічим не гірші за деруни: рецепт ароматних цибуляників – в них закохалися соцмережі
24tv
2025-05-12T05:33:45Z
Скільки коштує найдорожчий дорогоцінний камінь у світі
24tv
2025-05-12T05:12:12Z
Чим відрізняються левенята: відповідь потрібно дати за 15 секунд
GlavRed
2025-05-12T04:27:15Z
Адреналін і вихор драми у Раків, Скорпіонів і Козерогів: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-05-12T03:42:28Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 7 секунд знайти єнота
GlavRed
2025-05-12T03:27:55Z
Гороскоп за місячним календарем: що не слід робити 12 травня, щоб не втратити достаток
GlavRed
2025-05-12T03:27:41Z
Незвичайний ребус для надрозумів: знайдіть на ігровому майданчику свічку за 5 сек
GlavRed
2025-05-12T03:27:33Z
Для чого досвідчені дачники збирають шишки: про проблеми з городом можна забути
GlavRed
2025-05-12T03:27:12Z
Втрачає розсипчастість та смак: типові помилки приготування гречки, які робив гречки
24tv
2025-05-12T03:12:59Z
Чому не слід користуватися смартфоном під час його зарядки
InternetUA
2025-05-12T05:43:11Z
Як прискорити роботу смартфона власними силами: сім порад
Gazeta UA
2025-05-12T05:30:27Z
Грецькі розробники представили новітню антидронову систему Medusa
InternetUA
2025-05-12T05:22:04Z
«НІБУЛОН» відкриває доступ до повного портфоліо послуг власної хіміко-технологічної лабораторії
Agravery
2025-05-12T05:06:30Z
Вчені створили бетон із сечі: екологічний прорив
InternetUA
2025-05-12T05:04:06Z
Штучний інтелект не мислить – він лише вгадує
InternetUA
2025-05-12T04:01:13Z
Новий очільник NASA займатиметься відправленням людей Марс і на Місяць - The Hill
УкраинФорм
2025-05-12T02:01:50Z
Samsung завершує підтримку Galaxy A14 після Android 15
InternetUA
2025-05-12T02:01:03Z
Росомаха і Люди Ікс: що мало з'явитися у скасованій грі за Людиною-павуком
InternetUA
2025-05-12T01:01:43Z
Кіт вибіг на майданчик під час фіналу баскетбольної Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T06:06:02Z
У понеділок завершується 28-й тур футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-05-12T05:53:59Z
Вернидуб прокоментував чутки про перемовини з ЛНЗ
Football.ua
2025-05-12T05:40:55Z
Матюніна здобула дві нагороди на чемпіонаті Європи з настільного тенісу серед молоді
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T05:36:53Z
Мбаппе підкорилося історичне досягнення
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T05:30:20Z
Вернидуб: Після таких матчів мені не соромно
Football.ua
2025-05-12T05:26:46Z
Жіноча збірна Києва виборола перемогу на чемпіонаті України з водного поло
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T05:09:37Z
Аталанта — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-05-12T05:00:09Z
Наполі — Дженоа 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-05-12T04:58:41Z