MY.UAНовини
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома

Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома

Сонце, вітер, вода і навіть гній здатні забезпечити домогосподарство дешевою електрикою та теплом, якщо правильно підібрати обладнання.

Війна, руйнування інфраструктури підштовхнули українців до освоєння альтернативних джерел енергії. Видання Mind підготувало матеріал про те, як отримати електрику та тепло під час блекаутів, скільки це коштує і наскільки вигідно.

Альтернативними або відновлювальними називають джерела, які дають енергію без використання газу, вугілля чи будь-якого іншого викопного палива. До них належать сонячні, вітрові, гідрологічні, геотермальні та біомасові електростанції. Вони можуть давати чимало електричної або теплової енергії, але її кількість сильно залежить від розташування та кліматичних умов.

В Україні у 2023 році близько 20% електроенергії виробили за допомогою сонячних, вітрових або гідроелектростанцій. До 2030 року український уряд планує збільшити показник до 27%. В цілому ж у світі, як прогнозують фахівці Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA), до 2050 року 90% світової електроенергії має вироблятися з відновлюваних джерел.

Сонячні електростанції

Спеціальне обладнання може вловлювати сонячні промені і перетворювати їх енергію на електрику за допомогою панелей, зроблених з фотоелектричних елементів. Їх встановлюють у вигляді великих "ферм" просто на полях, менші електростанції розміщують на присадибних ділянках, дахах, фасадах будівель або на балконах. Нещодавно Фокус розібрався, які і як саме можна встановити сонячні панелі у багатоповерхових житлових будинках.

В деяких багатоквартирних будинках завдяки сонячним електростанціям (СЕС) ліфти та насоси для подачі води працюють навіть під час відключення світла. Обладнання купити з недавніх пір стало простіше, адже уряд зняв мито та ПДВ з сонячного обладнання та запровадив пільгове кредитування для бізнесу та домогосподарств на придбання сонячних або вітрових генерувальних установок потужністю до 10 кВт із акумуляторами. Можна отримати до 480 000 грн на

Держава повністю компенсує відсоткову ставку за такими кредитами впродовж 10 років. На сонячні панелі та вітрові установки до 10 кВт потужності можна отримати до 480 000 грн. Також існують гранти для ОСББ та інфраструктурних проєктів, які покривають більшу частину витрат.

Сонячні панелі на даху будинку в Україні
Фото: Скриншот

Однак для отримання електроенергії, якою можна користуватися, одних лише панелей мало. Потрібно також встановити інвертор — це пристрій, який перетворює постійний струм, створений сонячними модулями, на змінний, який сприймають побутові пристрої. Існує техніка, яка працює на постійному струмі, але вона ще не дуже поширена. Крім того, потрібно мати акумулятори, які будуть запасати вироблену енергію і віддавати, коли вона потрібна.

Накопичену електроенергію також можна продавати у загальну мережу, якщо електростанція до неї під'єднана. Ціна обладнання залежить від потужності. Вартість домашньої сонячної електростанції потужністю 5 кВт на сайті Yasno стартує від 110 000 грн, за прогнозами експертів, вона окупиться приблизно за 5–6 років.

Важливо Краще за звичайні панелі: гібридний сонячний колектор забезпечить і світлом, і теплом (відео)

Одного такого комплексу недостатньо, щоб задовольнити всі енергетичні потреби домогосподарства. У середньому, для цього потрібна потужність не менша за 10 кВт і площа близько 50 квадратних метрів для встановлення панелей. У випадку блекаута така система буде живити будинок від 12 до 24 годин.

Набагато простіший і дешевший варіант — встановити кілька сонячних панелей на балконі або даху, під'єднавши їх до зарядної станції, яка підтримує таку технологію. Багато енергії вони не дадуть, але допоможуть запустити деякі прилади, такі як чайник, під час відключення світла, або ж економити на комунальних платежах. Фокус вже писав, які існують портативні сонячні панелі для балконів і зарядні станції для домашніх сонячних електростанцій.

Сонячна енергія доступна і універсальна, можна розмістити майже всюди, хоча потрібно чимало місця, немає шуму та шкідливих викидів. Але вона ефективно виробляється лише влітку, вдень і у сонячну погоду, куди гірше — у холодні пори року, коли сонце закрите хмарами. Встановлення СЕС потребує чималих інвестицій, які можуть взагалі ніколи не окупитися.

Сонячна черепиця, печі та колектори

Сонячну енергію можна збирати не тільки за допомогою панелей, існує спеціальна черепиця для даху, яка виконує одночасно дві функції: генерує електрику і покриває будинок. Коштує таке обладнання суттєво дорожче – близько 3700 гривень за квадратний метр.

Сонячна черепиця для даху
Фото: Скриншот

У США популярні так звані "сонячні печі", які використовують сонячне світло для приготування або нагрівання їжі. В Україні ж мають попит сонячні колектори що нагрівають воду, перетворюючи сонячну енергію на теплову — така собі альтернатива бойлерам. Щоб взимку мати гарячу воду для невеликої родини знадобиться дві установки потужністю 2 кВт вартістю від 60 000 грн. Система, здатна гріти не тільки воду, а й приміщення, коштуватиме дорожче – близько 100 000 грн, і може окупитися у середньому за 3–6 років.

Вітряні електростанції

Вітряні турбіни або, як їх часто називають, вітрогенератори також є доволі доступним і нині поширеним джерелом енергії в Україні. На відміну від сонячних станцій, вони можуть працювати як вдень, так і вночі, а взимку працюють навіть краще, бо вітер посилюється. Вітряна турбіна правильного розміру зможе забезпечити більшість або всі потреби в електроенергії. Для кращої ефективності варто об'єднати сонячну і вітряну електростанцію.

Втім такі електростанції сильно залежать від регіону і можуть майже не давати енергії у там, де повітряні потоки рухаються із низькою швидкістю. Щоб не витратити гроші даремно, варто звернутися до фахівців, які перед встановленням зазвичай не менш як пів року досліджують ділянку. У деяких районах вітряні турбіни виявляються навіть кращими за СЕС, коли йдеться про генерацію, але однозначно поступаються їм за варіативністю. Якщо сонячні панелі можна розмістити майже всюди, то вітряк треба підіймати на високій щоглі, бо чим вище, тим сильніше дме вітер. Встановлювати близько біля вікон не варто через доволі сильний шум, який може викликати дискомфорт в оточення.

Вітрогенератор для дому в Україні
Фото: Скриншот

Існують два основних типи вітрогенераторів: горизонтальний і вертикальний, і від цього залежить ціна. Наприклад, вертикальний вітрогенератор потужністю 100 Вт коштуватиме від 8000 грн, а модель потужністю 400 Вт – від 20 000 грн. Щоглу та інше обладнання потрібно докупляти додатково. Окуповуються вітрогенератори 10-25 років залежно від типу, розміру, сили вітру. Ігор Неділько ділився з Фокусом своїм досвідом cтворення вітрогенераторів і радив не брати вертикальні, бо вони виробляють дуже мало енергії.

Гідроелектростанція

Окрім великих споруд, таких як ДніпроГЕС, існують і невеличкі системи, встановлені у струмках, річках або інших проточних водоймах. Вода падає на турбіну, крутить її, і завдяки цьому виробляється електроенергія. Іван Верещак з Вінниці на своєму прикладі показав, що це можливо, створивши гідроелектростанцію, яка видобуває енергію під час відключень світла. Вона обійшлася українцю всього у 10 000 гривень, але й потужність її невелика, близько 150-300 Вт.

Саморобна ГЕС Івана Верещака у Вінниці
Фото: Вінниця.info

Гідроенергетика може забезпечити досить велику кількість електроенергії і живити весь будинок, але для цього потрібно мати поруч хороший потік води і виділити чимало коштів на обладнання. Поки що в Україні станом немає законодавчої бази щодо встановлення гідроустановок для домогосподарств, тому фактично ніяких дозволів не потрібно, але й права такого у людей немає.

Геотермальна енергетика

Видобувати і використовувати можна теплову енергію, що зберігається в надрах Землі. Деякі жителі України вже встановили теплові насоси, які вбирають і передають тепло з води, ґрунту чи повітря. Вартість такого пристрою починається від 30 000 грн, вона залежить від його типу та площі приміщення, яке потрібно обігріти.

Біогенератори

Спалювання органічних речовин (деревини або сільськогосподарських відходів) дозволяє виробляти електроенергію. У промислових масштабах цим займаються ТЕЦ, які спалюють тверді органічні матеріали. Вдома можна використовувати твердопаливні котли, які коштують від 15 000 грн.

Сучасні технології дозволяють отримувати дешеву енергію буквально з гною, який постачають корови або інші свійські тварини. Ось тільки обладнання коштуватиме значно дорожче.

Теги за темою
енергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Середня зарплата не дорівнює середній пенсії: які виплати отримуватимуть українці
GlavRed
2025-07-18T08:45:26Z
Китай за місяць майже вдвічі наростив експорт стратегічних металів
ZN UA
2025-07-18T08:43:42Z
Цінопад на ринку: в банках євро нижче 49 гривень
24tv
2025-07-18T08:36:52Z
Гривня недооцінена: індекс Біг-Мака визначив, скільки має коштувати долар в Україні
24tv
2025-07-18T08:30:38Z
Український ринок сиру перебуває в застої
AgroPortal
2025-07-18T08:30:05Z
У східних регіонах України почало дорожчати житло: міста-лідери
Хвиля
2025-07-18T08:27:55Z
Курс євро буде дивувати: банкір сказав, чи потрібно бігти в обмінники з 21 липня
GlavRed
2025-07-18T08:27:43Z
Уряд затвердив новий порядок виплат пенсіонерам за рішеннями суду: як і коли перераховуватимуть гроші
VGorode
2025-07-18T08:21:43Z
На Вінниччині врожайність зернових перевищує торішню
УкраинФорм
2025-07-18T08:21:26Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T08:45:49Z
Активізація переговорного треку: Зеленський та Умєров обговорили завдання РНБО
ZN UA
2025-07-18T08:45:00Z
Стефанішина підтвердила, що ЄС готувався відкрити перший кластер перемовин з Україною 18 липня
Европейская правда
2025-07-18T08:43:02Z
Росія застосувала хімічну зброю в Україні понад 10 тис. разів - експерт
Gazeta UA
2025-07-18T08:42:49Z
ЄС запровадив жорсткі санкції проти Росії: реакція Зеленського
TSN
2025-07-18T08:36:18Z
Відбулася міжнародна зустріч «Світове українство: виклики та можливості»
УкраинФорм
2025-07-18T08:36:15Z
Польща закликала своїх громадян не їздити в Росію
Европейская правда
2025-07-18T08:36:06Z
Це буде болісно для росіян - польський міністр про нові санкції ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T08:33:09Z
Зеленський призначив Умєрова на нову посаду: указ
TSN
2025-07-18T08:28:23Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
У Карпатах встановили станцію моніторингу радіаційного фону
УкраинФорм
2025-07-18T08:45:48Z
Що не можна купувати у Ретроградний Меркурій: це треба запам'ятати
24tv
2025-07-18T08:36:17Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:30:05Z
Закопували токсичні відходи в ґрунт. На Київщині директор та працівники двох підприємств підуть під суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:15:59Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: госпіталізували 70 людей
УкраинФорм
2025-07-18T08:15:59Z
Росіяни скинули авіабомбу на Костянтинівку та атакували дроном авто волонтерів – є загибла
Лига
2025-07-18T08:12:44Z
Ситуація критична: на окупованій Донеччині може зупинитись важлива ТЕС
24tv
2025-07-18T08:09:51Z
"Ми маємо всі шанси": ЗСУ можуть вибити росіян з однієї області України
GlavRed
2025-07-18T08:06:55Z
Армія РФ за добу вбила чотирьох людей на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-18T08:03:46Z
Розробники з Південної Кореї представили передовий бойовий танк K1A2
InternetUA
2025-07-18T08:46:55Z
За десять років народжуваність в Україні зменшилася у 2,2 рази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:36:10Z
АРМА розкрило схему фіктивного постачання дронів для ЗСУ
Известия Киев
2025-07-18T08:34:49Z
Італійські розробники представили новітню танкову гармату Hitfact MkII NG
InternetUA
2025-07-18T08:34:37Z
Курсант розстріляв двох інструкторів на полігоні
360ua.news
2025-07-18T08:30:58Z
Субсидії для пенсіонерів у Черкаській області: українцям розкрили, як змінити спосіб отримання допомоги
Политека
2025-07-18T08:30:26Z
"Зникнуть за місяць": ЗСУ знайшли способи боротися з "невразливими" дронами на оптоволокні
Фокус
2025-07-18T08:30:15Z
Українці порушують і не знають про штраф: за що карають на 30 тисяч гривень
GlavRed
2025-07-18T08:27:11Z
Скоротили вдвічі: частині ВПО скасували державну допомогу
Знай
2025-07-18T08:21:58Z
Зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" відверто зізнався, що готовий піти на війну: "Я піду служити"
24tv
2025-07-18T08:45:21Z
Зручні кросівки, які завжди мають стильний вигляд
Gazeta UA
2025-07-18T08:39:10Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T08:36:51Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T08:33:15Z
Стильні окуляри на літо 2025: найкраща добірка для модних дівчат
24tv
2025-07-18T08:30:12Z
Зірка «Тіней забутих предків» зустрічається з чоловіком, який молодший за неї на 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:21:45Z
Міністерство культури і національної спадщини
Детектор М
2025-07-18T08:09:25Z
"Камера поцілунків" викрила службовий роман CEO IT-гіганта на концерті Coldplay
InternetUA
2025-07-18T08:01:50Z
Олег Винник розкрив правду про свого сина та життя в Німеччині: який вигляд має співак зараз
TSN
2025-07-18T07:57:16Z
Ви помилково вважали їх українськими: 4 поширені імені, які мають іноземне коріння
24tv
2025-07-18T08:45:42Z
Попелиця втікатиме з вашого городу: натуральний інсектицид, який працює краще за хімію
TSN
2025-07-18T08:36:51Z
Не Морське око: шалено красиве озеро в Карпатах біля України
24tv
2025-07-18T08:30:03Z
Китайський гороскоп на завтра 19 липня: Драконам - випробування, Свиням - розчарування
GlavRed
2025-07-18T08:27:38Z
Ще не пізно: посадіть ці рослини в липні, аби восени зібрати урожай
24tv
2025-07-18T08:09:32Z
"55 інфарктів та нервовий зрив": українці жартують зі спроб купити квитки в Укрзалізниці
24tv
2025-07-18T07:39:47Z
Страшно і незручно: де не можна розміщувати дзеркало у квартирі
24tv
2025-07-18T07:30:02Z
Розчин лише з 2 інгредієнтів: полийте цим перець у липні, щоб збільшити врожай удвічі
Telegraf
2025-07-18T07:06:18Z
Зможете їсти вже зразу: як приготувати малосольні огірки в пакеті за 5 хвилин
Telegraf
2025-07-18T07:03:58Z
Наймолодшій – чотири роки. Через отруєння в ресторані Кацуріна госпіталізовано вже 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:39:14Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T08:21:19Z
На Львівщині стався обвал на вугільній шахті: є постраждалий
24tv
2025-07-18T08:21:13Z
Росіяни вдарили по Дніпропетровщині, двоє загиблих
1News
2025-07-18T08:09:07Z
Викрадача новонародженої дівчинки з кременчуцького перинатального центу засуджено до суворішого покарання
Украина Криминальная
2025-07-18T07:57:59Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога через загрозу БПЛА
УкраинФорм
2025-07-18T07:51:43Z
У Києві співробітник ТЦК насмерть забив чоловіка, від якого відмовились військові частини
Комсомольская правда
2025-07-18T07:51:36Z
Росіяни атакували з дрона велосипедиста на Херсонщині, чоловік загинув
УкраинФорм
2025-07-18T07:48:17Z
Суд покарав чоловіка, який наїхав на ногу військовому ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T07:48:13Z
Fight for life: Артем Пивоваров випустив спільний трек з DJ Korolova та Олександром Усиком
Вива
2025-07-18T08:45:15Z
Челсі активізує переговори з Аяксом щодо Гато
Football.ua
2025-07-18T08:34:37Z
УАФ представила оновлений формат Кубка України та новий трофей турніру
УкраинФорм
2025-07-18T08:33:29Z
Манчестер Сіті відпустив свого півзахисника до Серії А
Football.ua
2025-07-18T08:30:01Z
У Малі ліквідували воєнного злочинця, тренера російського боксера Повєткіна - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T08:30:01Z
Руні в Барселоні: чого очікувати від "шведського Мессі"?
Football.ua
2025-07-18T08:22:22Z
Скандальна депутатка Думи поскаржилася, що російських спортсменів позбавляють ідентичності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:15:33Z
Олександр Каденко: повернення до класичного формату Першої ліги — свідчення певної стабілізації українського футболу
Football.ua
2025-07-18T08:13:15Z
Дюбуа сенсаційно хотів закінчити кар'єру після поразки від Усика
24tv
2025-07-18T08:03:13Z
У NASA стверджують, що планета Сатурн може плавати на воді: чи можливо це
Фокус
2025-07-18T08:45:55Z
Подорож у минуле: прихована функція Google Maps зворушила Мережу, як її ввімкнути
Фокус
2025-07-18T08:36:21Z
Де в Україні найродючіші землі: науковці назвали конкретний населений пункт в одній області
GlavRed
2025-07-18T08:27:16Z
Оновлення Android виправить помилки на популярних смартфонах: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-18T08:27:13Z
У мережі сміються з начальника компанії, якого з коханкою показали на весь стадіон
Фокус
2025-07-18T08:21:09Z
Що відбувається з батареєю смартфона при повній розрядці
InternetUA
2025-07-18T08:16:25Z
Приватність у смартфоні: що ми втрачаємо, коли не зважаємо
Фокус
2025-07-18T08:15:02Z
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
Фокус
2025-07-18T08:12:35Z
OpenAI представляє Агента ChatGPT, який виконує завдання, використовуючи ваш комп'ютер
24tv
2025-07-18T08:09:59Z
Рекламна кампанія RENAULT – UN.PATENT здобула золотого Канського лева
AutoCentre
2025-07-18T08:43:25Z
На український ринок виходить новий Volkswagen Transporter T7: ціни та версії
Фокус
2025-07-18T08:36:34Z
Українці купують більше китайських авто: які марки найпопулярніші
24tv
2025-07-18T08:33:52Z
Дешевше ніж очікувалось: кросвен Kia Carens отримав повністю електричну версію
ЗаРулем
2025-07-18T08:33:44Z
Mitsubishi випустив семимісцевий кросовер за $30 000
AutoCentre
2025-07-18T08:16:06Z
На базі Toyota: Subaru презентувала спортивний електрокросовер для молоді
Фокус
2025-07-18T07:45:42Z
Subaru презентувала новий електричний кросовер на базі Toyota C-HR
AutoCentre
2025-07-18T07:10:37Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T06:27:23Z
На Нюрбургрінг виїхав новий кросовер Range Rover
AutoCentre
2025-07-18T06:06:21Z