MY.UAНовини
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома

Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома

Сонце, вітер, вода і навіть гній здатні забезпечити домогосподарство дешевою електрикою та теплом, якщо правильно підібрати обладнання.

Війна, руйнування інфраструктури підштовхнули українців до освоєння альтернативних джерел енергії. Видання Mind підготувало матеріал про те, як отримати електрику та тепло під час блекаутів, скільки це коштує і наскільки вигідно.

Альтернативними або відновлювальними називають джерела, які дають енергію без використання газу, вугілля чи будь-якого іншого викопного палива. До них належать сонячні, вітрові, гідрологічні, геотермальні та біомасові електростанції. Вони можуть давати чимало електричної або теплової енергії, але її кількість сильно залежить від розташування та кліматичних умов.

В Україні у 2023 році близько 20% електроенергії виробили за допомогою сонячних, вітрових або гідроелектростанцій. До 2030 року український уряд планує збільшити показник до 27%. В цілому ж у світі, як прогнозують фахівці Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA), до 2050 року 90% світової електроенергії має вироблятися з відновлюваних джерел.

Сонячні електростанції

Спеціальне обладнання може вловлювати сонячні промені і перетворювати їх енергію на електрику за допомогою панелей, зроблених з фотоелектричних елементів. Їх встановлюють у вигляді великих "ферм" просто на полях, менші електростанції розміщують на присадибних ділянках, дахах, фасадах будівель або на балконах. Нещодавно Фокус розібрався, які і як саме можна встановити сонячні панелі у багатоповерхових житлових будинках.

В деяких багатоквартирних будинках завдяки сонячним електростанціям (СЕС) ліфти та насоси для подачі води працюють навіть під час відключення світла. Обладнання купити з недавніх пір стало простіше, адже уряд зняв мито та ПДВ з сонячного обладнання та запровадив пільгове кредитування для бізнесу та домогосподарств на придбання сонячних або вітрових генерувальних установок потужністю до 10 кВт із акумуляторами. Можна отримати до 480 000 грн на

Держава повністю компенсує відсоткову ставку за такими кредитами впродовж 10 років. На сонячні панелі та вітрові установки до 10 кВт потужності можна отримати до 480 000 грн. Також існують гранти для ОСББ та інфраструктурних проєктів, які покривають більшу частину витрат.

Сонячні панелі на даху будинку в Україні
Фото: Скриншот

Однак для отримання електроенергії, якою можна користуватися, одних лише панелей мало. Потрібно також встановити інвертор — це пристрій, який перетворює постійний струм, створений сонячними модулями, на змінний, який сприймають побутові пристрої. Існує техніка, яка працює на постійному струмі, але вона ще не дуже поширена. Крім того, потрібно мати акумулятори, які будуть запасати вироблену енергію і віддавати, коли вона потрібна.

Накопичену електроенергію також можна продавати у загальну мережу, якщо електростанція до неї під'єднана. Ціна обладнання залежить від потужності. Вартість домашньої сонячної електростанції потужністю 5 кВт на сайті Yasno стартує від 110 000 грн, за прогнозами експертів, вона окупиться приблизно за 5–6 років.

Важливо Краще за звичайні панелі: гібридний сонячний колектор забезпечить і світлом, і теплом (відео)

Одного такого комплексу недостатньо, щоб задовольнити всі енергетичні потреби домогосподарства. У середньому, для цього потрібна потужність не менша за 10 кВт і площа близько 50 квадратних метрів для встановлення панелей. У випадку блекаута така система буде живити будинок від 12 до 24 годин.

Набагато простіший і дешевший варіант — встановити кілька сонячних панелей на балконі або даху, під'єднавши їх до зарядної станції, яка підтримує таку технологію. Багато енергії вони не дадуть, але допоможуть запустити деякі прилади, такі як чайник, під час відключення світла, або ж економити на комунальних платежах. Фокус вже писав, які існують портативні сонячні панелі для балконів і зарядні станції для домашніх сонячних електростанцій.

Сонячна енергія доступна і універсальна, можна розмістити майже всюди, хоча потрібно чимало місця, немає шуму та шкідливих викидів. Але вона ефективно виробляється лише влітку, вдень і у сонячну погоду, куди гірше — у холодні пори року, коли сонце закрите хмарами. Встановлення СЕС потребує чималих інвестицій, які можуть взагалі ніколи не окупитися.

Сонячна черепиця, печі та колектори

Сонячну енергію можна збирати не тільки за допомогою панелей, існує спеціальна черепиця для даху, яка виконує одночасно дві функції: генерує електрику і покриває будинок. Коштує таке обладнання суттєво дорожче – близько 3700 гривень за квадратний метр.

Сонячна черепиця для даху
Фото: Скриншот

У США популярні так звані "сонячні печі", які використовують сонячне світло для приготування або нагрівання їжі. В Україні ж мають попит сонячні колектори що нагрівають воду, перетворюючи сонячну енергію на теплову — така собі альтернатива бойлерам. Щоб взимку мати гарячу воду для невеликої родини знадобиться дві установки потужністю 2 кВт вартістю від 60 000 грн. Система, здатна гріти не тільки воду, а й приміщення, коштуватиме дорожче – близько 100 000 грн, і може окупитися у середньому за 3–6 років.

Вітряні електростанції

Вітряні турбіни або, як їх часто називають, вітрогенератори також є доволі доступним і нині поширеним джерелом енергії в Україні. На відміну від сонячних станцій, вони можуть працювати як вдень, так і вночі, а взимку працюють навіть краще, бо вітер посилюється. Вітряна турбіна правильного розміру зможе забезпечити більшість або всі потреби в електроенергії. Для кращої ефективності варто об'єднати сонячну і вітряну електростанцію.

Втім такі електростанції сильно залежать від регіону і можуть майже не давати енергії у там, де повітряні потоки рухаються із низькою швидкістю. Щоб не витратити гроші даремно, варто звернутися до фахівців, які перед встановленням зазвичай не менш як пів року досліджують ділянку. У деяких районах вітряні турбіни виявляються навіть кращими за СЕС, коли йдеться про генерацію, але однозначно поступаються їм за варіативністю. Якщо сонячні панелі можна розмістити майже всюди, то вітряк треба підіймати на високій щоглі, бо чим вище, тим сильніше дме вітер. Встановлювати близько біля вікон не варто через доволі сильний шум, який може викликати дискомфорт в оточення.

Вітрогенератор для дому в Україні
Фото: Скриншот

Існують два основних типи вітрогенераторів: горизонтальний і вертикальний, і від цього залежить ціна. Наприклад, вертикальний вітрогенератор потужністю 100 Вт коштуватиме від 8000 грн, а модель потужністю 400 Вт – від 20 000 грн. Щоглу та інше обладнання потрібно докупляти додатково. Окуповуються вітрогенератори 10-25 років залежно від типу, розміру, сили вітру. Ігор Неділько ділився з Фокусом своїм досвідом cтворення вітрогенераторів і радив не брати вертикальні, бо вони виробляють дуже мало енергії.

Гідроелектростанція

Окрім великих споруд, таких як ДніпроГЕС, існують і невеличкі системи, встановлені у струмках, річках або інших проточних водоймах. Вода падає на турбіну, крутить її, і завдяки цьому виробляється електроенергія. Іван Верещак з Вінниці на своєму прикладі показав, що це можливо, створивши гідроелектростанцію, яка видобуває енергію під час відключень світла. Вона обійшлася українцю всього у 10 000 гривень, але й потужність її невелика, близько 150-300 Вт.

Саморобна ГЕС Івана Верещака у Вінниці
Фото: Вінниця.info

Гідроенергетика може забезпечити досить велику кількість електроенергії і живити весь будинок, але для цього потрібно мати поруч хороший потік води і виділити чимало коштів на обладнання. Поки що в Україні станом немає законодавчої бази щодо встановлення гідроустановок для домогосподарств, тому фактично ніяких дозволів не потрібно, але й права такого у людей немає.

Геотермальна енергетика

Видобувати і використовувати можна теплову енергію, що зберігається в надрах Землі. Деякі жителі України вже встановили теплові насоси, які вбирають і передають тепло з води, ґрунту чи повітря. Вартість такого пристрою починається від 30 000 грн, вона залежить від його типу та площі приміщення, яке потрібно обігріти.

Біогенератори

Спалювання органічних речовин (деревини або сільськогосподарських відходів) дозволяє виробляти електроенергію. У промислових масштабах цим займаються ТЕЦ, які спалюють тверді органічні матеріали. Вдома можна використовувати твердопаливні котли, які коштують від 15 000 грн.

Сучасні технології дозволяють отримувати дешеву енергію буквально з гною, який постачають корови або інші свійські тварини. Ось тільки обладнання коштуватиме значно дорожче.

Теги за темою
енергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Днів без поранених критично мало: Михайлова розповіла, скільки бійців померли після евакуації
24tv
2024-11-25T20:21:55Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-25T19:58:08Z
Україну у грудні накриє потужний антициклон, - "Укргідрометцентр"
Комсомольская правда
2024-11-25T19:28:57Z
У трьох університетах викрили схеми для ухилянтів: "рішалам" загрожує 10 років за гратами
Политека
2024-11-25T19:25:17Z
Мороз і мокрий сніг очікуються в Україні
360ua.news
2024-11-25T19:24:44Z
Чи є загроза захоплення Куп'янська окупантами: у Генштабі відповіли
24tv
2024-11-25T19:21:34Z
"До Дніпропетровської області вже 6 км, оборона не готова": командир ошелешив заявою
GlavRed
2024-11-25T19:06:17Z
Затримання кримської журналістки Едіє Муслімової має ознаки насильницького зникнення,— аналітик КримSOS
Детектор М
2024-11-25T18:52:13Z
В Україні раптово зміниться погода: синоптик назвала дату потепління
GlavRed
2024-11-25T18:25:48Z
Путін вдвічі підняв виплати росгвардійцям за участь у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Удари ATACMS по РФ та превентивна атака НАТО: головні новини України
GlavRed
2024-11-25T20:27:38Z
Цікава гра спецслужб: ATACMS можуть бити не тільки по Курщині - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-25T20:27:06Z
В Європі знову заговорили про відправлення військ до України: кого насправді можуть направити
24tv
2024-11-25T20:27:04Z
Європа повинна збільшити зусилля для військової допомоги Україні - міністр оборони Польщі
УкраинФорм
2024-11-25T20:21:57Z
Німеччина будуватиме укриття для своїх громадян — подробиці
TSN
2024-11-25T20:21:03Z
Глава МЗС Італії: Ми не будемо відправляти своїх солдатів в Україну
Европейская правда
2024-11-25T20:18:28Z
У Німеччині оголосили звинувачення чотирьом імовірним членам ХАМАС
Европейская правда
2024-11-25T20:16:36Z
Виїзд за кордон можуть не дозволити навіть після скасування воєнного стану – депутат
TSN
2024-11-25T20:15:05Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T20:31:07Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Знай
2024-11-25T19:51:38Z
5 топових детективних серіалів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-25T19:51:06Z
Світлана Тарабарова довела до сліз відео, як її однорічна донька вимовляє перше слово
TSN
2024-11-25T19:33:29Z
Женя Галич зізнався, що ходив на побачення з двома дівчатами: "Це було дуже незручно"
24tv
2024-11-25T19:30:14Z
Джамала назвала найбожевільніший вчинок, який зробила останнім часом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:30:06Z
"Гнобили мене": донька зрадниці Ані Лорак публічно розповіла моторошну правду
GlavRed
2024-11-25T19:25:33Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T19:37:13Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
6:0 від Шахтаря, осічка Ротаня та дивне пенальті для Руха: як виглядає таблиця УПЛ після 14 туру
24tv
2024-11-25T19:51:36Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T19:27:31Z
Полісся у більшості уникнуло домашньої поразки від Зорі
24tv
2024-11-25T18:51:02Z
"М'яка дупа": чемпіон світу WBC порадив Ломаченку покинути бокс
24tv
2024-11-25T18:42:03Z
УПЛ: «Полісся» уникло поразки від «Зорі» у Житомирі
УкраинФорм
2024-11-25T18:12:48Z
Саккі: У деяких матчах Леау сильний, в інших непомітний
Football.ua
2024-11-25T18:09:43Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T20:27:47Z
Палатний: "Українська команда" передала FPV-дрони підрозділу ССО "Рейнджер"
Знай
2024-11-25T20:21:33Z
Рік Зеленої Дерев'яної Змії: астрологиня розповіла, що на нас чекає у 2025-му
TSN
2024-11-25T20:21:14Z
Україну атакують ударні БПлА: куди летять "шахеди"
TSN
2024-11-25T20:09:30Z
Німеччина готує «бункерний план»: укриття порахують і модернізують
УкраинФорм
2024-11-25T20:03:07Z
Діти можуть залишитися без спадщини: названо ситуації, в яких це відбувається
Политека
2024-11-25T20:00:16Z
Зміна місця служби: військові отримуватимуть в «Армія+» номери наказів про переведення
УкраинФорм
2024-11-25T19:27:15Z
Умєров: Розраховуємо на ініціативу партнерів в оснащенні наших бригад і батальйонів
УкраинФорм
2024-11-25T19:22:35Z
Бронювання працевлаштованих: кого можуть мобілізувати за новим порядком
TSN
2024-11-25T19:21:24Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Польські аграрії погрожують заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною
УкраинФорм
2024-11-25T17:57:35Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T18:39:17Z
В Таїланді 300 розлючених мавп увірвались до поліцейського відділку
24tv
2024-11-25T18:21:16Z
У Києві суд відпустив на волю двох пенсіонерів, які напали на волонтера через українську мову
Комсомольская правда
2024-11-25T18:15:37Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T17:52:50Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T17:39:41Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T17:25:07Z
У Запоріжжі викрито лікарів, які за хабарі забезпечували оформлення фейкової інвалідності ухилянтам
Украина Криминальная
2024-11-25T17:01:54Z
Львівські медики врятували батька шістьох дітей, який ледь не помер через забій ноги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T17:00:31Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T20:27:35Z
Сіль чи пісок: чим найкраще посипати доріжки для безпеки взимку
24tv
2024-11-25T19:57:46Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
Сомельє назвав ідеальну закуску для коньяку: що відомо про золоте правило "3К"
GlavRed
2024-11-25T19:25:59Z
У кого зі знаків зодіаку в грудні кардинально зміниться життя: перевіряйте список
24tv
2024-11-25T19:06:09Z
П'ятизірковий готель Bristol Hotel 5 * Odesa: вікенд у серці Одеси із розкішшю історії та смаку
Вива
2024-11-25T18:54:30Z
Не потрібно чекати кілька годин: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
24tv
2024-11-25T18:30:44Z
Що зробити, щоб кіт не ліз на ялинку: експерти поділились легким рішенням
GlavRed
2024-11-25T18:25:22Z
Пальне з гнилих водоростей може врятувати екологію та цілу країну: як саме
24tv
2024-11-25T18:24:04Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T20:22:27Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Американські розробники представили новітню кінетичну антидронову систему
InternetUA
2024-11-25T18:43:17Z
Учені не змогли вберегти зразки астероїда Рюгу від забруднення земними бактеріями
24tv
2024-11-25T18:06:51Z
Шахраї маскуються під UNICEF для крадіжки даних українців
InternetUA
2024-11-25T17:55:02Z
Зміна клімату посилила силу ураганів
Portaltele
2024-11-25T17:52:49Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z