MY.UAНовини
Про «журналіста», якого нині порівнюють з Такером Карлсоном та історію із запереченням злочинів режиму
Про «журналіста», якого нині порівнюють з Такером Карлсоном та історію із запереченням злочинів режиму

Про «журналіста», якого нині порівнюють з Такером Карлсоном та історію із запереченням злочинів режиму

Мої життєві переконаня звучать так: життя — жорстокосерде стерво. Від якого не варто чекати справедливості. Якщо хочете її встановити — зробіть тоді щось самі.

На фото — два журналісти. Точніше один — «журналіст», якого нині часто порівнюють з Такером Карлсоном. Це Волтер Дюранті, американець, який спрацював в СРСР і з 22 по 36 рік та очолював мовсковське бюро The New York Times. Його матеріали, за його ж словами, «відображали офіційні погляди Радянського уряду». В 1932 році він за них отримав Пулітцерівську премію. 

Волтер Дюранті (ліворуч) та Гарет Джонс (праворуч)

Друга людина — Гарет Джонс. Саме його розповіді про Голодомор надихнули Джорджа Орвелла написати «Ферму тварин». Угу, виходить, що найвідоміший твір про Голодомор написав автор «1984». Джонс був молодим журналістом, який приїхав до СРСР і почав підозрювати, що відбувається якась дурня. Він без акредитації, не як журналіст, поїхав в Україну і побачив села, люди в яких масово помирають від голоду. Він писав про це матеріали в The Guardian та New York Post, але ефекту майже не було.

Симпатія до Радянського Союзу була занадто високою — там же будують справедливе суспільтво! Без бідних і багатих.

В коментарях кину важливий текст Джеймса Мейса, американця, який глибоко досліджував Голодомор і казав «ваші мертві вибрали мене». Це саме він запропонував запалювати свічки у День памʼяті померлих. У 2003 він написав «Повість про двох журналістів», повість про «журналіста, якого знищили за чесність, та його колегу, винагородженого за брехню».

Жодні заяви, мітинги і протести не змогли поки змусити організаторів Пулітцерівської премії викреслити Дюранті зі списку лавреатів. У книзі «Апологет Сталіна. Уолтер Дюранті — людина «Нью-Йорк таймс» стверджується, що він брехав навіть про власне походження, видаючи себе за сироту.

Ось кілька цитат з тексту Мейса:

«Очевидно, Дюранті знав, що часто ключ до успіху в журналістиці — вміння визначити, що потрібне читачам, і підібрати відповідні факти. Його репортажі завжди були живими, легко читалися і зазвичай — але аж ніяк не завжди — певним чином стосувалися справжніх фактів. Проте він розумів, що в американській вільній пресі призначення газети полягає у тому, щоб приносити власнику прибуток, і завдання репортера — написати щось таке, щоб читачі захотіли купити газету його роботодавця та прочитати це».

Про журналіста Юджина Лайонса:

«Лайонс, приїхавши до Москви американським комуністичним підлабузником і перетворившись потім на позбавленого ілюзій антикомуніста, заплатив свою ціну. Його перекладачка звернула його увагу на статтю в «Молоті» — газеті, виданій у Ростові-на-Дону й, очевидно, не призначеній для очей іноземців, де повідомлялося про депортації трьох українських козацьких станиць із Кубані. Через дев’ять місяців після того, як він написав про це, його попросили забиратися геть із СРСР».

Знову про Дюранті:

«Таку надслухняність режиму, на позначення якого найчастіше використовували термін «тоталітаризм», було прикрито позолотою об’єктивного аналізу, певно, не без участі інтуїції: він першим «зробив ставку на Сталіна», як він сам висловлювався, і йому навіть належить честь винаходу слова «сталінізм» для позначення зароджуваної Системи, — крім того, його завжди цікаво було читати, не кажучи вже про те, щоб розмовляти з ним. Він був найвідомішим іноземним кореспондентом свого часу; фешенебельна квартира у Москві, коханка, з якою він справді прижив сина, східний слуга для куховарства і прибирання; він був у центрі світського життя іноземців у Москві і часто їздив за кордон — як він казав, щоб нагадати собі, що таке новини».

Про Джонса:

«У світ московської журналістики, світ, де кожному доводилося самостійно вирішувати моральну дилему, позначену Лайонсом як «писати чи не писати», приїхав такий собі Ґарет Джонс, перспективний юнак, який вивчав російську мову, випускник Кембриджа, радник із питань зовнішньої політики тогочасного прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд- Джорджа. У віці 25 років, у 1930-му, він приїхав до СРСР, щоб повідомити своєму роботодавцю про те, що там відбувається. Його репортажі вважали настільки чесними, що їх публікувала лондонська «Таймс» за підписом «Нотатки спостерігача». Наступного року він повернувся й опублікував кілька матеріалів під власним ім’ям. Заробивши репутацію своєю послідовністю у спробах чесно докопатися до суті, у 1932 він написав правду про ситуацію з продовольством, про людей, які запитували: «Чи буде ще коли-небудь у нас суп?»

«Він провів там два тижні, пройшов приблизно 40 миль, розмовляв із людьми, ночував у їхніх хатинах і був охоплений жахом від побаченого. Поспішно повернувшись до Москви і залишивши Радянський Союз, Джонс зробив першу зупинку у Берліні, де йому вдалося дати пресконференцію і написати серію статей про трагедію, яку він бачив на власні очі. «Я пройшов через безліч сіл і дванадцять колгоспів. Скрізь я чув плач: «У нас немає хліба, ми помираємо…» («Манчестер гардіан», 30 березня 1933 р.).»

Лайонс розповідає, як колеги Джонса, які працювали в Москві і самі ж йому розповіли про Голодомор, публічно заявили, що його статті — вигадка. Вони були переконані, що в Україну Джонс не їздив.

«Вибравшись із Росії, Джонс зробив заяву, яка, як би приголомшливо вона не звучала, була не більше ніж резюме того, що йому розповіли кореспонденти й іноземні дипломати. Щоб захистити нас і, можливо, підвищити автентичність своїх репортажів, він подав усе так, неначе його набіги на українську провінцію, а не наші бесіди, були основним джерелом його інформації…

Спростовувати Джонса було для нас не більш приємним заняттям, ніж роками підтасовувати факти на догоду диктаторському режиму, але ми його все ж спростували, одноголосно і майже ідентичними лицемірними фразами. Бідолаха Гарет Джонс, мабуть, невимовно здивувався, коли факти, які він насилу з нас витяг, було поховано під валом наших спростувань».

«Насправді немає ні голоду, ні голодних смертей, — пояснював Дюранті, — але вельми поширені випадки смерті від хвороб, викликаних недоїданням… Якщо через кліматичні умови урожай пропаде, як це було в 1921 році, Росії справді загрожуватиме голод. Якщо ні — теперішні труднощі швидко забудуть». Так, це, звісно, пояснювало все — принаймні достатньо для того, щоб США визнали Радянський Союз у листопаді того самого року. Більш того, на обіді, даному на честь радянського міністра закордонних справ Максима Литвинова у розкішному нью-йоркському готелі «Уолдорф-Асторія», коли настав час віддати данину Дюранті, оплески були такими оглушливими, що американський критик і бонвіван Олександр Уолкотт писав: «Справді, складалося враження, що визнали не тільки Росію, а й Уолтера Дюранті».

Тоді як Дюранті так активно публічно заперечував існування голоду, в приватних бесідах він визнавав його цілком відверто. 26 вересня 1933 року у приватній розмові з Уїльямом Стренджем, співробітником британського посольства у Москві, він сказав: «Цілком імовірно, що минулого року в СРСР 10 мільйонів чоловік загинули, прямо чи непрямо, через дефіцит продовольства».

«Вся історія із запереченням злочинів режиму, якi обійшлися в мільйони життів, — одна з найсумніших в історії американської вільної преси, так само як Голодомор був, безумовно, найсумнішою сторінкою в історії нації, чия поява на карті світу була настільки несподіваною, що була навіть досить популярна книга англійською мовою «Українці: неждана нація». Та було б тільки справедливо, щоб цей народ, який так довго ігнорували і який з’явився так непередбачено, висловив свою думку щодо долі людини, яка виявилася жертвою так само несподівано, всього лише за спроби чесно докопатися до правди і розповісти про неї. Зарубіжні українці хочуть, щоб перемогла справедливість і в головного гонителя Джонса відібрали Пулітцерівську премію, яка виглядає насмішкою над усіма мислимими ідеалами журналістики. До них приєдналися багато шанованих західних журналістів. Хіба не правильно буде, щоб на їхню підтримку прозвучав і голос народу України, який найбільше постраждав від подій, у яких боротьба між правдою і фальшивкою, між ідеалізмом і цинізмом настільки очевидна?».

Титульне фото: Волтер Дюранті (Getty Images)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ворог вчергове обстріляв Купʼянщину: постраждав мирний мешканець
Мій Харків
2024-11-25T11:45:53Z
Уночі росіяни спробували прорватися через кордон у Харківській області
24tv
2024-11-25T11:42:24Z
РФ вдарила балістикою по житлових будинках Одеси: є руйнування і постраждалі
GlavRed
2024-11-25T11:40:19Z
Погода в Україні 26 листопада: на деревах - паморозь, сніг - на сході та заході
Комсомольская правда
2024-11-25T11:36:12Z
Ворог ударив по Великому Бурлуку на Харківщині, є руйнування
УкраинФорм
2024-11-25T11:33:19Z
У Києві зачинили станцію метро «Вокзальна», виявили підозрілий пакет
УкраинФорм
2024-11-25T11:18:47Z
Бійці Третьої штурмової зачистили селище Копанки на Харківщині
24tv
2024-11-25T11:18:16Z
У Криму відмовилися від масових заходів на Новий рік
УкраинФорм
2024-11-25T11:00:11Z
У Євпаторії росгвардія посилює оборону міста та околиць - партизани
УкраинФорм
2024-11-25T10:40:24Z
Протестувальники закидали яйцями парламент Грузії, що розпочав перше засідання без опозиції
Европейская правда
2024-11-25T11:46:00Z
Британська розвідка проаналізувала стан економік України та Росії на тлі війни
Европейская правда
2024-11-25T11:45:50Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T11:45:16Z
Посадовці в Європі знову заговорили щодо відправки військ в Україну – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:42:52Z
Команди Трампа та Байдена тісно співпрацюють: вони доходять згоди зокрема щодо України
24tv
2024-11-25T11:42:47Z
Депутат спростував свою заяву про кількість переселенців, які повертаються на ТОТ
УкраинФорм
2024-11-25T11:40:54Z
ЗМІ: Лідери провідних партій Румунії підуть з посад після провалу на виборах
Европейская правда
2024-11-25T11:37:03Z
Верещук назвала «хайпом для гучних заголовків» заяву про тисячі переселенців, які повертаються на ТОТ
УкраинФорм
2024-11-25T11:36:04Z
Ле Пен повторно погрожує поваленням французького уряду
Европейская правда
2024-11-25T11:34:48Z
Російський стример обурився піснею Соловій у STALKER 2: іронічна реакція артистки
24tv
2024-11-25T11:33:33Z
Прем'єра серіалу про українських курсантів «Прикордонники» відбудеться 2 грудня на каналі НТН
Детектор М
2024-11-25T11:27:12Z
46-річна відома українська ведуча вперше показала фото зі свого весілля в ОАЕ
TSN
2024-11-25T11:18:04Z
Україна має працю з іноземними режисерами, щоб бути присутньою в голлівудських фільмах - Ковальська
УкраинФорм
2024-11-25T11:07:25Z
На Netflix вийшов один із найновіших українських серіалів: про яку стрічку йдеться
24tv
2024-11-25T11:06:07Z
Херсонський режисер Сергій Павлюк: «Росіяни на допитах постійно примушували нас відновити роботу театру. Для них це було символом»
Детектор М
2024-11-25T11:01:56Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 25 – 29 листопада
VGorode
2024-11-25T10:57:52Z
Режисер «Самотніх вовків» скасував продовження, бо «більше не довіряє Apple»
ITC
2024-11-25T10:55:00Z
Адель бере паузу в карʼєрі на невизначений термін
1News
2024-11-25T10:48:00Z
Бджолине лікувальне ліжко в піраміді: авторська методика оздоровлення Ольшанського
TSN
2024-11-25T10:21:16Z
Дослідження попереджає: бути диванним овочем шкідливо для пам'яті
Фокус
2024-11-25T09:46:40Z
Хвороби крові: які аналізи здати, щоб виявити
24tv
2024-11-25T09:21:59Z
МОЗ посилює контроль над психіатричними оглядами з 2025 року
УкраинФорм
2024-11-25T09:13:47Z
Чому гарячі батареї — ворог вашого сну
360ua.news
2024-11-25T09:09:15Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Маханьков – про відбитий пенальті: Знаю Слободяна, я готувався та мав деяку інформацію
Football.ua
2024-11-25T11:25:20Z
Українки здобули історичне "срібло" Кубка світу з фехтування в командній рапірі
TSN
2024-11-25T11:18:10Z
Українські шпажистки - срібні призерки Кубка світу у Ванкувері
УкраинФорм
2024-11-25T11:15:21Z
Реал готує трансферну бомбу: "вершкові" хочуть придбати одного з найкращих у світі бомбардирів
24tv
2024-11-25T11:03:45Z
Егіналду: Для мене було дуже важливо відзначитися дублем і перервати неприємну смугу
Football.ua
2024-11-25T11:01:08Z
Українські боксери виграли 40 медалей Євро серед Балканських країн
УкраинФорм
2024-11-25T10:52:11Z
Салах: Я розчарований, що досі не отримав пропозицію по контракту
Football.ua
2024-11-25T10:49:04Z
Полісся — Зоря. Напередодні
Football.ua
2024-11-25T10:43:14Z
Майстри українського кіокушинкай-карате здобули 5 нагород Кубка Європи
УкраинФорм
2024-11-25T10:31:14Z
Можна заводити навіть в невелику квартиру: топ 3 "найзручніших" собак для проживання
Фокус
2024-11-25T11:46:54Z
У військових частинах створять штатні підрозділи рекрутингу - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-25T11:46:52Z
Вийшла книга про український досвід стратегічних комунікацій в умовах війни
Детектор М
2024-11-25T11:44:06Z
У Курській області "бавовна" могла завітати на аеродром "Курськ – Східний", – соцмережі
24tv
2024-11-25T11:42:11Z
98-річний чоловік одружився з молодшою на два роки обраницею: історія кохання та фото пари
TSN
2024-11-25T11:36:44Z
Помер політв'язень радянських концтаборів Іван Мігус
УкраинФорм
2024-11-25T11:36:20Z
Жовто-блакитні сірники набули популярності завдяки відеогрі S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
Комсомольская правда
2024-11-25T11:31:33Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T11:27:10Z
Сили оборони атакували низку важливих об'єктів у Брянській, Калузькій та Курській областях - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-25T11:27:05Z
Найбезпечніша електроенергія. Президентка Професійної асоціації екологів радить Україні розвивати АЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:42:53Z
Відбудеться безкоштовне навчання щодо земельних аукціонах на Прозорро.Продажі
AgroNews
2024-11-25T11:40:50Z
Як вказати період підприємницької діяльності до 2004 року при призначені пенсії
24tv
2024-11-25T11:33:18Z
Нові платіжки змусять працювати у дві зміни: готується підвищення тарифів майже на 40%
Знай
2024-11-25T11:30:15Z
Як зміниться тариф на електроенергію з грудня
24tv
2024-11-25T11:18:55Z
Мінагрополітики відкриває нові ринки для агровиробників
AgroNews
2024-11-25T11:16:36Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів
Хвиля
2024-11-25T11:15:55Z
Електрика подешевшає вночі – як на цьому заощадити
Знай
2024-11-25T11:12:31Z
Співвласник «Нової пошти» порівняв нинішні податки з Голодомором і викликав шквал критики
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:12:02Z
У Миколаєві російський дрон атакував пункт видачі гуманітарної допомоги, є постраждалі
Комсомольская правда
2024-11-25T11:45:57Z
Ще один російський “Суперджет” здійснив аварійну посадку
InternetUA
2024-11-25T11:45:40Z
Затримано двох підпалювачів військових автівок та державних установ
Украина Криминальная
2024-11-25T11:37:37Z
Повідомлено про підозру жінці, яка вчинила розбійний напад на перехожу у Черкасах
Украина Криминальная
2024-11-25T11:37:19Z
Низка німецьких шкіл отримали погрози про замінування
Европейская правда
2024-11-25T11:37:18Z
Удар "Шахеда" та загибель 14-річної Марійки: у Києві спалахнув гучний скандал через стан багатоповерхівки
TSN
2024-11-25T11:36:42Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T11:33:25Z
У Єгипті затонуло туристичне судно: понад 30 людей зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:33:14Z
На Чернігівщині чоловіка засуджено до довічного ув’язнення за вбивство з особливою жорстокістю
Украина Криминальная
2024-11-25T11:31:18Z
Як перетворити звичайну гречку на справжній кулінарний шедевр: додайте цю спецію
TSN
2024-11-25T11:06:14Z
Ці 4 кімнатні рослини допомагають спати: поставте їх у спальні вже зараз
24tv
2024-11-25T10:57:28Z
Без муки, зайвого цукру та випікання: готуємо супершвидкий шоколадний пудинг з хурмою
24tv
2024-11-25T10:42:02Z
Що категорично не можна давати курям: фермер назвав продукти, які викликають діарею та інші проблеми
TSN
2024-11-25T10:36:20Z
Їх у житті не розлучить ніхто: 3 пари знаку Зодіаку, яким бути разом написано за долею
Знай
2024-11-25T09:51:59Z
Астрологи назвали три щасливі знаки Зодіаку цього тижня
360ua.news
2024-11-25T09:48:09Z
Китайський гороскоп на завтра 26 листопада: Драконам - зриви та сварки, Козлам - підозри
GlavRed
2024-11-25T09:27:49Z
5 речей у домі можуть притягнути лихо: ніколи не тримайте їх в оселі
24tv
2024-11-25T09:00:25Z
Салати на Новий рік 2025: тут знайдуться рецепти на будь-який смак
24tv
2024-11-25T08:45:59Z
Штучний інтелект має потенціал знищити корупцію на планеті
InternetUA
2024-11-25T11:31:22Z
Дизайнер створив унікальну серію меблів, які відтворюють руїни давньогрецьких Дельф
24tv
2024-11-25T11:27:58Z
Найвлучніше око. Вчені зняли "снайпера" зі щупальцями, який стріляє камінням у рибу
Фокус
2024-11-25T11:27:18Z
Оновлення Windows 11 24H2 спричиняє збої в роботі популярних ігор від Ubisoft
ITC
2024-11-25T11:22:54Z
Зваріть своє авокадо, якщо воно недозріле: геніальний лайфхак з TikTok
24tv
2024-11-25T11:18:09Z
Instagram і WhatsApp очистили від більш ніж 2 мільйонів шахраїв
InternetUA
2024-11-25T11:16:49Z
Китайські науковці запустили революційну центрифугу, що у 1900 разів перевищує силу гравітації Землі
InternetUA
2024-11-25T11:01:08Z
У Землі є «другий Місяць», споріднений з першим, — вчені
ITC
2024-11-25T10:55:45Z
OnePlus готує компактний смартфон на базі Snapdragon 8 Elite
ITC
2024-11-25T10:55:38Z
Чорна п’ятниця з Mitsubishi: знижка 5% на кросовери!*
AutoCentre
2024-11-25T11:04:44Z
Volkswagen презентував спецверсію Amarok для суворої бездоріжжя
AutoCentre
2024-11-25T11:04:31Z
На тлі непопулярних електрокарів: Volkswagen повертає у продаж найдешевшу модель
ЗаРулем
2024-11-25T10:46:55Z
Volvo готує новий гібридний кросовер із запасом ходу понад 1000 км
AutoCentre
2024-11-25T10:10:02Z
ТОП автівок, що претендують на звання «Автомобіль року в Україні»
ITC
2024-11-25T09:52:57Z
Представлено новий кросовер Kia Sportage: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-25T09:33:34Z
Зміниться до невпізнання: нову Toyota Corolla показали за рік до презентації
Фокус
2024-11-25T09:30:45Z
Ентузіаст побудував стильний спорткар із розбитої Tesla
AutoCentre
2024-11-25T09:04:11Z
Електромобіль Tesla після ДТП перетворили на яскравий спорткар
Фокус
2024-11-25T08:42:51Z