Рада «тихцем» дозволила не конфісковувати майно деяких обвинувачених в корупції
Верховна Рада «тихцем» прибрала із законодавства норму про конфіскацію майна особи, звинуваченої в корупції, яка пішла на угоду зі слідством. Зробили це за допомогою ухвалення закону про позбавлення державних нагород колаборантів, повідомила голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна («Слуга народу»).
«Трохи неочікуваної зради щодо закону №4074-IX про позбавлення колаборантів державних нагород, проголосованого 20 листопада. Цим законом було вбито частину прийнятого 29 жовтня євроінтеграційного закону № 4033-IX щодо угод зі слідством для обвинувачених у корупції. Йдеться про статтю 77 Кримінального кодексу України, звідки законом про позбавлення нагород було викреслено норму про призначення додаткового покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченого в корупційному злочині, який йде на угоду зі слідством», – написала Радіна у Facebook.
Тобто, за словами депутатки, з 21 листопада антикорупційні органи не можуть конфісковувати майно в обвинуваченого в корупції, який уклав угоду зі слідством. Перевірити законопроєкт №11410 щодо того, чи не конфліктує він з уже підписаним президентом законом про угоду зі слідством, мав комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності.
Радіна запевнила, що зареєструє законопроєкт, який поверне у статтю 77 Кримінального кодексу України попередню редакцію з конфіскацією майна.
Своєю чергою голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що ця частина реформи угоди зі слідством проіснувала 20 днів. При цьому він наголосив, що це була одна з вимог ЄС для надання Україні 4 млн євро.
Шабунін звернув увагу, що Україна вже встигла отримати вказані кошти. І тільки після цього прибрали норму про конфіскацію майна.
«А, можливо, я помиляюся, і саме таке було заплановано від початку: заховати корупційний кидок в суспільно важливий законопроєкт (про позбавлення колаборантів держнагород). Якщо це кидок корумпантами в тому числі президента, то помилку депутати виправлять вже найближчим часом. А самих схемарів – покарають. Якщо ж все залишать як є – то це планувалося від початку і це був свідомий кидок Євросоюзу (без грошей якого ми програємо)», – додав Шабунін.
Нагадаємо, 29 жовтня Верховна Рада 263 голосами ухвалила в цілому законопроєкт №12039 про внесення змін до кримінального та кримінально-процесуального кодексів щодо умов угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень. Насамперед законопроєкт ввів нову статтю, яка дозволяє підозрюваним у корупції у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає чинне законодавство, на приклад 5 замість 8 років.
Зазначимо, що в липні правоохоронний комітет тихцем затвердив законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо підвищення ефективності укладення угод про визнання винуватості», який дозволяв підозрюваним та обвинуваченим в топкорупції за особливо тяжкі злочини, відшкодувати збитки, заплатити великий штраф і уникнути відповідальності, тобто по суті відкупитись від покарань.
Попри те, що зміна до законодавства про угоду з викривачами є необхідною, вона повністю не відповідала побажанням, які висловлювали антикорупційні органи. Врешті, після дискусій у суспільстві законопроєкт відкликали і у вересня зареєстрували новий. «Що не так із законопроєктом про підвищення ефективності угод зі слідством?» пояснювала у статті Тетяна Безрук.