Три сценарії зимових відключень 2024-2025: експерти розповіли, чого чекати українцям
Через постійні ракетні удари Росії по енергетичній інфраструктурі, в Україну повернулися відключення світла. Видання NV з посиланням на Energy Security Talks розповіло про три можливих сценарії для України цього року.
Експерти DiXi Group представили дослідження Winter Outlooks, де проаналізували три можливі сценарії цієї зими: базовий, холодний і кризовий.
Зима 2024 року може стати найскладнішою з початку повномасштабної війни. Втрати теплової генерації після обстрілів навесні 2024 року досягли 85%, і попри те, що влітку на восени провели чергова масштабна ремонтна кампанія, нові обстріли суттєво ускладнили ситуацію. Основні виклики включають удари по енергетичних об'єктах, обмежений імпорт електроенергії, дефіцит гідроресурсів та високий попит, який може сягати 19 ГВт.
Базовий сценарій
Помірний температурний режим і відсутність нових обстрілів енергосистеми. За цього сценарію очікується дефіцит до 2 ГВт через сезонне зростання попиту. Вирішальним фактором стане обмежений імпорт електроенергії з Європи через внутрішній високий попит. Для балансування енергосистеми можуть знадобитися графіки погодинних відключень. Відновлення теплової генерації чи збільшення виробітку гідроелектростанцій можуть зменшить дефіцит.
Тоді у вечірні години можливі короткочасні відключення на 3−4 години, однак уночі ситуація буде стабільною.
Сценарій холодної погоди
Зростання споживання без нових атак. Сильні морози можуть збільшити споживання електроенергії, що призведе до дефіциту 3,4 ГВт, а у разі відсутності імпорту або за нестабільної роботи відновленої генерації - до 5 ГВт. Максимальне навантаження системи може досягти 18,5 ГВт. У таких умовах неминуче застосування жорстких графіків відключень, навіть у нічні години.
Кризовий сценарій
Атаки на енергосистему за помірних температур. Нові удари по теплових електростанціях можуть спричинити ризики для стійкості енергосистеми. Дефіцит не буде таким значним, як у сильні морози, однак мережа працюватиме на межі. Для уникнення перевантаження доведеться застосовувати аварійні графіки відключень. Експерти DiXi Group наголошують, що погодинні відключення можуть стати звичними, особливо у вечірні години пікового попиту. Водночас уночі ситуація буде стабільнішою за умови відсутності атак та наявності аварійного імпорту. У разі продовження атак аварійні графіки відключень стануть неминучими.
«У більшості сценаріїв (перший і третій) у години мінімального навантаження ми можемо уникнути дефіциту, якщо буде імпорт. Однак за морозів −10−15 °С дефіцит можливий навіть уночі», — зауважили фахівці.
Нагадаємо, генеральний директор YASNO Сергій Коваленко розповів про новий підхід дорозподілу відключень електроенергії, який має бути більш справедливим. Його запровадили з урахуванням минулих помилок.