MY.UAНовини
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки

У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки

Космічний телескоп "Джеймс Вебб" допоміг вченим виявити перший "зигзаг Ейнштейна". Це один космічний об'єкт, квазар, повторений шість разів через гравітаційну лінзу. Ефект має назву через те, що термін "гравітаційної лінзи" вперше запропонував Альберт Ейнштейн у 1915 році.

Чому це важливе відкриття та хто його автор – розповідає 24 Канал, дослідивши матеріал Space.com.

Що відомо про зигзаг Ейнштейна

Система, що має позначення J1721+8842, складається з квазара – надзвичайно яскравого галактичного ядра – лінзованого двома галактиками. Це неймовірно рідкісне відкриття, зразок цікавого явища викривлення простору-часу, описаного у теорії відносності Альберта Ейнштейна.

Перший зигзаг Ейнштейна, який побачило людство, може допомогти вченим розкрити дві найбільші таємниці космології. Перша загадка пов'язана з природою темної енергії, або силою, що спонукає до прискореного розширення Всесвіту, на яку припадає приблизно 70% космічної енергії та матерії. Друга ж пов'язана з невідповідністю, яку вчені виявляють під час вимірювання значення швидкості розширення Всесвіту, вона має назву стала Габбла.

Я в захваті не тільки тому, що це природне явище, що захоплює, але й тому, що ця система є неймовірно перспективною для вимірювання космологічних параметрів. Ця система лінз має потенціал для встановлення лімітів як для сталої Габбла, так і для рівняння стану темної енергії, що було неможливим раніше,
– каже Мартін Міллон, один з авторів відкриття та космолог Стенфордського університету.

Що таке гравітаційна лінза

Згідно із загальною теорією відносності, масивні об'єкти викликають викривлення в самій тканині простору-часу, який об'єднано в єдину сутність. Чим більша маса об'єкта, тим більше викривлення – своєрідна "вм'ятина", яку він створює у просторі-часі. Саме через це викривлення виникає гравітація: масивніші об’єкти мають сильніший гравітаційний вплив.


Як влаштована гравітаційна лінза / NASA, ESA & L. Calçada

Гравітаційне лінзування відбувається, коли світло від далекого об'єкта проходить повз масивний об'єкт, який виконує роль лінзи. Воно викривляється, огинаючи масивне тіло по різних траєкторіях. У результаті, світло, що походить від одного джерела, може досягати телескопа з різних напрямків і в різний час.

Це створює ефект, коли один об'єкт з’являється в декількох місцях на зображенні. Так виникають такі феномени, як "кільця Ейнштейна", "хрести Ейнштейна" та, у випадку з квазаром J1721+8842, "зигзаг Ейнштейна".

Як було знайдено J1721+8842

Цей унікальний квазар був уперше помічений у 2017 році астрономом Кемероном Лемоном за допомогою телескопа Pan-STARRS в обсерваторії Халеакала на Гаваях. Спочатку вважалося, що об’єкт утворює лише чотири зображення.

Однак завдяки винятковій чутливості телескопа Джеймса Вебба вдалося виявити, що дві галактики одночасно лінзують цей квазар, створюючи шість зображень. При цьому дальша галактика також лінзується ближчою.

Зазвичай гравітаційні лінзи, створені однією галактикою, формують два або чотири зображення джерела, залежно від вирівнювання. У цьому випадку є унікальне вирівнювання двох галактик і далекого квазара, що утворює рідкісну конфігурацію з шести зображень,
– пояснив Міллон.

Ця конфігурація дістала назву "зигзаг Ейнштейна", оскільки траєкторія двох зображень огинає першу галактику з одного боку, а потім відхиляється другою галактикою з іншого, утворюючи зигзагоподібний малюнок. Це відкриття не лише демонструє виняткову красу космосу, але й допомагає вивчати фундаментальні закони фізики, як-от розширення Всесвіту та природа темної енергії.

Провідний автор дослідження, науковець з лабораторії астрофізики Федеральної політехнічної школи Лозанни Фредерік Дюкс зазначив, що це перший випадок, коли науковці зафіксували настільки ідеальне вирівнювання трьох різних об'єктів, які разом створюють гравітаційну лінзу.

Зазвичай гравітаційна лінза включає лише два об'єкти – наприклад, галактику, яка діє як лінза, та іншу галактику за нею, світло якої викривляється передньою. Безумовно, є приклади лінзування, що виникають завдяки взаємодії кількох галактик одночасно, як це відбувається в кластерах галактик. Але в таких випадках ефекти різних об'єктів поєднуються слабко. Поодинока галактика, що виступає ідеальною лінзою, – це дуже рідкісне явище, адже їх вирівнювання зазвичай недостатньо точне,
– пояснив Дюкс.

Однак випадок із J1721+8842 виявився винятковим.

Найближча галактика, яка утворює цю лінзу, розташована на такій відстані, що її світло подорожувало до Землі 2,3 мільярда років. А світло від дальшої галактики летіло до нас цілих 10 мільярдів років.

Попри величезну відстань між цими двома галактиками, за словами Дюкса, вони створюють настільки ідеальне вирівнювання, що обидві одночасно заломлюють світло від джерела квазара, розташованого приблизно за 11 мільярдів світлових років. Ба більше, ближча галактика також лінзує світло від проміжної галактики.


Квазар J1721+8842 / Спостереження Фредеріка Дюкса

"Це надзвичайно рідкісне явище. Ми припускаємо, що лише один із 50 тисяч лінзованих квазарів міг би мати таку конфігурацію... А оскільки нам відомо лише про близько 300 таких квазарів, нам дуже пощастило знайти цей! Цілком можливо, що ми більше ніколи не знайдемо подібний об'єкт", – каже Дюкс.

Як "зигзаг Ейнштейна" може допомогти розв'язати космологічну кризу

Фредерік Дюкс поділився, що його команда вже працює над оновленими моделями системи J1721+8842 для вимірювання сталої Габбла.

Більшість лінзованих квазарів можна використовувати для цього, але той факт, що ця система має дві різні лінзи, значно покращує точність моделі, а отже, зменшує невизначеність значення сталої Габбла. Це дуже важливо в час, коли космологія стикається з можливою кризою через так звану напругу Габбла,
– поясний вчений.

Напруга Габбла виникає через те, що вимірювання сталої Габбла в ранньому Всесвіті та екстраполяція її еволюції на 13,8 мільярда років повинні збігатися з вимірюваннями в локальному Всесвіті. Однак ці два значення помітно різняться.

"Звичайно, розбіжності можуть бути наслідком помилок у вимірюваннях. Тому, перш ніж оголошувати кризу, нам потрібно шукати потенційні помилки та вдосконалювати методологію," – додав Дюкс.

Цей унікальний зигзагоподібний об'єкт може допомогти зменшити невизначеність вимірювань і зблизити значення сталої Габбла, отримані різними методами. Більше того, система J1721+8842 може також допомогти уточнити рівняння стану темної енергії Всесвіту.

Це важливо, оскільки ця величина і стала Габбла зазвичай вирішуються разом, що створює так звану виродженість. Це означає, що обидві характеристики можна підлаштовувати в різних напрямах, залишаючись у межах даних. Але завдяки цій системі ми, можливо, зможемо розділити ці параметри,
– зазначив вчений.

За словами науковця, це стане проривом, адже одночасне точне визначення цих двох значень – завдання, яке зазвичай неможливо реалізувати. Хоча робота в цьому напрямку вже триває, вона вимагає значної теоретичної підготовки та розвитку технічної інфраструктури, щоб уникнути похибок.

Крім того, J1721+8842 дозволяє вивчати більш віддалену галактику, яка також виступає і лінзою, і джерелом світла. Завдяки цьому вчені можуть точно визначити її масу, дослідити історію формування зірок та розподіл матерії. "Це перша реальна можливість відповісти на такі питання для галактики на такій величезній відстані," – підсумував Дюкс.

Хоча телескоп "Джеймс Вебб" відіграв ключову роль у відкритті істинної природи J1721+8842, він не є оптимальним інструментом для пошуку подібних систем.

"JWST забезпечує надзвичайно глибокі спостереження для невеликих ділянок неба. Але для пошуку таких об'єктів, як "зигзаг Ейнштейна", нам потрібні масштабні огляди всього неба, – зауважив Дюкс. – Місії, як-от Gaia, Pan-STARRS, Euclid чи майбутній огляд LSST в обсерваторії Вери Рубін, краще підходять для таких завдань. Ми продовжимо шукати лінзовані квазари й, можливо, знову знайдемо щось настільки ж унікальне. Але це буде питанням удачі".

Теги за темою
КосмосNASA
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Microsoft прощається із "синім екраном смерті"
InternetUA
2025-03-31T12:16:08Z
Хакери зламали сайт московського метро, розмістивши там звернення від «Укрзалізниці»
Комсомольская правда
2025-03-31T12:15:38Z
Дружба завдовжки в 10 000 років: як люди заручилися вірністю кішок на десятки століть
Фокус
2025-03-31T12:12:15Z
Телефони Android таємно стежать за користувачами: як це зупинити
Фокус
2025-03-31T12:00:18Z
Чоловік знайшов в морозилці бабусі смакоту 1990-х років: що це за ласощі
GlavRed
2025-03-31T11:57:13Z
Українці створили збільшувач переглядів на YouTube — ШІ видає оформлення відео після аналізу сценарію та аудиторії
ITC
2025-03-31T11:51:18Z
Інтернет "скасовує" великого організатора турнірів ESL
24tv
2025-03-31T11:48:43Z
Привіт від «Укрзалізниці»: хакери зламали онлайн-сервіси московського метро і додали заглушку українською
ITC
2025-03-31T11:46:24Z
Міноборони запускає управління космічної політики, яке обєднає вчених і приватні компанії
24tv
2025-03-31T11:36:04Z
Смачна м'ясна закуска, яка повинна стояти на великодньому столі: як приготувати сальтисон
Telegraf
2025-03-31T12:12:22Z
Як очистити вікна навесні за 10 хвилин: від пилу та бруду не буде й сліду
24tv
2025-03-31T12:09:46Z
Це візуально збільшить простір маленької квартири: 4 дієвих поради
24tv
2025-03-31T12:09:45Z
Чи можна обрізати нарциси: що робити з квітами після цвітіння
Gazeta UA
2025-03-31T11:57:34Z
Неочевидні поради для незабутніх вражень: що варто знати перед поїздкою на сакури
24tv
2025-03-31T11:48:01Z
Щоб були готові й не тріснули: як зварити ідеальні яйця на Великдень
24tv
2025-03-31T11:21:06Z
Кожен 5 дорослий зумер більше любить кубики преса, ніж здоровий сон: чому цей зв'язок важливий
24tv
2025-03-31T11:18:08Z
Цей простий трюк допоможе зберегти молоко свіжим до трьох тижнів
24tv
2025-03-31T11:09:48Z
Своя зелень проросте вже за лічені дні: ось коли садити кріп
24tv
2025-03-31T11:06:57Z
В Румунії проводили евакуацію через витік сірчаної кислоти
Европейская правда
2025-03-31T12:09:53Z
Могилу наймолодшого захисника "Азовсталі" Назарія Гринцевича вкотре пограбували
Фокус
2025-03-31T12:03:33Z
На Львівщині посадовця митниці затримали на хабарі
1News
2025-03-31T12:00:45Z
Масштабні лісові пожежі в Південній Кореї: затримано винуватця
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T12:00:00Z
Судитимуть черкасця, який отримав хабар за вплив на рішення уповноваженої особи про виключення ухилянта з розшуку
Украина Криминальная
2025-03-31T11:51:18Z
Контузія, перелом хребта та втрата ноги: у Львові відновлюється 40-річний воїн
Факти ICTV
2025-03-31T11:43:03Z
У Римі пожежа в автосалоні Tesla пошкодила 17 автівок
Европейская правда
2025-03-31T11:42:24Z
На Харківщині син помстився за матір спаливши автомобіль і мотоцикл її колишнього
Мій Харків
2025-03-31T11:31:34Z
Протягом тижня на Харківщині на пожежах та з-під завалів врятували 8 осіб, з яких 5 — діти
Мій Харків
2025-03-31T11:28:31Z
Флік: Левандовські неймовірний
Football.ua
2025-03-31T12:06:25Z
Українки у світовому тенісі: Світоліна в топ-20, Костюк піднялася на 5 позицій
Gazeta UA
2025-03-31T12:00:02Z
Трубін зустрівся з гравцями NAVI у Португалії
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:57:29Z
Артета: Сака готовий грати
Football.ua
2025-03-31T11:51:26Z
Німецький гранд підписав українського футболіста
24tv
2025-03-31T11:39:42Z
У РФ сподіваються, що їхня збірна отримає спеціальне запрошення на чемпіонат світу з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:36:22Z
Стало відомо, які преміальні отримає Лунін з партнерами, якщо виграють шість титулів
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:18:21Z
Динамо Київ здолало "молодняк" Руху, але Олександрія не відстає, а Колос по-доброму шокує. Підсумки 22-го туру УПЛ
Football.ua
2025-03-31T11:16:36Z
Артета: Калафіорі вилетів на кілька тижнів через травму
Football.ua
2025-03-31T11:10:27Z
РФ намагається створити сіру зону: атаки російських БПЛА на Сумщину зросли у 20 разів
Фокус
2025-03-31T12:15:23Z
У Києві почався період цвітіння сакур і магнолій — у КМДА назвали локації
Комсомольская правда
2025-03-31T12:15:05Z
Тепло, але більшість областей накриють дощі: прогноз погоди на 1 квітня
24tv
2025-03-31T12:12:42Z
Начальник Херсонської МВА Роман Мрочко задекларував майже 300 тисяч доларів готівки та бізнес дружини
Antikor
2025-03-31T12:03:33Z
Правоохоронці зафіксували наслідки чергового ворожого удару по Купʼянську, двоє людей поранені
Мій Харків
2025-03-31T11:58:40Z
Росіяни лізуть навіть з-під землі: в ОСУВ "Хортиця" розповіли про бої за Торецьк
GlavRed
2025-03-31T11:48:31Z
Якою погодою дебютує квітень - прогноз на завтра
Gazeta UA
2025-03-31T11:45:01Z
Завершення опалювального сезону в Одесі: коли припинять постачання тепла у домівки
Политека
2025-03-31T11:31:42Z
Заморозки і сніг накриють Україну: у яких областях вдарить зимова погода
GlavRed
2025-03-31T11:30:58Z
"Як дві краплі води": дочка виграла той самий конкурс краси, що й мама, але через 40 років
Фокус
2025-03-31T12:00:36Z
"Досі не вірю": Ектор Хіменес-Браво виїхав з України та показав причину
Фокус
2025-03-31T11:57:08Z
"Я ходила до католицької школи, тому знаю, що існувала специфічна ієрархія. Але жінки не були покірними" – розмова зі знімальною групою драми "Конклав"
Gazeta UA
2025-03-31T11:54:30Z
Ілона Гвоздьова у лікарні: що відомо про стан танцівниці
Факти ICTV
2025-03-31T11:22:55Z
Велика добірка актуальних джинсів: що буде в моді цього сезону
24tv
2025-03-31T11:21:05Z
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ
Лига
2025-03-31T11:03:47Z
Складно сказати, – Кондратюк оцінив шанси гурту Ziferblat на перемогу на Євробаченні-2025
24tv
2025-03-31T11:03:02Z
Жульєт Бінош — голова журі 78-го Каннського кінофестивалю
Вива
2025-03-31T11:00:32Z
Зірка "Гри престолів" має намір назавжди покинути США
Фокус
2025-03-31T10:51:52Z
Хмельничанин отримав 4 роки ув’язнення за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації
Украина Криминальная
2025-03-31T12:18:59Z
Вакарчук пояснив, куди пішли сотні тисяч гривень, які йому виплатили ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T12:15:02Z
Виплати військових зростуть у квітні: хто отримає більше
Знай
2025-03-31T12:12:06Z
В який день Страсного тижня можна садити городину
Gazeta UA
2025-03-31T12:12:02Z
Швеція оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на $1,6 млрд
Лига
2025-03-31T12:10:08Z
1 квітня не можна лихословити і розважатися: яке церковне свято, прикмети
GlavRed
2025-03-31T12:09:46Z
Батькам та вчителям розповіли, як протидіяти вербуванням дітей через соцмережі та месенджери
Комсомольская правда
2025-03-31T12:09:20Z
У США хірург видалив хворому не той орган: вдова померлого пацієнта подала позов
Antikor
2025-03-31T12:06:51Z
Пентагон представив модернізований тактичний бойовий дрон MQ-58 Valkyrie
InternetUA
2025-03-31T12:01:31Z
Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження
ITC
2025-03-31T12:10:13Z
В Австралії пропонують майже пів мільйона доларів за роботу, яку ніхто не хоче: у чому заковика
24tv
2025-03-31T11:36:52Z
Чому корисно пити чай із корицею: 6 важливих властивостей цього напою
GlavRed
2025-03-31T11:27:19Z
Одеські медики провели унікальну операцію на серці немовля
24tv
2025-03-31T11:06:55Z
Скаржився на біль у животі: у Львові підлітку видалили кісту розміром з апельсин
Факти ICTV
2025-03-31T10:43:48Z
Як штучний підсолоджувач змінює відчуття голоду – дослідження
Факти ICTV
2025-03-31T10:40:29Z
Електронний кабінет ВЛК запрацює з квітня ─ дані медоглядів потраплятимуть в «Оберіг» без візиту до ТЦК
ITC
2025-03-31T10:01:53Z
Зниження майже на 28%: за тиждень у Києві близько 11 тис. нових випадків грипу та ГРВІ
Факти ICTV
2025-03-31T09:27:03Z
ЗМІ: представник МОЗ не зміг пояснити, чому до списку ліків зі знижкою увійшов клофелін
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T08:39:05Z
Шах і мат на енергетичнiй дошцi: чому РФ дозволено бити по газовидобутку України
Фокус
2025-03-31T12:15:31Z
В Україні проведуть перерахунок пенсій: хто отримає підвищену виплату
GlavRed
2025-03-31T12:15:18Z
В Україні зʼявляться перші сканери для огляду залізничних вагонів і контейнерів
AIN
2025-03-31T12:06:53Z
В Україні почнуть діяти нові правила оплати лікарняних: про що важливо знати
Фокус
2025-03-31T12:03:17Z
Кому доведеться більше платити за газ з 1 квітня
24tv
2025-03-31T12:00:23Z
Agrofusion увійшла до двадцятки світових лідерів з переробки томатів
AgroPortal
2025-03-31T12:00:16Z
Гроші втрачають всі: як світові біржі реагують на план Трампа, який може спровокувати нову війну
24tv
2025-03-31T11:48:36Z
Світовий банк інвестує у відновлення доріг і транспорту України
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:48:34Z
З Америки до Європи за 27 хвилин: що відомо про новий надзвуковий літак зі США
Фокус
2025-03-31T11:42:07Z
Honda презентувала лімітовану версію хетчбека City
AutoCentre
2025-03-31T12:16:42Z
Переміг електромобіль, але не Tesla: у США назвали “найбільш американські” авто
AutoGeek
2025-03-31T12:09:43Z
Aston Martin Valkyrie побиває рекорд кола Top Gear
Топ Жир
2025-03-31T12:00:45Z
Потужність — 1,2 МВт: Zeekr створює мережу найшвидших у світі станцій зарядки електрокарів
Фокус
2025-03-31T11:42:48Z
15-річний BMW 7-Series перетворили на сучасний аналог
AutoCentre
2025-03-31T11:19:50Z
Визначено найнадійніші електромобілі з пробігом віком до 5 років
Фокус
2025-03-31T11:00:52Z
Вольво знову запрошує колишнього генерального директора, Хакана Самуельссона, на фоні викликливих часів
Топ Жир
2025-03-31T10:30:45Z
Електричний кросовер Xiaomi YU7 показали на нових офіційних знімках
AutoGeek
2025-03-31T10:21:44Z
900 сил і максималка 323 км/год: представлено ясркаве позашляхове купе Lamborghini
Фокус
2025-03-31T09:57:18Z
У ЦВК відповіли, хто може балотуватися на виборах: чи приймуть заявку Арестовича або Залужного
24tv
2025-03-31T12:19:14Z
СБУ повідомила про заочну підозру ще двом російським генералам, які наказали ударити «Іскандером» по драмтеатру у Чернігові
Украина Криминальная
2025-03-31T12:19:05Z
Литва виставить на аукціон конфісковані вантажівки та пожежні машини з Білорусі
Европейская правда
2025-03-31T12:16:35Z
Cоратники Ле Пен після вироку заявляють про "страчену демократію"
Европейская правда
2025-03-31T12:16:20Z
Трамп заявив, що взаємні мита будуть застосовані до всіх країн
Antikor
2025-03-31T12:16:14Z
"Сильний символ": до Києва прибули парламентські представники з усієї Європи
24tv
2025-03-31T12:12:20Z
Трамп погрожує Путіну: чи дозрів президент США до сценарію "мир через силу"
Фокус
2025-03-31T12:12:18Z
Трамп заявив, що розізлився на Путіна: у Кремлі відреагували на заяву американця
24tv
2025-03-31T12:12:03Z
В Кремлі прокоментували інформацію, що Трамп "злий" на Путіна: "Це був переказ, а не цитата"
Antikor
2025-03-31T12:09:02Z