MY.UAНовини
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Ірина Верещук запевняє, що масового повернення ВПО на окуповані території не відбувається, ба більше влада для переселенців робить те, що обіцяє. Проте у 2023 році програмою єОселя змогли скористатися не більше 200 переселенців. Фокус з'ясував, чому влада закриває очі на одну з головних проблем суспільства.

В Україні існує проблема, коли переселенці залишають відносно безпечні райони та повертаються в окупацію. За словами колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгія Туки, він не знає жодну людину, яка повернулася на ТОТ за власним бажанням.

"99% людей (з якими Тука спілкувався, — ред.) повертаються, тому що вони не змогли налаштувати нормальне життя на території, яка контролюється центральною владою. Це стосується і проживання, і роботи, і виховання дітей. Практично весь спектр соціальних питань залишається невирішеним", — сказав Георгій Тука.

Переселенці повертаються під окупацію?

Нардеп, член комітету Ради з питань прав людини Максим Ткаченко в інтервʼю "Укрінформу" зауважив, що на ТОТ повернулися близько 150 тисяч переселенців.

"Наприклад, за наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри", — повідомив Ткаченко.

Незабаром нардеп спростував свою заяву щодо кількості переселенців, які повернулися в окупацію, та назвав її своїм "необґрунтованим та емоційним припущенням". Він наголосив, що є випадки, коли українці їздять на окуповані території, проте "аж ніяк не йдеться про сотні чи навіть десятки тисяч, і загальної перевіреної статистики навіть теоретично не може бути".

Проте ще наприкінці жовтня у коментарі Фокусу Ткаченко стверджував, що кількість осіб, яка повернулася на підконтрольну РФ територію перевищує 150 тисяч та збільшується з кожним місяцем.

Своєю чергою віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що немає жодної підтвердженої статистики щодо кількості ВПО, яка повертається на ТОТ. Ба більше, вона наголосила, що Україна для переселенців робить те, що обіцяє.

"Можливо, цього недостатньо, але в нас йде війна, і ресурси держави обмежені. Втім, це не є причиною їхати у ворожу окупацію. Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги. Так, держава не може подарувати всім переселенцям по квартирі. Але тимчасове житло є. Так, ми не можемо кожному переселенцю дати таку саме роботу за такі саме гроші, як було. Бо ми на війні. Але для тих, хто хоче працювати, робота є", — сказала Верещук.

Вибирають жити під окупацією: чому так відбувається

За словами Георгія Туки, переселенці повертаються в окупацію, тому що не можуть облаштуватися на території, яка контролюється центральною владою. Він зауважив, що влада не має достатньо ресурсів, аби сприяти адаптації людей.

"Якщо ми не мали можливості розв'язати це питання в 2015-17 роках, хоча гострота питання була набагато меншою, ніж зараз, то я можу щиро сказати, що мені невідомий досвід будь-якої країни світу, яка могла б вирішити подібний виклик у короткий термін", — кажу Фокусу Тука.

Він наголосив, що питання розв'язання цієї проблеми є складним і комплексним, та потребує величезних фінансових вливань. Зокрема, йдеться не просто про будівництво житла, а створення робочих місць. Тоді як переселенці збільшують навантаження на медичні заклади, магазини, школи, дитячі садки.

"Наприклад, у населеному пункті було 15 тисяч населення, а потім приїхали люди з окупованих територій, їх умовно стало 600 тисяч. Зрозуміло, збільшується навантаження на інфраструктуру цього міста", — пояснив Тука.

Багато чого сприяє нелегкому вибору — повертатися туди, звідки люди були змушені тікати, вважає голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

"Нерішучість держави в окремих питаннях штовхає цих людей робити подібний вибір. Родини переселенців не мають можливості купити житло у тих громадах, які вони вибрали як нову домівку. Не мають можливостями скористатися програмою єВідновлення у випадку, якщо їх зруйноване житло знаходиться на тимчасово-окупованих територіях. Не мають можливості знайти на новому місці проживання роботу, віддати дитину у школу, дитячий садок, стати на облік у сімейного лікара", — каже Фокусу Шуляк.

Ці моменти змушують переселенців вертатися додому, сподіваючись, що там буде простіше. Втім, як показує практика, програми, які обіцяє окупаційна влада для тих громадян, які повертаються, не працюють. Все лишається лише на рівні обіцянок. За словами Шуляк, це відбувається і з програмою компенсацій за зруйноване житло, так і з нібито доступною іпотекою, яка є аналогом нашої єОселя.

Експерт із соціальної та економічної політики, ексглава Мінсоцполітики Павло Розенко нагадує Фокусу, що біженці почали повертатися на окуповані території не сьогодні та не вчора. Він наголосив, що за 2,5 роки Україна зіткнулася з новою хвилею вимушеної внутрішньої міграції, проте в цьому напрямку нічого не зроблено, окрім посилення вимог до отримання соціальної допомоги для ВПО.

За його словами, уряд почав забирати допомогу в переселенців, яку надавав на розв'язання житлових проблем, адже "люди працездатного віку мали б уже знайти роботу та самостійно розв'язувати свої проблеми".

"От у цій фразі лежить ключова проблема, що Міністерство соціальної політики не розуміє елементарних речей, що навіть влаштувавшись на роботу, сьогодні вимушений переселенець не розв'язує житлове питання, він не може придбати чи винаймати пристойне житло, тому що рівень заробітних плат в Україні не дозволяє це робити. І коли ви в людини забираєте соціальну допомогу, фактично ви його штовхаєте на дві речі — або повертатися назад на окуповані території, що відбувається, тому що там у людини є хоча б житло і якісь можливості десь влаштуватися, або тікати, шукати шляхи виїзду за межі України в країни ЄС, де допомагають із житлом, роботою, навчанням", — пояснив Розенко.

Він зазначив, що сьогодні ключовим для вимушеного переселенця є наявність житлових умов. Розенко вважає, що людям потрібно дати нормальну грошову допомогу, аби ті винаймали собі житло. Також необхідно зняти обмеження, зокрема, для людей працездатного віку, аби ті швидше адаптувалися до нових умов.

Житло і інтеграція: як влада має допомагати переселенцям

За словами Олени Шуляк, є декілька моментів, які треба якнайшвидше відпрацювати. Йдеться, по перше, про розширення єВідновлення на тимчасово-окуповані території. По-друге, знайти можливість для збільшення фінансування програми.

"На 2025 рік у держбюджеті виділили для неї лише 4 млрд гривень. А це майже втричі менше необхідної суми. Але варіанти для фінансування є — ми можемо перенаправити на неї частину місцевих бюджетів і продовжуємо вести перемовини з міжнародними партнерами, які вже надавати під це кошти", — каже Шуляк.

По-третє, переглянути умови програми єОселя для ВПО — що вона стала для них доступною. Йдеться про зменшення для них відсоткової ставки з 7% до 3%, а також про зменшення першого внеску з 20% до 15%. Через нинішні — непідйомні, умови у 2023 році Оселею змогли скористатися не більше 200 переселенців.

"Важливо, що для цих змін не потрібне окреме законодавство. Це можливо вирішити на рівні підзаконних актів, тобто потрібне тільки відповідне рішення Уряду. Одну з наших рекомендацій, яку ми змормулювали підсумками ініційованих Комітетом публічних консультацій, Кабмін все ж таки врахував. Йдеться про можливість для переселенців купувати житло віком до 10 років, тоді як раніше їх обмежили житлом до 3 років. Тобто, новобудови, які по кишені далеко не всім", — продовжує Шуляк.

Але навіть всіх цих спроби покращити життя ВПО — наразі недостатньо.

Одним з головних моментів також є сприяння інтеграції у приймаючі громади. На жаль, деякі громади все ще ставляться до переселенців як до тимчасового явища.

"Людський капітал — один з надважливих пунктів нашого відновлення і нашої державності. Тому нам потрібно дбати про нього. Зокрема, вирішення житлового питання переселенців сприятиме цій інтеграції. Громади, які ставляться до переселенців як до повноцінних, а не тимчасових мешканців, завдяки ВПО справедливо можуть розраховувати на розвиток, оскільки осідлість переселенців означає більше податків до місцевих бюджетів. Тому нам потрібно створювати для них ефективні можливості — податкові преференції для запуску власної справи, можливість придбати житло, можливість влаштувати дітей у школи, садочки, мати роботу з гідною оплатою праці тощо", — каже Шуляк.

Повернення людей на ТОТ: наслідки для України

Георгій Тука вважає, що в такому випадку Україна втрачає людей, у першу чергу йдеться про проукраїнськи налаштованих. Також знищується репутація країни через незмогу попіклуватися про власних громадян. Він наголосив, що люди знають про проблеми та відсутність підтримки з боку держави, а тому все менше і менше залишають потенційно небезпечні населені пункти, аби намагатися знайти притулок на території центральної влади.

Розенко погоджується, що таким чином Україна втрачає кадровий потенціал, тоді як нині країна перебуває в демографічній кризі. Він розповів, що після закінчення війни доведеться відбудовувати Україну, прийдуть інвестиції. За його словами, люди перетворюватимуть ці інвестиції в добробут та розвиток країни.

"Для інвестора перше питання — це легкість ведення бізнесу й умови, які створені в країні, але друге, одне з найголовніших, — це люди. Хто буде працювати? Де взяти людей? Не можна втрачати людей", — наголосив експерт.

З цією думкою погоджується і Олена Шуляк. За її словами, людиноцентричність — це основа демократичної державності України. Відповідно, не дбати про інтеграцію людей — це ставити під загрозу багато процесів для розвитку та відновлення країни.

Нагадаємо, у пресслужбі Мінреінтеграції повідомили, що в Україні для переселенців передбачена спеціальна підтримка. Так розмір допомоги залежить від категорії переміщених осіб.

Раніше в Мінсоцполітики зазначили, що переселенці можуть втратити право на виплати на проживання в разі переїзду. Для того, аби цього уникнути, потрібно стати на облік.

Теги за темою
окупаціяукраїнці
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
2025-04-21T05:24:43Z
"Бусификация" под запретом, но подразделения истощены: кого пошлют на "ноль"
Знай
2025-04-21T05:30:13Z
​"Ду ю спик паски?" История автора легендарного видео, ставшего Героем Украины
Апостроф
2025-04-21T05:30:04Z
Базовая военная подготовка студентов: в Минобразования раскрыли детали
Корреспондент
2025-04-18T15:54:24Z
В Нидерландах открыли супермаркет, похожий на Освенцим
Telegraf
2025-04-21T05:06:39Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
В Раде сообщили, какая должна быть позиция Украины в переговорах
Comments UA
2025-04-21T05:42:48Z
Рада поддержала ограничения некоторых пенсий
Хвиля
2025-04-21T05:36:34Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Топ-5 продуктов, от которых для здоровья больше вреда, чем пользы
Comments UA
2025-04-21T05:42:09Z
Действительно ли огурцы омолаживают кожу лица и убирают отеки
Знай
2025-04-21T04:51:48Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Шаманская сделала жесткое заявление об экс-муже Ханумаке: "Я начну борьбу, ты за все заплатишь"
TSN
2025-04-21T04:24:55Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Стоимость проезда в Киевской области вырастет через неделю
Telegraf
2025-04-21T05:06:25Z
Это уже перемирие? Россияне с ночи атакуют Украину дронами и ракетами
Comments UA
2025-04-21T05:03:03Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Вторая за неделю смерть в академии ГПСУ: на Буковине нашли тело 19-летнего курсанта
TSN
2025-04-21T04:25:01Z
Ужасное ДТП на Виннице: трое погибших и много пострадавших
TSN
2025-04-21T04:24:14Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Пять очевидных признаков, что женщина разлюбила мужчину, с которым живет
Gazeta UA
2025-04-21T05:00:33Z
Чем подкормить морковь, чтобы корнеплоды выросли сладкими, ровными и большими
TSN
2025-04-21T04:24:30Z
Похвала за оценки и погоня за высокими баллами: что разрушает мотивацию ребенка к обучению
TSN
2025-04-21T04:23:29Z
Больше никакой воды: как варить картофель, чтобы он имел кремовую текстуру и насыщенный вкус
TSN
2025-04-21T04:22:57Z
Разведите это водой и полейте розы: столько бутонов вы еще не видели — кусты будут цвести весь сезон
TSN
2025-04-21T04:22:09Z
Близнецам следует сконцентрироваться, а Львам нужно активно действовать: гороскоп по картам Таро на 21 апреля 2025 года
TSN
2025-04-21T04:21:52Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Вирусный шоколад из Дубая стал причиной глобального кризиса фисташковых запасов
TSN
2025-04-21T04:24:05Z
Повлияет ли индексация пенсий на право получения субсидий: разъяснение
TSN
2025-04-21T04:24:02Z
Сидели без света, а теперь еще и без газа: украинцев предупредили о возможных ограничениях
Знай
2025-04-21T03:30:35Z
Почти на 20% дешевле: весеннее тепло начало сбивать цены на овощи
Знай
2025-04-21T02:12:06Z
Вмешательство в работу счетчика газа: что может грозить бытовому потребителю
ZN UA
2025-04-21T00:13:44Z
DHL приостановит доставку посылок США ценой от $800 для частных лиц
Корреспондент
2025-04-20T22:21:47Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
НБА, плей-офф: Кливленд и Голден Стэйт оказались сильнее
Корреспондент
2025-04-21T05:27:33Z
Тренер Интера не принял предложение из Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-04-21T05:12:33Z
Лестер побил антирекорд английской Премьер-лиги
Корреспондент
2025-04-21T05:09:56Z
Наставник Милана прокомментировал свое будущее после матча с Аталантой
Корреспондент
2025-04-21T04:54:36Z
Реал минимально обыграл Атлетик
Корреспондент
2025-04-21T04:27:51Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Часами без интернета: lifecell объяснил, почему возникают проблемы со связью
Telegraf
2025-04-21T05:24:20Z
Первый город в мире перешел на 10G-связь: детали
TSN
2025-04-21T04:24:55Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Гран-при Саудовской Аравии: 24-летний гонщик Макларен Пиастри - первый
Корреспондент
2025-04-20T22:03:32Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z