MY.UAНовини
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Ірина Верещук запевняє, що масового повернення ВПО на окуповані території не відбувається, ба більше влада для переселенців робить те, що обіцяє. Проте у 2023 році програмою єОселя змогли скористатися не більше 200 переселенців. Фокус з'ясував, чому влада закриває очі на одну з головних проблем суспільства.

В Україні існує проблема, коли переселенці залишають відносно безпечні райони та повертаються в окупацію. За словами колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгія Туки, він не знає жодну людину, яка повернулася на ТОТ за власним бажанням.

"99% людей (з якими Тука спілкувався, — ред.) повертаються, тому що вони не змогли налаштувати нормальне життя на території, яка контролюється центральною владою. Це стосується і проживання, і роботи, і виховання дітей. Практично весь спектр соціальних питань залишається невирішеним", — сказав Георгій Тука.

Переселенці повертаються під окупацію?

Нардеп, член комітету Ради з питань прав людини Максим Ткаченко в інтервʼю "Укрінформу" зауважив, що на ТОТ повернулися близько 150 тисяч переселенців.

"Наприклад, за наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри", — повідомив Ткаченко.

Незабаром нардеп спростував свою заяву щодо кількості переселенців, які повернулися в окупацію, та назвав її своїм "необґрунтованим та емоційним припущенням". Він наголосив, що є випадки, коли українці їздять на окуповані території, проте "аж ніяк не йдеться про сотні чи навіть десятки тисяч, і загальної перевіреної статистики навіть теоретично не може бути".

Проте ще наприкінці жовтня у коментарі Фокусу Ткаченко стверджував, що кількість осіб, яка повернулася на підконтрольну РФ територію перевищує 150 тисяч та збільшується з кожним місяцем.

Своєю чергою віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що немає жодної підтвердженої статистики щодо кількості ВПО, яка повертається на ТОТ. Ба більше, вона наголосила, що Україна для переселенців робить те, що обіцяє.

"Можливо, цього недостатньо, але в нас йде війна, і ресурси держави обмежені. Втім, це не є причиною їхати у ворожу окупацію. Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги. Так, держава не може подарувати всім переселенцям по квартирі. Але тимчасове житло є. Так, ми не можемо кожному переселенцю дати таку саме роботу за такі саме гроші, як було. Бо ми на війні. Але для тих, хто хоче працювати, робота є", — сказала Верещук.

Вибирають жити під окупацією: чому так відбувається

За словами Георгія Туки, переселенці повертаються в окупацію, тому що не можуть облаштуватися на території, яка контролюється центральною владою. Він зауважив, що влада не має достатньо ресурсів, аби сприяти адаптації людей.

"Якщо ми не мали можливості розв'язати це питання в 2015-17 роках, хоча гострота питання була набагато меншою, ніж зараз, то я можу щиро сказати, що мені невідомий досвід будь-якої країни світу, яка могла б вирішити подібний виклик у короткий термін", — кажу Фокусу Тука.

Він наголосив, що питання розв'язання цієї проблеми є складним і комплексним, та потребує величезних фінансових вливань. Зокрема, йдеться не просто про будівництво житла, а створення робочих місць. Тоді як переселенці збільшують навантаження на медичні заклади, магазини, школи, дитячі садки.

"Наприклад, у населеному пункті було 15 тисяч населення, а потім приїхали люди з окупованих територій, їх умовно стало 600 тисяч. Зрозуміло, збільшується навантаження на інфраструктуру цього міста", — пояснив Тука.

Багато чого сприяє нелегкому вибору — повертатися туди, звідки люди були змушені тікати, вважає голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

"Нерішучість держави в окремих питаннях штовхає цих людей робити подібний вибір. Родини переселенців не мають можливості купити житло у тих громадах, які вони вибрали як нову домівку. Не мають можливостями скористатися програмою єВідновлення у випадку, якщо їх зруйноване житло знаходиться на тимчасово-окупованих територіях. Не мають можливості знайти на новому місці проживання роботу, віддати дитину у школу, дитячий садок, стати на облік у сімейного лікара", — каже Фокусу Шуляк.

Ці моменти змушують переселенців вертатися додому, сподіваючись, що там буде простіше. Втім, як показує практика, програми, які обіцяє окупаційна влада для тих громадян, які повертаються, не працюють. Все лишається лише на рівні обіцянок. За словами Шуляк, це відбувається і з програмою компенсацій за зруйноване житло, так і з нібито доступною іпотекою, яка є аналогом нашої єОселя.

Експерт із соціальної та економічної політики, ексглава Мінсоцполітики Павло Розенко нагадує Фокусу, що біженці почали повертатися на окуповані території не сьогодні та не вчора. Він наголосив, що за 2,5 роки Україна зіткнулася з новою хвилею вимушеної внутрішньої міграції, проте в цьому напрямку нічого не зроблено, окрім посилення вимог до отримання соціальної допомоги для ВПО.

За його словами, уряд почав забирати допомогу в переселенців, яку надавав на розв'язання житлових проблем, адже "люди працездатного віку мали б уже знайти роботу та самостійно розв'язувати свої проблеми".

"От у цій фразі лежить ключова проблема, що Міністерство соціальної політики не розуміє елементарних речей, що навіть влаштувавшись на роботу, сьогодні вимушений переселенець не розв'язує житлове питання, він не може придбати чи винаймати пристойне житло, тому що рівень заробітних плат в Україні не дозволяє це робити. І коли ви в людини забираєте соціальну допомогу, фактично ви його штовхаєте на дві речі — або повертатися назад на окуповані території, що відбувається, тому що там у людини є хоча б житло і якісь можливості десь влаштуватися, або тікати, шукати шляхи виїзду за межі України в країни ЄС, де допомагають із житлом, роботою, навчанням", — пояснив Розенко.

Він зазначив, що сьогодні ключовим для вимушеного переселенця є наявність житлових умов. Розенко вважає, що людям потрібно дати нормальну грошову допомогу, аби ті винаймали собі житло. Також необхідно зняти обмеження, зокрема, для людей працездатного віку, аби ті швидше адаптувалися до нових умов.

Житло і інтеграція: як влада має допомагати переселенцям

За словами Олени Шуляк, є декілька моментів, які треба якнайшвидше відпрацювати. Йдеться, по перше, про розширення єВідновлення на тимчасово-окуповані території. По-друге, знайти можливість для збільшення фінансування програми.

"На 2025 рік у держбюджеті виділили для неї лише 4 млрд гривень. А це майже втричі менше необхідної суми. Але варіанти для фінансування є — ми можемо перенаправити на неї частину місцевих бюджетів і продовжуємо вести перемовини з міжнародними партнерами, які вже надавати під це кошти", — каже Шуляк.

По-третє, переглянути умови програми єОселя для ВПО — що вона стала для них доступною. Йдеться про зменшення для них відсоткової ставки з 7% до 3%, а також про зменшення першого внеску з 20% до 15%. Через нинішні — непідйомні, умови у 2023 році Оселею змогли скористатися не більше 200 переселенців.

"Важливо, що для цих змін не потрібне окреме законодавство. Це можливо вирішити на рівні підзаконних актів, тобто потрібне тільки відповідне рішення Уряду. Одну з наших рекомендацій, яку ми змормулювали підсумками ініційованих Комітетом публічних консультацій, Кабмін все ж таки врахував. Йдеться про можливість для переселенців купувати житло віком до 10 років, тоді як раніше їх обмежили житлом до 3 років. Тобто, новобудови, які по кишені далеко не всім", — продовжує Шуляк.

Але навіть всіх цих спроби покращити життя ВПО — наразі недостатньо.

Одним з головних моментів також є сприяння інтеграції у приймаючі громади. На жаль, деякі громади все ще ставляться до переселенців як до тимчасового явища.

"Людський капітал — один з надважливих пунктів нашого відновлення і нашої державності. Тому нам потрібно дбати про нього. Зокрема, вирішення житлового питання переселенців сприятиме цій інтеграції. Громади, які ставляться до переселенців як до повноцінних, а не тимчасових мешканців, завдяки ВПО справедливо можуть розраховувати на розвиток, оскільки осідлість переселенців означає більше податків до місцевих бюджетів. Тому нам потрібно створювати для них ефективні можливості — податкові преференції для запуску власної справи, можливість придбати житло, можливість влаштувати дітей у школи, садочки, мати роботу з гідною оплатою праці тощо", — каже Шуляк.

Повернення людей на ТОТ: наслідки для України

Георгій Тука вважає, що в такому випадку Україна втрачає людей, у першу чергу йдеться про проукраїнськи налаштованих. Також знищується репутація країни через незмогу попіклуватися про власних громадян. Він наголосив, що люди знають про проблеми та відсутність підтримки з боку держави, а тому все менше і менше залишають потенційно небезпечні населені пункти, аби намагатися знайти притулок на території центральної влади.

Розенко погоджується, що таким чином Україна втрачає кадровий потенціал, тоді як нині країна перебуває в демографічній кризі. Він розповів, що після закінчення війни доведеться відбудовувати Україну, прийдуть інвестиції. За його словами, люди перетворюватимуть ці інвестиції в добробут та розвиток країни.

"Для інвестора перше питання — це легкість ведення бізнесу й умови, які створені в країні, але друге, одне з найголовніших, — це люди. Хто буде працювати? Де взяти людей? Не можна втрачати людей", — наголосив експерт.

З цією думкою погоджується і Олена Шуляк. За її словами, людиноцентричність — це основа демократичної державності України. Відповідно, не дбати про інтеграцію людей — це ставити під загрозу багато процесів для розвитку та відновлення країни.

Нагадаємо, у пресслужбі Мінреінтеграції повідомили, що в Україні для переселенців передбачена спеціальна підтримка. Так розмір допомоги залежить від категорії переміщених осіб.

Раніше в Мінсоцполітики зазначили, що переселенці можуть втратити право на виплати на проживання в разі переїзду. Для того, аби цього уникнути, потрібно стати на облік.

Теги за темою
окупаціяукраїнці
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україну у грудні накриє потужний антициклон, - "Укргідрометцентр"
Комсомольская правда
2024-11-25T19:28:57Z
У трьох університетах викрили схеми для ухилянтів: "рішалам" загрожує 10 років за гратами
Политека
2024-11-25T19:25:17Z
Мороз і мокрий сніг очікуються в Україні
360ua.news
2024-11-25T19:24:44Z
Чи є загроза захоплення Куп'янська окупантами: у Генштабі відповіли
24tv
2024-11-25T19:21:34Z
"До Дніпропетровської області вже 6 км, оборона не готова": командир ошелешив заявою
GlavRed
2024-11-25T19:06:17Z
Затримання кримської журналістки Едіє Муслімової має ознаки насильницького зникнення,— аналітик КримSOS
Детектор М
2024-11-25T18:52:13Z
В Україні раптово зміниться погода: синоптик назвала дату потепління
GlavRed
2024-11-25T18:25:48Z
Росія змінює тактику обстрілів Києва: експерт назвав головний сценарій
TSN
2024-11-25T18:25:38Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-25T18:24:12Z
ЦВК визнала Тамілу Ташеву обраною народною депутаткою
Детектор М
2024-11-25T19:52:59Z
Стефанішина прокоментувала блокування кордону - у Польщі очікуються вибори
УкраинФорм
2024-11-25T19:52:04Z
Проросійська перемога у Румунії, авіакатастрофа у Литві, кордон розблокували: новини дня
Европейская правда
2024-11-25T19:51:30Z
Сибіга: ОБСЄ обговорить російський "Орєшнік"
Европейская правда
2024-11-25T19:49:46Z
Спецпрокурор США подав клопотання щодо припинення двох справ проти Трампа
УкраинФорм
2024-11-25T19:45:29Z
Цікава гра спецслужб: ATACMS можуть бити не тільки по Курщині - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-25T19:45:24Z
Виклик для Заходу: американський генерал розповів, як США показали слабкість перед новою "віссю зла"
Политека
2024-11-25T19:42:04Z
У Білому домі вперше підтвердили використання ATACMS для ударів по території Росії
24tv
2024-11-25T19:39:49Z
Виїзд за кордон можуть не дозволити навіть після скасування воєнного стану – депутат
TSN
2024-11-25T19:39:40Z
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Знай
2024-11-25T19:51:38Z
5 топових детективних серіалів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-25T19:51:06Z
Світлана Тарабарова довела до сліз відео, як її однорічна донька вимовляє перше слово
TSN
2024-11-25T19:33:29Z
Женя Галич зізнався, що ходив на побачення з двома дівчатами: "Це було дуже незручно"
24tv
2024-11-25T19:30:14Z
Джамала назвала найбожевільніший вчинок, який зробила останнім часом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:30:06Z
"Гнобили мене": донька зрадниці Ані Лорак публічно розповіла моторошну правду
GlavRed
2024-11-25T19:25:33Z
Просто та зі смаком: чарівний різдвяний декор Різ Візерспун зможе повторити кожен
24tv
2024-11-25T18:24:46Z
Найстильніші чоловіки, за якими варто стежити у 2025 році, щоб бути на висоті
24tv
2024-11-25T18:24:04Z
Фільм «Ізоляція» здобув головну нагороду в категорії «Документальні фільми» на кінофестивалі в Пессаку
Детектор М
2024-11-25T18:16:07Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T19:37:13Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Стовбурові клітини, вирощені в космосі, мають несподівану перевагу
24tv
2024-11-25T15:03:41Z
Ця реформа МСЕК нічого не змінить, – активіст пояснив абсурдність змін, анонсованих у МОЗ
24tv
2024-11-25T14:48:15Z
6:0 від Шахтаря, осічка Ротаня та дивне пенальті для Руха: як виглядає таблиця УПЛ після 14 туру
24tv
2024-11-25T19:51:36Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T19:27:31Z
Полісся у більшості уникнуло домашньої поразки від Зорі
24tv
2024-11-25T18:51:02Z
"М'яка дупа": чемпіон світу WBC порадив Ломаченку покинути бокс
24tv
2024-11-25T18:42:03Z
УПЛ: «Полісся» уникло поразки від «Зорі» у Житомирі
УкраинФорм
2024-11-25T18:12:48Z
Саккі: У деяких матчах Леау сильний, в інших непомітний
Football.ua
2024-11-25T18:09:43Z
Стильна Магучіх зачарувала новим образом: яскраві фото чемпіонки
24tv
2024-11-25T18:06:31Z
Полісся зіграло внічию проти Зорі
Football.ua
2024-11-25T18:01:09Z
Динамо може втратити футболіста збірної України
24tv
2024-11-25T17:36:30Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T19:33:41Z
Зміна місця служби: військові отримуватимуть в «Армія+» номери наказів про переведення
УкраинФорм
2024-11-25T19:27:15Z
Умєров: Розраховуємо на ініціативу партнерів в оснащенні наших бригад і батальйонів
УкраинФорм
2024-11-25T19:22:35Z
Бронювання працевлаштованих: кого можуть мобілізувати за новим порядком
TSN
2024-11-25T19:21:24Z
Оновлений порядок бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
TSN
2024-11-25T19:21:17Z
Хто отримає, а хто втратить відстрочку від мобілізації за новою постановою уряду: юрист пояснив
24tv
2024-11-25T19:21:06Z
Франція навчатиме ще більше українських солдатів - міністр збройних сил
УкраинФорм
2024-11-25T19:13:38Z
Українці реєструватимуть право власності по-новому: що змінилося
Украина Криминальная
2024-11-25T19:09:20Z
Як українці можуть отримати допомогу в 1000 грн
360ua.news
2024-11-25T19:03:34Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Польські аграрії погрожують заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною
УкраинФорм
2024-11-25T17:57:35Z
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Фокус
2024-11-25T17:48:58Z
Чи втратять бронь працевлаштовані після 18 травня: у Мінекономіки відповіли
GlavRed
2024-11-25T17:45:46Z
За буханець хліба продамо останню сорочку? Що буде з цінами у 2025 році
Знай
2024-11-25T17:36:34Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T18:39:17Z
В Таїланді 300 розлючених мавп увірвались до поліцейського відділку
24tv
2024-11-25T18:21:16Z
У Києві суд відпустив на волю двох пенсіонерів, які напали на волонтера через українську мову
Комсомольская правда
2024-11-25T18:15:37Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T17:52:50Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T17:39:41Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T17:25:07Z
У Запоріжжі викрито лікарів, які за хабарі забезпечували оформлення фейкової інвалідності ухилянтам
Украина Криминальная
2024-11-25T17:01:54Z
Львівські медики врятували батька шістьох дітей, який ледь не помер через забій ноги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T17:00:31Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T19:33:52Z
Сомельє назвав ідеальну закуску для коньяку: що відомо про золоте правило "3К"
GlavRed
2024-11-25T19:25:59Z
У кого зі знаків зодіаку в грудні кардинально зміниться життя: перевіряйте список
24tv
2024-11-25T19:06:09Z
П'ятизірковий готель Bristol Hotel 5 * Odesa: вікенд у серці Одеси із розкішшю історії та смаку
Вива
2024-11-25T18:54:30Z
Не потрібно чекати кілька годин: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
24tv
2024-11-25T18:30:44Z
Що зробити, щоб кіт не ліз на ялинку: експерти поділились легким рішенням
GlavRed
2024-11-25T18:25:22Z
Пальне з гнилих водоростей може врятувати екологію та цілу країну: як саме
24tv
2024-11-25T18:24:04Z
Як зменшити двері, які більше не поміщаються у раму: впорається кожен
24tv
2024-11-25T17:45:13Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Американські розробники представили новітню кінетичну антидронову систему
InternetUA
2024-11-25T18:43:17Z
Учені не змогли вберегти зразки астероїда Рюгу від забруднення земними бактеріями
24tv
2024-11-25T18:06:51Z
Шахраї маскуються під UNICEF для крадіжки даних українців
InternetUA
2024-11-25T17:55:02Z
Зміна клімату посилила силу ураганів
Portaltele
2024-11-25T17:52:49Z
Nvidia представила ШІ-модель Fugatto, яка «розуміє і генерує звук так само, як це роблять люди»
ITC
2024-11-25T17:52:11Z
Топ-6 способів зарядити смартфон, якщо вимкнули світло
Знай
2024-11-25T17:51:23Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z
ВАР відправила на фронт ще 18 автомобілів
Agravery
2024-11-25T14:52:01Z