MY.UAНовини
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ
Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Обирають окупацію замість життя в Україні: чому переселенці повертаються на ТОТ

Ірина Верещук запевняє, що масового повернення ВПО на окуповані території не відбувається, ба більше влада для переселенців робить те, що обіцяє. Проте у 2023 році програмою єОселя змогли скористатися не більше 200 переселенців. Фокус з'ясував, чому влада закриває очі на одну з головних проблем суспільства.

В Україні існує проблема, коли переселенці залишають відносно безпечні райони та повертаються в окупацію. За словами колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгія Туки, він не знає жодну людину, яка повернулася на ТОТ за власним бажанням.

"99% людей (з якими Тука спілкувався, — ред.) повертаються, тому що вони не змогли налаштувати нормальне життя на території, яка контролюється центральною владою. Це стосується і проживання, і роботи, і виховання дітей. Практично весь спектр соціальних питань залишається невирішеним", — сказав Георгій Тука.

Переселенці повертаються під окупацію?

Нардеп, член комітету Ради з питань прав людини Максим Ткаченко в інтервʼю "Укрінформу" зауважив, що на ТОТ повернулися близько 150 тисяч переселенців.

"Наприклад, за наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри", — повідомив Ткаченко.

Незабаром нардеп спростував свою заяву щодо кількості переселенців, які повернулися в окупацію, та назвав її своїм "необґрунтованим та емоційним припущенням". Він наголосив, що є випадки, коли українці їздять на окуповані території, проте "аж ніяк не йдеться про сотні чи навіть десятки тисяч, і загальної перевіреної статистики навіть теоретично не може бути".

Проте ще наприкінці жовтня у коментарі Фокусу Ткаченко стверджував, що кількість осіб, яка повернулася на підконтрольну РФ територію перевищує 150 тисяч та збільшується з кожним місяцем.

Своєю чергою віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що немає жодної підтвердженої статистики щодо кількості ВПО, яка повертається на ТОТ. Ба більше, вона наголосила, що Україна для переселенців робить те, що обіцяє.

"Можливо, цього недостатньо, але в нас йде війна, і ресурси держави обмежені. Втім, це не є причиною їхати у ворожу окупацію. Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги. Так, держава не може подарувати всім переселенцям по квартирі. Але тимчасове житло є. Так, ми не можемо кожному переселенцю дати таку саме роботу за такі саме гроші, як було. Бо ми на війні. Але для тих, хто хоче працювати, робота є", — сказала Верещук.

Вибирають жити під окупацією: чому так відбувається

За словами Георгія Туки, переселенці повертаються в окупацію, тому що не можуть облаштуватися на території, яка контролюється центральною владою. Він зауважив, що влада не має достатньо ресурсів, аби сприяти адаптації людей.

"Якщо ми не мали можливості розв'язати це питання в 2015-17 роках, хоча гострота питання була набагато меншою, ніж зараз, то я можу щиро сказати, що мені невідомий досвід будь-якої країни світу, яка могла б вирішити подібний виклик у короткий термін", — кажу Фокусу Тука.

Він наголосив, що питання розв'язання цієї проблеми є складним і комплексним, та потребує величезних фінансових вливань. Зокрема, йдеться не просто про будівництво житла, а створення робочих місць. Тоді як переселенці збільшують навантаження на медичні заклади, магазини, школи, дитячі садки.

"Наприклад, у населеному пункті було 15 тисяч населення, а потім приїхали люди з окупованих територій, їх умовно стало 600 тисяч. Зрозуміло, збільшується навантаження на інфраструктуру цього міста", — пояснив Тука.

Багато чого сприяє нелегкому вибору — повертатися туди, звідки люди були змушені тікати, вважає голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

"Нерішучість держави в окремих питаннях штовхає цих людей робити подібний вибір. Родини переселенців не мають можливості купити житло у тих громадах, які вони вибрали як нову домівку. Не мають можливостями скористатися програмою єВідновлення у випадку, якщо їх зруйноване житло знаходиться на тимчасово-окупованих територіях. Не мають можливості знайти на новому місці проживання роботу, віддати дитину у школу, дитячий садок, стати на облік у сімейного лікара", — каже Фокусу Шуляк.

Ці моменти змушують переселенців вертатися додому, сподіваючись, що там буде простіше. Втім, як показує практика, програми, які обіцяє окупаційна влада для тих громадян, які повертаються, не працюють. Все лишається лише на рівні обіцянок. За словами Шуляк, це відбувається і з програмою компенсацій за зруйноване житло, так і з нібито доступною іпотекою, яка є аналогом нашої єОселя.

Експерт із соціальної та економічної політики, ексглава Мінсоцполітики Павло Розенко нагадує Фокусу, що біженці почали повертатися на окуповані території не сьогодні та не вчора. Він наголосив, що за 2,5 роки Україна зіткнулася з новою хвилею вимушеної внутрішньої міграції, проте в цьому напрямку нічого не зроблено, окрім посилення вимог до отримання соціальної допомоги для ВПО.

За його словами, уряд почав забирати допомогу в переселенців, яку надавав на розв'язання житлових проблем, адже "люди працездатного віку мали б уже знайти роботу та самостійно розв'язувати свої проблеми".

"От у цій фразі лежить ключова проблема, що Міністерство соціальної політики не розуміє елементарних речей, що навіть влаштувавшись на роботу, сьогодні вимушений переселенець не розв'язує житлове питання, він не може придбати чи винаймати пристойне житло, тому що рівень заробітних плат в Україні не дозволяє це робити. І коли ви в людини забираєте соціальну допомогу, фактично ви його штовхаєте на дві речі — або повертатися назад на окуповані території, що відбувається, тому що там у людини є хоча б житло і якісь можливості десь влаштуватися, або тікати, шукати шляхи виїзду за межі України в країни ЄС, де допомагають із житлом, роботою, навчанням", — пояснив Розенко.

Він зазначив, що сьогодні ключовим для вимушеного переселенця є наявність житлових умов. Розенко вважає, що людям потрібно дати нормальну грошову допомогу, аби ті винаймали собі житло. Також необхідно зняти обмеження, зокрема, для людей працездатного віку, аби ті швидше адаптувалися до нових умов.

Житло і інтеграція: як влада має допомагати переселенцям

За словами Олени Шуляк, є декілька моментів, які треба якнайшвидше відпрацювати. Йдеться, по перше, про розширення єВідновлення на тимчасово-окуповані території. По-друге, знайти можливість для збільшення фінансування програми.

"На 2025 рік у держбюджеті виділили для неї лише 4 млрд гривень. А це майже втричі менше необхідної суми. Але варіанти для фінансування є — ми можемо перенаправити на неї частину місцевих бюджетів і продовжуємо вести перемовини з міжнародними партнерами, які вже надавати під це кошти", — каже Шуляк.

По-третє, переглянути умови програми єОселя для ВПО — що вона стала для них доступною. Йдеться про зменшення для них відсоткової ставки з 7% до 3%, а також про зменшення першого внеску з 20% до 15%. Через нинішні — непідйомні, умови у 2023 році Оселею змогли скористатися не більше 200 переселенців.

"Важливо, що для цих змін не потрібне окреме законодавство. Це можливо вирішити на рівні підзаконних актів, тобто потрібне тільки відповідне рішення Уряду. Одну з наших рекомендацій, яку ми змормулювали підсумками ініційованих Комітетом публічних консультацій, Кабмін все ж таки врахував. Йдеться про можливість для переселенців купувати житло віком до 10 років, тоді як раніше їх обмежили житлом до 3 років. Тобто, новобудови, які по кишені далеко не всім", — продовжує Шуляк.

Але навіть всіх цих спроби покращити життя ВПО — наразі недостатньо.

Одним з головних моментів також є сприяння інтеграції у приймаючі громади. На жаль, деякі громади все ще ставляться до переселенців як до тимчасового явища.

"Людський капітал — один з надважливих пунктів нашого відновлення і нашої державності. Тому нам потрібно дбати про нього. Зокрема, вирішення житлового питання переселенців сприятиме цій інтеграції. Громади, які ставляться до переселенців як до повноцінних, а не тимчасових мешканців, завдяки ВПО справедливо можуть розраховувати на розвиток, оскільки осідлість переселенців означає більше податків до місцевих бюджетів. Тому нам потрібно створювати для них ефективні можливості — податкові преференції для запуску власної справи, можливість придбати житло, можливість влаштувати дітей у школи, садочки, мати роботу з гідною оплатою праці тощо", — каже Шуляк.

Повернення людей на ТОТ: наслідки для України

Георгій Тука вважає, що в такому випадку Україна втрачає людей, у першу чергу йдеться про проукраїнськи налаштованих. Також знищується репутація країни через незмогу попіклуватися про власних громадян. Він наголосив, що люди знають про проблеми та відсутність підтримки з боку держави, а тому все менше і менше залишають потенційно небезпечні населені пункти, аби намагатися знайти притулок на території центральної влади.

Розенко погоджується, що таким чином Україна втрачає кадровий потенціал, тоді як нині країна перебуває в демографічній кризі. Він розповів, що після закінчення війни доведеться відбудовувати Україну, прийдуть інвестиції. За його словами, люди перетворюватимуть ці інвестиції в добробут та розвиток країни.

"Для інвестора перше питання — це легкість ведення бізнесу й умови, які створені в країні, але друге, одне з найголовніших, — це люди. Хто буде працювати? Де взяти людей? Не можна втрачати людей", — наголосив експерт.

З цією думкою погоджується і Олена Шуляк. За її словами, людиноцентричність — це основа демократичної державності України. Відповідно, не дбати про інтеграцію людей — це ставити під загрозу багато процесів для розвитку та відновлення країни.

Нагадаємо, у пресслужбі Мінреінтеграції повідомили, що в Україні для переселенців передбачена спеціальна підтримка. Так розмір допомоги залежить від категорії переміщених осіб.

Раніше в Мінсоцполітики зазначили, що переселенці можуть втратити право на виплати на проживання в разі переїзду. Для того, аби цього уникнути, потрібно стати на облік.

Теги за темою
оккупацияукраинцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Разговоры Трампа с Путиным: что на самом деле думает президент США
Comments UA
2025-07-17T18:42:44Z
В Британии планируют снизить возраст для голосования до 16 лет
Корреспондент
2025-07-17T18:39:42Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Провокация с церковью. РФ дестабилизирует Закарпатье
Корреспондент
2025-07-17T17:51:06Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
У детей в США резко вырос уровень крайне тяжелого ожирения
Корреспондент
2025-07-17T18:00:24Z
Распространенная привычка, которая "убивает" простату
Comments UA
2025-07-17T17:18:05Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне слили в TikTok видео «окруженного» украинского бойца: что не так с «солдатом»
Новости Украины
2025-07-17T18:15:00Z
Медовая история: почему киевский район Бортничи так называется
Telegraf
2025-07-17T18:12:49Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В Украине нашли пенсионеров моложе 40: кто они и сколько получают
Хвиля
2025-07-17T18:42:54Z
Высший пилотаж: украинский дрон ушел от российской ракеты и уничтожил "Стрелу" и экипаж. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T18:36:34Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Кевин Флинн возвращается: Disney показала новый трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-07-17T18:40:36Z
Фронтмен Coldplay случайно показал измену директора компании: видео завирусилось в соцсетях
TSN
2025-07-17T17:33:45Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T18:39:49Z
В Северной Осетии взорвали высокопоставленного офицера минобороны РФ: что известно
TSN
2025-07-17T18:27:59Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Теннисистка Онс Жабер приостановила спортивную карьеру
Корреспондент
2025-07-17T18:39:45Z
УАФ будет награждать новым кубком победителя Кубка Украины-2025/26
Корреспондент
2025-07-17T18:09:51Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T17:30:47Z
Усик и Дюбуа устроили очередную дуэль взглядов во время пресс-конференции
ZN UA
2025-07-17T17:12:09Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Лучшие бюджетные ноутбуки 2025 года: какие модели рекомендуют эксперты
Фокус
2025-07-17T18:27:31Z
Как заблокировать интернет в роуминге: Киевстар предоставили детальное объяснение
Знай
2025-07-17T18:21:45Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z